D.E. DOUWE EGBERTS in de pijp WOENSDAG 31 MEI 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 JOEGOSLAVISCH STAATSBEZOEK AAN BERLIJN Duitschland verwacht er practisch voordeelen van HET CONDOR-LEGIOEN' DE INCIDENTEN AAN DE IN SPANJE GRENS VAN MANSJOEKWO (Van onzen Duitsohen correspondent). Nauwelijks is hel pact tusschen Duitschland en Italië door Von Rib- bentrop en graaf Ciano in aanwezigheid \an Adolf Hitler in de ambassadeurs zaal in de Voss-strasse onrierteekend, of reeds staan de kranten te Berlijn vol over een nieuw staatsbezoek, dat dc Rijkshoofdstad te wachten staat: Prin ses Olga en Prins-Regent Paul van Joego-Slavië komen op uitnoodiging van den Führer op 1 Juni a.s. naar Berlijn. Zij zullen onder meer vergezeld worden door den minister van Buitenlandsche Zaken, Cincar-Marowitsch en hun be zoek zal meerdere dagen in beslag nemen. Ter eere van de hooge gasten zal er Vrijdag a-s. een parade plaats vinden en tijdens dg vele besprekingen welke op 't programma staan, hoopt men zoowel op politiek als op econo misch gebied tot een resultaat te komen hetwelk voor bedde landen en volken van nut zal blijken. Men begroet in de Rijkshoofdstad dit staatsbezoek als een bewijs, dat Joego- Slavië niet tot de mogendheden gerekend behoeft te worden, die aan de omsingelings- politiek van Engeland, Frankrijk en Rus land deelnemen en men legt er den nadruk op, dat dit voornamelijk is toe te schrijven aan de politiek van Markowitsch, die als een voorstander en bevorderaar der as Rome—Berlijn „deutschfreundlich" gepre zen wordt. Bedacht dient hierbij te worden, dal Joego-Slavië onmiddellijk aan de Duitsche Oostmark grenst en dat men hier te doen heeft met een land van 248 000 K.M.2 opoe:'- vlakte, hetgeen ongeveer de helft van Groot- Duitschland beteekent, bewoond door Ser viërs, Kroaten €n Slowenen. De drie groote steden, Belgrado, Agram en There- siopel omvatten tezamen slechts 2.7 pet. van de totale bevoiking en 84 pet. der bevolking woont in plaatsen met minder dan 10.000 inwoners. Reeds uit deze getallen kan men afleiden, dat landbouw en veeteelt hier een belangrijke rol spelen, hetgeen voor den Duitschen bondgenoot van practisch voor deel kan zijn. Sedert het bestaan van Joego- Slavië zijn deze boeren niet meer onder worpen aan de groot-grondbezitters en met behulp van den staat zijn ze voor een be langrijk deel van hun schulden ontlast. In het bergachtige land van Servië, Monte negro, Bosnië en dc Herzegowina is de schapenteelt toonaangevend, terwijl in heel het overige land de uitvoer van suiker, vlas, tabak, groenten, fruit en eieren aller- hand oplevert. Nagenoeg de helft der bos- schen is staatseigendom, waar dan nog bij komt, dat de productie van koper, lood, zink .en ijzer onder het huidig bewind sterk in omvang is toegenomen. Dat Duitschland uit het vorstelijk bezoek ook practische voordeelen venvacht, Ivalt af te leiden uit de ontvangst, welke men voornemens is, den Prins-Reggnt en diens gemalin te bereiden. Zij zullen name lijk de eerste gasten zijn, die in het ge restaureerde Slot Bellevue in den Tiergar- ten hun introk nemen. We hebben hier te doen met een landhuis, welks geschie denis teruggaat tot in den tijd van Koning Friedrich Wilhelm I en diens zoon Frede- rik den Groote. We bevinden ons hier on een moerbeieniplantage, aangelegd door Fransche emigranten. Toen de Hugenoot Jean Bechier het grondstuk in 1717 tot dit doel aankocht, lag het nog ver buiten de stad. Nadat het meerdere malen in andere handen was overgegaan, kocht Prins Ferdi nand, de broeder van Frederik den Groote het in 1784 voor 20.000 daalders aan en liet er door den arohitect Boumann het land huis neerzetten, dat thans