de „Thetis "Hoofdpij" Y"AKK£fttJQ KEPS 'e ramp van WEK UW LEVER-GALOP VenitaAe DINSDAG 6 JÜNI 1939 EERSTE BLAD PAG. a Er heeft een torpedobuis opengestaan Chamberlain kondigt openbaar onderzoek aan Chamberlain heeft gisteren in het lagerhuis een uitvoerige verklaring afge legd over de betreurenswaardige ramp met de duikboot „Thetis", welke naar hij zeide was veroorzaakt door het onder water loopen van de voorste comparti menten van het schip, daar bij het duiken een van de torpedobuizen had openge staan. Het signaaltoestel van de „Thetis' werd bij het stooten op den zeebodem vernield, zoodat het niet mogelijk was, in contact te treden met schepen op de op pervlakte. Onmiddellijk werden toen door de duik boot boeien losgelaten, terwijl rooksigna len werden gegeven, doch deze werden niet terstond opgemerkt. De Minister-President zeide verder, dat gepoogd was, het ach torsohip hooger uit het water te lichten, teneinde een gat hierin te branden, om de opvarenden te redden, doch dit is niet gelukt. Vermoedelijk zijn drie menschen omge komen, toen zij poogden uit het schip te ontsnappen en zijn zij in het 6Chip terug getrokken. Verder is gepoogd het schip door middel Van pontons te lichten, doch het is uit de kabels losgeschoten. Men kan thans met geen mogelijkheid zeggen, wanneer het schip gelioht zal worden. De-Minister-President gaf nan-.ens de Re geering en namens het Huis uiting aan de diepe droefheid over het verlies van zoo veel waardevolle menschenlevens en aan de jdiepe sympathie met de achterblijvenden. De Minister-President zette nader uiteen, 'dat om onbekende redenen het sluitstuk van de onder water staande torpedo-lanceer- buis was geopend, waardoor het water naar binnen stroomde. De bemanning was niet in staat, het eer ste waterdichte schot te sluiten, zoodat de twee voorste compartimenten vol water liepen. Wel werden de ballasttanks terstond leeggeblazen, dodh het schip bleef zinken in een hoek van 35 graden en raakte den bodem op 130 voet diepte. Teneinde de ontsnapping van de opvaren den uit de duikboot te vergemakkelijken, werden door de bemanning alle maatrege len getroffen, om de duikboot, die aanvan kelijk horizontaal lag, lichter te maken, met liet gevolg, dat tegen den ochtend, om 2.06 uur de achtersteven omhoogrees on zes voet boven water uitstak. Vervolgens deed Ohamborlain mededee- ling van de maatregelen, welke door de ad miraliteit en door de andere opvarenden waren getroffen tot redding van de opvaren den. Met name werden de torpedojager „Brazen" en acht, andere torpedojagers «van het zesde flottielje, benevens zes mijnen vegers, twee duikbooten en een ander vaar tuig uitgezonden, om de „Thetis" op te spo ren. Aan deze nasporingen werd ook deelge nomen door een eskader vliegtuigen. Ten aanzien van de enorme moeilijk heden, die duikers ondervonden bij het af dalen naar de „Thetis", toen dit schip een maal gevonden was, deelde Ghamberlaiv; mede, dat er buitengewoon sterke stroomin- gon stonden pp de plaats, waar de duikboot gezonken was, zoodat de duikers slechts bij dood t,ij konden werken. De dokters, die de vier overlevenden na hun redding behandelden, hebben mededee- lingcn gedaan over den toestand van ern stige monoxyde-vergiftiging, waarin zij ver keerden. Tenslotte kondigde Chamberlain aan, dat met bet oog op don omvang van do ramp een volledig openhaar onderzoek naar de oorzaak zou worden ingesteld, terwijl intus- schen het gebruikelijke onderzoek der vloot- autoriteiten naar de technische zijde ervan zal woren ingesteld. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever-gal ln uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende Ie. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet allee zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechte lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrU te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. ElachtXarter's Lever-Pilletjes bi] apothekers en drogisten. I. 0.75. (Reel.) Verklaring van scheepswerf-direcienr Omtrent de oorzaken, welke tot de ramp leidden, heeft de heer Johnson, directeur de scheepswerf Cammell Laira and Cv, nog medegedeeld, dat de „Thetis" is veron gelukt, doordat er water in een van de oorste torpedolanceerbuizen is gekomen. Deze buis moet defect zijn geweest of h?t ooi-sluitstuk was niet dicht. De bemanning heeft het achtersluitstuk geopend in de mecning, dat er geen water in de buis was. Door den druk van het water konden de mannen de opening niet afsluiten. Toen de waterschotten waren neergelaten, stonden de twee voorste compartimenten onder water. Menschenlevens waren toen nog niet ver loren gegaan. Vier mannen zijn omgekomen bij het ge n-ui ken van de Davis-toestellen. Kapitein Oram en luitenant Woods erlieten de duikboot hot eerst Vier man nen wilden hun voorbeeld volgen, doch drie hunner moesten door welke oorzaak is niet bekend dood weer in de boot ge in-acht worden, terwijl de vierde na «enigen tijd bezweek. Later zijn Shaw en Arnold nog door middel van het Davis-toe6tel ont komen. .lohnson zette uiteen, dat eerst Oram en Woods naar buiten zijn gegaan, omdat zij de nuttigste aanwijzingen voor 't reddings werk konden geven. Het was een zeer dap pere daad van deze beide officieren, omdat zij niet wisten, of zij. aan de oppervlakte gekomen, redding zouden vindfcn. Gelukkig kwamen zij in de nabijheid van de „Brazen" >ven water. Johnson legde er den nadruk op, dat de admiraliteit alles heeft gedaan, om 't lever, der bemanning te redden. De reddings pogingen werden echter op ontzettende wijze bemoeilijkt door de sterke stroomin- pen. De duikers werden in bijna horizon tale houding gedwongen. Zij slaagden er niet in, de verbinding tot stand te brengen, die de opgeslotenen van versche lucht had moeten voorzien. Een der overlevenden heeft •erklaard, dat hij geen half uur langer had geleefd, indien hij in de boot had moeten blijven. Interview met luitenant Woods Luitenant Woods, die als tweede uit de .,Theti6" ontsnapte, heeft in het eerste inter- iew, dat hij de pers toestond, verklaard: „Toen ik de duikboot verliet, was het reeds zeer moeilijk om te ademen, maar ik had toen nog veel hoop, dat allen gered zouden worden, evenals de duikboot zelf. Ik sch echter niet te zeggen, wanneer de eerste teekenen van bezorgdheid zidh voor deden". Hij voegde daaraan toe, dat, zoolang het officieele onderzoek nog niet. geëindigd is, hij geen enkele technische bijzonderheid om trent het vreeselijko ongeluk wenschte mede te deelen. Wel merkte hij op „Ik zou alleen nog willen zeggen, dat het gedrag van de bemanning alsmede van de ver tegenwoordigers van de Cammel Laird- scheepswerf en de marine-experts aan boord prachtig was". Het onderzoek naar de ramp door de 'lootautoriteiten zal te Portsmouth worden gehouden. De commissie van onderzoek zal met gesloten deuren vergaderen. Na het einde van het onderzoek zal een verklaring worden gepubliceerd, tenzij bijzondere redenen hiervan moet wordon afgezien. Ten einde de commissie van onderzoek in staat te stellen, haar werk zoo volledig mo gelijk te verrichten, zal eerst hiermede wor den begonnen, wanneer de „Theti3" aan oppervlakte zal zijn gebracht. Woensdagmiddag om twee uur zal aan boord van een Britsch oorlogsschip in de. nabijheid van de plaats, waar de onderzeëer is gezonken, een herdenkingsdienst voor de slachtoffers van de ramp worden gehouden. Buitenlandsche deelneming President Lebrun heeft in een telegram aan koning George zijn deelneming betuigd met de rarmp van de „Thetis". De koning heeft dit telegram telegrafisoh beantwoord. De Duce heeft den vlootattaohé te Londen opgedragen, het Engelsche ministerie van Marine de deelneming der Italiaansche ma rine bij de ramp van de „Thetis" te be tuigen. Koning Victor Emanuel heeft dea Engel- schen koning een telegram van deelneming doen toekomen. FINSCHE JEUGD VERSTERKT DE GRENS Het eerste detachement Finsche vrijwil ligers, samengesteld uit studenten, is in de nabijheid van de Russische grens aangeko men, om versterkingen tegen mogelijke agressie aan te leggen. Zij werden door de plaatselijke autoriteiten met muziek er spraken ontvangen. De studenten en verscheiden duizenden andere jonge mannen hebben de Finsche regeering aangeboden, om dezen zomer on betaald aan de versterking van de grens te werken. De laatste twee duikboot-drama's in beeld Beide kaartjes illustreeren duidelijk de laatste twee duikbootrampen in een tijds verloop van 10 dagen; beide zijn bij het proefvaren omgekomen. 