1Burgen "4711"Eau de Cologne KAjO&iAa&ée -mxs/^e&écJULesv I II II MAANDAG 5 JUNI 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSCHERIJ AMSTERDAM ROTTERDAM VELSEN 1 HAARLEM Q LEIDEN DEN HAAG DELFT Dagelijks Inwendig schoonhouden DORDRECHT UTRECHT HILVERSUM GRONINGEN BRUSSEL ran gebouwen (Reel TWEEERLEI UITZICHT Twee leiders van volkeren hebben gisteren een deel van den rustdag gebezigd om tot hun volgelingen en hun natie het woord te richten. Zij zijn beiden in hun eigen kring mannen van formaat, en vertegenwoordi gers eener levensrichting, namelijk Dala- dier, de Fransche minister-president, en Hitier, de Duitsche „Führer". Uit wat zij zeiden sprak echter duidelijk een geheel verschillende geest, en een zeer gevarieeerd levens-uitzicht. Daardoor laten zij zich ken schetsen als de groote aanvoerders uit twee tegenover elkander liggende kampen, welke elk .voor zich het ideaal hebben opgericht van een eerlijken, den welvaart bevorderen- den vrede, die echter langs tegenovergestel de wegen worden nagestreefd. Edouard Daladier legde getuigenis af, in het woord dat hij tot het uitvoerend comité der radicaal-socialistische partij richtte, van een gezindheid, welke voor alle dingen op Europeesche samenwerking is georiënteerd. Deze wil tot samenwerking spruit niet voort uit een gevoel van zwakheid en zich bedreigd weten, doch uit den diep gevoelden wensch, Europa en de wereld voor nieuwe rampen te behoeden, en eindelijk de vruch ten te kunnen plukken van een vrede, welke in de jaren van den wereldoorlog ten koste van zoovele offers werd voorbereid, zonder nochtans ooit een levende werkelijkheid te zijn geworden. Daladier zeide o.a., dat er een keuze moet worden gedaan tusschen samen werking, welke het heil van allen belooft, of bedreiging, welke alle krachten in het geweer roept om rampen te bezweren. Frankrijk weet zich sterk, zoowel door het herstel van zijn financiën en zijn econo mische en sociale leven, als door besprekin gen, welke het met andere vredesgezinde volkeren heeft gevoerd over een gezamen lijke afweer van alle geweldsbedreigingen. Deze besprekingen zijn weliswaar nog niet geheel en al ten einde gevoerd, dooh zij be loven toch zeer binnenkort tot een defini tieve overeenstemming te voeren. Zoo staat dan Frankrijk, zou men kunnen zeggen, voor de wereld in een overeenkomstige houding als de klassieke orator, die in de plooien van zjjn toga vrede en oorlog verborgen hield en zijn toehoorders de keuze liet, wat zij van hem wilden aanvaarden. Hitier sprak voor een geheel ander milieu, namelijk voor een massale vergadering vap oud-strijders uit den wereldoorlog, mannen dus, die de biterheid der krijgsjaren over zich heen hebben zien gaan, en thans zich moeten afvragen, of tengevolge van de hoogspannings-politiek van een Hitier, Goe- ring en Goebbels opnieuw de hel over hen zal moeten losbreken. Hij heeft niet gerept over de mogelijkheid van een verzoening der geesten, doch het zijn toehoorders zóó voorgesteld, alsof er in de samenleving der volkeren sinds de dagen van 1914 niets is veranderd. Hij trok een parallel tusschen de „omsingeling" van 1914 en de „omsingeling" van 1939, dus een kwart eeuw later, doch hij deed zulks niet om daaruit de les te trekken, dat men een herhaling van het toenmalige wapengeweld tot eiken prijs diende te voorkomen, omdat dit immers tot niets anders dan vergrooting der ellende heeft geleid. Neen, den verkeerden uitslag van het krijgsondernemen weet hij aan de regeering, welke destijds in Duitschland aan het bewind v*as, om daar vol zelfbewustzijn de zijne aan tegenover te stellen. Wat toen kon plaats vinden zou zich thans niet kun nen herhalen, omdat er thans „mannen