een grondige restauratie heeft ondergaan. Pas in zijn tijd kreeg men den naam Slot Bellevue te hoo- ren. De kunstlievende Prins ontving er de -vooraanstaande mannen van zijn tijd. Zoo was b.v. 8 Mei 1804 Friedrich Schiller hier zijn gast. Het jaar daarop logeerde Alexan der I, Czaar van Rusland, op Bellevue en in 1806 braaht Napoleon den Prins een bezoek. Koning Friedrich Wilhelm IV heeft later slot en park als krooneigendom verworven en bewoonde het sedert 1847. Het speelde sedertdien een belangrijke rol in de ge schiedenis van het Huis Hofrenzollern, want van Bellevue uit hield iedere bruid van een Hohenzollernprins haar intocht te Berlijn. Als eerste noemen wij in het jaar 1854 de bruid van Prins Friedrich Karl en als laatste Prinses Marie Auguste van Anhalt, die met 's Keizers jongsten zoon in het huwelijk trad. Tenslotte herinneren wij ons, dat hier op 26 October 1918 een ont moeting plaats vond tusschen den voor- Duitsch weekblad publiceert bijzonderheden Het Duitsche militaire weekblad „Die Wehmiacht" wijdt 'n bijzonder nummer aan de activiteit van het Condorlegioen in Span je. Dit is voor den eersten keer, dat van offi- cieele zijde bijzonderheden worden gepubli ceerd over dit legioen. De generaal van de luchtmacht, Sperrle, deelt mede, dat 6500 vrijwilligers in begin November 1936 te Cadiz zijn aangekomen. Zij •erden naar Sevilla gebracht, waar lucht doel-artillerie was opgesteld. Snel werd een gevechtsgroep van drie escadrilles gevormd. Verder deelt generaal Sperrle mede, dat Duitsche vliegtuigen in enkele dagen 5000 Marokkanen cn manschappen van het vreemdelingen-legioen uit Afrika naar Span je hebben overgebracht. De kolonel van den generalen staf. Von Funck, geeft bijzonderheden over het deel- m van een pantsercorps en van een in structiecorps aan den oorlog. Dit inslructie- •ps stond onder leiding van een Duitschen kolonel. In het begin van 1937 vroeg de Spaansche legerleiding of de Duitschers de jonge Spaansche officieren wilden opleiden. Spoe, dig werd een wijdvertakte opleidingsorga nisatie in het leven geroepen, waar eerst de leiders van de infanterie en vervolgens van de overige wapens werden opgeleid. De Duitsche instructeurs kregen hierbij een waardevolle hulp van de Duitschers in Span je, voor een groot deel oud-strijders die veel bijdroegen door hun kennis van taal en volk. Naar schatting van kolonel Funck hebben 56.000 Spanjaarden van deze Duitsche oplei ding geprofiteerd. Obstructie tegen Hull's voorstellen Door isoiationisten in den Senaat WASHINGTON, 30 Mei. De isoiationisten in den Amerikaanschen senaat hebben ge dreigd obstructie te zullen gaan voeren door het houden van eindelooze redevoeringen bij de debatten, teneinde de voorstellen van de regeering voor de nieuwe neutraliteitswet tegen te houden. De Senaat kent geen voorschriften ter be perking van de redevoeringen. Sommige leden van de regeering vreezen, dat door een dergelijke tactiek de goedkeuring van Hull's 'oorstellen niet meer in de loopende zitting gegeven zou kunnen worden. De leider van de isoiationisten, Senator N y e, heeft betoogd, dat de intrekking van de wapenembargo's een aanwijzing voor de wereld zou zijn, dat de V. S. zich definitief verbonden hebben aan Engeland en Frank rijk. Hij voorzag, dat op deze wijze het land meer verbonden zou worden met bui tenlandsche mogendheden in zuiver buiten lands dhe aangelegenheden. Senator P i 11 m a n, de leider van d( natoren, die voorstanders zijn van de regee- rïngsplannen, verklaarde, dat hij de revisie an de neutraliteitswet nog in deze zitting zal trachten te verwerkelijken. NOODWEER IN NOORD-ITALIE Pinkstermaandag is geheel Noord'-Italië geteisterd door zwaar