126 menschen in totaal lieten (hierbij hun leven. Uit het verschil in ligging is het te ver klaren waarom uit de Amerikaansohe duik boot die vlak gezonken was op een grootere diepte wel menschen konden gered worden met behulp der duikerklok, hetgeen, bij de ongunstige positie van de „Thetis", alhoewel iOp geringer diepte, uitgesloten was. Aanslag op hertogin van Kent? Men meent to weten, aldus werd heden nacht uit Londen gemeld, dat gisteravond een aanslag is gepleegd op de hertogin van Kent, op het oogenblik, waarop zij haar oning aan Bclgrave Square verliet. Er rerd een schot op haar gelost, waardoor zij echter niet werd geraakt. Er is een arresta tie verricht. Het schot werd gelost op het oogenblik, dat de hertogin haar woning verliet en plaats wilde nemen in haar automobiel. Zij was vergezeld van Lady Portarlington. De hertogin scheen er zich geen rekenschap an te geven dat op haar gemikt was. De automobiel werd evenmin getroffen. De hertogin begaf zich naar een bioscoop in het West End. Eerst na de vertooning werd zij op de hoogte gebracht van het voorval. De dader gevat LONDEN, 6 Juni (Reuter). Omtrent den aanslag op de hertogin van Kent meldt Reuter nog nader, dat toen het sohot was afgevuurd twee politiemannen zich op een man wierpen, die in de nabijheid stond. Na eon korte worsteling werd de man overmees- meesterd en naar het politiebureau gebracht. Later werd in de omgeving van de woning van de hertogin een geweer met afgezaag- den loop gevonden en naar het politiebureau gebracht voor onderzoek. Het bleek, dat het geweer sleohts één pa troon had bevat. De hertog, die voor particuliere zaken af wezig was, hoorde eerst van den aanslag bij zijn thuiskomst. Na het incident werden drie politiemannen voor het huis geplaatst, die iedereen, die het huis naderde, aan hielden. - Britsch koningspaar kon niet vertrekken Enthousiaste Canadeezen houden den trein op WINNIPEG, 5 Juni. (Havas). Vierduizend menschen hebben hier den koninklijken trein belet te vertrekken. Er was voorzien in een oponthoud van een half uur, einde den koning in staat te stellen, de hand te drukken van een aantal oorlogsv minkten, die in groepen op het station bij een waren gekomen. Toen deze plechtigheid was afgeloopen, riep de buiten verzamelde menigte: „Wij willen den koning, wij wil len de koningin". Het koninklijke paar was verplicht, uit den trein te stijgen en zich te midden van de enthousiaste menigte te begeven. DE BLIKSEM SLOEG IN DE KERK! In Pradines nabij Cahors in het departe ment Lot (Frankrijk) is tijdens de H. Mis de bliksem in een kerk geslagen. De klok kentoren werd volkomen vernield. Talrijke kunstvoorwerpen in het schip der kerk zijn zwaar beschadigd. Van de ongeveer honderd kerkgangers zijn er twintig zwaar gewond. Een 7-jarige jongen heeft het licht in zijn oogen verloren. •olgende over dit Zuid-Slavische Staatsbe- Het bezoek van Prins-regent Paul van Zuid-Slavië en zijn gevolg aan Berlijn heeft gelegenheid gegeven tot een omvattende politieke sredachtemvisseling tusschen de Zuid-Slavische gasten en de toonaangevende Duitsche instanties. De besprekingen, die in franke openhartig heid en in den vriendschappelijken geest werden gevoerd, hölhen zich uitgestrekt tot alle de heide landen rakende problemen Beide partijen zien in de vertrouwensvolle vriendschap een nauwe samenwerking, die Zuid-Slavië met Duitsohland en