r. WEEMOEDIGE HERINNERINGEN AAN KONINGIN ASTRID Stekeligheden ONRADS Waf efen we volgende weel KUIJPERS' STOFFENHUIS „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE VAN DE VIJF SAMENWERKENDF CHRISTELIJKE DAGBLADEN 2227 MEI 1939 B Zij toonde herhaaldelijk veel belangstelling voor ons land Het bezoek van onze Vorstin aan den Koning der Belgen brengt ons. evenzeer als het bezoek van Koning Leopold in den loop van het vorig jaar zulks heeft ge daan. de dagen in herinnering, toen Koningin Astrid nog leefde aan de zijde van haar gemaal. Met welk vreugde zou zij er zich toe gezet hebben de hooge u uit "Nederland een hartelijke ontvangst te bereidenl De uitnemende eigenschappenwaarover zij beschikte, laten geen twijfel over. dat zij hierin volkomen zou zijn geslaagd. UITNEMENDE eigenschappen, inderdaad, daarover beschikte zij, en wanneer in deze dagen de banden tusschen de beide landen, juist een eeuw na de definitieve scheiding, eens te meer nauwer worden aan gehaald, past het ook, nu onze Koningin België bezoekt, in eerbied te denken aan haar, die steeds van erkentelijkheid jegens Nederland bezield is geweest, die meer dan eens hier een kijkje is komen nemen en bij herhaling een onvergetelijken indruk ach- Bekend is gebleven, het bezoek, dat eind April 1935 aan de bollenstreek werd ge bracht. Een boottochtje over de Kaag werd hieraan vastgeknoopt Het aardige was, dat de bootsman eerst na het tochtje vernam, wie hij had mogen varen. Tot tweemaal toe ging Koningin Astrid, die altijd veel van bloemen gehouden heeft, toen naar de Flora-tentoonstelling, welke destijds te Heemstede werd gehouden. Al was heel dit uitstapje incognito bedoeld, zulks kon niet verhinderen, dat verscheidenen bemerkten, wie zij voor zich hadden, en vooral z ij zul len aan Koningin Astrid goede herinnerin gen behouden. Kort na dit bezoekje aan ons land vertrokken de beide Koningskinderen Prinses Josephine-Charlotte en Prins Bou- dewijn vanuit België naar Noordwijk, waar zij logeerden ten huize van burgemeester van de Mortel en op deze wijze volop in de gelegenheid waren, de Nederlandsche taal te leeren. Allerwege won zij sympathie Was dus Koningin Astrid ten onzent gaarne gezien, het spreekt wel vanzelf, dat de be langstelling voor haar persoon vooral in België bijzonder groot was, en dit was met name hierom opmerkelijk, omdat Astrid, van geboorte een Zweedsche, eerst later on der het Belgische volk haar residentie ver kreeg. De geschiedenis biedt voorbeelden te over van vorsten en vorstinnen, die uit den vreemde kwamen en er niet in slaagden, de liefde van him nieuwe volk te winnen. Doch voor Astrid was reeds terstond en overal een overvloed van sympathie te on derkennen. Toen zjj voor het eerst, gekleed in een witten bontmantel, te Antwerpen voe aan land zette, won zij met haar lieflijke ge stalte terstond de harten van allen, die van deze ure getuigen konden zijn. En al spoe dig bleek, dat de indrukken, die men hierbij van haar had gekregen, de juiste waren. Immers, voortdurend heeft Kroonprinses en later Koningin Astrid zich onderscheiden door bijzondere kwaliteiten. Een groote steun was zij daarbij voor haar echtgenoot Leopold, die, na het smartelijk ongeval, zijn vader overkomen, geheel onverwacht tot de regeering geroepen werd. Het jonge paar vertoefde meestentijds op het slot Stuyvenberg, een mooi buiten, voor zien van een fraaien tuin en met een prach tig uitzicht over de stad Brussel. Hier kon Astrid haar talenten ontwikkelen, en het was geheel volgens haar