ZATERDAG 10 JUNI 1939 EERSTE BEAD PAG. a Maximum genot— maximum kwaliteit en de beste sigaret voor Uw gezondheid VIRGINIA |4 I E F I P C'GAR"TES RONDBLIK Het Tsjechische probleem Sinds de Tsjechische regeeringsleiders zich ertoe genoopt zagen, het lot van Bohemen en Moravië in handen van den Duitschen Führer te leggen, en de crisis in 't Tsjecho- slowaaksche leven, welke daartoe scheen te dwingen, meer en meer in het vergeetboek begint te geraken, teekent zich met steeds grooter duidelijkheid de wrevel en de onte vredenheid af, welke de zelfbewuste elemen ten van het Tsjechische volk ten opzichte van het Derde Rijk zijn gaan gevoelen. Op allerlei manieren brak deze stemming zich baan, o.a. door nationale manifestaties bij het beeld vaK den held en martelaar Huss, en door ovaties in den Praagschen schouw burg, zoodra in een opera een verklaring van nationale fierheid weerklonk. De Duit- schers hebben deze dingen, naar hun poli tieke woordvoerder Frank dezer dagen in een rede verklaarde, zooveel mogelijk over hun kant laten gaan, omdat zij den Tsjechen de gelegenheid willen laten, zich aan den nieuwen toestand te gewennen. Waar Frank echter niet op wees, dat was het gebrek aan tact, hetwelk de nieuwe meesters aan den dag hebben gelegd, door het principe der tweetaligheid met groote strafheid door te voeren, en bovendien 't politioneel to zicht sterk te verduitschen, zoodat bijvoorbeeld in een 6tadje als Kladno, welks omstreeks 20.000 inwoners overwegend van Tsjechische nationaliteit zijn, heel veel Duitsch perso neel werd aangesteld. De Tsjechen zijn meer en meer tot de ontnuchterende ontdekking gekomen, dat hun autonomie slechts we nig te beteekenen heeft, en zijn daarom begon nen, hun nationale krachten opnieuw te organiseeren. Hun partij der nationale een heid, eerst een politiek amalgama, geraakte zelfs van deze nationale „revival" doortrok ken, zoodat de Duitschers met welgevallen 't otptreden van gen. Gaida begroetten, die daartegenover zijn fascistische partij stelde, welke onder Duitsche protectie moet optre den. Zoo namen aan weerszijden van de scheidingslijn der nationaliteiten de span ningen geleidelijk toe, en een ontlading kon op den duur moeilijk meer uitblijven. De vermoording van een politie-functionnaris te Kladno wordt thans door de protc-etoraats heeren aangegrepen als een aanleiding tot zeer straf optreden tegen deze nationalI- seerende Tsjechische tendenzen; het is of zij den Tsjechen willen doen gevoelen, dat de hak van den overwinnaar rust op hun nek. Het merkwaardige van den toestand is, dat nog heel en al onbekend is. wie dezen politieman nu eigenlijk heeft vermoord. Vol gens sommige Tsjechische zegslieden is het heel wel denkbaar, dat het een van zijn eigen Duitsche landslieden zou zijn geweest, met wien hij drmkgelegenheden zou hebben be zocht, en vervolgens ruzie over een vrouw zou hebben gehad. Doch voordat deze din gen grondig zijn onderzocht en aan den dag gebracht, nemen de Duitsche overheidsorga nen reeds vergeldingsmaatregelen, die aan de dagen na den moord op den Duitschen legaticsecretaris te Parijs doen denken, toen zich eveneens een „furor teutonica" in het Derde Rijk ontketende, en de Joden collec tief werden beboet, gelijk thans de inwoners van Kladno. Scherpe repressie-maatregelen als deze zijn niet bepaald geschikt om de kloof tusschen twee nationaliteiten, welke de geschiedenis door zich als water en vuur tot elkander verhouden, te- overbruggen. Veeleer dan de Tsjechen te intimideeren zul len zij het tegenovergestelde uitwerken, en als een zweepslag zijn, waarvan do smaad zoo diep zal worden gevoeld, dat deze als een verborgen litteeken zal blijven branden. Er zijn op verschillende plaatsen in de wereld lieden, die van harte hopen op een nieuwe Tsjechische nationale opstanding, en die