JLiruure (üourant Dr Colijn per radio gehuldigd Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Christelijke Aannemers en Bouwvakpatroons ü©1TilLS Ei RESTAURANT! PALACE HOTEL VLIELAND Hl) RINGEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscfte zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cl. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 6733 VRIJDAG 23 JUNI 1939 20e Jaargang abbertentirprijjen: Van I tot 5 regels M7 Elke regel meer 022'h Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels f 230 Elke regel meer 0.45 As.- Voor het bevragen aan 't burüö wordt berekend ƒ0.10 Door Minister van Dijk en Oud-Min. Oud Radio-gelukwensch door Minister van Dijk Dr. J. C. van Dijk, Minister van Defensie, heeft gisteravond voor de N.C.R.V. de vol gende woorden tot Dr. Colijn gesproken; Hooggeachte Colijn, Het was Uw wensch, dat op Uw 70sten verjaardag elk openbaar huldebetoon achterwege zou blij- ven, en nu het U niet mogelijk bleek aan Uw voornemen gevolg te geven om den herdenkingsdag met de Uwen elders door te brengen, hebt ge althans U zooveel mogelijk willen terugtrekken in de beslotenheid van den familiekring. Dat wordt door ieder geëerbiedigd, die weet dat het in Uw leven schaarsche oogenblik- ken zijn, waarin ge in den huiselijken kring rust en versterking kunt vin den na ingespannen arbeid van al len dag, maar toch, er is een gevoel van onbevredigdheid vooral bij de groote schare van geestverwante mannen en vrouwen, omdat zij het U op dezen dag zoo gaarne zouden hebben gezegd, wat in hun hart voor U leeft, zoo gaarne door woord en blik uiting hadden willen geven aan de warme toegenegen heid, die hen voor U vervult. Dat kan nu eenmaal niet, maar er is een middel om U een kort oogen- blik te bereiken, ivaarin althans een kort woord tot U kan doordringen. Gaarne voldoe ik dan aan het tot mij gerichte verzoek om namens die groo te schare langs dezen weg een ge- lukwensch tot U te richten. Ik heb daartoe geen mandaat, maar ik hoop, dat in dit bijzondere geval een man daat overbodig zal worden geacht. En dan laat ik Uw openbare leven geheel ter zijde, de rijke vruchten, die in Gods kracht Uw leven heeft gebracht, zijn in dankbaarheid in woord en geschrift herdacht. Thans, in deze enkele oogenblikken, willen we Uzelf, Uw persoon, alsof we tegenover U stonden. Uw hand geklemd in de onze en ons oog in het Uwe. Wij willen het U zeggen, dat wij met U medeleven op dezen dag, dien God U schonk, wij willen het U zeggen, dat er een stroom van hartelijke sympathie naar U uitgaat om Uw werk, ja, maar nu allereerst om Uw persoon, die in en door Uw werk ons zoo vertrouwd is gewor den. Wij willen het U zeggen, dat wij ons met U één gevoelen door den eenvoud des harten die U kenmerkt, door de onbaatzuchtigheid waarmede gij Uw gaven en krachten beschik baar hebt gesteld ten dienste van zoo allerlei belangen, door de liefde voor en de trouw aan het beginsel, dat het richtsnoer voor Uw leven is geweest. Wij gevoelen de waarheid in Uw leven, en om dat alles gevoelen wij ons zoo sterk met U verbonden. God heeft het U geschonken om veel voor anderen te kunnen zijn. Die anderen hebben dat met dankbaar heid ontvangen en gedenken U in liefde en trouw. U toebiddende dat onze God U nog lang moge sparen en Uw leven ook verder met Zijn rijken zegen moge kronen. En dan sluiten wij daarbij aanstonds in Uwe echtgenoote, die Uw leven, ook in zoo vele moeilijke tijden, heeft gedeeld en U tot zoo krachtigen steun is geweest, die in stilte U haar zorgen heeft gewijd om het U moge lijk te maken U te geven aan Uw ar beid. U gedenkende, gaan tegelijk met dezelfde gevoelens onze gedach ten naar haar, de stille werkster, uit. Wij brengen U met al de Uwen onze hartelijke gelukwenschen op dezen dag. Rede van Mr. P. J. Oud Gisteravond heeft Mr. P. J. Ou d, burge meester van Rotterdam en oud-minister van financiën voor de A.V.R.O.