AEG Verband van Evang. Commissies van Geref. Kerken VAMPYR STOFZUIGERS „VEDEHA" MAANDAG 5 JUNI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 j VRAAGBAAK voor Zevende Evangelisatie conferentie op Woudschoten De confenrentie werd begunstigd door Stralend weer zoodat de referaten en be sprekingen alle buiten werden gehouden öf op het terras óf in het amphitheater. De tweede dag werd geopend met een morgenwijding door Ds. van Har mei en uit Harkstede. Toen om ongeveer negen uur allen zich op het terras een goed plaatsje veczekerd hadden was het woord aan Dr. G. B r i 11 e n b u r g Wurth, om te spreken over: „Punten van contact met 'den modernen mensch". Referaat Dr. Brittenburg Wurth Na een korte weergave van de meening van Barth en Brunner over dit onderwerp, laat spr. uitkomen, dat het centrale in de Evangelieverkondiging steeds moet zijn het Evangelie des Kruises. Men zoeke het niet eerst in de apologetiek. In diepcren zin is de mensch niet ge schikt het Evangelie te hooren. De natuur lijke mensch verstaat de dingen Gods niet. ,Toch bedient het Evangelie zich niet van een nieuwe taal, maar het wordt gebracht in de gewone taal. Ieder, die het Evangelie brengt heeft te zorgen, dat hij daarin ten opzichte van het Woord van God ten volle verantwoord is. Men gebruike de taal van den modernen mensch waar mogelijk, maar men coquet- teere daarmee niet, om te laten zien dat men ook aardig modern is. De mensch van heden, zoo vervolgt spr., voelt zich in den tijd geplaatst in een concrete situatie. Hij voelt iets van het dringen van verantwoor delijkheid. Hij begrijpt dat hij moet kiezen of deelen. Theoretische vraagpunten heb ben zijn interesse niet meer. Ónze Evange lisatie-boodschap moet nu ook op de beslis sing aandringen. De moderne mensch heeft voorts de vroe gere analyse losgelaten. Nu geldt voor hem alles of niets. Hij is in zijn denken totali tair geworden. Daarom kan nu zeker het evangeli- seeren niet alleen zijn het winnen van zielen. De moderne mensch wil iets dat alles, heel de persoon opeiaent Hier heeft de Christen de taak te laten zien hoe. Christus zich nergens laat bui tensluiten, maar alles opeischt. Het realisme is een derde trek van den modernen mensch. Hij wordt beheerscht door vitalisme en nieuwe zakelijkheid. Dat realisme biedt niet meer kansen dan het idealisme. Maar een gelukkig gevolg is toch geweest dat in eigen kring de oogen zijn geopend voor een valsch idealisme, dat feitelijk met den Bijbel in strijd was. Plet Evangelie moet dus gebracht worden als de boodschap, die volkomen met het natuur lijke rekent, die doet zien, dat alleen op de basis van het geloof levensaanvaarding mogelijk is. Tenslotte acht de moderne mensch zich door een blinde macht in deze werkelijk heid neergesmakt.'Hij wordt gedreven naar het fatalisme. De trotsche eigenwaan van vroeger is verdwenen. Praedestinatie is geen vijandig begrip meer. Door de prediking van het Evangelie moet hem nu getoond worden dat praedestinatie iets totaal an ders is dan hun machtelooze en hopelooze fatalisme. En met dat fatalisme gaat ge paard pessimisme. De moderne mensch lacht niet meer als men hem spreekt van een laatsten dag, van het vergaan der dingen. Hij gelooft niet meer in vooruitgang, maar in ondergang. Hier zal het Evangelie eschatologisch moeten worden gepredikt, eschatologisch in Bijbelschen zin: Het is de laatste ure! Met deze trekken in den modernen mensch zal men hebben te rekenen als men brengt het Evangelie van Jezus Christus en Dien ge kruisigd, een