TRIUMPH Nieuwe Britsche en Ameri kaansche schepen te Swatau ROOK n Meuwe fiets?? 'Burgers DE BESTE 1 CENT SIGARET VRIJDAG 23 JUNI 1939 EERSTE BEAD PAG. 2 RONDBLIK CONFLICT TE SWATAU Na de Japansdh-Brltsche spanningen te Koelangsoe en te Tientsin, alwaar de con cessiegebieden onder een blokkade te lijden hebben, welke het Engelsche aanzien in het ,Verre Oosten een geduohten knak toebrengt, is nu op een derde punt aan de Chineesche kust een conflict ontstaan tusschen de Ja- pansche veroveraars, die zioh de niéuwe meesters voelen, en de Westersche mogend heden, welke tegenover hen oude, lang ver worven redhten wensohen te handhaven. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat Japan schade ondervindt van het feit, dat derde mogendheden in belangrijke Chi neesche havens privileges bezitten, waardoor de Japansche verovering en blokkade der kust niet volkomen effectief is te maken. Immers, via de territoria van concessies en nederzettingen kunnen de Chineezen met de buitenwereld handel blijven drijven, een handel, die door Japan niet kan worden af gesneden, zoolang dit land op vriendschap met Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten, om slechts de drie meest geïnteres seerde Westersche landen te noemen, blyft prijs stellen. Welnu, de Japansche vloot heeft zich gisteren eensklaps meester gemaakt van de havenstad Swatau, en daardoor het aantal punten van wrijving met de mogendheden yan het Westen met één vergroot Swatau is een der Chineesche verdrags- havena, dat wil zeggen, dat zekere Wester sche staten er voor hun handel en bedrijf bepaalde voorrechten genieten, die bij ver drag met de Chineesche regeering werden .verworven en vastgesteld. Zonder met deze rechten rekening te houden, heeft de vice- admiraal van het Japansche eskader, dat de bezetting van deze stad volvoerde, aan de Engelsdhe en Amerikaansdhe maritieme autoriteiten ter plaatse een ultimatum ge steld, dat zij binnen enkele uren tijds met hun oorlogsbodems uit de haven van Swatau verdwenen moesten zyn. Zoowel de Britsche als de Amerikaansche marine-chef hebben dit ultimatum naast zich neergelegd, omdat zij eenvoudig het recht hebben, in Swatau ligplaats te nemen, en zy er niet het minste voor gevoelen, zich te laten bruskeeren. De Japanners motiveerden hun eisch door daar aan toe te voegen, dat zij voor de veiligheid der Britsche en Amerikaansche bodems anders niet konden instaan. Dat is natuur lijk een algeheele omkeering van de rollen. Het past den Japanners niet in een verdrags haven de lakens te willen uitdeelen, doch nog minder, daar oorlogsdaden ten uitvoer te leggen, die niet alleen de Chineesche, doch evenzeer de neutrale buitenlandsche belangen bedreigen. Het eenig goede ant woord, dat op dit ultimatum kon worden strekt, is door Engelschen en Amerikanen dan ook gegeven, namelijk door nog enkele nieuwe vlooteenheden naar Swatau te laten opstoomen. De toestand in het Verre Oosten, op zich zelf reeds verontrustend genoeg, is door al deze dreigementen, plagerijen en kwellin gen thans op het uiterste gespannen. In En geland maakt zich van het volk een groeiende verontwaardiging meester over de vernederingen, welke den Britten in Tient sin en elders door gekleurde soldaten wor den aangedaan. Chamberlain handhaaft bij dit alles zijn bekende gelijkmoedigheid; als minister-president van een uitgestrekt, maar uiterst kwetsbaar wereldrijk, hetwelk in een kenteringsperiode verkeert, weet hij te nemen en te geven, en voor het overige zijn tijd af te wachten. Het staat te bezien of de Engelsche publieke opinie op den duur in staat