SPA H VRIJDAG 3 JUNI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 RONDBLIK OOSTZEE-PROBLEMEN Toen onlangs te Genève de militaire ver sterking van de Alands-eilanden ter sprake is geweest, naar aanleiding van Zweedsch-Finsch verzoek, om tot deze militarisatie te mogen overgaan, heeft het de aandacht getrokken, dat Sovjet-Rusland ten dezen een zoo stroef standpunt heeft i: genomen. Men wenschte zich over deze aa gelegenheid niet uit te spreken, alvorens men zich daarover beter had beraden, en van Finland inlichtingen omtrent den juis- ten aard van zijn plannen zou hebben ver nomen. De Finnen hebben dit laatste weigerd op den goeden grond, dat deze tot de defensie-geheimen behooren, waarov geen enkele staat veel informaties pleegt te .verstrekken. De aangelegenheid blijkt een onderdeel te vormen van een geheel complex litieke vraagstukken, welke men als de kwestie van den status quo van de Balt; sche Zee zou kunnen aanduiden. In Moskou acht men blijkbaar thans het moment gun stig, nu Londen en Parijs zoozeer om Rus sische ondersteuning van hun anti-agres sie-coalitie verlegen zijn, om een Oostzee politiek ten uitvoer te gaan leggen, welke een tegenhanger zou moeten vormen van het Middellandsche Zee-pact, hetwelk Ita lië en Groot-Brittannië gezamenlijk hebben .weten tot stand te brengen. Ruslands belangen in de Oostzee zijn voor de hand liggend, en van zeer vèrstrekken- den aard. Leningrad, aan het uiterst ooste lijke deel van de Finsche Golf gelegen, kan slechts via deze golf, die verder tusschen Finsch en Estlandsch grondgebied besloten ligt, communicatie met de Scandinavische landen, met Engeland, Frankrijk enz. voe ren. Doch voor den uitgang van de Finsche Golf ligt de kleine archipel der Alands- eilanden, die zoo zij tot een sterke militaire basis zouden worden gemaakt zoowel naar het noorden de vaart naar de Botnische Golf als naar het zuiden de vaart naar -ie Oostzee zouden afsluiten. Het belang van deze eilandengroep is derhalve wel zeer groot voor Rusland, welk land het om het behoud van veilige verbindingen te doen ls en dat zeer ongaarne zou zien dat de Duit- schers zich op deze eilanden zouden 'vastzet ten, in geval van 'n nieuwen wereldoorlog. De kans daarop zou inderdaad geweldig groot zijn, want de Duitsche oorlogsindustrie kan niet zonder Finsche ertsen op peil worden gehouden, en ook deze verschepingen zou den slechts beveiligd wezen, indien de 'Alandseilanden in Duitsche occupatie zou den zijn. Wat de randstaten aangaat toont Mos kou momenteel bijzonder veel belangstel ling voor den status van Letland en Est land, waarmede het gemeenschappelijke grenzen bezit. Letland en Estland hebben .vrij aanzienlijke Duitsche minderheden, en zouden ongetwijfeld, zoo zij op eenigerlei manier in moeilijkheden zouden komen te .verkeeren, zich dichter bij Duitschland aan sluiten dan bij den grooten communisti- schen nabuur, van wien zij uit de allerbeste bronnen zooveel afschuwelijks hebben hoo- ren vertellen. Beide landen hebben trou wens geweigerd, veiligheidsgaranties van de anti-agressie-mogendheden te aanvaar den, omdat zij liever zelf hun risico dekken, voor zoover dit1 in hun vermogen is, dan den indruk te vestigen, zich in een anti- Duitsch blok te begeven, waarin bovendien wat hun positie aangaat Rusland een der eerste en toonaangevende adviseurs zou Mag men thans de geruchten uit Moskou en Londen gelooven, dan ligt het in de lijn der bolsjewistische tactiek om aan Estland en Letland tegen heug en meug in deze ga ranties op te dringen. Rusland zou met Frankrijk en Groot-Brittannië omtrent deze beide Baltische landen een afspraak wen- schen tot stand te brengen van deze strek king, dat zoo Letland of Estland te Berlijn het verlangen zouden kenbaar maken naar een overeenkomstige positie van protecto raat, als waarin Bohemen