KEPS iTiR£@IMIFilRilMïöi Chr. Letterkundige Kringen P. SP UIT-EN kWAS F Venhxxêe SCHUDT UW LEVER WAKKER K JONKHEID DINSDAG 30 MEI 1939 EERSTE BLAD PAG. a Hull over Amerika's neutraliteit Oorlogsmateriaal alleen aan contante betalers Zij moeten het zelf komen afhalen De Amerikaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Cordell Huil, heeft aan de voorzitters der commissies van Bui tenlandsche Zaken van Kamer en Senaat voorstellen tot wijziging van de Neutrali- teitswet doen toekomen. Het hoofddoel blijft de handhaving der neutraliteit van de V.S. in geval van oor log, doch de wijze van inkleeding der voor stellen is, volgens de „Daily Telegraph" dusdanig, dat de democratieën er alle voordeel van hebben. Huil wil namelijk afschaffing van het automatische uitvoer verbod van wapens. Oorlogsmateriaal zou ïn de V. S. aangekocht kunnen worden door landen, die onmiddellijk betalen en zelf voor het vervoer zorgen. Hiertoe zijn, aldus de correspondent van genoemd blad. Vooral Groot-Brittannië en Frankrijk in Staat. Hull's voorstellen, die in algemeeno lijnen worden gevolgd in het wetsontwerp tot wij ziging van de Neutraliteitswet, dat terstond bij de buitenlandscho commissie is inge diend, luiden als volgt: Het is Amerikaansohen schepen verboden binnen een gevechtszone te komen, onver schillig, welke lading zij vervoeren. Amerikanschen burgers wordt verboden naar een gebied, waar een oorlog woedt, te reizen, onverschillig >vtan welk schip zij ge bruik maken; voor buitengewone omstandig heden worden uitzonderingen toegelaten. Alvorens goederen naai' oorlogvoerenden worden verzonden, moet het algeheele eigen domsrecht overgedragen worden aan don buitenlandscihen kooper. Geen leeningen of ceredieten mogen aan oorlogvoerenden toegestaan worden en geen gelden mogen voor hen bijeengebracht wor- De contröleraad voor de munitie, die uit voervergunningen geeft voor wapens in vre destijd. moet gehandhaafd blijlven. In zijn toelichting op deze voorstellen zegt Huil het volgende: Deze wijzigingen 'zouden de V. S. in staat stellen den vrede te hand haven en onze politiek van neutraliteit te blijven volgen. Het probleem is niet, of wij het een of andere land moeten helpen, of dat wij ons moeten uitspreken over geschil len tusschen de volken. Waarom het wel gaat is, ons de grootst mogelijke veiligheid te verzekeren, opdat wij niet in die geschillen verwikkeld worden en opdat onze houding en onze initiatieven andere volken er toe brengen dergelijke geschillen te vermijden in plaats van ze op te zoeken. Ik geloof, dat het van bejang is, dat de nieuwe wetgeving in overeenstemming is met de tra ditioneele opvattingen van het volkenrecht, die onze regeering heeft aan vaard. Uitvoerverboden ondoelmatig Het volkenrecht verlangt, dat de maat regelen, door een neutralen staat genomen, onpartijdig toegepast worden op de partijen, die in een conflict zijn verwikkeld. Het ver langt niet, diat neutrale landen een uitvoer verbod uitvaardigen voor producten, die voor de oorlogvoerenden bestemd zijn. Wij hebben, om den V. S. een oorlog te besparen, tot dusver de methode van een uitvoerverbod gevolgd. De moderne oorlog eischt alle krachten der naties. Op de lijst van goederen, welker uitvoer-wordt verboden komen bijna alle artikelen voor, die voor het leven der volken noodzakelijk zijn. Ik betwijfel, of wij een oorlog kunnen voorkomen door onderscheid te maken bij onzen uitvoer. Een algemeen uitvoerverbod zou ons economisch leven rufneeren. Het blijkt dus, dat wij geen algemeen, automa tisch, onwrikbaar en star