De Zwitsersche vrouw Stekeligheden Wal eten we volgende week ff Wie doet er mee FOTO-WEDSTRIJD ZOMER-FOTO-WEDSTRIJD KUIJPERS' STOFFEN HUIS GRATIS „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE VAN DE VIJF SAMENWERKENDF CHRISTELIJKE DAGBLADEN 1217 JUNI 1939 B Van de tentoonstelling te Ziirich Komt haar invloed op prijzenpolitiek toe? OP 6 Mei van dit jaar werd aan het Meer van Zürich een tentoonstelling geopend, die tot 29 October a.s. te bezich tigen zal zijn en die in een reeks overzich telijk ingerichte paviljoens een blik gunt op het Zwitsersche iand en het Zwitser sche volk. Het wil ons voorkomen, dat men er met deze expositie in geslaagd is, de vol ledigheid zeer wel te benaderen en zulks èn dit is misschien nog het mooiste zonder dat ook de indruk gevestigd wordt van overdadige drukte en zonder dat de kijker wordt „doodgegooid", zooals het wel genoemd wordt, met allerlei statistieken en cijfermateriaal. Zelf hebben we, zooals het betaamt, enkele uren over het terrein rond gezworven, en daarbij viel het ons op, hoe men er steeds op uit is geweest, met ge ringe middelen, een zoo helder mogelijk beeld te geven. Het gelukkige gevolg hier van is, dat men de tentoonstelling verlaten kan zonder zich al te afgesloofd te gevoe len, en toch met besef, heel wat te hebben opgestoken. Nu is het met dergelijke tentoonstellin gen vaak zoo gesteld, dat de mannen hun hart kunnen ophalen aan machinerieën, plattegronden van steden en dergelijke, dingen waarvoor de dames zich als regel minder interesseeren, maar dat er voor de vrouwen niet al te veel ter bezichtiging overblijft. Doch het mag gezegd worden, dat zij zich op de expositie te Zürich niet al te verongelijkt kunnen gevoelen. En nu zouden we kunnen wijzen op een aardigen stand van het bekende Maggi-product, waar men de samenstelling van de ons zoo .vertrouwde blokjes volgen kan van begin tot eind om tenslotte een lekker kopj' soep te mogen proeven; ook zouden we aandacht kunnen vragen voor een erg overzichtelijke bakkerij en verscheidene dergelijke dingen meer, om nog maar te zwijgen van het aantrekkelijkemode paleis en van de werkelijk prachtige series ameublementen in allerlei soorten woonkamers, slaapkamers, studeervertrek ken (o.a. een studeerkamer speciaal voor een professor!), muzieksalons, enzoovoorts echter, wij wilden ditmaal even de belang stelling inroepen voor een stand, die in het bijzonder bedoeld is als een stand van „de Zwitsersche vrouw". Een bijzondere stand Inderdaad, zulk een stand komt haar wel toe. Want is bij de laatste volkstel ling, die van 1930, niet gebleken, dat het land 2.108.051 vrouwelijke inwoners 'telt, tegen „slechts" 1.958.349 mannelijke? Be zagen we de zaak uitsluitend zoo, dan zou het nog een „gunst" zijn, dat de dames niet mee dan één stand voor zich hebben opge- eischt. Al overtreffen de Zwitsersche vrouwen de mannen dan in aantal; wat de beroepen betreft, staat de zaak anders: 1.331.358 mannen zijn in eenig beroep werkzaam tegen 611.268 vrouwen. Enkele cijfers zijn hier nog aan toegevoegd. Zoo zijn er 12.000 leeraressen en onderwijzeressen, 1500 kin dermeisjes, 14.100 verpleegsters. Interessant fotomateriaal is er overigens in dezen stand voorradig, waarbij men kan zien, welke plaats de Zwitsersche vrouw inneemt op het terrein van de kunst en van de wetenschappen. Afbeeldingen vindt men er van vrouwelijke hoogleeraren, van vrouwelijke dokters, veelal met den arbeid bezig, en voorts kunstenaressen, met name schrijfsters. Manuscripten verlevendigen het geheel niet weinig en droegen er ongetwij feld toe bij, dat de stand, voorzoover wij konden zien, voortdurend zeer veel bezoek had, vooral natuurlijk van de zijde der dames. Een ander gedeelte geeft weer een in- 'druk van hetgeen de vrouw doet in het maatschappelijk leven, in den handenar beid naast den