weder. In Chioggia werden 14 zeilschepen door den storm over vallen. Een der vaartuigen werd tegen de pier geslingerd en zonk. Vijf leden der be manning verdronken. Een andere boot werd op het strand geworpen. Van de bemanning ontbreekt elk spoor. Nog twaalf andere vaar tuigen zijn gestrand, doch de bemanningen wisten zich in veiligheid te brengen. Bij Ferrara is een in aanbouw zijnd huis inge stort. Eenige vrouwen die voor het onweder hierin schuilden werden bedolven. Vier hun ner kregen ernstige verwondingen. maligen Keizer en generaal Ludendorff, welke diens ontslag als generaal-kwartier- meester ten gevolge hadl We hebben hier dus wel met een stuk Pruisische geschie denis te doen en het moet gewaardeerd worden, dat Bellevue weer aan zijn vroegere bestemming gaat beantwoorden. Itagaki en Arita brengen rapport uit Reconstructie der gebeurtenissen TOKIO, 31 Mei. (Domei). De inciden- n, die zich hebben voorgedaan in het district Nomonhan, in de buurt van het Boeir-meer in het grensgebied van Mand- sjoekwo en Buiten-Mongolië, worden door de Japansche pers van zoodanig belang geacht, dat men ze vergelijkt met den slag bij Tsjang Koe Feng. De minister van oorlog, generaal Itagaki en de minister van buitenlandsche zaken hebben in den gister gehouden minister raad in bijzijn van de regeeringsadviseurs verslag uitgebracht over de gebeurtenis- De over de gebeurtenissen ontvangen bijzonderheden maken het mogelijk de in cidenten thans nauwkeurig te reconstru- :ren. Zondag om negen uur zijn in de buurt van het Boeir-meer vijf jachtvliegtuigen van het type 116 over de grens gekomen. Japansche vliegers bondon den strijd aan in een zand storm. De Russische vliegtuigen werden neergehaald. Om tien uur tien kwamen twintig andere Russische vliegtuigen boven het district Nomonhan. Hiervan werden ne gen omlaag geschoten. Tegen het middag uur overweldigden 1000 Russische en 300 Mongoolsche ruiters, voorafgegaan door tien tanks en gesteund door tien vuurmonden, Mandsjoerijsch gebied. Zeventig Russische vliegtuigen namen aan deze actie deel. Ondanks deze krachtontplooiing werden de overweldigers met zware verliezen afge ven. De strijdkrachten van Mandsjoekwo Japan lieten hen tamelijk ver oprukken op het gebied van Mandsjoekwo en deden toen op twee flanken aanvallen. Tezelfder tijd leverde de Japansche luchtmacht slag met de vijandige luchtstrijdkrachten. Meer dan dertig Russische vliegtuigen werden neergeschoten. Domei meldt verder nog, dat in de laatste tien dagen bij luciitge vechten 59 Mongool sche vliegtuigen omlaag zijn geschoten. De Japanners verloren slechts een toestel. Aangezien is komen vast te staan, aldus Domei, dat alle Mongoolsche vliegtuigen door Russische officieren -werden bestuurd, heeft de Japansche ambassadeur te Moskou, Togo, krachtig bij de regeering te Moskou geprotesteerd. De volkscommissaris van buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie. Molotof, heeft eer tegenprotest ingediend bij Togo, die dit ech ter van de hand wees. Militaire kringen te Tokio verklaren, dat het jongste grensinci dent niet door Buiten-Mongolië zelf is ver oorzaakt, doch door de Sovjet-Unie is aange sticht Het ministerie van oorlog heeft meege deeld, dat het leger van Buiten-Mongolië bij de gevechten aan de Mandsjoerijsche grens 200 dooden, 2 tanks en 2 machinegeweren heeft achtergelaten. Uit Tsjoenking wordt gem§ld, dat de woordvoerder van de Chineezen heeft ver klaard, dat geheel Noordelijk Hoepei bene vens Tiao Yang en Soei Sjen gezuiverd zijn van Japansche troepen. De Chineezen ruk ken op het oogenblik op naar Tsoeng Siang Er worden hevige gevechten geleverd. An dere troepen rukken op langs de wegen naar