uitvoerverbod moeten uitvaardigen op onze uitvoerartike len, welke die ook zijn. Ik ben overtuigd, dat de bestaande bepaling in zake het uit voerverbod van wapens opgeheven moet Worden. De correspondent te Washington van de „Daily Telegraph" teekent hierbij aan. dat de practiscihe toepassing van boven-omschro- schreven'voorstellen veel gunstiger zal zijn voor het Fransch-Britsche vredesblok dan de bestaande neutraliteitswet. Immers, men moet niet vergeten, dat En geland eai Frankrijk het geld hebben om de gekochte goederen te betalen en ook sche pen bezitten om ze te vervoeren. Doordat Huil geen onderscheid wil maken tusschen contrabande en andere goederen, zouden deze beide landen o.a. vliegtuigen en onder- deelen kunnen koopen. Zij zouden dius in een veel voordeeliger positie dan Italië en Duitschland verkeeren. Met baby-vliegtuig over den Oceaan Amerikaan onderneemt hachelijk avontuur Een spel met het leven De Amerikaansche piloot Thomas H. Smith is Zondagmorgen uit Old Orchard, in den staat Maine, met een vliegtuigje, dat over een motor van 65 P.K. beschikt, clande stien gestart voor een tocht over Atlant. Oceaan. Hij had voor deze halsbrekende onderneming geen toestemming van de auto riteiten, die zijn ,3aby-Clipper" voor een tocht van omstreeks 5000 K.M. ongetwijfeld zouden hebben afgekeurd. Smith speelt dan ook, door zulk een avontuur te ondernemen, met zijn leven, in de hoop op roem en succes. Daar de „Baby-öipper" 800 liter benzine aan boord had genomen, had Smith slechts weinig ruimte voor het bergen van proviand of bagage. Hij heeft aan boord twee flesschen sinaasappelsap, een revolver, wat patronen, een zakmes, een doosje met verband, een muskietennet, een visohsnoer en twee haken, drie doosjes met Chocolade en lucifers. Radio heeft hij niet aan boord. In plaats hiervan nam hij drie kleine para chutes mee, om daarmee, zoo noodig, berich ten te laten vallen. Veel gewicht was het dus niet wat hij bij zich had. Maar toch had hij bij het opstijgen nog bijna zes honderd metei' noodig, voordat de motoren den voorraad benzine van ruim 800 liter, die tweemaal zoo zwaar woog als het toestel zelf. van den grond hadden ge trokken. Smith is intusschen geen vreemde in de luchtvaart. In de eerste plaats is hij verkoo- per van vliegmachines te Hollywood, en ten tweede is hij recordhouder op vllieggebied. Hij bleef in November j.l. met twee vrienden 218 uur en 23 minuten in een klein toestel in de lucht. Evenmin als Smith zelf is ove rigens zijn toestel onbekend, want hetzelfde type maakte onlangs de vlucht van kust tot kust in Amerika, een afstand van bijna 3500 kilometer. Normaail heeft hij een kruissnel heid van ongeveer 138 K.M. en een actie radius van maar 400 kilometer. „Zevan jaar lang loop ik al met de ge dachte aan een vlucht over den Oceaan rond", zoo heeft Smith onlangs verklaard. „En ik ga de vlucht maken om te bewijzen, dat het in een klein vliegtuig met een be manning van één persoon doenlijk is". Als ail'les goed ging, zou hij Maandag even in den middag voor de Iersche kust hebben moeten zijn. 