is, hem daarin te volgen. Volksbewegingen, zoo zij eenmaal in gang geraken, kunnen spoedig één enkel man, hoe verstandig en welberaden hij ook is. terzijde dringen. Nog is er heden de ge legenheid, de Britsoh-Japansche tegenstel lingen, welke ongetwijfeld zijn aangewak kerd door de omstandigheid, dat Tokio van Londens Europeesche preoccupaties wenscht gebruik te maken, door toenadering te over bruggen. Doch er wordt thans zeer veel kwaad bloed gezet, en het is te vreezen dat dit te eeniger tijd, zoodra Engelands zorgen weder binnen normale grenzen zijn teruggevallen, nog een ongewenschten terug slag zou kunnen hebben. Het Verre Oosten dreigt een stormhoek te worden, waarbij de Balkan, die eertijds Europa verontrustte, niet meer het minst te beteekenen heeft. Het parlement van Estland heeft gisteren ln buitengewone zitting het non-agressie verdrag tusschen Estland en Duitschland geratificeerd. De nationale raad was eenstemmig voor ratificatie. In He kamer van afgevaardigden stemden acht leden tegen, terwijl twee zich van stemming onthielden. Japanners bezetten Amerikaansch eigendom Chamberlain acht den toestand ernstig De Britsche en Amerikaansceh vloot- autoriteiten te Swatau hebben geweigerd het Japansche verzoek tot terugtrekking uit de verdragshaven van hun oorlogs- in te willigen. Zelfs la het aantal oorlogsschepen aldaar vermeerderd, daar de Britsche torpedojager „H 51" en de Amerikaansche torpedojager „N 0225" er intusschen eveneens zijn binnengeloo- pen. De Amerikaansche commandant Stapler heeft daarop lakonisch aan den Japanschen vice-admiraal K o n d O een beleefdheidsbezoek gébracht. De Japanners hebben zich naar „Un. Press" meldt te Swatau vergrepen aan Amerikaansch eigendom, door de entre pots en kaden van de maatschappij „Wil liam Hunt" te bezetten. Zeventig vrouwen van Britsche en Amerikaansche nationaliteit zijn inmid dels uit Swatau naar Hongkong geëva cueerd. De bezetting van Swatau door de Ja panners beteekent een ernstige belem mering voor de levensmiddelenvoorzie ning van Hongkong, aangezien een groot deei van de aan bederf onderhevige le vensmiddelen over Swatau wordt aan gevoerd. De boodschap, welke admiraal Y a r n e 11. commandant der Amerikaansche vloot in de Chineesche wateren, heeft gezonden nan den Amerikaanschen consul te Shanghai en waarin hij weigerde het Japansche advjps tot terugtrekking van de Amerikaansche schepen uit de haven van Swatau op te vol gen, luidt als volgt: „Met •verwijzing naar de mededeel ing van de Japansche autoriteiten, waarin werd aan gekondigd, dat de Japansche marine opera ties begint te Swatau en waarin werd ver langd, dat buitenlamdsche bewoners en schepen de stad of de haven verlaten, ver zoek ik u den Japanschen consul mede te deelen en hem te vragen zulks aan de 1 oge Japansche vlootautoriteiten over te brengen, dat het de eerste plicht is van de Amerikaan sche oorlogsschepen, de Amerikaansche on derdanen te beschermen en dat deze schepen overal zullen gaan, waar het noodzakolijk is, om deze zending te vervullen en dat zij Speculeer nfetl Beleg Uw geld veilig. Koop 'n BurgersI DEVENTER ROERMOND overal zullen blijven, waar Amerikaansche onderdanen bescherming en bijstand noodig kunnen hebben. Alle pogingen zullen worden gedaan, om te vermijden, dat bij de vervulling van deze taak, de Japansche operaties belemmerd 'orden. De opperbevelhebber van de Amerikaan sche marine kan echter de verklaring der Japansche autoriteiten, volgens welke zij zich niet verantwoordelijk achten voor de beschadiging van schepen, die de haven niet zullen hebben verlaten, niet