Tekort van twee millioen bij een bank-krach Hu moeheid en stapte..TONICUM NOURY DONDERDAG i JUNI 1939 Wiegerinck en Muschter voor de Rechtbank Officier vraagt regeeringsmaat- regelen om het publiek te beschermen Vier en anderhalf jaar tegen de verdachten geëischt AMSTERDAM, 1 Juni. De Recht bank; gepresideerd door Mr. J. Boon, behandelde gister de straf zaak tegen de beide directeuren van de commanditaire bankvereeniging Wiegerinck Muschter en Co., ver dacht van verduistering van belang rijke bedragen ten nadeele van cliën ten van de bank. Het deficit wordt door den rijks-accountant Stil, die in deze zaak een onderzoek heeft ingesteld op last van de justitie, be rekend op ongeveer twee millioen gulden. Op 14 October j.l. werd een inval gedaa in het kantoorgebouw aan de Keizersgracht en bij den Nationalen Lloyd, maatschappij van verzekeringen, staande onder dezelfde directie. Van de bankvereeniging Wiegerinck en Mutscher nam de justitie vrijwel de ge heels boekhouding ia beslag. De beide direc teuren werden gearresteerd evenals de pro curatiehouder. De laatste werd evenwel weer op vrije voeten gesteld. Kort na het ingrijpen van de justitie, dat geschiedde nadat eenige klachten waren binnengekomen bij de han- delsafdeeling van de centrale recherche, verklaarde de rechtbank de bank failliet Tegenover het geweldige passief staat geen noemenswaardig actief. Na een zeer uitvoe rig accountantsonderzoek gevolgd door een omvangrijke instructie zijn den twee direc teuren thans acht gevallen van verduiste ring ten laste gelegd. In totaal zijn tientallen groote beleggers benadeeld bij deze bank- Do 42-jarige verd. C. J. T. M. M. wordt .Verdedigd door mr F. R o h 1 i n g en de jarige J. C. F. W. door mr. H. K e u n e. 1 De zitting Nadat de officier van justitie de uitvoerige ^dagvaarding had voorgedragen en de rijks accountant, de heer L. Stil, enkele formeele •verklaringen had afgelegd, hoorde de recht bank den deskundige dr. S. P. Tammenons Bakker, die een onderzoek naar de geestver mogens van verd. M. had ingesteld. Desk. achtte verd. In ernstige mate verminderd toerekeningsvatbaar en volkomen onge schikt om een verantwoordelijke positie in te nemen, omdat hij oordeelszwak is. Pres.: We kunnen hem toch"moeilijk le venslang gevent Desk. verklaarde nog, dat de ziekelijke toestand na een ernstige hersenziekte aan merkelijk is verergerd. Hij was vroeger geen abnormale persoonlijkheid. De eerste getuige had verdachten order gegeven een belangrijk bedrag aaii effecten te koopen. Het geld was door getuige gestort, maar van levering kwam niets. Herhaalde lijk had getuige op levering van de stukken aangedrongen. Maar verd. M. had steeds uitvluchten. Na een half jaar had verd. weer uitstel gevraagd. Pres.: En begreep u toen, dat er moeilijk heden waren? Getuige: Ik begreep, dat het mis was. Het tweede geval, dat door de rechtbank behandeld werd, betrof eveneens een aan koop van effecten, zonder dat een enkel stuk geleverd werd. Getuige, een Amsterdamsahe fabrikant, had opdracht gegeven in Augus tus 1938 voor ruim f 2.000 Radio Corporation aan te koopen. Get. kan niet zeggen, of de stukken inderdaad door de verdachten zijn gekocht De directeur van Gemeentewerken in een der Geldereche steden, het derde slachtoffer, had bij de bank stukken Unilever, United States Steel, Kansas City, samen voor vele tienduizenden dollars, gedeponeerd. Er zou een levensverzekeringmaatschappij worden opgericht maar daar is nooit wat van geko men. Wel kwam er een half jaar later een briefje met de mededeeling, dat „alles in orde" was. De volgende getuige, een chemicus, had stukken, o.a. een aantal Philips-certificaten, H. A. Wassenbergh voerden tot zin spreuken: „De brutalen hebben de halve we reld" en „De wereld wil bedrogen worden". Er zijn volgens het rapport ongeveer 200 crediteuren met een totaal tekort van f 2.400.000. Van al die gedupeerden zijn slechts acht gevallen gekozen en ten laste gelegd. Die acht personen hadden effecten of gelden toevertrouwd aan de verdachten en deze waarden zijn door de verdachten ver duisterd. Uit de getuigen- en deskundigen- verklaringen is het .bewijs van de verduiste ringen geleverd. Sedert 1924 gingen deze twee verdachten broederlijk samen ter beurze. Het is onbe grijpelijk, dat dit zoolang heeft kunnen du- Ik kom nu zoo zeide de officier tol een delicate kwestie. Deze verdachten waren vanaf 1924 tot 1938 leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel, een lidmaatschap, dat in het algemeen tegenover de buitenwe reld een cachet geeft van integriteit De ver dachten gebruikten dit lidmaatschap dan ook naaFstiglijk tot versterking van hun pose van betrouwbare bankiers en het is ge bleken en het zal weldra bij een strafzaak wéér blijken, dat dit lidmaatschap geen ga rantie is voor een correcte wijze van zaken doen en het publiek geen waarborg geeft, dat het niet bedrogen wordt Aan wie de schuld? Had in casu de Vereeniging voor den Effectenhandel niet veel eerder kunnen ingrijpen dan voor de justitie en poytie mo gelijk was? Ik weet het niet, wel is mijn overtuiging dat de bevoegdheden wat be treft het uitoefenen van controle op haar le den van het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel dringend dienen te wor den uitgebreid. Waren deze bevoegdheden zooals ze m.i. behoorden te zijn, dan was het niet mogelijk geweest dat deze twee ver dachten met een ongehoorde brutaliteit ln Maart 1937 de leiders van het Financieel Weekblad voor de rechtbank konden dag vaarden tot betaling van een schadevergoe ding van f 50.000 voor het aanranden van hun eer en goeden naam. Blijkens het rap port van den accountant hadden de verdach ten zich reeds toen aan talrijke verduisterin gen schuldig gemaakt. Er is een dringende behoefte, dat van re- gcerlngswege maatregelen worden getroffen ter bescherming van het publiek, het maken eener wet op het bank- en commissionnairs- bcdrijf is urgent. De huidige toestand, waar bij het een ieder vrijstaat zich als commis sionnair of bankier te vestigen, kan niet bestendigd blijven, dit wordt algemeen ge- De strafmaat Uitvoerig besprak Mr. Wassenbergh de psychiatrische rapporten, over de ver dachten uitgebracht. Verd. M. wordt beschouwd als verminderd toerekenings vatbaar, een conclusie, waarmede spr. ziel- vereenigen kan. Met zóó weinig in tellect en gebrek aan oordeel heeft verd. zich jarenlang op de beurs kunnen hand haven, zij het dan ook niet tot voordeel van zijn cliënten. Spr. vorderde tegen verdachte W. een gevangenisstraf van vier jaren en tegen verdachte M. een gevangenisstraf van anderhalf jaar, in beide gevallen met aftrek van voorarrest. De pleidooien De verdediger van verd. M., mr. F. P. R o h 1 i n g, schetste in z'n uitvoerig pleidooi de figuur van verdachte, die volgens zijn meening een zielig man is, die geen oogen- blik de bedoeling heeft gehad om iemand te benadeelen. PI. concludeerde op grond van het psychiatrisch rapport tot ontslag van rechtsvervolging. Subs, drong pl. aan op een voorwaardelijke veroordeeling en opneming van verdachte in een ziekenhuis. Mr. K e u n e, optredende voor verd. W., was van oordeel, dat in geen van de acht ten laste gelegde feiten, handelingen van verd. W. zijn aan te wijzen. De uitvoeringshande ling, die de strekking had van de opzettelijke toeëigening, werd -niet door verdachte ver richt. De debdcle werd veroorzaakt door het systeem van den