Christelijke Sigarenmakers jubileeren IjieU evenaaht OLIJFOLIE DINSDAG 20 JUNI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 Het veertigjarig bestaan van den 0 Bond te Amsterdam gevierd Tal van geschenken aangeboden Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan yan den Christel ijken Bond van Sigaren makers en Tabaksbewerkers, wordt de alge meene vergadering ditmaal te Amsterdam gehouden, waar op 19 Juni 1S99 de Bond is opgericht. In het A.M.V.J.-gebouw waren de afge vaardigden met het hoofdbestuur en een-igo gasten, in feestelijke en dankbare stemming bijeengekomen. Èen feestnummer van het bondsorgaan is verschenen, waarvoor door bet hoofdbestuur, door de heeren A. Sta pelkamp, C. Smeenk, P. J. Nahuisen, bur gemeester H. M. Oldenhof, J. Huizinga, K. Kruithof en anderen, herdenkingsartikelen zijn afgestaan. Een terugblik In zijn openingsrede heeft de Bondsvoor zitter, de heer B. Kruithof, van Kampen, het werk van de oprichters van den Bond dankbaar herdacht. Zij waren voor een zgn. neutrale organisatie niet te vinden, doch kozen uit principicele overwegingen vóór een Christelijken Bond. In tegenstelling tot de aanhangers van de Internationale wil den zij niet weten van den klassenstrijd. God heeft zegen op dit besluit gegeven. Wei is onze Bond nooit groot geweevt. Thans is het ledental 1222 en dit aantal kan worden opgevoerd door propaganda, waartoe spr. opwekte Al verwenpen wij, ging de voorzitter ver der, den klassenstrijd, toch is de 40-jarige Bondsperiode een tijdperk van strijd ge weest voor rechtvaardige sociale verhoudin gen bij den dagelijkschen arbeid. Zoowel in de wet als door middel van het collectief contract is veel bereikt voor de vakge- nooten, en dat is veel meer dan de oprich ters van den Bond hebben kunnen verwach ten. Daarvoor hebben wij met de nog leven de oprichters, den Heere te danken. Zoo mogen wij van veel zegen, van Gods genade spreken, waardoor wij, vervolgde spr., gedrongen mogen worden tot vernieuw den arbeid. De uitbouw van de collectieve arbeidsovereenkomst noemde spr. het eerst, vervolgens dient de bedrijfsraad volledige bevoegdheid te verkrijgen. Behalve voor uit breiding van den socialen invloed behoort de Bond te arbeiden voor vermeerdering van zijn aandeel in het economisch leven, met name door voortgezette bedrijfsorganisatie Ook voor de toekomst, besloot spr., heeft 'de Bond positief Gods eere te zoeken. Allen, 'die bij ons behooren, wekken wij op om met tms te gaan. Oprichters begroet Hierna verwelkomde spreker de ter ver gadering aanwezige oprichters, nl. de hoe ren P. Ratsma, destijds penningmeester yan den Bond, en het eere-lid van den Bond, oud-burgemeester J. Huizinga. Vervol gens noemde spr. met waardeering den heer K. Kruithof, eere-voorzitter van het C.N.V., die reeds spoedig een leidende posi tie in den Bond innam. Verder het oud hoofdbestuurslid, den heer H. Soeverein, Bestuursbeleid Bij de bespreking van 'de jaarverslagen en van het beleid van h:et hoofdbestuur, 'dankte Hilversum den Bondssecretaris yoor diens arbeid. Veenendaal betuigde Voldoening over 0e betere regeling ten aanzien van de leer lingen en van den „loopenden hand". Kampen wensohte voortaan prae-advies op de voorstellen der afdeelingen, en be pleitte verbetering van den inhoud van het Bondsblad, alsook uitbreiding van het jeugdwerk. Nadat de voorzitter en de secretaris, de Keer J. Pot, de opmerkingen hadden beant woord, werden de jaarverslagen en het be stuursbeleid goedgekeurd. De financieele verslagen werden hierna behandeld. Vragen en opmerkingen beant woordde de penningmeester, de heer B. Kruithof, waarna deze. werd gedéchar- geerd. Receptie In de middaguren recipieerde het hoofd bestuur en tevens de voorzitter, de heer B. Kruithof, de laatste, omdat liii 