STADSNIEUWS AMSTERDAMSGHE GRONDBRIEFBANK VRIJDAG 2 JUNI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 DS JOH. W. GROOT ENZERINKt Bemind predikant, rusteloos werker In uen afgeloopen nacht een uur is in het Diaconessenhuis alhier overleden Ds Joh. W. Groot Enzerink, in den ouderdom van 64 jaar. Op den Tweeden Pinksterdag is hij plotseling in het Diaconessenhuis moeten wordien opgenomen. Een oude kwaal, die hem ook eenige jaren geleden reeds #aan den rand van het graf heeft gebracht trad met vernieuwde hevigheid op. Chirurgisch ingrijpen heeft niet mogen baten. Na een ziekbed van slechts enkele dagen is hij heengegaan. Men vindt elders in dit blad (onder Kerknieuws) bijzonderheden over het leven van deze in geheel ons land be kende predikantenliguur. Wij willen op deze plaats nog even stilstaan bij zijn betee- kenis voor het plaatselijk leven. Ds Groot Enzerink nam in de Ned. ITerv. Gemeente alhief een zeer groote plaats in. Hoewel hij reeds achttien jaar in Leiden stond behoorde hij tot de predikanten, die nog altijd de volste kerken trokken, want hij was een uitstekend kanselredenaar v ook in zijn predikatie, een voorbeeldig herder. Zijn karakter kenmerkte zich door een weldadig optimisme en een groot door zettingsvermogen, twee eigenschappen, die ertoe hebben geleid, dat hij zeer veel tot stand heeft gebracht. Wanneer hij eenmaal iets aangepakt had, zette hij er zich met zijn volle persoonlijkheid achter en hij rust te niet, voor het beoogde doel was bereikt. Hij had een zeer groote wijk, die zich con centreerde rond de Kooi, het zeer uit het middelpunt gelegen stadskwartier en hij heeft er jaren voor gearbeid, om aan die wijk een eigen kerkgebouw te geven. Het is dan ook een van de hoogtepunten van zijn leven geweest, toen enkele jaren geleden de vriendelijke Kooikapel kon worden ingewijd als een centrum van Evangeliebediening en wijkarbeid. Ds Groot Enzerink zag moge lijkheden, waar anderen slechts moeilijk heden zagen. Hij wist andoren te inspiree- ren, om met hem de hand aan den ploeg te slaan en zoo was hij ook organisator bij uit nemendheid. Hij gaf zich met volle over gave aan het werk in Gods Koninkrijk en was altijd en overal bereid, de helpende hand te bieden voor allerlei arbeid,, die zich in en buiten zijn wijk ontplooide. Hij was een sympathieke figuur, vriendelijk en voorkomend. Weliswaar kon hij in prin- cipieele zaken scherp en puntig voor den dag komen. Hij nam geen blad voor den mond, maar wist ook, als hij onjuist was geweest, in uitlatingen of optreden, volledig ongelijk te bekennen en amende honorable te doen. Een zaak, die zeer do liefde van zijn hart had, was het Reclasseeringswerk. Nadat hij in Leeuwarden had gestaan en daar ook gearbeid had in de Strafgevange nis, trok hij zich het lot dergenen, die tot de misdaad vervallen waren, zeer aan. Hij was voorzitter van de afdeeling Lei den van het Genootschap tot Zedelijke ver betering van Gevangenen, en stond altijd klaar voor de gedeclasseerden, die aan de zorgen van deze afdeeling waren toever trouwd. Den laatsten tijd ijverde hij zeer voor de stichting voor Chr. Nijverheidsonderwijs iri onze stad. Hij gaf den stoot tot de oprich ting van een vereeniging, die zich deze stichting ten doel stelt en trad op als haar voorzitter. Met groote voortvarendheid gaf hij zich ook aan dezen arbeid, zoodat de zaak op heden reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding vertoeft. De mare van zijn overlijden is vanmorgen met groote snelheid door de stad gegaan en overal met groote ontroering vernomen. Een voorbeeldig herder en leeraar, een hard werker, een geharnast strijder, een sympathieke en merkwaardige persoonlijk heid is heengegaan. Een gansche gemeente staart hem na, treurend, maar met groote dankbaarheid voor al den heerlijken ar beid, dien hij in Ihaar midden heeft ver richt. De begrafenis zal plaats vinden Maandag a.s. te een uur op de Begraafplaats Rhijn- hof. Van het Stadhuis Stremming scheepvaart Oude Rijn bij de Schrijversbrug B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat met het oog op de werk zaamheden verbonden aan het leggen van een gaszinker en een tweetal electrische ka bels in den Ouden R ij n bij de S c h r ij - versbrug te Leiden, do scheepvaart daar ter plaatse gestremd zal zijn op Woens dag 7 J u n i a.6. van 6 uur 's morgens tot •6 uur 's avonds. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRYEN. Secretaris Leiden, 2 Juni 1939 Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister Nieuwe i na chr ij v g. „Northgo", Noordwijk aan Zee, de Ruitcrstraat 20/.Tulia- nastraat L melkhandel en consumptie-ij s- bedrijf. Venn.: L. Duindam en G. Duindam, Noordwijk aan Zee. Wijziging. H. v. d. Boom v/h fa. Nic- kerk v. d. Boom. Alphen a. d. Rijn, Iiooft- 6traut 131, manufacturen en confectie. Vol- maeiht verleend aan TT. L. van den Boom, Alphen a. d. Rijn. De Leidsche Kunstkring Jaarvergadering In café-restaurant „In den Vergulden Turk" hield de Leidsche Kunstkring gis teravond onder voorzitterschap van den heer P. v. d. Hoeven, de algemeene ja&r- ergadering. Do voorz. heette de aanwezigen hartelijk welkom en dankte hen voor hun belang stelling. De notulen der vorige jaarvergadering, door de 2e secretaresse, mej. Spendel gele zen, worden onveranderd goedgekeurd. De voorz. herinnerde er vervolgens aan, dat op de vorige jaarvergadering optimisti sche klanken werden geuit, doch de hoop op een grooteren vooruitgang is, wat het ledental betreft, niet in vervulling gegaan. Uit kunstoogpunt mag het afgeloopen jaar alleszins gunstig genoemd worden. Alle concerten konden doorgang vinden en zij mogen geslaagd heeten. De hoop, dat "net ledental weer vergroot zal worden, nu het programma voor het komend seizoen weer bekend is, herleeft bij het bestuur en men hoopt, dat het leden tal tegen het winterseizoen nog weer zal groeien. De secretaris, de heer J. Hartkamp bracht hierna verslag uit van het afge loopen jaar, het 14e vereenigingsjaar. Hierin wordt allen dank gebracht voor de verleende medewerking tot het welslagen der concerten. Op alle leden wordt een be roep gedaan om het komende lustrum jaar in alle opzichten te doen slagen. - Het jaarverslag werd onder dank goedge- Aan het financieel verslag van den pen ningmeester. den heer L. Gerverdinck, ontlecnen we het volgende. Inkomsten: contributie f 1GS0, belasting f 170, reglemen ten f 10; losse kaarten f 10O: rente f 10; to taal f 1970. De uitgaven bedroegen: 6 con certen f 1900; belasting f 170; algemeene onkosten f 390; totaal f 2160, zoodat er een nadeelig saldo is van f -190. Dit nadeelig snldo worcit gedekt voor f 280 uit de ge wone middelen en voor f 210 uit het re serve-fonds. De totale beschikbare middelen bedroegen op 31 Mei 1939 na deze afboekingen f 340. De kascommissie bracht bij monde van den beer F. Schilthuyzen Szn. gunstig rap port' uit over het gevoerde financieele he li eer, waarop dezen functionaris décharge werd verleend. De begrooting voor het volgend jaar sluit aan inkomsten en uitgaven pp een bedrag van f 2000,—. De voorzitter deelde naar aanleiding van liet finantieele verslag mede, dat enkel9 leden vrijwillig hun contributie hebben verhoogd en ook uit de vergaderden kwam een zoodanige toezegging, waarin de voorz. aanleiding vond om. dit voorbeeld bij de overige leden warm aan te bevelen- De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredenden, mej. L. Sitobes en de heeren J. Hustkamp en Mr A, J, Sormani werden herkozen. Tot leden der kascommissie werden geko zen de heeren F. Schilthuyzen, Melief en Ten Hove, tot plaatsvervangers mej. van Rensum en de heeren Servaas en Oostvoen. De heer Ten Hove bracht den herkozen en zitten blij venden leden hartelijk dank voor hetgeen zij voor de vereeniging hebben ge daan, waardoor de voorzitter hartelijk dank zegde. De contributie werd voor het jaar 1939— 1940 wederom vastgesteld op f 3,voor leden, voor jeugdleden f 1,50 plus rechten. Bij de rondvraag werd opnieuw do pro paganda voor nieuwe leden besproken, ter wijl ook het komende (programma en de Programma's