ïadO)) 4711 Eau de Cologne MAANDAG 19 JUNI 1939 EERSTE BLAD PAG. a SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSCHERU AMSTERDAM ROTTERDAM VELSEN HAARLEM O LEIMN DEN HAAG 9 DELFT Dagelijks inwendig schoonhoudt DORDRECHT UTRECHT HILVERSUM GRONINGEN BRUSSEL 1 Keel.) De toestand in de Britsche concessie Twee Britsche schepen loopen binnen Een Engelsch-Fransch overleg te Singapore De toestand in en om de belegerde Brit sche concessie te Tientsin is nog steeds .verre van rooskleurig, -vooral door het ge brek aan versche levensmiddelen, zooals .vleesch, visch en en groenten. Het eenige bemoedigende was de aankomst van twee Britsche schepen, de „Jatsjing" en do „Tsjengtoe'', die ondanks de scherpe con trole der Japanners op de Hai, niet zijn aangehouden. De reeders hebben daarin aanleiding gezien hun kantoor te Sjanghai te seinen de solieepvaart op Tientsin te her natten. .Zeer onaangenaam werkt de onheusche bejegening van Britsche onderdanen aan de controleposten. Een meisje werd door een Chinecsohen agent gemolesteerd en uitge scholden, een Engelschman werd door Ja- pansche schildwachten gedwongen zich ge heel uit te kleeden. De spoorwegbeambte Smith, die bij een twist met een Cliinee- sohen agent gewond en gearresteerd werd. heeft, ondanks de herhaalde protesten van den Britschen oonsul-generaal, zijn vrijheid pog niet herkregen. Ook de anti-Britsche propaganda werkt ir riteerend. Er zijn thans zelfs luidsprekers aan de ingangen van de concessie opgesteld, met behulp waarvan tegen Engeland wordt geageerd. In het geheele door de Japanners bezette gebied worden anti-Britsche biljet ten uitgedeeld en de toon der Japansoh.* bladen te Tientsin wordt steeds heftiger. In de Fransohe concessie zijn op de markt bog voldoende versche levensmiddelen ver krijgbaar. De Britten hebben bij het uitblijven van versche levensmiddelen, hun verduurzaam de voorraden moeten aanspreken. Op de groote voorraden rijst en meel moet goede controle worden geoefend, daar cte Japan ners hebhen toegestaan, dat talrijke Chinee- zen de concessie binnenkomen, die allen rijst willen koopen. De autoriteiten van de Britsche nederzet ting hebben vandaag den uitvoer van meel uit do nederzetting verboden, ook indien dit meel eigendom is van Japanners. In de nederzetting liggen ongeveer 2.700.000 zak ken moei opgeslagen en in de overige 'deelen van Tientsin ongeveer 800.000 zak ken, terwijl het maandelijksch verbruik on geveer 1.500.000 zakken bedraagt. De Japan sche militaire autoriteiten achten dezen maatregel een provocatie, aangezien Japan nooit den invoer van levensmiddelen in de concessie heeft (verboden. Britsche represailles? Havas meldt uit Londen, dat de Engelsche regeering de volgende repressai 11 e-m a a trege- len tegen Japan zou overwegen: Ten eerste: het schrappen van Japan van iöe lijst van meest-begunstigde landen. Ten tweede: het opzeggen van het Britech- tfapansohe verdrag van 1911, waardoor Jajpan zijn groote markt op de Britsche kroon domeinen zou verliezen. Ten derde: het verhoogen van de rechten Op Japansche goederen. Japansche financieole en economische des kundigen zijn van oordeel, dat indien Enge land 5»jn dreigement van een economisohen boycot van Japan zou uitvoeren, dit grooter nadeel zou heibben voor Engeland zelf dan .voor Japan. Dit oordeel wordt gegrondvest op den economisch en toestand van Enge land en op do verhouding tus6chen Enge land en de Dominions. Bovendien i3 Enge land op hei oogcnblik niet in staat een sterke vloot naar Singapore te zenden, aan gezien het te zeer wordt vastgehouden door den politieken toestand in Europa. De deskundigen merken verder op, dat Engeland geen oorlog kan voeren in het iVerre Oosten, behalve