Beschadig^""- mij niet Gebruik VIM cJLom in 100% THEE-MELANGE VRIJDAG 2 JUNI 1939 DERDE BLAD PAG. 9 Regeling van de vaccinatie-kwestie Van overheidswege wel drang op de ouders, maar geen dwang Volledige vrijheid al of niet te doen vaccineeren Slechts enkele verplichte administratieve maatregelen Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp, van wel tol vaststelling van nieu we bepalingen betreffende de inenting te gen pojtken. Aan <le Memorie van Toe lichting wordt o.m. ontleend. Het onderhavige wetsontwerp is vrucht van den arbeid van de bij K. B. van '26 Januari 193S ingestelde Staatscommissie. Met het ontwerpen van een aantal door haar wenschelijk geachte wettelijke voor schriften, houdt de Staatscommissie zich nog bezig. Zij heelt echter gemeend, dat, waar haar definitief rapport niet zoo tijdig kon worden uitgebracht, dat de totstand koming van alle wettelijke voorschriften vóór 1 Januari 1940 mogelijk zou zijn, al thans ten aanzien van een punt waarop vóór dien datum een wettelijke regeling noodig is, bereids verslag behoorde te wor den gedaan. Dit punt betreft de opvoering van de immuniteit van de Nederlandsche be volking, welke opvoering alleen kan geschieden door te bevorderen, dat onze bevolking op veel grooter schaal wordt gevaccineerd dan thans het ge- De betreffende conclusie uit het rap port van de commissie luidt: Het is dringend noodig de immuni teit der Nederlandsche bevolking zoo hoog op te voeren als met eerbiediging van bezwaren van geneeskundigen, re- ligicusen en ethischen aard mogelijk De Staatscommissie is tot de conclusie gekomen, dat cenerzijds de vroegere rege ling van den vaccinatieplicht niet weer in het leven kan worden geroepen, anderzijds ecnige regeling van de vaccinatie niet kan worden gemist, daar de bevordering ervan niet geheel aan de particuliere propaganda kan worden overgelaten. Een nieuwe rege ling ter bevordering van de vaccinatie moet daarom worden tot stand gebracht. De minister van Sociale Zaken is met de Staatscommissie van oordeel, dat zeker zoolang er aan de vaccinatie nog gevaren verbonden blijven van den aard zooals die thans bestaan, de beslissing over het al of niet vaccineeren bij de ouders moet blijven berusten. Hij heeft daarom met de Staats commissie zijn keuze bepaald op het stel sel van den wettelijk geregeldcn indivi- dueelen drang. Inhoud van het stelsel Dit stelsel houdt in de eerste plaats in, dat vanwege de overheid aan allé ouders wordt aangeraden om hun kind, voor zoo ver daartegen uit gezndheidsoogpunt geen bezwaren bestaan, op den daarvoor schikt'en leeftijd te doen inenten. Deze raad wordt aan de ouders of personen, die over een kind de ouderlijke macht of voogdij uitoefenen, schriftelijk gegeven door den burgemeester der woongemeente van het kind. in de maand, waarin het kind den leeftijd van vier maanden bereikt. Laten de ouders hun kind vaccineeren vóór het den leeftijd van een jaar bereikt heeft, dan behoeven zij geen enkele andere formali teit te vervullen dan het overleggen van het bewijs, dat de vaccinatie heeft plaats gehad. Indien de vaccinatie op dat tijdstip echter niet is geschied, volgt een tweetal administratieve maatregelen, waarbij, dit zij reeds dadelijk opgemerkt, de vrijheid van de ouders om het kind al dan niet te doen vaccineeren, volkomen onaangetast blijft. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN De plicht, die in het zooeven genoemde geval, dat het kind niet tijdig wordt ge vaccineerd, op alle ouders rust, is deze, dat zij aan den burgemeester een omlerteeken- de verklaring hebben over te leggen, waar om de inenting achterwege wordt gelaten. De tweede administratieve maatregel be staat hierin, dat de burgemeester al dege nen, die een verklaring hebben overgelegd, oproept om voor hem of een door hem aan te wijzen ambtenaar, alsmede een door hem aangewezen geneeskundige, te ver schijnen. Hij kan echter deze oproeping etachrwege laten, indien de in de verkla ring velmelde redenen geheel of gedeelte lijk van geneeskundigen aard zijn en te* ens is overgelegd een verklaring van een geneeskundige met wien over de vraag van de inenting overleg is gepleegd, waarbij deze dit overleg bevestigt. De burgemeester is dus tot oproeping verplicht in de geval len, waarin uitsluitend redenen van prin- cipieelen aard in het geding zijn of waarbij het gaat m redenen van geneeskundigen d zonder dat een verklaring van een geneeskundige is overgelegd. Met de eventueele verschijning voor den burgemeester of den door hem aangewezen ambtenaar is de procedure definitief ge ëindigd. Ten slotte is de burgemeester ook tot op roeping verplicht van die niet 'nebben vol daan aan de verplichting om het bewijs te leveren, dat het kind, voordat het den leef tijd van één jaar heeft bereikt, tegen pok ken werd ingeënt. Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat het door de Staatscommissie voorgedragen stelsel slechts twee verplichtingen kent, nl. een verklaringsplicht en eventueel een ver schoningsplicht. Tegen overtreding van beide verplichtingen wordt straf bedreigd. De nieuwe Oslo-lijn AMSTERDAM, 2 Juni. Gistermiddag om drie uur, precies volgens dienstregeling, de Kievit van de K.L.M., komende uit Oslo, op Schiphol geland. Met het toestel, dat bestuurd werd door den Deenschen K.L.M.-piloot Steinbeck, was een aantal vertegenwoordigers Noorsehe reisbureaux meegekomen, die kele dagen de gasten van de K.L.M. zullen zijn. Degenen, die in de ochtenduren het vertrek van de machine naar de Noorsehe hoofdstad hadden bijgewoond, waren thans bij de aankomst van de Kievit aanwezig. De mosterdgas-vergiftiging aan de Hembrug Vragen van den heer Van Sleen 's-GRAVENHAGE, 1 Juni. De heer van Sleen heeft aan den minister van Defensie gevraagd, of het. waar is, dat eenige Zaan- damsche arbeiders bij het verrichten van werkzaamheden op de terreinen van de artillerie-inrichtingen door gifgassen be smet zijn geworden. Is het waar, zoo wordt verder gevraagd, dat de besmetting plaats heeft kunnen vin den, doordat oorlogsgassen op de bedoelde terreinen begraven waren, zonder dat hun activiteit -vooraf geneutraliseerd was ge worden? Is de minister, indien de beide voorgaan de vragen bevestigend móeten worden be antwoord, niet van oordeel, dat hier var een ernstig verzuim van de zijde der ver antwoordelijke personen bij de artillerie inrichtingen gesproken moet worden, daar deze toch bekend geacht mogen worden te zijn met het feit. dat gassen, als waarvan hier sprake is, geruimen tijd na het b ven nog weinig of niets van hun gevaar lijke werking hebben verloren? Is de minister bereid een rapport over de toedracht van het ongeval aan de Kamer over te leggen? Acht de minister het niet noodig door het geven van voorschriften als anderszins te trachten dergelijke ongevallen in de toe komst, zooveel als maar mogelijk is, te voorkomen? Het Prinsesje loopt Kleurenfilm opgenomen door Prins Bernhard In de Amsterdamsche Cineac aan het Damrak zijn wij gistermorgen gewaar ge- •den, dat Prinses Beatrix al aanlig