en Moravie thans verkeeren, dit voor Rusland een casus belli zou beteekenen, een aanleiding tot het beginnen van den krijg. Engeland en Frankrijk zouden dan automatisch daarbij ingeschakeld worden, een ding. waarnaar men in Londen om velerlei redenen geen ooren heeft In de Baltische landen begint zich reeds een ernstige ongerustheid to openbaren, dat men het in Londen en Parijs tenslotte toch met hun zelfbeschikkings recht als de nood aan den man komt niet al te nauw zou nemen, en hen eenvoudig in den anti-agressie-bond zou invoegen als een paar negatieve elementen, die maar zouden hebben af te wachten, wat voor lots wisselingen hun bij het kersen-eten der groote heeren boven het hoofd zouden han gen. Goed bezien gelijkt het dus erop, alsof Ruslands oogmerken veel verder reiken dan enkel en alleen weerstand aan een feitelijke agressie; de Russen willen aan lederen voortgang der Duitschers in de grensgebie den, zelfs al zou deze formeel door de Bal tische staten zelf worden gezocht, de wa pens tegenover stellen. Onder deze omstandigheden is het begrijpelijk, dat de besprekingen rond het doode punt han gen, en nauwlijks meer vorderen; Londen bezint zich op de zeer ver strekkende con- sekwenties DE BESPREKINGEN DER DRIEHOEK-MOGENDHEDEN De samenwerking tusschen RomeT okioBerlij n Volgens inlichtingen uit zeer goede bron te Tokio zou de Japansche regee ring deze week de tegenvoorstellen van Berlijn over versterking van het anti- kominternverdrag bestudeeren. Deze voorstellen vormen een antwoord op de door de Japansche regeering op 20 Mei goedgekeurde compromisformule, die ter kennis van de ambassadeurs te Berlijn en Rome was gebracht aan den voor avond van de onderteekenïng van het Duitsch-Italiaansche verdrag. De Japansche compromisvoorstellen voorzagen in een politieke overeenkomst met zekere economische clausules. De deur voor latere militaire verbintenissen zou niet gesloten zijn en de generale staven der drie staten zouden dit vraag stuk blijven bestudeeren. Dc ambassadeurs zouden hun regeering hebben doen weten, dat het voorstel te laat te Berlijn en Rome was aangekomen, r Duitsche en Italiaansche staatslieden hadd. het te druk, aldus deelden de ambassadeurs mede, om het voorstel nog vóór de onder- teekening van het Duitsch-Italiaansche ver drag te bestudeeren. De overhandiging der voorstellen moest worden uitgesteld, doch deze vertraging zou in de eerste plaats een betuiging van ontevredenheid der beide am bassadeurs boteckend hebben. In wel-ingelchte Japansche kringen ver klaart men. terwijl men van bovenstaande lezing met het noodige voorbehoud kenn neemt, dat het voor niemand een geheim was. c!at de ambassadeurs openlijke aanhan gers van een driezijdig militair bondgenoot schap waren en het daardoor niet eens waren met Arita, zoodat de vorige maanil zelfs overwogen werd. hen terug te roepen. De mogelijkheid van een terugroeping blijft, zegt men. nog steeds bestaan. Het raagstuk wordt nog ingewikkelder door het precaire karakter van het accoord, dat op 19 Mei in het kabinet tot stand is gekomen. Het is algemeen bekend, dat admiraal Jo- nai, de minister van marine, zich energiek tegen een bondgenootschap verzet, terwijl Itagaki voorstander is van een uitgebreid verbond, krachtens hetwelk Japan, zonder troepen of schepen naar andere werelddee- len te zenden, in Azië toch een actie zou voeren evenwijdig aan het optreden van Duitschland en Italië in Europa. Alles hangt er van af, aldus zegt men, of de meerderheid van het legen, de rechtsche extremisten en de ambassadeurs te Rome en Berlijn tenslotte de overwinning zullen kun nen behalen op de gematigde meerderheid van staatslieden en bevolking. Als U doodmoe naar bed gaat. en doodmoe opstaat. 