STADSNIEUWS Nieuwe Leidsche Courant AMSTERDAMSGHE W GRONDBRIEFBANK VRIJDAG 9 JUNI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 Propaganda-avond Chr. Hist. Unie Het overlijden van Ds J. W. Groot Enzerink herdacht In verband met de a.s. Gemeenteraadsver kiezing hield de Chr.-Hist. Kieavereeniging gisteravond in het Nut van het Algemeen een propaganda-samenkoinst, welke goed bezocht was. Op dezen avond, die onder leiding stoni van den voorzitter, den heer Tijmstra, hebben het woord gevoerd wethouder J a c. Wilbrink, de heer W. Veerman, secre taris van den Leidschen Chr. Besturenbond en Ds. D. Kuilman, Herv. predikant te Nadat deze vergadering op gebruikelijke wijze was geopend heeft de voorzitter in enkele gevoelvolle woorden het overlijden van Ds. Joh. W. Groot Enzerink, die in het midden der C.H. Unie een groote plaats innam, herdacht. Spr. teekende hem als den man. die steeds op de bres stond voor die dingen, die rechtvaardig en in christelij'ken zin verantwoord waren. Wethouder Wilbrink die het eerst het woord voerde, sprak over „Vier jaar ge meente-politiek. Overziet spr. eerst het werk van de C.H. raadsfractie, dan merkt hij op dat wel niet alle idealen vervuld konden worden. Maar daarnaast behoeft de C.IL raadsfractie niet te zien op beloften, die niet vervuld zijn en dit wel om de heel eenvoudige reden, dat de Unie niet met beloften komt. Vanzelfspre kend had de Unie nog wel meer aan de werkloosheidsbestrijding willen doen dan tot op heden mogelijk was, maar dit ligt aan de omstandigheden. Wat gedaan kon woeden is gedaan. Het gemeentebestuur is steeds doen de om meerdere industrieën van buiten de stad hier naar toe te trekken en dat op de meest reëele voorwaarden. Spr. zette dan verder uiteen, dat er al heel weinig terecht is gekomen van liet mei zoo veel fanfares in 1935 door de S.D.A.P. aangekondigde Leidsche plan van den Ar beid. Uit alles is wel de onkunde, die men aan deze zijde had, gebleken van de moge lijkheden die een gemeente als Leiden ter beschikking stonden. Nadat de heer Wilbrink er dan nog op gewezen had, dat er t. o. v. de volkshuisves ling en de verbetering van het zedelijk-, maatschappelijk- en cultureel peil der be volking nog zeer veel te doen is waarvoor ook de Unie een open oog heeft, besloot hij zijn rede met aan te toonen, dat de C.H.U. zich niet wil binden aan beloften, maar het gemeenschapsbelang van de gansche burge rij naar beste weten wil dienen. De heer W. Veerman, als tweede spre ker het woord voerend, sprak over: „Begin sel of belang?" Met een enkel woord stond spr. stil bij het program van beginselen der C. H. Unie en wees er op, dat het bij haar niet gaat om het succes van de partij, maar om de kracht van het beginsel. De Unie wenscht geen be langenpartij te zijn. Het zal bij haar dan ook steeds gaan om het beginsel. Zij wil ook een volkspartij zijn, vandaar ook, dat de verkiczingsactie dit jaar ingegaan is met Moede makers leus „Heel de Kerk en heel het volk". De Unie wil alle groepen in zich op nemen. Dus dit beteekent ook de arbeiders. Spr. waarschuwde er voor om te stemmen op een der liberale partijen. De ./zegenin gen" van de vrijheidsleer der libaralen in de vorige eeuw zijn ook onder de arbeiders nog te best bekend. Scherp veroordeelde spr. de gedachte van een liberalen spreker, onlangs op een kiozingsvergadering geuit, dat onze stad aan een vijf partijen-regeering, t. w. communis ten, S.D.A.P., Liberalen, A.-R. en R.-K. vol doende zou hebben. De C. H. Unie, die toch zes vertegenwoordigers in don Raad heeft, wordt niet. meer meegeteld. Laten *wij, aldus spr., de liberalen op 14 Juni hier een duide lijk antiwoord op geven. Na nog even in het kort bij enkele artike len van het program van beginselen der Unie stil te hebben gestaan, wekte spr. op om 14 Juni C.-H. te stemmen. De heer T ij m s t r a sprak vervolgens over „De kleine partijen". Spr. die een artikel van den C.