daarvoor ook zware offers over hebben. Generaal Prchala ontsnapte nog onlangs aan het Duitsche toezicht, om zich als orga- „NIEUW VESTA" Chr. Tehuis voor jonge en volwassen meisjes die wegens minder begaafdheid of door eenige storing als zwaKke wil gebrek aan energie, of door karakterafwijkingen moei lijkheden opleveren. Huiselijke sfeer. Inlichtingen en prosp. op aanvr. bij Dames KOOL WOORTMAN, Doorn, Boschlaan 1. Reel. n sator aan hun hoofd te kunnen stellen. In de Vereenigde Staten werken oud-president Bemej en Masaryk Junior voor eenzelfde doel. Elke ontactische daad. door Duitschers in het protectoraat bedreven, zal deze actie een nieuwen stoot verleenen, en al moge het uitzicht van welslagen voor deze Tsje- chsche vrijheidsstrijders inderdaad zeer ongunstig zijn, het Derde Rijk zal toch den weerslag daarvan moeten ondervinden, al zou het alleen zijn in een toenemende Tsje chische onhandelbaarheid. Moravië en Bo hemen zijn een vuurhaard, welke de Duit sche laars getracht heeft, uit te trappen; tot op heden tevergeefs. Spanje en de as-mogendheden Ciano binnenkort naar Madrid Koning-keizer Victor Emmanuel heeft gis teren te Rome, in tegenwoordigheid van de onderstaatssecretarissen van oorlog en marine, de leden der Spaansche militaire missies en de delegatie der Duitsche officie ren van het Condor-legioen in het Quirinaal ontvangen. De Spaansche minister S u n e r bracht een bezoek aan de Romeinsche Campania. Hij was ver-ezeld van leden der Spaarsche mis sie en den Italiaanschen minister van land bouw. Hij bezocht o.a. Littoria en andere, onder fascis'isch bewind gestichte steden. Overal werd de Spaansche minis'er door de bevolking gees'drift'g toegeju:cht Bijzonder enthousiast'werd hij ontvangen door een groep uit Spanje te-uiv^eerde legiornai en, di» het Spaansche lied ..Cara al Sol" zongen Uit zeer goed ingelich'e kringen wordt vernomen, dat C 1 a n o plan heeft, om om streeks 21 Juni een officieel bezoek aan Madrid te brengen. In fascistisch" kringen hoopt men dal Ciano's besprekingen met Franco er toe mogen leiden, dat Spanje zich bij het mili taire pact RomeBerlijn aansluit, zoodat de as over een derde grens met Frankrijk zal beschikken. Maatregelen tegen menschensmokkelen Strenge bepalingen in Griekenland Griekenland zal een einde maken aan het gebruiken van Grieksche schepen voor het binnensmokkelen van .Toodsche emigranten in Palestina. De schepen zullen geen passa giers meer naar Palestina mogen overbren gen, tenzij dezen in het bezit zijn van geldi ge paspoorten en de overige noodzakelijke formaliteiten zullen ziin vervuld. Een desbetreffend decreet is in het Griek sche staatsblad gepubliceerd, Overtradingen zullen worden gestraft met een geldboete van 500.000 drachmen (ong. f 8000) en twee jaren gevangenisstraf. Grieksche reeders en gezagvoerders van Grieksche schepen en hun bemanningen staan aan dezelfde straf bloot, indien zij willens en wetens helpen aan het binnensmokkelen van personen in Palestina, zelfs indien de passagier de reis maakt met een schip, dat onder buitenlandscKe vlag vaart. De havenautoriteiten in geheel Griekenland hebben strenge instructies gekregen, de wet na te leven. Zij hebben, zoo noodig, het recht alle verkeer met de kust te verbreken van schepen, die ongewenschte personen aan boord hebben en een schip tot buiten de Grieksche territoriale wateren te escorteeren. Frankrijks extra grens-troepen In September-October i huis In eon brief aan Chichery, den voorzitter van de radicale fractie, deelt Daladier mede dat hij den datum, waarop de onder de wapenen geroepen of gehouden „beschik bare" soldaten naar huis zullen worden ge zonden, bepaald heeft op 1 September, wat de vestingtroepen betreft en 1 October voor de andere troepen De berging van de „Thetis" Pogingen voorloopig gestaakt