Instanline Tekort op Indische begrooting van 40 millioen Eischt Ned. Fabrikaat KNUTSELAARS A.U.ljgekholt fotiebw' ASBEST I RUBBER DONDERDAG 15 JUNI 1939 EERSTE BLAD PAG. a Het Britsch- Japansche conflict te Tientsin Japan stelt Engeland eischer Welke tegenmaatregelen zijn te wachten Het bericht van de Japansche ambassade te Londen, dat de autoriteiten van de Brli- sche concessie te Tientsin de vier Chinee- zen zouden hebben uitgeleverd, die als me deplichtigen aan een moord worden be schouwd, en dat derhalve de kwestie van de blokkade van de baan zou wezen, blijkt dooi de gebeurtenissen niet te zijn bevestigd. Dé Britsche concessie te Tientsin leverde gisteren een eigenaardig beeld op. Alle stra ten, die gewoonlijk ee levendig beeld te zien geven waren verlaten en de straatverlich ting brandde slechts gedeeltelijk. Alleen politieagenten en vrachtauto's met patn/Ul- leerende soldaten verbraken de stilte een beetje. Alleen op de zeven punten die toe gang geven tot de concessie en die zijn "fge- zet heerschte levendigheid van toeschou wers die naar het fouilleeren van alle men- schcn die de concessie wenschten te betre den, keken. In de Englsche concessie wonen ongeveer drieduizend Engelsche onderdanen, twee dui zend blanken van andere nationaliteiten en 45.000 Chineezen. In de aangrenzende Fran- sdhe concessie, die veel grooter is, wonen meer dan 60.000 Chineezen, doch slechts 1000 Franschen en een gering aantal andere Euro peanen. Dinsdag en Woensdag zijn bijna 2000 Europeesche vrouwen en kinderen naar bad plaatsen vlak aan de kust vertrokken. Een Britsche sleepboot, die over de rivier 'de concessie naderde, werd tegengehouden cn het schip werd binnen enkele minuten twee keer geheel doorzocht door de Japan ners. De bemanning werd niet gemolesteerd. Ofschoon eerder was verklaard, dat de Jevcnsmiddelenvoorraad in de concessie bij inventarisatie ruimschoots voldoende was gebleken, bleek gisteravond vrees voor voed sel s-ebrek te bestaan. Officieel laten de Japanners levensmidde len in de concessie toe, doch geen Chinees wil het risico van het brengen loopen, daar liij dan als anti-Japansch zou kunnen woi- den beschouwd en de gebruikelijke aanvoer is gisteren dan ook uitgebleven. De Japansche en Chineesche autoriteiten oefenen een strenge controle uit op de grens van de Britsche nederzetting te Tientsin, waardoor het normale verkeer tot een vijftig ste is beperkt. Terwijl de politie de personen, die de grens willen overschrijden nauwkeu rig onderzoekt, word door luidsprekers ge zegd: „Het spijt ons. u zulk een last te moe ten berokkenen, doch het is onvermijdelijk voor het onderdrukken van de communisten, die in de Britsche nederzetting een operatie basis hebben gevestigd". Een Japansche demonstratie te wachten Het Japansdhe telegraaifagentschap Domei meldt uit Japansche bron, dat 50.000 Japan ners Zaterdag a.s. de Britsdhe concessie in Tientsin vreedzaam zouden binnenrukken om zich te begeven naar de begraafplaats, waar de Japansche soldaten ter aarde be steld zijn, die „hun leven geofferd hebben ter bescherming van Tientsin en Peking" tijdens den Boxeropstand. Ook zullen 2000 Japansche reservisten in de Britsche con cessie optrekken naar het kerkhof ter gele genheid van dezelfde plechtigheid. Zijn represailles mogelijk? Reuter meent te weten, dat de gevolgen van de Japansche houding ten opzichte van de Britsche belangen te Tientsin de volledige aandacht hebben van de verschillende En gelsche departementen. Men gelooft, dat re kening wordt gehouden mei de mogelijkheid van soortgelijke aanvallen op Britsche be langen in andere streken en dat de stappen, die in zulk een geval genomen zouden moe ten worden o.a. de aandacht hebben van het ministerie van handel, waaronder 't Britsch- .Tapansche handelsverdrag valt, Ook de Ja pansche voorkeuren op de Britsche koloniale en imperiale markten vormen, naar men meent te weten, een punt dat thans bestu deerd wordt In het Lagerhuis heeft men van verschil- GP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN Hei moderne pijnstillende middel Ajilfxt! 