-H. candi- daat De Groot voorleest, stipt daaruit aan dat de afgevaardigden van een partij, die voor „allemansvriend" moet spelen, nu juist niet die figuren in den Raad zijn, die wij daar moeten hebben. Iemand met ka rakter en beginsel stemt geen allemans vriend. Do H.G.S., als kleine partij, komt vooral op voor de Ned. Heiv. Kerk en is verbazend tegen de R.-K. De Unie, aldus spr., is even eens sterk van gevoelen voor de Ned. Herv. Kerk. Jammer js het, dat deze parti], die waarschijnlijk toch maar ruim vierhonderd stemmen zal krijgen, aan de gemeenteraads verkiezing meedoet. Deze stemmen zijn toch verloren. Ook de C.D.U., die maar weinig stemmen op zich zal vereenigen, dit gezien het stem- menrijfer bij de Prov. Statenverkiezingen, zal wel niet voldoende voor een zetel haJen. Verstandig noemt spr. het, dat de S.G.P. niet mededoet, daar deze partij toch even eens geen zetel zou behalen. De kiezers van do S. G.P., die o. m. handhaving der Zon dagsrust voorstaan, kunnen hun stem op 14 Juni gerust aan de C.H.U. geven, daar deze partij de Zondagsrust ook zeer sterk voorstaat Ds. D. Kuilman, Herv. predikant te dezer stede, het slotwoord sprekende, begon met te wijzen op het principieele, dat in de C.-H. Unie zoo sterk naar voren wordt ge schoven. Daarnaast wordt door de Unie, en spr. heeft diat op dezen avond bij ver nieuwing mogen hooren ook zeer sterk de aandacht geschonken aan de practische politiek. Als prediker van het Evangelie wenscht spr. zich niet te schamen dat hij politiek een keuze heeft gedaan. Met volle bewustheid zegt hij daarom: Stemt C.-H. Na een dankwoord van den beer Tijmstra tvordi deze vergadering met gemeenschap pelijk gezang gesloten. data van ."867 en DE WERKLOOSHEID gedeeltelijk werkloozcn on 891 schaffing. Op de overeenku 11)38 on 1937 was het aantal 4018. Het cijfer is als volgt schillende groepen verdeeld: ouwvakar- beiders 481 fabrieksarbeiders 9', kantoor personeel 143, hotel- cn café-personeel 51, houtbewerkers 67, kleermakers 53, land. en tuinarheiders 71, metaalbewerkers 399, si garenmakers 18, technici en opzichters 15. textielarbeiders 175, transportarbeiders 602^ typografen 50, vocdingsmiddclcnai-heiders 166, vrouwen 125. ONDERLINGE VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING Een vereeniging die steeds grooter wordt Gisteravond hield bovengenoemde i eeniging haar jaarlijksche algemeene jaar vergadering in den Burdht, wejke slechts matig bezocht was, hetgeen misschien is het wat eigenaardig uitgedrukt maar goed was in dit geval, want waar zou men die tienduizenden leden moetpn bergen Het openings-, tevens welkomstwoord werd gesjiroken door den voorzitter, heer A. J. Schoneveld, die dankbaar kon con.stateeren, dat het afgeloopcn jaar een voorspoedig jaar is geweest in de eerste plaats wel financieel, hetgeen in hoofdzaak, komt doordat er minder geld is uitgegeven voor verpleging. De voorzitter kon tevens do prettige modedeeling doen, prettig vooral voor de gemeente, dat, mocht dezs gunstige gang van zaken voortgaan, men zeer waarsohijnlijk het volgend jaar de ge meente in het geheel niet of zoo go?d als niet meer noodig zal hebben voor een geldelijke subsidie. Ook dit jaar heeft de gemeente al een buitenkansje van f 2265.19 omdat men eigenlijk zou moeten ontvangen 10 pet. van f94.S94.75 is f 9 489.49 maar omdat men niet boo- ger mag gaan dan 75 pet. der jaar-con tributie ontvangt men maar f 7.224.30, vandaar het voordeeltje voor de ge meente. Verder wees de voorzitter er met trots op, dat men thans bijna het totaal bedrag bereikt had van een millioen. Dit is wel aangenaam om te hooren, maar tevens ligt er onnoemelijk veel leed acihter dit bedrag verscholen, maar dat doet van het feit niets af, dat bet van vereenigingsstamdpunt bekeken een prachtig resultaat is. Dank baar maakte de voorzitter ook gewag van de ruim f 88.000, die de gemeente over die jaren als subsidie gegeven heeft al is dit ook maar een gering bedrag gezien in het geheel. Met de bestq wensohen voor de toe komst besloot spr. dit openingywoord. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer P. P. de Koning, ont'eenen wij het volgende. Het afgeloopon jaar ken merkte zich door vele zaken die de aan dacht van het bestuur hadden. In de eerste plaais een af te sluiten contract met de Leidsche specialisten om de leden volledige uitkeering van specialistische hulp tegen 3de klas te waarborgen. Het resultaat laai echter nog steeds op zich wachten al heeft het bestuur gegronde hoop, dat de Leid sche specialisten oog krijgen voor hun- en het belang van de leden, zooals het ook in Haarlem in orde is gekomen. Venvolgens heeft de aandacht gevraagd een nieuw tarief voor algöheele vergoeding voor dc z.g. tusschenklasse, maar ook dit onlos makelijk verbonden aan een eventueel af te sluiten contract. Verder spralk het verslag van de kwestie met het Diaconessenhuis over verhooging van cle vergoeding van f 2.50 pp f 3—, waarmee de vereeniging niet accoord kon gaan en waarbij het Diaconessenhuis op het besluit is teruggekomen, De vereeniging in cijfers Het i6 nu eenmaal zoo en het zal altijd wel zoo blijven: cijfers spreken het sterkste cn daarom laten wij voor de cijferliefheb- bende leden een overzichtje volgen, waar uit de bloei der vereeniging ten duidelijk ste naar voren komt. Op 1 Januari 1938 bedroeg het ledental 25.865 en op 31 December 26.382, alzoo een vooruitgang van 617 leden. In 1938 werden, om de drie grootste in richtingen alleen te noemen, in het Acade misch Ziekenhuis verpleegd 368 leden met 7201 verpleegdagen, in het St. Elisabcth- Ziekenhuis 355 leden met 5921 verpleeg dagen en in het Diaconessenhuis 359 leden met 6378 verpleegdagen. Jn totaal werden relerlei inrichtingen verpleegd 1186 leden met 21386 verpleegdagen. Voor ziekenvervoer werd o.m. gebruik gemaakt van een gewone auto 1243 maal, van een ziekenauto 285 maal, van de eerste hulpdienstauto 38 maal en van de auto voor besmettelijke ziekten 54 maal. Uit het financieel verslag, samengesteld door den heer H. C. Smit, administrateur, den jienningmeester, den heer H. van Ottert, stippen wij aan, dat de balans per 1 Januari 1939 sluit op een bedrag van f 82574.96 terwiil de exploitatierekening jaar 1938 een bedrag aanwijst van f 105.234.10. Aan veppleegkost<?n werd uit gegeven f 52.750.07, aan operatie-kosten f 17.596.10, aan operatiekamer f 3.751.95, voor bestraling f 2.769.17, voor röntgen f 3.558 70 enz. enz. Na de jaarverslagen die geen enkele aan merking naar voren brachten, zoodat zij on der dankwoorden van den voorzitter werden goedgekeurd, werden tot leden van de con trole-commissie benoemd de heeren Wessels en Waasdorp, waarna overgegaan werd tot do verkiezing van twee bestuursleden. Dc heer S. Th. Buis stelde zich wegens gezond heidsredenen niet meer beschikbaar en hem werden door den voorzitter woorden van dank gebracht voor het wie werk voor de creeniging verricht, terwijl de prettige sa menwerking, die men met den scheidenden heer Buis heeft mogen hebben, ook dank baar werd herdacht. In zijn plaats word ge kozen de heer Kruis, die door den .voorzitter met conige woorden werd geïnstalleerd en welkom geheetcn. De aftredende penningmeester, de heer H. k'a n C i 11 e r t, werd bij acclamatie gekozen. Bij dc nu volgende rondvraag sprak de heer Buis allereerst een woord van dank aan het bestuur, waarin hij zoo lang heeft mogen zitting hebben, voor de prettige sa- king die boven het vriendschappe lijke uitging. Daarna vroeg een der leden de aandacht van het bestuur voor het verande ren van de bezoekuren in het Academisch Ziekenhuis, omdat de tijd van Dinsdag tot Zaterdag zoo lang is. De voorzitter en daar na Di-. Rassers gaven antwoord, waarbij naar voren kwam, dat het bestuur reeds eerder een conferentie heeft gehad met den directeur van het Academisch Ziekenhuis Dr. Maas. maar dat er op dit verzoek afwij zend was beschikt, omdat allerlei factoren aanwezig zijn, die zulk een verandering niet toelaten. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de loiv.ilter deze vergadering met vele woor den van dank aan allen, gelijk ook de secre- fflgjg roods gedaan had in zijn jaarverslag vnarin natuurlijk ook hartelijke dank werd gebrarht aan den administrateur, den heer H. C. Smit en diens staf, de boden, die door het steeds toenemen van het leden tal weer bergen werk hebben verricht. Niet Rood maar Rechts! Deining rondom een manifestje Van anti-revolutionaire zijde is een ver kiezingsfolder verspreid, waarin uiteenge zet wordt, dat de strijd bij de a.r. gemeente raads-verkiezing zal gaan tusschen rood en rechts. De andere partijen aan de linkerzij de hebben geen invloed meer in den Leid schen raad en kunnen dus buiten beschou wing gelaten worden. Men vindt aan de eene zijde de groote roode raadsfractie, ver sterkt door communist en vrijz. democraat, die zoo goed als altijd achter de s.d.a.p. aan zeulen en aan den anderen kant de drie rechtsche partijen, die met elkaar een Christelijke politiek willen voeren. De Nat. Hersteller cn de Liberaal waren een paar onberekenbare factoren. In elk geval is er in 'n stad als Leiden en in elke andere stad alles aan gelegen dat een rechtsche meer derheid tot stand komt of bewaard blijft, omdat men eerst \alleen dan niet bang be hoeft te zijn voor een verdere ondermijning van de grondslagen van ons Chr. Volks leven. Daarom was het, dat van a.r. zijde de zaak zoo scherp gesteld werd: Rood of rechts! En: niet rood maar rechts! In het manifestje werd er aan toegevoegd: Indien ge geen voorkeur hebt tusschen de heeren Wilmer (r.k.), Wilbrink (c.h.) en Beekenkamp (a.r.) steunt dan den heer Beekenkamp, omdat enz. De sociaal-democratische „Vooruit" is tegen dit geschrifje van leer getrokken op een manier, die zoo minderwaardig is, dat wij met dit blad niet gaan polemiseeren. Men kan in het roode kamp tijdens een ver kiezingscampagne niet rustig meer praten, niet logisch meer denken en men reageert op allerlei bestrijding op een wijze die bijna pathologisch aandoet. Wij zullen daarop dus niet ingaan. Langs een wonderlijke hersenkronkeling is 't den Vooruit-redacteur echter gelukt neer te schrijven, dat 't anti-revolutionairo manifestje, geschreven geheel op eigen ver antwoordelijkheid der a.r. partij, niet an ders beteekent dan dat de katholieken bereid zijn om met de ergste arbeidersvij anden (dat zijn de anti-rovolutionaire, u be grijpt) in één en hetzelfde schuitje te va ren. En zoo gaat men met een a.r. manifest de katholieken te lijf en probeert deze par tij afbreuk te doen. Men kan natuurlijk de a.r. partij hier van geen verwijt maken. Haar foldertje is van een kalmte en een ruimheid van op vatting, die weldadig aandoet in dezen tijd van oververhitte gemoederen. Ook de r.k. Leidsche Courant heeft zich echter met het geval bemoeit. Dit blad glimlacht een beet je om het roode geschrijf, maar heeft de draaihartigheid ervan toch zoo weinig door zien, dat het de a.r. propaganda op een ietwat „vreemde" wijze gevoerd acht. De redactie erkent intusschen, althans in het eerste van de twee artikeltjes die zij aan deze zaak wijdt- het geschriftje niet gelezen te hebben. Wanneer zij dit wel gedaan heef zal zij erkennen, dat de a.r. partij eenvou dig in 't kort haar opmerkingen geeft van het karakter van den strijd, n.L het gaat om de vraag: rood of rechts. Kon zij daarna zoo enghartig zijn cn zeggen: stem dus anti-revolutionair, alsof dit de eenige rechtsche partij zou zijn? Neen, dan zegt zij: Als gij geen voorkeur hebt tusschen de rechtsche partijèn, als ge dus niet R.K. of C.H. zijt, stem dan anti-revolutionair. Zij verheugt zich in elke versterking der recht sche partijen en in die van haar eigen partij het meest. De zaak is klaar en duidelijk voor wie lezen kan wat er staat. De S.D.A. P. kan zich blijkbaar niet indenken, dat er ook partijen zijn, die, (anders dan zij zelf) de strijd weliswaar roeren met scherpe wapenen, maar wars zijn van enghartigheid en bekrompenheid zoodat zij