inzichten en ad viezen, dat het huis werd ingericht en later ook verbouwd. Zij beschikte over veel smaak, kon zuiver kleuren kiezen en had er veel slag van, op aardige wijze bloemen te rangschikken, iets wat wel wees op de liefde,-die zij had voor de natuur. Voorts hield zij van goede boeken, las gaarne, be oefende met graagte verschillende takken van sport, en, wat zeer belangrijk is, zij verzorgde haar correspondentie met groote nauwgezetheid. Niet gauw zou het gebeuren dat zij een verjaardag uit den kring van haar familie vergat. Een beminde vorstin, een zorgzame moeder Zoowel Leopold als Astrid legden altijd veel belangstelling voor reizen aan den dag. Soms was het een voortdurend koffers-pak ken en weer leeg maken, al moet gezegd worden, dat Astrid het er altijd op aan leg de, zoo weinig mogelijk mee te nemen, mts wat men van een Kroonprinses of een Ko ningin, die toch veel bij de hand moet heb ben, misschien niet dadelijk verwachten zou. Van de reizen, door beiden gemaakt, noemen we de tochten naar Belgisch Congo en vooral naar ons Indië, waarbij Astrid zich incognito had doen inschrijven als „gravin de Réthy". We vertelden reeds, dat ook ons land enkele malen bezocht werd. Toen Astrid eens met haar vliegtuig een tusschenlandmg op Schiphol maakte, grepen de menschen uit den omtrek de gelegenheid aan, om het toe stel van binnen in weinige oogenblikken te Versieren met een schat van bloemen, iets, waarvoor de hooge gast zeer dankbaar was, zooals ze voor alle attenties uiting gaf aan haar erkentelijkheid. Men zou uit deze kleine opsomming mis schien kunnen afleiden, dat er na al deze werkzaamheden weinig tijd over bleef. Doch altijd was Astrid vol van liefderijke belang stelling, als het haar kinderen betrof. Naast een hartelijk beminde vorstin was zij ook een zorgzame moeder van haar drie kin deren, een meisje en twee jongetjes. En te vens legde zij groote belangstelling aan den dag voor allerlei maatschappelijken arbeid. Zij bewoog zich gaarne onder de menschen en meermalen wandelde zij over straat, zon der dat de voorbijgangers haar opmerkten. De natuurlijke gratie van haar persoonlijk heid kwam wel heel duidelijk uit Het is bij deze vorstelijke vrouwe, dat onze gedachten toeven in deze dagen. Eind Augustus 1935 ging de droeve mare door de wereld, dat de Koningin der Belgen, Ko ningin Astrid, bij het dorpje Küssnacht aan het Zwitsersche Vierwaldstattermeer om het leven was gekomen. De schok was zwaar, vooral voor haar gemaal en kinde ren, maar voorts voor heel haar volk en voor allen, wier sympathie zij gewonnen had. De herinnering aan haar is gebleven als aan iemand met een warm kloppend DE receptie van Katie en Frederik is zonder ongelukken afgeloopen. Er zijn slechts vier blauwe regenjassen en acht hoeden voor eenige etmalen van eigenaar verwisseld en op het oogenblik. dat ik dit schrijf is iedereen weer in 't bezit van zijn rechtmatig eigendom, nadat mijn winkel gedurende eenigen tijd dienst heeft gedaan als een soort ruilbureau. Er hangt aan den kapstok, die zijn plaats in het portaaltje heeft herkregenalleen nog een oude vette en gedeukte gleufhoed, waarvan de eige naar onbekend is. Ik vermoed, dat hij ook verder onbekend wenscht te blijven, omdat hij in die receptie van ons eindelijk een goede gelegenheid heeft gevonden om zich van dat hoofddeksel te ontdoen of omdat hij den moed mist om het als het zijne te erkennen. Enfin, van de Hinkelmannen zal het niet zijn, want dat waren allemaal kerels, de ouwe en de jonge, met enorme