effectenhandel. Concludeerende zeide pl. dat de geheele debacle moet geschreven w orden op rekening van 4 factoren: slechte tijdsomstandigheden, speculatiemanie van verd. M., bedrog en op lichting door buitenstaanders en onbekwaam heid van verd. W. De verdachten hebben geen voordeel uit de zaak getrokken, beiden zijn alles kwijt Pl: concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal 14 Juni vonnis wijzen. Landen Tuinbouw Met den C.B.T.B. op stap Excursie door West-Noord-Brabant Eens in het jaar is het voor heel veel leden van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond een feesttijd. Een feesttijd die voor sommigen een dag duurt, en voor ande ren twee of zelfs drie dagen aanhoudt. Zoo ook in de week vóór Pinksteren, toen de algemeen* vergadering van den C.B.T.B. gehouden werd. Zooals we reeds meldden begon deze des Maan dags met een avondvergadering, waarin huishoudelijke zaken behandeld werden. De tweede dag wa3 de groote toogdag waar een 700-tal boeren en tuinders bij eenkwamen om te luisteren naar de ope ningsrede van den voorzitter, als altijd een geliefd punt van de agenda, om minister Steenberghe te .hooren over de beteekenis van rationalisatie in het boe renbedrijf, om den tweeden voorzitter het rapport inzake ovename der crisis maatregelen door bedrijf6genooten te hooren verdedigen tegen aan- en opmer kingen en'vragen. Den derden dag kwam men tegen achten bij het hotel „De Mastboseh" tezamen om een groote excursie te houden door een mooi ge deelte van West-Noordbrabant. Een lange rij auto's gevolgd door een auto bus met hen die geen plaats in een der an dere auto's hadden kunnen krijgen, bracht dien morgen eenige beweging onder de be woners der dorpen, die we doortrokken. Na een langen rit door vwchillende dor pen en dorpjes, o.a. Rijsbergen, Zundert, Rucphen, ging het voorbij Roosendaal naar Dinteloord. Hier werd de Coöperatieve vlas fabriek bezichtigd. Men kon hjer een moderne vlasbehandeling in werking zien. Een zeer groot bedrijf, we meenen het grootste bedrijf in Nederland van dien aard. Door een aantal belanghebbenden is in Gebruik het in de^e maanden regelmatighet maakt U sterkerkalmer en opgewekterl Strooper schoot veldwachter neer Het drama te Waddinxveen voor het Hof Tien jaar gevangenisstraf geëischt maakt, wat nooit getuige's bedoeling is ge weest Een leendepót-oontract geven ver dachten toe is nooit opgemaakt. Ook gaf verd. W. toe, dat ook deze stukken onmid dellijk zijn verkocht Een rentenier uit Overveen, de volgende getuige, had een aantal effecten, Koninklijke Olie, Delimaatschappij e.a. in bewaring gege- zoo Ven bij de bank. Ieder kwartaal kwam een om- afr0k€ning van de rente. In Februari 1937 vroeg hij de stukken op. Onder allerlei voor spiegelingen werd door de verdachten uitstel i van gevraagd. Getuige had steeds met het volste g en vertrouwen zaken met de verdachten ge daan. In Maart 1938 kreeg hij de mededee- 'mg, dat het beter was alles te verkoopen, met het oog op de daling der koersen. 'I Een Hagenaar had stukken in onderpand pro-| gegeven om Philipsaandeelen, Bethlehem Steel e.a. effecten te koopen. Get hoorde op «én zekeren dag, dat de zaak van W. en M. mis was. Na de pauze werden nog verschillende an- jdere getuigen gehoord. Getuige L. Stil, rijksaccountant, gaf een kunt f.0rt °verzlcht van het verloop der financiën, i j3® zaak is opgezet met f 21.000 eigen kapi- wal en f 202.000 van vennnooten. Vanaf 1933 l|jn er groote verliezen geleden. De balansen onze: vanaf 1933 onjuist. In dat jaar was het i. nu rL°l lpg«teerd, er was een tekort van f dus In 1938 was dit tekort opgeloopen tot f 2.350.000. Toch werd er in 1936 nog 6 Procent uitgekeerd. rden, Requisitoir ver' Dere beide