ook anderen kunnen waardeeren en hoogachten. Wij twij felen er echter niet aan of bij de katholie ken zal het oogenblikkelijk duidelijk zijn hoe de zaken liggen en zij zullen het stand punt der anti-revolutionairen kunnen waardeeren, zelfs al zouden zij het niet heel kunnen declen. HOLLANDSCHE^^ A° 1807 Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN BEVORDERING Met ingang van heden zijn de dipl. kor poraals J. D. Dresselhuijs, B. Wijnia, J. van der Star, J. Peijtak, D. Plu, J. de Rijk, J. F. Fonteijn, C. W. Bella art,, J. G J. Lame, E. Grandia, H. Pieters, O. F Koetse, S. Hingst en P. de Cloo van het 6e Regiment veld artillerie bevorderd tot wachtmeester- titulair. CONCERT Hedenavond te 7.30 uur zal de Chr. Mu- ziekvereeniging „Athalia", dir. H. van der Veld, een concert geven op de cour van de Doelenkazerne. INSTITUUT PONT Onderstaande personen slaagden voor de verschillende examens gehouden te Den Haag en Utrecht. Machineschrijven: de dames J. DrOnick, C. Kettenis. L. v. l'lden, A. Vollmar, Lei den; A. de Mol, A. Breebaart, C. Kromhout, Oegstgeest; J. Bopma en F. Smit, Wasse- de heeren W. de Jong, B. Kluit, Lei den; R. v. Bcveren, Zoeterwoude, K. Nijen- boer, Katwijk. Steno Ned. (130 lettergrepen): de dames J. Driinick, en C. Kettenis, Leiden. Ned. Handelscorrespondentie: de dames F. Smit, Wassenaar; R. Liem, Oegstgeest; de heer R. van Beveren, Zoeterwoude. Engelsclie Handelscorrespondentie: de heer D. Witlof Keus, Alfen aan den Rijn. Boekhouden: de dames A. Breebaart. J. v. Konijnenburg, Oegstgeest; de heeren W. Wonte, N. Jansen, W. van Weizen, Lei den; R. van Beveren, Zoeterwoude. Deze allen waren leerlingen van het In stituut Pont, Breestraat 89a, alhier, DAMCLUB LEIDEN Het eerste tienbal van D.C.L. is na het pelen van den bordenwedstrijd als volgt samengesteld: 1. W. F. Olivier; 2. J. Stavleu; 3. I. Later- veen; 4. W. van de Blom; 5. P. Voorkamp; 6. F. Laterveer; 7. L. F. van Steenbergen; 8. A. Pronk; 9 A. Buurman; 10 W. Nijenihuis. Vervolgens moeten voor hun respectie velijke bordonplaatsen in het tweede tien- teal spelen de heeren C. J. Koree F. Zijl stra F. Franken C. Hillebrant J. de Vink W. Leeflang J. Boter E. Wassenaar F. Franken Jr. D. Medhelse. Deze wedstrijden beginnen a.s. Woensdag acht uur in Toonkunst. UIT EEN BAKFIETS GEVALLEN Gisteravond om negen uur is de 7-jarige N. B., uit de Korte Raamsteeg, op het Utrechtsche Jaagpad uit een stilstaande bakfiets gestapt, waarbij de jongen viel en de linkerarm brak. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. Kamer van Koophandel voor Rijnland Wijzigingen Schlatman's Confectie- en manufacluren- handel ,de Faam" N.V. Leiden, Oude Rijn 1. De statuten zijn gewijzigd. Van Meygaarden en Smit. Leiden, Gerrit Doustraat 31. Metselbedrijf. Overl. venn.: P. van Meygaarden, Lei dein. P. J. v. d Spek Hazerswoude, Dorpsstraat D 123. Manufacturen en woninginrichting. Vest. fil.: Boskoop, Nieuwstraat 70. Visscherij Maatschappij „Noordster" Kat wijk aan Zee, Mr. Fockstraat 43. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsm. in: N.V Vis scherij Maatschappij „Noordster". G. Kruiswijk. Noordwijk-B., Kerkstraat 18. Huis- en rijtuigschilder. Overl. E.: G. Kruis wijk. dd 6 Oct. 193S. P. Slingerland. Katwijk a. d. Rijn, van Eg- mondstraat 6. Winkel in manufacturen. Bo vengenoemde zaak is met ingang van 30 Dec. 193S omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: P. Slingerland (B.P.) Venn.: P. Slingerland en A. G. Slingerland, Katwijk a. d. Rijn. L P Koelewijn. Noordwijk aan Zee, Oude Zeeweg 24. Fruit- en brandstoffenhandel. Wijz. uitgeoef. bedr.: dc brandstoffenhandel is opgeheven. Het filiaal dezer zaak is opge- WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijl 20 gr. C. HONDEN LOOPEN FIETSER OMVER Twee vechtende honden liepen gister avond te 7,20 uur, op de Koepoortsbrug een wielrijder, den 15-jarigen L. v. S., omver. De jongen viel vlak voor een bestelauto, bestuurd door B. N., die hem evenwel