omgeslagen blinkende boorden, parels in hun dassen, revers die op een centimeter na buiten hun schouders staken en zwarte vesten, onberis pelijk over bolle buiken gespannen, terwijl de vrouwen sleepjaponnen droegen met halve bloote ruggen en allemaal pas naar den kapper waren geweest, zoodat ze ge schoren nekken lieten zien en stijve versch gelegde krullen in de doffe haren droegen. Ze vormen dan ook niet voor niets met elkaar de directie, procuratie- en filiaal houders van een welvarende vleeschwaren- fabriek, waarvan Frederik, na zijn middel bare handelsschool, bestemd is om de hoofd boekhouding te 'gaan voeren. Hij, als de jongste, is nog wat slungelachtig en onhan dig, maar hij zal ongetwijfeld in de familie sfeer dat stempel van „arrivé" te zijn wel spoedig erlangen. Wij zouden ons door die Hinkelmannen niet laten kennen, maar ik ben bang, dat dat toch wel is gebeurd. Was ik niet een schrale zwarte armoedzaaier met mijn sik, verge leken bij de gladgeschoren onderkinnen van Hinkelman Sr? En was Daatje niet een spelonkie-vrouwtje in haar zwarte japon met hqar kanten borstje en haar gouden Zeeuwsche broche, vergeleken bij mama Hinkelman, die het in gewicht nog van Daatje wint en wier enorme worstarmen uit de strakke mouwen van een gele zijden ja pon persten, terwijl ergens in de diepte haar enormen boezem een agaath aan een gouden kettinkje het rose vleesch van haar „open hart" accentueerde? Is Jan in zijn zwarte colbertje van zijn trouwdag ooit duidelijker een eigenwijze frik gebleken GROOTE MARKT 8 ROTTERDAM HANDWERK - BENOODIGDHEDEN dan in dit gezelschap? Viel de brigadier zijn vette blauwe pak, waarin hij zich zeer duidelijk onwennig gedroeg, niet uit den toon? En was onze Piet, overgekomen uit Hendrik Ido Ambacht, in zijn schreeuwen de plus-fours geen voortdurende aar op de plechtigheid van het onberispelijk zwart der vleeschwaren-menschen? Katie en Ketie waren bekoorlijk in hun frissche nieuwe jurken, maar het was „toch voor- deeliger" vergeleken bij „Hirsch en Co' ook Toos en Lies konden, zonder sleep en met de knotjes in hun nek, de concurrentie geen oogenblik ernstig voeren. We stonden in een rijtje om de felicitaties in ontvangst te nemen maar het viel me op, dat verschillende gasten na de brillante Hinkelmannenschaar gefeliciteerd te hebben wel eens aarzelden of Piet en Toos et brigadier wel bij de familie hoorden of dat zij mogelijk er per ongeluk als gasten tus schen waren geraakt. Ik had natuurlijk sigaren van een dubbeltje moeten koopen, maar ze waren helaas slechts van zes en ze zagen er niet duurder uit ook. De roode port had sherry moeten zijn en in elk geval had het etiket van de port er mders uit moeten zien. Enfin, de Hinkelmannen hebben duidelijk gedemonstreerd, dat ze joviaal waren, r schen van de wereld, die zich ook in situatie als deze schikken wilden. Ze waren als 't ware door hun eigen voortreffelijke existentie mild en toegeeflijk gestemd tegenover de minder welvarende familie, waarmee zij zich allieerden. Wij waren nette menschen (zoo zag men ze denken) ei konden niet verwachten, dat iedereen hun flair en bon-ton bezat. Frederik mocht dat meisje hebben, 't Was een frisch kind de vleeschwaren zouden haar wel verder opknappen. Enfin, die receptie is als een soort lawine over ons heengegaan. Ik heb 's nachts droomd, dat ik niet meer ophouden kon met glimlachen en dat ook verder geen sterveling ter wereld nog ernstig kijken kon. Ik kan geen mooie bouquetten meer zien of ruiken. Ik kan geen hand meer schudden. Wat is het