Kook CHIEF W H I P doetjeqoed! Reeds 20 jaren de beste sigaret voor Uw gezondheid! ZATERDAG 27 MEI 1939 BURCKHARDT KEERT TERUG NAAR DANZIG Nazi's willen van volkenbonds- bemoeiïng niet weten Professor Burckhardt. de hooge com missaris van den Volkenbond te Danzig, zal binnen enkele dagen in Warschau aankomen, om, alvorens zijn functie te Danzig te hervatten in contact te treden met de Poolsche regeering. Intusschen wijst de „Danziger Vorpo6ten" reeds bij voorbaat alle pogingen van de hand, andermaal den volkenbond in de kwestie Danzig in te schakelen. ,.Men ver wacht in de vrije stad geen heil va"n Genève, poch van de achter dat instituut staanae mogendheden. Engeland en Frankrijk. Men heeft den bond voldoende lang aan het werk gezien, toen de meer dan honderd tus- schcn Danzig en Polen voor 1933 hangende kwesties vergeefs op 'n oplossing wacht-1 ten, welke Genève blijkbaar niet te vinden! vermocht. Het is dus begrijpelijk, dat Dan zig ook thans geen lust heeft, naar Genève op te zien. De taak, Danzig zonder oorlog in het Duitsche rijk weer in te schakelen, is voor ae zwakke schouders van een Geneef- schen diplomaat toch te zwaar. Overigens heeft Berlijn die taak reeds overgenomen en dat is voor Danzig voldoehde waarborg, voor de Vrije Stad is die garantie van groo- ter belang, dan de Britsche garantie voor de zoogenaamde onveranderlijkheid der thans nog geldende landkaart. Het Britsch-Portugeesch bondgenootschap Blijft onverminderd van kracht In antwoord op vragen van Henderson ten aanzien van Engelands bondgenootschap met Portugal heeft Butler als volgt geant woord: „Zooals de Britsche premier aan S a 1 a- zar. in een persoonlijke boodschap, reeds heeft medegedeela, werd de verklaring van Z.Exc., dat „het oude bondgenootschap tus- schcn onze béide landen een der duurzame beginselen blijft van zijn buitenlandsche po litiek", door de Britsche regeering en de Britsche natie met de grootste voldoening ontvangen. De Britsche regeering harerzijds bevestigt zonder aarzelen opnieuw haar wil, haar ver plichtingen na te komen overeenkomstig de bepalingen van dit bondgenootschap, dat een instrument zal blijven van groote waar de ten dienste van den wereldvrede. De banden, welke onze beide landen, bei de koloniale mogendheden en mogendheden aan den Atlantischen Oceaan, verbinden, zijn steeds nauw geweest en onze regeering hoopt innig, dat zij dat nog langen tijd zul len blijven. Korte inhoud van het Feuilleton Clara van den Cornput, dochter van een groot-industrieel en Aat Walle zoop van 'n ambtenaarsweduwe, hebben op de H.B.S. in dezelfde klas gezeten. Na het eindexamen vindt Aat een betrekking op het kantoor Clara's vader, Ook Clara wordt op haar verzoek op het kantoor geplaatst. Haar oudere broer Arnold is daar reeds jaren werkzaam. Op aandrang van den heer van den Corn put treedt Arnold in het huwelijk met Elsa van Doorschot, dochter van een zeer gefor tuneerde familie. Ook zorgt papa ervoor, dat Arnold tot adjunct-directeur van de fabriek wordt benoemd. Aat Walle heeft in dien tijd verscheiden diploma's behaald. Nu maakt hij promotie naar de afdeeling boekhouding. De fabriek gaat den laatsten tijd veel schade ondervinden van een concurreeren- de, modern ingerichte instrumentenfabriek. Arnold wil nieuwe machines invoeren, doch papa vindt het voldoende de oude te beteren en te trachten de productie op te voeren. De snelheid van den loopenden band wordt vanaf dat moment verhoogd. De procuratiehouder wordt ernstig ziek. Aat Walle wordt na eenigen