geen letsel toebracht. Door den val werd hij ech ter boven het rechteroor bloedend gewond, zoodat de dokter van d«n E.H.D. hèt noo- dig oordeelde hem naar het Acad. Zieken huis te laten brengen. WATERPOLO Gisteravond werd in de Zweminrichting alhier voor de eerste klas competitie van den Kring Den Haag, gespeeld de wedstrijd De Zijl IIIH.G.A. II, welke eindigde in een 03 overwinning voor de Hagenaars. De rust brak aan met den stand 0—2! Scheidsrechter Moolenaar leidde tot ieders BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWDP Houwellnfi: 32 jr en N A de Looff 31 jr H S Wijnbeek 23 jr en S Scbats 22 jr W v d Leek 29 jr en J Berg-man BETVALLEN: M v SchteMasmejer dr C J M v Hoorn—Pegt zn J M Schaafstra— Jong zn E J BergersBouter zn en dr G E v DongenDe Koning zn OVERLEDEN: G P Vos dr 6 Jr J J Alting m. 43 Jr R Jonker wed. van J de Jong 71 ji UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN VOORSTELLEN AAN DEN RAAD Extra hulp aan werkloozen 1939 Evenals andere jaren ontvingen B. en W. bericht, dat in 1939 weer extra-hulp aan werkloozen in den vorm van kleeding, dek king en schoeisel kon worden verstrekt, z.g. B-steun. Berekend naar een aantal van 600 is voor iedere werklooze een bedrag van f 5.78 be schikbaar voor B-boeren cn B-tuinders f 1.8£ berekend naar een aantal van 2 en 18. Voor 1939 is beschikbaar f 346S voor de werkloo zen, f 3.78 voor de B-boeren cn f 34.02 voor B-tuinders. Van het totale bedrag ad T 3505.80 komt f 1220 ten laste van de gemeente VERORDENING GEMEENTE POLITIE Door het hoofdbestuur van den Bond Chr. Politie-ambtcnaren was verzocht de gemeente-politieverordening in dien zin te wijzigen, dat inplaats van twee-jaarlijksche periodieke verhoogingen ad f 100 jaarlijk sche erhoogingen van f 50 worden toege kend. De hoofdbesturen van de andere poli- tie-bonden konden hier zich, na gevraagd advies mee vereenigen. Ook de Minister had geen overwegende bezwaren. Wel vestigde deze er de aandacht op, dat de verordening zooals hier, ook ir veel andere gemeenten is. B. en W. zijn van meening. dat een gewij zigde regeling moeilijk bejierkt zal kunnen blijven tot de politie-aubtenaren, maar zich zal uitstrekken over de andere groepen ambtenaren. Hierom heeft men een globaal overzicht laten maken van de volledige financieel gevolgen. Daaruit blijkt, dat, gerekend over een achttal jaren (de thans geldende rege ling is 4 tweejaarlijksche verhoogingen) een dergelijke gewijzigde regeling, zou neerko- komen op gemiddeld een hoogere jaarlijk sche uitgaaf aan salarissen van rond f 1200. Een dergelijke meerdere uitgaaf acht men in dezen reeds zoo zwaren tijd niet gewet tigd, waarom B. en W. voorstellen afwijzend op het verzoek te beschikken. VERHURING WINKELPAND en W. 6tellen voor het winkelpand Van Mandersloostraat 1 weer voor een jaar te ver huren aan Van Heuzen's Lingeriehuis te Utrecht vcor f 950 per jaar. VERKOOP GEMEENTE-EIGENDOMMEN Voorts wordt voorgesteld aan den heer B. J. G. de Grauw, een perceeltje grond groot 85 M2. te verkoopen ad f 2.50 per M2. Het perceeltje grenst aan het fabrieksterrein van genoemden persoon. Het heeft voor de ge meente weinig waarde en wordt door om wonenden als vuilnisbelt gebruikt. De heer De Grauw zal het dienstbaar maken voor vergrooling van zijn terreinen. VERMIST Sinds het begin van deze week wordt al hier vermist de 26-jarige wagenmakers knecht S. Schellingnrhout. Zaterdag heeft hij gewoon de werkplaats van den heer Z. verlaten, maar is niet thuis gekomen. De politie heeft de zaak in handen. ONGELUK BIJ HET SLOOTJE SPRINGEN De 11-jarige de Hoed had het ongeluk bij het slootje springen, dat de punt van een polsstok in een arm drong. Er werd een vreeselijke wond veroorzaakt van plm. 10 c.M. diep. Na voorloopige behandeling ter plaatse is hij naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. VEROORDEELING VAN DADERS GRAANDIEFSTALLEN Het Haagsche Gerechtshof deed uitspraak in de zaak tegen A. B. en M. H. alhier, bei den hoofddaders van de graandiefstallen in de Rijnstreek gepleegd. Beiden werden ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De eisch was 10 maanden ge vangenisstraf. BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 7 5 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN HAZERSWOUDE GEMEENEWEGSCHE POLDER Het bestuur en gecommitteerde Ingelan den van den Gemeencwegschen polder hiel- (Jen in café Verhaar hun jaarlijksche ver gadering, onder voorzitterschap van den heer Jac. de Jong. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd de rekening over 1938 vastgesteld. De rekening meldde aan ontvangsten f 1932.45%, aan uitgaven f 1899.81, alzoo een batig saldo van f 32.64%. Aldus werd de re kening vastgesteld. Hierop kwam in behandeling de, begroo ting van 1939, waarvan de ontvangsten en uitgaven werden begroot op f 2392.70%, met een omslag per H.A. van f 10. Het vorige jaar wa6 de omslag f 8.50 per H.A. DE MELKPRIJS De prijs der melk is met 1 cent verlaagd en nu gebracht op 11 cent per liter. JAARVERGADERING Door het bestuur en gecommitteerde Inge landen van den Rijnenburgschen polder werd in café Boers de jaarvergadering ge houden onder leiding van den voorzitter, den heer J. Mosterd. De rekening 1938 werd vastgesteld. De ontvangsten bedroegen f 3509.51%, de uitgaven f 3465.79_. alzoo was er een batig saldo van f 43.71%. De be grooting over 1939 werd vastgesteld in ont vangsten en uitgaven op f 3898.12%, met een omslatr per H.A. van f 11, het vorige jaar was dit f 7.50. Tot leden der verificatie-commissie wer den aangewezen de heeren Schippers, Ver hagen en Kompier. Naar aanleiding van de vele klachten die ingekomen waren, omtrent de schade aan de kaden, veroorzaakt door het varen met motorschuiten, werd besloten in het vervolg geen vergunning meer te verleenen om met motorschuiten in den polder te varen. Hierop sloot de voorzitter de vergadering. HILLEGOM UIT HET RAAM GEVALLEN Het dienstmeisje van de fam. v. Z., aan de Weeresteinstraat, was beiig de ramen te lappen op de eerste verdieping. Plotseling 6choot een raam uit de sponningen en het meisje viel met het raam naar beneden. Ge lukkig werd haar val gestuit door een uit staand zonnescherm, zoodat zij wonder bo ven wonder geen letsel bekwam en met den schrik vrij kwam. ONGEVAL Een schildersknecht was bezig om een ruit in te zetten in een woning aan de van de Endelaan. Het raam kwam echter te val len, waarbij de schilder de ruit op zich kreeg en de vingers van zijn rechterhand zwaar verwondde. Door een E.H.B O.-er werd een voorloopig verband gelegd, waar na dr. Versluys verdere medische hulp ver leende. BLOEMBOLLENBEURS De Bloembollenbeurs werd gisteren door 101 personen bezocht. De handel was slechts matig. Verschillende firma's toonden schitte •ende Anemonen. KATWIJK a. d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT De aanhoudende droogte en Noordelijke en Oostelijke winden doen al vrij veel af breuk aan den stand van verschillende gewassen, vooral op de drogere geest gronden. alhoewel het in den zwaren klei grond ook zoo droog en hard geworden is dat de grond bijna niet meer te bewerken alt. Voor verscheidene jierceelen is een goede stand van het gewas al zoo goed als uitgesloten. Voornamelijk geldt dit voor vroege aardappelen en jonge peen. D prijzen van de groenten lokte niet aan deze week Alleen waspeen maakte hierop een kleine uitzondering. Dit zeer waar- Gemeentelijk Radiodistributiebedriji VRIJDAG 9 JUNI Programma 3: 8.— Keulen, 10.20 Radio PTT N., 12.20 Brussel VI., 2.20 Keulen. 3.20 diversen. 4.20 Keulen, 5.20 Brussel VI., 7.05 Brussel Kr.. 7.20 Brussel VI, 7.50 Londen R.. 8.20 Keulen, 8.35 Londen R.. 10.~' Hg' Fr., 10.55 Keulen -■8HI 8— Brussel VI., 9 20 ParUs R. 9.30 Radio PTT N., 9.50 diversen. 10.35 Londec R. 5.20 Droitwich. 6.40 Londen R-. 7.20 Droit. 8.— Keulen. 