TE HUURNAARDEN IVIarklin Treinen 4 Amersfoortsche straatweg, naast nieuwe zwembad: PRACHTIGE VRIJE HUIZEN, voor en achter Mij vend vrij uitzicht, 5 kamers, keuken. baJkamer. groote zolder en groote tuin met tuinhuis, met en zonder garage Direct bij tram en bus verbinding Huurprijs f 40.— p. m. Te bevr. op het werk en bij J. L. VAN ELMPT, Niersstraat 1. Amsterdam-Znid, Telefoon 91076. Alle Mtlrklin Locomotieven en verdere Drodacten. DIRECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR. STOOHMACH1N Li- Ook Locomotieven voor spoor 00 met bovenleiding. Verzending door het heele land en naar Ned. Oost en West Indië. Tel. 332094 Vraagt onzen Catalogus E. FRIER, Wel mar straat 253-259, Den Haag Stuurt ons Uwe defekte Locomotieven en Stoommachines, wij repareeren ledei merk vakkundlig. Alle onderdeelen In voorraad. ZATERDAG 27 MEI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 Vanaf den Haagschen Toren Nog eens het gebouw van den Hoogen Raad Een populaire laan In het nieuwe onderdak van den Hoogen Raad aan het Plein is onze stad een fraai gebouw' rijker geworden. Het is niet gemakkelijk, temidden van de talrijke min of meer statige behuizingen in de naaste omgeving een wopingj te ontweren, die in de be staande omlijsting past, zich voorts aansluit bij het ge- Wjjü raamte, dat reeds aanwezig was en tenslotte een fris- schen toon brengt in het ge heel van de entourage. Het waardige en tevens practisoh ingerichte nieuwe gebouw van den Hoogen Raad zal het eventueelen kwaad willigen moeilijker dan ooit maken, den edelhoogacht- baren heeren knollen voor citroenen te ver- koopen. Niet, dat de leden van ons hoogste rechterlijk college zioh in het bijzonder voor de groente-teelt zouden interesseeren. Maar we kwamen tot het bovenstaande, wil men, door een historische associatie. Ter plaatse immers, waar zich thans temidden van ver schillende andere, eveneens grootsche ge bouwen, üe behuizing van_den Hoogen Raad bevindt, nader: op het Plein, konden onze voorouders van enkele eeuwen terug den kooltuin van de graven aantreffen. Overigens is hierbij voor verbazing geen reden. Ook graven moeten op hun tijd eten, en het is alleszins billijk, dat zij hun groente niet al te ver van huis betrokken. Edoch, sinds de dagen van den kooltuin heeft het Plein wel bijzondere promotie ge maakt, zij het ook, dat het zijn neutralen naam behield. Eens, en wel tijdens de Fran- sche overheersching, is dat even anders ge weest. In 1S11 werd de naam „Plein" gewij zigd in de trotsche betiteling van „Place du Roi de Rome", doch bij de bevrijding in 1S13 keerde men al heel snel weer tot den 'ouden en vertrouwden naam terug, waar schijnlijk ook, omdat men van ae „Fransche smetten" niets meer wilde weten. We hebben er in ons blad reeds aan her innerd, dat men over vroegere behuizingen van den Hoogen Raad heel wat minder con tent was dan men over het huidige gebouw is. „Toen ik daar binnentrad", zoo schrijft een bezoeker van buiten de stad omstreeks 1840 over het onderaak, dat men indertijd met eenig zoeken in een hoek van het Bin nenhof vinden kon. „toen ik daar binnen trad, kon ik bezwaarlijk gelooven. dat ik mij bevond in de tegenwoordigheid van den Hoogen Raad der NederlandenDe toe gangen tot den Hoogen Raad en liet Hof van Zuid-Holland zijn zoo weinig aanzienlijk, dat men daar ter plaatse eer de verblijven der ongeregtigheid, dan cle tempels vfin Themis zoude gaan zoeken, en zelfs aan eerie zijde Zoo 1.1 liet oog loopend bouwval lig, dat het mij onverklaarbaar voorkwam, hoe een stedelijk bestuur het aldaar gesteld, afschuwelijk lelijk en met instorting drei gende poortje niet laat opruimen en dooreen hek of anderszins vervangen, tenzij men uit liefde voor