rodfO)) •i/i-7 Pijn- Instantine J}eJhi*iUc SUNLIGHT ZEEP WEK UW LEVER-GALOP DINSDAG ao JUNI 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 RONDBLIK NOG STEEDS TIENTSIN In Tientsin blijven de Engelsche en Japan- Bche belangen met onverbiddelijkheid tegen elkander botsen, en er bestaat voorshands niet het minste uitzicht, dat aan dezen on- gewenschten toestand spoedig een einde zal komen. Engeland volhardt gelijk men weet bij zijn weigering, een viertal Chineezen uit te leveren, die van medeplichtigheid aan politiéken moord worden verdacht, zich hierbij op het standpunt stellende, dat in de Britsche concessie enkel Britsche opvattin gen van recht kuilnen gelden. Japan, van zijn kant, kan in deze ongerepte souvereini- teit der Britten niet langer toestemmen; zyn opzet is maar al te duidelijk; het wil van de huidige spanning gebruik maken om de strijdvraag te beslissen, of tusschen Japanners en Chineezen in, Engeland neu trale posities zal kunnen handhaven, die eventueel ook als poorten voor Tsang Kai Sjeks belangen zouden kunnen worden ge bruikt. Zoo spitst deze geheele aangelegen heid zich derhave meer en meer toe tot een prestige-kwestie van de eerste orde. In dit verband schromen de Japanners niet, van hun macht gebruik te maken, om de gehate Britten, die door hun hooghartigheid tegen over de gekleurde rassen zich zooveel vij anden plegen te maken, eens duchtig neer te zetten. Gedurig leest men van aangehou den Engelschen, die op een onhebbelijke manier door Japansche militairen worden gefouilleerd, ja zich zelfs geheel en al voor controle moeten uitkleeden. Vandaag zijn er zelfs klachten dat men zulke ontkleede vreemdelingen vervolgens uit het controle- lokaal de straat heeft opgejaagd, waar zij zich hadden aan te kleeden te midden van een menigte Chineezen. die zich aan dit on gewone schouwspel vergaapten. Het aanzien van de Japansche veroveraars moet door zulke gratis schouwspelen, ten koste van wie de Chinees de „vreemde duivels" pleegt te noemen, ongemeen worden verhoogd; de gemiddelde Chinees leert daaruit de les, dat de heeren van gisteren ongetwijfeld niet •langer de meesters van heden zijn, en hij wordt genoopt tot nadenken over een ver schijnsel, hetwelk op zulk een frappante jwijze aan zijn aandacht wordt opgedrongen. Men heeft wed de vraag gesteld, of deze verhoogde Japansche actie in het Chineesdhe kustgebied, welke, zoo merkwaardig samen valt met de haperende Britsch-Russische besprekingen te Moskou, wellicht uit vèr strékkende politieke motieven is geënsce neerd. Aan Rusland wordt o.a. het voorne men toegeschreven, zijn lot in het Verre Oosten onlosmakelijk aan dat van Groot- Brittannië te verbinden, in zulk een mate, dat zij in geval van conflict zij aan zijde zouden moeten strijden. Is Japan thans bezig, hierin begunstigd door den onzekeren toestand in ons eigen werelddeel, ginds een hoog spel te spelen, teneinde de Engelschen er te meer afkeerig van te maken, hun poli tiek van bondgenootschappen ten koste van zeer hooge concessies aan Rusland te vol- toooien? Men kan deze dingen ook zien als een ooïncidentie, een samentreffen van gebeur tenissen, welke voor Tokio voordeelig is, zonder dat daarom bij de Japansche regeering de bedoeling behoeft te hebben voorgezeten, Rome en Berlijn daarmede een genoegen te bereiden. Want wat de Japansche politiek ten opzichte van Engeland heden ten dage te aanschouwen geeft is op zichzelf niets nieuws, doch eenvoudig een voortschrijden langs een van te voren uitgestippelde lijn, het in gang zetten van activiteit, welke enkel op het daarvoor gunstige moment heeft moeten wachten. In Duitschland en Italië legt men onver holen „Schadenfreude" aan den dag over den tegenslag, welke het Engelsche