wanneer de Vereenig- de Staten de verzekering zoolden geven, dat zij actief zullen medewerken. Aangezien evenwel Tientsin geen Brits oh grondgebied is, zooals Hongkong, doch Engeland hier slechts economische rechten heeft, ver wacht men niet, dat Engeland hier een oor log zal ontketenen. Britsch-Fransche conferentie? „United Press" meldt uit Singapore, dat jvijf Britsche en Fransohe leger- en marine- commandanten, die in het Verre Oosten dienst doen, Donderdag aldaar zouden bij eenkomen, om de volgende punten te be spreken: le. Het onder één commando brengen van de Britsche en Fransche strijdkrach- Tsjechen vernielen Duitsche straat bordjes Duitschers deelen strenge straffen uit In het district Mnichovo Hradista, dat geheel Tsjechisch is, hebben onbekenden Duitsche straatbordjes, welke hier na 15 Maart zijn geplaatst, vernield. Bij wijze van straf is gedurende een week alle verkeer op straat tusschen negen uur 's avonds en vier uur des morgens verboden. De bevolking mag zich 's nachts aiet op straat bevinden, op straffe van ge vangenis en boete van ten hoogste 10.000 kronen. Indien nogmaals Duitsche straat- bordjes zullen worden vernield, zullen nog strengere maatregelen worden ge nomen. De door de Duitsche autoriteiten teKladno uitgevaardigde strafmaatregelen zijn intus- schen weer verzacht De opper landraad heeft namelijk toegestaan, dat de café's en restaurants tusschen zeven uur 's ochtends negen uur '6 avonds geopend worden. Bioscopen en theaters moeten evenwel ge sloten blijven. Het proces tegen de beide Duitsche poli- tie-beambten, Bulla en Ste.hr, die een Tsjeohi- schen politieman te Nachod hebben gedood, is, naar het D. N. B. uit Praag meldt, voort gezet. Twee medici verklaarden dat beide be klaagden toerekenbaar zijn. Het openbaar ministerie verklaarde nog enkele deskundigen op medisch gebied le willen hooren, waarop het proces tot Dins dagochtend a.s. is verdaagd. Geen verkeer met Slowakije Het Slowaaksche telegraaf-agentschap be richt, dat volgens mededeeling van de Duit sche legatie te Bratislawa, het verkeer tus schen Slowakije en het protectoraat Bohe- men en Moravië tot nader order is gestaakt. Deze maatregel zal niet lang duren. Op het oogenblik worden rei zien in Slowa kije slechts toegestaan in zeer dringende ge vallen. Poolsch-Duitsche strubbelingen Het Poolsche telegraafagentschap meldt, dat zich Donderdag j.L aan de vroegere Poolsdh-Tsjechische grens twee incidenten hebben voorgedaan. In beide gevallen werd de grens geschonden door Duitsche waoht- posten, die grenspalen wilden verplaatsen, om twee Poolsohe wegen tot Tsjechisch ge bied te verklaren. Poolsohe grenswachters brachten de palen echter naar hun oorspronkelijke plaats terug. Tien Tsjechische arbeiders, die te werk waren gesteld bij den aanleg van verster kingen in Oost-Pruisen, zijn naar Polen ge vlucht. Zij verklaarden met geweld naar Oost-Pruisen te zijn gevoerd, waar zij op zeer slechte voorwaarden moesten werken onder toezicht van ruwe Duitsche opzich ters. ten in het Verre Oosten met Singapore als vlootbasis. 2e. De methodes, welke zouden moeten worden gevolgd, om de plaatselijke su perioriteit van de Japansche marine te bestrijden. 3e. De positie van Honkong, dat ge makkelijk geïsoleerd kan worden. 4e. De houding van de neutrale mo gendheden, voornamelijk van de Ver- eenigde Staten, Siarn en Nederland. 