't Was zijn bedoeling om door te vliegen naar Croydon, doch als hij benzine te kort kwam, zou hij in Ierland landen. Zijn benzine was voldoende voor 32 tot 40 uur vliegen, doch Smith is zijn tocht niet begonnen onder gunstige weersomstandig heden. Newfoundland rapporteerde tegen wind en zeer slecht zicht, waar hij tegen te 6trijden kreeg. En waar Is Smith nu! In Londonderry (Ierland) zou men een zeer klein toestel hebben zien overvliegen in Oostelijke rich ting. Het vloog op zeer groote hoogte; het was toen kwart over drie in den middag. Maar was dit Smith? Later zou hij bij Foy- nes gezien zijn, maar gedaald is hij niet. Toen kwam het bericht, dat hij door een Engelsche kustwacht was gesignaleerd, die het toestel toeseinde, waar het was, maar het scheen de signalen niet te begrijpen en verdween. Den geheelen avond hoorde men verder niets. Londen aars trokken naar C.roydon om de aankomst bij te wonen. Maar Smitn kwam niet. Op het vliegveld Croydon ver keerde men in groote spanning. Alles was voor zijn aankomst in gereedheid gebracht. Laat in den avond ging met de hoop opge- Prof. Einstein heeft voor de Ameri kaansche Jodien een radiorede gehouden, om hen erop te wijzen, zulks in verband met de oplossing van het Palestijnsche vraagstuk: „dat wij in onze gerechtvaar digde verbittering dienen te bedenken, dat de tegenstanders van Engeland ook onze bitterste vijanden zijn en dat de handha ving van do tegenwoordige positie van En geland van het grootste belang voor het Jodendom is". DE JAPANSCHE SCHEEPS- CONTROLE DUURT VOORT Mislukte aanvalspoging der Japanners Na het Engelsche s.s. „Ranpura" en het Fransche „Aramis" heeft een Japansch oor logsschip thans ook een Duitsch schip aan gehouden. Het was de „Saueriand" van de HamburgAmerika Lijn, dat naar de „China Press", een blad te Sjanghai, meldt, twintig minuten bezoek had van Japansche vlootofficieren, die de papie ren doorkeken. Volgens het blad heeft de Duitsche- consul-generaal krachtig ge protesteerd. De zaak werd aanvankelijk geheim gehouden; zij werd eerst bekend na aan komst van de „Saueriand" te Sjanghai. Naar de woordvoerder van de Japansche marine te Sjanghai verklaarde, is het niet waarschijnlijk, dat voortaan nog aanhou dingen als die van de „Ranpura" en de „Ara mis" zullen geschieden. Schepen, waarvan de nationaliteit duidelijk is en waarvan het niet waarschijnlijk is, dat zij in dienst staan van Tsjang Kai-sjek, zullen niet eneer wor den aangehouden. Een feitelijke blokkade bestaat niet, doch verdachte schepen zullen niet van aanhouding vrij kunnen blijven. Van aanstaanden Donderdag af zullen de douanebeambten te Sjanghai, die indirect door de Japanners wordien gecontroleerd, aan die schepen, die bestemd zijn voor de negen Ghineesche havens, welke door Japan van het scheepvaartverkeer uitgesloten zijn, de uitlc 1 aringspapieren onthouden. Deze maatregel is, naar de woordvoerder der Japansche marine te Sjanghai mededeel de, genomen, om te voorkomen, dat de Ghi neesche guerilla-benden van oorlogsmate- rieel worden vooraten. Te Sjanghai vertoeven thans voor het eerst sinds vele maanden, de voornaamste diplomatieke en vlootautoriteiten van de groote Westersche mogendheden en Amerika allen tegelijk. Het zijn de ambassadeurs en marine-commandanten van Groot-Brittan nië, Frankrijk en de Vereenigde Staten. De mogelijkheid i6 niet uitgesloten, dat deze gelegenheid zal worden aangegrepen voor infomieele besprekingen, voordat de Ame rikaansche ambassadeur naar Tsjang Kai- sjek's hoofdkwartier te Tsjoenking vertrekt. De bladen te Tokio maken, naar Domei bericht, melding van een nieuwe daad van terrorisme in de internationale nederzetting tei Sjanghai, die zich Zaterdagochtend voor deed. Twee gewapende Chineezen drongen het Antoeng Hotel aan de Hoopeh Road in de nederzetting binnen en verwondden den leider van de provinciale regeering van de Centrale Kiangsoe-provincie, Koe Min en een vriend van dezen. Koe Min's secretaris werd gedood. Mislukt offensief Naar Reuter uit Tstfoengking meldt, is de groote aanval, die de Japanners