het schilderachtige dezer ruïne hetzelve behouden wil". De klachten waren vooralsnog vrij menig vuldig, maar weinig blijk werd ervan ge geven, dat zij inderdaad gehoor vonden. Ein delijk kwam in den zomer van 1861 het nieuwe gebouw op het Plein gereed, doch ook nu was men allerminst voldaan. Eens werd het zelfs, wellicht ietwat oneerbiedig, aangeduid met den naam van „hondenhok". Thans evenwel schijnt het, of alle leed ge leden is. In de afgeloopen week hebben we in ons blad van het kortgeleden in gebruik genomen gebouw een beschrijving gegeven, en dus komen we daarop thans niet meer terug. Slechts nog een enkele regel over een fraai schilderij, aat men in een zittingzaal kan aantreffen, een schilderij, dat ons bij zonder getroffen heeft. Op een terras van typisch-Hollandsche wit-en-zwarte tegels ziet men Hugo de Groot, onzen wereldver maarden rechtsgeleerde, afgebeeld met aan zijn rechterzijde verschillende magistraats personen, onder meer Oldenharnevelt en Maurits, en aan zijn linkerzijde enkele ge leerden, onaer anderen Vossius. Op den ach tergrond ziet men een echt tafereel uit de lage landen, een zeegezicht bij een haven stad, en op de zee eenige uitvarende sche pen. Dit alles stelt voor de „Mare librum", de vrije zee, waarvoor Hugo de Groot mees terlijk het pleit heeft gevoerd, een pleit, dat nog oiet verouderd schijnt te zijn. Het ge heel is weergegeven in stemmige kleuren, zich goed aansluitend bij de klassieke be timmering van donker eikenhout De schil der, Ghristiaan de Moor, heeft aan dit werk twee en een half jaar gearbeid, de voorbe reidingen meegerekend, wat wel getuigt van de nauwgezetheid en natuurlijkheid, waar mee een en ander is opgezet. Over jubilea hebben we als regel niet te klagen, of juist misschien wèl, en dit omdat er zoovele plegen te zijn. Toch gaan we dit maal een bepaalden herinneringsdatum niet voorbij zonder een woordje eraan te wijden, en dat is de maand Mei uit het jaar 1889. We zouden, waren we dichterlijk aangelegd, de Meimaand uit 1889 kunnen noemen „het geboorteuur van ae Laan van Meerdervoort". Minder poëtisch gezegd: In Mei 1889 werd de buitenplaats Meerdervoort afgebroken. Er moest ruimte gemaakt worden voor een nieuwen weg, en deze weg ontleende zijn naam aan genoemde buitenplaats. Nu zou mcri ongetwijfeld eenige populaire straten, lanen en wegen in ons land kunnen opsommen, doch de lijst behoefde zeker niet lang te zijn om ook de Laan van Meerder voort te bevatten. Verschillenoe redenen zou den hiervoor aan te voeren zijn. We willen er ditmaal slechts op wijzen, hoe deze laan gestaag mèt de stad is meegegroeid. Telkens als in dit stadsgedeelte een wijk werd bijge bouwd. kwam er een stukje bij de laan, en het scheen wel, of er geen einde aan komen zou, zoowel letterlijk als figuurlijk. Het ge volg is, dat de Laan van Meerdervoort op het moment een lengte heeft van tegen de zes kilometer, een unieke prestatie, om het zoo eens uit te drukken, en als laan is zij ongetwijfeld zonder mededingster. Zoo vindt men hier oude en nieuwe tijden broederlijk vereend. Het eerst-aangelegde gedeelte immers was de plaats waar de schilders uit de bekende Haagsche school zich plachten op te houden om er de inspi ratie te zoeken voor het maken van hun doeken en met name 't laatste stuk is wel 'n duidelijk blijk van de wijze, waarop in de modeme groote stad de huizen worden ge bouwd. Nieuwe centra ontwikkelden zich langzamerhand, het verkeer vroeg ruimte, en zoo volgde verandering op verandering. Alles bij elkaar genomen, zal het velen toch nog moeite kosten, te bedenken, dat heel zoo'a gevarieerde laan in den tijd van een halve eeuw tot stand kwam. TORENWACHTER BINNENLAND Tweedaagsche militaire prestatietocht