baaütóers-cammissionnaira In ef- wfcn nkkts officiW spant jwtHfc* tm chikt c Hij 's-GRAVENHAGE, 1 Juni. Gister heeft het Gerechtshof te 's-Gravenhage de behande ling voortgezet van de strafzaak tegen den 35-jarigen strooper H. R., die in den nacht an 4 op 5 October 1938 te Waddinxveen op den rijksveldwachter C. van der Hoef, die hem en zijn patroon bij het stroopen op heeterdaad betrapte, geschoten heeft, met het gevolg, dat de veldwachter ernstig zijn arm werd gewond. R. is door de Rotterdamsche rechtbank tot een gevangenisstraf van acht jaar ver oordeeld, van welk vonnis hij hooger beroep bij het Haagsche Gereohtshof aanteekende. Dit college behandelde de zaak op 15 Mei jl., toen een groot aantal getuigen werd ge- Na dit verhoor werd de zaak voor requisi toir en pleidooi tot gister verdaagd. Op verzoek van de verdediging waren in middels nog twee deskundijjsn-rapporten uit gebracht, nl. door dr. C J. van Ledden Hul sebosch te Amsterdam en dr. C A. P. Beek, psycholoog te 's-Gravenhage Het standpunt van de verdediging was, dat verdachte zioh snel omgedraaid heeft, toen de veldwachter „Halt, politie!" riep en dat door die bruuske beweging het schot per ongeluk is afgegaan. Het rapport van dr. van Ledden Hulse bosch sterkte in zijn conclusie dit stand punt. De samensteller acht het zeer aanne melijk, dat de strooper zijn geweer op buik hoogte tegen het lichaam gedrukt houdende, zich omgewend heeft en door een onbe wuste beweging aan loop of trekker te ma ken, het noodlottige schot onwillens deed Requisitoir De advocaat-generaal, mr. J. U. Polman, zeide in zijn requisitoir, dat twee getuigen het bewijs, dat het vonnis van de Rotterdam sche rechtbank heeft aangenomen, nog ver sterkt hebben. Dat zijn de getuige-deskun- dige, de wapenhandelaar van B., die ver klaard heeft, dat het schot niet van zelf kan zijn afgegaan en ook zijn vroegere mede verdachte, zijn patroon H., die verklaard heeft, dat tusschen het „halt, politie!" en het schot .eenige seconden zijn verloopen, zoodat dus van een reactie-beweging geen sprake ia Bovendien een strooper, die zich omdraait op het roepen van de politie, is niet te goe der trouw. De gewone reactie is, dat een strooper dadelijk het hazenpad kiest Spr. kreeg sterk den indruk, dat verdachte het heele verhaal van het per ongeluk afgaan van het schot later heeft verzonnen. Spr. kwain dan ook tot geen andere conclusie, dan waartoe de Rotterdam sche rechtbank gekomen is. Alleen aoht- te hij het gevaar, dat in zulke gevallen voor de politie-mannen ontstaat, zóó groot, dat hij niet tevreden kan zijn met de opgelegde straf. De advocaat-generaal vorderde, dat het Hof met eenparigheid van stemmen de opgelegde 6trai zal verhoogen tot tien |aar gevangenisstraf. Pleidooi De verdediger, mr. B. F. J. Simon te Utrecht, weidde uitvoerig uit over de voor geschiedenis van het drama Verdachte liep in „jagende" houding, het geweer dwars voor den buik, den vinger aan den trekker, om onmiddellijk het wild te kunnen neer leggen. Voor hem uit liep H. met de lichtbak. Toen kwam de rijksveldwachter ten tooneele, die op het schijnsel van de lichtbak afkwam. Scherp becritiseerde pleiter nu de recon structie van het ongeluk, zooals deze in de strafgevangenis te Rotterdam, waar verdach te gedetineerd is, gemaakt is. In dit verband wees mr. Simon op het door dr. van Ledden Hulsebosch samengestelde rapport, dat plei ter in zijn meening sterkte. Het rapport van dr. van Ledden Hulse bosch komt tot de conclusie, dat de houding van den veldwachter niet is geweest onder arm horizontaal en bovenarm daar loodrecht op, zooals de wapenhandelaar verklaart, doch de arm voor zich uit gestrekt heeft ter hoogte van de heup, zooals men 'n