prestige in het Verre Oosten lijdt, en ziet men hier in een bewijs voor de stelling, dat het met Groot-Brittanniës wereldmacht in beginsel reeds gedaan zou wezen. Een laatste groote schok, bijvoorbeeld van een algemeenen oorlog, zou voldoende zijn, om dit imponee- rende bouwwerk ineen te doen storten. Lidht is men geneigd, Engelands aarzeling te veel als zwakheid uit te leggen, en bo vendien vergeet men, dat dit land in China niet slechts voor eigen belangen staat, doch tevens de voorhoede betrekt voor heel de blanke samenleving. Het zou een noodlot tige dwaling zijn te meenen, dat Engeland zou kunnen te gronde gaan, zonder dat daar door het evenwicht tusschen de blanke en gekleurde rassen tot in het diepste zou worden geschokt. Het moderne pijnstillende middel 't is van »Baye>$« BUITENLAND Gisteren geen besprekingen te Moskou Nog verscheiden verschilpunten Op een vraag van het conservatieve lager huislid Adams, nopens de Britsch-Russi sche onderhandelingen, namelijk of er oog andere moeilijkheden waren, behalve de positie van de Oostzee-staten, antwoordde Chamberlain: „ja, er zijn nog verscheidene andere punten". Gisteren zijn te Moskou tusschen de ver tegenwoordigers der drie mogendheden geen nieuwe besprekingen gevoerd, teneinde de betrokken regeeringen in staat te stellen de verschillende voorstellen en tegenvoorstel len, welke zijn gedaan, nader te beetudee- De ambassadeurs van Frankrijk en Enge land zijn gedurende het weekeind voortdu rend in cantact geweest met Strang, doch met Molotof zijn geen besprekingen ge voerd en ook vandaag is dat niet waar schijnlijk. Men .verwacht blijkbaar nadere bevelen van Londen, alvorens de bespre kingen met Molotof voort te zetten. De Polen in Duitschland hebben klachten De bond van Polen in Duitschland heeft den minister van Binnenlandsche Zaken, Frick, een memorandum over den toe stand der Poolsche minderheid overhandigd. „Do toestand aldus zegt het memoran dum onder meer wordt opnieuw slechter. Wij wenden ons tot de Duitsche regeering, om uiting te geven aan de groote bezorgd heid der Poolsche ouders over de steeds ernstiger wordende vervolging van de jonge generatie. De strijd td&en alles, wat Poolsch is is thans uitgebreid tot de jongste kinderen Wij verzoeken den leiders «van het Duitsche rijk ten minste de Poolsche jeugd de steeds talrijker kwellingen te besparen". Brand in Engelsche vliegboot Eén persoon vermist LONDEN, 19 Juni. (Reuter). Hedenavond is brand uitgebroken in de vlieghaven van de Imperial Airways te Hythe (Hampshire), waar juist de vliegboot ..Connemara" lag. De vlammen "bereikten de vliepbooL voordat met het gevolg, dat ook dc vliegboot in brand Aan boord van de „Connemara" bevonden zich zes personen, n.l. drie technici der Im perial Airways en drie deskundigen voor de brandstofvoorziening. Een der laatstge noemde drie mannen wordt vermist. De overige -vijf bleven ongedeerd. Duitschland heeft 86.6 millioen inwoners Volgens de voorloopige cijfers der volks telling van 17 Mei 1939 wonen er in het Duitsche rijk, met uitzondering van het Memelgebied, 79,6 millioen menschen, te za- men met het Memeiland, waar de telling later wordt gehouden, stijgt dat cijfer tot 79,8 millioen. Rekent men hierbij nog de ca 6,8 millioen bewoners van het protectoraat Bohemen-Moravië, dan wonen er op het ge bied van het groot-Duitsche rijk ca 86,6 mil lioen menschen. Vergeleken met de vorige telling. 