-microfoon een rede uitgesproken over Dr. H. Colijn, naar aanleiding van diens zeventigsten verjaar dag. De moeilijkheid van het geven van een objectief oordeel aldus Mr Oud wordt door één ding vergemakke lijkt. In waardeering voor den persoon van den heer Colijn kunnen voor- en tegenstanders van zijn politieke opvat tingen en zijn politiek beleid het eens zijn. Zijn verdiensten kunnen allen zon der uitzondering erkennen, en ie&er die met hem in aanraking komt, komt on der de bekoring van zijn bijzondere per soonlijkheid. Spr. schetste die persoon lijkheid met behulp van enkele kleine gebeurtenissen. Zoo hem één gevoel volkomen vreemd is ging Mr Oud voort dan is het het ge voel van wraak. Rancune kent hij niet. Voor zijn medewerkers, onverschillig of het collega's of ondergesohikten zijn, is het een genot met hein te werken Even voortreffelijk was de omgang met de collega's in het Kabinet. Natuurlijk was er wel eens verschil van. meening, ernstig verschil van meening zelfs, doch bij alle moeilijkheden is er toch eigenlijk in de vier jaren, waarover ik meespreken kan, nooit een onaangenaam woord gevallen. Hij was een trouw aanhanger zijner beginselen en had groot respect voor het geen zijn voorgangers hadden bereikt. Maar hij zag tevens, dat thans andere problemen op den voorgrond traden, (lie een ruimere samenwerking vorderden en zag in een re geering op breederen grondslag een eerste rangs belang voor het land. In die gedachte waren wij beiden het eens. Gelijk wij beiden ook hetzelfde inzicht had den omtrent het in onzen tijd.' zoo op den voorgrond tredende financieele probleem. Zoo lang mogelijk hebben wij 6amen aan den gouden standaard vast gehouden. Eerst toen het volstrekt onmogelijk was gewor den hebben wij den gulden laten gaan. Dit was een zware dag voor Dr. Colijn. Hij vond dit besluit toch eigenlijk in strijd met onze financieele waardigheid. Hij vroeg zich telkens weer af, of het loslaten vaii den gouden standaard wel in overeenstem ming was met de eerlijkheid, die men van een Regeering mag verwachten. Het waren alle overwegingen, die den man, die ze deed gelden, slechts tot eer konden strek ken. Wil dit alles nu zeggen, dat de heer Co lijn zijn medewerkers nooit moeilijkheden heeft bezorgd? Natuurlijk niet. De groote spontaniteit van zijn karakter heeft hem dikwijls tot uitlatingen gebracht, die deze medewerkers met schrik vervulden. En niet alleen als minister. Ik herinner mij nog levendig den schrik, die het veroorzaakte in het anti-revolutionaire kamp, toen hij in 1922 als leider der anti-revolutionaire Ka merfractie plotseling geheel nieuwe denk beelden over de organisatie onzer defensie ging verkondigen. Een ander maal gaf hij in de Kamer een „cri de Coeur" tegen de evenredige vertegenwoordiging. Aan dit in stituut had hij een grondigen hekel. Zoo heeft hij zichzelf en het Kabinet, waarvan hij deel uitmaakte, meermalen in