en soldaten" zitten in de leiding van het Duitsche volk. Uit woorden als deze moet men helaas opnieuw afleiden, dat er in den Duitsdhen geest geen wezenlijke omkeer is gekomen. Thans gelijk toen meent men anderen zijn wil te kunnen opleggen,, door te wijzen op eigen kracht en grootheid, ook al hebben beide bij een vorige gelegenheid, zij het na een waarlijk heroïschen strijd, zoo jammer lijk gefaald. Men wil in het Derde Rijk niet hooren over vreedzame beslechting van ge schillen door internationale besprekingen men heeft er zelfs blijkbaar nauwelijks meer begrip voor, dat men zijn politieke zeden dient te wijzigen, en zich bij overtuiging en moraal der geheele westersdhe wereld op nieuw aan te passen, wil men niet langer besohouwd worden als een natie, die zich ln een afzondering heeft begeven, waarin men haar veiligheidshalve van buiten af Hitier herdenkt den wereldoorlog „Deze jaren stemmen mij vredesgezind" De Duitsche afweer politiek is radicaal veranderd Te Kassei heeft H i 11 e r Zondagmorgen voor 300.000 Duitsche oud-strijders het woord gevoerd. Hij zeide tot hen o.a.: De wereldoorlog is voor ons een bron van f.ere herinneringen. Het leger in die jaren werd in aantal veelvoudig door do tegen standers overtroffen, die er echter niet in slaagden, ooit de waarde van dit leger te benaderen. De terugblik en d© hen.nneriyg aan dlien grooten tijd moeten ons allen een overtuiging en een besluit bijbrengen. Ten eerste: De overtuiging, dat het Duitsche volk slechts met den grootsten trots op zijn verleden kan terugblikken en dat dit in het bijzonder voor de jaren van den we reldoorlog geldt Ik zie iin de herinnering aan de vier oor logsjaren, die ik tot mijn geluk zelf heb mee gemaakt, slechts een reden tot vast vertrou wen in mijn Duitsche volk en als soldaat ook tot vertrouwen in mijn eigen persoon. Deze jaren stemmen mij in mijn diepste wezen vredesgezind, als ik de verschrikkin gen van den oorlog erken, doch brengen mij tevens de vaste overtuiging bij van de waar de der Duitsche soldaten als het om de ver dediging van onze rechten gaat. Bedreigin gen, van welken kant zij ook mogen komen, maken op ons geen indruk. T e n t w e e d e. Ik en wij allen moeten bij de herinnering aan den tijd ook vastbesloten zijn, de belangen van ons rijk niet lichtzin nig te beschouwen, gelijk men vóór 1914 ge daan heeft Indien de Britsche omsingel ngspolitiek de zelfde gebleven is als die van vóór den we reldoorlog: de Duitsche afweerpolitiek is radicaal veranderd. De geest van Von Beth- mann-Hollweg geldt vandaag niet meer voor de Duitsche regeering. Ik heb er voor ge zorgd, dat voor alles, wat ook maar iets met de leiding van den Duntscben staat te ma ken heeft, slechts iemand in aanmerking komt, die voor honderd procent man en sol daat is. Indien ik echter mocht bemerken, dat de houding van een of andere persoonlijkheid, wie ook, tegen een dergelijken last niet be stand is, zal deze persoon onmiddellijk van zijn ambt afstand moeten doen, wio bet ook ooit zijn moge. Op ons rust de plicht, den wil en de kracht tot afweer tot het uiterste op te voeren. Ik verwacht, dat deze politiek juist door de oude soldaten gesteund wordt. Over ons allen ligt de verheerlijking van de herinnering aan den grootsten tijd van ons volk en ons eigen bestaan, vóór ons al len echter ligt de vervulling van datgene, waarvoor ook die tijd eens, zij het dan ook onbewust, gestreden heeft: Groot-Duitsch- land." EEN DUITSCH SPION ONTHOOFD Zekere Franz K r a i n is Zaterdag in de Plötzensee-gevangenis te Berlijn onthoofd. Hij werd ter dood veroordeeld, omdat hij spionnage heeft gepleegd. Krain bekleedde een officieele functie ln dienst van den Duitschen