16 Juni 1933 in Duitschland, 23 Juni 1935 in het Saargebied, 22 Maart 1934 in Oostenrijk en 1 December 1930 in het Sudetengebied, is de bevolking van Duitschland, zonder Me mel en het protectoraat, met ca. 3,2 millioen of meer dan 4 toegenomen. Deze stijging is hoofdzakelijk een gevolg van 't geboorte overschot in het oude Duitsche gebied. Van de bevolking zijn 38,8 millioen man nen en 40.8 millioen vrouwen. De bevol kingsdichtheid is gestegen van 131 inwo ners per vierk. km tot 136,4 per vierk. km. Van de Europeesche landen hebben België, Nederland, Engeland en Italië een groo- tere bevolkingsdichtheid. Na Rusland telt Duitschland in Europa de meeste inwoners. DE REUEKEN VAN DJENGIS KHAN Qp 15 dezer Is, naar het Chineesche pers bureau meldt, door Yoelin, een stadje in het Noorden der provinsie Sjansi, een merk waardige karavaan getrokken, bestaande uit duizend Mongoolsdhe ruiters, die primitieve wagentjes vergezelden, welke met goud satijn waren overtrokken. De Mongolen ver voerden de relikwieën van den beroemden veroveraar Djengis Khan, wiens graf zich in het door de Japanners bedreigde gébicó bevindt, naar Zuid-West-China, Een bomaanslag te Haifa 18 dooden, 24 gewonden Op de Arabische groentenmarkt te Haifa heeft gisteren een ontzettende explosie plaats gehad,veroorzaakt door een tijdbom, welke door Joodsche terroristen was neer gelegd. Bij deze ontploffing lieten 18 men schen het leven; er zijn 1» .endien 24 ge wonden. Na dezen gruwelijken aanslag zijn de Ara bieren en voornamelijk Arabische vrouwen tot reoressailles overgegaan. Zoo werd een Jood door eenige Arabische vrouwen dood geschoten. Êen andere groep Arabische vrou wen hield een demonstratie voor het Duit sche consulaat, om de bescherming van Duitschland in te roepen. I-n verband met de heerschende opwinding is de „curfew" afgekondigd. In de Arabische stad bleven de winkels gesloten. Chineesche terreur te Shanghai Aanslagen op dagblad-redacteuren Chineesche bandieten hebben het hoofd kantoor van een in de Ghineesohe taal ver schijnend dagblad op den Ning Po-weg tc Shanghai gisteravond om 9 uur overvallen. Zij vuurden in het wilde weg ter intimida tie van de redacteuren en wierpen een bom naar een Chineesch politieman, die toesnel de. Voor zoover tot dusverre bekend ls, werden geen personen getroffen. De over vallers zijn nog niet gepakt. Het door de politie ingestelde onderzoeik wees uit, dat de bom volkomen gelijk is aan die, welke door het Chineesche leger werden gebruikt. Voorts is een aanslag gepleegd op den hoofdredacteur van een ander Chineesch dagblad, Kuo Sjaio, die door een kogel in de heup getroffen werd. In het Hongaarsohe stadje Karcaq zjjn negentig personen aangetast door hondsdol heid. Twee en twintig personen, voorname lijk kinderen, werden opgenomen in het Pasteur-instituut te Boedapest. Vermoedelijk werden de personen geïnfecteerd door hoorn vee. dat door een dollen hond was gebeten. De gemeentelijke autoriteiten hebben maatregelen getroffen om de infectie te be perken. EEN GEHEIMZINNIG STERFGEVAL In den nacht van Zaterdag op Zondag vond de politie in de straten van het Engel- sdhé' stadje Hythe, graafschap Kent, een man, die stervende was. Het bleek de' Kapi' tien-vlieger Nicholas Compes te zijn, zeer bekend in de Britsche luchtvaartkringen als specialiteit in het vervaardigen van lidhte toestellen. Vrijdag jl. was hjj in het „Swan Hotel' te Hythe aangekomen, dat eigendom is van een vriend van Compes, kapitein Kent. Deze verklaarde ,dat Compes Zaterdag avond was uitgegaan, vermoedelijk om korte wandeling te maken. Tien minuten later werd hij stervend op straat gevonden en zonder bij kennis te zijn gekomen is hij in het ziekenhuis overleden De politie heeft een arbeider gearresteerd, die wordt beschuldigd van moord, doch na dere bijzonderheden zijn nog niet bekend. ZOGOE NAAR ENGELAND? Naar aanleiding van een gerucht dat Z o- goe van Albanië toestemming zou liebben gevraagd, om zich in Engeland te vestigen, verneemt Reuter, dat het verzoek van den ex-koning door de