Nationale Vereeniging „Pro Rege" wkêêÊKÊÊÊM Vrflagt Uw Winkelier ZINGG-kaas DE BESTE - Wesb&t's GOUDSIROOP 1813 - De Wasscherij met 'n meer dan 100-jarige ervaring 1939 N.V. Delftsche Stoom wasscherij v.h. A. VAN OSSELEN Oostsingel 151—152, DELFT, Tel Na 166 Regeling van den invoer Van steenkolen Wetsontwerp bij de Tweede Kamer Ingediend is een wetsontwerp tot bekrach tiging van het Koninklijk Besluit van 25 Maart 1939 tot regeling van den invoer van steenkolen. De minister van Economische Zaken wijst in de Memorie van Toelichting op het zeer groote belang van den steenkolenimport in het handelsverkeer met Duitschland en Groot-Brittannië. Dit belang heeft hem aan leiding gegeven te bevorderen, dat der regee ring de noodige middelen ter beschikking blijven om op den invoer van steenkolen, briketten en cokes invloed uit te oefenen. Om administratieve redenen werd het percentage verlaagd tot 30. De minister wijst er hierbij op, dat de voornaamste contingen ten bij handelsovereenkomst zijn vastge steld, zoodat de invoermogelijkheid uit deze landen niet afhangt van het contingentee- ringspercentage. CLANDESTINE KANDEL IN GOUD EN ZILVER AMSTERDAM, 31 Mei. De politie deed op 2 April een inval in een café aan het Wees- perplein, waarbij bleek, dat daar door een groot aantal personen een ongeoorloofde handel in goud en zilverwerk werd gedre ven. Thans stonden een aantal personen te recht voor den kantonrechter. Zij voerden aan, dat zij wel een register hadden gehad, 0.1. het register voorgeschreven door de Waarborgwet. Conform den eisch veroor deelde de kantonrechter de verdachten t9l f 50 boete subs. 20 dagv.ii 1 T.tenis en een Voorwaardelijke hechtenis van een week met een proeftijd van een jaar. De Algemeene Vergadering te Utrecht Betere samenwerking met andere organisaties is noodig UTRECHT, 31 Mei. Onder presidium van den reserve-kapitein B. Geleijnse van Achterveld, kwam de Nat. Vereeniging „Pro Rege" gisteren in het Chr. Militair Tehuis aldaar in jaarlijksche algemeene vergade ring bijeen. De voorzitter opende des morgens de vergadering met het doen zingen van Ps. 89 1 en 8, het lezen van Ps. 46 en ge bed. Hierna sprak hij een woord van wel kom, om vervolgens de Openingsrede te houden, die ditmaal tot titel droeg: „Goed gericht blijven". Daarin wees hij op de buitengewone omstandigheden, waarin deze algemeene vergadering bijeenkomt en dié mede tengevolge hebben dat de Minis ter van Defensie, gelijk te verwachten was het verzoek om verlof voor militaire leden om deze algemeene vergadering bij te wo nen, moest afwijzen. Spr. wees er op, dat de minister voor een ontzagwekkende taak staat en hij gaf den bewindsman de verze kering, dat het gebed van Pro Rege voort durend opstijgt tot den troon der genade, opdat God hem wijsheid schenke. Op de weermadht en de denkbeelden, die daar over in ons volk openbaar worden, moet de belangstelling van Pro Rege steeds ge richt zijn. De aandadht van Pro Rege is vooral gevestigd op de moreele defensie, want alleen een moreel sterk volk is tot volvoering van zijn opdracht in staat. Pro Rege werkt daaraan mee door ieder op te roepen zicfh te bevlijtigen tot innerlijke versterking der weermacht en behartiging van den godsdienst, die naar het reglement van krijgstucht de bron van alle geluk deugd, waren moed en troost is. Pro Rege leeft mee met de mannen die onze gren en kusten bewaken en bidt God, dat zij goed gericht blijven opdat geen op standigheid of ontevredenheid in hunne zielen postvatte. Spr. stond nader stil bij de ontwikkeling der denkbeelden over de landsverdediging in de laatste jaren en is dankbaar voor zooveel teekenen van ople ving der Chr. militaire actie, maar wil toch de vraag stellen, waarom het Ohis- tenvolk in de voorbije jaren door afzijdig te blijven, door schouderophalend aan het werk voorbij te gaan, door niet aan te pakken, niet gezorgd heeft, dat de mate van kunn :n van Pro Rege niet grooter was Pro Rege wil den Bijbel in de kazerne, dan moeten er aan het front in de eerste lijn