Evangelie dat nog steeds op alle vragen het laatste antwoord geeft. Na de koffie kwamen in de bespreking de tongen los. Tal van vragen werden ge steld, o.a. door Dr. M i e d e m a, die er op wees dat de door Dr. Wurth geschetste mensch leeft ook in den Javaanschen dessa- man. In een uitvoerige beantwoording vond de refel-ent gelegenheid meerdere punten na der to ondertreepen. Referaat Dr. Miedema 's Middags was het woord aan Dr. J. J. Mie d erna, om een causerie te houden over „Evangelisatiearbeid door Javaansche Christenen". Van meet af aan hebben de jonge kerken op Java begrepen dat zij zelf het Evangelie moesten gaan verbreiden. Dit ging gepaard met vele moeilijkheden en vele teleurstel lingen. En daardoor bleef moedeloosheid niet uit. Maar door het prachtige werk van Ds. Soedarmadji en Dr. Esser is die moedeloosheid geheel verdwenen en is er gekomen een krachtig en veelszins gezegend Evangelisatiewerk. Spr. schetste de persoon van Ds. Soedar madji (een vroegere tuinjongen van Dr. Es ser) uitvoerig en liet zien hoe deze groote gaven heeft voor het werk der Evangelie- verbreiding. Steeds weet hij de juiste menschen te kiezen voor de verschillende takken van wérk en in de bepaalde omstandigheden. En hij doet. daarbij zonder eenig onder scheid zijn keus uit verplegers en missi onaire predikanten, goeroes en doktoren. Twee aan twee zendt hij zijn mede-arbei ders uit in eigen woonplaats of gaat met grootere groepen naar bepaalde dessa's in het zaaiwerk. En steeds weer wordt dit werk van God rijk gezegend. Na zoo'n zaai- week is daar een groote toevloed van doop- candidaten. Zoo groot zelfs dat men het Werk niet aan kan, omdat Nederland on voldoende steunt. Ook aan de opleiding van den Javaan schen Christen tot dit werk wordt groote aandacht besteed. Deze groote zegen, aldus spr., is het ant woord op dc groote liefde en op de groote getrouw «-ril l"\ gebed van Dr. Esser Ds. aJ'-.elarmadji. Causerie P. Storm In den namiddag volgde een tweede cau serie, ditmaal door den heer I'. Storm van Rotterdam, over: „Is er voor ons Evan gelisatiewerk wat te doen op Zondag". De heer Storm is een geboren causeur. Hij weet den ernst aan den humor te parjn •Met een beroep op het „Tractaat van den Sabbat" van Dr. A. Kuyper betoogde spr. dat de Zondag zich hij uitstek iecut voor Evangelisatiewerk. Ook de kinderkerk werd aangeroerd. Deze is onnoodig, want de Evangelieverkondiging, in den dienst des Woords moet zoo zijn, dat ook de kinderen daar iets aan hebben. Spr. vreesde dat er in de 50 jaar, die verliepen sinds Kuyper dit schreef, nog niet veel verbeterd was. Inleiding Ir. B. ter Brugge 's Avonds werd verzameld in de groote zaal om het onderwerp „De levensbeschou wingen der arbeidersklasse en onze hou ding daartegenover" te behandelen. De be spreking van dit onderwerp werd ingeleid door Ir. B. ter Brugge van Almelo. De tegenwoordige mensch, de „technische mensch" waant zich, aldus spr., de bouwer der wereld, een wereld waarin de mensch volmaakt gelukkig zal zijn. 0,m zulk een wereld te bouwen heeft hij God niet noodig. Uit eigen kracht, door de machtige techniek, zal hij dat doen. Hij er kent geen hoogere macht dan de mensch. En daarom eischt hij dat de Kerk zich met het terrein van hot. dagclijksche leven niel bemoeien zal. Maar anderzijds treft de Kerk het verwijt dat ze zich met het maatschap pelijk leven te weinig heeft bemoeid, dat zij mee oorzaak is van den socialen nood. Zij moet dus haar invloed meer laten gelden. Bij de bespreking, waaraan werd deelge