5e. De bescherming van de handels- marine en de handhaving van de verbin dingen met het Westen. Hoewel, volgens Reuter, tot dit overleg werd besloten, vóór de incidenten in China voorzien konden worden, krijgt het een spe ciale beteekends in verband met den toe stand te Tientsin. De besprekingen zullen een week duren. Zestig officieren nemen cr aan deel. Autobus stort in een afgrond 10 dooden, 16 zwaar gewonden WEENEN, 19 Juni. (Reuter). Op den Grossglocknerweg bij Heiligenfblut is een autobus, waarin Duitsche boeren hadden plaats genomen, in een dertig meter diepen afgrond gestort. Tien inzittenden werden gedood, zestien zwaar gewond. Vier simpele cijfers: 4-7-1-1.... waar ter wereld roepen zij niet onmiddellijk de gedachte op aan het verkwikkendst toiletwater, dat ooit loomheid en warmte verjoeg? Uit datzelfde vertrouwde huis stammen de nieuwe "4711" toilet- zeepen. Geen huid te teer .voor deze milde, kostelijke zeep! Geen vrouw zoo bezorgd voor haar teint, of zij bevindt, dat "4711" zeepen haar huid iederen dag stralender en smetteloozer maken 1 Een aparte verrassing is de lange duur van één zoo'n stukje zeep, waardoor de prijs van 25 cent in een zeldzaam voordeelig licht Kwajiteits Zeepen Chypre Eaude Cologne Lavendel ƒ0.25 Fransch schip loopt op ijsberg Bemanning weet zich drijvende te honden Lijnboot bracht eindelijk redding De Fransche bark „Ben Hur" is ten oosten van New Foundland op een ijs berg geloopen, die plotseling vlak voor den boeg opdoemde. Koerswijziging was niet meer mogelijk; ijsberg en schip botsten tegen elkaar, de voormast viel neer en er ontstond een groot gat, even boven de waterlijn. Door den schok was een matroos in het ruim gevallen en brak twee ribben, doch overigens was niemand gedeerd. Toen de eerste schrik voorbij was, bleek echter, dat er zooveel water bin nenstroomde, dat, indien de 34 opvaren den hun leven wilden redden, zij met man en macht moesten pompen. Overi gens was er weinig hoop, want 't schip lag ver buiten de gebruikelijke scheep vaartroute en had geen radio aan boord Pompen en uitkijken was het parool. Traag verstreken de uren, de Zaterdag en de Zondag gingen voorbij en er werd ge pompt Twee keer zag de uitkijk heel in de verte schepen en maakte de eentonigheid plaats voor intense spanning: zou men de „Ben Hur" zien? Maar neen, het kleine zeil scheepje stak te weinig af tegen den hori zon, er zat niets anders op: verder pompen, of zinken. Het was een wanhopige strijd, die er werd gestreden, want heel langzaam steeg het water en men kon bijna berekenen, wanneer het schip geheel zou zijn volgeloo- pen. Na twee en een halven dag kwam er ech ter redding opdagen. De „Duchess of Bed ford" van de Canadian Pacific, die wegens de aanwezigheid van ijsbergen haar route had verlegd, kwam in het vaarwater van de „Ben Hur". Alle opvarenden zwaaiden met doeken en vlaggen, iedereen schreeuwde, dan eindelijk antwoordt de „Duchess of Bedford". Het duurt nog geruimen tijd, voordat zij stil lag, doch toen konden de sloepen uitgezet worden en konden de 34 Franschen overstappen. Maar eerst wacht kapitein Louis Cocherel uit St. Malo nog een droeve plicht. Het wrak van de „Ben Hur" zou gevaar voor de scheepvaart kunnen opleveren, dus blijft er niets anders over, dan het in brand te ste ken. Als de „Duchess of Bedford" eindelijk haar tocht voortzet, staan op haar dek de Fransche zeelieden, gelukkig nu zij er het leven hebben afgebracht, maar toch is die vreugde vermengd met droefenis, want in de verte toont een rookpluim aan, dat het mooie zeilschip langzaam door de vlammen wordt verteerd. Italiaansch marine-eskader naar Spanje Het eerste Italiaansche vloot-eskader zal vandaag Napels verlaten, voor een bezoek aan de Spaansche, Portugeesche en Marok- kaensche kusten. Het eskader, dat onder het commando van admiraal Riccardi staat, omvat twee pantserschepen, de „Cavour" en de „Duca degli Abruzzi", tien kruisers van 10.000 en 800 ton en 20 torpedobootjagers. De bemanning bestaat uit 1000 officieren en 20.000 minderen. Het eskader zal ongeveer twee weken