Naar Engeland met de „Koningin Emma' LICHAMELIJKE OEFENING MAANDAG 5 JUNI 1939 DERDE BLAD PAG. 9 Londen, de stad van modern verkeer, histori sche herinnering en overgeleverde gewoonten EIn reis naar Londen is toch nog altijd wat anders als 'n reis naar Amsterdam. Dat wil niets afdoen aan de beteekenis var onze hoofdstad. Het is een stad met eer werkzame bevolking, met een geschiedenis waarin arbeid, kennis, vernuft, durf en on dernemingsgeest hoofdrollen vervullen. Maar toch, hoe men het ook keert of wendt, ieder objectief waarnemer zal het ons toe geven, dat men anaers naar Londen gaat als naar Amsterdam. Want behalve dat men zich anders instelt, moet men er ook heen gaan over zee; tot voor kort kon het niet anders, en ook thans neemt misschien nog 99 procent de boot inplaats van de vlipg machine. Wie voor de eerste maal in Londen komt ondergaat de sensatie van tal van indruk ken die met kracht op hem los komen stor men: enorme mjissa huizen en straten; reusachtig verkeer; geweldige hoeveelheden mensehen; maar ooit die van een zekere .statigheid, gehechtheid aan gewoonten en overlevering; een stad waar moderne ge schiedenis gemaakt wordt en waar eeuwen lang wereldgeschiedenis gemaakt is kortom 'een metropool waar de uitersten elkaar raken of liever, hand in hand gaan. Verleden week had de maatschappij „Zee land" een aantal vertegenwoordigers va pers en een aantal dito's van reisbureaux in Nederland en Duitschland uitgenoodigd om een tocht te maken naar Engeland aan boord van het nieuwe motorschip, de „Ko ningin Emma". Bij dat gezelschap waren er ook. verschillenden die Londen nog niet eerder gezien hadden, en zij hadden dezelf de ervaring als schrijver dezes had toen hij voor ne eerste maal Liverpool Street Station uitstapte om in z'n eentje uit te vinden hoe de weg was naar Ealing, hcelemaal aan het andere end van de stad. Dat lukte toen, meer uit geluk dan uit wijsheid, vrij aardig. Maar ik sprak kort daarop een landgenoot, die hetzelfde begin- en eindpunt bad gehad, maar bij hap twee ii drie uur met de onder- grondsche trein rondgezworven voor hij was waar hij wezen moest. Dat kan iedereen overkomen. Maar noodig is het thans jiiet meei\ Toen werden we zoo pardoes voor het probleem van de ondergrondsche gezet, maar nu is er over al deze dingen zoo'n ge weldige hoop materiaal gratis verkrijgbaar, dat men zonder moeite zich over alles en nog wat oriënteeren kan en een volledig program kan opmaken alvorens men zich onderdompelt in de maalstroom van de hoofdstad van het Britsche imperium. En als men zich liever ook d i e moeite nog bespaart, dan kan men zich opgeven clubtochten bij de Chr. Reisvereeniging of bij de reisbureaux; dan hoeft men maar de leiding te volgen en alles komt in orde. Ook de maatschappij Zeeland zelf orga niseert tochten naar Londen op dezelfae wijze als het gezelschap van de vorige week heeft gemaakt. Men noemt ze „Kant en klaar-toch ten"; ze vangen Donderdags aan en men komt Zaterdags terug. Men logeert daarbij in een uitstekend hotel en krijgt een tocht door Londen, een „sight-seeing tour", onder leiding van een gids aie Nederlandsch spreekt; niet iemand die het maar een beetje zoo-zoo kent, maar een Nederlander. Deze tochten gaan uitsluitend via Vlisski- gen en in aansluiting eraan stellen de te genwoordig zoo coulante Nederlandsche spoorwegen van alle stations sterk geredu ceerde retours tweede en derde klasse naar .Vlissingen verkrijgbaar. Onze tocht begon te Rotterdam en zij werd onder begunstiging van fraai weer vol bracht; wel waaide het op de terugreis een beetje, maar de nieuwe boot van de „Zee land" waarborgt een rustige overtocht, van zeeziekte hadden maar weinigen last. De overtocht is ook