's Avonds uitgeput naar bed met een hoofd zoo zwaar als lood's morgens gerad braakt met bonzende hoofdpijn, gru- van 't werk dat wacht. Dat alles wijst op oververmoeidheid door onzuiver bloed. Doet wat tienduizenden mannen en vrom deden, die zich eens even ellendig voelden als U. Neem Kruschen Salts. Het zal ook U helpen. Kruschen Salts spoort, lev nieien en ingewanden aan tot krachtiger werking. Rein, gezond bloed zal weer door Uw aderen stroomen. Voor het heerlijk gevoel van terugkeerende gezondheid ei energie zult ge Kruschen Uw leven lanj dankbaar blijven. Kruschen Salts is uit sluitend verkrijgbaar bij alle apothekers ei drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (Reel.) GARANTIE-STANDGR O EN GARANTIE - STAND B R U 1 N GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bi) alle buitenverf, werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd De Baltische landen verontrust Zij wenscben neutraliteit te handhaven In de drie Baltische landen is ongerust heid gewekt door den eisch, door Molo- uitgesproken, dat Engeland, Frankrijk Rusland garanties moeten geven aan alle randstaten van Rusland. Estland, Letland en Litauen wenschen hun gemeenschappelijke politiek van neu traliteit voort te zetten. Molotofs eisch brengt deze politiek evenwel ernstig in ge vaar. Het is dus geen wonder, dat eenige bezorgdheid is gewekt. Aan den anderen kant echter erkent men dat het Britsche voorstel om slechts hulp te ieenen, indien één van de Baltische sta ten daar zelf om zou vragen, het streven van deze drie landen naar absolute neutra liteit respecteert In politieke kringen vestigt men er nog maals de aandacht op, dat de ministers van buitenlandsche zaken van Estland en Let land, Selters en Munters, nog on langs den unaniemen wensch van de Bal tische staten om neutraal te blijven tot uiting hebben gebracht Al is er dus eenige ongerustheid gewekt door de rede van den Russischen volkscom missaris, toch ls men in Kowno, Tallinn en Riga voldaan over de betrekkelijke gema tigdheid van Molotofs woorden, die betrek king hadden op Duitschland en Italië. ZWARE BENZINE-EXPLOSIE TE PUCK In de haven van Puck (Polen) heeft zich tij de ris herstelwerkzaamheden aan boord van een visschersvaartuig een benzine-ont- ploffing voorgedaan, tengevolge waarvan het vaartuig is gezonken. Vier personen kwamen om het leven en zeven zijn zwaar gewond. Het Duitsch-Deensche niet-aanvalspact De officieele tekst De tekst van het te Berlijn geteekende Duitsch-Deensche niet-aanvalspact luidt als volgt: ,.De Duitsche rijkskanselier en Z.M. de koning van Denemarken en IJsland, vast besloten den vrede tusschen Duitschland en Denemarken onder alle omstandigheden te handhaven, zijn overeengekomen dit be sluit door een verdrag te bekrachtigen er hebben tot gevolmachtigden benoemd: de Duitsche rijkskanselier, den rijksminister van buitenlandsche zaken, Joachim von Rib- bentrop, Z.M. de koning van Denemarken en IJsland, den buitengewonen gezant en gevolmachtigden minister te Berlijn, kamer heer Herluf Zahle, die na uitwisseling hun ner in goeden vorm bevonden volmachten het volgende zijn overeengekomen. „Artikel 1: Het Duitsche Rijk en het Ko ninkrijk Denemarken zullen in geen geval overgaan tot oorlog, of een anderen vorm van geweld tegen elkander. Indien het van de zijde van een derde mogendheid mocht komen tot een daad van deaen aard tegen een der verdragsluitende partijen, zal de dere partij een dergelijke daad op geen kele wijze ondersteunen. Artikel 2: Dit verdrag zal geratificeerd worden. De ratificatie-oorkonden zullen zoo spoedig mogelijk te Berlijn uitgewisseld worden. Het verdrag treedt in werking met de uit wisseling der oorkonden en geldt voor een tijdperk van tien 'aar. Indien het niet binnen een jaar vóór af loop van dezen termijn door één der par tijen wordt opgezegd, wordt de geldigheids duur met tien jaar verlengd. Hetzelfde geldt voor volgende