revolver voor zich uit houdt. Deze houding is veel meer in overeenstemming met de gevonden beschadigingen van de uniformjas met verdachtes verklaringen, dat hij zijn geweer voor zijn buik droeg. Wanneer men echter het schouderen van het geweer laat vallen, dan vervalt ook het element van den opzet Hierna werd de zitting tot den schorst Kan een geweer tegen iemands wil af gaan? was de vraag, welke de verdediger in de middagzittioig stelde. De wapenhandelaar deskundige meende van niet, maar volgens pleiter was het eer een kwestie van psycho logie dan van teohniek. ïn dit verband wees pleiter op het rapport van dr. Beek. De zaak is in de instructie geheel verkeerd behandeld, was pleiters meening, daar men van begin af aan het schuldig over verdachte heeft willen uitspreken. Het wettig en over tuigend bewijs achtte pleiter geenszins gele verd en met klem drong hij op vrijspraak aan en vroeg onmiddellijke invrijheidstel ling van verdachte. Bij repliek zeide de advocaat-generaal nog, dat hij door den woordenvloed van den ver dediger, noch door diens insinuaties over tuigd was van verdachtes onschuld. Er klopt iets niet in het plbidooi van den verdediger, waardoor spr. niet in vol vertrouwen diens beweringen kan aanvaarden. Na dupliek van den verdediger heeft het Hof. na in raadkamer te zijn gegaan, de vraagde invrijheidstelling geweigerd. Uitspraak 14 Juni. VAN ONZE ADVERTEERDERS Het Java-hotel te Soestdijk De heer J. B. Cramer, die in Indië een drietal hotels bezit, n.l. in Batavia het hotel „Cramer" en in Soekaboemi de hotels „W sari" en „Badhotel Cramer", heeft in ons land te Soestdijk het fraai gelegen „Java-hotel" in exploitatie. Dit Java-hotel, dat een luxe accomodatie biedt, is geheel Indisch ingericht. De wand- de lampen, de b%dienjng, de muziek, alles is Indisch, en daarom is dit hotel by uitstek geschikt voor Indische verlofgangers. De inrichting der kamers is buitengewoon fraai en doelmatig. De zestien slaapkamers, op de le en 2e étage gelegen, znn alle inge richt als zit-slaapkamer met lits-jumeaux, aste waschtafels met warm en koud stroo- mend water. De verschillende wandlampjes buitengewoon gezellige sfeer, ne hal heeft een moderne vloer- en wandbekleeding. De eetzaal, waar de smake lijkste spijzen worden opgediend, draagt door wandschildering en verlichting een zeer intiem karakter. Het groote terras vóór het hotel biedt ruime gelegenheid voor een rustig ritje. Bij het hotel behboren twee bungalows, terwyi den tuin een hertenkamp is ingericht. Alles is er op berekend het den gasten zoo gezellig en aangenaam mogelijk te maken en bewijst, dat de eigenaar bekend is met de hoogste eischen die de gasten kunnen stellen deze eischen op ruime wijze vol daan moet worden. Kaslooper met f 1200 er van door AMSTERDAM. 1 Juni. Gistermorgen heeft de N.V. Winkelman, ateliers voor kunstnij i-erheid in de Westerstraat, haar bediende de D. opgedragen een chèque ten bedrage an f 1780 bij het bijkantoor van de Incasso- bank aan het Haarlemmerplein te innen. Toen de jongen na eenige uren niet op het kantoor was teruggekeerd, werd een onder zoek ingesteld, waaruit bleek, dat hij de chèque wel had gefnd. De jongeman is in het bezit van een pas, zoodat het vermoeden bestaat, dat hij naar het buitenland is ver trokken. Opsporing is door de politie ver zocht. KAZERNEBOUW TE SOEST. AMERSFOORT, 31 Mei. De eerst aanwe- zend ingenieur van de genie heeft aanbe steed bestek no. 246: het bouwen van een kazemement te Soest (Soesterberg) vierde gedeelte. Er waren 53 inschrijvingen. Li ste was L.. Jacobs te Bussum voor 303. AANBESTEDING TE GRONINGEN Gistermiddag is in het Provinciehuis te Groningen, namens de provincie en de ge meente Groningen