nomen o.a. door Ds. Hagen, Ds. Wier- singa van Leiden, Ds. Go ris, den heer J. Schipper, secr. van het C.N.V., Ds. Wiersinga van Loosduinen, werden vele vragen gesteld. In de beantwoording merkte ref. op, dat, wat de taak der Kerk betreft het moeilijk valt, concreet aan te geven, wat gedaan moet worden. Toch meende spr. dat het Christendom op dit terrein zijn stem moet verheffen. Men zal er niet in kunnen be rusten dat b.v. „het economisch doelmati ge" het eenig richtsnoer worden zou. De dag werd besloten met de dagsluiting De derde dag De morgen van den laatsten conferentie- dag was geheel gewijd aan het onderwerp „Onze speciale taak' tegenover de Room- schen". Referent was Ds. B. Te ld er van Breda. Referaat Ds. B. Telder Omdat meerderen van oordeel waren dat de Roomschen geen voorwerp voor Evange lisatie waren, werd vroeger weinig gedaan. Gelukkig is een kentering gekomen, mee door het werk der Evangelisatie in België en mee doordat de kerkelijke pers de laat ste jaren meer aandacht schonk aan de controverse met Rome. De Roomschen zijn wel degelijk voor werp voor Evangelisatie. Al ijveren zij voor God, toch kennen zij niet de vol komen gerechtigheid Gods in Jezus Christus geopenbaard. Zij leven uit Godsdienstige werken. De Evangelisatie onder Roomschen stelt voor groote moeilijkheden, vooral in het Zuiden. Van,belang in dezen arbeid is, dat men van Roomsche zijde propaganda maakt voor het Bijbellezen. Dit vergroot de moge lijkheid tot contact, omdat de Roomsche bijbellezer vele dingen, die de Tcerk leert, in zijn Bijbel niet vindt. De arbeid zal krachtiger dienen te wor den aangevat dan nu mogelijk is. Van Roomsche zijde is men zeer goed op de hoogte van wat het Protestantisme wil en van wat het doet. Wij zullen er dus toe moeten komen predikanten aan te stellen voor dit werk, die eerst een speciale oplei ding hebben genoten, zooals dat ook ge schiedt bij de missionaire predikanten en de zending onder de Joden. Bij de beantwoording van de talrijke vra gen hem gesteld vond Ds. Telder gelegen heid op meerdere punten nader in te gaan. De gevolgde methode is er nog een van zoeken en tasten. Op den duur had men spr. verzekerd, zou men wel agressiever moeten worden. Evangelisatie onder zeevarenden Had men 's morgens op het terras verga derd, 's middags verzamelden de conferen tiegangers zich weer in het amphitheater, om te luisteren naar Ds. J. K r e m e r van Ede, die sprak over „Evangelisatie onder zeevarenden". Spr. begon met op te merken dat deze lak van arbeid over het algemeen in onze kerken een „vergeten hoofdstuk" is. Dit is te meer beschamend als we bedenken dat ons land een vloot heeft die in de wereld de 6e plaats inneemt, dat 20.000 man de Nederlandsche vloot bemannen. Vergeleken bij vroeger tij den, vergeleken bij waf het buitenland voor zijn zeelieden doet, kan Nederland slechts schaamrood worden. De kerken van Nederland, Zweden en Noorwegen hebben hun zeemanstehuizen en kerken. Zo hebben hun zeemansdomi- nee's. En Nederland heeft dat niet. Het Geref. Comité Handels Marine (Gc- cohama) heeft tallooze gegevens verzameld. Als de Kerk dit werk aanvatten wil, dan kan men allerwege hier en ook in de bui- tenlandsche havens op veler medewerking rekenen. Bij de plaatselijke kerken moet de arbeid beginnen. Men kan niet alleen aan de lia- venkerken de ambtelijke bearbeiding over laten. Spr. wekte op niet te wachten tot hier alles precies geregoldj is. Dit is een braak liggend terrein en een beproefde methode is CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadressen ten dienste ven Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen TECHNISCH INSTALLATIE-BUREAU MEEGDENBURG ROTTERDAM. Oostzeedijk 156. Tel 52338 CENTRALE VERWARMING 0LIEST00K-INRICHTINGEN BROCHURE GRATIS OP AANVRAAG C. LI ND ZOON Alle Etfectenzaken. Administratie van Vermogens. Verzekeringen CENTDALE VEPYYAPMING? «/Éb?AD'AT0DCN ^J^KETELS TOONZALEN VOLAUTOMATISCHE KOLENVERGASSERS EN KETELS. Alle voordeelen v. volautomatisch stoken SS} ZUINIGER dan Binnen één dag aan te brengen bij alle bestaande en in bedrijf zijnde installaties. Laag in prijs. Vraagt geheel vrijblijvend inlichtingen bij: BUREAU VOOR WARMTETECHNIEK „V E D E H A" Jac. de Graefflaan 27, DEN HAAG. Telefoon 333777. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Oosthem c.a„ W. G. v. d. Ree, hulppred. te Nijehaske-Heeren- fteen. Naar Oude Pekela (teez.), G. W. B. A. Thoden van Velzen, te Rauwerd ca. Naar Hoorn op Terschelling, E. Was te Vled- der (Dr.). Bedankt: Voor Hilversum, Joh. Brons geest te Velsen. Voor Hoornsterzwaag (toez.) H. J. P. Wesseldijk te Schoonebeek. CHR. GEREF. KERK Drietal: Te Haarlem (vac. wijlen W. Bijleveld), J. G. v. Minnen te Huizen (N.-H.); W. L. Laman te Middelhamis en C. Smits te Sliedrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Aagtekerke-Oostkapelle A. v. StuijvenbergUe Benthuizen. Bedankt: Voor Ierseke en voor Gene- muiden, A. van Stuijvenberg te Benthuizen. HULPPREDIKER Het adres van cand. A. Verscho hulpprediker bij de Geref. Kerk van, Am sterdam-Noord (Buiksloot), is vanaf heden: Adelaars*weg 82, Amsterdam-N. Tel. 60050. Hij blijft in de gelegenheid een beperkt aan tal Zondagen de kerken te dienen en zal een eventueel beroep terstond in overweging nemen. Tot hulpprediker bij de Geref. Kerk van Nijberkoop is benoemd cand. H. Her der te Garijp. Ds. JOH. RAUWS Naar wij vernemen, is Ds. Joh. Rauws, Zendingsdirector te Oegstgeest, wien onlangs te Amsterdam een ongeval overkwam, aan de beterende hand. De genezing van de arm- fractuur verloopt zonder stoornissen. er nog niet. Contact bewaren met den zee man is een voornaam ding. Dat kan men nu reeds doen ook via correspondentie en lektuurzendingen. Nadat dit klemmend betoog voor Evan gelisatie onder de zeevarenden was aange hoord, verzamelde men zich voor de laatste maal in de Kapel, waar de conferentie ge sloten werd door Ds. G. F. H a j e r van Ede, die sprak naar aanleiding van 1 Cor. 4 1—5. Als het laatste gezang verklonken is, is de conferentie ten einde. De ISO deelnemers gaan weer vertrekken naar alle deelen van het land. Prachtige dagen hebben ze gehad. De conferentie is weer goed geweest, daarover is men het algemeen eens. Men gaat uiteen met een „tot volgend jaar, zoo God wil"« Ds. J. v. d. BERG 70 JAAR De in Feyenoord nog in veler herinnering levende em. predikant Ds. J. v. d. Berg hoopt 7 Juni den 70-jarigen leeftijd te be reiken. Toegerust met erkende kanselwel sprekendheid ei als pastor gedragen door veler oprechte waardeering, heeft Ds. J. v. d. Berg in een eervollen ambtstijd van 1892 1933 de Geref. Kerken van Nieuwerkerk a. d. IJssel, Rhoon (2 keer). Sliedrecht, Terneu- zen, Feyenoord en Capelle a. d. IJssel gediend, waarna hij emeritaat nam en zich te Rens- woude vestigde. Niet alleen echter als kan selredenaar, doch ook de politieke kring en het Chr. onderwijs vonden in hem een gehar nast strijder. Ook voor Patrimonium, den Bijz. Vrijtw. Landstorm e.d. was hij menig maal de gezaghebbende Ds. F. H VAN LOON f Op 54-jarigen leeftijd is te