perioden." Bij de onderteekening van het verdrag ii vastgesteld, dat de partijen het over het vol gende eens zijn: van een ondersteuning door de niet bij het conflict lietrokkcn partij in den zin van artikel I is geen sprake, wanneer de houding van deze partij in overeenstem ming is met de algemeen© regelen der traliteit. Het kan daarom niet als ontoe laatbare ondersteuning beschouwd worden, wanneer tusschen de niet bij het conflict betrokken partij en de derde mogendheid het normale goederen- en transitoverkeer wordt voortgezet Een spoorwegongeluk in Engeland Enkele dooden en gewonden Gistermiddag is een passagierstrein op weg naar Londen op een overweg nabij Downiham Market in Norfolk tegen een met stroo geladen vrachtauto gebotst. Hierbij zjjn zes passagiers om het leven gekomen en twaalf gewond. De chauffeur van de vraohtauto liep een armfractuur op. De trein is voor een deel ontspoord en botste tegen eenige goederenwagons. De trein reed met een snelheid van veertig mijl per uur, toen hij tegen de auto botste. Van twee wagons werden de zijden open gescheurd, doch aangezien zij tegep de goe derenwagons vielen, zijn zy niet geheel.om gevallen. Volgens een latere opgave, verstrekt door de spoorwegmaatschappij, zyn er slechts drie personen, alle vrouwen, om het leven ge komen en aoht gewond. DE VERSTERKING DER ALANDS-EILANDEN Is Bürckhardt te Berlijn? Volgens Reuter meent men in de Duit sche hoofdstad, dat Bürckhardt, de commissaris van den \olkenbond voor Dan zig, in alle stilte te Berlijn is aangekomen, hoewel dit in Duitsche politieke kringen wordt ontkend. Vermoedelijk houdt zijn bezoek verband met de jongste Duitsch-Poolsche incidenten te Danzig. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het resultaat van het bezoek zal zijn, dat een gunstiger atmosfeer wordt geschapen eventueel te voeren Duitsch-Poolsche be sprekingen. Prins Paul bezoekt Berlijn Eerste wisseling van beleefdheden Gistermiddag is de Zuid-Slavisahe prins regent Paul, vergezeld van prinses Olga, te Berlijn aangekomen. Zij werden begroet door den Führer, die vergezeld werd van minister-president G o e r i n g en zijn eóht- genoote, alsmede den minister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop. Vervolgens begaf het prinselijk paar zich lar het slot Bellevue. Onderweg werden de ZuJd*lavische gasten luide toegejuicht. Kort na zyn aankomst op het slot Belle vue heeft prins-regent Paul van Zuid-Slavië een bezoek gebracht aan den Führer op de nieuwe rijkskanselarij. Een compagnie van de S.S. bewees hierbij de militaire eer. Later heeft de Führer in het slot Bellevue prinses Olga het voor vrouwen bestemde kruis in bijzondere uitvoering van het Dui- sdhe Roode Kruis overhandigd, ten teeken van zijn hoogachting voor haar werk ii dienst der mensdhheid. Vervolgens bracht de Führer een tegen bezoek aan het prinselijk paar op slot Belle- Japans eischen inzake de concessies De consuls confereeren Onverwacht heeft gisteren een conferen tie plaats gehad tusschen den Nederland- schen, Engclschen, Amerikaanschen en Franschen consul eenerzijds en den Japan- schen consul anderzijds, ten huize laatstgenoemde in Koe Lang Soe. Deze bespreking heeft twee uren geduurd en had direct betrekking op de eischen, die Japan inzake de concessies stelt. De confe rentie is nog slechts een inleiding tot ver dere uitwisselingen van gedachten en i is een reeks besprekingen, eveneens informeelen aard, gearrangeerd. Chineesch succes in Hoepel De Chineezen verklaren bij een nieuw offensief in midden Hoepei snelle successen te hebben geboekt. Volgens de Chineesche berichten trekken de Japansche troepen zich terug naar Ying Tsjen op 140 km. ten Noorden van Hankau en naar King Sjau, op 150 k.m. ten westen van Hankau. De Japanners zouden groote hoeveelheden vare wapens achterlaten. Japansche