uitnemend geslaagd Prins Bernhard een uitmuntend veldofficier AMERSFOORT, 27 Mei. Het was gister de tweede en laatste dag van den tweedaag- sohen militairen prestatie-tocht der Alge- meene Vereeniging van Nederlandsche Re serve-officieren, die te Amersfoort is ge houden. De eerste dag hebben drie officie ren tot hun spijt den tocht voor het einde moeten opgeven. Bovendien verscheen gister één officier niet aan den start. Na het vertrek van de overige 67 officie ren om half zes in den morgen uit de ka zerne der bereden wapens, werd omstreeks 8.30 uur v.m. door alle gestarte ruiters het Jagershuis te Zeist bereikt. Met het gasmas ker op werd de 40 km lange rit voortgezet, die langs de pyramide van Austerlitz en over de Treek naar de kazerne terugvoerde. Prins Bernhard werd tijdens het ruiterpar- cours bij café Bergzicht door Prinses Ju liana en de kleine Prinses Beatrix begroet. Hij galoppeerde daarop door de Treek naar Amersfoort terug. Te voet werd door de 67 deelnemende officieren via de Leusder heide en Woudenberg en door het z.g. met gas besmette dorp Hamersveld gemarcheerd Het rijwielparoours van 60 km voerde gisteren over Bavoor (gasgevaar), Maarn, Doorn( Arnhemsche Bovenweg, Zeist, De Bilt, Lage- en Hooge Vuursche en Soestdijk Uitvallers zijn gisteren niet gemeld. Ir Wouter Cool, reserve-majoor voor spe ciale diensten bij den generalen staf, voor zitter der Alg. Ver. van Ned. Reserve-offi cieren, reikte na afloop in de gymnastiek zaal van de rijschool, behalve de zilveren beker van den commandant van het veld leger, Z.Exc. luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de andere eereprijzen aan de 67 in goede conditie binnengekomen deelnemers uit. Prins Bernhard heeft den zwaren twee- daagschen prestatietocht in zeer goede con ditie beëindigd en daarmede getoond het uithoudingsvermogen van een zeer goed geoefend veldofficier te bezitten. Verhooging crediet voor werkverruiming „Een hooger bedrag had aangevraagd moeten worden" 's-GRAVENHAGE, 26 Mei. Bij het af- deelingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot verhooging van het zevende hoofdstuk B der Rijksbegrooting voor 1939 verklaarde men, blijkens het voorloopig verslag, algemeen zich met dit wetsontwerp, dat strekt om opnieuw 30 millioen uit te trekken ten behoeve van de werkverruiming, te kunnen vereenigen. Verscheidene leden meenden zelfs, dat een belangrijk hooger bedrag hiervoor had moeten zijn aangevraagd. Volgens opgave yan 25 Maart 1939 be droeg het aantal werkloozen in ons land nog 348.000. Dit is 30.000 minder dan een jaar te voren. Bij een vergelijking van deze cijfers moet men echter in aanmerking nemen, dat door vergrooting van het con tingent en verlenging van den eersten oefentijd een belangrijk grooter aantal jonge mannen in militairen dienst zijn ge komen. dat groote opdrachten voor de Defensie in uitvoering zijn, dat duizenden arbeiders in het buitenland werken en dat ook door het vertrek van vele buitenland- sche dienstboden de werkgelegenheid hier te lande moet zijn verruimd. Bedenkt men dit, dan kan men uit de daling van het werkloosheidscijfer niet besluiten tot een herstel van het Nederlandsche bedrijfsleven op aanzienlijke schaal. In vele bedrijven is de werkloosheid dan ook nog zeer groot. Krachtig drongen die leden voorts aan op bespoediging van de voorbereidingen1 voor de inpoldering van het zuidelijke ge deelte der vroegere Zuiderzee. Binnenkort zal een aanzienlijke hoeveelheid materiaal, dat voor den N.O.-polder gebruikt wordt, vrijkomen; het is van het grootste belang, dat dan onmiddellijk een aanvang kan wor den gemaakt met den nieuwen Z.O.