't is van lende zijden gevraagd of het niet wensche- lijk was tegenmaatregelen te nemen nu de Japanners de blokkade van Tientsin hadden doorgezet door b.v. den Japanschen handel te Hongkong te verbioden. Butler, de Britsche onder-minister van buitenlandsche zaken, heeft een deputatie ontvangen van de ondercommissie voor Chi- van de Lagerhuiscommissie voor buiten- landsche zaken De geheele situatie ten aan zien van de Britsche belangen in China werd onder oogen gezien, waarbij speciaal de nadruk werd gelegd op de noodzakelijkheid krachtig het hoofd te bieden aan de Japan sche actie te Tientsin, niet slechts in ver band met het beginsel, dat hier op het spel staat, doch ook met het oog op het gevaarlij ke precedent, dat geschapen zou kunnen Butler ontving eveneens een deputaie van leden der arbeidersfractie ter bespreking van de kwestie van Tientsin. De beide deputaties zouden er bij de regee ring geen twijfel over hebben laten bestaan, dat de afgevaardigden van alle partijen de aantasting van de Britsche rechlen in China door de Japanners ernstig opvatten. Een Joodsch pseudo-dokter veroordeeld Hij bracht het tot Belgisch kabinetschefl De rechtbank te Brussel heeft gisteren uit spraak gedaan inzake de valsche doctors diploma's van den Joodschen oplichter Imianitoff, een protégé van de Belgi sche socialisten, door wie hij het nota bene tot kabinetschef van het ministerie van openbare gezondheid had gebraoh! Dezelfde Imianitoff had ook valsche documenten ver vaardigd, volgens dewelke hij tijdens den oorlog officier was geweest in het Engelsche leger en drager was van tal van oorlogs onderscheidingen. Bovendien had Imiani toff zich schuldig gemaakt aan verschillen de gevallen van abortus. Nog twee vrienden van Imianitoff. een zekere Salinger en een zekere Singer, had den zich bovendien nog aan oplichting en aan zedenkwetsende feiten schuldig ge maakt. Met dit drietal waren verder nog gecompromitteerd een zekere Hamilton we gens oplichting cn een Brusselsch geneesheer Duprez wegens het plegen van abortus. Imianitoff werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en duizenden francs boete; Salinger tot vier jaar en zes maanden; Ha milton tot vier jaar; Singer tot een jaar en Duprez tot drie jaar. BETIMMERINGEN - MEUBELEN Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V. WAGENfNGEN TELEFOON 2613 Europa's politiek schaakbord Het kaartje geeft een goed beeld van de Europeesche machtsgroepeeringen zooals deze zich tot op heden toe ontwikkeld heb ben. De machtsverhoudingen zou men. in vier groepen kunnen verdeelen. 1). De Spilstaten (Duitschland en Italië) waartoe men ook Slowakije en Hongarije kan rekenen evenals het thans Ünder Italië staande Albanië. 2). De landen, die nog geen partij gekozen hebben, o.a. Spanje, Joegoslavië en Boel- garije, staten dus die weifelen zich als nog door neutraliteitsverklaring of aan sluiting bij een der machtsgroepen uit te spreken; bovengenoemde staten onderhou den echter vriendschappelijke betrekkin gen met de Spilstaten. Wat Spanje betreft, ligt de keuze tusschen neutraliteit of aansluiting bij de spil Rome -Berljjn. Joegaslovië, is door zijn geogra fische ligging als nabuur van Duitschland en Italië voor een deel op deze staten aangewezen; het bevindt zich in een stra tegische positie sinds de verovering van Albanië door Italië. Het wordt eenigszins gedwongen zich meer naar de Spilstaten te richten, dan naar andere Slavische staten, alhoewel het sentiment van het Joegoslavi sche volk aan de zijde van Frankrijk staat Boelgarije, met het oog op de afgenomen gebieden (Doebroedsja en zijn uitweg naar de Egeesche zee), tracht tot een vergelijk te komen door onderhandelingen met de aan grenzende staten. 