Marklin Treinen Restauratie Oude Kerk te Amsterdam TE HUUR NAAROEN DERDE BO® P>:G. 9 ZATERDAG 10 JUNI 1939 H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben gister het internationaal concours hippique te Bussum bij ge woond. De begroeting der vorstelijke bezoekers bij hun aankomst. De deelnemers aan het internationaal congres van reis bureaux brachten gisteren een bezoek aan de Alkmaar sche Kaasmarkt, waar het echte Noord-Hollandsche product met belangstelling gekeurd wordt. De Algemeene Ned. Verkeersfederatie hield gisteren te Den Haag haar jaarvergadering. De heer A. Plesman, directeur van de K.L.M.. tijdens zijn rede. De paviljoens der nationale tentoonstel ling Ideaal Wonen" verrijzen op de oude wallen van dén Bosch. De wedstrijden om het internationaal golf-amateurkampioenschap i Zandvoort gehouden. Een der deelnemers aan den slag. 1 Nederland worden te liltil Vanaf den 1 Haagschen Toren Tegen den zomer. Gids 76 bracht ons een beroepenlijst Als we zoo eens de nu bijna voorbijgegane week overzien, dan kan het moeilijk anders, of we ontdekken al spoedig, dat er toch eigenlijk weinig is voorgevallen, dat achteraf nog in aanmerking zou komen om hier ter plaatse afzonderlijk te worden vermeld. Trouwens, zulk een keuze is uit den aard der zaak altijd min of meer subjectief en willekeurig, en wanneer er geen gebeurtenis sen zijn, die uit zichzelf meer dan andere de aandacht vra gen, komt degene, die zich tot taak gesteld ziet, een blik ach terwaarts te werpen, wel eens voor een ietwat moeilijke taak te staan. Want, wat men van deze week, die ging, zeggen kan, zeker niet, dat schokkende feiten zich heb ben voorgedaan. Nu verlangen we daar ook niet naai-. We dreigen wel eens aan de rust ontwend te raken. Het is vlug gezegd, dat tegenwoordig in één dag evenveel geschiedt als vroeger in een week, een maand, een jaar, maar bedenken we feitelijk wel, wat dit eigenlijk zeggen wil? Al te spoedig mis schien passen we ons aan bij de gewijzigde 6ituatie, waarin we leven, en als dan kalmer tijden aanbreken, dan zijn we dra met ons oordeel klaar: „Een stille week!" De mensch van tegenwoordig heeft blijk baar bepaalde punten in het aagelijksch leven noodig, waarop hij zijn aandacht con- centreeren kan. Hij leeft op weerstanden, zou men kunnen zeggen, en hij schijnt eerst in zijn element te .zijn, als zich verschijnse len voordoen, die ongewoon mogen lieeten. Doch wat is nii aiog ongewoonAlles is zooveel intensiever geworden, de tijden, waarin de minstreels het bescheiden publiek iets te vertellen hadden, lijken zoo ver weg; en eiken dag is daar de krant, om ons te ooen gevoelen de spanning van het leven, hier en elders. Zoo zijn we dan nu ongemerkt heel dicht' bij den zomer gekomen. Het weer kon moeilijk beter zijn, zeggen wij stadsmen- Bchen, die met wie staat het beter? de neiging hebben, egoïstisch te denken, niet te vaak in gedachten vertoeven bij de bevolkingsgroepen, voor welke de zaak toch niet uitsluitend zóó staat. Het strand trekt de duizenden, bezoeken aan bezienswaardigheden worden ontwor pen, en dus heeft de Residentie, als alle jaren over te weinig belangstelling van bui tenaf niet te klagen. Eigenlijk is het een rutf van bevolking tusschein stad en platte land. De stedeling, die het gansche jaar tus- 6chen de huizen zit, voelt tegen den zomer den trek naar buiten komen, en de man, de vrouw van het platteland willen wel eens iets zien van de stad. en welken tijd zou men oaartoe beter kunnen kiezen dan jvanneer het zomert, wanneer de dagen jaag zijn en de oogst nog niet de handen bindt! Als immer zal onze stad de bezoekers Baarne een goede ontvangst willen bereiden. Wat we niet stilzwijgend passeeren mo- 8?n, is toch wel de verschijning van den hieuwen gemeentelijken telefoongids. Hij Vermeldt het cijfer 7G, maar dat is niet het belangrijkste, ^-hil.