Na afloop van een conferentie te Birken head heeft de Engeleche admiraal Fraser tegenover de pers verklaard, dat het weinig waarschijnlijk was. dat 'óór over drie weken een nieuwe poging, de „Thetis" weer vlot te brengen, zou kunnen worden onder nomen, gezien de aanzienlijke moeilijkhe den, die ondervonden zijn, daar het wrak zich op zoo groote diepte bevindt. De voorbereidingen voor de eerste jam boree van de padvindsters. dio van 5 Juli tot 7 Augustus te Dodollo, in de buurt van Boedapest zal worden gehouden, zijn in vol len gang. Aartshertogin Anna van Habsburg, hoofd- verkenster, heeft verklaard, dat gedelegeer den van 32 naties naar Hongarije zullen komen. De voorbereidingen zijn reeds twee jaren gaande. De delegaties uit Australië, Nieuw-Zee- laixd en Zuid-Afrika zijn reeds onderweg. In het kamp zal plaats ziin voor 6000 meisjes. Er zullen speciale postzegels worden uit gegeven. (Red.) Italie's Oost-Afrikaansche spaarpot Er is reeds 45 milliard lire ingestoken Voor de Italiaansche kamer der fasci en corporaties heeft de Italiaansche minister van financiën Revel onlangs verklaard, dat Ethiopië in vijf jaar tijds aan het land reeds meer dan 45 milliard lire gekost heeft. Teruz zi, vice-secretaris van kolo niën, verklaarde voor dezelfde kamer, dat de regeeringscommissies slechts „gedeelte lijk succes" hebben gehad bij het zoeken naar mineralen in genoemt land. Hij gaf verdere details, maar het is een bekend feit, dat de Italiaansche ingenieurs er nog niet in geslaagd zijn petroleum, goud, ko per of andere mineralen in hijzonder groote hoeveelheden in Abess nië te ontdekken. Ge noemde generaal gaf verder toe. dat er zich nog steeds vijandige groepen in de provin cies Amhara vn Scioa bevinden. Hij beweer de. dat deze benden door vreemde regee- r ngen van wapenen en geld worden voor zien. Nu de Italianen ontgoocheld zijn, wat de mogelijkheid betreft, om in Ethiopië in een handomdraai rijk te worden, zijn zij zich op een veel langzamer, maar tegelijkertijd meer permanente politiek gaan toeleggen. Zij verwachten, dat Ethiopië hun na ver loop van tijd katoen, koffie, hout, granen, vee en huiden zal leveren, art kelen, die het moederland zeer goed kan gebruiken. Do regeering hoopt, dat in den loop van den tijd meer dan een millioen Italianen .n Ethiopië hun bestaan zullen vinden, doch tot nu too i6 er slechts een 200-tal families daarheen geëmigreerd, daar het land nog niet gereed is, kolonisten te ont vangen. De regeer ng schat, dat minstens 140.000 vierkante mijl vruchtbaar land in Ethiopië braak ligt. Om het land toegankelijk te maken, was het noodzakelijk wegen aan te leggen. Deze hestonden onder den negus practisch niet. Men is thans bezig een wegennet van 3200 kilometer lcngle aan te leggen. Tachtig pro cent daarvan is reeds gereed en de kosten hiervan bedragen ongeveer 302 millioen gul den. Bovendien zijn cr autobusverb ndingen eri luchtlijnen in het leven geroepen en de haven van Assab is uitgebreid. Tot nu toe bleek deze kolonie een negatie ve factor wat Italiö's bu tenlandschen han del betreft. In plaats van tot Italië's export bij te dragen, is de handelsbalans van Ethi opië de laatste jaren zeer ongunstig: het land importeert bijna tienmaal zooveel als^ het exporteert. Een groote post in dezen im port wordt gevoimd door machinerieën, enz., die bij de exploitatie van de nieuwe kolonie worden gebezigd. Een van de handcaps bij de exploitatie van Ethiopië zijn de rechten, die de Suez- kanaal-maatschappij voor de passage van Italiaansche schepen vraagt. De Italianen hopen mettertijd Frankrijk er toe te dwin gen de rechten te verlagen en deze in lires in plaats van in goud te doen betalen. Deensche nazi's naar de cel Wegens diefstal en spionnage „Social-Demokraten" bericht, dat drie Deensche nationaal-socialisten, Gotthardt, Soerensen