H1DHGI NATIONALE INDUSTRIE MOOIE FOTO'S HAUFF-FILMS VRIJDAG 9 JUNI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 De traditioneele parade, „trooping of the colour" te Londen op den verjaardag van den Engelschen Koning had Don* derdag weer plaats. Een typische opname tijdens dit groctsch militair schouwspel. Freule Francis Tjarda van Starkenhorgh Stachouwer, oudste dochter van den G.G. van Ned. Indië, is gisteren fia haar ver blijf in Nederland naar Marseille vertrokken, om zich in te schepen naar Indië. Het afscheid te Den Haag. Op hun reis door Canada bracht het Engelsche koningspaar ook een bezoek aan Victoria. Een foto bij het verlaten van het Parlementsgebouw na de officieele ontvangst. Voor het eerst zal men dezen zomer bij trektochten door ons land tegen geringe vergoeding gebruik kunnen maken van goederenwagens der Ned. Spoorwegen. Prof. Dr J. Goudriaan gaf gisteravond te Utrecht persoonlijk het vertreksein voor den eersten „kampeertrein" Een felle brand verwoestte gisteren te Nieuwkuyk zes boerderijen en vier schuren. De brandweer had een zwaren strijd te voeren tegen het vuur. Een der ruïnes. Pan MAAKT U GEMAKKELIJK OP VRAAGT ZE UW FOTOHANDELAAR Bezwaren tegen de huidige grensbewaking besproken Het wachten is op cle wijziging van de dienstplichtwet Ongeveer 10.000 man reeds met verlof naar huis Hoe de vervanging geregeld wordt Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen en het in wer- belijken aienst houden van dientplichtigen is het volgende ontleend: Hoezeer het bezwaren ontmoet van socia len en van militairen aard, dat de oudere lichtingen in de maatregelen tot grens- en kustbeveiliging werden betrokken, was het uitgesloten een ander systeem toe te passen, teolang niet een geheel nieuwe voorberei ding zou hebben plaats gehad. Tot het op- Toepen van jongere lichtingen zou niet al leen de mobilisatiebestemming van ecnige tienduizenden groot-verlofgangers, alsmeae ïan veel materieel wijzigingen hebben moe ten ondergaan, terwijl voorts alle gereed liggende instructies voor de onderdeelen be trokken bij de grens- en kust beveiliging (zoowel wat betreft hun mobilisatie als hun daarna te vervullen tactische taak), gron- haddcn moeten worden herzien, maar zou dan de samenstelling van het veld- r wijziging hebben moeten ondergaan, Waarmede een regelmatige mobilisatie van tat veldleger in gevaar zou zijn gebracht. ïgezien de normale vredessterkte aan geoefende troépen te gering is om bij ernstige internationale spanningen op vol doende wijze in de grens- en kustbeveili- ging te kunnen voorzien, ligt het in de «edoeling de thans ten gevolge van de genomen maatregelen bereikte troepen sterkte behoudens ten aanzien van en kele bijzondere wapens en met toepassing van tegemoetkomingen in zake verloven in algemeenen zin te handhaven, zoo lang de buitengewone omstandigheden voortduren, d.w.z. tot dat de internatio nale politieke verhoudingen in Europa naar het oordeel der regeering genoeg zaam zullen zijn verbeterd, zulks ten ein de bij het ontstaan van acute sterkere spanning terstond de noodige veiligheids maatregelen te kunnen nemen. Indien het wetsvoorstel tot wijziging van de dienstplichtwet wordt aangenomen, zal onder buitengewone omstandigheden als hierboven bedoeld de vredessterkte op an- aere wijze belangrijk kunnen worden opge voerd, waarmede de thans bestaande be zwaren in belangrijke mate zyJlen worden ondervangen. Vervanging van dienstplichtigen Wat betreft de maatregelen, welke zijn ge troffen voor het verleenen van verlof aan buitengewoon opgeroepen