-e dat een «-ie v 75 gidsen werd ifgcsloten, maakt nummer 76 ten nieuw; begin, ook hierdoor, dat ditmaal Alle Marklin Locomotieven en verdere prodaoten. UIKECT DIT VOORRAAD LEVERBAAR. - STOOMMACHIN h.- Ook Locomotieven voor spoor 00 met bovenleiding. Verzending door het heele land en naar Ned. Oost en West Indië. TeL 832094 Vraagt onzen Catalogu- E. FRIER, Weimarstraat 255, Postbox6004 Den Haag-West Stuurt ons Uwe defekte Locomotieven en Stoommachines, wij repareeren leder merk vakkundig. Alle onderdeelen in voorraad. Een ton door particulieren bijeen te brengen Totale kosten op een millioen geschat Het Comité van Vrienden der Oude Kerk, de vereen. „Amstelodamum", „Henrick de Keijser", „Heemschut" en het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap, hebben heden middag een samenkomst belegd in de Oude Kerk te Amsterdam, teneinde de pu blieke opinie wakker te schudden voor de dringend noodige restauratie van dit kerk gebouw. De voorzitter van voornoemd Comité, loor het eerst bij de alphabetische naam lijst een alphabetische beroepenlijst met za kenregister is gevoegd. Dit is nu weer iets, waaraan men wennen moet. Waar hoort men eigenlijk bij? Als men zoo eens in de beroepenlijst bladert, is het, alsof men het merkt, hoe sommigen het moeilijk hebben gehad met de bepaling van de keuze, vooral als ze hun naam net zoo goed onder twee of drie verschillende ru brieken hadden kunnen plaatsen. Zoo kan het schijnen, alsof er slechts één „jurist" in onze stad woont. Maar ziet men onder „ad vocaat en procureur", dan treft men een lijst aan, die cr wezen mag, of ook niet, zeggen misschien de „belanghebbenden". er de veelheid van beroepen zou overi gens nog wel wat te zeggen zijn. Zoo von den we „aanrijdingsschaderegclaar", „adem hal ingstherapie-inrichting", „alpenzonnen- fabriek", „aluminium-verkeersbordenfa- riek", „automatenhandel" naast „auto maten-onderneming" en „automaten-ver- huurinrichting", „belegde broodjeszaak", „boe.kbindersmaterialenfabriek", „brillen- huis" naast „brillen-instituut", „brillenleve- rancier" „brillenspecialist", „cafetaria" naast „cafeteria", en zoo zouden we nog heel lang door kunnen gaan. hetgeen we intusschen niet van plan zijn. Wat wel treft, is de ver-ooorgevoerde spe cialiseering, die hier en daar wordt aan getroffen. Maar ook hierin zal de beroepen lijst haar diensten bewijzen. Men weet nu immers dadelijk het gezochte adres te vin den, en daarom is het begonnen, niet waar? Doch dat onze taal zoo velerlei woord combinaties mogelijk maakte, is toch wel iets. dat niet iedereen zal geweten hebben, voordat gldB 76 verscheen. .TORENWACHTER. Prof. Dr H. Brugmans, was wel in de Kerk aanwezig, maar mocht op medisch advies de vergadering niet leiden. Daarom werd een inleidend woord gesproken door den vice-voorzitter vafi het Comiié, mr L. M. d e Jong Schouwenburg, die hier na direct het woord gaf aan den eere-voor- aitter van het Comité, Dr W. d e V1 u g t Eereschuld voor Amsterdam Als burgemeester van Amsterdam, aldus Dr de Vlugt, gaat mij het behoud van dit oude kerkgebouw, het oudste van Amster dam, dat getuige van zijn opkomst en zijn bloei in de gouden eeuw is geweest, zeer ter harte. Ik zou het ten zeerste betreuren, indien dit schoone, oude bouwwerk met zijn sier lijken, slanken toren, het meesterwerk van den veelzijdigen kunstenaar Jacob Jansz. Bilhamer, tot verval zou zijn gedoemd en roemloos zou moeten ondergaan. De Oude Kerk is geen slaafsohe navol ging van builen!andsche kathedralenin tegendeel, zij is een typisch Hollandsch bouwwerk geworden, opgetrokken uit het vaderlandsche materiaal, den baksteen, met slechts hier en daar enkele natuursteenen banden. Men zegt dan ook niet te veel, in dien men de Oude Kerk 'n gebouw van echt Ilollandsoh, Amsterdamsch karakter noemt, "ran ouds het hart der stad. Het zou een schande zijn voor de hoofd stad van Nederland, zoo voor het herstel geen voldoende gelden konden werden