aanvaarden. Deze Japansche waarschuwing maakt name lijk geen melding van eenige verantwoorde lijkheid voor de schade of de verwondingen, die zouden kunnen worden toegebracht aan Amerikaansche oorlogsschepen of hun per soneel". Tokio „weet De Japansche marine-autoriteiten te Tokio hebben verklaard, dat zij geen inlichtingen hebben ontvangen over de maatregelen van de commandanten te Swatau aangaande het vertrek van de buitenlandsche schepen. Zij moeten op eigen verantwoording gehandeld hebben, hetgeen onder het Japansche recht an „het opperste commando" gewoonte Is. gingen in het werk te stellen, om deze openbare meening duidelijk te maken, dat de Vereenigde Staten en Engeland in het Verre Oosten gelijke belangen hebben. In bevoegde kringen te Tokio venvacht in verband hiermede dan ook, dat de regeering van de Vereenigde Staten binnen kort, vermoedelijk Zondag a.s., den tekst van de nota's, welke zijn gewisseld tusschen Japan en do Vereenigde Staten sedert het begin van den oorlog in China inzake de schade, toegebracht aan de Amerikaansche eigendommen in China door de Japansche aanvallen uit de lucht, zal publiceeren. Do Amerikaansche protesten in een zes tigtal gevallen zullen wórden gepubliceerd, alsmede de Japansche antwoorden, waarin Japan steeds weer uitleg geeft, verontschul digingen aanbiedt en beloften doet voor de toekomst. Naar aanleiding hiervan heeft de Amerikaansche vertegenwoordiger te Tokio, Dooman. gewezen op de ijdelheid van de pogingen, om te verkrijgen, dat Tokio een "A maakt aan het bombardeeren van Amerikaansche eigendommen. Washington wenscht thans de Ameri kaansche openbars meening een juist beeld van den toestand te geven. Dat Japan de deur toch niet zonder meer voor een mogelijke regeling van het Tient- sin-geschil wil toewerpen, blijkt intusschen verder uit een verklaring van den woord voerder van de lapansche ambassade te Shanghai, die heeft opgemerkt, dat het in voeren van een nieuwe orde in Azië geens zins beteekent dat te kort zal worden ge daan aan de rechten en belangen van ree.mdelingen in China. In tegendeel, deze nieuwe orde zal deze rechten verdedigen en versterken. Do Japansche autoriteiten te Tientsin willen slechts een einde maken aan het anti-Japansche optreden van zekere elementen en het is niet juist, dat zij een definitieve herziening van den status van de buitenlandsche concessies willen door voeren. Tenslotte zeicfe de woordvoerder, dat de De bevelhebbers kunnen op eigen risico han delen. zonder Tokio te raadplegen. Voorts wezen de autoriteiten er nog op. dat het de gewoonte is, om aan de buiten landers te verzoeken, zioh terug te trekken uit gevaarlijke, zones, waar de bombarde menten nog voortduren. Te Swatau hebben de Japanners naar Havas uit Hongkong verneemt, zich aan Amerikaansche eigendommen vergrenen. Ja pansche troepen hebben namelijk de entre pots en kaden van de maatschappij „Wil liam Hunt" bezet. Chamberlain over het Verre Oosten Op een vraag van den labour-afgevaordig- de Greenwood, of de regeering voerne mens was een weinig krachtiger maatrege len te nemen, teneinde te toonen, dat men niet de daden van agressie duldt, heeft Cham berlain in het lagerhuis geantwoord: „Weest ervan verzekerd, dat de regee ring de daden, waarop wordt gedoeld, zeer ernstig aoht. In het geval van Tient sin, waar de toestand zeer gespannen is, hopen we natuurlijk nog, dat het mo gelijk zal zijn de vraagstukken plaatse lijk te regelen langs den weg van cm- derhandelen, doch indien deze onderhan delingen mislukken, zal overwogen wor den, welke maatregelen genomen zullen