tijd in zijn plaats benoemd. Aat Walle heeft nu den moed Clara een huwelijksaanzoek te doen. Clara beantwoordt zijn liefde en zij verloven zich. De oude heer Van den Cornput wordt ernstig ziek. Hij gaat snel achteruit.' Tot het einde komt. Na zijn dood wordt Arnold tot directeur der fabriek benoemd. Het huwelijk van Clara en Aat, dat door ziekte van Clara's moeder was uitgesteld, zal nu binnenkort plaats hebben. Het jonge paar zal bij Clara's der intrekken. Bij Arnold en Elsa wordt een kind ge boren. Twee der voornaamste aandeelhouders bespreken den stand van zaken op de fabriek. (Zie vervolg hieronder) Engelsche lagerhuis op reces Scherpe opmerkingen over Tsjechoslowakije Het lagerhuis is gisteren tot 6 Juni op ■eccs gegaan, nadat van tevoren nog scherpe critiek was losgekomen op de weigering van Chamberlain Woensdag jl., de verzekering te geven, aat de annexatie van Tsjechoslo wakije door Duitschland niet erkend zou worden zonder voorafgaande raadpleging het lagerhuis. Spreker verklaarde, dat de regeering een dergelijke erkenning zelfs niet in overweging behoorde te nemen. PethickLawrence oefende critiek op de houding der regeering ten aanzien van ae 6 millioen pond sterling aan goud van de Tsjechische Nationale Bank, welk bedrag bij de Bank van Engeland was gedeponeerd, doch volgens de Bank van Internationale Betalingen aan de rijksbank behoorde te /orden teruggegeven. In een felle toespraak verklaarde Lloyd George, dat de rijksbank niet meer recht op het Tsjechische goud heeft aan een in breker, die gestolen obligaties naar de bank brengt en er geld op vraagt. Lloyd George zeide voorts, thans meer hoopvol gestemd te zijn, dat een oorlog zal kunnen worden voorkomen, nu de regeering besloten heeft, Rusland bij de zaak te be trekken. Spr. zou niet kunnen begrijpen, dat menschen van de buitengewone capaciteit van Hitler en Mussolini toch een oorlog zouden ingaan, nu hun kansen zóó vermin- aerd zijn door de inschakeling van de groot ste militaire mogendheid ter wereld. In zijn antwoord zeide Simon, dat de Bank voor Internationale Betalingen buiten gewone immuniteiten heeft. Geschillen over de uitlegging van de statuten van de Bank moesten worden verwezen naar het Interna tionale Hof in 's Gravenhage. Ten aanzien van de consulaire vertegen woordiging te Praag, zeide Simon, dat ae Britsche legatie er gesloten is en dat Britsche belangen er door een vice-consul worden behartigd. De Duitsche regeering had verklaard, dat consulaire vertegenwoordigingen na 20 Juni niet zouden worden erkend, tenzij van ae Duitsche autoriteiten exequatur zou zijn verkregen. Simon betoogde, dat een erken ning der annexatie van Tsjechoslowakije niet werd overwogen, doch hij zeide, dat er geen twijfel over is, dat indien de consul exequatur zou krijgen, dit een erkenning de facto zou zijn van het Duitsche gezag. Ten slotte gaf Simon ae verzekering, dat er geen"onherstelbaar besluit door de regee ring zou worden genomen vóór het huis op nieuw bijeen zou komen. Grandi over het „stalen verdrag" De geheele Italiaansche pers maakt met ophef melding van een rede, welke de Ita liaansche ambassadeur te Londen, Dino Grandi, heeft gehouden tijdens de Ita- liaansch-Duitsche plechtigheid op de Itali aansche ambassade, in tegenwoordigheid van den Duitschen ambassadeur en tal van te Londen vertoevende fascisten en nazi' ter viering van de onderteekening van het Italiaansch-Duitsoh alliantie-verdrag. Na een lofrede op het „stallen verdrag- sprak Grandi met bitterheid over de „mis