staat en had als zoodanig spiomjagediensten verricht voor een buitenlandsche mogendheid. ook verder dient te isoleeren. Zoo staan, aan weerszijden van den Rijn, twee volken opnieuw tegenover elkander door geestesgeschillen, die nauwlijks te overbruggen zijn, elk met aan zijn zijde een groepeering van krachten, die tegen elkan der speculatief worden afgewogen en ali in afwachting van het tijdstip, dat een nieuwe periode van strijd aan een van beide kampen het overwicht zal kunnen toeken nen. Het oorlogsgevaar blijft latent; het wordt door practische overwegingen r jg teruggehouden. Europa heeft de keus, zegt Daladier Tusschen samenwerking en overheersching In een rede voor het uitvoerend comité van de radicaal-socialistische partij te Parijs heeft Daladier de houding van Frankrijk ten aanzien van de groote in ternationale vraagstukken uiteengezet. Na verklaard te hebben, dat alles doet hopen op een spoedig en gunstig besluit van de thans aan den gang zijnde inter nationale onderhandelingen, zeide de pre mier: Ik zeg en herzeg, dat Europa de keus heeft tusschen samenwerking en overheersching. De Fransche regeering heeft alles gedaan om Europa in staat te stellen, gelukkig te leven in vrije samen werking. Doch tegelijkertijd wil ik de we reld de verzekering geven, dat Frankrijk in het eerste gelid staat van de mogend heden, die zullen verhinderen, dat Europa geleid wordt naar rampen als gevolg van machtsondememingen. Wij zijn voor samenwerking, hetgeen het tegenovergestelde van omsingeling is. Doch telkens wanneer wij een schrede gedaan hebben op den weg der samenwerking, heeft men ons met een gewelddadige actie geantwoord. Telkens wanneer wij een aan bod tot samenwerking hebben gedaan, werd dit van de hand gewezen. Zij die ons aan bod van de hand wezen, wilden ons tegelij kertijd het recht ontzeggen, met anderen samen te werken. Deze samenwerking, wel ke zij geweigerd hebben, is het, die zij om singeling noemen. Welk duidelijker beuijs zouden zij nog kunnen geven van hun stre ven naar hegemonie? Zoo men dus de neiging heeft, het even wicht en den vrede in Europa te bedreigen, hebben wij alle reden, ons vastberaden te gen zulke avonturen te verzetten. Wij zeg gen neen op agressie, op autarchische ty- rannie, op ideologisch fanatisme, op eischen van zoogenaamde levensruimte en wij zeg gen neen op alles wat geweld en ruwheid is. Wij zeggen ja op elk streven naar goede verstandhouding en loyale samenwerking, op alles wat zou kunnen leiden tot een hervatting van het economisch verkeer over de geheele wereld en tot een billijker verdeeling van de grondstoffen. Wat de binnenlandsche politiek aanging wees spr. op de toeneming van productie, de verbetering van de positie der valuta en de vergrooting van de eenheid des lands. H.ij verklaarde, dat de regeering een „poli tiek van nationaal belang voert", welke niet bij klassen steun zoekt, doch bij alle leven de krachten der natie. Naar aanleiding van de kritiek op de maatregelen, die de regeering genomen heeft om het hoofd te bieden aan het van buiten komende gevaar, zeide Daladier: Be staat het buitenlandsch gevaar soms in de verbeelding? Zijn drie millioen buitenland sche soldaten, die aan de overzijde onzer grenzen gemobiliseerd zijn, plotseling gees ten geworden? Niemand zou redelijkerwijze kunnen volhouden, dat het gevaar niet be staat Daladier verklaarde tenslotte, dat de re geering een politiek tot vergrooting van het geboortecijfer zal voeren en kondigde de spoedige afkondiging aan van een wet tot verdediging van het Fransche gezin. HET PROCESKUHN UITGESTELD Het proces tegen Frltz Kuhn, den lei der van den Duitsch-Amerikaanschen Bond, die als Hittlers