moeilijkheden gebracht door uitlatingen te doen over de beraadslagingen in den boe zem van het Kabinet. Zoo een vijftal jaren geleden bij de behandeling der Winkelslui tingswet ep nog onlangs bij de Tariefmach tigingswet. Het is uitsluitend zijn spontani teit, die hem daartoe brengt. Maar hij is zelf ook de eerste, om als men hem zijn fout onder het oog brengt, die' eerlijk te erken nen. Landsbelang bevorderen is het groo te doel van dit leven geweest Dr Colijn Dr Colijn en zijn echtgenoote be wonderen de door H.M. de Koningin gezon den bloemen, welke in den tuin van Paleis 't Loo gekweekt „De Emmaüs gangers" een re productie van de Rembrandtets welke namens 'n groep katholie ken aan Dr Co lijn aangeboden werd. Vergadering te Haarlem Rede i den heer Smeenk In het Concertgebouw te Haarlem is gisteren de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond (N.C.A.B.) in jaarvergadering bijeengekomen. Deze goed bezochte bijeenkomst is door den voorzitter, den heer J. Swarts, van Gropingen, op do .gebruikelijke wijze ge opend, nadat de voorzitter van de afd. Haar- len, de heer G. J. V e 1 d w ij k, de aanwezi gen had verwelkomd. De voorzitter verwel komde den heer J. Ve 1 d wij k als vertegen woordiger van het C.N.V. en zette vervol gens uitvoerig uiteen om welke principieele redenen ook de patroons zioh Christelijk heb ben te organiseeren. Vooruitgang Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer Ja.G van Oord, va» Utrecht, ontleenen wij, dat de Bond op een goed jaar mag terugzien, waarin het principieele op treden van den Bond meer beteekenis ver- kreeg. Onder applaus bracht spr. den afge treden secretaris, den heer G o d ij n, hulde voor zijn arbeid. Mr. K. Groen trad op als Bondsfunctionai'is in de positie van adjunct- secretaris. De voorzitter werd benoemd in den Bouwraad. Voor de propaganda werd speciaal aangesteld de heer Hom an. En Mr. Groen èn de heer Homan hebben in het aflgeloopen jaar met succes voor den Bond gewerkt Het ledental steeg van 930 op 1073, ver deeld over 63 Afdeelingen, terwijl de Bond verleden jaar 52 Afdeelingen telde. Uitvoerig zette spr. uiteen, dat de bedrijfs voering niet los kan worden gezien van de Christelijke levens- en wereldbeschouwing Met de andere patroonsorganisaties is de verhouding goed. alsook die met de arbei dersorganisaties, waarvan spr. bijzonder noemde den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. Niet de Marxistische klassenstrijdleer, doch de Christelijke levensbeschouwing, die pa troon en arbeider doet samenwerken, is in ons land van beteekenis gebleken. De secretaris wees er vervolgens op, dat de Bond moet blijven ijveren voor een goed collectief ax-beidscontract en voor be hoorlijke prijzen voor de verrichte werken, terwijl de beunhazerij in het bouwvak dient te worden tegengegaan. Door den te grooten aanwas van kleine patroons, gevolg van de crisis-omstandighe den, is de bedrijfstoestand niet verbeterd. Door gezamenlijk optreden zal de Bond be hoorlijke tarieven en prijzen dienen te be- Dat de collectieve arbeidsovereenkomst nog niet verbindend is verklaard, betreurt het hoofdbestuur, maar het hoopt dat niet de Regeering spoedig overeenstemming zal wor den verkregen. Tenslotte bepleitte de secretaris eenheid van optreden en getrouwheid aan het be ginsel van den Bond. Na korte bespreking werd het verslag goed gekeurd, waarna de voorzitter de vertegen