NATIONALE INDUSTRIE lierUdorp VRIJDAG 2 JUNI 1939 TWEEDE Bi;AD PAG. 5 Dat moet U proeven. Heerlijk vollemelk aroma. Poreus, Tachtsmeltend en lichtverteerbaar: de BROS-reep van Bensdorp'. VOLLEMEUrCHOCOLADE voor is voor vele bezitters van kleine vermogens niet zonder belang. Men kan aannemen, dat iemand met f30.000 vermogen, daarvan evenveel profijt trekt, als wat hij anders meer zou moeten betalen. Maar wie leven moet van een vermogen van minder dan f 16000, wordt in elk op zicht de dupe. Hij moet reeds 2 pet coupon belasting betalen en nu nog 2 pet inkom stenbelasting. Dat niet met de draagkracht gerekend wordt, blijkt volgens den schrijver uit hot volgend staatje van inkomens, welke betref fen gehuwden zonder kinderen in gemeen ten, waar de thans bestaande inkomsten belastingen (Rijksinkomstenbelasting en Ge meentefondsbelasting) tot het maximum zijn opgevoerd. Grootte Totaal be- Eedrag Toeneming van het drag der te betalen van den inkomen bestaande in de na- belasting- belastin. tionale in- druk op gen naar 't komsten- het in- inkomen en winst, komen- belasting ƒ1050 30 21 70 ƒ1400 64 28 44% ƒ1750 9S 35 36% ƒ2600 205 52 25% ƒ3500 ƒ315 70 22% ƒ4400 ƒ424 88 21 ƒ5250 ƒ560 ƒ105 19% Uit deze cijfers treedt wel zeer sterk naar voren de juistheid van mijn be wering, dat het ingediende wetsontwerp precies in de verkeerde richting gaat. De man met een inkomen van 1050 zal zijn aandeel in de belastingen naar het inkomen zien toenemen met 70 pet, terwijl die toeneming slechts 19 pet be draagt bij een inkomen van 5250. Het in de Memorie van Toelichting 0|p- genomen staatje gaat niet verder dan 5250. Dat de daling bij stijging van het inkomen geleidelijk doorgaat, blijkt wel uit een becijfering, die mij heeft geleerd, dat bij -een inkomen van 40.000 de toe neming slechts 9 pet bedraagt In tegenstelling met het ontwerp bepleit de schrijver een verhooging van de bestaan de belastingen op het inkomen, eerder met versterking dan met behoud der bestaande progressie. Vooral twee groepen zullen zwaar getrof- Bellevoystraat 75, R'dam, Tel. 32631-36235 (Reel.) fen worden, n.L de oude zelfstandigen en de landbouwende bevolking met een over het algemeen laag inkomen. Terwijl, volgens den heer Smid de laatste nog meestal de loon belasting voor de arbeiders zal moeten be talen, zonder kans van verhaal. Om al die redenen acht hij het wetsontwerp on nemelijk. Cfya beuorderl ^Wol&srveluacirt NUTSSPAARBANK BREDA Catharinastraat 1.5 Renteberekening 2.7 pCt 's-jaars Schoolsparen - Spaarbusje s Safe-inrichting Jubilarissen bij de Ned. Spoorwegen UTRECHT, 2 Juni. Woensdagochtend en -middag zijn opnieuw een groep jubilaris sen door de directie der Ned. Spoorwegen ontvangen en in hartelijke bewoordingen toegesproken. Het gold hier employé's, zoo wel hoogere als lagere, die vóór 1 April j.l. gedurende 40 jaren of langer in dienst der N. S. zijn en alsnog mede met het oog op het eeuwfeest voor de nieuw getroffen re geling in aanmerking kwamen. Ook Don derdag zijn nog twee groepen ontvangen. Van elk der groepen hebben vertegen woordigers voor de hartelijke woorden van prof. Goudriaan bedankt, daarbij tevens uiting gevende aan hun gevoelen van saam hoorigheid, liefde voor het bedrijf en pret tige samenwerking met de bedrijfsleiding. Ook deze gehuldigden krijgen de gebrui kelijke oorkonde en enveloppe met inhoud. De Rijks-H.B.S. te Sneek Geen vrees voor ongelukken Op vragen van den heer B ij 1 s m a be treffende den toestand, waarin zich het ge bouw van de Rijks Hoogere Burgerschool te Sneek bevindt, heeft de heer Slotemaker de Bruine, minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, geantwoord, dat het gebouw der Rijks Hoogere Burgerschool zich niet in zoodanigen toestand bevindt, dat vrees voor ongelukken gewettigd zou zijn. De plafonds in de onderscheidene loka- n en gangen zijn aan een zeer nauwkeu rig onderzoek onderworpen, waarbij is ge constateerd. dat deze nog in goeden staat verkeeren en dat gevaar voor het verder losraken van de bepleisteringen niet be hoeft te worden gevreesd De plannen voor de stichting van een nieuw schoolgebouw, waarvoor een eerste termijn is beschikbaar gesteld, worden met spoed ter hand genomen. Negende Chr.