3). De landen (zwart aangegeven), aan gesloten bij het anti-agressie-blok, opgezet door Engeland en Frankrijk, ten doel heb bende bescherming en verdediging der kleinere staten, welke door een machtig rijk bedreigd zouden worden en die niet in Btaat zijn zich daadwerkelijk te beveiligen. Roemenië en Griekenland worden door Londen gegarandeerd door een eenzijdige garantie die hen slechts tot verdediging van hun land verplicht 4). De uitgesproken neutrale landen, waaronder Ierland, Nederland, Zwitserland Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland, Estland, Letland en Litauen. Belgiè's neutraliteit wordt door Engeland, Frankrijk en Duitschland gewaarborgd. Met vier van de neutrale landen (zie de pijlen op de kaart) sloot Duitschland een niet-aanvalsverdrag. Sovjet-Rusland is nog steeds in onder handeling met Londen; of het zich bij het anti-agressie-front zal aansluiten is nog een open vraag. Herziening van Inkomsten belasting aangekondigd Nieuwe offers gevraagd voor belangen van eerste orde De gouverneur-generaal spreekt tot den Volksraad De gouverneur-generaal van Nederl.-' Indië, Jhr Mr A. W. L. T j a r d a van Starkenborgh Stachou- wer, lieeft heden de nieuwe zitting van den Volksraad geopend met een rede, waarin hij allereerst wees op de politieke en economische onzekerheid op internationaal terrein, welke als de voornaamste oorzaken moeten worden beschouwd van het feit, dat de econo mische omstandigheden in Indië zich in minder bevredigenden zin hadden ge wijzigd. De als gevolg van de crisis ont stane welvaartsverschuivingen bleven vooral in enkele streken van Java voel baar. Voor deze streken wordt, zoowel door directen steun als door Voorzienin gen, die op meer duurzame verbetering van den toestand zijn gericht, het mo gelijke gedaan. Tot dusver kan niet worden gezegd, dat over het algemeen met door Europeanen ondernomen klein-landbouw en kolonisatie bevredi gende resultaten werden bereikt. Het is zaak, te blijven zoeken naar midde len welke tot betere bestaansmogelijk heden in deze richting kunnen leiden. Economische samenwerking Gelijk uwen raad bekend, zijn in de twee de helft van 193S de met de economische samenwerking tusschen Nederland en Ned.- Indië samenhangende vraagstukken aan commissoriale beschouwing onderworpen. Een resumé van de bereikte resultaten werd don volksraad overgelegd. Meer en meer richt zich ook in het moederland de belang stelling op de industrieele ontwikkeling van Indië. Daardoor wordt het voordeel verkre gen van de medewerking van Nederlandsch kapitaal en Nederlandsche arbeidskracht. Deze medewerking zal op haar beurt te ge- reeder de verschuivingen doen aanvaarden, welke Indië's industrieele ontwikkeling on vermijdelijk voor de handelsverhoudingen met zich brengen zal. Het financieel aspect Den gang van het economische leven in aanmerking nemend mag men den loop der ontvangsten bevredigend noemen. De totale middelenopbrengst van 1938 heeft nog 8 millioen meer beloopen dan die van 1937 en ruim 34 millioen meer dan de herziene raming van het eigen jaar, terwijl de uit gaven slechts 3 millioen boven de herziene raming zijn uitgegaan. Dc gewone dienst van dat jaar wijst voorloopig een voordee- lig saldo aan van 1,4 millioen. Voor 1939 moet thans worden gerekend op een tekort van 36 millioen voor den gewo nen dienst, een bedrag dat bijna 4 millioen boven de herziene raming ligt. Deze stijging vindt haar oorzaak niet aan de zijde dei middelen, waarvan de verwachting vrijwel overeen zal kamen met de herziene raming, doch in stijging der uitgaven. De ontwerp-begrooting voor 1940 wijst voor den gewonen dienst een nadeelig sal do aan van 40 millioen. dat wil zeggen we derom bijna 8 millioen hooger dan de her ziene raming van het loopende jaar. Het totaal der zuivere gewone landsuit- gaven beloopt volgens de uitkomst van 1938, de verwachting voor 1939 en de thans voor liggende ontwerp-begrooting voor 1940 on derscheidenlijk 374, 401 en ruim 408 mil lioen, naar zich met stelligheid laat voor zien, zal de stijging zich na 1940 