dadige leugencampagne tegen Italië en Duitschland". Vervolgens rekende hij af met zekere ge ruchten, waarin het heette, dat hij, Grandi, een tegenstander zou zijn van de Itali- aansch-Duitsche alliantie, om daarna, in het licht van de geschiedenis der laatste twin tig jaren aan te toon en, „wie de eigenlijke vijanden van het fascistische Italië zijn". De Itqliaansche pers noemt deze rede een moedige daad, een politieke gebeurtenis van groot belang, in verband met de plaats, waar ze werd gehouden. Duitsch-Letsch non-agressie-verdrag De minister van buitenlaindschc zaken van Letland, Munters, is op zijn terugkeer uit Berlijn, waar hij enkele dagen heeft vertoefd, Kaunas gepasseerd. Gedurende het onont- houd van den trein heeft hij een onderhoud gehad met den Litauschen vice-minister- president Bizauskas. Den correspondent van Havas deelde Mun ters mede, dat de volgende week het non agressie-verdrag tusschen Duitschland en Letland zal worden onderteekend, nadat de regeering van Letland den minister van buitenla-ndsche zaken van Estland, S e 11 e r, 7.al hebben geraadpleegd, die binnenkort naar Riga zal komen. GEEN PAARDEN MEER IN PARIJS Ingevolge een verordening van den prefect van politie wordt het verkeer met paarden uit de binnenstad van Parijs voortaan ge weerd. Tusschen li en 19 uur mag al het langzame verkeer, waaronder paard-en-wa gens. zware vrachtauto's, handkarren en sleepkarren, geen gebruik meer maken van de hoofdstraten. (Ree1} De „Squalus" zal gelicht worden Het karwei zal weken-lang duren De Amerikaansche marine heeft een begin gemaakt met de taak, den verongelukten onderzeeër „Squalus" met de 26 om het leven gekomen leden der bemanning van den bodem van den Oceaan te lichten. De „Falcon", het reddingsvpartuig, heeft reeds per radio medegedeeld, dat een duiker naar beneden was gegaan, om een perma nente afdalingslijn aan het kanonnendek van de „Squalus" vast te maken. Dit is de eerste voorbereiding, om de an tennes en andere uitstekende voorwerpen, aan de duikboot, die het werk zouden kun nen belemmeren, van 't dek te verwijderen. Dit werk zal dagen, zelfs weken, in beslag nemen, waarbij de duikers den dood en de verstijvende koude op 40 vaam onder het zeeoppervlak trotseeren. Interview met den commandant Een vertegenwoordiger van de „United Press" is er intusschen in geslaagd den com mandant van den verongelukten onderzeeër, luitenant Oliver Naquin, te interviewen. Luitenant Naquin vertelde dat hij op het oogenblik, dat de ramp zich voltrok, in de centrale controlekamer was. Hij wilde, niet ingaan op de technische bijzonderheden, doch wel zeide hij, dat zijn officieren en manschappen voor 100 percent hun plicht hebben gedaan. „Geen oogenblik, aldus spreker, heb ik er aan getwijfeld, dat wij niet gered zouden worden, vooral toen ik hoorde, dat de „Fal con" al onderweg was. De „Sculpin" was het eerst boven ons en verrichtte geweldig veel werk. Ik liet de aanwezige boei los, om onze ligging aan te geven. De achterin het schip gelegen comparti menten werden, naar mijn meening, onmid dellijk door het water overstroomd. Uit de positie waarin wij lagen, bemerkte ik ter stond, dat de in het achterschip gelegen com partimenten onder water stonden. Voor de eerste maal kregen wij water bin nen, toen wij na het duiken op een diepte van 50 voet waren gekomen. Wij leegden terstond alle beschikbare ballasttanks, maar het schip kwam in een hoek van 30 prnden te liggen en zonk vervolgens op den bodem, waar het bleef liggen in een hoek van