voornaamste niet-diploma- tieke vertegenwoordiger in de Ver. Staten wordt beschouwd, en verdacht wordt van verduistering van geilden zijner nrereeni- ging, is tot den herfst uitgesteld, ten ednde afdoening mogelijk te maken van andere zaken, waarvan de verdachten oreventleve hechtenis ondergaan. Kuhn heeft verklaard, dat hij het slacht offer is van een politieke vervolging en sprak de waarschuwing uit, dat het niet lang zal duren, of een steeds grooter aantal van dergelijke uitgesproken moedige vader landslievende organisaties zal op wij-ze behandeld worden. cteart Terecht is "4711" beroemd om de onovertroffen kwaliteit harer Eau de Cologne. In even hooge mate geldt dit ook voor de nienwe toiletzeepen van "4711". Indien ge een gevoelige hnid hebt en aarzelt zeep voor Uw gezicht te gebruiken, neem dan deze nieuwe "4711"-zeep. Door haar bijzondere mildheid en kwaliteit zal ze voor Uw huid en teint een weldaad zijn. Boven dien is deze nieuwe "4711"- kwaliteitezeep voor den prijs van 25 ct. zeer voordeelig, want U doet er verrassend lang meel Kwaliteits Zeepen Chypre Eaude.Cologne Lavendel ƒ0.25 f R-, KONING ZOG GAAT NAAB VERSAILLES Ex-koning Zog van Albanië heeft het kasteel De la Maye, waar verleden jaar de hertog en hertogin van Windsor gewoond hebben, voor drie maanden gehuurd. Men verwacht de koninklijke familie en haar gevolg hier tegen het einde van de volgen de week. h JVieuwc fids?? Speculeer nletl Beleg Uw geld veilig. Koop 'n Burgers I DEVENTER ROERMOND Jeanne d'Arc geëerd Plechtigheden in haar geboorteplaats Te Domrémy, het kleine dorpje in du .Maasvallei, waar de maagd van Orleans in 1412 het levenslicht aanschouwde, z:jn gis teren met grooten luister de Jeanne d'Arc- feesten gevierd. De kardinaal-aartsbisschop van Quebec, De Villeuouve, die voor deze gelegenheid uit Canada was overgekomen, heeft als pauselijk legaat de plechtigheden geleid en de kerk van Domrémy tot natio nale basiliek verheven. Een onafgebroken stroom van auto's en fietsen trok reeds in den vroegen Zondag morgen naar het dorp, waar ter weerskan ten van de versierde basiliek eeretribunes waren opgericht voor de vele autoriteiten, die de plechtigheden kwamen bijwonen. Toen de kardinaal-legaat arriveerde, waren de tribunes gevuld met vele geestelijken, tal van afgevaardigden en hooge officieren. O.a. zag men do generaals Weygand en Gouraux, alsmede den Canadeeschcn gezant. In zijn toespraak heeft minister Ghampé- tier de Ribes o.a. gezegd: De annalen var Frankrijk zijn vol van wonderen. Maar het grootste wonder, dat Frankrijk heeft gekend, was, dat het Fransche volk door een her derinnetje gered werd. Deae heilige heeft het Frankrijk van de vijftiende eeuw van gedaante weten te veranderen. Zij heeft het Fransche vaderland geschapen. De geschie denis van de maagd van Orleans is van een opvallen-de actualiteit. Dat wil zeggen: Voor de Franschen is niets onmogelijk, wanneer wij één wetan te zijn, de discipline weten te bewaren en elkander liefhebben. Wij heb ben de stem van Jeanne in bewogen tijden gehoord en gezworen, aan die stem te ge hoorzamen. Achterhaar standaard vereenigd vervolgt ons geliefde Frankrijk zijn weg, die leidt naar zijn eeuwige lotsibestemming. Italiaansche piloten repatrieeren Ook de Italiaansche piloten, die tijdens den burgeroorlog bij de luchtmacht van Franco gediend hebben, keeren binnenkort naar Italië terug. Dit geldt zoowel voor de piloten op het schiereiland als voor de genen, die bij het vliegkamp op Majorca dienst deden. Vandaag zullen de Italiaansche piloten, naar Havas meldt, hun vliegtuigen te Se- vilila aan de Spaansche luchtmacht over dragen. Zij reizen daarna naar Cadiz, waar zij aan boord zullen