weg blijven. De „Papoio d'Italia" meldt bovendien, dat het tweede eskader binnenkort een tocht naar het Oosten van de Middellandsche Zee zal maken. De tochten behooren volgens het blad tot het gewone oefenprogramma van de Italiaansche vloot Gezien de „imperiale positie van Italië", zoo zegt men, is het ge heel natuurlijk, dat Italië zijn manoeuvres tot aan den oceaan uitstrekt. Tevens geeft men echter te verstaan, dat dit bezoek van de Italiaansche vloot aan de Spaansche havens een antwoord is op het bezoek van den Spaanscben Minister van Binnenlandsche Zaken, Sun er, en van den Spaanscben chef der luchtmacht, K i n d e- 1 an, aan Italië. Bij het vallen van den avond is Zondag de Duitsche kruiser „Leipzig" de haven van Bilbao birinengeloopen. Het anti-semitisme te Brussel Campagne tegen Joodsche naambordjes Te Brussel viel het den laatsten tijd op, dat er1 baldadigheden met Joodsche haam bordjes werden uitgehaald, vermoedelijk ge pleegd door de leden van het zgn. natio nale legioen, dat fel anti-Joodsch is. Na daartoe van den rechter van instruc tie Huybrechts verlof te hebben gekregen, deed de recherche een huiszoeking in de lo kalen van het legioen in de Handelaren- straat De politie heeft daar niet alleen naamplaten gevonden, omtrent welker ver missing aangifte was gedaan, doch ook van de vereeniging van rabbijnen, van Joodsche handelaren, socialistische en communisti sche organisaties en vertegenwoordigers van Spaansch-republikeinsche organisaties., Al die naamplaten ziijn in beslag genomen. De rechter van instructie, Huybrechts, heeft de leiders van het legioen geruimen tijd ondervraagd en een bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd wegens heling tegen Gaston J., leider der jonge garde van het legioen. Bom teistert Joodsch café te Praag Het café Riva te Praag, dat voornamelijk door Joden pleegt te worden" bezocht, is Za terdagavond het toon eel geweest van een bomaanslag. Van de circa 80 betzoekers werd de helft gewond; zeven personen waren er ernstig aan toe. De bom was verborgen in een pak, dat iemand onder een tafel had laten liggen, waaraan hij even plaats had genomen. De uitwerking van de ontploffing was ontzet tend. Licht gewonden en ongedeerden ren den in paniek naar buiten, de ernstig ge kwetsten bleven achter. Onder hen bevon den zich twee personen, wier beide beenen geamputeerd moesten worden. De geheele inrichting /an het café werd vernield. Het is de vijfde maal, dat in de Joodsche wijk een aanslag wordt geploegd: vermoe delijk zijn de daders Tsjeohisdhe fascisten. In geen enkel geval is de Tsjechische poli tie er echter in geslaagd de daders op te sporen. Britsche koningspaar op de thuisreis Een man over boord Op de „Empress of Britain", het sohip, waarmede koning George en koningin Elisa beth thans onderweg zijn van de Nieuwe naar de Oude Wereld, heeft zich een droe vig ongeluk voorgedaan. Gen der matrozen, de 23-jarige bewoner van Newfoundland, Samuel Batts, is bij het vastmaken der dekzeilen van de reddings booten overboord gevallen en verdronken. Onmiddellijk nadat de kreet „man over boord" op de „Empress of Britain" had weerklonken, werden de machines stopgezet. Het zoeken bleef echter zonder resultaat Waarschijnlijk heeft de val van 25 meter hoogte op het water den zeeman reeds het bewustzijn doen verliezen. De reddingsboot, die werd uitgezet, rond alleen de pet van den ongelukkige. De Engelsch-Russische besprekingen Maakt ook Strang geen vordering? Het D.N.B. maakt melding van een be richt van het in Polen gevestigde agent schap Ate, waarin gemeld wordt, dat Wil liam Strang zich, na langdurige besprekin gen met de Engelsche en Fransche ambas sadeurs te Moskou, weer met Londen in verbinding zou hebben gesteld. Hij zou om nieuwe instructies gevraagd hebben, met het oog op de reserve, die Sovjet-Rusland tegenover het plan van een drie-mogend- hedenpact aan den dag zou hebben gelegd. 