woordigers van den R. K. Bouwvakpatroons bond hartelijk verwelkomde. De penningmeester, de heer G. J. V e 1 d- w ij k, van Haarlem, rapporteerde dat de is door en door Nederlander. Zie ik goed, dan i6 dat ook de verklaring van zijn populariteit bij breede groepen van ons volk, die zijn beginselen niet dee- len. Daarom zal hij ook' uit alle deelen van ons volk vandaag blijken van sym pathie ontvangen. In de rijen degenen, die hecht en stexik overtuigd zijn, dat wij het staats bestel van vrijheid en verdraagzaam heid met al onze krachten moeten handhaven, staat Dr. Colijn vooraan. Nederlanders van allerlei richting zijn heim daarvoor erkentelijk en zij getui gen van (We erkentelijkheid op dezen {ekening en verantwoording sluit met een edrag van f 13,609,16 met een vordeelxg aldo van f2.61. Op voorstel van de betreffende commis sie werd de penningmeester, na korte dis cussie over het verslag, gedechargeerd. Als leden van het hoofdbestuur bleken herkozen de heeren Jac. Groenewold, C. J. Smallenbroek en H. Kooiman. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur tot het vaststellen van een regeling van jeugdloonen en getalsverhou dingen. Een voorstel van de afdeeling Altena, om den alleen-werkenden ondernemer toe te staan, arf te wijken van de in de C.A.0 vastgestelde werktijdregeling, werd ver worpen. De vergadering aanvaardde het praead- vies van het hoofdbestuur, dat de Bond niet op eigen gezag e C.A.O. kan wijzigen, waar door bovendien de werktijdregeling der ar beiders illusoir zou worden. Het hoofdbe stuur verklaarde zich echter bereid bij 't af sluiten van een nieuw contract pogingen aan te wenden om voor den alleen-werkenden ondernemer ten aanzien van langeren werk tijd ruimeren ai'mslag te verkrijgen. Oorlogsrisico Op voorstel van het hoofdbestuur besloot (Reel.) de vergadering hetzelve machtiging te ver- leenen zoo noodig maatregelen te nemen den aannemer in geval van oorlog, oor logsgevaar en mobilisatie door den aanbe- stedr te doen vergoeden de schade, die de aannemer lijdt tengevolge van belangrijke stijging van kosten of door bijzondere moei lijkheden. Deze bepaling zal niet gelden wanneer de aannemer deze schade redelijkerwijze had kunnen voorkomen. Vooraf zal het hoofdbe stuur in het bedoelde geval overleg plegen met afgevaardigden der afdeelingen. Rede C. Smeenk Hierna trad als spreker op de heer C. me enk, lid van de Tweede Kamer, mot een rede over het onderwerp „Christelijke Werkgevers-vakorganisaties eisch van be ginsel en praktijk". Spreker wees er op hoe onder den invloed van de vakorganisaties dor arbeiders, van de bemoeiingen der Overheid, van de Collec tieve arbeidsovereenkomst al meer is ver worpen de liberale opvatting eener eenzijdig opgevatte vrijheid op sociaal-economisch gebied. Thans leven wij ook te dezen aanzien in een anti-liberale wereld, die is teruggeko men op de dwalingen van het liberalisme, welke spreker omstandig uiteenzette. Het liberalisme heeft veroorzaakt het so cialisme met zijn klassenstrijdleer, dat in tegenstelling met der liberalen opvatting de gemeenschapsgedaohte eenzijdig op den voorgrond schuift, In Christelijke kringen zijn velen voorheen onder den indruk gekomen van de indivi dualistische liberale opvattingen, mede door zondig conversatisme en door gemis van voldoend Christelijk-soeiaal besef. Releveerend de oprichting van Patrimo nium, het opkomen eener eigen