onge veer elf graden. Wij konden niets doen voor de menschen in het achterschip. .Wij deelden de Momsen-longen uit, doch besloten de „longen" pas in het uiterste ge val te gebruiken. Aan den electrieien Lloyd B. Manness danken wij ons leven. Hij heeft namelijk on middellijk de deuren gesloten naar het ach terschip, zoodat het water de controlekamer niet kon bereiken. Dit werk vereischte bo- venmenschelijke kracht, wegens de scheeve ligging van de boot en door het binnen- nenstroomende water", Accountants kantoor R. KROL Haanple'n 2, Telefoon 395000 's-GRAVENHAGE Dorpsstraat 55, Telefoon 77. ZOETERMEER INRICHTEN WARSCHAU, 27 Mei (Havas). Onbeken den hebben 's nachts zes ruiten vernield van de woning van den Nederlandschen consul in Danzig. Ongetwijfeld dachten de daders ae ruiten' te raken van de woning van den Poolschen vice-commissaris, die de nabijheid woont. De Nederlandsche con sul heeft de aandacht der autoriteiten ge vestigd op het in gebreke blijven der Dan- zigsche politie. Een vertegenwoordiger den senaat heeft excuses aangeboden. Eerste Kamer-camera. Indische begrooting goedgekeurd Minister Welter over de militaire bevelvoering Geen nieuws over de vlootuitbreiding Na de aanneming van eenige kleine wets ontwerpen was aan de orde do voortzetting van de behandeling der Indische begrooting voor 1939. De Minister van Koloniën, de heer Wel- t e r, vraagt den heer Kranenburg, hoe deze weten kan, dat de Minister een kans gemist heeft door niet den inheemsehen candidaat te benoemen. Voor de vervulling van amb ten geldt alleen het criterium van de ge schiktheid, niet dat van den Landraad. Ten aanzien van art. 161bis van de Indi sche Staatsregeling, dat staking verbiedt, zegt de Minister, dat dit niet kan worden gemist. Ook de gezonde groei van de vak- verecnigingen behoeft hierdoor niet te wor den belemmerd. Wat de houding van de Regeering tegen over de N.S.B. betreft, is de Minister van oordeel, dat men deze kwestie moet zien in het kader van de Indische omstandig heden. De ideologieën van de N.S.B. kunnen geen vat krijgen op de groote massa van de iniheemsohen; daardoor kan deze beweging nimmer een grooten omvang verkrijgen. Voor de rust in het land is alleen verant woordelijk de Indische regeering. Wat de bestuurshervorming betreft, men behoeft niet bezorgd te zijn voor de oplei ding van de jongere ambtenaren tot leiden de functies. Ten aanzien van de werkloosheidsver zekering, merkt de Minister op, dat deze primair de taak is van de belanghebbenden zelf, evenals in Nederland. Spr. betoogt, dat het met de olie niet zoo ernstig is, als sommigen meenen en ontkent dat de Indische fiscus niet krijgt wat hem toekomt Wat den hoogen prijs van de ben zine betreft, moet men in aanmerking nemen, dat de distributiekosten in Indiè zeer hoog zijn. De Minister merkt op, dat het met de In dische financiën weer bergafwaarts gaat. thans door enorme stijging van de uitga ven. In drie jaren zijn de defensie-uitgaven gestegen met 90 pet. Er zullen nog belang rijke uitgaven voor de defensie moeten wor den gedaan. Spr. hecht groote waarde aan versterking van de defensie. Doch niet alleen hierin moet men een waarborg zien voor hand having van onze positie, ook de handhaving van een doeltreffend bestuur is noodzake lijk. Het gevoerde beleid voldoet aan alle redelijk eischen op dit en financieel gebied. Spr. uit zijn erkentelijkheid voor de wijze., waarop de Indische begrooting wordt samengesteld. In het imperium vervult Nederland de leidende functie. Hij, die