Britsche regeering over wogen wordt en dat het waarschijnlijk niet op bezwaren zal] stuiten, op voorwaarde, dat Zogoe de gebruikelijke garantie geeft, dat hij zich van alle politieke actie zal onthouden WETENSCHAP Koning Philips II van Spanje nieuw belicht (Van onzen Duitschen correspondent) Van bevriende zijde werd dezer dagen onze aandacht gevestigd op een nieuw werk van den bekenden geschiedschrijver Ludwig Pfandl: Philip II, met den onder titel „Gemalde eines Lebens und einer Zeit", verscheen bij Georg D. W. Callwey te Munchen. Het boek kost M. 12j60 en dat is het ongetwijfeld waard, want we hebben hier met een lijvig werk te doen, voorzien van een aantal interessante illustraties. Het ligt voor de hand, dat we voor dit boek belangstelling koesterden, want deze Spaansche Koning herinnert aan den tach tig-jarigen oorlog, aan een stuk Nederlancl- sche geschiedenis, hetwelk onscheidbaar nauw verbonden is met Koning Philips II van Spanje en diens gevolmachtigde, den Hertog van Alva. Denken we terug aan on ze kinderjaren, dan klinkt de naam van dezen „landvoogd" als een vloek en de her innering aan den koning, die hem had uitgezonden, om het Protestantsche geloof uit te roeien, is verre van aangenaam. In ons onderbewustzijn herleefden zoo nu en dan deze jeugdherinneringen, toen we van uit de verte den burgeroorlog in Spanje volgden en nu Franco, met behulp van Ita lië en Duitschland de eindoverwinning heeft behaald, wint dit boek van Ludwig Pfandl aan historische waarde, want men vindt daarin als het ware de oude zegs wijze bevestigd, dat de geschiedenis zich herhaalt En onze belangstelling wordt bij het lezen van dit nog lastig Duitsch hoe langer hoe grooter, wanneer we beginnen te mer ken, dat de auteur zijn hoofdfiguur geens zins beschouwd wenscht te zien als den bloeddoristigen beul der katholieke restaura tie. als den koning, die in alle verdraag zaamheid de kiem scheen te zien voor den ondergang van zijn land. We maken hier als het ware voor 't eerst kennis met het Fiihrer-principe, zooals we dat voor onzen tijd in Duitschland nu al zes jaar lang van dichtbij met het vereischte interesse vol gen. Op den eenigen zoon van Keizer Karei V rust een belangrijk deel van ci'e wereld als een menschelijk gesproken ondraaglijke last en de opvoeding van den knaap stond van meet af aan geheel en al in het teeken van deze taak. Zoo ontmoeten wij Pliilïps II van Spanje in frappante tegenstelling tot alles, wat men ons dertig jaar geleden in de school klasse verteld heeftals een symbool van het eeuwige Spanje en het onverbiddellijk harde van zijn optreden tegen alles, wat met dc leer van zijn geloof in strijd was, wordt ons duidelijk gemaakt als een onver mijdelijk gevolg van zijn opvoeding tot monarch. Het harde oordeel van Prins Willem den Zwijger komt daarbij natuur lijk in het gedrang en in Nederlandsche vertaling zou dit boek hoogstwaarschijnlijk in bevoegde kringen een sensationeele op schudding teweeg brengen, vooral in de Protestantsche kringen, waar men in Philips II ook heden nog den opdracht gever van Alva ziet, die als een donkere schaduw in de geschiedenis van ons volk is blijven voortleven! (Nadruk verboden) Scheren verboden Een bijzonder schip Voor de Britsohe admiraliteit wordt op dit oogeniblik een schip gebouwd', dat voor een bijzondere expeditie gebruikt moet worden. In verband hiermede heeft men bij het aanmonsteren vin de bemanning heel bij zondere eischen moeten stellen. Een van deze. is, dat de mannen hun baard moeten laten groeien. Voor 't scheren is een mes of mesje noodig en daar dit van staal is, blijft dit aan boord contrabande. De geringste hoe veelheid staal aan boord zou da metingen met de zeer gevoelige instrumenten ongun