man, verder op het veld, naast den boer, ook dit alles verlucht met fraaie illustraties. Er wordt iets gevraagd Kijkt men iets verder en misschien iets scherper, dan komt men langzamerhand tot de ontdekking, dat een en ander er mede op gericht is, den bezoeker te overtuigen van de wenschelijkheid, zoo niet van de noodzakelijkheid, dat den Zwitserschen vrouwen meer invloed wordt toegekend op politiek gebied, en vooral wordt dan gedacht aan de prijzenpolitiek als het gebied waar in de vrouw wel heel dadelijk geinteres- seerd is. Het zal onzen lezeressen bekend zijn, dat Zwitserland een democratischen staatsvorm heeft, waarin de burgers zelfs het referen- dumrecht bezitten, d.w.z. het recht om zelf over het aannemen van bepaalde voorstel len te beslissen. Te opvallender is het, dat de Zwitsersche staat niet het vrouwenkies recht kent. Wel is voor enkele jaren de vraag ernstig overwogen, of tot verschaffen van dit recht niet moest overgegaan, maar men heeft er van afgezien. We hebben dien aangaande eens het oordeel ingewonnen van enkele Zwitserschen, maar het bleek, dat zij met den bestaanden toestand zeer wel tevreden waren en geen behoefte gevoelden, dat hierin verandering gebracht zou worden. Het moet dan ook worden toegegeven, dat de mannen het er in het besturen van den staat tot nu toe niet slecht hebben afge bracht! En in navolging van de moedige, trouwe echtgenoote van den Zwitserschen nationa- len held Wilhelm Teil hebben de Zwitser sche vrouwen getoond, dat zij een plaats van beteekenis kunnen innemen in het maat schappelijk leven, al zijn zij, wat enkele rechten en practische verhoudingen betreft, dan wellicht eenigszins bij de mannen ach tergesteld. ZOO af en toemisschien een keer of drie vier in het jaar krijgen we tante Jans een daagje op visite. Ze is Daatjes zuster ze woont in het Westland als de trouwe echtgenoote eens warmoeziers. Vandaar dat Katie en Ketie haar altijd samen van den trein moeten halen, teneinde den rijken oogst van de vruchten des velds, die Jans meebrengt, in de tram en vanuit de tram naar onze woning te torsen. Als Jans is ge weest verlustigt Daatje zich veertien dagen lang in het schoonmaken van glanzende en slanke groene komkommers, botergele en kogelronde kropjes sla, sneeuwwitte en spijkerharde bloemkooltjes, piepjonge en teedere peultjes en malsche roomsche boon tjes enz., enz., een weelde van de prachtig ste groenten, die de Hollandsche bodem cultuur oplevert en die dagenlang onze stadsche groentekarren-tongen streelt. Daarvoor kan men een zwaren en ver moeiende» dag over hebben, want als tante Jans komt, hebben we het niet gemakkelijk. Zij heeft van de natuur een behoefte om aan 't woord te zijn meegekregen, die de grenzen van het normale verre overschrijdt, zoodat wij een ganschen dag onder 't mi- traïlleurvuur van haar woordenrijkdom zit ten en van verbijstering tot verbijstering gaan over het uithoudingsvermogen van haar keel, haar longen en haar hart. die toch alle, evenals bij Daatje, behoorlijk in 't vet zitten ingepakt. Deze verbijstering is te grooter. omdat tante Jans in den regel een zeer uitvoerig schilderij weet op te han gen van de doodelijke zwakte en de talrijke gebreken van haar weldoorvoede lichaam. Rood en blozend, met een heftig bewogen boezem, komt ze bovenaan de trap aan en als er dan tusschen de zusters een paar klappende zoenen gewisseld zijn, verru we, dat het met tante Jans niks meer is gedaan. Ze zegt: ,Jk pff kan pff haast pff niet meer op adem komen Pff ff- Goeie genaggies, pff, die trappen ook. Is me dat een trap. Zoo steil en zoo donker en zoo benauwd. Je ziet er goed uit. Da, en die meid nou ook weer verloofdIfr zit wel wat, geloof ik, bij die Hinkelman- nen, want anders kan je niet zoo adver- teeren in de kranten met je worst. Ik dat mijn Marie ook maar eens met wat' thuis kwam, maar die heb geen jongens- vleesch aan haar lijf. Een beste meid anders en 't zou nog heel wat voor me wezen als ze de deur nog eens uitging, maar je wil een kind toch graag bezorgd weten, 't Is met mij anders weer tobben geweest. Rheu- matiék en griep er over heen en dan die benauwdheden telkens en pijn op m' 1 oogen, of pijn eigenlijk niet, meer zoo'i druk. 