voortzet ten. Uit de op 28 October 1938 aan den volks raad verstrekte mededeeling omtrent de kosten der defensie is u gebleken, dat reeds bij beperking tot de plannen waarvan die mededeeling uitging, bedoelde kosten, voor zoover jaarlijks terugkeerend, nog om streeks 12 millioen boven die van 1?»40 zul len komen te liggen. Nieuwe financieele voorstellen BIJ u zullen voorstellen worden ingediend tot herziening van enkele tarieven van de inkomstenbelasting, welke maatregel onge veer 2 millioen zal opbrengen; verhooging van de opcenten op de inkom stenbelasting van 50 op 75, waarvan een meerdere opbrengst van 6,6 millioen wordt verwacht; verhooging van de opcenten op de ven nootschapsbelasting van 100 op 150, welke verhooging naar raming een meeropbrengst van 8,8 millioen zal opleveren. Van de aldus gevonden middelen zal, als equivalent van het per ultimo 1939 afloo pend defensie-uitvoerrecht, tot verlenging waarvan geen voorstel zal worden gedaan, een bedrag van 7,5 millioen afgezonderd worden ten bate van den buitengewonen dienst, zoodat de rediesmaatregelen den gewonen dienst met 9,9 millioen gunstig zullen beïnvloeden en het tekort terugbren gen tot 30 millioen. De regeering onderschat de grootte van het offer niet, dat door de vermeerdering van reeds zware lasten de gemeenschap aan zichzelve brengen zal. Zij, die hierdoor zul len getroffen worden, mogen bedenken, dat hun bijdrage bestemd is om belangen van de eerste orde in moeilijke tijden te dienen. 1-Iet tekort van den buitengewonen dienst hetwelk op ruim 32 millioen is geraamd, zal vanwege het reeds vermelde aandeel van 7,5 millioen in de redresmaatregelen terug- loopen tot bijna 25 millioen. Op dezen dienst is 21 millioen gulden aan legeruitgaven ge boekt De Defensie-maatregelen De omstandigheden hebben er toe geleid in het afgeloopen zittingsjaar het tempo van uitvoering der maatregelen tot leger- versterking nog te versnellen. Eerder dan in het voornemen lag, werd overgegaan tot verdere uitbreiding van de luchtafweermid- delen en van het aantal automatische en andere wapenen voor het leger op Java zoo wel als voor de troepen in de buitengewes ten, tot versterking van de artillerie en de genietroepen van het veldleger en tot ver meerdering van het aantal vliegvelden. De ten vorige jare aangekondigde „kort-ver- band-regeling" voor inheemsche militairen werd voorshands bij wijze van proef ingevoerd. De personeelsuitbreiding, welke als gevolg van de vorenvermelde maatrege len noodzakelijk is, zal naar wordt ge hoopt grootendeels met behulp van deze regeling tot stand kunnen komen. De beoogde sterkte van de vloot is nog niet bereikt, terwijl ook de basis-outillage nog niet gereed is. Aanbouw van schepen en vliegtuigen wordt zooveel mogelijk be spoedigd en de uitzending vindt geleidelijk plaats. Het onderwijs Hoewel de huidige omstandigheden uiter aard niet toelaten op onderwijsgebied al datgene te verwezenlijken wat de regeering goed en nuttig acht, is gestadige uitbrei ding van onderwijsgelegenheid haar ook voor 1940 richtlijn gebleven. Het voorbereidend onderzoek met betrek king tot de oprichting van een litteraire fa culteit is aangevangen. Stichting van hoogere burgerscholen te j Jogjakarta en te Makassar, do laatsf voorshands met een driejarigen cursus, veri ruimt de gelegenheid tot het volgen van ali gemeen vormend middelbaar onderwijs. Difi ferentieering van dat onderwijs ligt in dö bedoeling. Daartoe zullen proeven met midi delbare meisjesscholen en een meer op dq practijk gerichte driejarige eindstudie wois den ingezet. De toeloop naar de Europeei sche mulo maakt oprichting van nieuws scholen van dit type noodig. Het tot dusi e bevredigend verloop van de proef met' inheemsche mulo doet daaraan ook' thans weer uitbreiding geven. Een drietal openbare scholen van dit type zal worden geopend. Een school, die wordt opgericht door het Mangkocnegaransche zelfbestuur zal steun genieten. Europeesch lager, HoL