bij eengebracht. Amsterdam is het aan zijn ver leden verplicht, er voor te zorgen, dat de oudste kerk, welker klokken zoo vaak boven de stad luidden, niet verloren gaat. Het heeft van zijn voorvaderen een erfenis ge kregen, die het met zorg en piëteit behoort te beheeren. Dit sohoone gebouw, besloot spr„ waar aan zoovele herinneringen zijn verbonden, welks geschiedenis met die van Amsterdam ten nauwste is samengeweven, moeten wij behouden. De Oude Kerk als cultisch gebouw De Kerk, aldus spr., als cultus gemeen schap. dus als groep menschcn, die God geza menlijk willen vereeren, behoeft niet speciaal het oude, het Gothische, het onbetaalbare gebouw! Johannes de Dooper preekte in de woestijn; de Christenen kwamen in de eer ste eeuwen bijeen in de katakomben. Waar twee of drie 6amen zijn in den Naam des Hoeren, daar i3 de Kerk, of dit een kathe draal of een vlieringvertrek is, Toch zou spr. do Oude Kerk gerestau reerd willen zien* als gloriepunt van oude bouwkunst; en als manifestatie van het be ginsel, dat cultuur en schoonheid en majes teitelijke houwkunst elkander niet uitslui ten. Vandaar zijn principe: dat verreweg het grootste deel van de restauratie-kosten der Oude Kerk. die, naar analogie van an dere, dergelijke restauraties een millioen en meer zal kosten, moet betaald worden door heel het volk (dus uit de belastingpennin gen), dat cultureel het schoone stadsorna- ment wil handhaven. De Kerk m/jet betalen, wat zij als cultus-gemeer.schaip voor haar cultus-plaats te bekostigen heeft Wat de Herv. Kerk niet kan doen Ds. J. P. van Bruggen, voorzitter van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, zeide gaarne de gelegenheid aan te grijpen om voor een breeder kring de moeilijkheden uiteen te zetten, het bezit van de grootsche nalatenschap van het voorgeslacht onze Oude Kerk de Ned. Herv. Kerk brengt. Nog voor de Alteratie kon de Oude Kerk rekenen op voldoende belangstelling van de burgers om te groeien en te bloeien. Toen kwam de tijd, dat de Nieuwe Kerk werd gebouwd. En toch was er immer nog voldoende belangstelling voor de Oude Kerk. Er behoefde geen geld gespaard te worden ten koste van de stevigheid kerk en toren. Als zoo niet het voorgeslacht goed werk had gemaakt, zou het er met onze Oude Kerk nog heal wat minder voor staan dan nu het ce ral is! Ook na de Alteratie was de welvaart van de Hervormde Amsterdammers groot genoeg om niet alleen maar nieuwe kerken voor den Gereformeerden eeredienst te doen rijzen maar leefde er een sterk besef om ook aan de Oude Kerk met haar geheel veranderd innerlijk te geven wat haar rech tens toekwam. Maar men kan van een kerkbestuur in dezen moeilijken crisistijd niet vergen, dat het méér doet dan de gebouwen in zooda- nigen staat houden, dat het behoorlijke plaatsen van eeredienst zijn. De zorg voor de erfenis der vaderen, de oude monumenten als zoodanig, moet ge dragen worden door de gemeenschap. Want de Oude Kerk is niet alleen bezit van de Ned. Herv. Gemeente. De Oude Kerk is, besloot spr., ons aller bezit als Amsterdam- Na deze drie redevoeringen, afgewisseld door het orgelspel, sprak de secretaris van het Comité van Vrienden der Oude Kerk, Ir. H. Voorham, een slotwoord. aanwezigen verdeelden zich hierna ln drie groepen om onder deskundige leiding an de heeren Prof. van Regteren Al- te n a, Dr. I. No ach en Dr. I. Cosquino Je Bussy het kerkgebouw te bezichtigen. Aan den uitgang werd nog een collecte ten bate der restauratie gehouden. Orgelconcerten Wij vernemen nog, dat te beginnen met Woensdag 28 Juni om de 14 dagen 's avonds en elke week 's middags door onderschei dene organisten orgelbespelingen in het kerkgebouw zullen worden gegeven. De toegang is kosteloos, alleen worden de be zoekers verzocht een programma te koopen. Eenige malen zal een spreker optreden om de noodzakelijkheid der restauratie aan te toonen. ROFFELRljMEN EEN VRAAG Je mag in