Wolfheze te zijnen huize Zaterdagnacht te kwart over twaalf overleden Ds. F. H. van Loon, em. predikant der Geref. Kerk van WoLCheze. Voor de nog jonge (in 1*928 geïnstitueerde) gemeente, welker eerste predikant hij was, is dut een zware, hoewel lang gevreesde slag. Reeds langen tijd was Ds. van Loon lijdende, zoodat hij in April van dit jaar genoopt was, emeritaat te vragen. Langzamerhand zijn de krachten afgenomen en thans is het einde gekomen. Fedde Hendrik van Loon werd 24 Oct. 1884 te Haarlem geboren en ontving zijn op leiding aan het Geref. Gymnasium te Kampen, waarna hij aan de Theol. School aldaar theo logie studeerde. In 1*913 candidaat geworden deed hij 7 Sept. van dat jaar zijn intrede te ter Apel, sprekende over Col. 1 28, na te voren te zijn bevestigd door wijlen Ds. D. Tibben van Haarlem. In 1916 vertrok hü naar Bergum. welke standplaats in 1919 met Burum verwisseld werd. In 1923 vertrok ds. v. Loon naar Smilde, om in 1927 zich te ver binden aan de kerk van Haarlemmermeer- Sloterweg. 12 April 1931 deed hij zijn intrede te Wolfhoze sprekende over 2 Cor. 5 20 en 21. Ds. v. Loon vervulde in de kerken die hij diende tal van classicale deputaatschappen en W3s o.m. lid van de Part. Synode van Fries- land-Ncord zoowel r.ls Zuid. In Smilde maakte hij deel uit van het Prov. Comité der A.R. partij in de prov. Drenthe. In verband met zijn bemoeiingen met de militairen in de mobilisatie werd hem het witte mobilisatie- kruis uitgereikt. De begrafenis zal plaats hebben op Don derdag a s Vooraf gaat een rouwdienst te 1 uur in de Geref. kerk van Wolfheze. vanwaar de rouwstoet zich begeeft naar de begraaf plaats te Oosterbeek. DE CLASSICALE VERGADERINGEN Op Woensdag 28 Juni In onderscheiding van het vorige jaar is de agenda der classicale vergaderingen van de Ned. Herv. Kerk dit jaar zeer sober. Als eerste punt brengt zij een voorstel tot een toevoeging aan het Reglement voor kerkelijk opzicht en tucht, met als titei: „Bijzondere bepalingen betreffende het voor komen of beëindigen van gedingen voor den burgerlijken rechter". De zaa.lt Eist, waar een predikant met zij*n kerkvoog dij procedeerde over de uitbetaling van zijn tractemcnt, is de aanleiding tot deze toe voeging. Verder noemen we een voorbeeld betref fende het Reglement op het Gods dienstonderwijs. n.l. om de bevoegd heid tot het houden van bijbellezingen niet alleen le geven aan Godsdienstonderwijzers, die door 'n kerkeraad aangesteld zijn, maar ook aan zendelingen en aan hen, die arbei den icn bate van vereenigingen op het ge bied van Evangelisatie en Chrlstlljke Phi lanthropic on die de acte tot het geven van Godsdienstonderwijs bezitten. Tevens zal voortaan bij het examen voor Godsdienst onderwijzer de candidaat een bijbellezing moeten inzenden bij het Classicaal Bestuur. Ook komt aan de orde een wijziging ln art. IS van het Reglement op de Kas tot aanvulling van het Rijks-emeritaatspen- sioen. Ds. L. NUGTEREN Wegens voortdurende ongesteldheid heeft ds L. Nugteren, Ned. Herv. predikant te Giessen-Nieuwkerk tegen 1 Oct. as eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Nugierer heeft 22 dienstjaren waarvan hij er 4 door bracht te Bleiswijk en bijkans 18 in zijn te genwoordige gemeente. Ds. Nugteren i_ jaar oud en in 1917 predikant geworden. Hij is scriba van den ring Gorinchem en lid van het classicaal bestuur Dordrecht. Ds. A. SCHOUTEN Dinsdag 6 Juni hoopt Ds. A. Schouten Wz„ em.