loopt. Ingewijden waren hiervan natuurlijk op de hoogte; menige vrouw zal zich in vragenden zin niet het onderwerp in conversatie heb ben bezig gehouden. Prins Bernhard heeft er voor gezorgd, dat ieder er mee bekend raakt, en als mc-n wil. kan men het gaan zien in de Cineac te Amsterdam. Den Haag 1 Rotterdam. De Prins heeft nl. een smalfilm van de eerste loopproo\en van zijn dochtertje ge maakt en deze film is voortreffelijk geslaagd. Tien minuten achtereen hebben wij het Prinsesje zien loop-en: in huis eoi in den tuin; in onafscheidelijk gezelschap van hond- ïes en eendjes en meermalen in tegenwoor digheid van Prinses Juliana, een attractie op zich zelf. Lieve, huiselijke tafereeltjes zijn het, waardoor men liet levendige, toch zoo ern stig kijkende Prinsenkind kan waarnemen als zij met haar dribbelpasjes bezig is 01 aandacht geeft aan haar olifant, onderwijl de hond zijn speelsche buien aan Beatrix besteden kan, en zij op een ander moment haar omgeving opneemt om evenals elk kind daaraan te wennen. Wat mag en niet mag, leert zij van baar Moeder. De stukjes 'brood, roor de eendjes bestemd, wil de kleine prin ses bijv. zelf opeten, cn dat gaat niet. Zoo zijn er meer prettige, komische momenten te zien. En omdat het een kleurenfilm is die hier geboden wordt, benadert men de wer kelijkheid zoo dioht alsof men er zelf bij Js Wij twijfelen niet aan de belangstelling m ons volk voor deze huiselijke belevenis- -n i-n het Prinselijk gezin, dat geniet van de poëzie in het prille kinderleven. Deze film van huiselijke vreugde brengt bet Prinselijk Paar zoo mogelijk nog dichter bij ons volk En dat Beets indertijd schoon gelijk had met zijn genoegelijk versje „Als 't kindje bm- neokomtzal de bezoeker bij elke voor stelling kunnen bemerken. Overeenkomstig den wensch van Prins Bernhard zal de opbrengst van de film ten bate komen nan de ontspanningsgelegenhe den voor militairen aan de grens en in de garnizoenen. Uitbreiding van het Rijksinkoopwezen Sommige Kamerleden oefenen critiek Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake wijziging van de begrooting van Financiën voor 1939 wordt o.m. ont- Sommige leden zagen de voortdurende uitbreiding van het Rijksinkoopbureau al lerminst met onverdeeld genoegen. Naar hun meening kleeft eonerzijds aan die uit breiding het bezwaar, dat bij leveringen aan het Rijk de middenstand steeds 1 wordt uitgeschakeld, terwijl anderzijds de voordeelen, welke aan een centralisatie van inkoop verbonden kunnen zijn, hier steeds meer problematiek worden. Andere leden daarentegen wezen erop, dat dc centralisatie van den inkoop voor den Staat zeer belangrijke besparingen op- Gaarne zouden verscheidene leden verne men, of het pand, waarvoor thans gelden worden aangevraagd, reeds is aangekocht, en, zoo ja, of die transactie dan is tot stand gebracht onder voorbehoud van goedkeuring door den begrotingswetgever. Meikevers veroorzaken schade LEXMOND, 2 Juni. In geen jaren is h getal meikevers dat zich langs de rivier ophoudt zoo groot geweest als thans bet ge val is. Vanwege het groote aantal richten zij veel schade aan, vooral aan de fruitboo- men. Men is thans bezig om die boomen extra te bespuiten, die dit voor de vrucht nog kunnen hebben. CU Het zeilend schoolschip Bovenstaand opschrift is de naam van een ueeniging, die beoogt het in de vaart bren gen van vierkant getuigde zeilschepen, vol gens moderne begrippen ingericht voor de practisohe opleiding van den aanstaanden Nederlandschen zeeman. In de kringen van het Nederlandsche