25 jaren als vrijgestelde voor den Bond is werkzaam geweest. Bij de telegrafische gelukwenschcr. was een felicitatie van Minister Stecnlberghe. De heer Veldhuis sprak namens den Rijksdienst voor Werkloosheid en Arbeids bemiddeling cn gewaagde van een 20-jarige aangename stamenwerking. Vele geschenken Voor''t C.N.V. voerde de heer A. Stapel kamp het woord. Met dankbaarheid wees spr. er op, dat de juhileerende organisatie een belangrijke plaats inneemt, die boven dien mag terugzien op veertig vruchtbare jaren. En spr. hoopte, dat de Bond ook in de toekomst arbeid van groote Christelijk sociale beteekenis zal verrichten. Spr: feli citeerde den voorzitter, als den vrijgestelde der Christelijke vakbeweging met de meeste dienstjaren, en knoopte hieraan vast een gclukwensch voor den Bondssecretaris, den beer J. Pot, die 40 jaren geleden tot de op richters behoorde. Namens het C.N.V. bood spr. het portret van wijlen Ds A. S. Talma aan. bestemd voor het bondsbureau. Namens de Intern. Federatie van Chr. Sigarenmakers- en Tabaksbewerkereorgani- saties herinnerde de heer Fr. K a ij a a r t, uit België, aan den strijd om het bestaans recht, die de Qhr. vakbeweging ook inter nationaal heeft moeten voeren. Thans wordt haar positie niet meer betwist. Spr. bood den bond, alsook den heer Kruithof, ecnige geschenken aan. Van het gemeentebestuur van Kampen was een telegrafische gelukwensch ingekomen. Uit naam van alle hij het C.N.V. aange sloten organisties bood de heer Augus- t ij n den jubileerenden Bond een tafel voor de bestuurskamer, een archiefkast en een cadeau in geld aan. De heer W. Roor, sprekende namens de afdeelingen en correspondentschappen van den jubileerenden Bond, deelde mede, dat een som is bijeengebracht voor de vernieu wing van het ameublement van het Bonds- kantoor. De heer Van Lonkhuyzen feliciteer de Bond en voorzitter narnens het Verbond van Sigarenfabrikanten. Met u samen, zei spr., staan wij in het gelid om de vaktoe- standen te verbeteren. Moge deze samenwer king pnder Gods zegen dienen ten bate van werkgevers en werknemers. Hierna voerde nog het woord de heer Hermans voor den R.K. Sigarenmakers- bond „St Willebrordus", die zijn toespraak van een wijnmand voor den heer Kruithof deed vergezeld gaan, en een bloemenmand voor den Bond. Oud-burgemeester J. Huizinga sprak namens de drie aanwezige oprichters. Hun arbeid was, zette spr. uiteen, zeer moeilijk, want de mecning moest nog post vatten, dat Patrimonium de taak eener vakorganisatie niet kon vervullen- Daarom moest een keuze worden gedaan en hebben wijzei spr., daarbij de noodzakelijkheid gevoeld om ook tegenover de reeds bestaande niet-Christe- lijke vakorganisatie ons eigen beginsel uit te dragen. Ten slotte moest tegenover de- werkgevers de eigen positie der werknemers worden afgebakend. In volle kracht en in volle vrijheid, be sloot spr., worde voortgearbeid aan onze taak als Christenen in het sociale leven. Nadat een vertegenwoordiger der R.K. werkgevers en de heer J- van den Burg, secretaris van den Amst. Ghr. Besturenbond, hun goede wensöhen hadden doen hooren, riohtte de heer J. Kwakkel, tweede voor zitter van den Bond, waardeerende woorden tot voorzitter en secretaris. Den heer Kruit hof schonk hij namens den Bond een gas haard, den heer Pot een boekenkast. Laatst- VOOR DE KINDEREN. Een stel van 6 prachtige, in kleuren ge' drukte uitknipkaarten van Sneeuwwitje, den Prins, de 7 dwergen en de dieren uit het woud, speciaal door Walt Disney voor Palmolive geteekend, wordt U, zoolang de voorraad strekt franco toegezonden tegen 2 postzegels van 5 cent en 3 zwarte Palmolive-bandies. Stuur Uw aanvraag aan Palmolive. afd. 16 Postbus 635, A'dam-C. Iedere vrouw behoudt graag een jonge en mooie teint. Duizenden dokters en