-predikant der Geref. Kerk Aalten. zijn 75en verjaardag te vieren. Ds. Schouten is emeritus sedert April 1930 en predikant sedert Jan. 1890, toen hij te Char- lois zijn ambt aanvaardde. Voorts diende hij de gemeenten van Willemstad en Rozenburg. Te Aalten beheert Ds. Schouten thans het kerkelijk bureau en is hij ouderling. Ds. A. J WERNER Het Pronvinciaal Kerkbestuur van Over ijssel verleende eervol emeritaat wegens 40- jarige volbrachte Evangeliebediening tegen 1 September a.s. aan Ds. A. J. W e r n pred. der Ned. Herv. Gemeente te Deventer sedert 1914. HERV. EVANGELISATIE TE VLEDDERVEEN Tot Evangelist van de Ned. Herv. Evan gelisatie te Vledderveen, in de vac. ontstaan door het overlijden van den heer H. Hais- m a is benoemd de heer F. J. N ij k a Evangelist te Schöninghsdorf in Duitschland, even over de grens. De heer Nijkamp, die deze benoeming heeft aangenomen ontving kort nadat zij was afgekomen van hooger hand een verbod nog langer in de Ned. taal zijn godsdienstoefeningen te leiden. ring V3n de Unie van Baptiste gemeenten ii Nederland zal 5 en 6 Juli as. te Nieuwe Pekela worden gehouden onder voorzitter schap van Ds K. Reiling van Hengelo (O.). De eerste dag komen de verslagen en verkiezingen aan de orde. benevens voorstel len van Den Haag-Ocst, Haulerwiik, Leeuw arden. Nieuwe Pekela, Stadskanaal en Tree beek. De tweede dag zal een conferentiedag zijn en staan onder leiding van Ds. K. Prins van Heerlen, wat de morgenzittting betreft, terwijl Ds. J. Hekhuis van Delfzijl de middagzitting leiden zal. Als referenten zul len optreden de predikanten Ds. F. E. Hui zin ga van Leeuwarden. Ds. J. A. M ons- ma van Rotterdam, Ds. Jac. de Jong. van Den Haag en Ds. A. A. Hardenberg vi Apeldoorn. EEN VACATURE VAN 20 JAREN Uit Waverveen meldt men ons. dat het aannemen van het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente aldaar door cand. L. Emmer- zaal van Rotterdam, een eind maakt aan een vacature van 20 jaren (sinds 1919). In Mei 1937 werd het beroepingswerk ter hand genomen en sindsdien werden 9 beroepen uitgebracht. Stukloopen AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE Driel Cand. J. Voorsteegh, hulpprediker te Den Haag, hoopt Zondag 9 Juli zijn intrede te doen in de Ned. Herv. Gemeente te Driel (N.B.), na bevestigd te zijn door Ds. Js Voorsteegh van Den Haag. Haarlem Na des ochtends bevestigd te zijn door Prof. Dr. J. W. Aalders van Groningen met een predioatie naar aanleiding van Openb. 21 5a, deed gisteravond Dr. E. E m m e n, gekomen van Breda, zijn intrede in de Groote of S't. Bavokerk als predikant bij de Ned. Herv. Gem. van Haarlem met een pre- dicaitie over Matth. 2*5 lb. In zijm inleidend woord zeide s*pr. geen program van actie of iets dergelijks te willen brengen maar alleen in groote dankbaarheid te willen getuigen van het rijke Evangelie. Na het slot van de predikatie bracht spr. woorden van dank tot zijn bevestiger en richtte hij zich tot de verschillende kerke lijke instanties. Er werden geen toespraken gehouden. Na het dankgebed zong de ge meente Gezang 50 vers 4. GEREF. KERK FEYENOORD Wegens het overlijden van den scriba den heer E. Been, is het adres voor de Geref. Kerk van Feyenoord thans: J. H. van Mi- helen, Prins Hendrikkade 136 b. Woensdag 14 Juni vergadert in Mariëndal te Ginneken de Prot. Vereen, tot ondersteu ning in de kosten van Chr. verpleging van behoeftige krankzinnigen in N. Brabant. Dr. W. K. Dikland, gen.