zee wezen 16 den laatsten tijd deze gedachte meer naar voren gekomen,omdat men meerit dat de theoretische opleiding aan de kweek scholen voor de zeevaart wel in orde is, doch aan het vormen eener goede practijk nog het een en ander ontbreekt. Oudere gezagvoerders en zij, die verder op eenigszins gevorderden leeftijd de zee beva- voelen dit gemis niet zoo zeer. De mees ten hunner hebben herinneringen aan de zeilvaart, met de jongeren is dit vanzelf niet het geval. En toch is naar het oordeel van deskundigen op dit gebied, vcreenigd in de Nationale Vereeniging „Het zeilend schoolsohip", een jaartje aan boord van een zeilschip onmisbaar om een in alle opzich- zeeman te worden. De zeilvaart, die meer onmiddellijk met wind en water in aanraking brengt, kweekt durf, behendig heid, koelbloedigheid, zorg voor schip en lading, kortom paraatheid, die een zeeman niet missen kan Vele zeevarende landen hebben zeilschool- schepen in de vaart. Bij onze Marine werd het jacht „Urania" voor dit doel in dienst gesteld en keerde men, zij het nog op be scheiden wijze, tot de zeilQpleidmg K-rug. Bovengenoemde verceniging wil het denk beeld der zeilopleiding doormiddel van een schoolschip verwezenlijken door een beroep Ie doen op ons volk en inzonderheid op hen, die op de een of andere wijze bij ons zeewe zen betrokken zijn. Het bestuur wil een fouds vormen. Het adres der vereeniging is bij den s-penningmeester. den heer J. C den Bandt, Prinsen weg 89, Wasenaar. De vereeniging Iwcft voor haar doel reeds contact gezocht cn verkregen met het Minis terie van Defensie, met scheepvaartkringen, reederijen enz. Zij tncenl, dat wanneer aan de zeilopleiding geen of geen voldoende aan dacht wordt geschonken, ons volk dit op den duur zou bemerken, en wel in zijn nadeel, omdat Nederland dan als zeevarende mo- genhedd op den achtergrond zou geraken. Marine en handelsvloot eischen dc best mo gelijke officieren en bemanning. Merkwaardige verkiezingsuitslag De groote dag der raadsverkiezingen is 21 Juni a.s. Doch hier en daar is men al op gang. Enkele uitslagen werden reeds ver meld. Een zeer merkwaardige was die te Zuid-Beijerland, waar de raad omging van rechts naar links, hoewel de rechtsche partijen 117 stemmen meer uitbrachten dan de linkerzijde. Men neme nota van de cijfers; ze zÖn leerzaam. A.R. (blijkbaar gesteund door S.G.P.) en C.H. brachten uit 401 en 250 is 651 stemmen. Liberalen en socialisten vereenigden '279 en 255 stemmen op zich; samen 534 stemmen. In totaal werden uitgebracht 1185 stem men voor 7 raadszetels. De kiesdeeler was dus ruim 169. Eenvoudige deelingen leeren nu, dat A.R. en CH. voor resp. 63 en 81 stemmen geen overschotzetel kregen, libe ralen cn socialisten voor 110 en 86 stemmen wel. Waarmee de zonderlinge uitslag ver- Hadden A.R en C.H. samengedaan, dan zou de rechtsche meerderheid behouden gebleven zijn. Ja. dat zou zelfs het geval zijn geweest, al waren op de dan ecnige rechtsche lijst 116 stemmen minder uitge bracht, dan nu op A.R. en CH. samen. VIERDE DAGBLAD DE ROTTERDAMMER- MARSCH ZATERDAG 24 JUNI TE DELFT Wenken voor wandelaars ZATERDAG, S JUNI 193». HILVERSUM I. 1875 cn «U M. KRO-l'ltM din*. 4.005.00 HIKO. 8.00—9.15 Gr*m.m» ziek. (Ca. 8.15 Ber) 10.00 Gram.rouxle 11.30 Godsdienstig halfuur. 12 00 Ber. 1!.: KRO-Orkest. 1.00 Gram.muziek. Ca. 1.16 Ber.) 1.16 Reportage. 