stig beïnvloeden. Daarom is ook bij den bouw van het schip alle ijzer- en staal-constructie verboden. Alle verbindingen zijn van hout of v geperste stof tot stand gebracht. Bij hooge uitzondering is alleen een enkel voorwerp van gegoten metaal toegelaten. O" H&f TLaclvk'. oiWtvlcuLiaC' -ickuUn nuuJtA pl M <L Um, muf vwrt. [3 cte, t/A cJttjxL EN NOOIT ZEEP VAIM ONBEKENDE HERKOMST BINNENLAND De 750-ste Indië-vlucht vanmorgen aangevangen Een en ander over de ontwikkeling Dinsdagochtend 20 Juni, heeft de Indië- lijn der K.L.M. een jubileum gevierd. In al len eenvoud natuurlijk, want zonder fees telijk vertoon is Viruly van Schiphol ver trokken om de 750-ste vlucht naar Inddë uit te voeren. De regelmaat, waarmede driemaal per week de Indië-vliegtuigen hun verren tocht aanvangen, doet bijna vergeten hoe kort ge leden het is, dat het luchtverkeer tusschen Nederland en Indië werd opgebouwd. De geschiedenis van de Indië-lijn strekt zich uit over nauwelijks 15 jaren. In 1924 was dc eerste vlucht met Van der Hoop en Van Weerden Poelman, 2Va jaar later de tweede vlucht met Geysendorffer en Schoite en den heer Van Lear Black als passagier, en dan volgden de vluchten el kaar steeds sneller op. Koppen met de „Postduif", de vier vluchten in 1928 om de tóestellen der K.N.I.L.M. over te brengen en de aanvang van den ^eregelden dienst. In 1930 vloog reeds eenmaal per 14 dagen een Fokker F 7b naar Indië en terug. Met een gemiddelde snelheid van 160 Km. per uur werd de reis in 12 dagen afgelegd. Pas in 1931 werd zeer geleidelijk overgegaan tot het medenemen van een radio. In October 1931 werd de weekdienst in gevoerd, de Fokker F 12 met een kruissnel heid van 185 Km. per uur kwam in dienst en werd in den daarop volgenden zomer ver vangen door de Fokker 18, die plaats bood aan vier passagiers bij een kruissnelheid van 205 Km. per uur. Gedurende drie jaren werd de Indië-lijn op deze wijze door de K.L.M. geëxploiteerd totdat in 1935 het nieuwe materiaal, de Douglas DC-2, op deze route zijn intrede deed. Tegelijkertijd werd een tweemaal we ke! ij ksche dieii6t ingevoerd. De driemaal wekelijksche dienst, zooals deze tegen woordig bestaat, werd tenslotte in October 1937 ingesteld, tegelijk werden de DC-2 vliegtuigen vervangen door de grootere Douglas DC-3 machines. De reistijd is nu 5y2 dag, de gemiddelde snelheid is 260 Km. per uur, terwijl er plaats is voor 17 passa- Sinds de eerste vlucht werd door de K.L.M. langs de Indië-route ruim ZV/2 mil lioen km. gevlogen, dat is 450 maal den aardomtrek. Het passagiervervoer nam vooral in de laatste jaren buitengewoon snel toe. Bijna 20.000 passagiers maakten van de verbinding gebruik, terwijl in totaal ruim 1_ millioen Kgr. post en goederen wer den vervoerd. Nationale Modeshow te Amsterdam Groote internationale belangstelling AMSTERDAM, 20 Juai. In Bellevue ia gistermiddag onder groote belangstelling de nationale modeshow, georganiseerd door de Nederlandsche japonnen- en mantel fabrikan ten, teneinde te toonen hoe zeer zich in de laatste jaren de Nederlandsche dames-con- fectieindustrie heeft ontplooid, officieel ge opend namens het gemeentebestuur ooor den wethouder van financiën, J a c. Rus- tige. Lr waren meer dan duizend bezoekers aanwezig, van wie' velen uit tal van Euro peesche hoofdsteden doch ook uit Australië en Zuid-Afrika kwamen. Zij werden verwel komd door aen voorzitter van het uitvoe rend comité, den heer L. Troeder. Hierna was het woord aan den hoer Rustige. Met groote welwillendheid had het Ge meentebestuur van Amsterdam de uitnoo- diging om hier aanwezig te zijn, ontvangen. Dat deze opening geschiedde door den wet houder van financiën, kon een dubbele be- teekenis hebben: in de eerste plaats, dat men hem in deze