en Kyrre, die uit het gebouw van de Deensche sociaal-democratische partij te Kopenhagen papieren hebben gestolen en ver- valscht, om ze te publiceeren, veroordeeld zyn tot vier maanden gevangenisstraf. De drie mannen leidden bovendien een bu reau, dat opdracht had de sovjet-Russische handelsdelegatie te Kopenhagen te bespion- BRITSCHE KONINGSPAAR BEZOEKT HET CAPITOOL Een krans op Washingtons graf De gasten met zeer veel veiligheidszorgen omgeven De Engelsohe koning en koningin hebben zich. gisteren naar het Capitool te Washington begeven, alwaar zij ran de senatoren en de leden van het huls van afgevaardigden werden voorgesteld, die hun allen de hand drukten. Met het particuliere jacht van Roosevelt werd vervolgens een bezoek gebracht aan Mount Vernon, alwaar koning George een krans van lelies, irissen en anjers op het graf van Washington, den eersten president der Vereenigde Staten, neerlegde. Omtrent de maatregelen, welke door de Amerikaansche autoriteiten zijn getroffen voor de veiligheid van de hooge gasten, in Washington, verneemt de „United Press", dat een leger van meer dan 50.000 man is belast met de bescherming van den koning en de koningin. Van dezen veiligheidsdienst maken deel tiit leden van het leger, van de marine, van de kustwacht, van de .Ameri kaansche geheime politie, beambten van Scotland Yard uit Londen, de staatspolitie van de staten New-York, New Jersey. Penn sylvanië, Delaware. Maryland en Virginia, beambten van dc wereldtentoonstelling, spe ciale wachters in straten en op bruggen en bovendien nog een aantal particuliere detëc tives. Alle verslaggevers en persvertegenwoordi gers, die zich in de nabijheid van het ko ningspaar ophouden, moeten in het bezit zijn van speciale legitimatiekaarten. Voordat de officieele instanties deze kaarten verstrek ken, wordt het vroegere leven van de ver slaggevers, ook al wonen zij reeds lang in de hoofdstad, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Bovendien worden de vinger afdrukken opgenomen van alle personen, die het koningspaar mogen naderen. De zes in de onmiddellijke nabijheid van de Britsche ambassade gelegen huizen, waar gistermiddag een tuinfeest werd gegeven, waren bijna geheel door beambten van den geheimen dienst bezet. Andere beambten hielden van de daken de ambassade voort durend in het oog. In de omliggende tuinen waren schijnwerpers opgesteld, opdat ook in het donker niemand onjgezien het gebouw kon naderen. Aan de bewoners van de huizen naast de ambassade was verzocht, tijdens het tuin feest en gedurende het diner des avonds, eeen gasten t.e ontvangen, zoodat het moge lijk was alle vreemdelingen uit de nabijheid der hooge gasten verwijderd te houden. Ook voor het bezoek, dat het koningspaar aan de wereldtentoonstelling in New-York zal brengen, zijn speciale veiligheidsmaat regelen getroffen. De rit van en naar het tentoonstellingsterrein zal niet langs de ge bruikelijke route geschieden. Noch Broad way, noch het raadhuis, welke tot nog toe aan alle voorname gasten werden getoond, zullen worden gepasseerd. In plaats daar van zal de stoet door West Street, welke aan de eene zijde door groote zakenpaleizen en aan de andere zijde door de Hudson-ri- vier begrensd \Vordt. door de Westelevated- Highwav en door de 72d Street trekken. Daar een volledige afzetting van deze lange route zeer mo«-ilijk is. zal een leger van 18.000 politiebeambten en 2.000 particu liere detectives zich met de bewaking er van belasten. neeren en ook een bureau tot het bespionnee- ren van de Duitsche emigranten. Zij werden hiervoor betaald door een Deen, Karl Hansen, die naar Berlijn ia uitgeweken. ÖJ2 Kt-UAAVUfft-te fafty ^OUCL^<^t/ Ernstige Britsch-Japansche wrijving te Tientsin Wordt de Britsche concessie binnenkort geïsoleerd? De spanning tusschen de Britsche