moeten worden. In antwoord op een vraag van den con servatief Wardlaw Mi Ine, noemde de ml nister-president de geruchten, welke te Tokio de ronde hebben gedaan, dat de Britsche ambassadeur één of twee dagen geleden den Japanschen minister van buitenlandsche zaken oin genade zou hebben gesmeekt, bo- lachelijk. Vervolgens verklaarde de afgevaardigde Noel Baker, lid van do labourpartij. dat de actie van Japan in China in werkelijk held een aanval beteekende op de echten van de vreemdelingen in China. Hierop zelde de minister-president: „Ik hoop, dat dit niet het geval is, Indien het wel zoo zou zijn, dan zou dit een '-rnstlge zaak zijn". Wat zijn Japans eischen? Naar Havas uit Tokio meldt, zouden de maximum-eischen van Japan zijn, dat En geland geheel breekt met de Chineesche na tionale regeering en samenwerkt met Japan tot het instellen van een -nieuwe orde in het Verre Oosten. Indiien evenwel de blokkade de energie van Engeland niet uitput, dan is het tijd voor Tokio een compromis en een plaatselijke regerting te zoeken. Volgens welingelichte kringen te Tokio zijn de minimum-eisdhen van Japan, dat de Britsche banken zullen medewerken tot het op peil houden van de „nieuwe Chineesche munt", welke in Noord-China in omloop is gébracht onder auspiciën van Japan en welke op het oogenblik gevaar loopt. Verder is men te Tokio van oordeel, dat de houding van Amerika de Britsche poli tiek bepaalt. Op het oogenblik schijnen de Vereenigde Staten Londen zoo sterk te steu nen als de Amerikaansche openbare mee ning slechts toelaat en schijnt men alle po Japansche autoriteiten alle vreemdelingen in China gelijkelijk willen behandelen, doch dat de huidige omstandigheden hen nopen een andere houding aan te nemen jegens de Engelschen, omdat dezen Tsjang Kai Sjek ondersteunden. Het beleedigend optreden tegen Britten Reuter meldt uit Tientsin, dat protesten zijn ingediend door den Britschen consul- generaal aldaar. Twee Engelschen, House en Lord, werd gevraagd, toen ze zich aan meldden voor een onderzoek in een barak of ze Engelschen waren en toen ze hierop bevestigend antwoordden, werden ze on middellijk in het midden geplaatst en werd hun bevolen zich uit te kleeden in het bij zijn van Chineesche vrouwen en kinderen. I-Iouse werd geheel ontkleed en Lord mocht alleen zijn schoenen aanhouden. Hun klee- ren werden geheel nagezocht Toen Lord protesteerde omdat men hem zijn mond wilde laten openen, werd zijn paspoort tus schen zijn tanden geduwd. Na verdere be- leedigingen konden beiden gaan. Gistermorgen trachtten vijt employé's van den Peiping—Moeken-spoorweg over de in ternationale brug naar hun kantoor h gaan. Hetzelfde werd ongehinderd toege staan aan Belgen en Franschen. maar d( Engelschen moesten hun jas uittrekken en hun broek en hun zakken laten doorzoe ken. Dit geschiedde ten aanzien van een menigte Chineezen. Sovjet-onderdanen te Tientsin, van wie er ongeveer 200 zijn, zijn nog aan beleedigen- der behandelingen onderworpen geweest, vooral vrouwen. De Japanners hebben gis teren ook de ladingen van Britsche schepen onderzocht. Volgens een door Domei ontvangen be richt uit Tientsin hebben de Japansche autoriteiten aldaar lachend do van Engel sche zijde verspreide berichten afgewezen, volgens welke Engelschen te Tientsin on derworpen zijn aan een barbaarsche behan deling bij het fouilleeren door de Japan sche autoriteiten. Volgens dit bericht wor den alle menschen gelijk behandeld naar hun individueele verdienste. Vrouwen en kinderen worden door vrouwelijke Chinee sche politieagenten onderzocht en niet door mannen. De Japanners