aanbesteed het bouwen van een gebouw voor kinderziekten en een infectiepaviljoen op het terrein van het al gemeen Provinciaal Stads- en Academisch Ziekenhuis te Groningen. Er waren 107 inschrijvers. Laagste in schrijvers Gebr. Trebbe. te Enschede voor f341.000. AANBESTEDINGEN RIJKSWATERSTAAT De Rijkwaterstaat heeft aanbesteed het maken van oeverbezinkingen, steigerwer- ken, meerpalen, grond- en straatwerk te Poortershaven aan den rechteroever van den Rotterdamschen Waterweg. Laagste ln- schrijfster was de N.V. van Splunder's Aanm. en Handel Mij. te Ridderkerk voor f211.494. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, belast met de uitvoering van den dienst der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het maken van den onderbouw en electrisch gemaal, van een schut sluis en van bijkomende werken nabij de Voorst bezuiden Vollenhove. Laagste ln- schrijfster was de N.V. Christian! en Niel sen's Gew. Beton Mij, te Den Haag voor f347.000. 1920 begonnen met het gemeenschappelijk bewerken van het vlas en sedert dien is bót bedrijf al grooter en grooter geworden en zag mon de meest modc-rne installaties in werking naast oudere, ook nog wei goed, doch minder economisch. Vlas is een gewas, dat heel wat menschenarbeid vraagt. Zoo werkten, als we het wel hebben, thans nog een 160 personen in deze fabriek. Financieel lijkt ons deze coöperatieve or ganisatie goed in elkaar te zitten. De vijf honderd houders der aandeelcu die ieder 500 gulden groot zijn, zijn per aandeel aanspra kelijk tot een bedrag van f 800, terwijl er 'n leveringsplicht is die naar de omstandig heden per seizoen kan loopen van 2000 tot 10.000 kg. per aandeel. Deze bepaling is heel goed, want op deze wijze voorkomt men vlucht uit de coöperatie als- er eens moei lijkheid ontstaat op een of andere wijze. Ook deze coöperatie, die thans in goeden bloei verkeert, heeft natuurlijk de kinder ziekte meegemaakt. Toen de plannen voor de coöperatie in kannen en kruiken kwamen was de viasprijs 6 A 7 gulden, maar toen de fabriek begon te werken was de prijs in eens gedaald tot 1 gulden. Dat was een geweldige tegenslag. Doch onversaagd is men doorgegaan en thans kan men hier, zooals we schreven, de meo6t moderne machines en installaties in wer king zien. Wij zagen het repelen, het ontdoen van de zaadbollen, daarna het roten in bakken met warm water, wat het proces tot op een paar dagen bekort; we zagen het braken, dat is het kneuzen van de houtachtige bestand- deeleïi van den stengel, daarna liet zwinge len in de turbine, waar de houtdeeltjes ge heel verwijderd worden, waarna bet voor een deel wordt opgebonden tot bundels 't zóó te verkoopen, maar voor 'n ander deel naar een zeer kunstige machine gnat, skchts door één man bediend, waar het gehekeld, dat is heel fijn uitgekamd wordt. Dit laatste geeft aen prachtig product. Ook de afvalstoffen worden niet onbenut gelaten. Het geheele bedrijf is uiterst economisch gericht, dank zij vooral de bekwame leiding van den directeur, den heer Ameling (de kosten van het af te leveren product be- loopen per kg. geleverd groen stroo ca. 4 c. wat heel laag genoemd moet worden). Na deze fabriek bezichtigd te hebben, ging het naar Heiningen waar het boomgaardbedrijf van liet lid van den C.B.T.B., den heer A. van Sprang, werd bezichtigd. Het landbou wend deel der excursisten had vóór men den boomgaard inging, veel belangstelling voor de vet te mesten ossen van den heer van Sprang, die naar men terecht veronder stelde, wel iets meer dan enkel aardappelen zouden krijgen. Ze mochten er wezen. Zooals ook de boomgaard er mocht zijn. We hebben den wensch uitgesproken er over enkele maanden nog eens naar toe te kunnen gaan. Misschien zou 't