schoonheidsspecialisten raden het ge- bruik van Palmolive Zeep aan, omdat i ze bereid is met olijfolie, die de huid weer jeugdig en frisch maakt. Masseer Uw gezicht, hals en schouders 's morgens en 's avonds met het over vloedig schuim van Palmolive Zeep. Het reinigt de poriën en verzacht de huid, waardoor zij binnen korten tijd haar -natuurlijke schoonheid herwint. De schilder Piet vati Wijngaerdt heeft een portret vervaardigd van minister president Dr H. Colijn ter gelegenheid van diens zeventigsten verjaardag, welk schilderij den, jubilaris door vereerders zal worden aangeboden, genoemde offreerde vervolgens namens de voor de eerste maal ter vergadering aan wezige vrouwen der hoofdbestuursleden een ets voor het Bondslcantoor. De heer Van der Belt, van de Kamper Bondsjeugdclub, voegde hierbij een boek werk voor den voorzitter en een voor der. secretaris; de heer P Steenblok namens Drukkerij Edecea een klokstel voor het Bondsbureau. Nog een klok, een electrische, schonk het kantoorpersoneel plus een voor zittershamer. Ten slotte heeft de voorzitter woorden van dank gesproken namens den Bond en voor hemzelf. 's Avonds vereenigden allen zich aan een gemeenschappeli|ker. feestmaaltijd, waar namens het gemeentebestuur van Amster dam wethouder Baas aanzat en het woord oerde Vanmorgen heeft de Bond zijn werkzaam heden in de algemeene vergadering voort gezet, terwijl in de middaguren de bezoe kers, op uitnoodiging van het Amsterdam- sche gemeentebestuur, een bezoek aan Schiphol hebben gebraoht. Jubileum-nummer van het orgaan Op 19 Juni 1899 werd te Amsterdam op gericht de Chr. Bond van Sigarenmakers en Tabakbewerkers, zoodat deze week het veertigjarig bestaan herdacht wordt. In ver band hiermee is een mooi jubileum-num mer van het orgaan „De Christelijke Tabak bewerker" verschenen. Het blad, op goed papier gedrukt en van verschillende illustraties voorzien, telt niet minder dan pagina's. Een toon van dankbaarheid klinkt door alle artikelen van dit nummer heen. Artikelen van hoofdbestuurders van den Bond en verschillende prominenten uit de Chr. vakbeweging, die overduidelijk den groei van de organisatie, na een moei lijk begin, doen uitkomen. De vele histori sche gegevens maken dit jubileum-nummer tot een waardevol document, van meer dan tiidelijke waarde. Hot zal een goed onthaal gevonden hebben! In verband met den 70sten verjaardag van Dr H. Colijn op Donderdag a.s. Is een onzer fotografen eert kijkje gaan nemen in Haarlemmermeer, de geboorteplaats van den minister-president. Links: de huurwoning te Burgerveen, waar Colijns ouders zich tijdelijk vestigden en waar 22 Juni 1869 hun eersteling, Hendrikus geboren werd. Rechts: de boer derij „Neeltjes Hoeve", waar Dr Colijn tot zijn 16e jaar heeft gewoond. Bondsdag van den Chr. Geref. Meisjesbond ZWOLLE 20 Juni. Vandaag werd alhier in le Geref. Kerk, de Zuiderkerk, de Bondsdag ran den Chr. Geref. Meisjesbond gehouden. Na afdoening van huishoudelijke zaken traden voor de samengekomen meisjes op Ds. M. W. N i e u w e n h u y z e van Franeker met het onderwerp „Kerk en Jeugd" Na gewezen te hebben op de tegenstelling tusschen de kerk als het oude gebondene, en de jeugd als het jonge en vrije, zet spr. voorop, dat volgens Schrift en Belijdenis ^od die twee organisch heeft samengevoegd, ioo- dat de eerste is als een moeder, die de laat ste heeft te eeren. In de praktijk echter i? de verhouding vaak moeilijk. Sommigen bewe ren in pessimisme dat de jeugd van onzen tijd veel slechter en lastiger is dan vroeger, wat echter niet waar is. Daar is bij de jeugd veel waardeering voor den arbeid der kerk. Niet alleen de geest des tijds, ook de criti- sche geneigdheid, die altijo den jeugdleeftijd kenmerkt, leveren echter moeilijkheden op, de jeugd heeft critiek op