't Zullen wel zenuwen zijn, want ik kan me erg zenuwachtig maken en 'k heb een druk leven, want 't is 's morgens vroeg dag in den tuin en 's avonds kruip je ook niet om negen uur in je bed. Maar benauwd dat 'k het kan hébben, benauwd en Josef (dat is haar man) zegt maar, dat ik me een beetje kalmer houden moet, maar zulke mannen kunnen mooi kletsen en Kees (dat is de zoon) die gaat nou in 't najaar trou wen, dien heeft Josef op een tuin gezet, niet zoo'n groote, maar allemaal warme kas. Een kopje koffie, nou, daar zat ik naar snakken, hoewel ik het eigenlijk niet heb-1 ben mag, maar je kan je overal niet aanj storen, want dan kon je op 't laatst je keel' wel aan de kapstok hangen. En die dokters raden er ook maar naar. Dank je, meid. Ja, daar ben ik dan weer eens. Ik zal maar zoo'n gewoon koekje nemen, want die room daar word ik heelemaal als bagger van. Dat is zeker wel een heele drukte geweest met die verloving, jammer dat ik niet komen kon. ik had er alles op gezet en toen kreeg ik die griep en met negen-en-dertig-zes gra den koorts wil je wel in je bed blijven; ik was te lamlendig om uit m'n oogen te kij ken. En slap toen ik er weer uitkwam, slap." Enfinzoo begint dat en zoo gaat dat door. Ik kan af en toe nog eens naar den winkel gaan en Ketie zoekt haar heil telkens in de keuken. Katie is het beste af, want die blijft het grootste gedeelte van den dag beneden. Maar Daatje zit den ganschen tijd onverschrokken in de eerste linie en krijgt eerst rust als Jans haar eigendommen by elkaar heeft gezocht om naar het Westland terug te gaan. We houden ons n overeindt tot de deur achter Jans en Katie zal dichtslaan. Straks zullen we op apegapen liggen en we zullen een asperientje nemen. De eepige, die daar frisch als een hoentje, uitgerust en vroolijk gereed staat om af scheid te nemen is tante Jans. Het lijkt bijna wel of ze iets van haar kortademigheid is kwijt geraakt. Toen ze kwam stond ze op stoom en het was noodig, dat de veiligheids klep eens flink werd opengetrokken. Maar nu heeft ze dan ook genoeg stoom uitgelaten om de innerlijke spannningen tot normale proporties terug te brengen. Ja, ze is er lekker van opgeknapt. Nou dag Jans, het beste hoor. En de groe ten aan Josef. Ja, die JosefIs het wonder dat mijn gedachten wel eens met bewonde ring bij dezen grooten Duider vertoeven. Zoo teeken ik dan, MIJNHEER DE MAN. Zooals men begrijpen kan, vraagt de tentoonstelling te Zürich ook aandachl "oor de aardige Zwitsersche kleederdrachten. ZONDAG Zalmschelpen Ossenhaas Bloemkool Bananencrême MAANDAG Gevulde komkommers Rijst DINSDAG Macaronie met ham en kaas Tütti-frutti WOENSDAG Varkenslapjes Gest prei Citroenvla Abrikozenpudding met vanillesaus VRIJDAG Ribstuk-Andijvie Karnemelkschepap ZATERDAG Gekookte eieren Bietensla Drie-in-de-pan Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hiernaast. ZALMSCHELPEN (4 personen) 1 klein blikje zalm; 1 eidooier; azijn; mos terdpoeder; zout; peper; 1 dl. slaolie (of meer indien gewenscht), peterselie, 1 to maatje, 1 hardgekookte eierdooier, gele slablaadjes. Het blikje zalm wordt opengesneden en de inhoud op een zeef gedaan. Schelpen (by gebrek hieraan glazen schoteltjes) worden belegd met gewasschen en uitgeslagen sla blaadjes, waarop men de zalm voor 4 perso nen verdeelt, die bedebt wordt met mayon naise, gemaakt van eierdooier, azijn, sla olie, zout, peper en mosterdpoeder. Eier dooier goed kloppen en vermengen met de laatst genoemde