willen uit een oog punt van zelfverdediging het onderzoek niet verslappen zoolang de Britsche regee ring de regeering van Tsjang Kai-sjek steunt. MEER JODEN NAAR PALESTINA? In het Lagerhuis heeft de conservatief Moreing een verzoekschrift overhandigd, onderteekend door 210.000 Engelschen, waarin wordt gevraagd, in verband' met de omstandigheden, waaronder de Joden i; Europa en elders leven, de immigratie-faci liteiten voor Joden in Palestina zoo ruim mogelijk te maken. Het verzoekschrift is ter behandeling overgegeven aan de desbetreffende commis sie van het lagerhuis. HET BRITSCHE KONINGSPAAR BEHOUDEN THUIS Hartelijk welkom in Southampton en Londen Het Britsche koningspaar is gistermiddag m zijn reis naar Canada en de Vereenigde Staten to Southampton teruggekeerd waar tienduizenden ter begrooting waren samen- oom cl. De begroeting, welke het vorsten naar ten deel viel. was geestdriftig en aller hartelijkst. De menigte zong het volkslied jubelde met eindeloos gejuich haar vreug- 1 uil over het weerzien. Koningin Marv. de hertog en de hertogin in Gloucester, de hertog en de hertogin van Kent, de prinses Royal en de graaf van Harewood waren per spcciale-n trein naar Southampton gekomen, om den koning en de koningin bij hun aankomst op te wachten. De beide prinsesjes, Elisabeth en largaret Rose, waren reeds in het ge- elschnp van hun ouders, die zii aan boord an een flottielieleider een eindsweegs wa- en tegemoet gereisd. Grootsch en geestdriftig blij en hartelijk ooral was ook in de rijkshoofdstad de ont- antrst Een ontelbare menigte was aan het station en langs de straten van daar naar het Buckingham Palace stond bijna heel Londen in de riien. om het vorstenpaar het •elknm toe te juichen. On het perron van Waterloo station wa rn ter begroeting aanwezig mi-nistpr-presi- dent Chamberlain, lord Halifax de andere leden van het kabinet en vele verte genwoordigers van het corps dinlomatiaue. o.a. de Amerikaansche gezant. Kennedy. Na dp begroeting door deze autoriteiten irnen de vorstelijke personen plaats in een ertal landauers en werd in langzaam tempo naar Buckingham Palace gereden, te idden van een aldoor juichende menigte. Voorop ging 's konings lijfgarde, doch overigens was er van militaire bewaking niets te zien en ook langs den weg stonden 'en troepen opgesteld. Buiten het parlementsgebouw hadden hon derden peers en lagebhuisleden zich opge steld. om den vorst en de vorstin hun groet BRITSCH-FRANSCHE VOORSTELLEN VERWORPEN? Robert naar Londen om rapport uit te brengen MOSKOU, 22 Juni (Havas). Vanmiddag te vijf uur hebben de ambassadeurs van Frank rijk en Engeland te Moskou, Naggiar en Seeds, alsmede Strang, zich naar het Krem lin begeven, waar Molotof hun het officieele antwoord van de sovjet-unie op de nieuwe Fransch-Britsche voorstellen heeft overhan digd. De bespreking duurde ongeveer een half ir. De secretaris van Seeds, Robert, is van ochtend per vliegtuig naar Londen vertrok ken, om het Foreign Office rapport uit te brengen. In den loop van de heden te Moskou ge houden bespreking heeft Molotof, naar men meent te weten, verklaard, dat de Britsch- Fransche voorstellen nog steeds onaanvaard baar zijn voor de sovjet-regeering. Dat door het Kremlin nog meer wordt verlangd, was hedenochtend vroeg reeds onthuld. In niet-officieele kringen gelooft men, dat de sovjet-regeering staat op hechte garan- voor de Oostzee-staten en dat de nieu we Britsch-Fransche formule in dit opzicht niet ver genoeg ging. Dit beteekent intus schen nog geen afbreken der onderhande lingen. Het lijkt niet aannemelijk, meldt de „Un. Press", dat Molotof de zaak slepende houdt, in afwachting van Duitsche toenadering. Het is echter ook mogelijk, dat hij niet genegen is te schipperen, nadat de hoofdlijnen van de Russische wenschen zijn uiteengezet. De algemeene toestand in de wereld, vooral de kwestie in het Verre Oosten, maakt dat de sovjet-unie voelt dat haar positie sterker is dat zij van Engeland wat eischen kan. te brengen. Even te voren had het hooger huis, evenals reeds net lagerhuis deed, met algemeene stemmen een welkomst-bood schap voor het terugkeerend koningspaar gevoteerd. Bij den koning en de koningin in den eer sten landauer zaten ook de beide prinsesjes. Londen was een en al geestdrift bij ditweer- Mislukt Japansch offensief in Sjansi Wellington Koo over Swatau In een officieel telegram uit Tsjoeng King wordt, naar Reuter meldt, verklaard, dat het jongste Japansche offensief, dat ten doel had. Zuid-Sjansi te zuiveren, in eer mislukking is geëindigd. Volgens den woordvoerder van het Chi neesche leger waren de verliezen aan beide zijden groot. Hij voegde hieraan toe, dat hier en daar in Zuid-Sjansi nog gevochten wordt terwijl het aan de andere Noord- Chineesche fronten betrekkelijk rustig is. Do Chineesche ambassadeur te Parijs, Wellington Koo China's voornaamste diplo matieke gezant in Europa, heeft tegenover een vertegenwoordiger van de United Press te Parijs het volgende verklaard: „De val van Swatau zal geen materieelen invloed hebben op de krijgsoperaties, om dat een betrekkelijk kleine hoeveelheid oorlogsmateriaal over deze haven China binnenkwam. De Japanners zijn daardoor niet dichter bij hun doel, namelijk het winnen var oorlog in Europeeschen stijl gekomen. De Japansche overwinningen lijken heel wat op papier, maar de Chineezen blijven trouw aan hun guerilla-tactiek en zij zijn in staat, om den oorlog tot in het oneindige voort te zetten en den vijand geheel af te matten. Er ie geen definitief front en overal rond de gebieden, waar de Japanners zioh ge nesteld hebben, wordt gevochten". Wat de huidige situatie betreft, zelde Wellington Koo, dat de Chineezen het voort bestaan van de buitenlandsche rechten in China als een onschatbare hulp voor den Chine eschien tegenstand beschouwen. HCADBEEAsUteDRIEÏSEN CH0G0LAAD CARROS Duitsch-Russische handelsbesprekingen Groote credieten aan Moskou? Reuter meldt uit Berlijn, dat een groep belangrijke en invloedrijke Duitsche indus- trieelen een delegatie naar Moskou zal zen den met het doel, de DuitschRussische (Re cL) handelsbetrekkingen te ontwikkelen. Volgens berichten, die betrouwbaar schijf nen te zijn, is de delegatie gemachtigd, Moskou een crediet voor tien jaar ten be* drage van 750 millioen mark aan te bieden voor aankoopen in Duitschland, terwijl Duitschland bereid is, enorme hoeveelheden grondstoffen te koopen, in het bijzondei! hout, leder en olie. RADIONIEUWS ZATERDAG 24 JUNI 1030 HILVERSUM I. 1S75 en 415,5 M. KRO-UIt- zending. 8.00—9.15 Grara.muilek. (Oni 8.1S Berichten). 10.00 Gram.muziek. 11.30 Gods- dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO» Gram.muziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 Gram. muziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 Gram.muziek, 4.15 KRO-orkest. 5.00 Gram.muziek. 6.15 lallstiek weekoverzicht. 6.45 Berichte muziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Werklooze jeugd Herboren Jeugd". 7.35 :ale omlijsting. 8.35 Gram.muziek. 8.45 Ge varieerd programma. 10.30 Berichten ANP, 10.40 Causerie: „Het onvergankelijke Rijk"* (met gr.pl.). 11.2012.00 Gram.muziek. HILVERSUM II 301.5 M. VARA-Ultscndlng. 