1-Iet Warschausche persbureau twijfelt er niet aan, dat Strang zijn verblijf te Moskou, dat oorspronkelijk slechts drie k vier dagen zou duren, zal verlengen. Het D.N.B. vestigt er verder de aandacht op, dat de kern van het probleem de steun- verleening bij een eventueel conflict tus schen Moskou en Tokio is. Het zou in de eerste plaats de aanzienlijk van elkaar af wijkende meeningen over het probleem der verplichtingen in het Verre Oosten geweest zijn, die Strang genoopt hebben om nieuwe instructies te vragen. „Sunday Dispatch" over Hitlers vermoedelijke eischen De diplomatieke redacteur van de .Sunday Dispatch" maakt melding van te Londen ontvangen berichten u,it goede bron, volgens welke H i 11 e r voornemens zou zijn, voor het einde van dit jaar zes eischen te stellen, welke op de volgende punten betrekking hebben: 1. Inlijving van Danzig bij Duitschland. 2. Engeland moet afzien van elk politiek of economisch belang in Midden-Europa en op den Balkan, welk gebied „Lebensraum" van Divitsöhland wordt 3. Terugkeer van Gibraltar naar Spanje. 4 Wijziging van het statuut van Djiboeti ten gunste van Italië. 5. Wijziging in het beheer over het Suez- kanaaJ. 6. Bestudeering van de Duitsche koloniale eischen. Om aan deze eischen kracht bij te zetten, zou Duitschland de volgende plannen heo- ben: 1. Tenuitvoerlegging aan het einde der HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. KRO-Ultcea- ding. 4.005.10 HIRO. 8.009.15 Gram.mu- ziek (Om 8.15 Berlchbenj 10.00 Gram mux. 11.30 God-sdienatig" halfuur. 12.0" 12.15 KRO.orkest (1.0 -1.20 Gri •enuflr. 3.00 Gram.mt KRO-Kamer-orkest 4 00 Gram.ir Lezing: „Zij zijn niet dood". 4.30 serie: „Eenheid i 5.10 KRO-Melodls 6.05 ICRO-Melodii 6.35 Spoi 45m"cai£ beginsel der theosofie'", i. 5.45 Felicltatle-bezoeki BeriChten). lfuur 7.00 Berichten. 7.16 Cau- •ie „De Stichting „Nationaal Centrum""1 7.35 Gram.muziek. 7.45 Zwemcuraus. 8.00 Be richten ANP. mededeellngen, 8.15 Stedelük orkest van Maastricht. 9 15 Gram.muzlek. 9.30 De Meesterzangers (9.409.50 Gram.- muzlek). 10.00 Gram.muziek 10.30 Bericht ten ANP. 10.40 Lajos Veres en zijn Hon* gaarsch orkest. 11.00—12.00 Gram.muzlek HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO-UItaendlng, 8.00 Orgelspel. 8.16 Berichten. 8.17 Gram. muzlek. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gewild concert (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.85 Vlooi en plano. 11.00 „Causerie „De vrouw, en het wereldbeeld'". 11.10 Hulsh. wenken* 11.35 Omroeporkest en eoliet, 12.15 Berlch- en. 12.17 Gram.muzlek. 1 15 AVRO-Amuae- menatorkeist. 2.U0 Zang m. planobegeleiding, 2.30 Ensemble Jetty Cantor en sollet. 4.80 Kinderkoor. 6.09 Kinderhalfuur. 5.30 Om roeporkest. In de pauze g-ram. muziek (ca, 6.25 Berichten). 7 00 Renova-eeptet. 7.41 „Hoe breng ik mijn vaoantle door?", inter view 8.00 Berichten ANP, radiojournaal, mededeellngen. 8.25 Gram.muzlek. 9.19 De clamatie. 9.30 Omroeporkest 10.90 Radlo- tooneel. 10.25 AVRO-Amusementsorke* 11.00 Berichten ANP, gram.muziek. 11.30— 12 00 AVRO-Dance-Band. DROITWICli. 1500 M. 1.20 Reportage. 1.60 Piano. 4.20 Reportage. 5.50 Reportage. 6.50 Solisten. 7.25 Orkest. 7.50 Dialoog. 8.29 Ra- >erleën. 10.1Q 4.40 Zang.' 6.SQ BRUSSEL. 322 Symphonie-orkest. 484 M.: 12.50 en 1.30 Orkest. 5.20 Orgel. 8.29 9.35 Orkest. maand Juli van een „permanente" seml» mobilisatie. 2. Versterking van de Siegfriedlinie in het Westen. 3. Concentratie van Duitsche troepen ia Oost-Moravië en Slowakije en verbetering van de Duitsche versterkingswerken in Slo wakije. 