Slagschepen zijn heel duur c9* NATIONALE INDUSTRIE WIJDAG a'6 MEI 1939 DERDE BL'AD PAG. 9 Eerste Kamer-camera. Nogmaals de verhouding tusschen moederland en Indië Ook op den tweeden dag van de behande ling aer Indische begrooting vormden de defensie en de verhouding tusschen Moeder land en Indië de centrale punten, waarom heen zich verschillende andere onderwerpen groepeerden. Wat de defensie aangaat, prof. Kranen- burg (v.d.) mocht van oordeel zijn, zooals hij het uitaruikte, dat de geest van oud- Minister De Wilde een schrikwekkende gast was op het feest van de slagschepen, zulks kon niet verhinderen, dat op snelle en in tense versterking van de Indische defensie werd aangedrongen. Reeds eerder had de liberale afgevaardigae, de heer Van Ra p- pard, voor slagschepen het pleit gevoerd, en hetzelfde wenschte hij ook ditmaal te doen, temeer waar hij den indruk gekregen had ,dat eveneens de Minister van Defensie er wel voor voelde. Er kan niet gewacht worden, zoo zeide de heer Van Rappard', geen dag en geen nacht. Nog teveel wordt gere kend op het bondgenootschappelijk karakter van een eventpeelen oorlog, maar do ge schiedenis heeft geleerd, dat staten al te 6poedig aan hun lot worden overgelaten. .Voorts bedenk© men, dat. Amerika in 1946 geheel los is van de Philippijnen. waardoor een gansch andere situatie is ontstaan. Der halve moeten we beschikken over machts middelen, die ons in staat stellen, zelfstan dig onze bezittingen te verdedigen. Met drie a vier slagschepen zijn we veilig, meende deze spreker, want een aanvallende vijand zou minstens over het dubbele moeten be schikken. De bezwaren, die tegen aanschaf fing kunrnen worden aangevoerd, bestreed de afgevaardigde. Zoo achtte hij het nog niet te laat te zijn. En voorts dacht hij, dat er wel dokgelegenheid te vinden zou zijn. Wat de kosten betreft, wenschte hij een lee ning op langen termijn, daar het billijk is, zoo een deel wordt afgewenteld op het na geslacht, nu het gaat om Nederland als ko loniale mogendheid, ook voor de toekomst Tevens vergete men het belang van de aan schaffing voor een verruimde werkgelegen heid niet Nuchter becijferde de heer Kranen- hu r g, dat de zwaarste slagschepen en als we slagschepen noodig hebben, dienen we tegelijk de zwaarste te nemen, want an ders worden we in den strijd toch overtrof fen heel duur zijn, en wel ongeveer f90 ïïullioen elk. Het is volgens Jezen spreker ijiet de vraag, of Indië verdeJigd moet wor den. maar wel wie het betalen zal en hoe de defensie moet worden geregeld. ..Welk© beginselen moeten bij de verde diging gevolgd worden?" aldus stelde de neer Briët (a.r.) voorop. Als een vijand met alle geweld een deel van ons gebied wil hebben, dan zal het moeilijk vallen hem hierin te verhinderen, zoo hij alle krachten er op concentreert Maar wat van belang is, is, dat de verbinding tusschen de bezette punten en het vijandelijke land bestreden kan worden. Op deze wijze zou het nut van het bezette punt volkomen verloren gaan. Wordt hierop toegelegd, dan zal de vijand wel nalaten, bepaalde steunpunten te ver overen. De heer Briët pleit voor duikbooten In het vervolg van zijn betoog liet de heei Briët uitkomen, dat hij het meest gevoelt voor duikbooten, waarbij hij zich baseerde op Regeeringsrapporten uit vroeger tijd. On derzeeërs vormen de kern van de vloot. Op het oogenblik. zijn slagschepen in de mode en wie hierover anders oordeelt, wordt al te spoedig als verdacht aangezien. Het