Hankow Itsjang en Tienmenyokow. Aantal dooden en gewonden Volgens Chineesche militaire autoriteiten hebben de Japan ers bij de krijgsbe drijven in China tot nu toe in het geheel 870.000 dooden en gewonden te betreuren. In een te Tokio uitgegeven communiqué wordt het totaal aantal dooden en gewon den der Chineezen geschat op 2.300.000. Daarbij zijn meer dan 900.000 dooden, ter wijl het aantal dooden, aan Japansche zijde gevallen, op 60.000 wordt gesteld. Cüz ZCvutvufrO-te ^oucL^c^/ DE UITSLAG DER VERKIEZINGEN IN HONGARIJE BOEDAPEST, 31 Mei. (I-lavas). Gistermid dag te kwart over vier zijn de resultaten van de verkiezingen van het Hongaarsche parlement bekend gemaakt. De uitslag is als volgt: Regeeringspartij !0 zetels (130 zetels in de ontbonden ka mer), Christelijke partij 3 zetels, Agrariërs 14 zetels (21 zetels in de ontbonden kamer), Pijlkruizen (Hubay) 28 zetels, Nat.-Soc. 4 zetels, Nationaal Front 4 zetels. Chr. Nat. Front 3 zetels, Soc.-Dem. 5 zetels (11 zetels In de ontbonden kamer). Liberalen (Rassay) 5 zetels (10 zetels in de ontbonden kamer), Onofhankelijken 6 zetels, wil des volks 1 ze tel. In de ontbonden kamer hadden de recht- scbe groepen tezamen 23 zetels, de Pijlkrui- en andere nationaal-socialisten 6 en het gematigde centrum 44. In de nieuwe kamer, welke 10 Juni bijeen zal komen, zal de regeering beschikken over een meerderheid van 199 stemmen tegen een eventueele oppositie van 61. De regeering heeft dus met haar partij van het Hongaarsóhe leven een eclatante over winning behaald. Volgens de voorloopige gegevens behaalde zij bijna 70 procent of van de 260 beschikbare zetels. In het Lagerhuis is zij daarmede in de absolute meerderheid gekomen. Groot opzien heeft eveneens het eclatante succes der gezamenlijke tot dusverre niet steeds geheel au sérieux genomen rechts- oppositioneele Pijlkruiserpartijen gewekt. Deze combinatie is met haar 41 zetels als eenige belangrijke partij op het tweede plan verschenen. De overige partijen werden practisch ge heel vernietigd. De regeeringskoers zal in de toekomst dus stellig ongewijzigd blijven. België's landsverdediging verzekerd Desbetreffende Senaatscommissie is gerust BRUSSEL, 31 Mei. Gistermiddag heeft de commissie van landsverdediging van den senaat vergaderd. Tijdens de besinc-Uingen bracht senator Dorlodot het niet bouwen van bet fort bij Sougne-Remou champs ter sprake. De minister antwoordde uitvoerig on de vragen, welke dienaangaande w Jen gesteld en zette uiteen, dat het zoogenaamde ..gat" van de Amblève niet bestaat, aange zien hier verdedigingswerken liggen, welke minstens zoo sterk zijn als het genoemde fort en hij zeide, dat de generale staf alle verantwoordelijkheid op zich neemt. Verder deelde de minister mede, hoeveel man onder de wapenen waren geroepen en hoeveel onder dienst werden gehouden. Na afloop van de vergadering verklaarden verscheidene leden van de commissie aan de pers, dat de minister de commissie heeft overtuigd, dat de landsverdediging is ver zekerd. Poolsche boeren gereed voor den strijd WARSCHAU, 30 Mei. Op een vergadering van de boerenpartij te Tarnof heeft de pre sident der partij, W i t o s, onder meer ge zegd: „Wij zullen niet dulden, dat onze broeders in Duitschland vervolgd worden. Wij verlangen vergeldingsmaatregelen. Drie Duitschers moeten uit Polen worden gezet voor iederen Pool, die uit Duitschland wordt verwijderd. In geval van oorlog, zullen wy voor iede ren duim gronds vechten. Wij zullen strij den, tot alle door onze broeders bewoonde gebieden tot Polen zijn teruggekeerd." In andere vergaderingen van de boeren partij in talrijke plaatsen is een motie aan genomen, waarin gezegd wordt, dat „de boe ren, de