beslist, moet ook betalen. Een formule op grond van de draag- Mislukte ontvoering te Parijs Te Parijs heeft zich een geheimzinnige ontvoeringsgeschiedenis afgespeeld, waarom trent nog geen opheldering is te krijgen. De bekende journalist en hoorspelschrij ver. Roger Petit, werd. toen hij 't minis terie van P. T. T., waar hij een bespreking over radio-aangelegenheden had gevoerd, verliet, door drie onbekende mannen in een voor het gebouw staande gereedstaande auto gesleurd. De wagen reed onmiddellijk met groote snelheid weg. De mannen vertelden Petit in de auto, dat zij hem naar den „chef" zouden brengen. In het Bois de Boulogne kreeg de auto een lekken band, zoodat men gedwongen was te stoppen. Petit slaagde er in de vlucht te nemen en te ontkomen. De bandieten losten verschillende schoten op hem. Hij werd door drie kogels getroffen, doch sleohts licht Toen de inmiddels door Petit gealarmeer de politie in het Bois de Boulogne aankwam, waren de ontvoerders al verdwenen. „NIEUW VESTA" Chr. Tehuis voor jonge en volwassen meisjes die wegens minder begaafdheid of door eenige storing als zwakke wil gebrek aan energie, of door karakterafwijkingen moei lijkheden opleveren. Huiselijke sfeer. Inlichtingen en prosp. op aanvr. bij Dames KOOL WOORTMAN, Doorn, Boschlaan 1. Reel. kracht is niet mogelijk. Ieder jaar kan men zich opnieuw over de verdeeling uitspre ken. Wij moeten de resultaten van de be staande regeling afwachten. Men moet de mogelijkheden van econo mische samenwerking van Nederland en Indië niet geringschatten. Deze samenwer king heeft prachtige resultaten opgeleverd Sur. wijst op den suiker- en den textiel- export. Wat Bojonegoro betreft, betoogt de Minis ter, evenals in de Tweede Kamer, dat deze streek niet door de natuur bevoordeeld is. Er i6 een opvolging van rampen geweest, die ongekend is. Wat den concurrentie-strijd tusschen de openbare en bijzondere scholen betreft, spr. betreurt het, dat juist nu de schoolstrijd naar Indië overgebracht wordt. De oorzaak ligt daarin, dat in de crisisjaren het bijzon der ondenvijs de taak van de Regeering heeft overgenomen. Dit zijn bronnen van kracht, die wij in Indië niet kunnen missen Eerst nu is een aantal bijzondere scholen voor subsidie in aanmerking gekomen. Dit is in het geheel geen achterstelling van de openbare school. In Indië mag de Regeering geen voorkeur hebben voor Christelijk on derwijs. Ook Mobammedaansche scholen kunnen voor subsidie in aanmerking komen. Spr. acht de opmerkingen van den heer De Savornin Lohman ten aanzien van de staatsrechtelijke organisatie van de mari tieme defensie belangwekkend. Hij ontkent, dat de vrees voor competentie-conflicten ge rechtvaardigd is. zoolang men zich aan het geldende staatsrecht houdt. De defensie is inderdaad een imperiale aangelegenheid. De .Minister van Koloniën en de Minister van Defensie zijn het altijd principieel met elkaar eens. Eventueele conflicten moeten daardoor aan de openbaarheid treden. De commandant van de zeemacht moet volledig ondergeschikt zijn aan den gouver neur-generaal. Daardoor zijn conflicten uit gesloten. De Minister is van oordeel, dat de heer Kranenburg veel verschillende zaken in verband brengt met de opperleiding van de Indische defensie. In Indië moet de verde diging op geografische gronden hoofdzake lijk aan de vloot zijn toevertrouwd. Een opperbevelhebber van leger en vloot is in fndië een onlogische constructie, de eonig logische oplossing is commando door offi cieren, voortgekomen uit leger en vloot, onder