Italië ver bindt, een essentieel element voor de kal meering van Europa en voor een politiek, die een werkelijk opbouwend werk ten doel heeft. Beide regeeringen zijn vastbesloten hare betrekkingen op deze duidelijke en hechte basis in politiek, economisch en cul tureel opzicht verder te verdiepen. Zij zijn in volledige overeenstemming met de Italiaansche regeering er van overtuigd, dat zij met deze duidelijke politiek de taak dienen, die er in bestaat de tegenwoordig op Europa drukkende politieke spanningen uit den weg te ruimen en een de levensrechten dor volkeren waarborgende vreedzame ont wikkeling veilig te stellen. ITALIE'S WENSCHEN INZAKE HET SUEZ-KANAAL President-directeur houdt scherp requisitoir In de te Parijs gehouden algemeene ver gadcring der Suezkanaal-Mij heeft de presi dent-directeur, markies De Vogue, scher pe critiek uitgeoefend op de Italiaansche aanspraken inzake het Suezkanaal. In deze bewogen tijden, aldus de markies De Vogue, wordt liet gegeven woord ver waarloosd en hoort men dat het geweld de basis is van de betrekkingen der naties en dat het zich houden aan het gegeven woord „een luxe is voor rijke lieden". Dit is het nieuwe recht, dat het oude Rome van hei Jus gentium met zijn beschavingswerk nau welijks zou herkennen. Thans willen de lieden, die deze woorden spreken, de hand leggen op onze maatschappij. In Italië is hiervoor een ware kruistocht begonnen in alle groote en kleine bladen, zoodat het niet moeilijk is om te weten waar de bron van deze actie gezocht moet worden. Men betwist onze rechten op grond van on nauwkeurigheden in de feiten en met ver- valsching van data en cijfers, op een manier die of kwade trouw verraadt of 'n ongemee- ne slordigheid. Het doel van Italië met deze manoeuvre, aldus De Vogue, is zetels in den raad van beheer te verkrijgen, alsmede verlaging van de kanaalreohten en ten slotte het beheer te doen overgaan op een internationale com missie. Sedert 1883 hebben vertegenwoordigers van de landen die het meest gebruik maken van het kanaal aandeel gekregen in het beheer van de onderneming. Zeven zetels zijn toe gewezen aan vertegenwoordigers van de Britsche reeders. andere aan Frairschen, Duitschers on Nederlanders. Het kan zijn, vervolgde de markies De Vogue, dat de omstandigheden aanleiding geven om het hierbij niet te laten. Doch alleen overwegingen van nuttigheid en wenschelijkheid zullen hierbij den doorslag geven. Het zal van betcekenis zijn, dat degenen die in dein raad wenschen te komen het verlangen toonen in het belang van den goeden gang van zaken van de maatschap pij te werken en niet om deze tegen te wer ken. Men kan moeilijk verlangen dat men iemand de deur opent die alleen binnen wenscht te komen om te plunderen. Alles brengt ons er dus toe onzen weg te vervolgen zonder iets in onze wijze van doen te veranderen, in weerwil van ongerecht vaardigde critiek en ij dele bedreigingen. De Duitsche vrijwilligers geïnspecteerd Het bombardement van Almeria verheerlijkt! Groot-admiraal R a e d e r heeft in het kamp van Doeberitz, bij Berlijn, de eenhe den der marine geïnspecteerd, die in Spanjo hebben gevochten. Op de eerste plaats stonden de officieren x manschappen van de troepen der „Noord- zeegroep", welke reeds van het begin af aan de ge\ echten hebben deelgenomen. Or*: waren er delegaties van de pantser schepen „Admiraal Scheer". „Deutschland", de torpedojagers ..Leopard", „Lux", „Alba tros" en „Seeadler". Admiraal Raeder verheerlijkte de presta ties der Duitsche marine-soldaten in Spanjo verklaarde dat de officieren van de Duit sche vloot bij de uitoefening van hun taak de groote verantwoordelijkheid hadden, een itbreiding van het conflict tegen te gaan. Sprekende over het bombardement van Almeria zeide de admiraal dat deze daad de wereld bewees, dat het thans niet meer mogelijk is ongestraft Duitsche strijdkraon- tan te vallen. icring heeft de eenheden van het Condorlegioen geïnspecteerd. Hij verklaarde, dat