4. Voltooiing van de verdedigingslinies langs de Duitsch-Poolsche grens. SYNAGOGE VAN TIBERIAS UITGEBRAND Een vermoedelijk aan kwaadwilligheid te wijten brand heeft Zondagnacht de syna goge van Tiberias vernield. De synagoge was gebouwd op een plaats, die vermaard geworden is door rabbi M e I r, een beroemd Joodsche theoloog uit de tweede eeuw na Christus. Het was een bekend bedevaart3- De schade wordt geraamd op vele duizen den ponden sterling. I HurlëóuS f&KLït dcorCoteau, TeeJjminqen. van 143. Koning Lodewijk Philips pas negen jaar. Het Franse volk hield niet erg van hem. Telkens probeerden ze hem te vermoorden. Vier jaar geleden had een brutale consi- caan op een vensterbank van een raam op de Boulevard du Temple, een heel rijtje geweerlopen vastgemaakt. Toen de Koning met groot gevolg er langs reed, liet de Corsicaan ze allemaal tegelijk afgaan. En een geweldige kogelregen trof de ko ninklijke stoet. Een massa o'ficieren, twee maarschalken en soldaten werden gewond en gedood. Maar als door een wonder bleef de Koning ongedeerd. 144. Koning Philips wilde erg graag ia de gunst van het volk komen! Daarom had hij" ook een leger naar Algiers gestuurd. Hij dacht: als ik roem en eer behaal dèn zal het volk wel van me gaan houden. De Koning had door al die narigheid met zijn onderdanen wel eens een verzetje noo- dig. Natuurlijk was er aan zijn hof een nar; zo'n soort clown hadden alle vorsten. Maar nü, nü kon hij een wonderjongen krijgen, die buitengewoon goed kon tekenen. Dat was iets bizonders. Nieuwsgierig verwachtte de Koning hem. Daar werd geklopt! HET GEHEIM OPGELOST NAAR HET ENGELSCH (4 „Als je mij maar eens duidelijk den weg wijst, dan zal ik •wél zorgen, dat ik dien precies volg." „Nou, luister dan goed. Maar al zet je je ooren ook nóg Zoo wagenwijd open, dan kan je toch niet alles onthouden!" Ze moest hem dan ook vragen, zijn laatste aanwijzingen eens te herhalen. „Zie je wel, dat je toch niet goed geluisterd hebt?" Intussohen begon hij opnieuw en ze deed haar best, om alles in haar geheugen te prenten, al betwijfelde ze ook hard, of 't haar lukken zou. Nog had zij hem iets willen vragen, maar reeds was de herder weg en zóó luid blafte de hond, dat ze zich niet eens meer verstaanbaar kon maken. Moedig aanvaardde Madge haar tocht. Had ze nu maar iets te eten! Maar ze was immers sterk en ze was wel gewoon, groote einden te loopen! Wat beduidden dan vijf mijlen nog? Toch voelde zij zich erg zwak. Hoe kwam dit dan toch? Zeker zenuwen; en zenuwen konden overwonnen worden door groote wilskracht. Nu, daar ontbrak het haar liet aan, want het was immers ook voor haar vader! Steeds spoedde zij zich voort, wamt de duisternis werd èl grooter; de mist èl dichter. Ze had de aanwijzingen van den herder precies gevolgd. Wat voelde zij zich toch zwak! Maar ze moest zich goed houden, want, kijk, waarschijnlijk naderde ze haar doel. Daar Toen weer een.», Qnte&ekl «noest dus in zicht zijn. Maar waarom flikkerden die lichten zoo? Opeens voelde zij er zich door verblind; ze wankelde en haar voeten wei gerden haar dien dienst. Met een kreet viél zij neer; haar krachten hadden haar begeven en daar lag zij nu, uitgeput en bezwijmd op den grond, eenzaam en verlaten. Dokter Stephen Harcourt reed over de vennen op zijn merrie Bess, en hij floot 'n vroolijk deuntje Niet dat hij zich nu zoo bijzonder opgewekt voelde, integendeel. Hij had een bijna driemaal achturigen werkdag achter den rug en was dus zóó moe, dat hij zich door wat uiterlijke levendigheid kunstmatig opgewekt moest houden. Want opgewekt zijn en blijven, onder alle omstandigheden, was een van zijn stel regels, die hij wonderwel nakwam. Een dokter behoorde op gewekt