maar kort met dit snel varend schip: we vertrokken om half 12 van de Parkkace te Rotterdam en waren om zeven uur in Harwich; de terugweg was even voorspoedig en nog vlugger: vertrek half 12; aankomst 5 uur. Daarbij deed zich nog de eigenaardige sensatie voor dat het Een van de beefeaterszooals men de sup poosten va/n de Tower noemtof „yeomen of the guard" zooals hun officieele titel luidt. Letterlijk beteekent beefeater vleescheter; dus bediende. Het stamt af van een oud Angelsaksisch woord en niet van sen Fransch woord buffetierdat volgens Eteevens dun volksetymologisch tot beefeater zou zijn geworden Trafalgar Square (het Trafalgar Plein,) met het monument van Nelson, een van Engelands grootste zeehelden. Op het zelfde plein komt nu het monument voor admiraal Jellicoe te staan. schip dat op de gewone dagverbinding Har wichVlissingen voer, het eerst van wal stak; en pas een poos later de „Koningin Emma"; op zee werd de afstand gestadig korter en hoewel het eerste schip het erop toelegde zoo snel mogelijk te varen om oogenblik van het strijken van de vlag zoo lang mogelijk uit te stellen, werd de afstand steeds kleiner en zag men tenslotte de drie kleur op de achtersteven naar beneden gaan. Een beeld van de vaart op de levenszee! Bij oe aankomst op de heenreis ging men per sneltrein naar Londen door het fraaie heuvelachtige landschap van Essex. Na on geveer anderhalf uur komt men Londen binnen. Daar geeft de trein uitzicht op even troostelooze huizenzee en achterkanten van woningen als dat bij de meeste gr steden het geval is: Bèthnal Green maakt hierop geen uitzondering, evenmin als Feijenoord. Per autobus weruen we verdeeld over een aantal hotels, waar men keurig en op Engelsch-degelijke wijze voor de gasten zorgde. Onze tocht van de volgende morgen ging door de drukke straten van de City, langs Embankment, door de dagblad-wijk van Fleet Street, langs de St. Paulus kathe draal, langs het nieuwe gebouw van de Bank van Engeland; langs de Cenotaaf waar even gedacht werd aan de vele oor logsslachtoffers; langs National Gallery, Victoria and Albert Museum, enz. enz. We bezochten even de Tower, waar zooveel be langrijke -momenten van de Engelsche geschiedenis vallen te overdenken: de moord door Richard III op de jonge prinsen zijn neefs, Eduard V en de hertog van York in 1483; de vele hooggeplaatsten, die er gevan gen werden gSezet en die er onthoofd zijn of die" er alleen weer buiten kwamen om dit lot te ondergaan: de schoone tweede ge malin van Hendrik VIII, Amne Boleyn; een zijner volgende vrouwen, Queen Catherine Howard; de 17.-jarige rivale van koningin Maria, Lady Jane Grey, en vele anderen. Een koperen inscriptie geeft c.e plaats aan waar zij hun einde vonden, en vijf gekort wiekte zwarte raven springen er rond om het sombere aanzien nog te vergrooten. De kroonjuweelen werden- eveneens be zichtigd, het is de moeite waard er een blik op te werpen. Daarna bezochten we nog de West minster Abdij, juist toen Big Ben van het Parlementsgebouw af zijn zware twaalf slagen de lucht in zond. In de Abbey ligt al wat groot is geweest in het eilandenrijk der laatste duizend jaar: koningen, staatslieden, ontdekkingsreizigers, dichters en schrijvers. Daar ligt ook, „among the most illustrious of the land",' de soldaat zonder naam, en naast zijn rustplaats is een afgescheiden gedeelte waar sedert September van het vo rig jaar op initiatief van mevrouw Cham berlain voortdurend gebeden worden opge zonden, opdat de vrede moge worden be houden. Daar hebben wij in stilte enkele oogenblikken vam „intercession" gepaard de smeekingen der aanwezige Engel- schen. Des middags brachten we nog even met een collega een bezoek aan het Britsch mu