dienstplichtigen, die in de burgermaatschappij noode kunnen worden gemist, alsmede voor hun vervan ging, kan het volgende wqrden medegedeeld. Aan het departement van defensie zijn op gericht een „verlofbureau'' en een „vervan gingsbureau". Het eerstgenoemde behandelt de eigenlijke verlofaanvragen. Het stelt daartoe een onderzoek in naar de mate van urgentie van de aanvragen. Wanneer blijkt, dat het verlof kan worden verleend waarbij een zoo ruim mogelijke maatstaf wordt aangelegd en een vervanger moet worden aangewezen, zorgt daarna het bu reau „vervanging'' voor het onder de wape nen roepen van een ander dienstplichtige, waarbij in de eerste plaats wordt gezocht onder hen, die zich vrijwillig aanmeldden. Het is verklaarbaar, dat binnen korten tijd vele duizenden verzoeken binnenkwa men, zooaat vertraging bij de behandeling niet was te vermijden, vooral ook, omdat met in dit opzicht ongeschoold pensoneel moest worden gewerkt. Dit had tengevolge, dat niet met voldoende snelheid de afdoe- ning der verzoeken kon plaats hebben. Ten einde aan de daardoor ontstane bezwaren zooveel mogelijk tegemoet te komen, heeft de minister daarna aan compagnies- en overeenkomstige commandanten machtiging verleend om aan 10 pet van de sterkte klein verlof te verleenen. Met betrekking tot de dienstplichtigen, behoorende tot de kust- artillerie en de luchtverdediging, kon, in verband met ae samenstelling van deze oor- logsonderdeelen, geen vervanging plaats hebben, maar kan een vrij ruime verlofrege ling worden toegepast. Vragen beantwoord Ter beantwoording van de met betrekking Noorder Dierenpark Emmen groot wildpark. Enorme verscheidenheid Hét uitstapje voor Uw vereniging I Importeur: P. J. TH. SCHUHMACHER, Leeuwarden Telefoon 6305 c$/* aren faeuorclerl olfisweluQ a rt NUTSSPAARBANK BREDA Catharinastraat 1.5' Renteberekening 2.7 pCt's-jaars Schoolsparen Spaarbusjes Safe-inrichting Doordat nog talrijke verzoeken in onder zoek zijn bij de voor het uitbrengen van ad vies in aanmerking komende burger-autori teiten, en er bovendien nog dagelijks ver zoeken binnenkomen, kan bij benadering niet worden opgegeven hoe groot het aan tal van hen is, die werkelijk voor vervan ging in aanmerking komen. Wel kan wor den gezegd, dat het aantal binnengekomen verzoeken ver over de 20.000 bedraagt. Vele verzoeken bevatten echter geenszins een af doende reden om het gevraagde verlof te verleenen. Als werklooze dienstplichtigen, die voor oproeping in aanmerking komen, stonden op 1 Juni bij het vervangingsbureau ingeschre ven plm. 19.000 dienstplichtigen. Echter worden dagelijks mededeelingcn ontvangen, waaruit blijkt, dat een belangrijk aantal niet meer als werkloos kan worden aangemerkt. Dit heeft tengevolge, dat de verrichte vervangingswerkzaamheden ten aanzien van deze dienstplichtigen opnieuw moeten worden verricht. Ter vervanging van dienstplichtigen heb ben zich tot 1 Juni vrijwillig aangemeld plm. 2750 dienstplichtigen. Thans zijn plm. 25S0 buitengewoon opge roepen dienstplichtigen vervangen. Dit getal geeft echter geen beeld van 't aantal dienstplichtigen, dat reeds met verlof is vertrokken, door de hierboven genoemde 10 pet. En door de regeling, welke werd getroffen ten aanzien van de dienstplichtigen behoorende tot de luchtverdediging en de kustartillerie, bedraagt dit aantal thans tegen de 10.000. Het is niet mogelijk thans reeds een vol- leaige berekening samen te stellen van de kosten, welke gemoeid zijn met het buiten gewoon oproepen en buitengewoon onder de wapenen houden van dienstplichtigen. Deze uitgaven zullen