landsch-inlands en Hollandsch-ChineescH onderwijs ondergaat eveneens uitbreiding. Voor wie onze volks- en staathuishouding overziet, zoo eindigde de gouverneur-genei raai zijn groote rede, is het onmiskenbaar, dat de veelbewogenhnid der tijden een druk ook op deze landen heeft gelegd, tevens noi pend voor 's lands weerbaarheid krachten aan te wenden, die een geestelijk en stoffei lijk rijker samenleving hadden kunnen gei Leden van den Volksraad! Een scheppend element van waarde kan in den tijd, dien wij beleven, niet straffeloos worden veri waarloosd. Bij uw arbeid valle hooger zegen u ten deel. De zitting van Uwen Raad is thans gei op end. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenooten en U zelve GEMENGD VOEDER VAKKEN». MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeen® Han del e voorwaarde» OLIEFABRIEKEN AMSTERDAM N.V. FORTO-KOUDLIJM IS HET IDEAAL •Steeds gereed, geen wachten, geen geknoei met 9tofflg poeder, geen resten, uiterst zninig, enorme bindkracht, vlek vrij op eiken. Vr.ze Uw winkelier of anders ons. onder adresopg. v. Uw leverancier FRENCKEN'S FABRIEKEN - WEERT PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN EN BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienfait AMSTERDAM. DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 TRANSPORTBANDEN DRIJFWERKEN ORAAGROLLEK A I6RONINGEf Koster Hzn. Scheepswerf „Gideon' Groningen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan benf U zeker mei een KOSTER-COASTER vanderIINDEMENVELDHUIS AMSTERDAM-ROTTERDAM-GRONINGEN VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN N.V. KEMPENSCHE ZINK MIJ. IZlncs.de -la Camplne) SLOKZINK KETELZINK ZWAVELZUUR SUPERFOSFAAT. Benige fabrlkante ln Nederland van MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON 59 WEERT HET GEHEIM OPGELOST NAAR HET ENGELSCH I „Konden wij voor den nacht toch maar een onderdak krijgen. Paps! Ik ben zoo moe en verschrikkelijk bang!" „Maar, lieveling, er is geen kwestie van pen onderdak! Er is geen huis te zien in deze eenzame streek! We hebben geen keuze; we moéten wel verder gaan." Het bleeke, ongelukkige gezichtje van Madge was Ingram Heathcote als een levend verwijt; want in zekeren zin voelde hij er zich aansprakelijk voor: ze hadden ook niet zonder chauffeur een onbekende streek moeten doorrijden. Maar Madge zelf had er op aangedrongen, dat ze alléén zouden gaan, want als ze een derde bij zich hadden, zou dit al het genot van het tochtje voor haar bedorven hebben, had ze gezegd. „Genot" had ze op 't oogenblik nu niet bepaald, want van kind af was ze verbazend bang geweest voor onweer en het weerlicht was thans verblindend. „O, Paps," luidde haar verzuchting, „konden we hier toch maar ergens een huis ontdekken!" Nog altijd noemde ze haar vader zoo, ofschoon ze al ne gentien en hij twee-en-zestig was: maar ze had haar moeder vroeg verloren en zoo was hij vader en moeder tegelijk voor haar geweest; de band tusschen die twee was dan ook zeer Innig. De lucht boven hen was zwart als inkt en Mr. Heathcote ïtóst op geen stukken na, hoever ze nu verwijderd waren van Cumberfield, de naastbijzijnde stad. „O, Paps, daar zie ik een licht!" riep het meisje ineens, met iets dat naar een juichkreet zweemde in den toon van haar stem. „Je droomt, kindje! Er valt geen huis te bekennen, in de verste verte niet!" „Ja, toch! Wat naar links! Toe, Paps, zorg, dat u er heen- stuurt! Hetzij dan arm of rijk, zoo harteloos zal op het oogenblik wel niemand wezen, om ons niet even te laten schuilenNu ziet u het toch ook wel? Er schijnt licht door de vensters. O, wat ben ik blij!" Mr. Heathcote liet de auto stoppen vlak voor het huis. een oude, vervallen woning, omgeven door een grooten tuin, maar een ware uitkomst in den nood! Hij klopte op de deur, maar het duurde lang, eer een vrou wengedaante verscheen. Juist op dat oogenblik flitste er weer een geweldige bliksemstraal, wat Madge vanaf haar plaats met smeekende stem