seum. Dit museum is een geweldige be waarplaats van enorme hoeveelheden schat ten uit alle deelen der aarde en uit alle denkbare perioden der geschiedenis. Men moest er feitelijk een paar weken over doen. Wij hadden slechts gelegenheid om wat rond te wandelen en even eèn weemoedige blik te slaan op de mummie van een ouden Egyptenaar die volgens het opschrift onge veer 3500 jaar vóór Christus moet geleefd hebben. Zoo werden we temidden van het moderne beweeg van een wereldstad bepaald bij het vergankelijke en nietige van het aardsche bestaan. Maar we sloegen ook een blik op de schatten van de Engelsche lite ratuur die in groote zalen worden bewaard of tentoongespreid: op het oudste werk van eenige omvang in een germaansche taal: het manuscript van de „Beowulf"; op de eerste uitgave van Miltons onvergankelijk epos „Paradise Lost" en op de drie bladzij- van „The Play of Sir Thomas More", die buiten de bekende zes handteekeningen twee woorden, zoo goed als zeker de eenige zijn die ons in het eigen handschrift William Shakespeare zijn overgebleven. De toespraken waren op deze reis een gelukkig verschijnsel sober. De heer K. Bron van de maatschappij „Zeeland" die alles zoo voortreffelijk had geregeld, in samenwerking met den vertegenwoordiger der Mij in Londen, den heer J. Noest, sprak op de heenreis een welkom tot de gasten. In Londen wees de heer Gibson namens de London and North Eastern Railway op, dat Engeland niet alleen uit Londen bestaat, maar dat er heerlijke stre ken zijn in Cornwall, in „glorious Devon", in Wales, in het Merengebied, in Schotland. Inderdaad, dit is waar; de Nederlanders hebben Duitschland, Zwitserland, België enz. tdekt; als er eens wat meer overzee ge gaan wordt en welk Nederlander is nu bang van de zee! zal men de ondervin ding opdoen dat men van een reis naar Engeland geen berouw kan hebben. W ij hebben dat nu, en ook vroeger, niet gehad, j Dat er dankwoorden werden gesproken namens de pers en namens de reisbureaux .spreekt vanzelf. Die dankwoorden waren ge meend; de royale wijze waarop op reis voor alles gezorgd werd en de vriendschappelijke wijze waarop de omgang plaats had, gaven daar alle reden toe. Eigenlijk is er niets mooiers dan een zeepeis: het geeft een prachtige tocht, met frissche lucht uit de allereerste hand; een mogelijkheid tot veel ongeowongener omgang en gelegenheid tot onderlinge kennismaking dan bij een reis per trein. Moge dus de „Koningin Emma" na ons te vreden gezelschap nog vele malen even tevreden gezelschappen overzetten. BINNENLAND De verlofregeling van grenstroepen Geen sombere gevolgtrekking. Het bericht, dat telkens een tiende deel der grenswachters een maand verlof zal krijgen, heeft eenige onrust verwekt. Men concludeerde hieruit, dat de opgeroepenen nog minstens tien maanden onder de wa penen gehouden zullen worden. Doch zoo is het niet. De regeling geldt tot het tijdstip van groot verlof, ten 'leparte- mente vernamen wij nog, dat zulks zeker niet zeggen, wil, dat dit tijdstip nog tien maanden verwijderd is. Nieuw ontgonnen pachthoeven Evenals in vorige jaren zal binnenkort van Staatswege een aantal nieuw te bouwen boerderijen in pacht worden uitgegeven op de onder bet beheer van den rentmeester der Staatsdomeinen te Zwolle ressorteerende gronden in de 4 noordelijke provinciën. In dezen zomer zullen worden ver pacht 24 boerderijen met een gezamen lijke oppervlakte van ca. 440H.A., en wet 5 in de provincie Friesland, n.l. 2 nabij Röohel, 1 in het complex „Het Jongenshuis" nabij Appelscha, 1 nabij Hoornstemvaag en 1 nabij Kooten; 12 in de provincie Groningen, waarvan 2 in de gemeente Grootegast, S nabij Tol- bert en 2 in de gemeente Bellingwolde, terwijl 7 stuks zullen zijn