opper-gezag van den gouverneur- generaal. Een beslissing over de vlootversterking is nog niet genomen. Spr. kan daarom hier over niets mededeelen. Replieken Op de lireede en tevens gedetailleerde rede van Minister Welter, die in de mor genvergadering werd uitgesproken, volgde des middags nog eenige repliek, waaruit we voor ditmaal slechts aanstippen, dat de heer De Savornin Lohman (C.H.) de weergave laakte, welke de heer Kranenburg (V.D.) van zijn betoog had gegeven, iets, waarop Mij gister reeds de aandacht vestig den. In het vervolg konden we nog eens de verschillende opvattingen beluisteren, die reap. door den Utrechtsdhen en Leidschen hoogleera ar worden verkondigd. In den loop van het debat had de heer Lohman de ge legenheid, nog eens te wijzen op de veran deringen, welke de vrijzinnig-democratische politiek od enkele nunten, met name ten aanzien van het buitenland, de defensie en de koloniën, in de laatste jaren heeft onder gaan. Met nadruk wees hij de meening af, alsof hij een standpunt van overheersehing van Indië door Nederland zou hebben be pleit. Het betreft hier een oude kwestie welke reeds lang de gemoederen der belangstellen den in Indische politiek heeft gaande, ge maakt, een kwestie, die, zooals we gezegd hebben, op het oogerblik slechts de waarde heeft, een academisch probleem te zijn. Zulks klemt te meer, waar de tegenstanders het als regel hierover eens zullen zijn. dat. welke regels men ook voor de toekomst, ver of nabij, wenscht te stellen, de huidige wereldcon6tellatie er toe leidt, dat van auto* nomie voorshands geen sprake kan zijn cn eer de nadruk gelegd moet worden op den gezagsfactor, dien ons land uitmaakt. Prof. Kranenburg kwam nog even terug op de kwestie van het opperbevelheb< bersohap; dc heer V ij 1 b r i e f (S.D.) mecui de nog pens te moeten pleiten voor de open* bare school, ook in Indië; de heer Van Rappard (Lib.) kon de gedachte aan slagschepen niet laten varen; en zoo zou er meer te noemen. Nieuwe perspectieven werden na het uitvoerige debat in eerster instantie niet geopend. De Minister heeft eens te meer blij!; gegeven, volkomen deskundig te zijn in allerlei Indische aangelegenheden. Zijn op* merking trof ons. dat eenerzijds gestreefd wordt naar de grootst mogelijke zuinigheid, doch dat anderzijds het gevoerde beleid alle redelijke eischen voldoet. Met genoegen vernamen wij zijn uiteen zetting, dat het bijzonder ondenvijs zich in Indië verdienstelijk heeft gemaakt door het overnemen van arbeid, dien de Regeering, door omstandigheden daartoe gedwongen, geheel of ten deele moest laten liggen, Slechte zouden we willen opmerken, dat het hier een figuur betreft, die niet alleen onder bestaande moeilijke omstandigheden gelding verdient. Het opperbevelhebberschap is een lastige materie. De zaken staan in Indië nu een maal zoo geheel anders. Van zeer veel be lang is de vloot, doch men kan ook wee,- niet zeggen, dat deze vloot het een ei al is, integendeel, ook het landleger heeft een belangrijke functie. En dat levert na tuurlijk kwesties op. Overigens meet er ten aanzien van de defensiekvvesties voor Indië wel steeds eenstemmigheid zijn tusschen beide betrokken Ministers. Het is een voor deel van het parlementaire stelsel, dat even tueel meeningsverschil terstond moet blij ken. Minister Welter was er een voorstan der van, het opperbevel te laten in handen van den gouverneur-generaal. Over de vlootveisterking, overigens een zeer important onderwerp, kon de bewind» man we begrijpen het thans weinig