natuurlijke eigenaars van den grond, met de andere partijen solidair zijn voor de verdediging van den staat, welke belang rijker en duurzamer is dan ieder voorbij gaand regeeringssysteem." Op het oogenblik, dat Hitier zijn verme tele eischen tot Polen richt, verklaren de Poolsche boeren, gereed te zijn om in de eerste rijen op te maroheeren voor de ver dediging van de grens en de belangen van het vaderland. PRIESTERS EN NONNEN IN GEWONE KLEEDING Volgens een bericht van Reuter uit Wee- nen heeft Kardinaal Innitzer gelr#,t. dat alle priesters en nonnen zich van gewone klee ding moeten voorzien. Leden van R.K. orden moeten in den vervolge hun haar niet meer dragen als tot dusver voor hun orde ken merkend was. cn De hengel in de hand Bij het visschen rookt men natuurlijk een pijp tabak» Want een pijp stemt zoo rustig en is zoo gemoedelijk. In dezen bewogen tijd, al een reden op zichzelf om pijprooker te worden. Denkt er daarbij aan: D.K tabak geeft Wolken van genot" FRIESCHE HEEREN-BAAI EN BAAI-TABAK RONDOM HET WITBOEK De opvatting der Amerikaansche regeering Nasja Sjibi bij den hoogen commissaris WASHINGTON, 31 Mei. Daar verscheiden leden van het congres gevraagd hadden, welke opvatting de Amerikaansche regeering heeft ten aanzien van het witboek der Engel- sche regeering inzake Palestina heeft Cordell Huil hun brieven gezonden, waarin hij de verzekering geeft, dat de regeering haar rechten handhaaft ten aanzien van iedere wijziging in de bepalingen van het Britsche mandaat. De Engelschp regeering is op de hoogte gehouden van de Amerikaansche op vatting over deze kwestie. De regeering der Vereenigde Staten kan echter weigeren de geldigheid te erkennen van de toepassing van wijzigingen op de Amerikaansche belangen. Verwerping door arbeiderspartij LONDEN, 31 Mei. De conferentie der arbei derspartij heeft met vrijwel algemeene stem men een motie aangenomen, waarin de Pa- lestijnsche politiek der regeering, zooals die in het witboek uiteengezet is, «vordt ver worpen. Een delegatie der verdedigingspartij, zoo wordt uit Jeruzalem gemeld, onder lei ding van Nasja Sjibi, heelt een bezoek ge bracht aan den hoogen commissaris en hem op de hoogte gesteld van het gisteren gno men besluit, het Britsche witboek te aanvaar den als .-.asis van onderhandeling. Khali Sjabin, een der Arabische leiders die heeft deelgenomen aan Je bijeenkomst der verded'Vifigspartii, waarin besloten ^as het witbo°k te aanvaarden als bos'"- vnn on derhandeling, werd in zijn huis te Bethle hem doodgeschoten. Naar aanleiding van den aanslag in een bioscooptheater heeft de militaire comman dant bepaald, dat de vier groote Joodsche bioscooptheaters te Jeruzalem tot nader or der gesloten zullen blijven, terwijl de koffie huizen iederen dag te 20 uur moeten sluiten De politiek der Engelsche regeering veroordeeld SOUTHPORT, 31 Mei. (Havas). De gister gehouden conferentie van de Labourpartij heeft met 2.363.000 stemmen tegen 55.000 een resolutie aangenomen, waarbij de buiten landsche politiek van de regeering-Chamber- lain wordt veroordeeld, en waarin de onge rustheid van een deel der partij tot uitdruk king komt over het voortdurende uitstellen van het tot stand komen van een gemeen schappelijk verdedigingsverdrag tusschen Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Ven der wordt verlangd, dat een „werkelijke Vol kenbond" wordt opgericht. De conferentie verwierp met 1.670.000 stemmen tegen 286.000 een resolutie waarbij iedere vorm van dienstplicht werd afgewe- BOM-EXPLOSIE TE BIRMINGHAM In een bioscoop te Birmingham is 1 brand uitgebroken tengevolge van het ont- ploffen van een bom. Men neemt aan. dat de; helsche machine door Iersche