voor velen niet goed zijn. Niet ieders maag verdraagt veel fruit niet ieder kent de maat. Men zag hier a.h.w. den groei van een jomgaard. Een gedeelte was nog heel nieuw, daarnaast een enkele jaren oud per ceel, daarnaast weer een ouder, enz. Natuur lijk is de heer van Sprang met zijn tijd mee- en heeft bij den aanleg van elk vol gend nieuw gedeelte rekening gehouden met ervaringen op oudere perceelen opgedaan. Na van een welvoorzienen koffiemaaltijd te Fijnaart genoten te hebben, zette men den tocht voort naar do Herofabrieken te Breda Hier werd de afdeeling, waar Perl bereid wordt, bezichtigd en kwamen we onder den indruk van de groote vraag naar dit nog be trekkelijk jong product We zagen, als w< het wel hebben, een achttal bassins ieder ï.OOO liter inhoud, een vijftal tanks met ieder een capaciteit van 35.000 liter. Het was de tijd van bereiding niet, wel van aftap pen en verzenden. En dat ging druk. want het was een paar dagen heel mooi weer ge weest en de bestellingen stroomden bin- In een ander gedeelte zagen we het toe bereiden van allerlei groenten voor conser veering in bussen. Dat vorderde aller han den en goed toezicht in allerlei vorm. zagen het koken en malen van spinazie, het vullen der blikken, het Juiten van deze bussen, het contro leeren, de groote voorraden in de kel ders. de drukke expeditie, zelfs nu nog gaven ans alle een diepen indruk van het geweldig bedrijf en, wat nog meer zegt, -an de buitengewoon zindelijke wijze waarop al les geschiedt. Toen we, na 'n verfrisschenden dronk van een der vele Hero-producten afscheid na men, vertolkte een der aanwezigen treffend, wat we allen dankbaar en onder hilariteit bevestigden: „we zijn als boeren wel eens afkeerig van de blikgroenten, doch we za gen, dat het heel zindelijk toegaat, we kun nen ze best eten wantons wijf knoeit er nog veel meer in dan dat ze hier doen." We namen afscheid van elkaar. De C.B.T.B. had de leden een mooien dag gegeven. Bestrijding van den Coloradokever In verband met do in ons land genomen maatregelen ter bestrijding van den Colorado- kever, kan het volgende worden medege- Deze bestrijding moet in de eerste plaats geschieden door maatregelen, waardoor wordt voorkorr-en, dat het insect zich in ons land vestigt. Dit geschiedt door: 1. de bespuiting van alle aardappelvelden, in het als verdacht te beschouwen gebied, met loodarsenaat. waardoor daarin voorko mende kevers of larven worden vergiftigd. 2. Nauwkeurige controle op de plaatsen, waar het insect het vorige jaar is opgetreden om de zekerheid te hebben, dat het daar vol ledig is uitgeroeid. 3. Zeer uitgebreide voorlichting, inzake het uiterlijk van den kever en van de larv opdat deze onmiddellijk worden opgemerkt, als zij ergens aanwezig blijken te zijn en opdat zij aldaar kunnen worden uitgeroeid. Daaraan wordt propaganda voor het nauw lettend toezien op alle aardappelvelden ver bonden. Wat de bespuiting der aardappelvelden betreft, daarover zijn in alle gewesten van het daarvoor in aanmerking komende deel ons land. op in:tiatief van de burge meesters bijeinkomsten gehouden met de land- en tuinbouw-organisaties, waarop door de ambtenaren van den plantenziektenkun- digen dienst voorlichting is gegeven inzake de organisatie en de uitvoering dezer be spui tin gea. VIERDE DAGBLAD DE ROTTERDAMMER. MARSCH ZATERDAG 24 JUNI TE DELFT Doet U ook mee? Geeft U dan spoedig' op bij een der bekende adressen. Hoe eer der ge U aanmeldt, hoe liever het ons is Voor U zelf is het ook gemakke lijker. Ge mocht het eens vergeten De voorbereiding voor de bespuiting van alle aardappelvelden is reeds ver gevorderd. Het voor de noodig geachte bespuitingen benoodigde loodarsenaat wordt dit jaar van