zeggen. Het bc-treft hier immers een zaai;, die het geheele Kabinet aangaat Maar dc beslissing zal niet langer worden uitgesteld dan strikt noodig is. We namen nota van de mededeeling het adrc6 van den heer Briët, dat de bouw van klein materieel niet veel minder tijd kost dan die van groot materieel. Een voor- dee' moge daarmede aan de meening van den heer Briët zijn ontnomen, de opvatting zelf is overigens intact gelaten. De heer Van Vessem verklaarde van het aanvragen van stemming af te zien daar het geringe aantal leden tot andere resultaten zou kunnen leiden. Aldus werd de begrooting z.h.st aangenomen. Een paar kleine wetsontwerpen werden daarna nog zonder debat en z.h.st. aangc4 nomen, Waar gaat U zich vestigen? IN AMSTERDAM P Dan naar he» kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert Nassaukade 119 Telefoon 82521—85421 Westlandgracht 87-1 36.— p. m. Pr. Hendrikplantsoen 96-11 40.— p. m. Idem no 6-IÏ S6.— p. m. 3e Kostverlorenkade 36-bs 37.p. m. Kostverlorenstraat l-II 34.p. m. Chasséstraat 96-1 f 36.p. m. Wonlnglöst en inlichtingen GRATIS U wilt verhuizen HEEMSTEDE biedt U: CENTRALE LIGGING LAGE BELASTINGEN EEN GERIEFELIJK HUIS Vraagt inlichtingen en gratis Woninggids HEEMSTEDE'S WONING-BUREAU C O K Ns. L. KWAK DREEF 276 Telefoon 10636 BILTHOVEN Woningbureau v.h. NIENABER MA K E L A A E S Vraagt gratis gids met kaartje. Koopen en huurders betalen geen provisie. Gemeubileerde VILLA's voor de Zomer maanden. Alle inlichtingen kosteloos. Soestd.weg 270 Z. Telefoon 2155 27) „En de schrijver wekte den indruk van vooruitstrevend heid." „Ik houd hem voor een idealist. Idealisten en theoretici zijn gevaarlijke menschen, misschien geschikt voor studeer kamer en catheder, maar niet voor het practische zakenleven, vooral niet in een groot bedrijf. Daar hebben we pootige lui noodig met een vuist, die ze op tafel kunnen slaan en hun tegenstanders onder den neus duwen." „En desnoods een paar tanden uit hun gezicht slaan?'^ „Waarom niet? Als wij het niet doen, doen zij het ons." „U is een groot theoreticus, evenals de jonge Van den Cornput. Alleen een beetje barbaarscher." .Zooals u wilt. De tijd verandert alles en die verandering vordert nieuwe dingen, misschien wel nieuwe machines. De techniek wordt geweldig. Als we dat op den juisten tijd maar zien." Op den dag der vergadering verrast hen de jonge directeur met een volledig plan. Hij wil een deel van het bedrijf instal- leeren met de nieuwste machines. Het daarvoor bemoodigde geld wil hij nemen van de reserve, die belegd is in solide effecten. Uit het gewone bedrijfskapitaal kan deze groote uitgaaf niet bestreden worden, omdat daardoor een tekort aan kasgeld zou ontstaan. Voor het aanspreken der reserves is echter een besluit van de algemeene verqadering noodig. „Het aantasten van de reserves is altijd een gevaarlijk ding," oppert voorzichtig de president. „Zeker. En daarom moeten de machines in vijf jaar worden afgeschreven en ieder jaar minstens een vijfde van het bedrag in de reservekas terug gestort," antwoordt Arnold gedecideerd. „Waar moet dat bedrag vandaan komen?" „Uit de winst." „Tegenover het aantasten der reserves sta ik zeer ge reserveerd," zegt een ander. De heeren glimlachen om de woordspeling, maar de ge zichten blijven ernstig. De president leest het voorstel nog eens in zijn geheel voor. „Uw plan zit theoretisch uitstekend in elkaar. Maar het zwakke punt is de winst. Dat is een onzekere factor. Als de winst eens blijft beneden het bedrag, dat in de reservekas moet?" „Dat