overal krachtige en actieve mi litaire afdeelingen staan. Spr. wees op de uitbreiding van het werk sinds de benau wende Septemberdagen van 1938. Het is de voortdurende zorg van het hoofdbestuur in de nieuwe garnizoenen mannen te vin den, die het ideaal verder dragen. De band tusschen weermacht en volk moet SI inni ger worder en de krijgsmacht mag '.et worden overgelaten aan hen die Jezus niet als Koning erkennen. Spt kan zich de ontstemming van vele Christenen be grijpen, die zich ergerd aan sommige feestelijkheden, die den laatsten tijd in de weermacht voorkwamen. Pro Rege heeft het vraagstuk der ontspanning in het Chr. Militair Verband aan de orde gesteld en ziah terzake van het bioscoopbezoek door militairen tot den minister van Defensie gewend. Alles wat schade doet aan de be langstelling van het Chr. volksdeel voor de weermacht moet geweerd en Pro Rege heeft hier een taak. Spr. riep allen op pro pagandisten te zijn, goed gericht te blijven, het innig verband tusschen de militairen en burgerafdeelingen te onderhouden en het oog gericht te houden op den oversten Leidsman, Jezus Christus, Die bevolen heeft: Gij zult Mijne getuigen zijn! Hierna kwamen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de heeren N. A. Schuman te Amsterdam en E. Ja n- n te Den Haag, aan de orde. We ontlee- nen daaraan dat het aantal afdeelingen met 5 steeg en 1 Jan 1939 124 bedroeg, ter wijl het ledental klom van 6195 op 6302. Het financieel verslag sluit met een eind cijfer van f 3,609,92. De vereeniging heeft nog een tekort van f 201.52. De verslagen werden goedgekeurd; ook het verslag van de boekencommissie, de penningmeester van zijn beheer gedéehargeerd en de be grooting vastgesteld met een eindcijfer van f 3.974. De aftredende leden van het hoofdbe stuur, de heeren H. Bolle te Amersfoort, L. Rozenboom te Neede en K. Schout te Middelburg werden herkozen. Nadat in de middagvergadering het ont werp statuten en huishoudelijk reglement was behandeld, hield ds A. de Bruij n, Ned. Herv. predikant te Wemeldinge en lid van het .oofdbestuur, ten besluite'een op wekkende rede. Bestuursverkiezing De heeren H. Bolle te Amersfoort, L. Ro zenboom te Neede en K. Schout te Middel burg werden in het bestuur herkozen. In de vacature-Schaaf werd gekozen Ds Bloem, Geref. pred. te Gassalternijeveen. Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan H.M. de Koningin, van den vol genden inhoud: „De Nat. Ver. Pro Rege in jaarvergadering bijeen te Utrecht in het Chr. Tehuis voor Militairen, brengt Uwg Majes teit de uitdrukking van haar trouw, juist door haar arbeid in de weermacht, en bidt U in deze dagen Gods rijken zegen toe voor Uw regeering, waarin Uwe Majesteit door Uw persoonlijk voorbeeld ook in onze Ver eeniging een stuwende kracht geeft." Namens den Minister van Defensie woon de kolonel P. W. Sdharroo de morgenver gadering bij, terwijl wij des middags op merkten Ds Rademaker als vertegenwoordi ger van den Raad van Leger- en Vloot- predikanten, den heer Stap namens den Ned. Bond van J.V. op G.G., den heer De Jager vertegenwoordigende de Nat. Chr. Onderoff. Vereen. Ook de Chr. Marine- vereeniging was vertegenwoordigd. De vier laatstgenoemde afgevaardigden hebben een kort woord tot de vergadering gesproken. Aan het einde van de morgenvergadering as het de eere-voorzitter Ds Hagen, die :n korte toespraak hield mede namens De- putaten van de Synode der Geref. Kerken. Ds Rademaker sprak namens den Raad van Leger- en Vlootpredikanten in de mid dagvergadering een kort woord en wees in zonderheid op de goede verstandhouding (welke vooral den laatsten tijd van ziulk een groote beteekenis is) tusschen den Raad en Pro Rege. Langdurig is in de middagvergadering ge sproken over de noodzakelijkheid van een meerdere samenwerkng tusschen de mili taire vereenigingen op Ohristelijken grond slag. De voorzitter zette uiteen, dat plannen in die richting nu vaster vorm hebben genomen en dat binnen afzienbaren tijd hier over uitgebreide mededeelingen kunnen ge- daar worden. Het gaat