komt er thans echter vooral op aan, dat de Re geering het materiaal aanvult met wat tijdig gereed kan zijn. Aanbouw van klein mate rieel op groote schaal biedt voordeelen en sluit zich nauwer aan bij onzen volksaard. Ook dit laatste verdient uit psychologische overwegingen de aandacht. Voorts noemde de heer Briët als bezwaar tegen slagschepen met name de hooge kos ten. Zeker, do offers moeten genomen wor den, die noodig en nuttig zijn, doch daarbij blijft, de eisch van het geld. Wat te berde wordt gebracht, aldus de heer van Vessem (n.sjb.), is door mijn partij steeds voorgestaan. Alsof zijn partij op een lange historie bogen kon. Dit lid meende daarbij andere richtingen van op portunisme te mogen beschuldigen. Onjuist achtte de R.K. afgevaardigde de heer Bruineman het, dat men in Indië roept om zware versterking van de defen sie, zonder dat men zelf volop bereid blijkt te zijn, te betalen. De Nederlanders in Indië zoo meende hij, zijn er over het algemeen beter aan toe, dan de Nederlanders in het moederland. Wel drong hij aan op een an der systeem voor de kostenverdeeling. Hij erkende, dat de defensie sinds vorig jaar zeer is gevorderd, doch gaf in overweging, >aren bevordert ^V^ol^sivetvaart NUTSSPAARBANK BREDA Catharinastraat 15' Renteberekening 2.7 pCt.'s-jaars Schoolsparen - Spaarbusjes Sale-inrtehVng zich fijn wit scheren Alléén engTos-verkoop Importeur: P. J. TH. SCHUHMACHER, Leeuwarden Telefoon 6305 (Reel.) de maritieme defensie ook voorts te ver- veraterken en niet met het minimum tevre den te zijn, waarbij hij evenwel niet aan gaf, wat voor hem het minimum was. Een zelfde vaagheid merkten we in het betoog van dezen afgevaardigde op. toen hij sprak over de financieele kosten voor de defensie. In buitengewone omstandigheden, zoo zeide hij, kan men genoegen moeten nemen met een niet-sluitendc begrooting, waaraan hij echter een beschouwing vastknoopte, dat het moeilijk te zeggen is, waar nu feitelijk de buitengewone omstandigheden aan vangen. Zoo werden verschillende opinies ten aan zien van de defensie geuit: slagschepen, slagkruisers, duikbooten, enz. Voorshands voelen we ons geneigd, het standpunt van den heer Briët te onderschrijven, dat zich concentreert op de duikbooten, en wel op de door hem aangegeven gronden. Overigens maakt, zooals reeds meermalen werd opge merkt, het meeningsverschil tusschen de deskundigen de zaak er niet gemakkelijker op, afgezien nog van de zeer belangrijke kwestie van de kosten. Ook hierom kan hqt antwoord van den Minister, dat heden ge geven wordt, van groote be teekenis zijn. Nog een bepaald punt is ten aanzien van de defensie ter sprake gekomen. Prof. Kra nenburg heeft de instelling van een technisch-opperbevelhebberschap naast den gouverneur-generaal bepleit, ook omdat deze laatste als regel wel een staatkundige, maar geen militaire loopbaan heeft gehad. De heer Briët wilde de leiding laten aan den gouverneur-generaal. Volstrekte vergelijking met Nederland en Indië in deze kwestie is niet op haar plaats. De tegenwoordige regeling is juist en prac- tisch en voorkomt moeilijkheden, ook al is de gouverneur-generaal niet technisch des kundig. Hij zal zich allicht laten adviseeren. De verhouding Nederland-Indië De tweede aangelegenheid die de tongen losmaakte, was de verhouding Nederland- Indië. Dienaangaande had den vorigen dag de heer de Savornin Lobman voor het oogen blik den nadruk gelegd op den gezagsfactor, welken hot moederland vormt. Op