de geheele Duitsche natie zich voor de geheele weiyld solidair gevoelt met de vrijwilligers, die in Spanje hebben gestre den. Ilij besloot met te zeggen, dat de orde in Spanje hoeft gezegevierd over het bolsje- Men meent te weten, dat Queipo de Llano nog eenige dagen te Berlijn zal blij- ■en. waar hij belangrijke besprekingen zal oerèn met de politieke autoriteiten en de Duitsche legerleiders. Prins Paul uit Berlijn vertrokken Geen politieke overeenkomst gesloten Prins Paul on prinses Olga van Zuid- Slavië hebben Berlijn verlaten om via Dres den on F.berswaldo naar Belgrado terug te keeren. Men verklaart in officieele Duitsche krin gen, dat tijdens het bezoek van prins Paul geenerlei politieke overeenkomst tusschen Duitschland en Zuid-Slavië is gesloten. De economische besprekingen te Keulen tusschen vertegenwoordigers der beide lan den duurt voort. Een officieel communiqué meldt o.a. hel VERKRIJGBAAR BIJ ELKEN GOEDEN INSTALLATEUR is een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen. Een "AKKERTJE't verdrijft ie binnen een kwartier geheeL De Italianen terug uit Spanje Dagorder van Mussolini Gistermiddag zijn de schepen, welke Italiaansche troepen uit Spanje terugbren gen, in de golf van Napels binnengeloopen, alwaar zij door een eskader oorlogsschepen werden verwelkomd. Minister C i a n o is te Napels aangekomen, om den vertegenwoordiger van Franco, den Spaanschen minister van binnenlandsche zaken. Sutler, te ontvangen. Mussolini heeft tot de uit Spanje te- rugkeerende troepen een dagorder gericht, waarin hij o.m. zegt: „Op de slagvelden hebt gij den band tusschen Spanje eji Italië met bloed bezegeld. Het eene, vrije en groote Spanje van Franco is ook door uw offers ontstaan. Dertig maanden lang zijt gij het schrikbeeld geweest van de groote demo-plu tocratieën en hierop moet gij trotsch zijn. De divisie „Littorio", de onweerstaanbare en gevreesde divisie, blijft in haar tegen woordige samenstelling bestaan. Deze hooge onderscheiding hebt gij ten volle verdiend". Bulgaarsch-Italiaansche overeenkomst geteekend De Italiaansche gezant te Sofia en de Bul- gaarsche minister-president Kiossei'va- n o f hebben een cultureele overeenkomst tusschen Bulgarije en Italië onderteekend, waarover reeds eenige maanden werd onder handeld. Aanvankelijk hadden de Italianen een krachtig propaganda-instrument van dit verdrag willen maken en hadden zij voor- MINTA Verfijnde pepermunt. Neem ze in huis. 2 ons voor 25 cent en in fleurige doo- zen van 35 cent. (Keel) gesteld, dat op hun kosten aan iedere BuJ. gaarsche school een Italiaansche onderwij, zer zou wordon aangesteld. De overeenkomst, welke is onderteekend, gaat evenwel niet uit boven de gébiruikelijke verdragen in dezen zin. Een dor voornaamste punten is, dat het Italiaansch een verplichte taal wordt aan de Bulgaarsche middelbare scholen. Londen bestudeert Molotofs antwoord Chamberlain wil niet naar Moskon In de eerste bijeenkomst van het lager hu's na het Pinksterrecos heeft Chamber lain meegedeeld, dat het antwoord van Sovjet-Unie op de Fransch-Britsche voorstel len Zaterdag te Londen is ontvangen. Het wordt thans bestudeerd en do regeerlni hoopt binnenkort een verklaring te kunnen afleggen. Do labour afgevaardigde David Adams vroeg den minister-president of deze, gezien zijn indertijd voor de overeenkomst van Mïinchen afgelegde verklaring ove groote waarde van het persoonlijk con tart tusschen staatshoofden, het niet wenschelijï achtte een bezoek te ba-ei\gen aan Moskou. Chamberlain antwoordde, dat zijn verkin- ring natuurlijk moet worden gezien in het licht van den tijd, waarin zij werd afgelegd de huidige omstandigheden achtte de minister-president het piet waarschijnlijk dat het voorstel van Adams nut zou hebben Chamberlain antwoordde njet toen Adami verder vroeg, of er een uit den weg te mi rt hindernis bestond tusschen Engeland de sovjet-unie en of hij niet van meeninj s, dat door een persoonlijk bezoek d hindernis