gaan van de mailboot „Duilio", die op 9 of 10 Juni a.s. de terug reis aanvaardt. Het schip vaart dan naar Palma (Majorca), waar het. personeel van de Italiaansche vldogtuighasis op de Ba learen aan boord zal gaan. De „Duilio" zet dan koers naar Genua, waar men de vlie gers op 15 of 16 Juni venvaoht, Genua zal den piloten een grootsche ont vangst bereiden. Aan de bevolking wordt gelegenheid gegeven, de vliegers te huldi gen, wanneer zij in de stad een défilé hou den. Het aantal piloten en ander lucht- vaartpersoneel, dat thans uit Spanje naar Italië terugkeert, bedraagt 330 offioieren, 410 onderofficieren en 490 soldaten. De wapentransporten naar China Een Engelsch schip beschoten? Havas meldt uit Sjanghai, dat het Japan- sohe ministerie van Marine een protest ge richt heeft tot de Britsche marine-autoritei ten wegens het misbruiken van de Britsche vlag door de Chineezen en het vervoer van wapenen en munitie door Britsohe schepen naar de aanhangers van Tsjang Kai Sjek. Het ministerie deelt mede, dat de Japan- sche marine zicih in sommige gevallen niet zal tevreden stellen met alleen een onder zoek naar de nationaliteit van een schip, dat de Britsche vlag voert en dat, meer in het algemeen, de Japansohe autoriteiten niet langer kunnen dulden, dat derde mo gendheden zich inlaten met het drijven van handel, waardoor Tsjang Kai Sjek gebaat wordt. Volgens een nog niet bevestigd bericht zou het Britsche schip „Liwo" draadloos hebben medegedeeld, dat het door een Ja- pansoh schip beschoten was. De „Llwo", die 880 ton meet, werd gister te Sjanghai verwacht, Cuba en de Joodsche Immigratie De „St Louis" ligt voor anker Voorloopig gaat de HamburgAmerika Lijn niet in op het voorstel van San Do mingo, om de Joodscihe emigranten van de „St Louis" op te nemen, daar niet alle 992 DINSDAG, 6 JUNI 1030. HILVERSUM I. 1875 cn 415.5 M. KRO-UI«zen. ding. 8.009.15 Gram.muziek. (Om 8.15 u, Ber.) 10.00 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig 3.00 KRO-Kamerorkest. 3.45 Gram. muziek. 4.00 KRO-Orkest. 4.45 Gram.muzlek 5.00 KRO-Orkest. 5.45 Fellcitatiebezoek. 6.05 Gram.muzlek (Om 6.30 Ber.) 6.35 u. Sportpraalje. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Draagt Elkanders Lasten". 7.35 Gram.mu zlek. 7.45 ZwemcursiLs. 8.00 Ber. ANP. Me- dedeelingen. 8.15 Stedelijk orkest- van Maas tricht 9.15 Reportage (opn.) 9.30 Gram.mu. ziek. 10.10 Ber. ANP. 10.40 Lajos Veres en zijn orkest 11.0512.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gew. muziek (gr.pl.) 10.80 Voor de vrouw. 10.35 AVRO- Amusementsorkest. 11.00 Causerie „De vrouw en het wereldbeeld". 11.10 Huishou delijke wonken. 11.35 Omroeporkest. 12.15 u. Bor. 12.18 Gram.muzlek. 1.00 Omi-oeporkest 1.45 Gro/m.muziek. 2.00 Orroeporkest en so list. 2.45 Knipcursus. 8.45 Ber. Het Lyra, trio. 4.80 Kinderkoor. 6.00 Kindenhalfuur, 5.30 De Twilight Serenade-ra. 6.10 AVRO- Snlonork-est. (Ca. 6.25 Ber.) 7.00 Vioolvoor dracht met pianobegeleiding. 7.30 Grain.mu- ziek. 7.40 „Gebonden krachten in 't atoom" (lezing). 8.00 Ber. ANP. Radiojournaal. Me- dedeellngen. 8.25 Gram.muziek. 8.80 Bonte Dinsdagavond trein, 10.00 Radlotooneel. 10.25 AVRO-Dance-Band en soliste. 11.00 Eer. ANP. Gram.muzlek. 11.80—12.00 Karolyl Arped's Zigeunerorkest. DROITWICH. 1.100 M. 1.05 Plonosyncopatlona, 1.20 Reportage. 1.50 Kwintet. 4.15 Orgel 4.«50 Reportage. 5.60 Reportage. 6.45 Televi sie-orkest. 7.20 Orgel. 7.50 „Co-operation ln Denmark", dialoog. 8.20 Operette. 9.50 Toe spraken. 10.20 Orkest 11.20 Band. 11.45 u. Ensemble. oauserle. 5.05 Zang. 6.25 Orkest. 7.05 Vlooi en plano. 