terroristen is achtergelaten. Uit Coventry wordt bericht, dat in brie«| ven-bussen weer drie niet-ontplofte bommen gevonden zijn. TREIN BIJ SINGAPORE ONTSPOORD Twee honderd veertig kilometer ten Noor- i den van Singapore is een expresstrein ont- 1 spoord, naar men aanneemt, tengevolge van1 sabotage. De locomotief viel van den spoor-E dijk. De machinist kwam om het leven, ter- 1 wijl ongeveer 300 reizigers licht gewond werden. h TSJECHISCHE MILITAIREN NAAR 1 POLEN UITGEWEKEN Meer dan 1000 Tsjechische officieren en manschappen zijn in de afgeloopen veertien dagen na-ar Polen uitgeweken, aldus wordt uit Warschau gemeld. Het zijn voor het mee-j rendeel vliegers, die zich naar Engeland den ken te begeven. ALBANIëRS IN 'T ITALIAANSCHE LEGER TIRANA, 31 Mei. De Albaneesche Minis terraad heeft besloten, dat alle Albaneesche strijdkrachten deel van het Italiaanscho leger zullen uitmaken. De duce heeft vastgesteld, dat de secreta ris der fascistische partij in Albanië zitting zal hebben in de kamer van fasces en cor poraties. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de Hon gaarsche regeering heeft besloten haar ge- zantschap te Tirana op te heffen. I. év ovk elk, yHadvfcictZ/ «Y^civ^vlu/VA.. ld VAKUVL VWl Y YX! «av X dvkkt <ieW* SUNLIGHT ZEEP EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST 29) Het personeel merkt niets, Aat -blijft op kantoor, in de 'fabriek is bet nieuwtje van dan nieuwen toestand af, daar daalt weer een zekere rust. Nu heeft de onrust haar intrek genomen in het privékantoor, waar jaren lang een welver zekerde gerustheid heeft gezeteld op onwankelbare funda menten. Maar als de bodem in elkaar gaat zakken, heeft het soliedste fundament geen waarde meer. Doch dat weet niemand, dan alleen de directeur en nie mand bespeurt iets, dan alleen de procuratiehouder. Oogen- schijnlijk gaat alles goed, de afzet is eerder voor- dan achteruit gegaan, het werk loopt regelmatig, de buitenwereld ziet alles in werking en hoort van de prhehtige dure machi nes en ieders overtuiging is: Het loopt toch altijd maar prachtig met die Jupiterl Het tweede jaar van Arnolds beheer loopt ten einde, het derde begint. Hij wil de jaarvergadering graag verschuiven naar een verren datum, maar wat zou dat baten? Het resul taat is hem bekend en moet te voorschijn komen. Het winst cijfer is niet eens voldoende voor het bedrag, dat bij de reserve moet. Een angstige moedeloosheid maakt hem ellen dig* maakt de dag^n zwart en de nachten nog donkerder* Vooral de nachten. Dan kan hij in he: duister liggen staren in wanhopige gelatenheid, dan voelt hij de taak, die hem is opgelegd, als een last, dien hij niet dragen kan, hij kan het niet, hij is tegen de dingen niet opgewassen. Dan neemt hij zich voor, morgen zijn ontslag te vcagen. Maar als hij, tenslotte van vermoeidheid in slaap geval len, bij het morgenlicht wakke1" wordt, de zon'weer ziet en de lichte wereld, dan durft hij den dag weer aan, dan zijn de dingen niet zoo zwart, als ze in het nachtelijk duister wel leken. Dan begint hij weer, of liever, hij gaat weer verder, hij vaart weer mee met den stroom, maar kan er niet toe komen, het roer te grijpen en krachtig om te wenden in andere richting. De president heeft de stukken bestudeerd en weet, wat hem te doen staat. Toch zal hij gratie gebruiken, omdat hij den loop der dingen begrijpt, den toestand doorziet en daarom medelijden heeft mee den jongen directeur. De oude heer was een qoed zakenman, maar te vasthou dend en te conservatief voor de nieuwe techniek. Die heeft hij buiten He deuren van zijn r briek gehouden en dat was fout. Had hij die techniek aanvaard en als man met prac tische zakenkennis zija zoon inge'.e.d