wel zou worden weggenomen. Letland wil niet onder voogdij Naar aanleiding van de rede van Mole- to f zet de officieuse „Brive Zeme" de positli van Letland uiteen. Het Wad schrijft, da! Letland bereid is, met de wapens in de hani zijn neutraliteit te verdedigen en alleen eei garantie van deze neutraliteit kan aanvaai den. De voorsellen van Molotof doen denkei aan voornemens, om zekere kleine statei onder voogdij te stellen, terwijl de Britsch voorstellen rekening houden met den wil <i de wenschen van de neutrale staten. Indien de Oostzee-landen, evenals Belgi an allo betrokken landen een garantie vai him neutratliteit zouden kunnen krijgen dan zou dtf, een gelukkige oplossing zijn Een overeenkomst tusschen Engeland Frankrijk en de Sovjet-Unie hangt niet van de Oostzee-landen. Indien men de» staten bij dit verdrag zou willen betrekken in strijd met hun belangen, dan zouden i niets anders doen dan tegen deze manit van doen met klem te protesteeren. DOOVE MAN OP ONBEWAAKTEN OVERWEG DOODGEREDEN PRINCENHAGE, 6 Juni. Gistermiddag a kwart over vijf heeft zich op den onbewaal ten overweg te Beek (gemeente Prineen hage) een doodelijk ongeluk voorgedaan. E 83-jarige heer J. van Enschot, wonend te Beek, werd door een sneltrein uit Bred gegrepen. De man, die doof was, weri slag gedood. De trein had eenigen tijd tragi ng. EXCELSIOR Heeren- of Damesrijwii met orig. torpedonaaf, nikk. delen zw. ve. chroomd, moffelwerk geh. roestvrij, de allt beste Englebert banden, het kan niet bete 36.-. Belgisch-Ballonrijwiel m. org. tos pedonaaf, nikk. delen zw. verchroomd, mot felwerk gch. roestvrij, Englebert ballon bas den, rijden reusachtig licht, f 38.— Tandems zw. kruisframes, v. en achter is Eng. Brittes-Hubb trommelremnaven 72.51 Al onze rijwielen zijn m. 3 j. schr. garant' Lev. fr. remb., vrij zicht, Vr. prijsc. kortingbonnen. Stofzuigers, groot sleemi 120 of 220 volt, enorme zuigkracht, 3 ji gnr. 32.-. Rijwielfabriek „EXCELSI01 VLAARDINGEN Telefoon Hij begint een verhaal van twee broers, die bij vader in 'de zaak zijn. De oudste is bestemd, zijn vader op te volgen. Hij rekent daar vast op, daar is geen twijfel aan. Daardoor durft hij zich wijden aan zijn liefhebberijen, zijn liefde voor de natuur, zijn boeken over plant en dier, zijn verkennings tochten in de open velden onder den ruimen hemel en zijn gave om de dingen door mooie teekeningen duidelijk in beeld te brengen. De jongste is anders. Hij cijfert graag en meet alle dingen af naar de waarde der getallen, waarin hun profijtelijkheid wordt uitgedrukt. Hij is een geboren zakenman en arbeidt graag in zaken. Zijn werklust maakt het zijn broer gemak kelijk. In deze richting gaat Arnold zijn verhaal ontwikkelen, hij teekent de twee karakters, hij pelt geleidelijk de bolsters af. om de innerlijke pit te toonen. De oudste broer lijkt op hemzelf, de tweede lijkt op Aat. Hij doet dat niet opzettelijk. En soms toch ook een beetje ,"wèl opzettelijk. Maar er moet meer spanning komen en de figuren zijn nog te slap. De jongste broer wordt uitgewerkt tot een intrigant, die zijn broer lagen legt, o-m hem als de tijd rijp is, buiten boord te wippen of ergens aan wal te zetten en zelf door te varen als onbestreden kapitein, zooals in vroeger eeuwen de oude zeelui hun overwonnen mededinger, na behoorlijk of schijn proces, met een flesch water en een brood afzetten op een onbewoond eiland. Daar kraait geen haan naar, als het for meel maar gaat in den wettigen weg! Het beeld van den jongsten broer wordt leelijk-. Arnold leest zijn werk nog eens over, het wordt goed. De jongste broer is Aat niet meer. Eerst was hij dat wel, nu is hij een Aat in 't leelijk. Zal dat geen bezwaar zijn en geen moeilijkheden geven? Maar zoo gaat het toch wel in het leven? Het kan zoo gegaan zijn, het kan! En mocht Aat het zich aantrekken, dan hindert dat nog niet. Door Elsa's praten is bij Arnold een stemming gewekt, die niet vriendelijk meer is. Misschien heeft ze wel