vier weken geleden tegen Siang-jang en Fantsjeng, twee steden die tegenover elkaar aan de Han zijn gelegen op ongeveer driehonderd kilometer ten Noordwesten van I-Iankau, op niets uit- geloopen. Men is te Tsjochgking van mee- nihg, dat, indien de Japanners een groöten aanval willen opzetten om de nederlaag van Siang-jang en Fantsjeng te wreken, ze min stens 3 maanden noodig zullen hebben, om hun troepen te ververschen en nieuw mate riaal aan te voeren. Burckhardt terug in Danzig Geen speciale opdracht De persafdeelmg van dien senaat van Danzig heeft het volgende communiqué ge publiceerd: De president van den senaat, Greiser, heeft op 28 Mei den van een tamelijk lang durig verlof in Zwitserland teruggekeerden Volkenbon ds'comimdesairis Prof. Burck hardt, ontvangen. Van die zijde van Danzig kan op grond van deze bespreking met genoegen worden vastgesteld, d'at de veelal door de pers aan den terugkeer van Prof. Burckhardt te Danzig vastgeknoopte vermoedens, met be trekking tot enkele bijzondere opdrachten, eiken grond missen. Anne de Vries vertelt over Hilde; Maurice Roelants over de Vlaamsche literatuur J. A. Rispens spreekt over Nietzsche ZEIST, 30 Mei. Op Woudschoten werd Zaterdagavond de jaarlijksche Pinkstercon- ferentie van het Verbond van Chr. Let terkundige Kringen op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, den heer J. J. de Die geopend, dft in zijn ope ningswoord met enkele woorden herdacht de in het voorjaar overleden heer C. C. Cal- lenbach, lid van de firma G. F. Callenbach en Willem de Mérode, eerelid van het Ver bond, die enkele dagen geleden is ontslapen Bert Bakker, als vriend van Willem de Mérode, hield daarna een korte herden kingsrede. Evenals het vorige jaar zijn wij geroepen tot het gedenken van één onzer vrienden. Verleden jaar den nog steeds be treurden Van Eerbeek, nu den grootsten en universeelsten onzer dichters, Willem de Mérode. Zijn werk maakte het overgroote deel uit van de Prot. Chr. litteratuur. Wat Willem de Mérode gedaan heeft voor de Prot. Chr. jongeren is van oneindig veel waarde. Hij was een waarachtige vriend die veel tijd aan hen gaf en hielp waar hij kon. Bij een oppervlakkige ontmoeting wel licht geen boeiende persoonlijkheid, doch voor hen die hem beter kenden in brief en gesprek een leermeester. Zijn werk blijft echter voor ons, ook nu hij heengegaan is, even levend en heerlijk en hartaanrakend. Hierna sprak de heer J. A. R i s p e n s, te Deventer over: Het fascineerende van Nietzsches persoon lijkheid, als spr., is het samengaan van „ac tualiteit" en mystiek; hij is de meest „mo derne" van zijn tijdgenooten in zijn prae- monitie van de toekomst der Westersche beschaving. In zijn Bazeler jaren ontwor stelt hij zich aan de filologische wetenschap en bevrijdt zich in zijn eerste groote dich*- terlijke werk „Die Geburt der Tragedie". Zijn visie op de Grieksche beschaving is vóórconceptie van zijn diagnose der Wester sche cultuur, de zelfstandige wording van het Apollinische, den geest, die tegen de in stincten partij kiest. Dit geschiedt al in den decadent Sokrates. De moraal wordt auto- Royaal geschenk aan Britsche leger Industrieel geeft een pakket aandeelen De bekende Engelsche industrieel lord Nuffiiefkt heeft een pakket aandeelen der. Morris Motor Works, van welke fabriek bij directeur is, ter waarde van 1% millioen pond sterling, ter beschikking gesteld voor het vormen van een fonds, waarvain de baten voor de recreatie der dienstplichtigen en territorials moeten wordien aangewend. Deze gift, waardoor jaarlijks meer dan ff 100.000 