en Japansche autoriteiten te Tientsin ten gevolge van de Britsche weigering, vier door de Japanners opgeëischte Chinee- zen uit te leveren, schijnt een ernstige wending te nemen. Ondanks de tegenspraken wordt van betrouwbare zijde bevestigd, dat de Ja pansche autoriteiten bij wijze van ver geldingsmaatregel besloten hebben, over te gaan tot volledige omsingeling van de Britsche concessie. Britsche onderdanen zullen geen toestem ming krijgen, de concessie in -of uit te gaan. De Britsche scheepvaart zal worden stilgelegd en de aanvoer van goederen in de Britsche concessie zal, met uitzondering van levensmiddelen, verboden worden. Daar de Britsche concessie vlak naast de Fransche is gelegen, gelooft men, dat deze maatregelen ook hun terugslag zullen heb ben op de Fransrhe concessie, alsmede op alle buitenlanders en Chineezen, die in de beide concessies verblijf houden. Naar de „United Press" verneemt, zouden de Japanners een ultimatum aan de Brit sche autoriteiten te Tientsin hebben ge steld. waarin zij de uitlevering binnen de 48 uur eischen van de mannen, die Tsjeng Si Keng zouden hebben vermoord. Tsjeng Si Keng was. zooals men weet, een Chi- neesch douanecontroleur onder de Japan sche administratie aan een bioscoop in de Britsche concessie, die in April werd ver moord. Noch van Japansche. noch van Britsche zijde was echter bevestiging te verkrijgen, dat dit ultimatum reeds verzonden is. Roemenies neutraliteitspolitiek Steun aan Rusland noch aan Duitschland In de Roemeenscho kamer heeft de mi nister van Buitenlanci-sclie Zaken Gafenco plechlig verklaard: Hel denkbeeld der „levensruimte" ls slechts een mythp. Iedere staat maakt nood zakelijkerwijze deel uit van de loven^ruimte zijner buren, want om te leven hebben alle staten elkaar noodig. Daarom moeten de eco nomische banden vermenigvuldigd en de aan den iinndcl verleende faciliteiten vermeer derd worden. Wij zijn vastbesloten, de grenzen en de onafhankelijkheid van ons land zelfs met de wapens te verdedigen Zoodra de eerste aan val op onze goederen wordt gepleegd, zul len wij toeslaan. Ten aanzien van de door Engeland en Frankrijk gegeven garanties zeide de minis ter: Wij hebben deze dubbele verklaring ln groote dankbaarheid onbvangen. Wij be schouwen dit als een vriendschapsduad van de mogendheden, waarmede wij door onzs oprechte gevoelens en door roemvolle her inneringen verbonden zijn. Na vastgesteld te hebben, dat de bondge- nootsrhajisbanden met Polen een vriend schappelijke en oprechte samenwerking noo dig maken, wpes spr. erop. dat Roemenië, tusschen twee groote rijken gelegen, niet wcnscht een dezer twee machtige buren te gen den ander te steunen. Tenslotte besprak Gafenco nog de economische overeenkomsten /elke met Duitschland. Frankrijk en Enge land zijn gesloten. In het accoord met Duitschland zag hij een garantie voor de vreedzame bedoelingen der heide landen. De accoorden met Frankrijk en Engeland zullen mettertijd nog aan beteekenis kunnen win nen. Olympische Spelen 1944 te Londen Winterspelen '40 te Garmisch Partenklrchen LONDEN, 10 Juni. Het Internationaal Olympisch Comité heeft gisteravond beslo ten de zomerspelen van de 13e Olympiade in 1944 te Londen te doen plaats vinden. De winterspelen van dat jaar zullen in de Ita liaansche wintersportplaats, Cortina d'Am pezzo, in c.e Dolomieten gelegen, worden ge organiseerd. St. Moritz heeft de organisatie van de win terspelen van 1940 aan het Internationaal Olympisch Comité teruggegeven. Dit lichaam heeft thans besloten deze spelen aan Garmisch Parten k i r c hen, waar in 1936 eveneens de winterspelen werden ge houden, te geven. Chamberlains twee richtsnoeren In een rede te Birmingham heeft Cliam< b er lain o.a. verklaard: Teneinde te trachten de veiligheid der naties te verzeke ren heb ik twee verschillende