-Sociale cursus te Putten Onderwerpen en sprekers Reeds eerder deelden wij mede. dat de Commissie voor Samenwerking tusschen de Algcmeene Christel ij k-Sociale Bonden en het Christelijk Nationaal Vakverbond besloot den negenden christelijk-socialen cursus te houden van 1115 September a.s. in het Vacantie-óord van het C.N.V. te Putten. Thans zijn wij in staat de namen der in leiders van de te behandelen onderwerpen mede te deelen. liet eerste onderwerp: „De eisch van het christelijk beginsel tegenover de heden- daagiche concentratie van economische ma^ht", zal in economisch opzicht behan deld worden door Prof. Mr. F. dp Vries, te Rotterdam, terwijl Ir. B. ter Brugge te Almelo, den geestelijk-zedelijken kant van het vraagstuk zal belichten. Het tweede vraagpunt: „Is uitbreiding der verplichte sociale verzekering voor zelfstandigen principieel te verdedigen en praetisch uitvoerbaar?" zal worden behan deld door Mr H. B ij 1 e v e 1 d te Amster dam. Het derde onderwerp: „De verhouding in de belooning van agrarischen en anderen (industrieelen) arbeid", wordt door Ir. M. B. Smits te 's-Gravenhage ingeleid. Het laatste onderwerp: „De christelijk-sociale beweging in onzer, tijd" wordt behandeld door J. Hofman te Amsterdam. De wijdingsdiensten zullen worden geleid door de volgende predikanten: B. D. Smeenk te Blokzijl, A. T. W. de Kluis te Rotterdam, J. ter Schegget te Amsterdam en G. J. Waardenburg te Haarlem. Deugdelijkheid van electriciteits- werken en electrische toestellen De minister van Waterstaat heeft inge steld een commissie om van advies te die nen omtrent eischen en aanwijzingen, door den minister van Waterstaat te stellen en 'e geven in aansluiting aan de algemeene •oorschriften, ingevolge den algemeencn maatregel van bestuur inzake deugdelijk heid, veiligheid en doelmatigheid van elee- triciteitswerkcn en van toestellen bij het gebruik waarvan electrische energie wordt gebezigd (art. 12 van de Electriciteitswet). Voorzitter dezer commissie is prof. ir G. J. van Swaay, oud-minister van Waterstaat te Delft VOOR NEDERLAND EN N E D E R L A N D SC H -1 N DI E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan 8uitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM Maurits Wagen voort tachtig jaar 's-GRAVENHAGE. 2 Juni. Den 27en Juni s. wordt de bekende romanschrijver en journalist Maurits Wagenvoort tachtig jaar. Een aantal vrienden en be wonderaars zullen hem op dien dag een blijk van belangstelling willen geven. Men wil bij deze gelegenheid de uitgave van het tweede deel van zijn dagboek, dat een merkwaardig tijdsdocument is, verzekeren. Willem Smit Co's Transformatorenfabriek N.V. Nijmegen D1NAM0DRAAD mat katoen, asbest en papier-isolatie. LASCHTRANSF0RMAT0REN LASCHAUTOMATEN LASCHaECTRODEN TRANSFORMATOREN voor elk vermogen en elke spanning. ELECTRISCHE OVENS voor warmte-behandeling en smelten. Herdenking Maurits van St. Aldegonde 's-GJIAVENHAGE, 2 Juni. Het nationaal comité ter herdenking van Philips vat Aldegonde 15401940 deelt mede, dat de plannen voor de viering van Marnix' vier de eeuwfeest thans vasten vorm hebben verkregen. Het comité stelt zich voor in het begin van den zomer van 1940 een groote open bare herdenkingsplechtigheid te Leiden te houden en