gelijk. En Arnold kan zich nu niet meer verweren. Het eenige wapen, dat hem overblijft in den levensstrijd is zijn pen. Mocht het zijn, dat Aat onaangenaam getroffen wordt, dan zal dat voor Arnold een stille wraak zijn. Zoo werkt hij verder. De jongste broer krijgt zijn zin, de oudste moet het veld ruimen. Eindelijk is het werk gereed. Zijn artikeltjes zijn onder eigen naam geplaatst in de Christelijke Maandpost. Bij de redactie van datzelfde tijdschrift zal hij ook dit manuscript inzenden. Hij heeft er maanden aan gewerkt. De tijd heeft niet stil gestaan. XV De tijdelijke directeur van de Metaalwarenfabri-ek Jupiter zit aan zijn bureau. Hij is nu voor heel het personeel meneer Walle. Ieder bewondert zijn werkkracht en allen respectee ren zijn prestaties. Hij buigt zich over zijn cijfers, noteert, groepeert, rekent en teekent aan. Hij is bezig zijn eerste balans in elkaar te zetten, want het proefjaar liep ten einde. Al zijn maatregelen heeft hij tijdig genomen, hij is door loopend op zijn post en altijd in 't geweer geweest, zijn scherpe hersenen hebben alles en ieder getaxeerd. Er zijn nog meer werklieden ontslagen behalve de eerste twaalf, maar ook nieuwe in dienst g esteld, meest jonge krachten. Wat zal het resultaat zijn? Op het redactiebureau van de Christelijke Maandpost zit ook iemand in gebogen houding, Hij leest het manuscript van den heer Van den Cornput en het bevalt hem wel. Aat, de directeur, zit geboeid aan zijn cijfers. Hij heeft geregeld aanteekening gehouden en ieder kwartaal een klad- berekening gemaakt van winst en verlies, maar nu zal op al zijn sommen de proef gemaakt worden, die het eindbedrag van zijn berekeningen toetsen zal aan de onaantastbare wer kelijkheid. Is hij geslaagd? Zal het directeurschap hem definitief worden opgedragen? Dat is de vraag, waar alles om draait. En het antwoord zal gegeven worden door de balans, door een paar doode. stomme, neen, levende, sprekende cijfers! Cijfers zijn rechters, streng, onpartijdig en onvermurwbaar. Aat heeft gehoord, dat Arnold het honorarium ontvangen heeft voor zijn bijdragen in de Maandpost. Daar heeft Elsa voor gezorgd. Het bedrag heeft ze niet genoemd. Dat volgt later, als de binnen gekomen som wat grooter zal wezen. Het gaat nu maar om het resultaat. Daar gaat het bij Aat ooj ee: om. Daarvoor zit hij zoo naarstig te cijferen. Het resultaat Ha Veertien dagen later zit de president-commissaris mt jaj dezelfde cijfers voor zich. Ook hij is in spanning, het gaaf va om een kapitaal van driehonderd vijf en zeventig duizenj gulden. Dat is geen kleinigheid. Ook niet voor den directeu| wiens aangehuwde familie bij de zaak betrokken is voor c derde van dit bedrag. Zoodra hij de cijfers heeft doorgezien, is zijn besluit gé' mr. nomen, hij zal de jaarlijksche algemeene vergadering aandeelhouders samenroepen. I Op die vergadering is Aat aanwezig, maar hij weet zei beve niet, of hij zit als tijdelijk directeur of alleen als aandeeljcomi houder. In elk geval is zijn tegenwoordigheid wettig. De heeren informeeren naar elkanders welstand en nat Vai die van hun gezin. De president doet zulks ook bij Aat ej vraagt welwillend naar mevrouw en naar de beide moedert ^°01 Daarna wordt de vergadering geopend. Alle heeren kijke »s_, geanimeerd. Ze hebben al iets gehoord en sommigen hebbt^^ de cijfers gezien, maar niet allen. ihui „Mijnheer Walle," zegt de president, „we hebben genoegen kennis genomen van uw cijfers op deze balans«*<>-- feliciteeren u en ook onszelf met het aanvankelijk verkreor resultaat." „Ik heb de cijfers niet gezien," interrumpeert er een. „Ik ook niet." „O, er zijn heeren, die de cijfers nog niet kennen. Ik ze daarom voorlezen." Langzaam en duidelijk leest de president posten en geta len, het geduld der heeren wordt op zware proef gestel Eindelijk emt hij het winstcijfer, dat verrassend hoog lijl Op <fc; meeste gezichten komt een blijde verbazing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2