gelegen in het land van Vollenhove, nabij Giet hoorn (provincie Overijssel). De bij de boerderijen behoorende gronden zijn van overheidswege in werkverschaffing ontgonnen, waarna ze gedurende korteren of langeren tijd zijn geëxploiteerd, zoodat de cultuurloestand thans zoodanig is, dat ze in pacht kunnen worden uitgegeven. De aanlbesteding van den bouw dezer boerderijen zal zoo spoedig mogelijk geschie den, teneinde de gebouwen op 1 Mei 1940 in gebniik te kunnen nemen. Na ontvangst van de (in het prospectus aanwezige) aanmeldingsformulieren zal een aanvang worden gemaakt met de selectie der pachters, waarbij evenals in vorige jaren zal worden gelet op vakbekwaamheid, ontwikkeling, financieele draagkracht, enz. DE ZOUTCONVENTIE Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken, in antwoord op het desbetreffende verzoek van een zevental zoutzieders, medegedeeld, dat hij in beginsel bereid is de verlenging van de algemeen verbindend-verklaring der Zoutconventie met één jaar te bevorderen. Ir. A. E. R .COLLETTE f In bijna 82-jarigen ouderdom is Zaterdag to 's-Gravenhage overleden ir. A. E. R. L o l- lette, oud-hoofdingenieur der telegrafie en telefonie en oud-voorzitter van de Vereeni- ging voor handel, nijverheid en gemeente belangen te 's-Gravenhage. DUIZEND GULDEN VAN ZIJN KOSTBAAS OPGEMAAKT LEIDEN, 5 Juni. Op verzoek van de Leidsche politie is te Rotterdam aangehou den de 35-jarige werklooze chauffeur F. H. uit de Alvelaan alhier, die. eenige dagen geleden was verdwenen met medeneming van een bedrag van duizend gulden aan bankbiljetten, welke toebehoorden aan zijn S3-jarigen kostbaas P. R. H. heeft van dit geld eenige schulden betaald en voorts in Den Haag, Rotterdam en Antwerpen tal van café's bezocht. Bij zijn aanhouding wa ren van het geld nog slechts twee rijksdaal ders over. Hij heeft een volledige bekente nis afgelegd. Een der vier zwarte papegaaien, afkom stig uit Borneo, die behooren tot de nieuwste aanwinsten van den Haagschen Dierentuin. FRIESGHE BOTERDRABBELKOEKEN Oudste adres nofi sC* u'lt v persen de^ too In bussen 6 st 0.50; 10 st- 0.85; Luxe bussen 10 st. 1 0.90; 17 sL 1 1.50; Boven 1 2.— franco TeleL 20 Gironammei 30584 J. C. REPKO WORKUM (Reel., Beslissing candidatenlijsten Gedep. Staten zijn niet enghartig Uit eenige beslissingen, opgenomen in 't Weekblad voor Gemeentebelangen, blijkt, dat verschillende colleges van Gedep. Sta ten geen enghartig en formalistisch stand punt innemen ten aanzien van de samen stelling mn candidatenlijsten voor de komen de gemeenteraadeverkiezingen. In Limburg waren bezwaren inge diend tegen een lijst, omdat de naam van een derden eandidaat was bijgeschreven toen de onderteekenaars hun handteekening reeds hadden gezet. Gedep. Staten overwo gen echter, dat de onderteekenaars wisten, dat -de derde naam er nog aan toegevoegd zou worden en overigens had ook niemand er bezwaar tegen gemaakt. De lijst bleef dus gehandhaafd. Ergens in Noordbrabant had men de voornamen van candidaten zoowel vóór als achter den familienaam geplaatst. Gedep. Staten vonden deze fout zóó onbelangrijk, dat 7.:j daérom de lijst niet ongeldig wilden verklaren. In Gelderland was een erger fout te berechten. Op de candidatenlijst was niet ingevuld, dat de lijst gold voor de verkie zing oj) 31 Mei, en evenmin, dat bet de ge meente Rossum betrof. Gedep. Staten be slisten echter, dat het laatste voldoende bleek uit de woonplaatsder candidaten en het weglaten van den datum kon ook geen verwarring brengen, want de lijst was inge diend op 9 Mei 1939 en uit de bijgevoegde verklaring bleek zelfs, dat het de stem ming op 31 Mei d.a.v. betrof. Ook dit col lege voelde daarom niets voor ongeldigver- klaring van de