Christelijke vakbeweging, de voorlichting op sociaal ge bied van Kuvper, Talma e.a., vroeg spr. zich af: waarom zou er te dezen aanzien vex'schii zijp tusschen Christelijke arbeiders én Christelijke werkgevers? Wij moeten gaan tot de Schrift, die ook den werkgever voorlicht op sociaal gebied. Ook ons arbeids leven voelen we, zei spreker, ingeschakeld in het groote verlossingsplan Gods. Met voor beelden uit Oud- en Nieuw Testament lichtte spr. zijn betoog op dit punt toe. Wie in de Schriftuurlijke sfeer leerde ademen, wordt niet bekoord door de liberale en socialisti sche opvattingen, maar komt onder den in druk van het organische, van de samenwer king der ondersoheiden sociale groepen on- dat hierdoor de persoonlijke taak te beter worde betracht. Neutraal kan niemand tegenover de groo te levensvragen staan, ook niet ten opzichte van bepaalde pi'incipieele sociale vragen als bijv. Zondagsi'ust, geestelijke vrijheid, orga nisatie op principieele basis, aaneensluiting en samenwerking in de bedrijven en in heel de maatschappij. Onze eigen Christelijke HET LOO Hotel „de Keizerskroon" („R6ge"). Rustig familiehotel Modern comfort. Lage pension- prijs. Telefoon 2145. Naast het Kon. Paleis „Het Loo". DOMBURG Hotel de l'EUROPE TELEFOON I doorverb. Het gezellige Familiehotel met gerenomeerde Keuken. Stroomend koud en warm water op alls kamers. Badkamers. Voor- en na seizoen v.af 4.Hoofdseizoen v.af 5. Eig. A. MEYER, Chef de Cuisine. Trompenberg's Hilversum Telefoon 7941 (2 lijnen) Het geheele a a r geopend VALKENBURG (L.) HOTEL „FRANSSEN" BONDSHOTEL A.N.W.B. EN K.N.A.C. 80 kam., pr. tuin en boomg. - Lift Tel. 38 Garage vrij Pens. f 3.75 - Hoogs. v.af 4- NOORDWIJK AAN ZEE Hotel-Pension „Noordzee" Familie-Hotel Noord-Boulevard Telefoon 27 Voor kortere bezoeken Hotel-Café-Resfauranf „Seinpost" Het geheele jaar geopend Noord-Boulevard - richting vuurtoren Hotel ITT MAN N NUNSPEET (niet meer aan den grooten verkeersweg) Pensionsprijs Voorseizoen 5.— Hoogseizoen 5.50 en 6.- Grooten Tuin met allweather Tennisbanen IHQTFRRPPU Hotel „DREYER00RD" - Telef. 5046 Prettig familie-hotel. Centr. verw. K. en w. str. w. op alle kam. Gr. tuin. Bek. keuken. Pcnsionprijs vanaf 4— t t 5. AMELAND (NES) Hotel Hofker - Telef. No. 2 Eerste en meest bezochte hotel van het eiland. Stroomend water. Schitter, gel. Hotelgasten kunnen gratis gebruik ma ken van autobusdienst hotel—strand v.v. VRAAGT PROSPECTUS LOENEN (Veluwe) Bonds-Hotel „De Vrijenberg",Tel. 261 Ideale ligging, in de Bosschen, bij Beek en Waterval. Pensionprijs minstens 5 d. 1ste verd. 3,50, 2o verd. 3,gelijkvl. met &P- serre 4,—. Weekend 7.50, str. w. en k. on alle kamers. Pension te Scheveningen nabij Wittebrug. Zeer ruime, mooi gemeubi leerde suite en comfortabele appartementen. Uitstekend pension, prima ref. Badhuisweg 232. Telef. 555651. HOTEL HOF VAN HOLLAND Hilversum Tel. 6113 NIEUW RESTAURANT NIEUW INGERICHT CAFé GROOTE ZALEN JAVA-HOTEL „Cramers Java Dependance" SOESTDIJX. Aan hoofdweg A'dam-Amersfoort, tfn. 2038. Modern comfort - Indische sfeer - bungalows Langer verblijf spec. red. Week-end tariev. RESTAURANT BAD HOTEL D. BRUIN Jr. - TeL 1 Het Hotel op het rustige Noordzee-Elland. Prima keuken, bill, prijzen. Prosp. op aanvr. n HDZ-verlovlngs- ot trouw- 7jj) ring glanst ruim 100 jaar goudsmeedkunst. Naadloc» gesmeed edelg_oudI VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen In de