richtsnoeren1 gevolgd, welke echter niet in het minst oiu vereenigbaar met elkander zijn. De eerste was te trachten uit te vinden wat de moge lijke oorzaken van oorlog waren en of ik die uit den weg kon krijgen. De tweede was de kraoht van dit land op te bouwen, zoodat, wanneer het ooit zou komen tot een bespre king van voorwaarden eener regeling, geen land in slaat zou zijn ons te dwingen, om tengevolge van onze zwakheid voorwaar- den te aanvaarden, die onteerend zouden zijn of rampspoedig voor onze vitale belan gen Wat het eerste deel van die tweevoudige politiek betreft moet ik toegeven, dat ik vele teleurstellingen ondervonden heb en 5 weinig steun van de landen, met wie ik hoopte tot overeenstemming te komen. Aan den anderen kant is de opbouw van onze nationale defensie zoo uitgebreid en zoo snel geweest, dat ik thans met vertrouwen kan zeggen, dat geen land, hoe sterk het ook zij, vermoedelijk een conflict met dit land zou willen ondernemen. De geheele wereld weet, dat wij nooit van deze machtige strijdkrach ten gebruik zouden maken om een niet uit- gelokten oorlog te beginnen. „Zooals Halifax in het Hoogerhuis ver klaard heeft, zijn wij bereid aan de ronde tafel de eischen van Duitschland of ieder ander land te bespreken, mits er een redelijk vooruitzicht bestaat op een werkelijke rege ling. Wij moeten slechts het vertrouwen heb ben, dat een dei-gelijk vooruitzicht bestaat en een dergelijke regeling moet verkregen worden door onderhandelingen en niet door geweld". Geen buitenlandsche acties in België J a n s o n, de Belgische Minister van Justi tie, heeft bij het bureau van de kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van het wetboek van strafrecht inzake de politieke activiteit van buitenlanders in België. Het ge wijzigde artikel zal als volgt luiden: Elkeen, die in België of in het buitenland, giften, geschenken, leeningen of andere vo< deelen ontvangt, in welken vorm :lan ook, van een huitenlandsch nersoon of buitenland sche organisatie, hetzij rechtstreeks, hetzij" door bemiddeling, om geheel of gedeeltelijk te gebruiken voor een politieke activiteit of pro paganda in België of om dergelijke activi teit of propaganda te beloonen, kan worden gestraft met een gevangenisstraf van maanden tot vijf jaar en een boete van 1000 tot 20.000 franc. Waar gaat U zich vestigen? IN AMSTERDAM P Dan naar het kantooi van L BOOMSMA. Bouwkundige Expert Telefoon 82521—85421 45.— p. tn. 3 tip. m. 37. Makelaar Nassaukade 119 St.idlor.kade 119-hs Westlanderac-ht S7-I 3e Kostverlorenkidc 36-h: Inlichtingen GRATIS U wilt verhuizen P HEEMSTEDE biedt U: CENTRALE LIGGING LAGE BELASTINGEN EEN GERIEFELIJK HUIS Vraagt, inlichtingen en gratis Woninggids HEEMSTEDE'S WONING-BUREAU C O R Ns. L. KWAK DREEF 276 Telefoon 10630 BILTHOVEN Woningbureau v.h, NIENABER MAKELAARS Vraagt gratis gids met kaartje. Koopers en huurders betalen geen provisie. Gemeubileerde VILLA's voor de Zomer maanden. Allo Inlichtingen kosteloos. Soestd.weg 270 Z. Telefoon 2155 38) Dan herstelt ze zich. Met Arnold kan ze nu nog niet praten, eerst moet ze met zichzelf tot klaarheid komen. Ze kan niet straks machteloos en weerloos tegenover Arnold zitten, zooals ze machteloos en verslagen neerzat na de groote nederlaag aan vaders ziekbed. Maar de verdere loop der dingen moet gestuit worden, daar kan ze mee beginnen. Ze gaat naar haar vriendin. ,,Ik dank je wel voor de tijdschriften, die je me hebt ge bracht. Ik heb ze gelezen." „OEn?" „Wat is eigenlijk de bedoeling? Wat wordt er gedacht? Wat denk jij zelf?" „Er zijn menschen. die iets denken." „Wat denken ze?" „Ja, wat denken ze? De een dit, de ander wat anders." k »,Wat dan allemaal?" De vriendin krijgt spijt. Clara dringt zoo aan. „Och, eigenlijk, denkenHet is maar een vermoeden." „Ja, wat?" „Ze vermoeden, dat er iets