voor de hoofdstad zoo moeilijke tijden eenige aangename oogen- blikken wilde bezorgen in deze omgeving van licht en kleur, ia-de tweede plaat6 dat licht en kleur symbolen zijn van den toe stand, waarin het bedrijf zich bevindt. B. en W. verheugen zich ten zeerste er over, dat de dames-confectie-industrie een zoo danig peil heeft bereikt, dat deze show kon worden gehouden. Zij wenschen de industrie daarmede geluk en hopen, dat de ont dooiing van dit bedrijf zich zoodanig zal voortzetten, dat deze nationale show de belangrijkste Europeesche internationale show zal worden en dat deze industrie be langrijk zal mogen bijdragen tot verminde ring der werkloosheid, ook door herscholing van mannelijke krachten, die voor deze in dustrie geschikt gemaakt kunnen worden. Hiermede verklaarde de wethouder de show voor geopend. DE RAMP MET DE „PHENIX" DEN HAAG, 20 Juni. De chef van den Marinestaf vice-admiraal J. Th. Fürstner heeft mede namens den Minister van Defen- sii deelneming betuigd aan den Franschen gezant en aan den chef van den Marine staf van Frankrijk wegens de ramp met de duikboot „Phenix". In verband met deze ramp hing van het gebouw der Fransche legatie de vlag half- WOENSDAG 21 JUNI HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. NCRV-Ult* sending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor d« Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.18 Berichten, gram.muziek, f9.309.45 Geluk* wensohem). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gr.* muziek. 11.15 Ensemble Van der Horse, 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muziek. 12.4S Vervolg concert en gram.muziek. 1.45 Gram, muziek. 2.15 Plan®-voordracht en gram.* muziek. 3.00 Chr. Lectuur. 3.30 Grajm.muzteic, 3.45 Zang en piano. In de pauze: Gram.* muziek. 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Voor d4 kinderen. 5.45 Gnam.muziek. 6.10 Causerie: „Filmt U nog niet? (H)". 6.25 Gnam.m iziek. 8.00 Be. ichten ANP, herhaling SOS-berichten. (Hel avondprogramma "wordt onderbroken voos verkiezings-uitslagen). 8.15 Het NCRV-or* keet. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur, 10.30 Vervolg concert. 11.00 Grani-muziek, 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II. 301,5 M. VARA-Ultwn(dlng, 10.00—10.20 v.m. VPRO. 11.0O—11.3O v.m. el 6.30—7.00 RVU. 7.308.00 VPRO. 8.00 Gr.* muziek. (Ca. 8.16 Berlchteni). 9.30 Causerie: „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeidens in de Continubedrijven. 11.00 lezing. 11.30 Esmeralda, Solietenconcert. 2 00 Voor de vrouwen. 3.00 Voor de kinderen. 6.30 OrgelspeL 6.00 Jack de Vries- Internationals en solute. 6.28 Be* richten. 6.30 „Leven en dood vanuit gods* dienstig standpunt belicht", lezing. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Vo« oaal concert. 7.30 Muziek. 7.35 „Vacamtie een levenskans", causerie. 7.50 Muziek. 7.5S —8.00 „Tot de Rijzende Kerk'1, toespraak, 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Rerlch* ten ANP. VARA-Varia. 8.17 VARA-Zomer* prijsvraag. (Het avondprogramma wordt DROITWICH 1300 M. 12.10 Band. 12.60 Orkeat, 1.35 Piano-Improvisaties. 1.50 Harp-trio. 3.IS Reportage. 3.50 Ensemble. 4.20 Vesper. 6.30 Zigeuner-orkest. 6.40 Interviews. 7.05 Opera! 8.50 Harmonie-orkest. 9.50 Orgel. 10.10 Opent RADIO-P AIR IS 1648 M. 12.30 Zang. 1.25 Orkest, 2.35 Zang. 3.35 Piano. 4.05 Viool. 6.05 Harp, 5.25 Orkest. 6.35 Viool. 6.60 Zang. 7.50 Cello, 8.50 Kwartet. 9.50 Populair programma. 10.2Q Orkest. 6.50 Piano, 8.35 Orkest. 9.50 rkest. 11.00 Zang en Piano. 1L40 Orkest, 2.20 Twee Orkesten. 10.20 Orkest. 484 M.: 12.50 en 1.30 Orkest. 6.35 Piano. 7.08 Zang. 8.20 Orkest. 8.50 Viool. 9.05 Syinpho* nle-orkest. 