lijst. In elk der drie gevallen namen Geden. Slaton een ruimhartig standpunt in, wat meer bevrediging schenkt dan eng for- Beeldenfabriek te Dongen afgebrand DONGEN, 5 Juni. Zaterdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de beeldenfabriek van de firma H. van Meer—Gecrts alhier. Negen minuten na het eerste sein snelde de motorbrandspuit door de Hoofdstraat, den Hoogehain, en luttele oogenblikken nadien ewerden de stralen oo het houten gebouw gericht, terwijl andere stralen de belendende perceelen nat hiel den. Dat de beeldenfabriek niet meer te houden zou zijn, was reeds terstond te zien en daarom concentreerde de brandweer zich op het localiseeren van het vuur. Dank zij de gunstige windrichting is hier een onheil voorkomen. Deze houten fabriek, gevestigd in een vroegere ouderwetsche leerlooierij, opgetrokken tot 4 m boven den grond van steen, maar verder tot 12 m hoogte uit hout wordt binnen enkele meters begrensd door het woonhuis van den heer Snoeren, het kantoor van de heeren Stams, de pastorie van de Laurentiusparochie, de nieuwe le- derfabriek Vesario van de firma Schutte laar en de thans leegstaande reusachtige gebouwen van de oude leder-fabriek der firma Bressers. Op rl#ze laatste gebouwen spreidde de brandweer een groot en hoog watergordijn. In de beeldenfabriek was een enorme massa pakmateriaal opgeslagen, er lagen massa's oude looiplanken. terwijl een 7000 fi 8000 beelden klaar tonden. Alles is tot den grond toe afgebrand. Toen de voor- en achtergevel met veel geraas waren neer gestort had het vuur vrij snel en het duurde 'dan ook nog geruimen tijd eer de brand weer met veel blusohwater de resten had gedoofd. BIJ HET BADEN VERDRONKEN Een aantal jongens was Zaterdagmiddag omstreeks vier uur aan het spelen op het terrein van het zwemstadion te Naardcn, .welk zwembad thans is gesloten omdat de exploitatie-maatschappij in staat van fail lissement verkeert Tot het clubje behoorde ook het elfjarig zoontje van den veehouder Keijor uit Naarden, die hoewel hij niet kon zwemmen in het water van het bui tenbad sprong. Waarschijnlijk heeft hij ge dacht dat het water op die plaats niet diep was, doch daarin heeft het kind zich ver gist met het treurige gevolg, dat het ventje voor c.e oogen van zijn speelkameraadjes is verdronken. Zijn kornuiten waren zoo van streek, dat ze eerst een uur later een politie agent waarschuwden. De politie heeft het jongetje daarop onmiddellijk uit het water gehaald. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Tegen auto opgereden Motorrijder onmiddellijk gedood HOOFDDORP, 5 Juni. Zaterdagavond om half tien is op het krdispunt Spaarnwou- derwegHoofdweg-oostzijde een ernstig on geluk geschied. De 35-jarige J. de Boer uit Hillegom, die per motor met zijn vrouw op de duo het kruispunt naderde, zag te laat, dat uit de richting Haarlem, aan zijn rech terhand een personenauto, bestuurd door oen heer H. R. uit Schijndel, aankwam, een botsing was niet meer te vermijden. Met een harden slag reed B. tegen de auto op. Hij kwam onder de motor terecht en over leed vrijwel terstond aan een schedclbasis- fractuur. Zijn vrouw werd een eind over den weg geslingerd doch kwam er met enkele schrammen af. MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD Zaterdagavond om half acht is op het kruispunt in de Vaarselstraat te So eren een ernstige aanrijding voorgevallen. De veertienjarige dochter van den land bouwer Van Brussel kwam per fiets van rechts uit een zijstraat, toen zij werd ge grepen door een auto, bestuurd door mevr. V. uit Asten. De ongelukkige werd ongeveer dertig meter meegesleurd en was op slag dood. BOERDERIJBRAND TE BATHMEN BATHMEN, 5 Juni. Zaterdagmiddag is in deze gemeente, in