in het algemeen een punt van bespreking uitmaakten. Op het programma voor het komende sei zoen staan vermeld: Nicolai Orloff, piano; Simon Goldberg, viool; Antonio Janigro, cello; Lélia Gousseau, piano; Trio Pas- auicr: Budapester Strijkkwartet of Galvet Kwartet. De Voorzitter deelde vervolgens nog mede dat het eerste concert, dat van Simon Goldberg met Theo van der Pas aan den vleugel zal plaats hebben op 25 October. De voorzitter wees daarom nog op de Prestaties van de solisten voor het komende program ma. Het Budapester Strijkkwartet is geën gageerd onder voorwaarde, dat zij m het komende seizoen een tournee door het land mciken. Is dit niet het geval, dan treedt het Calvet Kwartet op. Het komende programma biedt concerten van het eerste gehalte, waarom de voorzit ter allen opwekte hiervoor intense propa ganda te maken- Examens Middenstands-diploma „Algemeene Handelskennis" Do examens alhier afgenomen door de On derwijs Centrale van den Ghr. Midden standsbond, werden heden voortgezet. Voor liet „Normaal" examen waren opge roepen 71 candidaten. Geslaagd zijn: P. Groot, Amsterdam; P. C. Grootendorst, Boskoop; T. Grootendorst, Bos koop; J. G. Gussenhoven, Voorschoten; W. Guyt, Katwijk a. Zee; J. Habermehl, Alphen a. d. Rijn; P. van Harten, Ter Aar; M. W. Herisen, Bodegraven; W. J. M. de Hey, Alphen a. d. Rijn; P. J. Hofland, W. J. Hon- ders, beiden Naaldwijk; H. C. Hogeveen, Haarlem; A. Hoogenboom, Honselersdijk; Jan Hoogendoorn, Boskoop; C. P. Hoogen- dijk, Langeraar; J. A. Hoogeveen, Aarlan- derveen; Willempje, Siebrigjo Jonkman, Amsterdam; W. G. Kaatman, Haarlem; Otto Kerkhoven, Ter Aar; P. van Kins. Leiden; D. Koelewijn, W. Koelewijn, F. L. M. Koenen, allen Lisse; P. Koetsier, Boskoop; K. Kom, Alphen a. d. Rijn; Catharina C. M. Kool schijn, Delft; J. v. d Kraan, P v. d. Kraan, beiden Aarlanderveen; P. de Kruyf, Alphen a. d. Rijn; B. Kruyt Gouda; M. van der Lanrsc, A. de Lange, beiden Aiphen a. d. Rijn; .T. Langeraar, Gouda; H. M. Laros, Waddinxvecn; J. v. d. Lee, Katwijk a. Zee A. J. van Leeuwen, Hazerswoude; G. Lin- denberg, Nicuw-Vennep; P. J. van Loenen, Naaldwijk; J. ter Louw, W. M. Louwerse, belden Alphen a. d. Rijn; Adriana Mille- naar. Rijk-Haarlemmermeer; F. Muller, Kat wijk a. d. Rijn; P. van Noort, Leiden; W. A. van Ottcrloo, Boskoop; A. Ouwehand, Kat wijk aan Zee; P A. van Paridon, Katwijk a. d. Rijn; A. Parlevliet, C. Parlevliet, L. Par k-vliet, allen Katwijk aan Zee; A. B. Pen scel, Leiden; G. J. Petri, Naaldwijk; A. P. Poot, Katwijk aan Zee: Hendrika W. Pos. Boskoop; H. Roeland, Ilillegom; T. B. van Rijn, Alphen a. d. Rijn; W. Zuidervaart, Zaandam; E. J. Middelbeek, Amsterdam. Afgewezen 14 candidaten. Voor het „Speciaal" examen werden ge ëxamineerd 2 candidaten. Geslaagd: J. F. v. d. Doos, Loosduincn; L. van Veen, Oi geest HET FEESTPLAN VOOR 3 OCTOBER VASTGESTELD Aan de oevers der groote rivieren Het onderwerp voor den optocht Gisteravond werd in „De Harmonie" een ledenvergadering gehouden van de 3 October-vereeniging, voornamelijk be legd ter vaststelling van het plan voor de eerstvolgende! feestviering ter berden- kii^ van I.eidens ontzet. De vergadering was slechts matig bezocht. >o voorzitter, de heer W. v. d. L a a n, wees er in zijn openingswoord op, dat dit jaar de 50ste feestviering wordt georganiseerd, zoodat zij dus een bijzonder karakter zal dragen. De uotulen, gelezen door den heer N. G. Spaargaren, werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat 't bestuur besloten heeft geen prijsvraag voor een 3- Octoberlied uit te schrijven. Ilulde werd ge bracht aan den heer Van Maax-le, die een aantal niouwe leden behoorende tot het Leidsche Officieren-corps, heeft aangebracht. In de kascommissie werden benoemd de heeren Mr Gunning, de Jong en van Eecke. Het leestplan Aan de orde kwam daarna het feestplan. Het is wel een zorgelijke tijd, aldus de voorzitter, om feest te vieren en de moge lijkheid bestaat natuurlijk, dat do interna tionale spanningen weer dreigender worden, maar de Vereeniging kan weinig andere