eeredienst, predi king, catechisatie, huisbezoek; op de hou ding der kerk in de groote sociale, politieke en geestelijke vraagstukken van onzen tijd, op de verdeeldheid der kerk enz. Naar deze doch de jeugd moet zich wachten voor generaliseeren en bedenken dat het con servatieve van de Kerk wortelt in de niet ongegronde vrees om afgevoerd te wor den van de oude beproefde paden van Gods Woord. Om nu de verhouding tusschen Kerk en jeugd te bevorderen en te verbeteren wor den verschillende wegen aanbevolen. Som migen zeggen: dg kerk moet de jeugd maar in alles toegeven: korter preeken, cn naar de wenscihen der jeugd jeugddiensten hou den, de jeugd activeeren enz. Anderen zeg gen: de jeugd moet zich maar in alles schik ken naar de Kerk en zich bij den gang van zaken neerleggen. Beide weigen moeten niet bewandeld, anders houdt men over of een jeugd zonder Kerk, of een Kerk zonder jeugd Daar is een tusschenweg, die hierin bestaat, dat zoowel de Kerk haar taak tegenover de jeugd recht beseft en betracht, alsook de jeugd haar roeping tegenover de Kerk. De Kerk moet naar het woord van Jezus „Weidt mijne lammeren" de jeugd zoeken in de pre diking, op de catechisatie en met huisbezoek en door het vereen i- gingsleventestimuleeren. De jeug heeft te staan naar een recht kerkelijk besef, zich te onderwerpen aan het gezag en de leiding der Kerk, al zijn de ambtsdra gers zondige en gebrekkige menschen, en moet door belijdenis en wandel toonen, dat zij haar plaats in de Kerk wil innemen om Hoe de vroegere school van meester Valkenburg er thans uitziet. Zoo men weet is Dr Colijn aait, 'deze 'school aan dert Hoofdweg te Nieuw-Vennep nog kwee- keling geweestI met haar te leven en voor haar te strijden. Tenslotte heeft de Kerk de jeugd noodig, om zelf te blijven een jeugdige 1 k e rk. Voor den refoimatorischen bouw der iKerk gebruikt God jonge krachten. Maar ook heeft omgekeerd de jeugd de Kerk noodig. Gèen politieke richting, geen staatkunoige beweging, geen geestelijke strooming als Ox ford e.d. kunnen geven wat het jeugdig hart behoeft. De Kerk is door God gegeven in Christus om deel te geven aan het leven der eeuwige jeugd. Kerk en jeugd zullen ook bij elkaar blijven tot aan het eind der wereld. Wel lijkt de toekomst donker. Van alle zijden is er een greep naar de jeugd om die te ont rukken aan de Kerk, en dan sterft de Kerk uit. zegt men. Maar naar Gods belofte zal er een Kerk blijven en een jeugd die zich aan de Kerk geeft. Waar alles wijkt en wankelt en ineenstort, daar liggen in de Kerk eeuwigheidswaarden, die haar doet ge nieten: de eeuwige jeugd. Referaat Ds L de Bruyne Hierna sprak Ds. I. de Bruyne van Sas- senheim over: „De levenshouding van het Christenmeisje in dezen tijd". De vraag hoe onze levenshouding in dezen jjd zijn moet staat wel, aldus spr., in het brand punt aller belang stelling. Niet het minst in -dat jeugdleven, dat zich in den Meis jesbond staande op den bodem "an Gods Woord aan eensluit onder het devies van het Bondslied: „Belij den en Beleven" Waar het Chris tenmeisje haar zelfstandige plaats in het vol le leven .n gaat nemen en haar belijdenis wil beleven daar komen de strijd en de vragen: mag dit en mag dat Het Christenleven staat altijd naar Jaco bus in deze antithese: „Zoo wie dan een vriend der wereld wil zijn, die wordt een vijand van God gesteld". Onze tijd biedt wel bizondere moeilijkheden nu vele grenzen ver vragen en 't moderne leven in den meest ver fijnden vorm haast ongemerkt zijn verlei denden greep op het jonge leven doet. Naast de bioscoop komt de cineac, naast het dan sen de rhythmische gymnastiek uitvoering enz. en al deze grensgevallen zijn voor het jonge leven, dat zoo gaarne grensbewoner ls, des te gevaarlijker. Het is niet gemakkelijk om in dezen tijd jong te zijn