voor de manschappen beschikbaar komt, is door minister Hore Belisha in hartelijken danik aanvaard. Het bergen van de „Squalus" Zestig duikers aan het werk Zesitig duikers zullen een twee weken dag en nacht moeten werken alvorens de bij de kust van New-Hampshire gezonken duikboot „Squalus" kan wordien gelicht en de 26 Idjkien der slachtoffers kunnen word/en geborgen, aldus een verklaring der marine- autoriteiten. Bij de redding zal mien vol gens een nauwkeurig berekend plan te werk gaan, waarbij er voor gezorgd moet worden, dat het juiste evenwicht wordt be waard tusschen het hefvermogen van de lucht, die in de duikboot zal worden ge pompt en de capaciteit van de pontons, die men tot een diieipte van 80 meter in de zee zaïl laten zakken. m A\ODEBNE LAk'kTEN -m I f SPUI T- E N IC WAST noom en bewijst zijn recht met „gronden" inplaats van postulaat van het natuurlijk leven te zijn. In Wagner ziet Nietzsche de herleving van zijn Grieksche ideaal, het Dionysos-ideaal. Tribschen is een „Insel der Glückseligen". Na de breuk met Wagner komt N. in het positivisme tot bewustzijn van zijn roeping. Bevrediging heeft N. in het positivisme niet gevonden, daarvoor was hij te zeer mystiek en scheppend den ker, maar wel heeft de evolutie-gedachte de idee van het boven zichzelf uitbouwende leven in hem losgemaakt. Zoo schept hij zijn oppermensch en voelt op aarde geko men te zijn, om hem te verkondigen. In het historisch Christendom met zijn meta-phy- sisch geloof en slavenmoraal ziet N. de voleinding van de reeds in Socrates gesig naleerde moreele decadentie. De opper mensch is de schepper van een nieuwe mo raal en nieuwe waarden, de heerschers- moraal. De tweede hoofdgedachte van den Zarathustra is die van het eeuwig weder- keeren aller dingen, het is als 't ware het complement van de conceptie van den op permensch. Waar N. zich de weg naar de metapliysica had afgesloten, daar ont springt aan zijn verbeelding een andere eeuwigheidsgedachte, die van de cyclische beweging. Alleen de sterken kunnen deze gedachte verdragen, zij willen het leven eeuwig, zooals het is. Hier schuilt een van de antinomieën van N.'s Filosofie. Vooral het vitalisme en theorieën van het natio- naal-socialisme zijn uit N.'s filosofie af te leiden, maar zijn filosofie verschijnt er ont luisterd. Wie het rang- en sfeer-onderscheid wil zien, legge de geschriften van b.v. Dr M. ter Braak, die de adept van N. genoemd is, naast Nietzsche, de geslepen en uitgesla pen Sancho naast den Don Quichote der wijsgeerige ideologie. Evenzoo wordt het groote verschil duidelijk tusschen N.'s idee van ras-veredeling en de Nat.-socialistische rassen theorie. N.'s filosofie is existentie filosofie, daarom kan hij alleen langs existentieelen weg begrepen worden. Een logische conclusie tegenover N. is er naast. Wie zijn tijd verstaan wil, moet zich met hem confronteeren. Nadat Zondagmorgen een korte wijdings- dienst in de kapel was gehouden, werden de verschillende kerkdiensten te Zeist bij gewoond. s „Hllde" Zondagsmiddags hield Anne de Vries een causerie over het ontstaan van „Hilde". Een schrijver kan vertellen hoe hij tot zijn werk gekomen is en daardoor sommige ge deelten van zijn boek verhelderen. De ellen de van verschillende huwelijken bracht hem ertoe te pogen een gelukkig en gezond hu welijk te beschrijven, waar als derde alleen God in voorkomt. Gekozen moest worden tusschen het burgerlijk- en boerenhuwelijk. Hierin ligt een groot karakterverschil. Het eerste zou genoemd kunnen worden een werkgemeenschap, het tweede een ge lijke