doen, dan de plannen voor een feestviering uitwerken en hun uitvoering voorbereiden. Aan den vooravond zal weer een taptoe ge houden worden. De voorzitter sprak den wensch uit 'dat de taptoe-stoet meer het ka rakter van een lichtstoet zal krijgen en dat men niet al te kleine kinderen zal laten meedoen. De heer Boekkooi wilde graag dat de plechtigheid van de taptoe, zooals die vroe ger werd georganiseerd, in eero werd her steld. De \ereenigingen dienen zich om het standbeeld van Van c.er Werf op te stellen, waarna dan de taptoe wordt geblazen en het Wilhelmus wordt gezongen. Zooals het de laatste jaren gaat, blijft er van de plechtig heid weinig over. De voorzitter wees op de practische moei lijkheden, die er zijn. De stoet is te groot en het publiek moet to lang wachten. De heer Bool wees er op, dat de onordelijkheid der vp.reenigingen de oorzaak is geweest, dat men do plechtigheid in het v. d. Werfpark zeer heeft moeten bekorten. Besloten werd dat het bestuur deze zaak nog een6 zal overwegen. Od den eigenlijken clag begint men met de reveille en het is niet onmogelijk dat deze van het bordes van liet Stadhuis zal kunnen geschieden. Daarna volgen dan lco- raalmuziek en uitdeeling van haring en wit tebrood. Over de wedstrijden, die 's morgens meestal worden gehouden is nog geen be slissing genomen. De Lakenhal zal ongetwij feld weer voor belangstellenden sijn geopend 's Avonds wordt er een feestavond gehouden en op het Schuttersveld zullen den geheel en dag vermakelijkheden zijn opgesteld. Het feest wordt met ech vuurwerk besloten. Aan de oevers der groote rivieren Do voorzitter van de Optochtcommis sie. do heer B. de Koning deelde het een en ander mee over 't middagfeest. 't Onderwerp van den grooten optocht is: „Aan de oevers der groote rivieren". Deze optocht zal bestaan uit tien groepen. De onderwérpen dezer groepen zullen zijn: I. De Don (Rusland); II. De Guadalquivir (Spanje); III. De TliLber (intocht van Julius Caesar na zijn tocht naar de Galliërs); IV. De Rijn bij Leiden in 1839 (groep in Biede- mayer-stijl); V. De Theems (groep met Ko ning Willem III en Queen Mary); VI De Ndjli (groep met Ramses II 12921295 voor Chris tus); VII. De Missisippi (oorlog tusschen Noord cn Zuid); VIII. Do Jantse Iviang (Chi- neesche groep uit 1862); IV. De Donau (in den tijd van Johan Strauss); X. De Ganges (maharadja-groep). Aan deze optocht zullen deelnemen 380 400 personen. Er zullen 6 praalwagens mee rijden en een keur van allerlei rijtuigen en wagens. De optocht zal ongetwijfeld zee wisselend en luisterrijk zijn. Na eenige kleine opmerkingen werd het plan goedgekeurd. De deelnemers werden op gewekt zich vroegtijdig aan te melden. Nadat nogoens het feit naar voren was gebracht, dat veel meer Leidenaars zich bij de 3-Octobervereeniging behooren aan te sluiten deelde de voorzitter mede, dat een prijsvraag zal worden uitgeschreven voor het ontwerjTcn voor een reclame-affiche, dat den optocht als onderwerp zal hebben. Daar na sluiting. Autotochten Ouden van Dagen Men schrijft ons: Nu onze stadgenoot,?n door de artikelen in de krant kennis hebben genomen van den op 20 Juni bepaalden autotocht, willen we onze ouden van dagen, die hier en daar al eens de hoofden bij elkaar staken, uitnoo- dlgcn zich Ie laten inschrijven in het ge bouw van don Geneeskundigen Dienst, Mare 13, op Maandag en Dinsdagochtend a.s., 5 cn 6 Juni, van 10 tot 12 uur. Om teleurstellingen te voorkomen, wijst het comité er op, dat alléén stadgenooten boven de 70 jaar kunnen werden meegeno- Ook dan is het aantal nog zoo groot, dat wanneer niet ieder e<»n steentje bijdraagt, we velen zullen moeten teleurstellen. Geelt U dus in goed vertrouwen op, met uw klei ne wensch en wordt rekening gehouden. Ieder jaar weer heeft de burgerij het door haar spontane giften en gaven in natura mogelijk gemaakt één zonnigen dag ie plaatsen in oen reeks van eentonige, zorg volle dagen. De werkloosheid Het aantal bij den dienst van sociale zaken ingeschreven werkzoekenden bedraagt deze week 2400, benevens 19 