10.0010.20 v.m. cn 7.3018.00 nam. VPRO. 8.00 Gram.muziek. (Ca. 8.16 Berichten). wijding. 10.20 Voor 10.00 Mor_ In de continubedrijven. 12.00 Gram.muziek. (ca. 12.15 Berichten). 2.00 Cauaerle: „Door China, langs onbekende wegen". 2.20 Esme ralda. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkeat en solisten. 4.20 Gram.muziek. 4.30 Esperanto- uitzending. 4.50 Gram.muziek. 5.30 Film land. 0.00 Orgelspel (Opn.). 6.28 Berichten, 6.30 Gram.muziek. 7.00 VARA-Kalender, 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radio-Jour naal. 7.308.00 Een halfuur met ouders, 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP., VARA-Varla. 8.20 VARA-Orkeet. 8.40 Esmeralda, on soliste. 9.00 Puzzle-ultzendlng, 9.15 VARA-orkest. 9.45 Esmeralda en so liste. 10.00 Berichten ANP. 10.10 VARA-or kest 10.30 Radlotooneel. 10.45 Community- Singing (Opn.). 11.00 Orgelspel. 11.20 Gram, muziek. 11.30—12.00 Jack de Vries' Inter nationals en solisten. DROITWICH 1500 M. 11.45 Reportage, 12.15 Radlotooneel. 12.50 Reportages. 6.50 Sport- praatje. 7.15 Cello en plano. 7.50 Radloioo- neel. 8.20 Variété. 9.50 uit Amerika: Week overzicht 10.05 Orkest 10.50 Band. RADIO-PARIS 1048 M. 12.80 Zang. 1.25 Band, 2.35 en 3.35 Zang. 4.05 Piano. 4.20 Ensemb'e. 7.20 Zang. 7.50 Plano. 8.50 Radlotooneel. 9.31 Gevar. programma. 10.25 Zang. 11.20 Ork. HET GEHEIM OPGELOST NAAR HET ENGELS OH (7 „Maar tante Anne zal toch blij zijn, dat u mij niet dit heele eind voor niets heeft meegenomen," besloot zij. En ook h ij was blij, dat zij dae proef zoo goed had door staan. Hij had het een haast gewaagde onderneming ge vonden, maar de noodzakelijkheid drong. Heerlijk huiselijk was de avond verder verloopen; eerst hadden ze met hun drieën den maaltijd gebruikt en toen had tante Anne m haar gemakkelijken stoel zitten breien, terwijl Madge voor hen gespeeld had. ,,Ik zal spelen, wat Vader ook het liefste hoorde," had zij gezegd met haar sympathieke stem, die door de aandoening van het oogenblik wat onvast klonk. Niet dat zij nu zoo'n schitterende pianiste was, maar zij speelde met gevoel en dit deed het een genot zijn, om naar haar te luisteren. „Je denkt zeker nog steeds aan je vader, kindje?" kon tante Anne niet nalaten op te merken, toen Madge zich even later ook bij den haard zette met zoo'n innig-droevig gezicht, dat men er meelijden mee kreeg. „Ja," antwoordde zij, „ik kan aan niemand anders denken, dan aan hem, en aan niets anders dan aan uw vriendelijkheid en die van den dokter." „O, maar je vader zal gevonden worden! Daar ben fk zeker van"; troostte teute Anne. En toen het jonge meisje kaft* *6 goed«nWit met de teederheid van een moeder. Den volgenden ochtend voelde Madge zich alweer veel beter, ondanks de inspanning van hetgeen zij achter den rug had, en Stephen Harcourt begon met recht bewondering te voelen voor den moed van het ,,soldatenkind." Toen tante Anne en "Madge samen een korte wandeling deden, hadden zij een eigenaardig avontuur. Ze liepen in een laantje en de oude dame vertelde vol innigheid van haar neef en de ernstige wijze, waarop hij zijn praktijk opvatte en hoezeer hij dan ook algemeen bemind was bij zijn patiënten, toen Miss Heathcote ineens den vinger omhoog stak en zei: „Hoor eensl Wat kan dat zijn?" Ze luisterde weer en riep: ,,'t Is een hond, daar ben ik zeker van!" Juist had zij dit gezegd, toen een grijsharige hond, die er uitzag, of hij de verhongering nabij was, uit de heg te voor schijn kroop. Het was een soort wolfshond en tante Anne was wat bang voor hem, maar het arme dder. dat deernis waardig verzwakt scheen, besnuffelde