rijkswege kosteloos ter beschikking van de landbouwers gesteld. Met de distributie daarvan is reeds een aanvang gemaakt De controle op de plaatsen, waar het in sect het vorig jaar is opgetreden, wordt ge heel van rijkswege uitgevoerd. Rondom deze plaatsen zijn aardappelplan ten uitgezet, die gedurende 2V£ maand da gelijks op de aanwezigheid van den kever worden gecontroleerd. Op alle plaatsen, waar de coloradokever dit jaar zal blijken voor te komen, zal do uitroeiing van rijkswege ter hand worden genomen. Een volledige uitroeiing kan echter al leen worden verkregen, als alle verbouwers nauwkeurig op hun aardappelgewas toezien en dit op de aanwezigheid van den kever onderzoeken en er onmiddellijk mededeeling van doen als zij den kever of larven van dezen vinden. Tiende Landbouwweek Van 26 tot en met 30 Juni 1939. Door de regelingscommissie voor de Nederlandsche Landbouwweek is de 10de Landbouwweek te Wageningen georgani seerd. Deze zal worden gehouden van 26 tot en met 30 Juni a.s. Na de opening zal den eersten dag Prof. Dr. O. de Vries te Groningen over „Op brengstcurven en -wetten en de wisselwer king der groeifactoren" spreken. Dinsdag 27 Juni is de z.g. „Kweekersdag". Dan spreekt Prof. Ir. C. Broekema over „De positie van den veredelingsarbeid; Dr H. do Haan over „Rassenstati6tiek"; Ir J. K. Groenewolt over ..Opbrengst en kwaliteit" en Ir. L. J. A. de Jonge over: „Eei> jaar onderzoek en voorlichting ten dienste van vlasteelt en vlasbewerking". De derde dag is gewijd aan natuurbescherming en land- schapsschoon, de vierde dag zijn het de vitaminen die de bijzondere belangstelling zullen hebben. Op den vijfden en laatsten dag wordt 's morgens gesproken over hooi- broei en bescherming van vee tegen brand, terwij! in den namiddag de pluimveeteelt de phaenologie een beurt krijgen, 'oor deelneming is het adres: Ir. J. A der Loeff „De Eekwal", Hertenlaan 8, Bennekom. Gooische bussen Maandag a.s. beginnen de Gooische bussen te loopen in plaats van de tramwagens der Gooische Tram. In het naiaar zijn de eigen autobussen gereed. Voorloopig riidt men met de A.T.O.-bussen, De tarieven zün overeen komstig die van de Spoorwegen. „DE RUILBEURS" Goudsche Singel 105, Rotterdam CORRESPONDENTIE: J. R. te Maassluis. 82 Kw G. v. L. te Den Haag. 210 MeJ. G. v. d. P. te Hard li I. E. te R'dam. 38 Levens secpborus g-en. V. te R'dam. Porto ontvangen, t-o Schoonhoven 43 Levers zeepbons kele bons zijn waardeloos, te Ridderkerk. 64 Haks gen. v. H. te R'dam. In de vorige rubriek seds 129 Halca gen. >en speciaal Rullformuller wil ontvan- ndt ons even duldeltlk sljn naam en hij krijgt bet gratis en franco thuis- plaatje* Tot 600 pt betsalt O 15 ct. tot 1000 pt 10 ct (aan postzegels). Is hst gevraagds nies in voorraad, dan leest U het antwoord ln de Rullrubrlek. Van één soort mag niet meer dan tot een waarde van 600 pt per maand aangevraagd nen geboekt Tevi dan betaalt D 2 pt per plaatje meer. Oude Verkade tot en met Rivieren. Klaver blad. Wsschollne. Cosllngh plaatjes. Patrla deel 1 en 2. Rademaker. Pette-, Hllle-. Dob- Wlllen ttl. die Hllle-bons voor plaatjes wan- schsn. ook opgeven voor welk album? Aanvragen van Era an D. E. bons kunnen wij voorloopig niet In behsndePng nemen. Wel ontvangen w|j de bon# graag. De waarde der bons 1- ala volgt: Busalnk 10. Ooellngh 3^ DE. 7. v. Delft plaatjes IC. Dob- agiegels Hllle 1 Hll- belmen 4. Drc 20 Kw Vei V'ischollne 2 Verder oemen we aan Plein** ou fmerxen. odexbona. Era, Everlasting. Hapé Ven der luys. Stark, Scholten. IJsendlJk, Vergulde tand. Winkeliers bons van Slckesz. Hnka enz. Wie helpt aan Era-, Paula-, DE, Scholtea, Hog>egels. wlnkellersbons Kwatta?

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3