7.20 Orkest 8.50 Trio. 9.60 Ra, diotooneeL emigranten de gevraagde som van 500 dol lar kunnen betalen. In afwachting van het verloop der onder handelingen heeft de „St Louis" buiten da 12-mijl-zone het anker uitgeworpen. ALBANIË ONTVANGT EEN GRONDWET Koning Victor Emmanuel heeft te Rome aan een Albaneesclie delegatie in een spe ciale audiëntie de grondwet overhandigd, welke hij aan het Albaan6che volk heeift ver strekt. Deze houdt o.a. in, dat de Albaan- sche vlag rood is, met in het mlidden da' zwarte adelaar en het fascistische embleem, dat het Albaansch de officeele taal is, dat alle godsdiensten geëerbiedigd worden, dat de Albaansche staat geregeerd wordt door een monarchale constitubioneele regeering, dat de troon erfelijk is volgens de salieche wet in de dynastie van Victor Emmanuël, Koning van Italië en Albanië, keizer van' Ethiopië. WORISJILOF NIET NAAR ENGELAND De Russische maarschalk Worisjilof, di© uitgenoodigd is om de Engelsche ma* noeuves bij te wonen, heeft zijn spijt tot uit- drukking gebracht, dat hij in Rusland zal moeten blijven, omdat de manoeuvres van' het Russische leger in denzeUden tijd zullen worden gehouden als die van -het Engelsche, Hij geeft echter de toezegging, dat hij zich' in Engeland zal doen vertegenwoordigen door een groep hooggeplaatste Russische mi litairen. IN IJSAUTO DOOD GEVROREN In de Negende straat, in het oentrum vart New-York, waar het des zomers drukkend heet kan zijn, Is op tragische wijze ©en man dood gevroren. Toen de chauffeur van een auto, waarin consumptie-tjs werd vervoerd, zijn wagen aan de aohterzijde was binnen gegaan, sloeg de deur achter hem dicht, De muren van de rijdende ijskast waren; zoo dik, dat zijn hulpgeroep niet werd ge hoord. Den geheelen nacht bleef de ijskast werken,totdat de brandstof was uitgeput In de morgen-uren opende een nieuwsgierige voorbijganger de achterdeur, te laat echter oan den chauffeur nog te redden. W /V\ODEBNE LAKKEN I 11| 11 i SP UIT-EN kTWAfJT ■■'11 Ze begint nu dadelijk aan den zakelijken kant van het geval en zegt: „Arnold, je hebt me verteld, dat Elsa bezwaar heeft tegen een kleinere woning. Laten we haar daarin ter .wille zijn." Eensklaps kijkt Arnold gespannen. „Hoe bedoelt u dat? Op welke wijze?" Mama begint nu, heel tactisch, eerst te spreken over dat 'deel van haar plan, dat zeker naar Arnolds geest zal zijn. „Aat en Clara moeten mijn huis van mij huren tegen een behoorlijken prijs." Arnold knikt gretig. - „Hun gezin wordt grooter en hun positie is uiterlijk ver beterd, dus ze moeten het heele huis nemen, naar den eisch van hun stand. Ik ga er uit." „En u dan?" „Ik kom bij jou." „O, bij mij!" „Ja, dus jij en Elsa blijven gewoon in Je huis, Aat en Clara ook. Ik ben de eenige, die overga van den een naar den ander. Dus alles g.'r.t zonder eenig opzien. En verder leggen ,Wc onze inkomsten bij elkaar, van jou wat, van Elsa wat. van mij wat, je zult zien, dat het prachtig gaat, we maken er een soort communistisch maatschappijtje van." Ze glim lacht. „Je ziet wel, dat ik met mijn begrippen meega met den modernen tijd." Arnold glimlacht ook. Wat heeft mama er slag van, een mensch op te monteren! „Maar," zegt hij, nog bezwaren zoekend, „hoe lang zullen we dat volhouden?" „Allicht een paar jaar. En dan moeten we zien, hoe het andere zich ontwikkeld heeft." „Welk andere?" „De fabriek. Ons meeste geld zit in aandeelen, die waar deloos kunnen worden, of ook weer op peil komen. Verkoo- pen gaat op het moment niet." „Neen," zegt Arnold bedrukt. Zijn stemming daalt al weer. Maar dat wil mama voorkomen, daarom vervolgt ze: „Dus de eerstvolgende twee jaren laten we rustig passeeren. En jij bent voornemens, je schrijverstalent verder te ontwik kelen?" „Schrijverstalent? Nu ja, zoo'n beetje." „Goed. Daar begin je dan mee, dan heb je weer