in den nieuwen toe stand, dan zou alles hoog3:waa "$chiir.!ijk goed geloopen zijn. Arnold is vooruitstrevend en van goeden wil, maar een theoreticus en geen zakenman als ziin vader was en niet be rekend voor zulk een zware taak als het overbrengen van een oud bedrijf in een nieuwe wereldsituatie. Zoo zal de Jupiter te gronde gaan. Natuurlijk mag dat niet. Dus zal de zoon het slachtoffer worden, er zit niet anders op. Vaders overvloed en eigen tefeöhebben samen dit resultaat be werkt. Zoo is het nu eenmaal. Streep er onder. De stemming op de vergadering is nog gedrukter dan vorig jaar. „Meneer de directeur, u en wij, we weten allen hoe de toestand is, we hebben niet veel te praten, we weten, dat het zoo niet langer gaan kan. U hebt nu twee jaren proef gestoomd, het derde jaar is drie maanden oud en er is geen uitzicht op verbetering, dan misschien door radicaal aan vatten. Wij willen u graag nog een kans geven, terwille van u en van de nagedachtenis van uw vader, met wien we zoo vele jaren aangenaam en succesvol gewerkt hebben. Maar het is uw laatste kans. Dit derde jaar is uw laatste kans, begrijp dat goed. Daarom raden wij u dringend aan. een stap te doen, een handeling, een reddende daad. Wij hebben overwogen, u daarbij onze hulp aan te bieden, maar daarvan zijn we terug gekomen, omdat wij wel financieel in zicht, maar geen vakkennis hebben. De eenige. die daarvoor in aanmerking kan komen, is uw zwager Walle, de procu ratiehouder. Die heeft voor wijlen uw vader opdrachten uit gevoerd in de fabriek tot diens groote tevredenheid en heeft dus eenige practische ervaring. We wenschen u wijsheid en we hopen nog op een gunstiger resultaat." Arnold laat alles nog drie maanden loopen. In besluiteloos overwegen verdoet hij zijn tijd. Zal hij spreken met mama? Ach nee, wat kan dat baten? Wel ziet hij, hoe ze hem vra gend aankijkt, als verwacht ze een woord van hem, daarom begint hij haar gezelschap te mijden. Kan hij niet bidden? Jawel, maar geeft het baat? Op dit moment komt het aan op dóén. In benauwde oogenblikken kan hij roepen, kermen soms, om uitkomst, maar het ver sterkt hem niet, want hij gelooft er niet aan. Hij moet dóén. En dat kan hij niet. Eigenlijk is hij ook onwillig. Onwillig, om te praten met Aat. Zich vernederen voor God, dat gaal, nog. Maar voor de menschen, voor zijn zwager Dus bidden kan hij, strikt genomen, ook niet. Gelukkig is er een mama, die bidt. Als het loopende half jaar voorbij is, praat hij met Aat. Die gaat er dadelijk op in. „Het totaalcijfer aan loonen is te hoog. Er zijn in d« fabriek te veel dure krachten, want er zijn geen jongens meer. Het eenvoudigste werk, zelfs het poetsen, word! gedaan door volslagen mannen. Schaf dat af en neem weer jongens." „Ik kan die menschen zoo maar niet op straat zetten!" „Als het zoo doorgaat, staan we binnen twee jaar allemaal' op straat." Arnold antwoordt niet. „Als je daartegen bezwaar hebt. Iaat dan een paar machines stop zetten en ontsla een evenredig aantal arbei ders. Als motief kun je noemen, het binnenkomen van ttj weinig orders. Dat is heel aannemelijk." Arnold blijft zwijgen en daarom geeft Aat het op, wari Arnold zit daar bot en onwillig. Later gaat hij Aats woorden overdenken. Diens raadge vingen komen te laat. Dat baat nu niet meer, het jaar is i meer dan half voorbij. En wat zullen de menschen dan later, van hem zeggen? Hoonend zullen ze het rondbazuinenj. „Eerst heeft hij het werkvolk er uit gezet en nu ligt hijzelf l er uit. Net goedl" Neen, dan blijft hij maar liever de goeie meneer, nisschie# dat hem dan nog wat achting en waardeering ten deel valt (Wordt vervolgd])

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2