bij die gelegenheid een aan Marnix gewijd raam in het koor der Pie terskerk aldaar te onthullen. Bovendien hoopt het comité een Marnix-tentoonstel- ling, zeer waarschijnlijk eveneens te Lel den, in te richten. Het comité is bezig zijn circulaires op grooto schaal te verspreiden om de nnodige geldmiddelen bijeen te bren gen. De penningmeester, de heer Jacob Mees 'e Rotterdam, ontvangt voor dit sym pathieke vaderlandsch doel gaarne giften op zijn postrekening no. 137917, dan wel op de rekening van het Marnix-comité bij de firma R. Mees en Zonen te Rotterdam. Willibrord-herdenkingszegels De directeur-generaal der Posterijen, Te legrafie en Telefonie maakt bekend, dat ter herdenking van het feit, dat liet in Novem ber 1939 twaalf eeuwen geleden zal zijn, dat Wi I I i brjrd, de apostel der Neder landen, gestorven is, bijzondere postzegels •uilen worden uitgegeven in de frankeer vaarden van respectievelijk 5 en 12*4 cent Deze postzegels, van welke het eerstge noemde Willibrordo landing op de Neder landsche kust afbeeldt en dat .van 12% cent den apostel weergeeft als bisschop van Utrecht, zullen van 15 Juni t.m. 15 Septem-i ber 1939 worden verkrijgbaar gesteld. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd zijn ln de Orde van Oranje-Nassau] tot officier (bi) bevordering): de heer J. B» Ncd. Kamer van Kooph. voor Bel- De internationale zeilwedstrijden te Ville- france werden onder ideale weersomstandig heden gehouden. Een overzicht met op den achtergrond Kaap Ferrat. De aankomst van de uit Spanje terugkeerende Duitsche livrijwilligers te Cuxhaven. Bij het hinnenstoomen van de haven werd de „Wilhelm Gustloff" door de Duitsche marine begroet. De aankomst van Prins-regent Paul van Joego-Slavië en zijn gemalin Prinses Olga (op den achtergrond) op het Lehrter Bahnhof te Berlijn, waar Adolf Hitler ter begroeting aanwezig was. Noorder Dierenpark Emmen Uitgebreid met groot wildpark. Enig ln ons land. Totale oppervlakte 8 H.A. Enorme verscheidenheid van dieren. Hét uitstapje voor Uw vereniging I (Red.) EEN NATIONALE INKOMSTEN EN WINSTBELASTING „Zware druk op minder draagkrachtigen" Via het bureau van „Landbouw en Maat schappij" gewerd ons een artikel van don heer J. Smid, oud-referendaris en advi seur van genoemde organisatie over boven genoemd onderwerp en met de strekking, als in den ondertitel is aangegeven. De schrijver geeft eerst een globaal over zicht van het wetsontwenp en trekt dan on middellijk de conclusie: Voor den belastingbetaler is nu wel 't belangrijkste kenmerk, hetwelk deze be- lasting van de bestaande inkomstenbe lasting onderscheidt, het feit, dat zoo goed als geen rekening wordt gehouden met de draagkracht. Het wetsontwerp kent, in tegenstelling met de bestaande Rijksinkomstenbelas ting en de Gemeentefondsbelasting, noch vrijstelling van do laagste inkomens, noch progressie. Wie f 500 inkomen per jaar heeft, zal, behoudens enkele uitzon- deringen, evenzeer 2 pet laarvan moeten betalen als hij, wiens inkomen f 10.000 of meer bedraagt. TVel zijn er compensaties voor gezinnen toet minderjarige kinderen, maar anderen hebben hieraan niets, ook niet de ouden van dagen, die niet voor ouderdomspensioen in aanmerking komen. Ook do afschaffing van den accijns op rundvleesch en van de om- totbelasting op ander vleesch, geeft weinig pat, want mienschen met zeer lage in komens eten nagenoeg peen vleesch. De andere compensaties, als de voorge stelde verlaging van den belastingdruk op auto's en dienstboden, alsmede de afschaffing van de personeele belasting op pleziervaartuigen en biljarten, komen meer ten góede aan de hooge, dan aan de lage inkomens. Re afschaffing van de 75 Rijksopcenten

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5