wreedheid Japansche vliegtuigen hebben, naar Chineesche persbureau meldt, op 29 Mei te Foetsjau een veerboot, die den dienst over de rivier de Min onderhoudt, gebombar deerd. Toen de bommen geen doel'troffen, ■werden de passagiers gedurende een half uür met mitrailleurs beschoten. Hierbij werden 36 mcnschen gedood en ruim 3Q anderen zwaar gewond. Slechts drie der op- varenden bleven ongedeerd. De clandestiene immigratie in Palestina De nood der vluchtelingen 484 Joodsche vluchtelingen uit .Danzig hebben een toevlucht moeten zoeken op Kreta, aangezien het hun niet mogelijk was de Palestijnsche .kustwacht te verschalken en Palestina op onwettige wijze binnen te dringen. Deze vluchtelingen hebben thans den Joodschen autoriteiten dringend om kleeding en voedsel gevraagd. Bovendien hebben zij verscheiden ziektegevallen ge meld. Het Grieksche schip „Liesel", dat onder Panameesche vlag vaart, is gisteravond i'oor de Palestijnsche kust aangehouden en opgebracht naar Haifa. Aan boord bevinden zich 900 Joodsche luchtelingcn, die blijkbaar op onwettige wijze Palestina wilden binnendringen. In de afgeloopen zes weken zijn om streeks tweeduizend illegale immigranten aangehouden. In de maand Mei zijn in Palestina 74 menschen gedood en 110 gewond. De serie gifmoorden in Amerika Naar een aantal geheimzinnige sterfge vallen in verschillende staten in het Verre Westen van Amerika zal een onderzoek worden ingesteld, daar de autoriteiten brie ven hebben ontvangen, waarin gesproken wordt van plaatselijke massa-moordzaken, die beschreven worden als „onopgehelderde misdaden". Intusschen zijn voorbereidingen getroffen voor de terechtzitting van Morris, Bolber, Saul Sortino en Rafael Polselli, allen ver dachten in het beruchte vergiftigingsproces te Philadelphia. Zij zullen berecht worden door een rechtbank van drie leden. Allen hebben bekend. Men heeft bekend gemaakt, dat de doodstraf geëischt zal kunnen worden. Door het verhoor van Bolber en een an dere schuldige Rose Carina, zijn nog vijftien gevallen van moord bekend geworden. De lijken van twee personen, Angelenas Peppe en Pierto Piorolli zijn Woensdag opge graven om te onderzoeken, of zij door ver giftiging om het leven zijn gekomen. De broer van Peppe en de weduwe van Piorolli bevinden zich onder de 29 arres tanten. Een der Europepsche vraagstukken blijft nog steeds de herbewapening van de Alands eilanden, welke tusschen Finland en Noorwegen liggen en sedert 1921 door den Volkenbond aan Finland zijn toege wezen. Deze eilanden nemen een strategische stelling in, in de Oostzee. Finland en Zweden zijn het er over eens geworden, dat deze eilanden versterkt moeten worden. Duitschland heeft in een militaire versterking der Alands eilanden toege stemd, op voorwaarde dat bij een even- tueelen oorlog in de Oostzee, Zweden en Finland neutraal zouden blijven. Zooals men weet hébben Noorwegen, Zweden en Finland geen verplichtingen met Duitschland aangegaan, wat het teekenen van een niet-aanvalspact be treft. Wel heeft Denemarken op 31 Mei een dergelijk pact met Duitschland ge- Sinds de besprekingen in den Volken bond is de Russische vloot zeer actief en manoevreert rond en nabij de eilan den, ook by de Engelsch-Russisohe be sprekingen worden de Baltische staten (Estland, Letland, Litauen) steeds ge noemd, omdat deze landen, die aan Rus lands westgrens liggen, zonder uitzon dering garanties moeten krijgen. De kaart geeft de Oostzee-landen weer, alsmede de ligging der Alands eilanden. UIT OOST- EN WEST-INDIE DE TREK NAAR DE BUITENGEWESTEN BATAVIA, 1 Juni. (Aneta) Omtrent de emigratie naar de buitengewesten verneemt Aneta, dat het aantal Javaansche en Ma- doereesohe emigranten, dat met overheids steun naar de buitengewesten vertrekt, jaar tot jaar groeit. Dit jaar zijn alleen Zuid-Sumatra reeds 34.445 