-dir. van „Vrederust" Bergen op Zoom, zal er een causerie hou- ri over zelfmoofd. In 1938 heeft de Vereen, aan 26 patiënten steun verleend. WIST U: dat, om Uw doel te bereiken met Kerk telefoon het Centraal Telefoonbureau voor Kerken bereid is alle inlichtingen te ver strekken en zoo gewenscht de organisatie deze zaak met U ter hand wil nemen? Adres: Centraal Telefoonbureau voor Ker ken. Maassluis. (Reel.) maar hebt goeden moed, Ik heb de wereld overwonnen". En ik wist reeds, dat hij het 16e hoofdstuk van Johannes bedoelde. Want zie toch, vader. *.k lees de Heilige Schrift iederen dag en weet veel uit mijn hoofd. Zoo wordt de groote angst voor de Bolsje wistische rege- ring door het geloof in Chris tus verwonnen. Wie zich aan onzen He land iioudt, is niet meer bevreesd, al staat de poort van de hel ook nog zoo ontzettend wijd open. F.n met hein, die geen angst meer heeft, kan de hel niets meer beginnen. Zoo zijn alle kwellingen der twintigjai' ge Chris tenvervolging niet voor niets geweest. Ieder van de martelaren, die standvastig in den dood g1 ngen, werd een kostbare steen voor de nieuwe kerk van Christus; geen van hen. heeft verlies geleden, en waarlijk, de haren hun hoofden waren alle get*ld. De uiter lijke kerk is bijna stuk geslagen. Er zijn vele steden in Rusland, waar geen enkel kerkgebouw voor het gebed meer open staat. Maar daaronder en daarachter, in het heilig geweLf der volksz el, wordt steeds luid*r ge beden; weldra zal dit gebed der martelaren het valsche gerucht der Bolsjewistische hel overstemmen. Het nieuwe Rusland zal een Christelijk land zijn! Vader en moeder! Het is uit de hel, dat ik u dezen br ef zend. Maar uit de hel, die door n Heiland wordt overwonnen, zoouls zij eens voor tweeduizend jaivn reeds overwon nen werd. En hoe gelukkig ben ik, dat ik u dit kan melden! Dat ik met u tezamen „on zen Heiland" mag zeggen en als getu'ge van Zijn overwinning hier optreed. Ik ben heel zeker, dat deze brief in uw handen komt En hij bij u, laat hem dan niet liggen. Toont hem overal, maak er afschriften van en Iaat die zoo mogelijk door iedereen lezen". Ovenenkomstig den wensch van Peter H„ verschijnt thans zijn brief in het Neder- landsch in Brocnurevonm en is tegen een luttel bedrag k 15 cent te verkrijgen bij de leden van het landelijk Werk Comité, waar van voorzitter is: Dr. F. J. Krop, Herv. predikant te Rotterdam. De Ver. voor geestelijke Volksgezondheid op Geref. grondslag houdt Donderdag 8 Juni 's morgens half elf, haar jaarvergadering het Paedologisch-instiituut. Vossiusstraat 56 te Amsterdam. De agenda vermeldt, behalve de gebruike lijke huishoudelijke aangelegenheden, be stuursverkiezing wegens periodieke aftreding van Dr. J. H e 1 e m a n, die herkiesbaar is. De geneesheer-directeur van „Veldwijk". Dr. B. Chr. Hamer, zal vervolgens spreken over „Psychopathentypen". Hierna houdt de heer K. de Bloois. hoofd der August Herman Franckeschool, een inleiding over „Opvoeding van Psychopathen in het gezin en in de school". Tenslotte houdt Mr. Dr. J. Donner een korte voordracht over „Wettelijke mogelijk heden op het terrein der Psychopathenzorg". Na de pauze bestaat gelegenheid discussie rer bovengenoemde voordrachten te houden. Brief van een bekeerden communist Dr. F. J. Krop, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, schrijft ons: Einde 193S is een brief over de Sovjet grens gesmokkeld, die niet anders kan dan het hart van alle geloovigen in andere lan den treffen. De naam van den schrijver kan natuurlijk niet worden genoemd, maar ds. Stenzei, jarenlang in Sovjet-Rusland, thans te Berlijn woonachtig, staat met zijn geheele persoonlijkheid voor de echtheid van het schrijven n. F.cn jongeman, Peter