na zoo'n avond heer lijk rustig op 't kantoortje achter den win kel. Ik ben eens lekker onderuit in mijn draaistoel gaan zitten en heb gezegd: Poeffff, la-la, brrr. Het zonnetje scheen door het kleine raampje op mijn vloeilegger. En bij mijn buurman kakelden de kippen. Tk zakte in een dutje en kreeg weer 'n stukje nacht merrie. (Dat is aardig, dat jij ook nog komt, bedankt voor je mooie bloemen of was het een peper- en zoutstel of zes fruitmesjes of een tinnen vaas?) Poefff, la-la, brrrr. Zoo teeken ik dan MIJNHEER DE MAN. DE „VEERTIG" gepasseerd Verschil tusschen de vroegere en tegenwoordige generaties DE hedendaagsche vrouw zal niet alleen gaarne zoo lang mogelijk een jeugdig voorkomen behouden, doch vóór alles zal zjj gaarne gezond en krachtig blijven. Tusschen beide wenschen ligt een onderling verband, omdat het een met het ander sa menhangt. Vroeger werd de vrouw van middelbaren leeftijd tot de ouderen ge rekend en haar leven was veel minder ge- complicelrd dan zulks tegenwoordig het ge val is. Zij was op dertig-jarigen leeftijd reeds bezadiger dan de tegenwoordige vrouw, die den middelbaren leeftijd reeds lang overschreden heeft. Zeer veel werkte haar uiterlijk voorkomen hiertoe bij, want inderdaad is een groot verschil waar te nemen in de kleeding van drie of vier ge neraties terug en die, welke thans als mo dern geldt. Vrouwen van ongeveer veertig jaren staan nog in het volle leven en zelfs nog velen, die twintig en meer jaren ouder zijn, zien er vlot en jeugdig uit, zwemmen, fietsen of maken groote wandelingen. Zij houden zich op de hoogte der moderne lit teratuur, lezen couranten, stellen belang in actueele vraagstukken en houden op deze wijze ook den geest frisch. Ook mannen zagen er vroeger oud uit vóór hun tijd, liepen met weloverwogen passen. Zij vertegenwoordigden de gedegen burger lijke soliditeit en gevoelden zich buitenge woon behagelijk. Geen wonder, dat de vroegere mannen en vrouwen op deze wijze een zeer korte jeugd hadden en een langen, rustigen „ouderdom". Van sport was geen sprake en de zware maaltijden en de weinige beweging werkten er niet toe mede, vlotte, vlugge menschen te kweeken. Vervetting, hart-bezwaren, gal- en nierziekten kwamen zeer veel voor, evenals verschillende andere ernstige kwa len, waarvan vele thans, mede door de steeds nieuwe wetenschappelijke ontdek kingen op medisch gebied, met meer suc ces bestreden kunnen worden. Wij zien vele grijzende mannen en vrouwen, die nog van al de genoegens, die het leven biedt, weten te genieten .terwijl men in vroeger jaren een oude jeugd had. Een vrouw van vijftig jaar, die sportief aange legd is, haar lichaam goed verzorgt en zich niet grootmoederachtig kleedt, is inderdaad nog jong te noemen. Heeft zij daarenbo ven nog een levendig en opgewekt tempe rament, dan geeft men haar niet meer dan veertig jaar, terwyl een veertigjarige haar levenswijze gerust op dertig kan terug stel- Zij houden geen rekening met de lange reeks van jaren en werken! .werken! om dat dit haar de ware levensvreugde brengt. Statistieken hebben vastgesteld, dat het geen zin heeft te beweren, dat lichaams- en geestkracht noodzakelijk moeten verzwak ken, wanneer men een bepaalden leeftijd heeft overschreden. Indien men regelmatig en onder gunstige omstandigheden leeft, be hoeft men tusschen dertig- en zestig-, soms zelfs zeventig jarigen leeftijd geen ingrij pende veranderingen te bespeuren, indien men althans gezond is. Jong blijven be teekent opgewekt en blij moedig door het leven trachten te