deze wijze meende hij consolidatie te kunnen bewerk stelligen. Prof. Kranenburg kwam hiertegenop. Voor hem was de verhouding van Nederland tot Indië er veeleer een van dienen. Slechts zoo wordt de consolidatie bevorderd. Het Nederlandsch gezag in de overzeesche ge bieden, aldus deze spreker, is daarom sterk, omdat Nederland steeds meer zijn cultuur- taak heeft ingezien en nagestreefd. De huidige politiek -noemde de heer Bruineman er een van consolidatie. Deze tijd kan er niet een zijn van hervor mingen. Dat de regeering zulks begrijpt is een ifSjng van lofwaardige zelfbeperking. De R.K. Staatspartij staat ten aanzien van Indië niet afwijzend tegenover zelfbestuur, maar de huidige situatie stelt nu eenmaal andere eischen. En in dit verband maakte deze spreker de naar we meenen juiste op merking, dat aanhangers van de richting, welke ook door den heer Kranenburg wordt aangehangen, het nog wel eens doen voor komen, alsof bij hen bij uitstek liefde voor Indië aanwezig zou zijn. We meenen onzerzijds, dat de heer Lobman in zijn rede vooral het accent heeft gelegd op den huidigen toestand, zonder dat uit zijn betoog een stelsel voor altijd mag worden afgeleid. Dit laatste was den heer Kranenburg wellicht ontgaan. Inder daad kan men aannemen, dat zelfbestuur in principe niet uitgesloten is, en toch van oordeel zijn, dat voor het oogenblik de na druk moet vallen op het gezagselement Wel leek het ons minder juist toe, zooals we gisteren reeds schreven, dat de heer Isohman zijn meening baseerde op een uilsluitend geografisch-getinte interpretatie van artikel 1 der Grondwet. Intusschen heeft -heel dit debat, waar de Regeeringspolitiek zelv blijkbaar consolidatie bevordert, voor het oogenblik weinig meer dan academische waarde. Jn dit verband vermelden we nog, dat de heer Kranenburg de benoeming van een Europeaan tot voorzitter van den Volks raad betreurde, terwijl de heer -Bruine man hierover anders bleek te oordeelen. Eenige afzonderlijke punten Uit de verdere bespreJiingen deelen we mede, dat de heer Bruineman een woord sprak ten gunste van de Indische pers, doet deze het wel eens voorkomen, alsof in het moederland te weinig belangstelling voor Indië zou bestaan. Voorts drong deze spreker er op aan, dat in Indië op gelijke wijze tegen de N.S.B. zou worden opgetreden als hier te lande, en niet lankmoediger, al ontkende hij niet, dat deze beweging in Indië hard achteruit gaat. Onder meer door de heeren Kranen burg en Bruineman werd een woord van deelneming uitgesproken met de slacht offers van de ramp te Timor. Laatstge noemde heeft er tenslotte met nadruk op gewezen, dat neutraal onderwijs nu eenmaal onmogelijk is, hetgeen ook voor Indië het geval is. Vandaag komt de Minister aan het woord. VOOR NEDERLAND EN N EDER L A N DSC H-1N Dl E Nederlandsch® vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen Op eigen kracht binnengekomen. IJMUIDEN, 26 Mei. Gistermiddag is te IJmuiden binnengekomen de motorkotter „Vier Gebroeders", IJM. 203, eigenaar de heer Wezelman te IJmuiden, welke kotter nabij Norderney is aangevaren door de Nederland- 6che tankboot „Muron", die Maandag j.l. van Amsterdam naar Hamburg vertrokken was. De kotter werd aan den voorateven zwaar beschadigd. Het waterdichte schot heeft het vaartuig drijvende gehouden cn zonder assistentie heeft het IJmuiden kunnen hereiken. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIBGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM Een veenvondst te Taarlo ASSEN, 26 Mei. Dezer dagen is te Loon (gem. Assen) bij het turfgraven in het veen Taarlosch Nijland, een zeer goea geconser veerde bronzen ketel gevonden. Hij is var den vorm, zooals er reeds verschillende in 't Asser museum aanwezig zijn en die Spaan- sche potten worden genoemd. Zij zijn geken merkt door een eenigszins platronden buik- vorm, die door drie pooten, in 't metaal ge klonken, gearagen wordt.. De rand is naar buiten gebogen en voorzien van twee, tegen over elkaar staande ingeklonken ooren. De nog geheel bruikbare en -nagenoeg gave ketel weegt pl.m. 3 kg. De vinder heeft hem niet „schoongepoetst." zoodat de roet-resten (her komstig van gebruik als kookpot) nog aan wezig zijn. Een tweede bijzonderheid is dat de ketel een teeken, gelijkende op een huis merk vertoont. Onder oe vele. in venen ge vonden Spaansche ketels in het genoemde museum draagt er slechts één 'n huismerk- vormig teeken. Een der driepootige ketels vermeldt ingegoten: 1574, vermoedelijk het jaartal van vervaardiging. M.S. SOMMELSDIJK TE WATER GELATEN ROTTERDAM, 26 Mei. Gistermiddag is van een der hellingen van de Odcnse Staalskib- vaerft te Odense (Denemarken) met goed gevolg te water gelaten het oubbelschroef- motorschip Sommelsdijk, bestemd voor de Holland Amerika Lijn te Rotterdam. De plechtigheid werd verricht door mevrouw Ringsted, echtgenoote van den directeur, in tegenwoordigheid van den directecteur der H.A.L. den heer F. C. Bouman. Officieele berichten HOOP DOET LEVEN Onze brave roode vrienden Zijn ontroerend aangedaan Dat De Wilde heengegaan is En Colijn alleen laat staan". Zeker, zeggen zij welwillend, Heeft Colijn veel werk verzet, Maar het is een sof geworden Met zijn „Christlijk" Kabinet. En dat vinden zij geen wonder: Nu Defensie schatten kost Kon men méér miljoenen storten Op de werkeloosheidspost! Logisch, niet? Hoe meer je uitgeeft ln een tijd van hooge nood, Hoeveel dikker je de boter En de kaas legt op je brood.' Volgens deze redeneering Zegt de roode volkspartij: Wat geen huismoeder zal wagen Menschenlief, dat durven Wij! Dat Colijn t niet meer kan klaren Is zoo duidelijk als iets, Waarde Roomsche kameraden Wij staan klaar! Wij staan voor nietsJI 't Kabinet-Colijn, je ziet het, Is zoo door en door verzwakt Dat het tijd wordt dat Wij zorgen Dat er weer wordt aangepakt! „Hoop doet leven!" blijft het motto Van de roode vriendenschaar. Als Colijn maar wil verdwijnen Brengen Wij 't wel voorelkaar! Ja, precies als bij de Belgen, TFaar De Man de leiding nam En zoo rap aan het ontijdig Einde van zijn kunsten kwam (Nadruk verboden) LEO LENS In het Nederlandsch paviljoen op de Internationale Watertentoon* stelling te Luik trad H.M. de Koningin als gastvrouw e jegens deri Belgischen Koning op. Tijdens den rondgang der vorstelijke be v - .i v' Op het terrein nabij het Orderbosch te Apeldoorn werd gisteren door den commandant van het veldleger namens en in opdracht van H.M. de Koningin een standaard uitgereikt aan het eerste regi ment huzaren-motorrijders. Na afloop van het bezoek aan het Nederlandsch paviljoen op de Water tentoonstelling te Luik verlaten H.M. de Koningin en Z.M. Koning Leopold het gebouw. 'Aan den met vlaggen versierden aanlegsteiger verlaten H.M. de Koningin en Z.M. Koning Leopold het jacht, waarmede de vorstelijke personen naar het terrein van de Internationale Water- tentoonstelling te Luik voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9