Madge aan alle kanten. „Och, dat is het arme. Arme dier. dat ik van zijn ketting heb losgemaakt, in dat verschrikkelijke huis Hij is zeker den hongerdood nabij! Wat moeten we met hem beginnen, tante?" „Ik weet er niets anders op, dan regelrecht naar huis te gaan en hem voorzichtig wat te eten en te drinken te geven. Hij schijnt je te kennen, kindje!" „Dat komt, hij is nog niet vergeten, dat ik hem losgemaakt heb. W« zullen hem „Wolf" noemen. Zou hij ons volgen?" En dït dted hij. VI Nadat Madge haar vader goeden-nacht gezegd had op dien bewusten avond, waarop zij in dat geheimzinnige huis een nachtlogies hadden gekregen, had de kolonel zich nog niet onmiddellijk te bed begeven, maar hij had, zooals dit nu eenmaal zijn gewoonte was, eerst zijn sigaar gerookt. Zijn gastheer en gastvrouw bevielen hem geen van beiden: ze hadden hem geen enkelen keer recht in het gelaat ge keken. Neen, hij hield ze niet voor betrouwbaar. Een eigenaardige verjaarsviering, zooals Madge terecht had gezegd. Wat zouden ze daar nu beneden doen? Ze zaten zeker aan tafelNu, de ham was goed geweest, maar de bourgogne! Jammer, dat Madge er een glas vol van gedron ken had! Hij hoopte maar, dat ze er geen nadeelige gevolgen van kreeg. Ineens werden zijn gedachten onderbroken door het geluid van naderende voetstappen. Ze hielden bij de deur stil. Hij had hard lust, om deze met een ruk open te doen, dan zou hij zeker den luisteraar toch betrapt hebben. Maar bij nader overleg bleef hij doodstil zitten, hield zich, of hij sliep, en deed zelfs zijn best, om te snurken! Hij had zoo'n vermoeden, dat het Mrs. Fleming was. Zii leek hem eenigszins asthmatisch en hij meende thans ook een dergelijke ademhaling te hooren. Waarom zou zij daar aan de deur staan? Met welk doel stond zij hem daar zoo te bespionneeren? Of wilde ze alleen maar weten, of hij haar kaars op gebruikte? Nu, daar kon ze gerust op zijn: hij zat in het donker, De voetstappen gingen verder. De luisteraarster ging zelfs de trap af. Kolonel Heathcote had nu ook geen slaap meer en besloot nog eenigen tijd te blijven opzitten. Na een poosje sluimerde hij in, maar ontwaakte ineens met schrik. Hij ging wat voor over gebogen in zijn stoel zitten en luisterde ingespannen. Hij was gewekt door een plotseling geluid, maar den aard er van kon hij niet thuis brengen. Hij keek op zijn horloge. Het was bijna twee uur. Het zou zeker nu wel stil zijn in huis, want die al wat oudere menschen zouden toch niet zoo laat aan het feestvieren blijvenl Zijn gedachten gingen weer uit naar Madge en hij maakte zich ernstig ongerust over haar veiligheid. Als z ij ook dat leven gehoord had, dan zou zij zeer ontsteld zijn Maar nu was alles stilMisschien had hij 't zich ook maar verbeeld! T«ch zou hij onmogelijk kunnen slapen, eer hij vast wist, dat Madge veilig was. Hij knipte zijn zaklantaarn aan en zonder pantoffels ging hij zachtjes naar haar kamer. Hij hoopte maar, dat hij niemand wekken zou. Als Madge sliep, hoefde zij niets te weten van dat bezoek tot op den ochtend. Maar het was nu al ochtend en hij zou haar heel gauw moeten wekken. Hij deed de deur van haar kamer open. keek er even binnen en zag, dat zij rustig lag te slapen. Dan kon er toch ook geen hard geluid hebben geklonken. Toch voelde de kolonel er zich niet geheel gerust over. Vandaar dat hij op het portaal nog even bleef stilstaan en aandachtig luisterde. Hij hoorde nu allerlei stemmen dool elkaar, waaruit er één duidelijk ver-fanbaar klonk. ..Stil tochl Houd je toch still" (Wordt vervolgd#

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12