personen over gebracht, terwyi het voornemen bestaat om in de komende maanden nog ruim 10.000 kolonisten naar Zuid-Celebes en naar de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo over te brengen. Het jaar 1939 zal ten aan zien van 1938 vermoedelijk een stijging ver- toonen van 12.000 emigranten. Zooals be kend is het streven van de centrale koloni* satie commissie voorloopig gericht op de overbrenging van 100.000 emigranten per jaar, welk aantal men in 1947 hoopt te heb ben bereikt. De onderteekening van het Duitsch- Deensch niet-aanvals- verdrag. Von Ribben trop (links) en de Deensche gezant te Berlijn. Zahle. plaat sen hun handtee- kening. if ■3L 1 Behandeling van Hartaandoeningen NATUURLIJKE KOOLZUURBADEN Rheumatiek-Modderbaden Alle Sporten eii vermaken. HET CASINO IS HET GEHEELE JAAR GEOPEND MINERAALWATER SPA-MONOPOLE VRAAGT HOTELLIJST M. AAN HET BUREAU VOOR VREEMDELINGENVERKEER (Red.) Ned. Hervormde Jonge Meisjes Vereenigingen op G.G. Meisjesdag van den Bond in Oud-Valkeveen Aanbieding van een vaandel De Bond van Ned. Herv. Jonge-Meis- jes Vereenigingen hield Woensdag een Meisjesdag in O u d - V at 1 k e v ce n, gem. Huizen. Voor dezen eersten Meisjes dag, dien de Bond naar aanleiding van het besluit van de Leidstersvcrgadering, vorig jaar Oct. gehouden, speciaal voor de leden organiseerde, bestond buiten gewone belangstelling. Van alle kanten waren de leden met de leidsters opge komen. Het was ruim elf uur, toen Ds. Jac. Ver- aas, Ned. Herv. predikant te Huizen, den Meisjesdag, die, onder begunstiging van prachtig zomerweer, buiten gehouden werd, opende. Na het zingen van Ps 89 1, het lezen van een gedeelte va/i Handelingen 2 en gebed, door Ds Vermaas riep de presidente, mej. W, A. Burggraaf te Hilversum, allen een hartelijk welkom toe. Het is vandaag, aldus spr., wel een heel bijzondere dag. Niet al leen, dat wij onzen lsten Meisjesdag htbben, maar wij nemen vandaag ook ons vaandel in gebruik. Bij de jeugdhulde, vorig jaar te Amsterdam voor H.M. de Koningin gehou den, bleek wel, dat hoe klein onze Bond ook nog was, wij toch niet zonder vaandel kon den, Spontaan gal' toen Ans, medewerkster aan „Ons Meisjesblad" voor het handwerk- hoekje, zich op, om 'een vaan iel te maken. Vandaag wordt het dus feestelijk „inge wijd". Wat hebben wij toch r-en voorrechten, vervolgde spr., bij ai de spanning rondom, zijn wij hier rustig bijeen. „Opent uwen mond", zegt de Heere, ook vandaag tot ons, „Eischt van Mij vrijmoedig". Met de opwek king, dit vers, dat wel cén van de eerste psalmverzen is, aie wij geleerd hebben, in het geloof na te zeggen, besloot de presiden te haar opening -.woord. Daar de Bond nog geen eigen Bondslied heeft, werden twee verzen van liet Bonds lied van den Bond van Ned. Herv. Meisjes Vereenigingen op G.G. gezongen. Gezichten zien Ds. Vermaas, die nu een toespraak tot de meisjes hield, over: „Gezichten zien", toon de met verschillende voorbeelden uit bet da- gelijksch leven aan dat wij allen „gezichten zien". Maar noodig is, dat wij „gezicht" krijgen op den Heiland der wereJd, Jezus Christus. Zooals de slang in de woestijn op de paal, dat ieder die zien kon, zoo leert de Heilige Geest, wiens uitstraling wij op het Pinksterfeest gedachten, ons Jezus zien in Zyn Middelaarswerk. Dan wordt het: De jongelingen en de jonge meisjes zullen ge zichten zien. Na het' zingen van: „Houd Gij mijn han den beide", werd door mej. II. Ph. Bijlevrld te Utrecht, een verhaal verteld, getiteld: ,Hebt uw vijanden lier*. Dit verhaal werd onder groote stilte beluisterd. Alvorens nu werd overgegaan tot de pauze, werd de vervaardigster van het vaan del gehuldigd. Me j. J. A. L a m i e te Utrecht sprak haar hartelijk toe en dankte haar nogmaals voor al de moeite en zorg, aan ons vaandel besteed. Namens allen bood spr. haar een paar boekensteunen