te zijn; dat was met recht het halve werk. En die goede, oude Bess! Wat zou die ook moe zijn, het stomme dier! stóm?Dat kon niet bepaald gezegd wor den. want juist op dat oogenblik hinnikte zij en stond stok stijf sta»l. Wat beduidde dit nu? Mankeerde zij iets? Vriende lijk bemoedigend sprak hij haar toe. „Zeg, Bessie, een eindje verder nog, vrouwtje!" Ze zette haar ooren in den nek, maar verroerde zich niet. De dokter steeg af, knipte zijn zaklantaarn aan en zag daar een goeden meter van zich af, een donkere gestalte liggen. Daar lag een jong meisje, dat hij zeker, zonder de waar schuwing van Bess, overreden zou hebben, als zij niet al dood was! Hij knriekle naast haar op den grond, voelde den pols en keek haar in het marmerbleek gezichtje. Hij droeg steeds brandewijn bij zich en goot haar een paar druppels in. Een lichte zucht werd gevolgd door het opslaan van de oogleden. „Mooi zoo!" riep hij goedkeurend. Stephen Harcourt was acht-en-twintig, maar hij had nog iets jongensachtig over zich, dat hij waarschijnlijk heel zijn leven behouden zou. „Wat zei ze daar nu? „Er is een verschrikkelijke mistDaar wordt je zoo koud en zoo nat van!" „Ja, ja", antwoordde de dokter, al wachtend op een meer inlichtende opmerking; maar die kwam niet. De peinzende oogen sloten zich weer. Hij tilde nu het half-bewustelooze meisje op zijn paard en reed stapvoets naar Cumberfield. Eens sprak zij even en hij verstond enkel het woord: „Va- dier"; meer niet. Dit avontuur had hem intusschen geheel wakker geschud; hij voelde geen slaap, of zelfs vermoeienis meer. „Ik zal tante Anne moeten wekken, als ik thuis kom", dacht hij, „Ze zal veel eerder licht zien in de geschiedenis dan ik". HOOFDSTUK IV. ,,'t Is een lastig geval, tantetje, daar kunt u van opaan. Als dat arme kind mij maar niet zoo deerniswaardig bleef aankijken en eens wat meer zei dan dat enkele woord ..Va der „Je weet toch al vast, Stephen, dat je haar op de vennen hebt gevonden en je hebt haar gered van een ellendigen dood. Maar je weet. dat alles in Gods hand is. Hij stelde je in de gelegenheid tot die daad en je'hebt die gelegenheid niet ongebruikt gelaten. Trouwens; daar ken ik mijn jongen dan ook genoeg voor!" „Dank u, tantetje! Ja, ik geloof, dat ik mijn plicht heb ge daan! De politie weet, dat ik een jonge dame op de vennen verdwaald heb gevonden en meer weten wij ook niet van haar. We kennen niet eens haar naam. Alleen volgens de initialen op haar zakdoek zou zij heeten: ,.M. H." „Ja, er zal een beetje geduld voor noodig zijn. om de heele zaak afgewikkeld te krijgen. Maar laat haar eerst maar eens tot bewustzijn komen; dan zullen wij wel verder zien"# „Wat zullen wij dan zien?" „Den weg, dien we moeten inslaan. Tenslotte is het tochi altijd God, die beschikt over onze daden". „Wat hebt u toch altijd een sterk geloof, tantetjeDat groote vertrouwen op God maakt u tot een van de beste vrouwen, die ik ooit gezien heb!" Zij bloosde als een jong meisje, maar zijn aandacht werd nu afgeleid door de verpleegster, die zachtjes op hem toe trad. „Wel, Zuster?" vroeg hij. „Ze spreekt nu heel duidelijke taal. Niet dat ik geloof, dat zij nog volkomen bij is, maar ik meende, dat ik u toch moest waarschuwen". „Ja, natuurlijk". Hij volgde haar Ijlings, maar trad, voor het uiterlijk zeer kalm, de ziekenkamer binnen. Toen hij plaats nam naast het bed, trok de zuster zich terug. Madge Heathcoce lag achterovergeleund in de kussens, bleek en uitgeput. Het zware haar omlijstte een peinzend gezichtje; haar oogen leken onnatuurlijk groot en schitter/ den. Zij scheen door den dokter heen te kijken; zijn diepstf gedachten te willen lezen. (Wordt vervolgd)^

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2