gedeeltelijk werkjoozen en 870 in werkverschaffing. Op de overeenkomstige data in 1938 en 1937 bedroeg liet aantal resp. 3882 en 4034. Het cijfer is als volgt over de verschillende groe pen verdeeld: bouwvakarbeiders 500, fa brieksarbeiders 100, kantoorpersoneel 146, hotel- en café-personeel 53, houtbewerkers 07, kleermakers 53, land- en tuinarbeiders 76, metaalbewerkers 313, sigarenmakers 18, (ecbnici en opzichters 15, textielarbeiders 601, typografen 51, vocdingsmiddelenarbei- ders 167, vrouwen 118. HÜLLANsocieteit A" 1807 Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN Gemeenteraad De eerstvolgende zitting van den Leid- sohen Gemeenteraad zal hoogstwaarschijn lijk gehouden worden op Maandag 19 Juni a.s., in het Nutsgobouw. De heer H. Kriek naar Brussel Onderwijzersbenoeming Onze stadgenoot, de heer H. Kriek, onder wijzer aan de Christelijke Opleidingsschool Oosterstraat 16, alhier (hoofd do heer W. A Bodewes) is per 1 September a.s. benoemd aan de Ned er 1." Christelijke M.U.L.O.-sdhool „Prinses Juliana" to Brussel- Geslaagd Onze stadgenoote mej. A. P. M. Vellekoop, leerares lich. oef. M. O., slaagde te Den Haag voor "het diploma Rhythmische Gymnastiek. Te 's-Gravenhage is. geslaagd voor het voorloopig diploma Scheepswerk tuigkundi- ge J. Woutersloot alhier, leerling van de Machinistenavondschool, verbonden aan de Ambachtsschool alhier. P. VAN MEYGAARDEN OVERLEDEN Op 5S-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer P. van Meygaarden, die langen tijd als secretaris de belangen van do Hervorm de Wijkvereeniging „Rehoboth" aan het Ra penburg trouw en op voorbeeldige wijze heeft gediend. Morgenmiddag om 12 uur zal de teraardebestelling op de begraafplaats „Rhijnhof" plaats hebben. Gevonden voorwerpen In de maand Mei Armbandhorloge, armband met steen, ac- tetascb inh. een sjaal, armband, autostep, bril m. hoornen montuur, beenpij pen, bood- schappentasch, boeken, broche, boekje met vreemde postzegels, bal van signaalhoorn, bus olie, bagagoriem, contactsleutel, con tactsleutels in étui, ceintuur, damestaschje, dop van radiateur, wollen das, duimstok, dop van benzinetank van auto, étui inh. vulpenhouder en vulpotlood, étui inh. rozen krans en medaille, gouden aanhanger met beeltenis, gouden ring, gouden speld, hand schoenen, horlogebandje, kin der jas je, kinder- handtaschjcs, koker inh. rijwielgereedschap, kindersohoentjes, kanten kraagje, ketting- kast, lapje stof, mutsen, motorbootje, por- lemonnaies, passer, padvfndarsine.s in sche de, pakje inh. damcstasch, rozenkransen, rijwiefbelastingmerkcn, regenkapj e, riem, regenjas, sleutels, sjaal, sierspeld, sleutel voor hot aanschroeven van rolschaatsen, schoenen, teekening, vulpenhouders, vaar boom, wandolstok, ijizeren staaf. Gevonden in het Postkantoor: een vulpen houder. Gevonden in de tram '(stadslijn): hand schoenen, sleutels, parapluies, èen roedjo, een rol schrijfwerk, een portret, een vulpot lood. Terug te bekomen cn inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag van 1—3 uur nam., behalve Donderdags en Vrijdags, ten Politie- bureele alhier. L. C. K. C. PERNIX Mfet ingang nan heden is de Korfbal vereen. Pemix verhuisd van den Kanaalweg naar het sportterrein aan den Zoeterwoudsche- singej. Den lsten wedstrijd in haar nieuw „home' speelt Pemix II tegen V.E.O., Zaterdagmid dag om 3.30 uur. Verder wordt er nog gespeeld Tonego I— Pernix I, NoorderkwartierPemix (comp. L.K.B.). BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWT): C Ket 27 jr en J P Sing ling 26 jr L> Hornetra Reach. 