2.15 Kinderui Wie een wandelmarsch wil meeloopen, moet goed getraind zijn. Dat is een pri maire eisch. Maar van groot belang is ook de behandeling van de voeten, die immers een uitermate zorgvuldige verzorging be hoeven. Het beste is de voeten dagelijks te was- schen met koud water en gewone zeep. Daarna de voeten goed afspoelen en heel goed afdrogen, vooral tusschen de teencn. Bij de nagels oppassen dat de opperhuid niet aan het nagelboord blijft vastzitten. De plaatsen waar eelt aanwezig is, b.v. de bal van den voet, de zijkant van de groote teen en vooral op de kleine teen, goed met puimsteen wrijven. Dit is een goed middel om blaren te voorkomen. De nagels van de teenen moeten iedere week goed worden geknipt Recht af knippen. niet op zij van de nagels, want hierdoor gaan zij ingroeien. Dc zijkanten met een vijl goed afronden. Hoekige kanten veroorzoJteu vaak wondjes of wel druk- pijnen. Voor hen die transpireerende voeten hebben, is het aan te bevelen deze te behandelen met 10 pet formalinespiritus en talkpoeder. Na de voeten gewasschen en afgedroogd te hebben, bestrijkt men voetzool en teenen met formaline. Vervolgens de voeten laten drogen, niet af drogen met een handdoek en geheel met een flinke hoeveelheid talkpoeder bestrooien. Van tijd tot tijd moet men de behandeling herhalen. Men moet vooral geen formaline gebrui ken als men een wondje aan de voelen heeft. Dan kan infectie ontstaan en zelfs zonder dat is een wondje, dat met formaline in aanraking komt, een pijnlijke geschiedenis! Ondanks veel grooter overschot had dan de S.D.A.P. een zetel verloren. Zooals men merkt, zitten er in de Kies wet nog wel verrassingen en kan de be slissende uitslag van enkele stemmen af hangen. Te voorzien is zulks lang niet altijd; daarom gelde hier de regel: blind in de toekomst en doen wat onze hand vindt om te doen; d.w.z. geestverwanten naar de stembus leiden. GESOLDEERDE ONDERNEMINGS VERPAKKING ZEKERHEID dat II de echte ontdütUfi', ukMw Jaken JunuMaak 3-ponds-kistje 5.25 das da. 5-ponds-kistje 8.50 34 cent per ons. Indien Uw winkelier ze niet heeft, wende U zJch rechtstreek» tot de Imp. van de verpakte GOALPARA THEE. Heerengracht 451, Amsterdam. 4.00 Grim „Economisch* opbouw jaar dierenbesc 4.40 Gram.muxlek. 4. hoefte aan sen wette uzlek. 4.25 Causerie, het gexond veratand »ermlng In 00e land". 15 Causerie. ..De be- Uke vacantle-regellnx werknemer»". 5.00 u. muziek. 5.46 KRO. 7.00 Ber. 7.15 Cauaerle leven van zielszieken-, flitsen. 8.00 Ber. ANP, ..Het godsdienstig 7 35 Actueele aett mededeelingen. 8.13 Medital omlijsting. 8.35 Gram.muxlek. 8.45 G rleerd programma. 10.30 Ber. ANP, 10.4 Gram.muziek (Om 8.16 Ber.) 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor arbeiders in de Con tinubedrijven. 12.00 Gram.muziek. (Om 12.16 Ber.) 2 00 Fllmprsatje. 2.15 Grammuaiek. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-Orke»t en «o- listen. (Opn.) 4.10 Causerie „Een noodkreet voor de gezonde Jeugd". 4.45 Esmeralda. 5 30 Filmland. 6.00 Uit de roode jeugdbewe ging 6.28 Ber. 6.30 Reportage. 7.00 VARA- vragen". 8.05 Herhaling SOS-bei. 8.07 Ber. ANP. VARA-Varla. 8.20 Revue.Uitzendlng 10.00 Puzxle-progrsmma. 10.20 Grem.muxlek 11.50 Piano. 12.20 Orkeat DROITWICH 1 1.20 Reportage. 1.50 Orkest. 2.50 Viool plano. 3.20 Zangera. 8.50 Reportage. 4.20 O. Ensemble. 5.50 Reportage. 6.50 Dialoog. T.06 Harmonieorkest 7 50 De bestrijding van de misdaad In de V.S. 8.20 Variété. 9.50. ui-r Amerikaansoh overzicht 10.05 Orkeat. 11.10 Reportage. 11.25 Band. RADIOPARIS IMS M. 12.30 Zang. 2 50 lala 11.20 Orkest KULKN 439 M. 7 30 Orkest 8.50 Orkeet. 