10.30 Orkest. Ned. Chr. Bouwarbeidersbond ARNHEM, 20 Juni. In Maison de Bruyit aJihier begon gister de jaarvergadering van den Bondsraad van den Ned. Chr. Bouw* arbeidersbond, onder voorzitterschap van den heer J. A. S c h a a f s m a. In zijn openingsrede wees deze er op, it er alle reden is tot dankbaarheid, ten eerste omdat het werkloozencjjfer gedaald is tot beneden 10 pCt. der leden, verder ook om de gesteldheid vain het bedrijf. Zoo is dg verbindendveiMaring van het collectief ar* beidscoavtract in het schildersbedrijf eert feit geworden, waaruit reeds is gegroeid een permanent contact. Ook in het bouwbedrijf is het reeds aaanwezig .terwijl in andere vakken overleg wordt gepleegd. Het ledental is voortdurend stijgende en deze maand zal het zeker de 15600 zijn ge- passeerd. De verschillende bondsverslagen over da jaren 1937 en 1938 werden goedgekeurd. In den namiddag werd een auto-tocht ge* maakt in de omgeving van Arnhem. Des avonds werd de vergadering voortge zet. Het grootste deel dezer vergadering droeg een huishoudelijk karakter. De perio diek aftredende leden van het Centraal be stuur werden allen herkozen. BAARN, 20 Juni. Naar wij vernemen, is het Prinselijk Gezin gistermiddag scheep gegaan aan boord van de „Piet Hein" voor een boottocht van eenige dagen. Vrijdag as, zal de Prinselijke familie weder on Soe6t« dijk terugkeeren. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever-gal In uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. iddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJEi om deze liter lever-gal vrU te doen vloeien en v zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- drogisten. f. 0.75. HET GEHEIM OPGELOST NAAR HET ENGELSCH (5 „Wie is u?" fluisterde zij. „Stephen Harcourt heet ik". „Wie is Stephen Harcourt?" „Een dokter, die u behandelt". „Ben ik dan ziek qeweest?" „Zéér ziek!" „Hoe lang?" „Tien dagen"* „Is u een vriend of een vijand?" „Een vijand?Hoe komt u er bij?Een vriend na tuurlijk!" „Ik heb u al eerder gezienMaar waar?Ik ken uw stem. Hoe komt dat?" „Denk eens even- misschien herinner je je nog wat van mij?" „Ik herinner mij enkel een groote, verlaten vlakte, in een nevel gehuld". „Juist. Je was verdwaald op die vlakte, jou arm kind! Herinner je je niets méér?" ,,'t Was er heel donker. En toen kwam daar ineens uw gelaat uit de duisternis te voorschijn en door de stilte klonk uw stem. Misschien heeft u tegen mij gesproken?" „Ja, ik heb tenen ie qesproken, maar je kon mij niet ant woorden. Toen heb ik je naar huis aebracht en je bent nu in mijn woning en dear ben je heel veilig." Dit zei hij c-- d:r angst in haar oogen te bezweren. Oolc sprak hij heel langzaam "en duidelijk, opdat de beteekenis yan zijn moorden goed tot haar zou doordringen, „Je hoeft je in geen enkel opzicht ongerust te maken. Je bent volkomen veilig in het huis van dokter Harcourt te Cumberfield." „Volkomen veilig?Heeft mij hierheen gebracht?" „Juist. En zeg mij nu eens even je naam." In de grootste spanning wachtte hij haar antwoord af; hieruit toch zou blijken, of ze weer bij was of niet. „O, Paps, Paps! Wilt u mij nu heusch wijs maken, dat u den naam van uw Madge niet meer kende?" „Kom, kijk nu eens goed. Je weet toch wel, dat ik je vader niet ben. Denk nog eens even." „Mijn hoofd doet pijn, ik kèn niet denken. Plaag mij nu maar niet langer en wensch mij goeden-avond. Anders kan ik niet in slaap komen." Toen tante Anne eens even het hoofd om de deur stak, om te waarschuwen, dat zuster haar vrijen tijd had, maakte hij haar duidelijk, dat hij bij zijn patiënt wilde blijven, en zij ging. Madge raakte zijn hand aan met haar teere vingers; blijk baar hield zij hem nog altijd voor haar vader. Een paar maal noemde ze hem bij een van zijn lievelingsnaampjes en ééns prevelde