gaan. waardoor men zich nimmer te oud gevoelt om te blijven werken, want in dit laatste ligt het geheim van een lange jeugd be sloten. De vroegere keizerin Catharina van Rus land, en Ninon de Lenclos, die tot op hoo- gen leeftijd zeer goed geconserveerde vrou wen waren en zelfs nog vereerders hadden, behoorden tot de uitzonderingen. Zij bleven door haar levendig temperament zóó jeug dig, dat de charme die van haar uitging, met haar jaren spotte! Geheel verschillend van een twintig jaar terug is ook het kapsel, dat het overgroote meerendeel der vrouwen thans draagt, en dat ongetwijfeld jeugdig staat, hetgeen ook van de kleedig gezegd kan worden. Al deze factoren en zeker niet in de laatste plaats de aandacht, die aan de moderne voeding besteed wordt, houden de menschen veel langer jonger en gezond. Toch waren er ook in vroeger jaren veel mannen en vrouwen, die op ouderen leef tijd nog.boven hun tijdgenooten uitblonken. De componist Haydn componeerde op 67- jarigen leeftijd de „Jahreszeiten" en toen hij 69 jaar was „Die Schöpfung". Tintoretto, de groote Italiaansche schilder heeft op 74- jarigen leeftijd een schilderij gemaakt van het paradijs, dat enorm groot was. Alexan der von Humboldt begon op 76-jarigen leeftijd een driedeelig boek „Kosmos", dat hij gereed had, toen hy tachtig jaar Ook thans hebben wij nog menschen in ons midden, die op vergevorderden leeftijd nog veel presteeren, waarbij wij in de eerste plaats wel aan onzen minister-president Dr Colijn denken, die binnenkort zijn 70sten verjaardag hoopt te vieren. Wij behoeven slechts met open oogen rond om ons te zien om te kunnen waarnemen, hoeveel menschen van omstreeks zeventig jaren nog harde werkers zijn en zelfs nog op ouderen leeftijd. Menschen, waarop de wereld trotsch kan zijn en die met dank baarheid herdacht zullen worden door ko mende geslachten. Groentensoep Gestoofde varkensniertjes Bloemkool Vanille-chocolade pudding MAANDAG Runderlapjes Raapstelen Citroenvla DINSDAG Aardappelkoekjes Gekruide rijst Compote WOENSDAG Kop bouillon Spaghetti met tomatensaus Fruit DONDERDAG Gehakt Stoofsla Broodommelet met jam Gev. vleeschpannekoek Spinazie Appelmoes ZATERDAG Nasi goreng Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hieronder VANILLE-CHOCOLADE-PUDDING. 1 1. melk; 150 gram suiker; 1 stukje boter; 1 pakje chocolade-custardpudding; 1 pakje vanille-custardpudding. Deze toespijs is heel gauw te maken en tevens zeer voordeelig, een factor, die tegenwoordig van zeer groot belang is. We koken in twee pannetjes de melk, in elk ongeveer vier kleine theekopjes, de rest blijft, om in 2 kommetjes de chocolade- en vanillecustardpudding aan te maken. Is er reeds suiker bij de custard, dan verdient het toch aanbeveling om nog één flinke eetlepel bij de kokende melk te voegen. In geval er geen suiker in het puddingpoeder is, doen we bij de vanille y2 ons theekopje en bij de chocolade ruim y2 kopje. We maken eerst de vanillevla, door de aangemengde custard bij de kokende melk te voegen en alles roerende even door te laten koken, pan van het vuur, helft van de boter bij voegen en daarna flink gedurende eenige minuten opkloppen. Het andere custardpoe- der op dezelfde manier klaar maken, daarna een glazen schaal, laag om laag met witte en bruine pudding vullen. Het kloppen mag niet vergeten worden, daar de pudding hier door, alhoewel geen eieren gebruikt zijn, veel luchtiger wordt. AARDAPPELKOEKJES 500 gram gekookte aardappelen; 2 eetlepels bloem; 1 ei; zout; gehakte peterselie; 50 gram