12.20 Orkeat 1.35 Xleinorkest 4.20 Orkeat 6.05 Trio. 6.55 Zang. 7.25 en 8 50 Orkeat 10.55 Orkest 2.20 Militair orkest. EUTSCHLANDSKNDER 1571 M. 8.35 Koor en Rl'SSEL 322 cn 484 Ml 321 Ml 12.50 Orkest 2.2S Muzikale caueerle. 3.30 Orkest. 3.50 u. Cello. 4.20 Orkest 4.50 Piano. 6.20 Orkeat 8.30 Folkloristisch programma. 8 50 Sym- phonieorkept. 10.45 Orkest. 48 4 Mi 12.50 Orkest 3.20 Orkeet 6.35 u. Oude muxlek. 7.05 Zang 8 20 Cabaret. 8.58 Folkl. programma. 9 20 Orkest en koor. 10.30 Orkest 10.40 Kamerorkest. 11.20 Orkest Spionnagegeval in Soest Caféhouder in arrest gesteld Men meldt ons uit Soest: De gemeentepolitie is in samenwerking met de militaire autoriteiten alhier op het 6poor gekomen van een geval van spionna- gc, dat gelukkig achterhaald kon worden, voordat het nadeel ige gevolgen voor ons land had kunnen hebben. Een caféhouder uit Soest. G. J. L. ge naamd, had zich het bezit weten te verze keren van foto's, welke voor de defensie van belang waren. Hij was voornemens deze foto's in handen ie spelen van een buiten- landsche mogendheid, doch voordat hij zulks had kunnen doen, werd door de politie een irnal in zijn café gedaan, waarbij de foto's in beslag zijn genomen. De man is ncvanke- lijk naar Utrecht overgebracht cn daar in het Huis van Bewaring opgesloten, nadat hij voor den Officier van Justitie was geleid. Het onderzoek in deze zaak is nog niet ge heel geëindigd, maar de Soester politie wilde geen inlichtingen verstrekken over het geval EEDS op het e«^ ste gezicht zijn LNovana's model* ten een verrassing. Bi) even nauwkeuriger toe*- zien, valt U de kwaliteit en de afwerking ook i aanstonds opEn, ten leste, het allerbeste: de rettige pasvorm i» lijvend bij Novana! wol, kuaitzijde, katoen. TikodibneA TS 8nb n „Onder welke voorwaarde zal het ontslag verleend worden cn tegen welken datum? Het schrijven vermeldt hieromtrent niets." „We kunnen het ontslag verleenen met ingang van heden £n den procuratiehouder, den zooeven genoemden echtgenoot van de dochter, tijdelij-k belasten met de directie." „Een tijdelijke benoeming lijkt me niet gewenscht. Daar door wordt een toestand van onzekerheid geschapen. Dan bengelt de zaak, zooals men wel eens zegt, tusschen hangen cn wurgen." „We hadden van te voren overleg moeten plegen." „Dat doen we nü," zegt de president, „daarvoor zijn we hier gekomen. Er is reeds iemand aangeduid, de tegenwoor dige procuratiehouder, de heer Walle. Als nu al de heeren hun meening zeggen, kunnen we misschien voortgaan en beslissen over datum en andere dingen." „Kunnen we den heer Walle niet in ons midden roepen en hem polsen omtrent zijn plannen bij een eventueele be noeming?" Algemeene instemming. „Wenscht er nog iemand andere namen te noemen?" „Voorloopig niet." De president schelt en een bediende meklt zich aan de deur. „Wilt u meneer Walle vragen, even hier te komen?" „Ja, mijnheer." Even later komt Aat binnen. „Meneer Walle. Neem plaats, als 't u belieft." „Meneer Walle, we hebben hier een schrijven van den heer Van den Cornput, waarin hij ontslag verzoekt als di recteur." De spreker wacht even en vraagt dan: „Verwon dert u dat?" „Neen, mijnheer. Ik weet er van." „O, u weet er van. Des te beter. Nu zal ik maar dadelijk met de deur in huis vallen." Hij gaat langzaam spreken, alsof hij ieder woord te voren overweegt: „Er is hier de gedachte geopperd om, hetzij voorloopig tijdelijk, hetzij dadelijk defi nitief, de leiding en dus het directeurschap op te dragen aan u." Aat is verrast, maar houdt zich als onbewogen. De president hervat: „Dit is natuurlijk een zaak van groot belang, niet alleen voor