deed roepen; „Wij mogen toch zeker wel hier even schuilen met zulk weer?" Over den schouder van de vrouw kwam nu een zeer krachtig gebouwde man kijken, die zich tot nog toe op den achtergrond gehouden had, maar die nu inviel met een: „Tut! Tut! Tutl Mijn vrouw en ik zijn geen logementhou ders! We zijn particulieren en we wonen hier pas enkele weken in dit huis. Wat verlangt u van ons?" Kolonel Heathcote verzocht den bewoners, ofschoon er hier in dit huis anders zeker nooit tegen vergoeding logies werd geboden, of ze met een weersgesteldheid als deze wel eenig onderscheid wilden maken en hem en zijn dochter voor den nacht wilden houden. Dus hoopte hij. dat Mr. Fleming, zooals de man zijn eigen naam noemde, hem niet de deur zou wijzen. Natuurlijk was hij van plan, hem ruim schoots de onkosten te vergoeden. Mr. Fleming nam dit voorstel een oogenblik in overwe ging: toen verklaarde hij zich bereid, hen binnen te laten. Het duurde niet lang, of de reizigers bevonden zich in een slecht-werlichte zitkamer, waarin een tafel stond met brood, kaas. ham en een flesch wijn. „Gelukkig hebben wij vandaag genoeg in huis", lichtte Mr Fleming toe. „Een glas goede wijn is altijd het beste voor behoedmiddel tegen koude." De kolonel dankte vriendelijk voor de bereidwilligheid en hoopte maar, dat ze op dit late uur niet al te vpel last aan deden, waarna vader en dochter zich aan tafel zetten. „Wat een eigenaardig paar, hè, Paps? Ik kan niet zeggen, dat ik ze een van beiden bijzonder sympathiek vind." „Och, we zullen er ons maar niet veel van aantrekken, wat voor luitjes het zijn; we hebben een onderdak, dat is de hoofdzaak!" „Het eten ziet er goed uit en, o, ik heb zoo'n dorst, dat ik de zee wel zou kunnen leeg drinken!" „Ik ook, kind," zei de kolonel, „maar die wijn ziet er niet heel smakelijk uit." „O, maar 't is te drinken!" zei Madge, die in één teug haar glas leegde, ofschoon ze een zuur gezicht trok na afloop. „Lekker is 't niet! Mr. Fleming weet zeker niet, wat goede wijn is; maar daarom niet getreurd! Op z ij n gezondheid en die van zijn vrouw zullen we maar zeggen!Drinkt u niet, Paps?" „Dat eene teugje smaakte niet naar meer, Madge. Maar ik wil ze niet kwetsen in hun gevoelen. Zie je daar die doode varen? Die zullen we eens tracteeren!" De kolonel gooide den inhoud van zijn glas over "de plant uit en Madge moest onwillekeurig lachen om den ondeugen- den blik, waarmee deze handeling vergezeld ging. Even later verscheen de vrouw weer; ze was mager en bleek en had groen-blauwe oogen, die nooit iemand recht in het gelaat keken. Ze droeg een kleurige blouse met kanten kraagje en had een gouden ketting om. Haar heele optreden had er niets van, of ze in een verjaarsstemming was, terwijl Mr, Fleming zich toch had laten ontvallen, dat ze zijn ge boortedag vierden. Toch moest deze feestelijkheid mee als excuus dienen, dat ze haar gasten misschien eenigszins ge haast had; maar haar echtgenoot kreeg zijn broer en een paar vrienden bij zich, zoodat ze het wel erg druk had! Na een oogenblik kwam Mr. Fleming zelf ook weef binnen met de waarschuwing; „Als je nu komen kon. lieve? De vrienden zeggen, dat ze je niet missen kunnen. Wij hebben vandaag", ging hij toen voort tot zijn logés, „een huiselijk feestje. We hebben u maar niet genoodigd, om daaraan deel te nemen, omdat u beiden waarschijnlijk niets liever verlangt, dan onder de wol te kruipen?" De kolonel beantwoordde dit met een hoofdknik en Madge had moeite, zich goed te houden. Verbeeld je, dat haar vader en zij zouden deelnemen aan de verjaarspartij van een geheel vreemden man. die zeker tot een geheel anderen kring be hoorde dan zij! Het vrouwtje viel nu weer in: „De slaapkamers zijn in orde; het spijt mij, dat ik de jonge dame niet een kamer kan aanbieden naast die van haar vader. Maar juist vandaag is onze huishouding zoo ongere geld. Zal ik even voorgaan?" (Wordt vervolgd))

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2