in zit van de geschiedenis aan de fabriek en dat Aat en Arnold eigenlijk de hoofdfiguren zijn. Nu vond ik het niet goed, daarover te praten, zonder dat de betrokken personen er iets van weten en sommige anderen waren dat met me eens. Je bent toch niet boos, Clara?" „Heelemaal niet. Ik stel het zeer op prijs." „Ik begrijp wel, dat het moeilijk voor je is. Maar als vriendinnen moeten we toch eerlijk blijven jegens elkaar." „Zou je me willen helpen?" „Ik weet niet of ik dat kan.". „Ik zie, dat je wil en je bedoelingen goed zijn. dus ik denk wel, dat je het kunt. Ik vraag niet veel. Ik wil met Arnold praten, maar moet me te voren daarop bedenken. Daar heb ijik tijd voor noodig. Zou jij nu zoo goed willen zifn. er verder met niemand over te praten? En ook aan de anderen willen vragen, er niet over te spreken, ook niet met mijn man? Je hebt dus alleen maar te zorgen, dat het balletje niet verder rolt." „Dat beloof ik. Daar kun je op rekenen." Nu staat Clara op. „Ik dank je voor je medewerking, die ik ook wel verwachtte." Ze reiken elkaar de hand en nemen afscheid. Nu moet Clara in haar eentje verder werken, nu moet de Heelmeester geraadpleegd worden. Hoe zal ze dat doen? Eens praten met iemand? Met mama bijvoorbeeld? Maar daar ziet ze van af. Dat wordt weer steunen op menschen, de uitkomst verwachten van een ménsch. Neen, dat niet. Dan maar liever opnieuw beginnen, ge heel bij het begin, als verloren mensch. als schuldig zon daar. Geen menschen raadplegen, maar God, de Schrift, Z ij n Schrift. Wat een troostrijke woorden! Wie tot Mij komt, zal ik niet uitwerpen. Wie dorst heeft, kome en die wil, neme het water des Levens om niet. Dat geeft moed. De poort is open. de toegang vrij en alles gratis verkrijg baar, zonder geld en zonder prijs. Maar toch niet voor ieder? Haar bidden wordt worstelen om den Heelmeester. Ik ben de Heere, uw Heelmeester. Van wien? Van u! Uw Heelmeester. De uwe! De mijne. Dat kan niet. Dat is bijna niet te gelooven. Toch is het zoo. Geleidelijk gaan haar oogen open voor de Schrift. Gelukkig. Wel niet in eens, maar toch meer en meer. Die troostrijke woorden en die moedgevende teksten zijn meer dan dat. Het zijn beloften, beloften van God, die in Christus ja en amen zijn voor ieder, die qelooft. Daar kan ze op leven. Op Gods beloften, die bestemd zijn voor ieder, die ze in het geloof aanvaarden wil. Bekeert u en leeft! Nu ziet ze scherp haar verzuim. Ze heeft voortgeleefd naast haar man, die onder gaat in stoffelijk streven en ze heeft gezwegen. Ze ziet ook haar roeping. Spreken moet ze. Eerst met Arnold en dan met Aat. XVII „Dag Arnold. Ben je alleen thuis? Hoet gaat het je?" „Hoe zou het mij gaan?" Hij laat zich zakken in een diepen stoel en zucht neer* slachtig. „Wat hapert er aan, Arnold?" „Ik heb niets te doen, ik heb geen levensdoel, ik deug nergens voor." „Hoe weet je dat, dat je nergens toe deugt?" „Dat is toch gebleken! Kun je grooter mislukking denken dan mijn directeurschap?" „Je deugt dus niet voor directeur. En dat is dan tevens bewijs, dat je nergens toe deugt?" „Och Clara, houd op, asjebiiefi" „Ik houd niet op. Ik moet nog beginnen." „Begin dan. wat mij betreft." Ze bekijk' hem van boven lot beneden. Hij hangt slap en apathisch in zijn stoel als iemand die opgesloten in een die pen afgrond, niet de geringste poging behoeft te onderne men de steile wanden te beklimmen, een toonbeeld van slapheid, inzinking; moedeloosheid, machteloosheid. Ze KjO'g' medelijden. Haar beide handen vatten zijn arm. „Arnold, jongen, kom toch overeind. Zit je zoo in de put'" Hij verroert zich niet. Op zijn gezicht blijft de neerslach tigheid onverschillig en onbewogen liggen. „Arnold, ik wil ernstig met je praten. Hoe qaat het mef je schrijven? (Wordt vervolgd)]i

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2