is nog nooit gebeurd." „Neen, maar het kan gebeuren." „Als we zoo in ouden vorm blijven doorwerken, gebeurt het ongetwijfeld." Nu wordt het moeilijk. Wijst de vergadering het voorstel af, dan is de directeur gedekt, maar hebben zij de verant woordelijkheid. Dat qaat niet. dat zou de verhoudingen fun damenteel aantasten. Ze gaan plooien en schipperen, ze willen een compromis. Maat Arnold overtreft zichzelf, hij mobiliseert zijn geeste lijke krachten tot de laatste fractie. Hij heeft zich immers voorgenomen, zich te handhaven en de leiding te voeren met krachtige hand. Daarom drijft hij zich tot volhouden, daarom verdedigt hij nogmaals zijn plannen met juiste, goedgekozen woorden in logische volzinnen. Theoretisch kunnen de heeren niet tegen hem op. En het slot is. dat hij zijn zin krijgt. Het werd tijd. Al zijn geestkracht is verbruikt. Als de ver gadering geëindigd is en de heeren zijn heengegaan, ligt 'daar bleek en vertrokken in een clubfauteuil een uitgeputte overwinnaar. Nu volgt een drukke tijd. Arnold is weer fit. Hij bestudeert prijscouranten en ontvangt vertegenwoordigers, die met verbluffende welbespraaktheid hun waar aanprijzen. Hij wil spoed maken met de nieuwe installatie, die zijn aandacht volledig opeischt en hem menige vermoeienden dag bezorgt. Hij bezoekt fabrieken in verschillende branches, waar kort geleden machines geleverd zijn en informeert naar de resul taten. Het kantoorpersoneel verwondert zich over zijn ac tiviteit. „Dat zou je achter den jongen directeur niet gezocht hebben!" „Ik begrijp het best. Zijn vader was een geweldhebber, die hem er onder hield. Nu pas kan hij zich ontplooien, ongehin derd zijn vleugels uitslaan, en toonen, wat hij kan." „Wat denk jij Tr van?" „Als hij zoo doorgaat, komt alles goed. Dan zul je eens wat zien. Een tijdperk van nieuwen bloei treedt in, we krijgen allemaal salarisverhooging!" „Prosit!" „Wel bekome het u!'" Waardoor komt het, dat ondanks dit optimisme, de ouderen toch een zeker gevoel van beklemming niet vat zich kunnen zetten? Doordat ze gehoord hebben van <w 1 verlaagde dividenden, de maatregelen in de fabriek hebbei zien mislukken en de zwaarte van de taak, die den jongeC directeur wacht, niet durven schatten. De jongeren daal- entegen zijn vol moed. De nieuwe tijd stelt nieuwe eischflj en de vervulling daarvan geeft uitzicht op nieuw en bete, resultaat. 1 1 Het is een feestelijke dag als de machines komen. Di fabrieksmonteurs zijn er bij, om toe te zien bij het afladtf j en de machines te monteeren en in te stellen op het werk De plaatsing vordert diverse vertimmeringen, het aanj i brengen van metselwerk, steunmuren voor de assen en anj dere uitgaven, die uit de reserve niet betaald mogen worden Het duurt een week, eer de machines kunnen draaien. Dan moet het werkvolk worden ingedeeld en aan iedq zijn plaats gewezen. De monteurs verschaffen den werkj bazen inlichting en aanwijzing en vertrekken. Alles is ge reed. Maar de werkbazen staan voor een groote moeilijkheid Ze plaatsen de beste krachten bij de machines en wi moeten ze nu met de mannen, die overschieten? De directeur spreekt met zijn reizigers en noodigt dl districts-vertegenwoordigers en de agenten in binnen- et 1 buitenland ter bezichtiging van de nieuwe installatie. H: 1 wijst op het vergroote productievermogen en de concurred 1 rende prijzen, verwachtingen uitsprekend omtrent het bin- nenstroomen van groote en talrijke bestellingen. 1 (Wordt vervolgd!

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2