H. ge naamd, schrijft aant zijn ouders, dat en op welke wijze, hij tot God is bekeerd. Hij ging naar Rusland met sterk communistische sympathieën, doch komt langzamerhand tot de ontdekking in welk een wereld hij ver zeild is geraakt. Om een klein vergrijp komt hij in de gevangenis terecht, en daar leert hij als een andere Manasse de knieën Duigen voor God. Den uitvoerigen brief te resumee- ren, gaat niet. Men leze hem aandachtig. Al leen het einde worde hier overgenomen. Ja, nog steeds is het lijden geweld' g; ieder een is in levensgevaar. Toen ik echter daar over tegen een rondtrekkenden geestelijke klaagde, zeide hij mij eenvoudig en zacht: „In de wereld zult gij verdrukking hebben; ONDERWIJS Prof. Dr. G. BESSELAAR Prof. Besselaar, die voor herstel van gezondheid uit ons land naar Zuid-Afrika terugkeerde, heeft na de opening van de nieuwe bibliotheek te Pretoria, waarbij hij de inrichting van de Nederlandsahe Kamer overdroeg, een reis ondernomen, die hem eerst naar Ned.-Indië heeft gevoerd, doch waarop hij ook het verdere Óósten, Noord en Zuid-Amerlka denkt te bezoeken. E. BEEN Jz. f Op 58-ja*rigen leeftijd is Zaterdag j.L te Rotterdam overleden de heer E. Been Jz., hoofd der Mr. Heemskerkschool aldaar. De begrafenis is bepaald op Dinsdag 6 Juni to 2.30 uur op Crooswijk. ONDERWIJSBENOEMINGEN B r a n d w ij k. Eben Haëzersahool. Tot on derwijzer: de heer T. Uy ter linde to Wamel. Utrecht. Tuindorp. Bilderdijksehool. Tot kw. m. a.: de heer J. Zinkstok, kw. m. a. Ned. Herv. Gem.school aldaar. Zetten. Christine Hermine-schcol. Tot directrice: Mej. M. W. Schut, leerares Chr. Huishoudschool te Rotterdam. Examens Hll Friderlclanum. Elndexa- mej. T. Dagre. L Loeb. den Haas Nederlandse; 1de h< .1 Dijken, Gouda: A. de Stopp. P. G. den Haag en C. Schrüdc.. Den Haag. 's Gravenhaapsch Chr. Gym nasium. Eerste groep: geëxamineerd xeven cand voor dipl. B. Gesl.: J. Bolben, Riek Borg- meljer, W. C. S. van don Brandeler. Paula Els- hove en J. Fijmhout. Aan twee candldaten word een verlengd examen opgelegd. Gymnasium Daan van Meerdervoort Gesl. voor dlpl. A: G. H. Gelder. Joanna van Hel.- lenberg Hu bar. P. W. Jalink. R. P. M. van Voorat tot Voorst. Het examen wordt voort. dipl. ag. Gesl voc stuurm. gr. handelsv.: F. "Fekkes en C Lode- wljk; stuurm. kl. handelsv. J. E. Franaen. Nieuwenhuljsen, belden Don Haag; M M. Smldt, J. Wa.ttel en H. W. Dorlolin, allen te lart, A C. Pelders. J. G. akker, allen te R'dam. 127. De deur ging open. Kwiebus stond op een ruime binnenplaats, die omringd was door een open galerij. De ogen van den jongen werden geboeid door een groot bassin van wit marmer. Een leeuwenkop van verguld brons spoot over vloedig helder water erboven uit. Een heerlijke bloemengeur zweefde door de lucht. Cacteeën en palmen vormden een fantas tische lusthof. Op den achtergrond bewoog zich iets. En nu ontdekte Kwiebus een mageren bleken man, met een paar felle zwarte ogen, die hem scherp opnamen. 128. Hij lag op een rijk versierde sofa met een troon van amber in het midden. Het geheel was ondersteund door vier ebbenhouten kolommen, gestoffeerd met rood satyn. Kwiebus voelde zich precies een slaapwan delaar in een sprookjespaleis! De dienaar gaf hem een gevoelige por ia zijn ribben. Maar de fiere jonge slaaf boog zich niet. Bevreemd keek Abd-el-Kader Kwiebus aan. Toen luisterde hij met een vermoeide trek op z'n gezicht naar den dienaar. Maar plots begonnen z'n oogen te schit teren. Hij gaf een kort bevel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3