een le vensdoel en een taak, die misschien beter bij je aanleg past dan de vorige." „Mama, u bent een juweel." „Jij ook. Gelukkig, dat we elkaar zoo waardeeren." Ze glimlachen weer en begrijpen elkaar. Beleefde compli mentjes lanceeren is een kunst, die geboorte en opvoeding hun vanzelf hebben aangebracht. Maar ditmaal voelen beiden, dat het ernst is en geen leege vorm. Mama vertrekt en als Elsa thuiskomt, vertelt Arnold haar het gevoerde gesprek. Ze vdmdt de oplossing zeer aannemelijk, „Mama kan hier een paar afzonderlijke kamers krijgen," zegt ze, „en dan laat ik het zijkamertje boven naast het trappenhuis inrichten als werkkamer voor jou." En terwijl overweegt ze in stilte, dat de buitenwereld nooit in haar nadeel zal kunnen uitleggen, dat haar mans moeder haar eigen dochter verlaat, om bij haar schoondochter te komen inwonen. Dus dat gaat goed. De plannen worden verder uitgewerkt, Aat wordt ln de besprekingen opgenomen. Hij keurt alles goed en noemt zelf voor huishuur een hooger cijfer, dan de anderen hadden gedacht. Mama laat een een deel van haar meubelen achter en betrekt met het overige haar nieuwe woning. Dan, eindelijk, begint het nieuwe leven zijn vasten loop te nemen. En dan ontdekken allen pas het nieuwe en het vreemde, geleidelijk, als de beroeringen bezonken zijn. Arnold begint te denken over hetgeen hij schrijven zal en Elsa bezit nog eens den weg, die achter ligt. Dan ziet ze dingen, die haar hinderen. De plaats, die haar man vroeger bezette, is nu bezet door haar zwager. Is dat alles vanzelf zoo gegaan? Heeft Aat daar niet op aangestuurd? Het is toch eigenlijk niet billijk. Arnold heeft de eerste en de oudste rechten, want hij is de eigen zoon en Aat maar een schoonzoon. Haar man toeft veel in zijn nieuwe werkkamer, hij schijnt een onderwerp gevonden te hebben. Dat is niet zoo. Hij schreef maar een paar artikeltjes. Nu zou hij graag beginnen aan een vertelling of een verhaal in romanvorm, maar hij weet geen geschikt geval. Wie ver schaft hem een goed gegeven, dat hij verwerken kan? Geleidelijk begint Elsa te praten. „Die Aat heeft toch maar geboftl Hij heeft er zich' maar netjes ingedraaid. Hij zit nu toch maar op jouw plaats. Zou dit nu allemaal maar toeval wezen?" Arnold haalt zijn schouders op. Hij piekert nog over een onderwerp. Hij bedenkt en overweegt en concentreert zijn denken op dit eene punt. Het onderwerp houdt hem voort* durend bezig; daar vult hij zijn gedachten mee. Daardoot neemt hij maar weinig nota van Elsa's woorden. Maar Elsa begint opnieuw, telkens weer. „Hij heeft het wel in de boeken gezien, dat is vast. Maaty hij heeft gezwegen, om jou te laten vastloopen. Denk je 't ook niet, Arnold? Dat is toch best mogelijk! Hij heeft wel begrepen, dat hij kans zou krijgen, jouw plaats in te nemen." Ja, dat is mogelijk, denkt Arnold. Maar hij zegt: „Och' Elsa, dat is nu eenmaal zoo. Op het oogenblik is er niets te veranderen. We moeten voorloopig maar afwachten en kijken, hoe het verder loopt. Misschien krijg ik ook weer eens een kans. Het leven biedt meer kansen dan een." Dat is een nieuw gezichtspunt voor Elsa en daarom zwijgt ze voorloopig. Maar haar woorden hebben hun werk gedaan en haar man beïnvloed. De gedachten van haar gaan zich nu vast leggen in het hoofd van hem. Dan krijgt hij een ingeving. Is dit niet een prachtig onderwerp om een spannend ver haal van te maken? Als dat eens kon! Die gedachte grijpt hem vast. Dat kan, dat kan beslist! Maar hoe? Het moet natuurlijk een beetje gecamoufleerd worden. Het mag niet aanwijsbaar zijn en vooral niet kren kend. De personen moeten onherkenbaar blijven. (Wordt vervolgdjV

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2