31 jr en J E Verwer 27 Jr Th J N Wurzer 27 jr en A Koswagcn 21 jr A VermeU 23 jr en C Duuren 20 jr GA MeUers en F Stikkelor H J M Peeperkorn 24 jr en A M C v d St< J P Smits 31 jr en J M v Leeuwen 23 jr - - UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN NED. VEREEN. VOOR LUCHTBESCHERMING Over activiteit van de plaatselijke afdee ling van de Ned. Vereeniging voor Lucht bescherming behoeven we niet te klagen. Al het mogelijke wordt gedaan om de burgerbevolking voor te lichten welke ge varen bij een event, luchtaanval kunnen dreigen. Onder leiding van den propagandist de N.V.L. den heer Wijma uit Haarlem zijn enkele cursussen gehouden waarin perso nen opgeleid zijn die verder plaatselijk voor kunnen lichten. Het resultaat hiervan is nu reeds zoo dat volgende week van 5 tot 9 Juni 's avonds aamangende kwart voor 8 een 11-tal lezin gen in verschillende gebouwen en wijken gehouden zal worden waarin 11 verschil lende sprekers uit onze gemeente de bevol king zullen voorlichten. De volgende vragen zullen beantwoord worden: 1. Weet U welke gevaren U en Uw gezin bedreigen bij een luchtaanval? Weet U welke maatregelen u in dat geval kunt en moet nemen? Weet u dat iedereen die maatregelen kan nemen zonder groote kos ten? Weet u hoe u een brandbom kunt blusschen? Weet U de afweermiddelen tegen oorlogsgasscn? We wekken ieder op de vergadering zijn rayon te bezoeken. ZILVEREN JUBILEUM De heer W. van Heusdcn metaal schaver aan do motorfabrick „De Industrie" van fa. D. cn Joh. Boot N.V. herdacht gister zijn 25-jarig jubileum in dienst van ge noemde firma. Het heeft hem niet aan belangstelling ontbroken. Eerst is hij gecomplimenteerd door een der directeuren waarbij hem als blijk van waardeering voor zijn uitstekende arbeidsprestaties een envelop met inhoud werd overhandigd. Ook het personeel bleef niet achter met een stoffelijk blijk van sympathie, zoodiat de heer Van Heusden zeker aangename herinneringen aan dezen dag zal behouden. Onder groote belangstelling van diverse autoriteiten en genoodigden is op de scheeps erf „De Vooruitgang" van D. en Joh. Boot N.V. alhier, met gunstig gevolg te water ge laten de nieuw gebouwde motorkustboot „Helvetia" gebouwd voor rekening van Kapt. E. Benier te Rotterdam. Het schip, be stemd voor de algemeene vrachtvaart, is voor voorzien van een sterk hellende plaat steven en achter van een kruiserhek. De voortstuwing zal geschieden door een 180/195 P.K. 3 cyl. compressorlooze „In dustrie" Scheep-Diesolmotor te leveren door de Motorenfabriek „De Industrie" alhier. Direct daarna werd de kiel gelegd voor een bergingsvaartuig voor Amsterdamsche rekening, waarin geplaatst zal worden een 120 P.K. Dieselmotor. ZAKEN-JUBILEUM Firma A. Winninghoff v.h. Kauling be staat op Dinsdag 6 Juni a.s. 100 jaar. De zaak werd opgericht in 1839 door B. Kauling en B. Keus. In I860 trad B. Kauling uit de firma en werd de zaak voortgezet door B. Keus, welke in 1865 overleed. Zijn zoon B. Keus Jr., nam de zaak over, doch in vertrok hij naar Amerika en ging de zaak over aan August Kauling. In 18S8 werd de zaak overgenomen door A. Winninghoff en zijn neef B. Schiermann; de firma werd toen Winninghoff en Co. Wegens vertrek naar het buitenland van zijn compagnon, zette A. Winninghoff in 1908 alleen de zaak verder voort. Wegens een ernstige oogziekte moest hij zich in 1933 uit de zaken terugtrekken en ging de leiding over aan zijn zoon C. J. Win ninghoff. Een bijzonderheid is wel, dat deze zaak steeds van familie op familie is over gegaan. De zaak heeft in den loop der jaren in Alphen aan den Rijn en omgeving een groote bekendheid verworven en vooral door het leveren van goede kwaliteiten tegen la prijzen een groot vertrouwen verkregen. EEN GESLAAGDE REDDING.... MET FINANCIEEL NADEEL Donderdagmorgen geraakte de dienstbode van een bockhandelaar H. in de Raadhuis straat iu de achter het huis gelegen, Rijn. Een passeerende schipper, die het ongeluk zag gebeuren, sprong onmiddellijk in achter zijn schip sleepende roeiboot, en door snel naar de drenkelinge te roeien, slaagde hij er in het meisje, behouden aan den wal te brengen. Minder voorspoedig ging het intusschen het 15-jarig zoontje van den schipper, die het besturen van het schip, van zijn vader had afgenomen. Daar één cn ander niet ver van de brug af speelde, trachtte hij het schip daarvoor stil te leggen, maar door den stroom mislukte deze .manoeuvre en botste het schip tegen -de brug op. Dit had voor den schipper nadeelige gevolgen. De stoot van het schip tegen de brug werd