u, maar vooral voor het bedrijf en dus voor ons allen. Daarom is het onze bedoeling, u vooraf te vragen, wat u in zul'k een geval zoudt doen en welke maatregelen u dacht te nemen tot herstel van een gezonden toestand." „Wanneer u mij enkele dagen tijd kunt geven, zal ik de heeren een volledig uitgewerkt plan voorleggen," zegt Aat zonder eenige aarzeling. Dit besliste antwoord maakt een goeden indruk. Hier is iemand, die weet wat hem te doen staat. „We kunnen de vergadering verdagen tot volgende week. Is dat lang genoeg?" „Zeker, mijnheer." ,.U hebt dus over acht dagen een plan, een voorstel, een positief ding, waaraan we houvast hebben?" „Daar kunt u op rekenen." „Kunnen de heeren zich hiermee vereenigen? Dan tot over acht dagen." Als Aat naar huis loopt, kan hij niet nalaten zacht te fhiiten. De taak, die hem wacht, is groot en zwaar, maar zijn hart is licht. De kans in uitzicht, de mogelijkheid te toonen wat hij kan, verheugt hem zoo, dat hij de bezwaren wel ziet, maar niet telt. Bezwaren zijn er om overwonnen te worden. Dit is de kans van mijn leven, denkt hij, die móét ik be nutten. In twee dagen heeft hij zijn plan gereed. Op den zesden dag loopt hij het nog eens door, maar verandert niets. Het is in orde. „Meneer Walle. we zijn benieuwd naar hetgeen u ons zult laten hooren. Ik geef u daartoe het woord." „Dank u. Ik stel de heeren voor, mij een proeftijd te geven van anderhalf jaar. op het salaris, dat ik nu geniet. Het geheele directeurssalaris vervalt daardoor. In de fabriek moeten tien a twaalf mannen vervangen worden door jon gens. Zoo was het vroeger ook en die oude toestand kan en moet hersteld worden." „Vroeger, zegt u? Wanneer?" „Voordat de nieuwe machines geplaatst zijn." „Dus onder den ouden directeur?" „En ten deele ook onder den jonge." „Dank u. Ga verder." ,JDit geeft een besparing aan loon van eeniae duizenden per jaar, Plus het salaris van den directeur. Plus nog enkele dingen, die ik straks nader zal toelichten. Dit wordt totaal vijftienduizend gulden, dat is vier procent van het geplaatste kapitaal. Dit dividend van vier procent is dus gedekt. De gewone winst uit het bedrijf kan ten goede komen aan de reserve." De heeren kijken verrast. Wat een kerel! denken ze. zeer voldaan over de goede keus, die ze in hun wijsheid deden. De president is voorzichtig. „Acht u dit alles zonder be zwaar voor uitvoering vatbaar?" „Ongetwijfeld. Maar er is eenige tijd voor noodig. niet meer dan drie maanden. Na drie maanden maken we balans, dat wordt dus mijn openingsbalans. En na een jaar maken we opnieuw balans, om het resultaat van mijn werk vast te stellen. En daarna kan beslist worden over mijn definitieve benoeming." Daar gaat de vergadering op in. Ze vragen nog wel iets, ze laten Aat even buiten staan, ze praten nog wat na. maar het einde is. dat ze met verlicht gemoed zijn voorstel aan vaarden. Met een half jaar salaris, contant uitbetaald, krijgt Arnold ontslag, ingaande op den da urn zelf. Mama en hij blijven aandeelhouder, samen voor een vrij groot bedrag. De nieuwe directeur zet het privékantoor op non-activiteit en houdt zijn plaats aan zijn oude bureau. Hij heeft nog niet beslist, op welke wijze hij het ontslag van een dozijn arbeiders zal regelen en overweegt de mo gelijkheid, mededeeling te doen van de ophanden zijnde ver andering en allen een maand tijd te geven, iets anders te zoeken. Gaan er twaalf vrijwillig heen, dan verloopt allea zonder pijnlijke incidenten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9