gemeenschap. „Hilde" beschrijft het boerenhuwelijk! „De Roman van een Baby" (nog in bewerking) het burgerlijk huwelijk. De naam Hilde is afgeleid van „Hillechien" heilig. Hilde werd niet speciaal geschreven om het Drentsche volkskarakter te teeke nen. Drente is niet meer dan de noodzake lijke achtergrond. Na deze causerie werd door den heer Karei van Dorp een gedeelte uit „Hilde" op zeer verdienstelijke wijze **"- declameerd. Des avonds werd voorgelezen uit eigen werk o.a. door Jo Ypma, Niek Verhagen, Rie Bauer, Rie van Rossum, G. Mulder, Ka- rel van Dorp en Jan H. de Groot. De dag werd besloten met een korte liturgische dienst in de Kapel, geleid door clen heer C. Schuller. De Vlaamsche roman Door den heer Maurice Roelants werd Maandagmorgen gesproken over „De Vlaam sche roman na den oorlog". Een tijd lang was de Vlaamsche bewe ging een bewustwording van de Vlaamsche cultuur. Dit stadium is voorbij. Thans heeft men een veelzijdigheid bereikt, die als een tweede periode te beschouwen is, met het gevolg dat het onderling verband minder te onderkennen is. Men heeft de veelvuldig heid van den Vlaamschen mensch ontdekt. De litteratuur is een kwestie van persoon lijkheden, niet van generaties. Na deze inleiding gaf spr. van verschil- lenle auteurs een kort overzicht. Tot de ouderen behoort allereerst Tous- saint van Boelaere. Hij heeft de voortreffe lijkheid bewezen van het kort verhaal. Felix Timmermans brengt met de regel maat van de getijden zijn nieuwe werken. Zijn algomeene toonaard is vol blijmoedig heid met een lyrisme als een echte dichter. Willem Elsschot, ook tot de voor-oorlog- sche periode behoorend, doch zijn belang rijkste werk is na den oorlog geschreven. MINTA Verfijnde pepermunt. Neem ze in huis. 2 ons voor 25 cent en in fleurige doo- zen van 35 cent. (Reel.), Zijn werk is ondergedompeld in de sfeer van hot burgermannetje, dat worstelt om den broode en zich uit de kleinheid redt door bittere galgenhumor. Zijn proza is alg een pak distels waarin de schoonheid in de prikkelende punten zit, en het zoete bini enin gevonden wordt. Filip de Piilecijn, de man van de daad, een der beste Vlaamsche stylisten van dit oogenblik, die zijn gaven van malscheq spotter buiten zijn boeken beoefent. Taal-, kundig gesproken draagt Filip de Piilecijn geen confectiepakje. Het woord heeft een klankrijkdom en suggestieve kracht en zijn! dichterlijke natuur geeft woorden aan zijn, proza. Gerard Walschap, die bezig is een defl beste romanciers te worden, niet alleen van! Vlaanderen, doch ook in Nederland. Zijn; veelvoudigheid is een bewijs van overvloed, Er is vaart en directheid in zijn boeken. Dq levendigheid van beelding en scherpe kaï rakteriseering draagt het kenmerk van! meer dan gewone auteurschap. Elk zijner boeken heeft over de litteraire waarde heen zijn moreele waarden. Dan is daar Lode Zielens, de populist met het milde hart. Zijn werd gaat om twee punten heen, de stoffelijke ellende en dq honger der zinnen. Maurice Gilliams, uiterst gevoelig, veis ma£ met eenvoudige woorden de realiteit tg beschrijven. Het is de kwaliteit der waan neming, de scherpte ervan, die tot een zeen suggestieve kracht is samengevloeid. Raymond Brulez is een eenigszins .Volt tairiaansche geest; gewapend door een enorme eruditie staat hij critisch Dnzei dwaasheden aan kfct ficht te brengen. Verder werden daa* nog getypeerd Andr§ Demedts, Fonteyne, Marcel Matthijs e.a. Op deze lezing volgde een zeer geanfc meerde bespreking. Des middags hield de heer D. A. Da ai men Sr. een causerie over „Herinneringen! uit mijn