op gevangen door de buitenboord motor, die daardoor geheel werd vernield. Daar de brug niet beschadigd bleek, mocht de schipper zijn reis spoedig voortzetten, al was het dan dat hij zich moest laten sleepen. Naar wij nog vernemen was de schipper wel verzekerd, zoodat zijn financieel nadeel wel zal beperkt blijven tot het sleeploon dat hij, voordat den nieuwen motor is ge monteerd, zal moeten betalen. VOETBAL Voor de derde beker-ronde speelt A.R.C, I morgen thuis tegen C.N.V. I uit Noordwij- kerhout, BOTSING TUSSCHEN WIELRIJDERS Langs den Westkanaalweg kwamen twee wielrijders met elkander in botsing. Een daarvan, zekere G. kwam zoo ernstig te vallen dat hij een bloeduitstorting in zijn arm bekwam. Nadat Dr v. d. W. eerste hulp had verleend is hij per auto naar zijn wo ning vervoerd. Thuis gekomen begon andere arm ook pijn te doen. De huisarts constateerde toen dat ook deze ernstig ge kneusd was. BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 7 5 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. levering van E E RST E KWALITEIT BRANDSTOFFEN HAZERSWOUDE HERIJK VAN GEWICHTEN Vrijdag 16 Juni a.s. zal voor deze gemeen te de ijk en herijk van maten en gewichten plaats hebben in het Oude Raadhuis hij den heer A. Kroon. Des v.m. van 9.30—12 uur en des nam. van 1315,30 uur Gemeentelijk Radiodistributiebedriji 6.20 Motala of div., 6.35 Keulen, 7.20 diversen, 8.20 Brussel VL, 9.05 Keulen, 10.35 Brussel Fr., 10.55 Keulen. Programma 4: 8.— Brussel VI., 0.20 Parijs R., 30 Radio PTT N., 9.50 diversen, 10.30 Londen R., 5.20 Droitwich, 8.20 GRD of dlv„ 10Brus- sel Fr., 10.20 Brussel VI., 10.30 diversen, 11.05 Droitwich ZATERDAG 3 JUNI Programma 3: 8.Keulen, 10.20 Radio PTT N., 12.20 Brussel VI., 2.20 Keulen, 3.20 Brussel Fr., 5.20 Keulen, 5.50 Radio PTT N„ 6.20 Brus. sol VI., 7.50 Keulen, 8.30 Brussel VI., 8.50 Keu. len, 10 '20 Brussel Fr., 10.55 Keulen. Programma 4: 8.— Brussel VL, 9.20 Parijs R., ,J0 Radio PTT N., 9.50 diversen, 10.35 Londen R„ 11.50 Droitwich, 12.20 London R.. 12.50 Droit wich, 1.20 Londen R.. 3.20 Droltwüoh, 7.50 Lon. den Reg,, 8.20 Droitwich, 9.50 Londen R., 10.05 Droitwich. Agenda De avond- en nachtdienst der apotheken wordt tot Vrijdag 2 Juni waargenomen door de apotheken: Van Driesum, Mare 110. telef, 406 en P. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, telef. 3553. HILLEGOM STAND DER WERKLOOSHEID Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden deze week 362 werkloozen ingeschreven, tegen 360 over dezelfde week van liet vorige jaar. VERKOOPING Gisteravond had de verkooping plaats van perceel Weeresteinstraat 73. Het stond in bod op f 3125 en word op f 375 afgemijnd door dten heer J. Veenman q.q. VERMINDERD EXPORT NAAR DENEMARKEN Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, ligt het in de bedoeling van de Dcensche Regeering om de bloembollen die daar geteeld worden te registreeren om dan aan de-hand van die cijfers den import bloembollen vast te stellen. KATWIJK DE „STRANDLOOPERS" MAKEN EEN WANDELTOCHT Onder schitterende weersomstandigheden hebben de „Strandloopcrs" hun eersten af- standsanarsch geloopen, welke was uitge schreven door de Chr. W.S.V. „Steeds Voor waarts" te Den Haag. Het parcours leidde door dc prachtige om geving van de Residentie. De afstand be droeg 35 KM. De „Strandloopcrs" hebben de eer van hun club hoog gehouden; dit bewijst wel Ivt feit, dat de 2e groepsprijs werd behaald. Laten we hopen, dat er nog vele prijzen op vol gen! CONTRACTLOON Naar we vernemen, heeft de Rijksarbiter inzake de looncn in de tuinbouwbedrijven in Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg deze loonen vastgesteld op 8 zomermaanden f 17 en 4 wintermaanden f 16.