Nederland niet veel. je mag niet trommelen op straat. Niet netjes loopen in de pas Wanneer 't niet op een briefje staat. Geen kleedje kloppen na half elf. Geen schillen werpen in de gracht. Niet voor een winkelpui gaan staan Wanneer je op je meisje wacht. Je mag niet vlaggen als je wilt Tenminste niet in Rotterdam. Niet praten met een straatagent Of den bestuurder van de tram. Niet toeteren na 's avonds tien, Geen liedje zingen in de nacht. ]a heel ons wettelijk gestel Is op ons aller rust bedacht. Gelukkig vindt de wet nog goed Dat onze ramen open staan. Mits niet de golven radio Klaarblijkelijk naar buiten slaan. Dat is ten eerste goed bedoeld Voor 't rustig wandelend publiek Voor 't menschdom in zijn eerste slaap. Dat gruwt van krakende muziek. Ten tweede schijnt dat hoogst gewenscht Omdat de knalpotridderschap Bij heele horden tegelijk Door onze straten gaat op stap. Hun batterijen donderen Door avondstilte en zoele nacht. Dat het publiek ook dat niet blieft Heeft daar ooit iemand aan gedacht? (Nadruk verboden.) LEO LENS. De erfpachtskwestie te Amsterdam Raadsrapport op komst Men zal zich herinneren, dat door den jemeenteraad van Amsterdam (jen commis sie uit zijn midden werd benoemd om een onderzoek in te stellen naar beweerde cor ruptie door twee raadsleden bij de uitgifte van erfpachtegronden. In deze commissie erden benoemd de heeren W. Boissevain (lib.), J. ter Haai* (c.h.), A. J. Dongemans (r.k), J. H. Crucq (partijloos), C Wouden berg (s.d.) en L. Seegcrs (comm.). Eerstge noemde is door de commissie als voorzit ter benoemd. Nadat de commissie vele vergaderingen heetft gehouden en tal van personen ge hoord, zal naar verluidt, nog vóór de Raads verkiezing, haar rapport verschijnen. t was ons reeds eenigen tijd geleden ter oore gekomen, dat de commissie geen aanleiding vond te gewagen van corruptie. Thans nu het rapport op handen schijnt, het niet meer noodig dit voorloopig oor deel te verzwijgen. Evenmin is het nood zakelijk langer achenvege te houden, dat tekort in bestuursbeleid bij de betrokkenen wèl zou zijn gebleken. Wij herinneren er aan. dat de beschuldi gingen zijn uitgesproken tegen de sociaal democraten Gulden en de Miranda. Eerstge noemde heeft zich als candidaat voor den nieuwen Raad teruggetrokken. Wethouder de Miranda, die aanvoerder der sociaal democratische lijst is. vertoeft sedert eeni gen tijd voor herstel van gezondheid in Gelderland. De N.S.U. PONIJ wordt de meest gevraagde lichte motor in Nederland. Het is een prachtmachlne met een Wereldnaam voor slechts 235. en van onverwoestbare Kwaliteit ALLEENVERKOOP voor NEDERLAND: RIJWIELFABRIEK „EMPO" Vorden DE IDEALE VLOER--.v.- BEDEKKING N.V_ VEREENIGDE TOUWf ABR1EKÉN ROTTERDAM -«*- - AMSTERDAM STALEN BOEKENKASTEN K.V.S. vfmetingen 200 cm. 'toog en 100 cm. br* -tandaard plank- Jieplen 30. 40. 50 cm, Scherp concurree- rende prijzen. Prima materiaal. Keurige afwerking, ."abrikanten: KORSTEN, I DE VISSER Co. Ncderlandsche labr. v. Stalen meubelen. TeL 5613556235, Postbus 18 Kralingscheveex Amersfoortsche straatweg, naast nieuwe zwembad: PRACHTIGE VRIJE HUIZEN, voor en achter blijvend vrij uitzicht, 5 kamers, keuken, badkamer, groote zolder en groote tuin met tuinhuis, met en zonder garage. Direct bij (ram en bus verbinding. Huurprijs 40.p. m. Te bevr. op het werk en bij J. L. VAN ELMPT, Niersstraat 1. Amsterdam-Zuid, Telefoon 91076. Officieele Berichten ROODE KRUIS or den tijd van vtJf .Jaren la benoemd tot nlr commissaris van het Ned. Roode Krula de heer A. R. C. Bijvoet eervol ontslagen rea - le-lult der Inf. van het Kon Ned.-Ind. lexer. RECHTSWEZEN Benoemd la tot kantonrechter-piaatsverr. m het Kanton Amsterdam, mr F. W. D. C A. van Hattum. te Amsterdam. LEGER EN VLOOT Den eervol ontslag uld en militairen die nat i verleend aan den kapitein W. v. Dort vin et reg. kuetarUllerle

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9