met het boek „Hilde", van Anne de Vries, aan. Invloed uitoefenen Na de pauze sprak Ds. G. J. Koolhaas, tö Huizen, over „Invloed uitoefenen". Spr. zette naar aanleiding van de geschiedenis van het jonge meisje, dat Naaman de Syriër wees op den profeet des Heeren, uiteen, dat wij, hoe jong ook, toch al invloed kunnen uitoefenen.Invloed ten goede ging van dat meisje in het vreemde land uit. Met den wensch, dat alle leden van den Jongen Meis- jesbona zulk een invloed ten goede op haar omgeving mogen uitoefenen, besloot spr. zijn toespraak. Medegedeeld werd nog. dat er een opsteR lenwedstrijd over dezen Meisjesdag zal wor den gehouden. Na bet zingen van Psalm 43 3: de psalm' dien de Bond als devies koos, werd de ge slaagde Meisjesdag op gebruikelijke wijze door Ds. Koolhaas gesloten. Landdag van den B.V.L. te Zandvoort Een i ■e-comité gevormd AMSTERDAM, 2 Juni. Zooals reeds be kend is houden de landstormikorpsen „Stel ling van Amsterdam" en „Kennemerland" op Zaterdag 1 Juli a.s. een grooten intergewes- telyken landdag te Zandvoort in het Sport park. Een eere-eomité heeft zich gevormd waar in o.a. zitting hebben genomen, de minister-, president dr. H. Coliijn, H. van Boeyen, mi nister van Binnenlandsche Zaken. Dr. J. J, an Dijk, minister van Defensie, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant het Veldleger, J. Th. Furstner, vice- admiraal, chef van den Marinestaf. Mr. Dr, A. baron Röell, commissaris der Koningin in de provincie Noord Holland en gep. luitenant- generaal L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Landstormcommissie. Aan den landdag gaat een défilé vooraf, dat gehouden wordt op den boulevard, ter hoogte van het Casino. Boschbrand bij 's Heerenberg 15 ha denneubosch vernield -HEERENBERG, 2 Juni, Gistermiddag te ongeveer vier uur is door onbekende oor zaak brand ontstaan in de bosschcn nabij 't Peeske en de jeugdherberg „Wolkenland" nabij Beek ^gemeente Bergh). Het Blusschingswerlt onder leiding van den burgemeester van Bergh werd mef kracht ter hand genomen. Militairen, die in de nabijheid gelegen zijn, assisteerden da brandweer bij haar poging de vlammen te stuiten. Door het kappen van boomen en het werpen met zand was men omstreeks half zeven den brand meester. Vijftien tot twintig ha jong dennebosch, eigendom van' baron Lochner von Huettenbach, brand den af. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL DE C.N.V.B.-COMPETITIE Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 3 Juni -WIA; Klasse B: Excelsior Maassluis—Groote Lindt. Oranje Wit—Condors; C: DOSH.BS 2, SDZWO 2; Ros, Klasse A: Unicum 2—Oranje Wit 2; 3: Zwaluwen 2Excelsior Maassluis 3—Groen Wit 2. Res. K 1 a s s e Cl -WO 3. HBS 3—fewaluwen 3. «a-competitie Junioren. Klasse A: Vltesiê A—ZW. Groote Lindt—WK; Klasse B: Zw, Wit—Vitesse B. WO—Excelsior Pernis- Klasse C: Groen Wit—Condors. ZwoUe' Tweede Klasse: Go Ahead 2—DOS 2. Rival 2Sportclub 2. MJV 2—ZSV 1, Heracles 1Vitesse 2. Junioren; B Quick— Elburger Boys. Afd. Utrecht. Tweede Klasse: Blauw Wit 2—EDO 2. Afd. Friciond. Tweede Klasse: Oranje Nassau 3—Blauw Wit 2, YVC 1—Zwaluwen 2 KORFBAL DE C.K.B.-COMPETITIE Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 3 Juni Zuld-Hollnnd-Voord. Klasse I: KVS—Excel sior, VES—Fiks. Pernlx—TONEGO: Klasse II: DESTOP, NeerlandlaPernis 2- Klasse lila; Onder Ons-SIJsvo&els 3; Klasse l'llb: Zwaluwen —Tonego 2: Klasse IIIc: Excelsior 2—IJsvocele VEO 2—DES 3. Ztidl-HoIImul-'/iihl. Geen Teneinde het verstuwen van het zand door den krachtigen Noorderwind tegen te gaan. worden op het strand te Sche- J veningen rieten schutstukken geplaatst. DVS, i 2; Klasse III: DW 3—ODI. "derland. Klasse II: Vites -Mik den Bal, III Animo—Exc. Sport, Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vcrnisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2