ze zoo iets van „kolonel Heathcote, die nogal op zijn waardigheid gesteld was." Dus was haar vader officier, knoopte de dokter in zijn oor. Niet lang duurde het nu ook meer, of zijn patiënte sliep rustig als een kind. Stephen Harcourt bestudeerde het gezichtje, terwijl zij sliep. Het was een lieflijke verschijning! Wat een lange wim pers! Wat een mooi haar! En wat een allerliefst persoontje over het geheel! Het was, of zij een zoet geheim deelden, het bewustelooze meisje en hij: de praktische man, tenminste, daar hield hij zich voor, ofschoon hij toch jets van een droomer had, Droomde hij nü? Althans hij glimlachte. Dit zag Madge, toen zij de oogen opsloeg en den blik op hem vestigde. Teeder en dankbaar klonk haar stem. „II is heel goed voor mij geweestU was telkens om en bij mij. Dikwijls heeft u mij tot kalmte gebracht, enke' door uw aanraking. Houd mijn hand weer even vast. Ik heb veel te zeggen en ik wil kalm zijn." Het was waar, dat hij haar meer dan eens had gekalmeerd; dit herinnerde hij zich met voldoening. Hij was altijd over tuigd, dat hij een aanmerkelijke dosis kracht bezat en dit was er nu weer een bewijs van. Het was dan ook met de bedoeling, om haar te kalmeeren, dat hij haar hand in de zijne gesloten hield. „Je bint hier heel veilig. Vertel mij nu eens kalm en in zoo weinig mogelijk woorden, hoe het kwam, dat je op de vlakte verdwaald raakte." „Heeft u mij daar gevonden? Dus aan héb ik mijn leven te danken?" „Ja, maar daar spreken wij nu later wel eens over. Nu moest je mij eerst allereerst iets van jezelve vertellen!" „Wel, vader en ik schuilden voor het onweer, ik weet niet. wanneer." „Dat komt er ook niet op aan. Je school voor het onweer. En waar?" „In een huis, dat alleen stond. Ze gaven ons daar avond eten en we gingen naar bed." „Heb je goed geslapen?" „Ik heb geslapen tot heel laat in den morgen. Toen ik wakker werd, heb ik geroepen, maar er kwam geen ant woord. Het huis was als uitgestorven. Toen qing ik naar de kamer van mijn vader, maar hij was er niet. Alle kamers ben ik rondgegaan, maar ze waren verlaten op één na." Er stord verschrikking te lezen in haar blik. Ze trilde over al haar leden. „Wat was daar in dit kamer? Of wie was daar? Zie, dat je het mij vertelt." ,,Er lageen man Heb ik u dit al niet verteld? Ik had de luiken opengedaan en het volle licht viel op zijn gelaat." Ze leunde weer achterover in de kussens en bedekte het gezicht met de vrije hand. „En wat deed je, toen je hem zag?" vroeg hij na een korte pauze. Ze trok de hand terug; haar gezicht was nog bleeker dan te voren, maar de oogen stonden kalm. „Ik geloof, dat ik flauw gevallen ben. Toen ik weer bij kwam, trachtte ik moedig te zijn, terwille van mijn vader. Ik ging het heele huis door en ten slotte vond ik een manier,-om te ontkomen. Ze hadden mij ingesloten, maar toch brak ik uit! Hoe dat zal ik u een anderen keer wel eens vertellen, Maar ik ben zoo moe. Mag ik nu slapen gaan?" „Zeker, arm kind, zeker! En je zult je sterker voelen als je wakker wordt. Maar ik zal niet bij je weggaan: je bent hier volkomen verlig. Wees daar maar gerust op!" Ze keek hem in de oogen, met een vertrouwen, dat hem goed deed; toen sloot zij de hare als een gehoorzaam kind. „Goeden-nacht!" fluisterde zij. Wat beteekende toch dat voortdurend praten over den man, dien zij in een kamer had zien liggen' Dat was nu toch' geen ijlen meer? Maar wat een tijd was er nu al verloopen, om dit alles nog na te gaan! En hoe lang zou het nog duren/ eer ze bij machte was, alles goed en geregeld te vertellen? Want als haar zenuwgestel een dergelijken schok had onder vonden, zou dit nog niet zoo gauw terechtkomen. (Wordt vervolgd]]!

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2