-polder. Deze leden spraken als hun oordeel uit, dat -de r^-geering, wil zij op het gebied van de werkloosheidsbestrijding werkelijk groo te resultaten bereiken, zich niet tot de door haar aangekondigde plannen zal mo gen beperken. In het bijzonder zal daarvoor noodig zijn verlenging .van den leerplicht- Slechts indien alle mogelijke maatregelen te zamen genomen worden, kan in ons land, waar nu reeds meer dan zes jaar lang een werkloosheid van over de 300.000 personen bestaat, een aanmerkelijk betere toestand worden te voorschijn geroepen. Veeauto aangereden op onbewaakten overweg De chauffeur bleef ongedeerd HOORN, 27 Mei. Gisteravond om ruim zes uur heeft zich op den onbewaakten spoor wegovergang aan de Hulk bij Hoorn een ongeluk voorgedaan, dat naar omstandig heden Wonderlijk goed is afgeloopen. Een vrachtauto van de fa Beets te Purmerend, beladen met tien koeien, naderde op dit tijdstip den overweg uit de richting Hoorn, gelijktijdig met een locomotor, waaraan een goederenwagen was gekoppeld. Vermoede lijk heeft de chauffeur door de laagstaande zon den locomotor te laat opgemerkt, waar door hij niet tijdig meer kon stoppen en nog getracht heelt den overweg voor den trein te passeeren. Een botsing was echter onvermijdelijk en met volle kracht trof de locomotor de auto, juist achter de cabine. Acht koeien werden uit den wagen geslin gerd cn kwamen op de spoorlijn terecht. De beide andere dieren bleven versuft in de zwaar beschadigde auto liggen. Verschei dene dieren bleken letsel te hebben opge- loopen, echter niet van ernstigen aard. De chauffeur kwam met den schrik vrij. VLAARDINGSCHE LOGGER VINDT MIJN 's-GRAVENHAGE, 27 Mei. Tusschen Noord wijk en Katwijk, niet ver uit de kust varen de, heeft de Vlaardingsche logger, de VL. 28. een mijn opgevischi. De logger liep de Scheveningsche haven binnen en sleepte de mijn achter zich aan. Het gevaarlijke voor werp werd aan den Zeesluisweg gedepo neerd, ter hoogte van den visch-afslag en is gisteren door torpedisten naar het strand Noord vervoerd op de grens van Schevenin- gen en Wassenaar. Om 12 uur heeft men de mijn tot ontploffing gebracht. WANDELSPORT AFSTANDMARSCH VAN DE WEES INRICHTING NEERBOSCH Maandag a.s. Tweeden Pinksterdag zal te Nijmegen een 20 en 30 K.M. afstandmarsch gehouden worden. Deze marsch belooft een groot succes te worden daar verschillende bekende Wandelclubs haar medewerking hebben toege-zegd. De start heeft Maandag te 10.30 uur .m. vanaf „Unitas" aan het Kelfkensbosch te Nijmegen plaats, waar ook inschrijving nog mogelijk is. De bekende commandant van het Suppletie detachement der Koloniale Reserve, kapitein M. Th. Slagter, zal als marschleider fungeeren. Ür Maria Montessori (links) arri- Z.K.H. Prins Bernhard neemt in de Willem Ill-kazerne te Amersfoort de heriftneringsmedaiJHe in ontvangst, welke veerde gisteren voor een kort bezoek werd uitgereikt na afloop van den iweedaagschen militairen prestatietochtwaarin de Prins deelnam, te Amsterdam. STALEN BRIEVENKASTEN KVS met 4 laden, kwarto of folio formaat. Extra Uitvoering Populaire Uitvoering Pabrik anten: KORSTEN DE VISSER CO. De ramp met den Amerïkaanschen onderzeeërDe aankomst van de laatste groep geredden te Portsmouth Links: Het vertrek van H. M. de Ko ningin uit Brussel. StaanxLe in den trein neemt onze vorstin afscheid van Z. M. Koning Leopold. DE IDEALE VLOER. BFDEKKING I N.V.VEREENIGDETOUWFABRIEKENj ROTTERDAM AMSTERDAM Minister Mr M. P. L. Steenberghe opende gister te IJmuiden het nieiiwe kan toorgebouw der Ver. van Reeders van Visschersvaartuigen en bezichtigde o.m, verschillende bedrijven. H. M. de Koningin keerde gistermiddag van Haar bezoek aan België te 's-Gravenhage terug. De aan komst aan het station. ~hi mm t

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7