de buurtschap Loo, de boerderij van den heer W. Siegink door brand vernield. Het woonhuis, een schuur en een hooiberg gingen verloren, terwijl drie varkens in het vuur omkwamen. Huis en inboedel waren verzekerd. I Districtswedstrijden van Zuid-Holland-Zuid Prachtig zomerweer, en 'n puike stem ming, werkten mee, om de jaarlijksche serie-wedstrijden van het district Zuid- Holland-Zuid van den Chr. Korfbalbond te doen slagen. Ze werden te Dordrecht gespeeld, en zijn schitterend vcrloopcn. Al les ging vlot, er waren vrijwel geen klach ten, het spelpeil was over het geheel goed te noemen, ener was geen financieel saldo. Het was de vijfde keer, dat deze districts wedstrijden werden gespeeld. De voorzitter van het district en van de commissie van voorbereiding, de heer L. K e ij z e r, heeft dit in zijn openingswoord niet onvermeld gelaten. Dankbaar memoreerde hij. dat men thans het eerste lustrum mocht vieren. Hij sprak verder een woord van harte lijke en verdiende hulde aan het Dordtsche Oranje-Wit, dat veel werk té verzetten kreeg bij de voorbereiding van de wed strijden. Den scheidsrechters bracht hij dank voor hun bereidwillige medewerking. Ten slotte riep hij allen een hartelijk wel kom toe, er op aandringend, den naam van den C.K.B. hoog te houden, door te zor gen, dat geen wanklank werd gehoord. De wedstrijden namen toen omstreeks drie uur, een aanvang. Het ruime veld aan den Patersweg, dat eigenlijk nog haast te klein was werd weldra in beslag genomen Voorzitter Keyzer bij de opening door tien tegen elkaar kampende twaalf tallen. Een niet onbelangrijk aantal toe schouwers was hiervan getuige. De 28 deelnemende vereenigingen hebben totaal 75 wedstrijden gespeeld. Iedere ver- seniging moest vijf wedstrijden voor haar rekening nernen. die alle een kwartier duurden. Een finale werd niet gespeeld, daar de opzet van het wedstrijd-schema als anzelf ten slotte de winnaars aanwees. Met een toepasselijk -.voord werden dc prijzen, die bestonden uit een beker voor sten winnaar in de eerste klasse, en verder uit lauwertakjes en medailles, om acht uur door den voorzitter aan de ge lukkige vereenigingen uitgereikt De uitslag was als volgt: Klasse I: le pr. Thor 1 Rotterdam, 2e pr. Oranje-WUt I Dordrecht. Klasse IIA: le pr. G.K V. Gorkum, 2e pr. H.K.C. Hardinxveld. Klasse IIB: le pr. Vriendenschaar Gies- sendam, 2e pr. Blauw-Wit Rotterdam. Klasse III: le pr. Thor II Rotterdam, 2e pr. Oranje-Wiit III Dordrecht. Klasse IV (Junioren-afdeeling): le pr. Snel Dordrecht, 2e pr. R'dam-Zuid Rotter dam, 3e pr. Oranje-Wit A, Dordrecht, 4e pr. D.I.O. Rotterdam. DE C.K.B.-COMPETITIE Uitslagen van Zaterdag 3 Juni Zuld-Holland-Noord. Klasse I: VES—Ftks 14. PernixTonego 33 Klasse lila: On der OnsIjsvogels 3 3—1 Klasse 111c: VEO 2—DES 3 05. Amstellnnd—Utrecht. Klasse I: Or. Nassau Gelderland. Klasse IU: AnimoExc. Spor tlef 2—2. irige wedstriidon zijn geen ult- DE C.N.V.B.-C OMPETITIE Uitslagen van Zaterdag 3 Juni sc.hnp vn°n den C.X.V.V. van Nederland: SOS 1 AmsterdamDesto 1 Utrecht 42. Oranje Nassau 1 SneekVolharding 1 Nunspeet 23. Zwerver 1—WIA 1 9—0. HBS 1—Zwaluwen 1 3—1 L Klasse' B: Excelsior Maasluis—Gr.. Eindt 1—1. Oranje WitCondors 1 4—2 Klasse C: DOSHBS 2 3—3. DZ—VVO 2 2—2 Res. klasse A: Unicum 2Or. Wit 2 uitgest. Res. klasss B. Zwaluwen 2— Excelsior Maassluis 2 6—2. Unicum 3—Groen Wit 2 21 Res klasse C. condors 2 —VVO 3 3—0( HBS 3—Zwaluwen 3 2—1 Junloren-iia-comp. Klasse A: Vitesse a— ZW 2—0, Gr. Llndt—WK 1—2 Klasse Bi Zwart Wit—Vitesse b 2, VVOExcelsior Pernis 0—2 Klasse C: Groen WitCon- Be QuickElbu'rger Boys 43. Afd. Utrecht. 2e Klas: DVVIJ—Blauw Wit 2 3—1. 