10.20 Parüs R, 10.50 Radio PTT N.. 11.20 Parüs R.. 11.50 Radio PTT N., 12.20 Brusseel VI.. 12.50 Brusseel Fr, 1.20 Brussel VI, 2.20 Keulen, 3.50 Brusseel VI.. 4.30 Brussel Fr., 6.20 Londen R.. 6.35 B-ussel Fr. 7.20 Brusseel VI. 7.50 Keulen, S.30 Brusesl VI. 8.50 Keulen, 9.40 Brussel VI., 10.35 Keulen Programma 4: 8.— Brussel VI.. 0.20 Par'js R.. 9.30 Radio PTT N., 9 50 diversen, 10.35 Londen R„ 11.30 Droltwioh. 1.20 Londen R.. 1.50 Droit wich. 2.50 Londen R., 3.50 Droitwich. 5.50 Parijs R. 6.05 Radio PTT N.. 6.20 Droitwich. 6.50 Lon den R„ 7.40 Brussel Fr., 7.50 Londen R., 8.20 Droitwich Agenda De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 3 t.m. Vrijdag 9 Juni a.s. waargenomen door de apothe(e)k(en): C B. Duyster, N. Rijtf no 18, telef. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, telef. 274. schijnlijk omdat de aanvoer nog maar zeer matig is. Hierdoor kon telkens nog geno. teerd worden van f 8.20 tot f 10.60 per 100 bos. Gevreesd wordt echter dat indien bin nen enkele dagen de aanvoer toeneemt, zulks direct een ongunstigen invloed zal uitoefenen op den prijs. Rabarber noteerde geregeld van f 2.50-. 3.90 per 100 bos en Raapstelen gingen voob f 0.500.70 per 100 bos. Radijs is vanw ege de droogte ook meestal van niet beste kwa liteit en de prijs is lang niet loonend. Ge kocht werd voor f 0.60 tot f 1.30 per 100 bos een even groote variatie in den prijs als in de kwaliteit. Met sla liep het finaal mis. De belemmering in den uitvoer en de droogte waren twee ongunstige factoren die van grooten invloed waren op de uitkomst der teelt van dit product. Langen tijd liep het heel goed, doch nu de aanvoer van koude grond-sla met den dag gaat toenemen en 't product vanwege de warmte veel te lijden heeft, gaat het den verkeerden kant uit. Do noteering was steeds van f 0.50, den mini mumprijs, tot f 1,50 per 100. Zooals steeds heeft slechts een enkeling die iets extra's aanvoert, den hoogsten prijs. Spinazie heeft den laatsten tijd bij het warme weer onvol* doende belangstelling en de prij6 was door* eengenomen vrij slecht, ook al gebeurd hef soms dat de aanvoer maar matig was. Ge kocht werd voor f 1,50 tot hoogstens f 3,25 per 100 kg. De algemecne uitkomst van dit artikel is dit seizoen wel tegengevallen. VERKOOPING Ten overstaan van Notaris Markusse tfl Leiden, werden verkocht: het pand Molen* tuin weg 6, woonhuis met tuintje en schuur, kooper P. Kort, Rijnsburg, voor f 4100. Hot huis Voorstraat 63, woonhuis met echuurtjfl f 4100, Jac. P. Rietveld, alhier. KOUDEKERK AAN DEN RIJN PINKSTERCOLLECTE De Pinkstercollecte voor de Zending in da Ned. Herv. Kerk bedroeg f 90.85. Verleden jaar was de opbrengst bijna f 180, dus twee* maal zooveel. De oorzaak hiervan is te zoo* ken in de gehouden voorjaars-Zendings* week in Maart 1.1. toen een bedrag vart f 135.90 verzameld werd. LEIDERDORP MAANDOVERZICHT VLEESCHKEURING In Mei j.l. wei-den aangegeven voor be* drijfslachting 12 runderen en 20 varkens en 3 kalveren. Voor noodslachting 4 runderen 3 afg.), 1 graskalf (afg.), 2 n. kalv. afg.), 1 varken (afg.), 8 schapen [7 afg.), 1 geit (afg.). VESTIGING EN VERTREK In Mei werden ingeschreven. M. ten Haken en gez., van der Doesstr. 47; G. F. Reilingh, Ericalaan 16, J. Scholten gez., Resedastr. 12; J. Hoogervorst en gez, Acacialaan 20; mcj. F. Penninga, Kinderh, Voordorp; H. Gaarlandt, Achth.weg 25; J. H, Munnik, Achth.weg 36. L. Zwiers en gez, Hoofdstr. 102, C. de Jong, Acacialaan 18; W, F. Buitendijk en gez., Resedastr. 4; D. P, Weijers en gez., Zijldijk 13. Afgeschreven: C. van Leeuwen en gez. ri< Zoeterwoude; A. Wissel en gez., n. Zoeter* woude, II. Rijndijk F 10; S. A. Lindenburg Leiden, Waardgracht 169; mej. G. L Zend deze coupon Aan het Bureau van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT Breestraat 123, Leiden. Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abound op ons blad, met gratis toezending van de bladen tot 1 Juli a.s. NAAM: nr—in- ADRES: De aanbrenger(ster) NAAM: MMM 1M( ADRES: Doorhalen wat niet verlangd wordt. kwartaal week

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6