om 't behoud van het Christelijk karakter onzer natie en om het gezag van den Bijbel ook in de kazernes. Nog te weinig is de belijdende Protestant hiervan doordrongen en noodig is, dat de burgerij Pro Rege en de andere Chr. Mil. organisaties krachtig ter zijde staat in den zwaren strijd. De nood van den militair i: de kazerne is grooter dan men zich kan in denken. Vooral in dezen tijd nu zooveel jonge menschen onder de wapenen zijn ge roepen en ook zooveel ouderen weer in dienst moeten, nu zyn de velden wit om te oogsten. In verband met de te verwachten ten uit voerlegging der plannen tot betere samen werking, werd een voorstel van het hoofd bestuur, behelzende herziening van het huishoudelijk reglement, na een vlotte be handeling goedgekeurd en aanvaard. Na de rondvraag waarbij tal van urgente vraagstukken besproken werden o.m. be treffende de geestelijke verzorging der sol daten aan de grenzen, hield Ds H. Klin kenberg, Evan*. Luth.' Pred. te Amster dam, een opwekkende rede en wees op de groote beteekenis van het feit, dat Pro Rege een interkerkelijke vereeniging is. Spr. be treurt het, dat een predikant geen dienst behoeft te nemen in het leger en vindt het vandaag aan den dag nog jammer, dat hij nimmer in dienst is geweest. Wie den nood der soldaten op geestelijk gebied wil ken nen moet het leven in dienst hebben mee gemaakt. Daarom is persoonlijke arbeid noo dig, arbeid die den persoon pakt en aan grijpt. God heeft ieder zijn plaats toege wezen en als wij daarvan doordrongen zijn, gaan wij in die gedachte voort, in de ge dachte van de gemeenschap der heiligen. Dan ziet men tevens dat een voortdurend krachtig gebed voor onze jongens noodig is en het is een verblijdend feit, dat van vele kansels des Zondags voor onze soldaten en allen die in de weermacht dienen, gebeden wordt. Wanneer Pro Rege ziah met haar werk blijft richten op den Koning der Ko ningen, dan kan het niet anders of de moeilijkheden welke vooral nu zich opsta pelen zullen worden overwonnen en als overwinnaars strijden wij, wetende wat wy ,doen" met dien God, dien wij belijden. Het opwekkende woord van Ds Klinken berg maakte diepen indruk op de aanwezi gen. De voorzitter verklaarde hierna de ver gadering voor gesloten en na het zingen van Psalm 121 vers 1 en gebed, ging men uiteen. De 20ste jaarvergaderig van Pro Rege, welke druk bezocht was, had een geanimeerd ver loop. J. N. BURGER f AMSTERDAM. 31 Mei. In den ouderdom van 71 jaar is overleden de heer J. N. B u r- g e r, directeur van ta! van Rubbermaat- 6Chappijen. een in rubberkringen zeer be kende cn geziene persoonlijkheid. De heer Burger ontving in 1923 het Offi cierskruis in de orde van Oranje Nassau en werd het vorige jaar ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nederlandse.be Vereeniging voor den Rubberhandel be noemd tot ridder in de orde van den Neder- landschcn Leeuw, JEUGDPROGRAM Blokken, vossen, repeteeren. Van de prille dageraad. Thema's maken, woordjes leeren Tot de klok van tienen slaat. Aardrijkskunde, worteltrekken. X plus b min a-kwadraat, Dat is thans het feestprogramma Waar de jeugd in ondergaat. Jaren van gedegen studie Loopen langzaam op een end. Ieder middel méér te leeren Is angstvallig aangewend. Allerhande prachtmethodes Zijn in volle vaart door rend. Straks begint het ernstig testen Wat de jeugd er nog van kent. 't Gaat om een paar bange dagen, 't Gaat maar om een enkel punt. 't Is de kunst dat je behendig Door de zware proeven stunt, 't Is de vraag maar of je even Net voldoende krijgen kunt. Of per slot een muggenzifter Je een aardig cijfer gunt 't Lijkt zoo. ja. maar 't ligt toch anders: 't Werk is moeilijk, veel en zwaar. Maar wie dapper gestudeerd heeft Plukt er ook de cijfers naar. Wie gewerkt heeft engebeden Wordt de waarheid weer gewaar: Biddend werken en Gods zegen Liggen heel dicht naast elkaar. (Nadruk verboden). Stemmen bij volmacht De militairen en de raadsverkiezingen Blijkbaar weten alle militairen nog niet goed, hoe zij het moeten aanleggen om straks bij volmacht te kunnen stem men. Daarom laten wij hier nog eens alle noodzakelijke inlichtingen volgen, opgesteld door een volkomen bevoegde autoriteit A. 1. Het verzoek om bij volmacht te stem men moet uiterlijk tien dagen vóór den dag der stemming bij den burgemeester der gemeente, op welker kiezerslijst de militair voorkomt, worden ingediend. Daarbij moet gebruik worden gemaakt van een door de zorg van -den Minister van Defensie te ver strekken formulier. 