drie ingrediënten, daarna één of twee theelepels azijn toevoegen en alles weer eenige oogenblikken kloppen oi ten slotte bij deze massa druppelsgewy; de slaolie al kloppende te schenken totdat de massa dik en gebonden is. Over de zalm verdeelen, daarna bestrooien met fijnge knipte peterselie en den rand garneeren met plakjes tomaat en hard gekookt ei. BANANEN-CREME Bananen, geraspte chocolade, frambozen- jam; 2y2 dl. melk, 1 eetlepel vanille cus- tardpoeder, 2 eetL suiker, 1 ei, vingerbis cuits, 1 dl. room, suiker. We gebruiken voor deze toespijs één per- soons glazen vla-schaaltjes of wijde glazen en doen in elk glas een theelepel jam, daarna worden zij half gevuld met custard- vla, waarover een laagje aan plakjes ge sneden bananen komt en tenslotte ongeveer y2 cm. hoog geraspte chocolade, waarna de bovenkant gegarneerd wordt met geslagen room. Voor de custard doen wij 2y2 dl. melk in een steelpannetje en brengen deze aan de kook; dooier, custardpoeder, de sui ker en de achtergehouden melk worden tot een papje vermengd, waarbij de kokende melk wordt gevoegd (met een dun straal tje), vervolgens gaat de massa terug in de pan, moet even doorkoken, terwijl ten slotte het stijfgeklopte eiwit erdoor wordt gemengd. Presenteeren met vingerbiscuits. NUTTIGE WENKEN Fijngestampte eierschalen zijn uitstekende mest voor rozenstruiken, aangezien deze kalk noodig hebben. Men spit den grond om de struiken om en strooit de schalen de aarde, die men weer aanvult. VOETVERZORGING De voeten zijn ongetwijfeld lichaamsdeelen, waaraan hooge zoo geen „zware" eischen worden gesteld. Zij worden echter, wat de verzorging betreft, menigmaal stief moederlijk bedeeld en de voetklachten zijn, vooral in den zomer, legio. Zeer vaak ligt de .oorzaak in verkeerd schoeisel, dat op zichzelf genomen heel mooi kan zyn, doch voor een bepaalde persoon niet geschikt is. Hetzelfde kan meermalen ook het geval zijn met. kousen, die te nauw of te kort zijn en om de teenen spannen of zooveel te wijd worden gedragen, dat zij vouwen of ruimten geven, die hinderlijk zijn bij het loopen. Een wandelschoen zal aan geheel andere eischen hebben te voldoen dan welke voor 's middags in huis of 's avonds gedragen wordt. De eerste zal meer een sportief model zijn, breed van voet en met niet te hooge hakken. Een juiste maat vooi ieder aan te geven is niet mogelijk, aange zien een platte hak niet voor iedere vrouw aangenaam is om flink op te loopen. Zulks hangt geheel en al af van den bouw van den voet. Wanneer men vele vrouwen ziet loopen, dan getuigt haar weinig veer krachtige gang, dat het niet bepaald een genot voor haar is om lange afstanden af te leggen. Als oorzaak kan in den regel worden aangegeven, dat een verkeerd mo del schoen gedragen wordt, dat meer op luxe dan op normaal gebruik is ingesteld. Menschen met gevoelige voeten zullen te vens aandacht moeten besteden aan het weefsel van de schoen, dat bij voorkeur soepel en zacht moet zijn. Peau de Suède en glacéleer zijn de aangewezen leersoorten in dergelijke gevallen. De modellen, die een frêle, slank figuurtje kan dragen, zullen weer niet geschikt zijn voor een gezette vrouw, wier voeten een veel zwaarder ge wicht moeten dragen. Deze laatste zal een schoen noodig hebben, die den voet omsluit hetzij met een paar riemen of wel een mo lière of ander model, dat dichtgeregen kan worden. Verschillende fabrikanten brengen model len in den handel, die onderling verschil len en daarom kan men zich nooit aan een bepaalde maat houden. Nu eens zal men hebben, dan weer blijkt, dat een 39 past, hetgeen voor alle maten geldt, zoodat men zich wel degelijk moet vergewissen of schoen inderdaad aangenaam zit. Steeds moet men beide schoenen aanpassen op probeeren te loopen, terwijl men bij eventueel knellen niet moet denken, dat het leer nog wel wat zal uitrekken. Te