uitgeversloopbaan", waarna de conferentiegangers vergast werden met een kostelijke litteraire wedstrijd door de heet ren Korthuys en Bakker samenges waarbij een groot aantal boeken als prijzen beschikbaar waren gesteld door de H.HJ uitgevers Daamen, Kok, Bosch en Keuning, Zomer en Keuning en Callenbach. Alle conferentiegangers ontvingen van dg firma D. A. Daamen een exemplaar Van! „25 Jonge Franse Dichters, vertaald en ihi geleid door Ab. Visser". Na de gemeenschappelijke maaltijd werd deze bijzonder goed geslaagde en gezellige conferentie door den heer de Öie gesloten, BOSCH- EN HEIDEBRAND Zondagmiddag om 3 uur is een boscK- efl heidebrand ontstaan op den Leersumsdha berg. De brand liet zich een oogenblik ern-i stig aanzien, dooh de brandweer van Anie- rongen en Doorn wist, daarbij geassistf door burgers en padvinders, die in Maarn kampeeren, het vuur na twee uur te stub ten. Drie ha zijn verwoest. Een nabijgelegen villa van de fa/miliö Bruinwirdel, welke een oogenbuik vlam had gevat, wist men te behouden, ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker** uit bed springen, lederen dag moet Ow lever minstens een liter gal In Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht on« overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjea bij apothekers eo drogisten. L 0.75. (Reclf 28) Intusschen zitten de werkbazen met het overtollig ge- V/orden personeel. Ze willen zulks niet rapporteeren bij de directie, want denk eens in, dat ontslag van eenigen het ge volg werd, wat zou hun positie dan pijnlijk worden tegen over hun mede-arbeiders! Met directeuren en kantoor- heeren is dat anders. Die leven afzonderlijk, die behooren tot een andere kaste, Maar zij zijn 'hun gelijken, proletaren zooals de anderen, zij kunnen zich niet losmaken van hun wereld, zich niet laten uitstooten als verraders van eigen volk, want dan zouden ze stuurloos en eenzaam worden. Ook is er een zeker solidariteitsgevoel, dat hen weerhoudt en ze hebben een menschelijk hart, dat deze houding goed keurt. Dus ze zoeken werk voor die menschen, stoppen er een op de pakkamer en twee bij de expeditie en zoo voort. Ze hopen op de groote orders, waarvan de directeur gespro ken heeft. Dan komt toch alles vanzelf terecht! Het jongenspersoneel is altijd.zeer afwisselend. Sommigen blijken onbruikbaar en worden weggestuurd, anderen ne- fruea «fttebg. omdat te «m baan taorok», Dan rap porteert de betrokken werkbaas, dat het niet noodig is, die plaats dadelijk opnieuw te bezetten of in de meeste gevallen, als er niet naar gevraagd wordt, rapporteert hij niets. Zoo komt er meer werkruimte voor de mannen. Ook reizigers en agenten beschamen de verwachting niet, want er komen meer orders binnen. De pakafdeeling en de expeditie hebben geregeld werk. Maar ook de productie werkt onophoudelijk. De voor raden in het magazijn worden dagelijks grooter, ondanks de vergroote afzet. En het productievermogen van menschen en machines heeft het hoogste punt nog lang niet bereikt. De machinefabriek heeft betaling geconditioneerd in drie termijnen. De wissels worden aangeboden en prompt op tijd betaald. Dat is prachtig. Een fabrieksmonteur komt eenige keeren de boel controleeren, draait wat aan een moer, verstek iets aan een hefboom en neemt dan voorgoed afscheid, want alles is in orde. Tegen den tijd, dat het jaar ten einde loopt, begint de P.P, al te cijferen. Hij is niet rustig. Zijn zwager, de direc teur, bespreekt niets met hem, zelfs niet binnenshuis, als ze elkaar bezoeken of ontmoeten bij mama. Gelukkig is er winst gemaakt, hoewel weer minder