en toch zijn pad door ijdelheid omsingeld rein te bewaren. Nu wordt ieders levenshouding bepaald door zijn levensbeginsel. Na een kenschet sing van dezen tijd, wees spr op het in den diepsten grond steeds weer openbaar wor dende anti-Goddelijke zondeheginsel, dat hoe langer hoe meer heel het schema dezer we reld. heel de cultuur- en levensopenbaring doortrekt. In humanistisch reahsme staat de autonome mensch in het middelpunt. .Tegenover zulk een levensopenbaring moei de levenshouding van het ware Christen» meisje critisch en dikwijls afwijzend zijn. Zij toch leeft uit een ander levensbeginsel. Zij strijdt om door de genade des H. Geestes die hart- en levensvernieuwing deelachtig te worden, die heel haar leven in Christus weer richt op God. De absolute gebondenheid aan Hem is haar hoogste vrijheid. Haar beste le vensplaats is in den cirkel van genadelicht aan den voet van het Kruis. Haar levenshou ding wordt dan ook bepaald door Gods wet. Zij buigt met de levensbede: „Wat wilt Gij dat ik doen zal?" gewillig haar schouders onder het juk van Christus en belijdt bij alle lokkende roepstemmen dezer wereld: „U kiest mijn hart eeuwig tot zijn Koning". Deze principieele levenshouding nractisch te beleven brengt nu de vele moeilijkheden. Hier komt de strijd, hier wordt zelfverlooche" ning en offer gevraagd. Onze levenshouding moet nu positief zijn. Inplaats van enkel uit de negatie te leven, moeten we de kracht in eigen beginsel leeren kennen en ieder ln eigen levenskring uitdragen. Hier ligt de groote waarde van het vereenigingsleven, waar uit Gods Woord de beginselen moeten bestudeerd en wij voor den 6trijd gewapend worden. Dan moet onze levenshouding die nend zijn. Gedragen door 't groote beginsel der beide, die de vervulling der wet i6, moet 't Christenmeisje in haar levenshouding, in haar werk en haar ontspanning, toonen wie zij dient. Zij zal dan biddend waken tegen wereldgelijkvormigheid eenerzijds zoowel als tegen een farizeïstische levenshouding an derzijds. Dit brengt mede, dat zij is ten laat ste offer bereid. Zoo zal zij menigmaal „neen" moeten zeggen tegen veel verleide lijks, omdat ze „ja" heeft leeren zeggen tot dien Koning, die de kracht maar ook de overwinning van haar leven ls. Slotwoord Ds. L. de Bru yne sprak een slotwoord, waarin deze wees op de saambindende en vereenigende kracht welke er van een Bondsdag uitgaat. Gij zegt dat gij weer ge sterkt het leven ingaat Welnu jonge men schen: ik wensch u toe, durf te lev»n Durf ln de kracht des Heeren het leven aan met zijn moeiten en teleurstellingen. Spr. wijst op het woord van den Prvdiker: „Werp uw brood uit op het water, want na vele dagen zult gij het vinden" rn geeft een omschrijving van dit spreekwoord en roept de meisjes toe: Durft weer het lewn aan, durft het Christenleven aan met zijn smaad en hoon, indien dit van u gevraagd wordt, maar ook met zijn blijdschap en vrede God u wil geven in den weg van Vijmoertig getuigen. De jeugd over hot algemeen Is zoo eenzaam en moe. Gij toch leeft :n »en gewel digen tijd zegt spr., maar durf. gesterkt ook door uw saamhoorigheid. door den eenheids hand, dien gij dezen dag weer gevoeld hebt, het leven aan in dezen geweloigen tijd. Ieder men9ch heeft slechts verantwoorde lijkheid voor den tiid waarin hij leeft Maar bedenk dan wel. gij leeft in een tiid waarin het jonge meisje zich voorbereidt voor hnlnk?acht in oorlogstijd. Wat een tijd, dat jonge meisjes dan™ -or opeeroepen worden! De Vraag van den dac is: hepp he» Chris tendom nog iets te geven aan de ie:urd° Ms het Christendom u niets meer te geven heeft arme jeugd, dan komt gij om in den d' ■•- ren nacSl. Geeft een antwoord door m\ i- srhe leven op "de vraag: wnt ie Christus voor u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5