2e Klas: Oranje Nassau 3— Chr. Middenstandsbond Belangrijk jaarverslag over 1938 In het jongste nummer van „De Chr. Mid- flenst ander" is het jaarverslag over 193S op genomen- Tallooze onderwerpen komen daarin ter sprake en uit alles blijkt, dat de organisatie een krachtig leven leidt, gesta dig aan invloed wint en zich aanpast aan ue steeds wfsselonde maatschappelijke om standigheden. Als ideaal blij ft wenken het parool: „Geheel de Christelijke Nederland sche Middenstand vereenigd, om daadwer kelijk deel te nemen aan de Christelijk Sociale Beweging". Het Bondsbesiuur hestond in het afgo- 'oopen jaar uit de heeren: W. G. Scheeres. voorzitter; J. Hardenhol, secretaris; H. Wie- renga. penningmeester; J. Bakker. G. Boode, A. Bos, C. Doeleman, F. J. G. Furda, P. I. Hamming. In de vacature-Attema werd gekozen Dr .T. H- Sclieurer te Amersfoort, die echter later mededeelde, om gezondheidsredenen deze functie niet te kunnen aanvaarden. Een bijzonder woord van dank wordt ge bracht aan den heer L. At tenia, die ge durende een groot aantal jaren den Chr. Middenstandsbond heeft gediend en den moeilijken pioniersarbeid heeft verricht.* Het Bondsbureau is gevestigd Dr Kuyper- straat 3, Den Haag. De leiding van het bureau berust bij den heer J. Hardenbol, tevens secretaris. De werkzaamheden 01 het bureau, welke van velerlei aard zijn, namen in 1938 in bednidcr.de mate toe. Ruim 2200 brieven werden in 1938 vanuit het Bureau verzonden, het Bureau verzonden; naast ruim 4000 drukwerken. In Januari 1939 waren in de registers in geschreven 3600 leden, die vormen 95 aan gesloten vereenigingen en 160 verspreide Voorts worden in het jaarverslag mede- deelingen gedaan over allerlei arbeid, met name over de Onderwijs-Ceritra!e eri dg ver tegenwoordiging in verschillende commis sies en raden. Het contact met het Departe ment van Econ. Zaken is in 1938 wel zeer sterk geweest. Het is ook hierom noodzake lijk, dat de geheele Christelijke Midden stand één compact geheel vormt, daar het voor de overheidslichamen niet mogelijk zou zijn te onderhandelen niet individueele per sonen. Het Economische Instituut voor den Mid denstand ging ook in 1938 door met het pu- bliceeren van verschillende zaken, voor het bedrijfsleven van groot belang. Elkeen, -die belang stelt in het werk van deze zeer belangrijke instelling (en dat doet elkeMiddenstander) leze het uitvoerig ver slag over 1938, door dit Instituut uitge geven- De Middenstandsbedrijfsvereoniging, mede opgericht door den bond, telt 11446 leden; het verzekerd loonbedrag is gestegen van f 61.128.439 tot f72.908.i25. De belegde reser ves besommen f 661.S50. De gezamenlijke reserves bedragen f 722 152. Er zit .groei in de Chr. Middenstands organisatie! ARBEIDER TE PEIZE VERDACHT VAN BRANDSTICHTING GRONINGEN. 5 Juni. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd te Peize de ar beiderswoning van A. K. door brand ver nield. De bewoners, man. vrouw en twee kinderen resp. van drie jaar en acht maan den, moesten in allerijl in nachtgewaad het brandende ^perceel verlaten. Zaterdagmiddag heeft het parket uit Gro ningen een onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat K„ verdacht van brandstichting werd aangehouden. Aardschokken in Menado MENADO, 3 Juni (Aneta). Op 2 Juni te ongeveer half 12 is hier een korte, doch he vige aardschok geconstateerd in de rich ting oost-west met een duur van circa 30 seconden. Deze schok is door het observato rium te Batavia te 11.08 uur geregistreerd' als een krachtige beving in richting oost noord-oost, op een afstand van 2300 K.M. van Batavia. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Zater dag de autoraces om den Prijs van Zandvoort bijgewoond. De hooge be zoeker kort na zijn aankomst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9