nauwe schoenen geven, evenals te wijde, hinderlijke voetbezwaren, alhoewel het laatste meestal verholpen kan worden met een inlegzooltje. Bij het passen van schoe nen moeten de teenen plat liggen en mo gen elkander bij het staan noch bij het gaan, raken. Kousen moeten slechts één dag gedragen worden, hetgeen veel aangenamer is voor de voeten, dan wan neer men er drie, vier dagen mee loopt. Het regelmatig uitwasschen in lauw water is niet zooveel werk en verlengt tevens den levensduur van de kousen, terwijl het vol strekt niet noodzakelijk is, dat men ette lijke paren meer aanschaft. De kousen worden meer uitgedrukt bij het wasschen en het water wordt uitgeknepen, aangezien het weefsel door wringen teveel lijdt. Even tueel rolt men de uitgespoelde kousen in een badhanddoek, waarin het overtollige vocht wordt opgenomen, waardoor ze vlug ger drogen. Regelmatig pedicuren is noodig, wil men geen pijnlijke voeten krijgen. Waarom zou men niet wekelijks een kwartiertje a; nagels der voeten besteden, wat iedere vrouw vanzelfsprekend vindt voor de nagels der handen. Een voetbad met lauw zeep water gaat vooraf, daarna wrijft men dt voeten flink af en masseert ze enkele mi nuten met olijf- of amandel-olie. De nagels worden bij voorkeur recht afgeknipt en daarna bijgevijld, terwyl men de riemen loshoudt, eventueel met een plukje watten met waterstof behandelen. Het is ongetwij feld aan te bevelen de riemen met een weinig vette crème soepel te houden. Voeten, die pijnlijk en moe zijn worden eenigen tijd gebaad in water, waaraan Ep som Salt (drogist of apotheker) is toege voegd, hetgeen verkoelend en aangenaam werkt. Na het drogen masseeren met enkele druppels Eau de Cologne, waardoor de huid minder gevoelig wordt. Knippatronen Dit charmant meisjesjurkje kan gedragen worden door een leeftijd van vier tot en met veertien jaar. Een genopte of klein gebloem de waschzijde, een voilestof of crepe-geor- gette is 't meest gewenschte ma teriaal Voor biais en strikjes kieze men kleur van de nop jes of bloempjes in de stof. Een smal kraagje, een ,^1 zeer ruim mouw- tie en het zeer i? f iW vlotte klokrokje, waarop de zakjes met eenige ruimte worden gewerkt, maken dit jurkji F»»» |J tot een gekleed T geheel. De benoodigde stof wordt bij het J patroon aangege ven. Alle patro nen worden zon der naden maakt. Men ver- zuime s.v.p. niet Nn 3"i den lecftiid iuu. vi vermelden, voor al dan wanneer men geen genomen maten, doch alleen de confectiemaat inzendt. Men meet de volgende maten: De halve bovenwijdte, van middenachter, onder den arm doormeten, tot middenvoor. De lengte, van het hoogste deel op den schouder, tot zoo lang men de jurk aan onze Fotografeeren is de laatste jaren zoo populair geworden, dat in zeer vele gezinnen een fototoestel tot de onontbeerlijke attributen voor een vacan tie-uitstap je is geworden. En 't spreekt wel van zelf dat de dames bij 't beoefenen van deze zeer dankbare sport, niet achterwege blijven. Een mooi stukje natuur, een aardig oud huisje, een prachtige wolken lucht, een enkel kerkje op de hei, zijn immers ook voor onze lezeressen evenveel beelden van schoonheid en steeds weer- keerend genot bij latere bezichtiging op een foto, als een leuke kiek van de kinderen thuis, aan zee, in de bosschen of waar ook. Wij twijfelen er niet aan of ook onder onze lezers en lezeressen zullen heel goede amateur-fotografen bestaan. Hen noodigen wij hierbij uit om mede te doen aan onzen Mooie prijzen, die binnenkort bekend zullen worden gemaakt, zullen degenen beloonen, wier inzendingen bekroond worden door een jury;, bestaande uit eenige leden onzer redactie èn een foto-expert. Men is geheel vrij in de keuze van het onderwerp en kan desgewenscht ook meerdere foto's inzenden. De ingezonden foto's zullen in bepaalde rubrieken gerangschikt worden en voor