— per week. BOTSING De bouwondernemer Ant. T. is rijdende op zijn motorrijwiel door een auto aangereden, waardoor T. vrij erge verwondingen aan handen, hoofd en andere lichaam6deelen op liep. Hij moest met een auto naar zijn wo, niug worden vervoerd en zal voorloopig zija werkzaamheden niet kunnen verrichten, Naar we vernamen moet de atutobestuurder de schuldige zijn. Het motorrijwiel, een van zwaar model, werd ernstig beschadigd. Het was pas nieuw. KATWIJK a. d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT De winterproducten kunnen thans gevoe gelijk uitgeschakeld worden. Er zijn nog wat ki oten en een klein kwa-ntum prei, doch vermeldenswaard zijn deze aanvoeren niet, Het verloop is in het algemeen niet on gunstig geweest. De middenprijs is van alia artikelen, uien, prei, witlof, kroten, wasch- peen en do diverse koolsoorten lang niet slecht geweest^ Beter als met de voorjaars groenten, waarmede het tot dusverre onbe vredigend ging. Een enkelen dag ging ceh bepaald product wel eens vrij goéd weg, doch dooreen genomen is er geen winst ge maakt. Integendeel. Spinazie 'vian den kouden grond varieert steeds Wisschen den minimumprijs van f 1.50 tot f 3. Deze hooge prijs alleen voor extra partijen en als er iets aan mankeert f belt de afnemer. De meeste producten höbben het al eenlga dagen te kwaad voor wat betreft de droogte, ook dus de spinazie en de radijs in nog enger mate. Radijs gaat voor f 0.60 tot f 1.25 en dezen prijs niet kan opbrengen draait door, Dit product gat dit seizoen een slechte op brengt. Rabarber heeft lang een goede noteering gehad, doch ook dit artikel kon zich niet handhai-en en bracht slechts van f 2.20 tot 1 3.10 per 100 bos op. Raapstelen hadden ook geen belangstelling en konden niet meer opbrengen dan f 0.40. tot f 0.60 per 100 bos. Sla heeft lang een goede notcering gehad, doch ook hiermede is het de laatste dagen geheel mis geloopen. De maatregelen tegen den Coloradokever zullen hieraan wel niet vreemd zijn. De kwaliteit is tengevolge van het koude weer van de laatste paar weken heel wat minder geworden. Het product ia niet meer geel en malsch, doch groen ea stug. De noteering liep sinds enkele dagen terug van f 2.30 a f 4.20 tot f 1 a 1.60 per 100; en de verwachting is niet gunstig. De 'vroege aardappelen zullen dit seizoen niet vroeg aan de veiling komen. De gewas sen zijn niet vroeg en nu staan de aardappe len op een flinken ibui regen te wachten. Dit laatste kan ook van de jonge bospeen gezegd worden. De gewassen staan goed, ook op den kouden grond, doch dc droogte speelt dit product parten. Maar de koudon- grond peen zal niet yroeg zijn, tenzij, zooals gezegd, er wat regen komt. KATWIJK AAN ZEE KATWIJKSCHE SCHAAKCLUB Gisteravond vond de prijsuitreiking plaats aan de winnaars van de Katwijkscha Schaakclub. De voorzitter, de heer G. Guijt, sprak een welkomstwoord. In het bijzondet; heette hij welkom den Burgemeester Mr. W, J. Woldringh v. d. Hoop en de heeren Splin ter en Matthijs. Vervolgens sprak de Burgemeester een kort woord, waarin hij zijn waardeering uitsprak voor het schaakspel. Gaarne vol deed spr. aan de uitnoodiging, om de prij zen uit te reiken. Hierna werden de prijzen uitgereikt le klasse: le pr. Ph. Admiraal; 2e pr. dr. Bellefante; 3e pr. A. C. Berheij. 2de klasse: le pr. L. A. Kreft; 2e pr. J. Remmelzwaal; 3o pr. D. Hoek. De voorzitter sprak woorden van dank tot den Burgemeester, waarna de heer Splinter namens den Leidschen Schaakbond de geluk wensohen overbracht. KOUDEKERK AAN DEN RIJN HERIJK MATEN EN GEWICHTEN Woensdag 7 en Donderdag 8 Juni a.s., tel- Itens van 10 tot 12 en van 1 tot 3 30 uur, zal in het Gymnastieklokaal der O.L. School al hier, de herijk van maten en gewichten plaats hebben. LUCHTWACHTPOST Dinsdag 6 Juni a.s. des nam. 8,15 uur. zal door den heer G. Wollman, reserve-kapitein van speciale diensten bij het V.L.S. Lucht wachtdienst te Den Haag, in de O.L. School aJliier een uiteenzetting worden gegeven van het doel cn de werking van den luchtwacht- post „Koudekerk aan den Rijn". Het ligt in de bedoeling tegelijkertijd het personeel van bedoelden luchtwachtpost aan te vullen uit de groep buitengewoon dienst plichtigen en andere belangstellenden. WAGEN MET LAMMEREN TE WATER Toen do veehouder K. de J., Donderdag middag met zijn brik geladen met 18 stuki

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6