dan vorige jaren. Het geheele bedrag moet gestort in de reserve kas en dus kan er geen cent dividend worden uitgekeerd. Dat bevalt de aandeelhouders heel slecht en de jaarlijk sche vergadering wordt gehouden in beklemden sfeer. Arnold, de directeur, wijst op de extra onkosten bij de plaatsing der machines, die de kostenrekening omhoog dre ven en volgende jaren niet terug komen. Maar de president cijfert hem voor, dat wanneer deze kosten er niet waren geweest en geen cent bij de reserve gevoegd werd, het dividend todh ternauwernood drie pro cent zou bedragen. De heeren dringen aan op krachtige leiding. „Aan kennis en inzicht ontbreekt het u niet. Heb den moed, met krach tige hand toe te passen, wat deze kennis en dit inzicht u voorschrijven," animeert de president bemoedigend. „Kunnen we misschien een halfjaarlijksche balans krij gen?" vraagt een der heeren benepen. „Laten we dat nu niet dadelijk doen," adviseert de presi dent ruimhartig. „We zijn allemaal menschen, wier finan- cieele bestaan niet afhangt van het dividend van de Jupiter. Dus dit- eene jaar kunnen we laten passeeren, mits het bij één jaar blijft. En daar rekenen we op." Voor mama is het een leelijke klap. Haar voornaamste bron van inkomsten is het dividend van de onderneming, waarin bijna haar geheele vermogen gestoken is. Ze heeft nog eenig ander inkomen, maar dat is niet voldoende. Het huis, waarin ze woont, is haar eigendom. Aat en Clara bewonen een gedeelte daarvan, zonder vergoeding te betalen. Dat behoort nu te veranderen, maar Arnold wil er met Aat niet over spreken, omdat deze zelf voldoende op de hoogte is, om uit eigen beweging dit onderwerp aan te snijden. Aat heeft hetzelfde reeds gedacht, maar zwijgt voorloo- pig, want hij wil nog andere dingen zeggen, in verband met berekeningen, die hij onder handen heeft. Hij bestudeert de onkosten, vergelijkt de loonlijsten van de vorige jaren met die van het laatste jaar. Wat een hooge bedragen allemaal! Waar zijn de jongens gebleven, die zes en zeven gulden verdienden? Dat moet hij onderzoeken. Hij gaat weer dwalen door de fabriek, de werkbazen worden onrustig, daar heb je dat klerkje weer, die nu al procuratiehouder is, Spoedig heeft hij den toestand doorzien. Het jongens werk wordt gedaan door mannen, wier weekloon achttien tot twintig gulden bedraagt. Daar wil hij over spreken. Ook wil hij voor huishuur jaarlijks een bedrag betalen aan mama en is zelfs bereid, dit bedrag hooger te stellen, dan strikt noodig en billijk is. Zoodra zich de gelegenheid voordoet en Arnold over de fabriek spreekt, zal hij zelf dat bedrag aan bieden. Maar Arnold wil niet spreken over zaken, de fabriek be treffende. Als ik daarmee begin, denkt hij, duurt het niet lang, of Aat heeft de leiding. Laat hij dus eerst maar eens uit eigen beweging over de huishuur beginnen. Dat is billijk,, Zoo wachten ze op elkander. Nu Aat niet over de brug komt, acht Arnold zich ver plicht, een deel van het salaris, dat hij als directeur geniet, af te staan aan mama. Dat verbittert hem. Het wordt hem een dagelijksche hindernis, dat Aat en Clara gratis wonen in het huis van zijn vader en moeder, terwijl hij een hooge huursom moet betalen en bovendien mama bijstaan. Ook bij Aat wordt een stemming wakker, die minder prettig is. Waarom overlegt Arnold niets met hem? Is een procuratiehouder niet de rechterhand van de directie? En zij zijn nog wel zwagers! Zoo blijft beider mond gesloten, zoo groeit er een afstand, die noodlottig worden kan. (Wordt vervolgd)'# I

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2