Tweede Kamer is het rapport over de zaak-Oss in behandeling genomen Dr H. Colijn gehuldigd op zijn zeven-s tigsten verjaardag. De groote verkeersbrug bij Dordrecht, die morgen in gebruik zal genomen wor den. Te Haarlem heeft de Ned. Chr. Aan nemers- en Bouwvakpatroonsbond de jaarvergadering gehouden. Prof. Dr K. Schilder herdacht onder groote belangstelling zijn vijf-en-twintig jarig predikantsjubileum. Op verschillende plaatsen zijn weer boschbranden uitgebroken. Een Engelsche en een Amerikaansche oorlogsbodem zijn de haven van Swatau binnengeloopen. Vernederende behandeling van Engels schen te Tientsin. Engelsche koningspaar uit Canada te Londen teruggekeerd. Een Duitsche handelsdelegatie naar Moskou. REGEN MET KANS OP ONWEER Weervcrwachting: half tot zwaar bewolkt of betrokken, regen met kans op onweer. Koeler. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk veranderlijk, later uit noordelijke richtingen. BAROMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 757.2. 24 Juni. Zon op 4.40 uur, onder 9.24 uur 24 Juni. Maan op nra. 1,40 u. ond. nm. 12,55 tt Eerste kwartier voorin. 5.55 uur FIETSERS LICHT OP 24 Juni. Van 'sav. 9.54 u. tot 'smorg. 4,10 u KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W. L. D. Schoen Heeren die het ge noegen kenneD van het beste te dragen kie zen daarom steeds W. L. D. SCHOENEN vakorganisaties van arbeiders en werkge vers zijn naar spr.'s overtiuging te zien als middelen om den Christelijken invloed op heel ons volksleven te versterken. Do klas senstrijdgedachte is in ons goede land te ruggedrongen, a| meer wordt verstaan do eisch der Schrift ten aanzien van samen werking van arbeiders en werkgevers. Be drijfsorganisatie wordt nagestreefd in de grootere, ontwikkeling der bedrijfsgemeen- schappen. Zaken van loon en arbeidstijd, van prijsregelingen e.d.g. vallen hier ook on der, in welk verband spr echter waarschuw de tegen gevaren van groepsegoi6me. De vakorganisaties van Christelijke werk gevers moeten beter geoutilleerd worden en op grond van hun beginsel hebben zij te strijden tegen dat groepsegoïsme, opdat niet in gewijzigden vorm het ontaarde gildewe- zen terugkoere. Spr. waarschuwde verder tegen het streven dat ons geestelijk, politiek en sociaal wil ontwapenen, dat het Christen dom machteloos wil maken door de Christe lijke actie haar basis te ontnemen en los te maken van de geopenbaarde waarheid. Met een opwekking om getrouw te blijven aan de H. Schrift, die ook in sociaal-economisch opzicht een lamp voor den voet is, eindigde spr zijn betoog. Na eenige gedachtenwisseling werd do jaarvergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Vooraf was onder applaus besloten een huldetelegram te zenden naar den 70-jarigen Dr. H. Colijn. DE TIJDEN WORDEN BETER HET VERTROUWEN KEERT TERUG! Koopt thans het morpen verschijnend. schoon ste boekgeschenk van TRYGVE GULBRANSSEN „DE GESCHIEDENIS VAN HET GESLACHT BJ0RNDAL" In bijzonder zware rinoslederen band, omvang 950 pagina's, Deze Jubileum-uitgave der Cultuurserie Is bö den uitgever reeds Teheel uitverkocht, «venwel bU Uw boekhandelaar nog verkrijgbaar In precies dezelfde uitvoering als Gulbranssen ontving na beCIndlglng van de feestelijke openlngsvlucht der nieuwe K.L.M.-hiohtlUn AmsterdamOslo, De uitgave U dcagewenacht betaalbaar In termijnen on verkrUgbnar by alle bonafide

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11