2. Het verzoekschrift moet in tegenwoor digheid van een officier door den militair in tweevoud geteekend en vervolgens, door dien officier mede-onderteekend worden. Eén exemplaar van hot verzoekschrift wordt den militair uitgereikt Hot andere exem plaar van het verzoekschrift wordt doör den officier terstond bij aangeteekenden brief opgezonden aan den burgemeester der gemeente, op weikei kiezerslijst de betrok ken militair voorkomt B. 1 De in het verzoekschrift aangewezen gemachtigde wordt uiterlijk drie dagen vóór den dag der stemming door of vanwege den onder A. bedoelden burgemeester opgeroe pen, ten einde zich persoonlijk ter secretarie te vervoegen om de volmacht aan te nemen Verschijnt dc gemachtigde niet op de(n) «te-xiit mcnsctoi tuistcrt naar quia tied. ^TLktg<:,bctci-.s- dm jtob'bestcut ru57 uiumai&SKimiBa INDISCHE UITRUSTINGEN HEERENKLEEDlfcG NAAR MAAI STEMMERIK C° LAAN VAN MEERDERVOORT 66 DEN WAAG EIGEN ZAAK SOERABAfA GEMBIONGAH.1 ORIGINEELE WESTLANDSCHE VRUCHTENWIJN IN ROOD EN WIT VAN VOLRIJP WESTLANDSCH FRUIT FIRMA J.BEUDEKER ROTTERDAM Verkoop uitsluitend aan den Handel daarvoor bij de oproeping vermclde(n) dag of dagen, of neemt hij de volmacht niet aan, dan verliest de aanwijzing, in het verzoek schrift gedaan, haar kracht. liet exemplaar, van het verzoekschrift, hetwelk ingevolgo het bepaalde onder A. aan den burgemees ter is opgezonden, wordt alsdan door of van wege dezen terstond bij aangetcekendeni brief aan den militair teruggezonden. Da militair kan dan niet opnieuw een ge machtigde aanwijzen, doch wel bij bekomen verlof op den dag der stemming, zelf zijn stemplicht vóór 12 uur gaan vervullen. 2. Bij aanneming van de volmacht waar merkt de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar het aan den burge meester opgezonden exemplaar van het ver zoekschrift, nadat dit door den gemachtigdo is medeonderteekend. Dit exemplaar geldt alsdan als het origineel der volmacht 3. De militair is niet bevoegd de tege- ven volmacht in te trokken. C 1 Als gemachtigde mogen slechts aan gewezen worden zij. die in dc gemeente, waar de verkiezing zal plaats vinden, krach tens de voor die gemeente vastgestelde kie zerslijst, bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. 2. Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij eon tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenooten behooren. BRUSSEL, 31 Mei. Naar wij vernomen heeft H.M. Koningin Wilhelmina den burge meester van Brussel een belangrijke gift doen toekomen ten behoeve Ann h^t steun fonds" van het Brussclsche politiecorps. WOENSDAG 31 MEI 1939 De Zuid-Afrikaansche gezant, dr H. D. van Broekhuizen, tijdens zijn rede bij de herdenking van het 6e lustrum van de „Suid-Afrikaanse Studènte Vereni ging" te Amsterdam. De nieuwe brug bij den Haagschen Dierentuin is, In afwachting van de offt- cieele opening, reeds thans voor het verkeer opengesteld. Overzicht van de situatie op dit gewoonlijk zeer drukke punt in de residentie. Een der deelnemers Irt actie tijdens rde traditioneele ringrijdertjen te Koudekerks (Z.), welke immer op „Pinkster-drie" worden gehouden. DERDE BLAD PAO o Een interessant gebeuren vormen steeds de traditioneele sleepboot-wedstrijden te Delfzijl, welke jaarlijks worden gehouden. Een moment uit den strijd. Koningin Elizabeth van Engeland legde den herdenkingssteen voor het nieuwe gebouw vart waarvoor ook deze keer weer groote belangstelling bestond. het Hooggerechtshof te Ottawa tijdens de reis van het Britsche Koningspaar door Canada.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7