iedere rubriek zullen prijzen beschikbaar zijn. Er zal bij de beoor deeling zoowel gelet worden op technische kwaliteiten, als op de keuze van het onderwerp dat gefotografeerd is. Wie mee wil doen, houde zich strikt aan onderstaande bepalingen: foto's moeten ingezonden worden aan de Redactie „Van en Voor de Vrouw" met op de enveloppe de vermelding „FOTOWEDSTRIJD". achter op de f o t o's moet duidelijk aangegeven zijn naam en volledig adres van de afzenders, eventueel met vermel ding van het gekozen onderwerp. de foto's moeten afgedrukt zijn op zwart glanzend papier en een minimum-maat van 6X9 cM. hebben, de foto's, ook die niet bekroond worden, worden niet teruggezonden en blijven eigendom van de redactie, die ze gebruiken mag voor publicatie in onze bladen. wordt men dringend verzocht de negatieven te bewaren, tot de uitslag bekend is gemaakt, daar wij in ieder geval de bekroonde foto's zullen publiceeren in onze bladen en daartoe meestal vergrootingen noodig zijn. de inzending kan vanaf heden geschieden en sluit 15 Sep tember. Dan wordt zoo spoedig mogelijk de uitslag ge publiceerd. 70 over dezen foto-wedstrijd en over den uitslag kan geen correspondentie worden gevoerd. Beroepsfotografen zijn van deelname uitgesloten. En nu, aan den slag. Natuurlijk doen heel veel lezers en vooral lezeressen aan dezen wedstrijd mee. Het spanning zien wij de inzendingen tegemoet. Redactie Van en Voor de Vrouw'* i° 4° 6° HET MEESTE SUCCES MET DEZE PATRONEN bereikt U met STOFFEN uit HOOGSTRAAT 240 - ROTTERDAM 3e huis vanaf de Hoofdsteeg Op vertoon van deze annonce 10 korting. De heupwijdte, om het breedst van de heup. De confectiematen zijn: lengte 50, 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85 en 90. De prijs van het patroon bedraagt 40 cent plus 5 cent porto, toe te zenden aan de Redactie van „Van en Voor" de Vrouw", adres: Administratie van ons blad. Bestelbon voor patroon No. 37 Ondergeteekende wenscht te ontvangen het patroon van het meisjesjurkje no. 37, waarvoor bijgaand hert bedrag in post zegels. Halve bovenwijdte Lengte Taillewijdte Heup wijdte Leeftijd 'angt men bU leder fleachje NECTAR ESSENCE :eptenboelcje waarin de ladestroop, borstplaat, - leur, flf, puddings enz. wordt aangegeven. PriJ» per flem-hje ƒ0.2.",. BU leder flesehje NECTAR li I.O ioi*i KNO LI E recepten voor Eau do mille- fleurs, haarwaters, odeurs, huldcrömes enz. PrU» per flcsclijo ƒ0.40. BU apothekers en drogisten verkrUgb. Vraagt steeds NECTAR. Geen slank figuur? Heit figuur van meer gezette dames vraagt veel meer overleg bij het kiezen van ge schikte modellen dan dat van haar slanke sexe-genooten. Dwarse effecten, groote rui ten en bloemen, opvallende kleuren zullen evenals ingehaalde ruimte vermeden die nen te worden. Onze schets geeft twee bovendeelen van japonnen weer, waarvan het linker een vest te zien geeft van lichte, ingehaalde zijde, hetgeen natuurlijk blijk geeft, dat de draagster geen rekening heeft gehouden met de eischen, die een gezet figuur stelt Rechts kan men zient hoe geheel anders de afkleedende japon werkt, die van dezelfde stof is gemaakt. Apart werkt het zéér smalle vest met de kleine revers, terwijl de japon naar verkiezing ook gesloten ge dragen kan worden. Overleg is noodig bij de keuze van kleeren en hierdoor zal zelfs de zeer gezette vrouw haar figuur zoo gunstig mogelijk kunnen doen uitkomen. NUTTIGE WENKEN Indien men een kurk uit een flesch moet trekken en deze is zeer zacht, dan komt soms alleen de kurketrekker omhoog met het binnenste van de kurk; de rest blijft in de flesch zitten. Om de kurk nu geheel te verwijderen windt men om de spiraal een niet te dunnen draad b.v. katoen en brengt de kurketrekker weer in de kurk Meestal zal het dan gelukken hem geheel uit de hals te verwijderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8