worden gedekt uit het bui tengewoon crediet van 100 millioen. Boven de bedoelde, rechtstreeks door de bij óe grens- en kustbeveiliging betrokken korpsen gedane uitgaven, komen voorts de uitgaven voor het in staat van verdediging brengen van het grens- en kustgebied en voor noodzakelijke materieelaanschaffingcn, welke eveneens uit het buitengewoon crediet dienen te worden gekweten. Het denkbeeld om, naast de bestaande legercoimmissie een vaste commissie uit óe Kamer in te stellen, die dan in nauw contact met den minister, regelmatig nauwlettend zou nagaan, welke uitgaven wel en welke niet verantwoord zijn, komt den minister niet voor uitvoering vatbaar voor, aangezien zulks zou gaan in de richting van verplaat sing der verantwoordelijkheid. VOOR NEDERLAND EN N E D E R L A N D SC H -1 N Dl E Nederlandsche vliegtuigen rijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZUN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM Ontwikkeling der petroleum- exploratie op Nieuw-Guinea Tweede diepboring thans aangezet 's-GRAVENHAGE, 9 Juni. Men meldt ons: De exploratie-werkzaamheden op Nieuw- Guinea, welke door de Nederlandsche Nieuw Guinea Petroleum Maatschappij verricht worden, zijn thans zoover gevorderd, dat de zer dagen een tweede diepboring is geslagen. Men is nu begonnen te boren bij S e 1 e op de zuid-westelijke punt van den Vogelkop. INSULINDE IN EEN KLEURENFILM Naar wij vernemen, is in den loop van het vorig jaar in opdracht van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland", een film in natuurlijke kleuren opgenomen van de reis naar en door Ncder.-Indië; met de opnamen zijn verschillende maanden ge moeid geweest en momenteel wordt de film hier te lande gemonteerd en afgewerkt; een en ander is reeds zoover gevorderd dat de vertooning binnen korten tijd tegemoet kan worden gezien. De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" beoogt met deze kleurenfilm, die in vele plaatsen voor genoodigden zal worden ver toond, een bijdrage te leveren tot een meer verbreide en betere kenni6 en waardeerine van ons overzcesch gewest met her uitein delijk doel: opwekking tot een persoonlijk bezoek aan dit in alle opzichten zoo inte ressante eilandenrijk. PSYCHOTECHNIEK BIJ DE SPOORWEGEN UTRECHT, 9 Juni Naar wij vernemen zal men in navolging van verscheiden groote bedrijven in ons land in de toekomst ook voor een betrekking bij de Nederlandsche Spoorwegen aan een psychotechnisch onder zoek onderworpen moeten worden, ROFFELRIJMEN ZAKEN ZIJN ZAKEN Oud mannetje, in oude jas. Met tot de draad versleten tasch. Komt op de markt, voor zaken: T wee poesjeszuiver even groot En zeldzaam fraai oranje-rood. Wil hij te gelde maken. Een koopman komt er bij hem staan. Kijkt man en katjes even aan En gaat weer naar z'n kratten. „Nou. koopen?" zegt de oude man. De koopman ziet hem smalend an: „Ga weg. vent. met je kattenl" „Twee kwartjes", zegt de ouwe stug. „Drie stuiversl" krijgt hij kwaad terug „En anders mo'j ze houwenl" Vier dubbeltjes", zegt d'ouwe weer. „Drie stuivers, en geen half je meer/" Vooruit maar", gromt de ouwe. De koopman pakt de poesjes op. Bromt bitter in z'n baard: „Een strop'* En stopt ze in een kratje Een heerdie er heeft bij gestaan. Klampt vriendelijk den koopman aan .Men kwartje, één zoo'n katje?" „Een kwartjel" snauwt-ie, „bij m'n eer Nog niet voor vijftig cent. meneert Bekijk ze maar es even: Zoo'n zeldzaam ongeschonden paar Koop ik niet tweemaal in een jaar. Je moet drie kwartjes geven" (Nadruk verboden.) LEO LEt. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5