ger. kaas; 50 gram kruim van oud brood; 2 a 3 eetlepels melk; 30 gram boter en boter of slaolie om te bakken. Aardappelen op een zeef raspen en daarna vermengen met de gezeefde bloem, zout en geraspte kaas. Het ei wordt geklopt en ver mengd met de melk, daarna met de gesmol ten boter by de bloem gevoegd en van dit alles wordt et., deeg gekneed, waaraan ten slotte ook de gehakte peterselie wordt toe- Een ideale haartint en een betooverende glans Vroeger bezongen de dichters de soudon glans LUMIN'EX ls een plantaardige kleurspoellng, geen verf. LUMINEX ls een creatie van de „Laboratolres Instanto Vite". Importeur voor Holland en Koloniën H. MESKER, Tas man straat IDS, DEN HAA.G (Adv.) gevoegd. Het deeg wordt daarna uitgerold op 1 c.M. dikte, waarna men er ronde koek jes van vormt, die in boter of slaolie aan beide kanten goudbruin gebakken worden. Warm opdienen bestrooid met geraspte kaas. SPAGHETTI MET TOMATENSAUS (Spaghetti con sugo) 250 gram spaghetti (of band maraconi); water; zout. Voor de saus: 1 groote ui; 1 wortel; takjes selderij en peterselie; 2 eetL tomatenpuree; 1 ons kalfsgehakt of een sausijsjes; slaolie. Water (ongeveer 11.) met zout aan de kook brengen, spaghetti er in doen en deze flink laten doorkoken gedurende 20 min., water moet steeds flink in beweging blijven. De saus vraagt meer tijd en wordt ongeveer V/$ uur van te voren opgezet, waarna men een groote ui zéér fijn hakt met worteltjes en groene kruiden. Slaolie goed verwarmen, haksel toevoegen en in de olie laten fruiten niet te bruin laten worden; gehakt ook nog enkele minuten mee braden en daarna de puree erbij voegen en ongeveer 3 kopjes water. Alles aan de kook brengen en daar na op zeer lage pit laten sudderen totdat de saus vrij dik ingekookt is. Spaghetti opgie ten op zeef of vergiet en opdienen op diepe borden met in het midden enkele lepels saus. Bestrooien met geraspte kaas. Een voorjaarstoilet in marineblauw, de groote modekleurmet een bolero Knippatronen. ~D Nu de zomermode ons dit jaar overstroomt met allerhande modellen, waaruit elke vrouw het voor haar meest geschikte kan kiezen, zal ook dit zomercomplet, voor jeugdige en slanke figuren zeer ge wild zijn. Zeer sportief zal het pakje worden wanneer men het rokje met het bo lerojasje maakt van linnen, waar bij een blouse uit de moderne ge nopte waschzijde. Meer gekleed zal het geheel worden wanneer men het rokje met de bolero maakt uit lichtgrijze soepele wollen stof, met een blouse uit een klein-gebloemde zijde, toile de soie, of dhantung in af stekende tint, b.v rose, blauw of cy- clame. De blouse wordt ge dragen met een klein kopmouwtje evenals de bolero. In de mouw van de blouse en in die van het boleropakje wordt een kleine vulling gewerkt, die klaar in de fournu- turenzaken verkrijg baar is. NO. 34 dg blouse van knoo- pen voorzien, die het jasje op de blouse, zoo noodig, vasthouden. Men kan het patroon voor het pakje be stellen mét of zonder blouse. De benoodigde stof wordt bij de patronen aangegeven. Men meet de volgende maten: De halve bovenwijdte, van middenachter, onder den arm doormeten, tot middenvoor. De lengte van den rok, vanuit de taille, zoo lang men den rok wenscht. De taillewijdte strak om de taille. De heupwijdte, om het breedste gedeelte vam de heup, 20 a 25 cM. beneden de taille. De voorlengte, van den halskuil, tot laag in de taille. De ruglengte, van den halsknokkel tot laag in de taille. De prys van het op-maat-gemaakte patroon van het boleropakje bedraagt 50 cent, van de blouse 40 cent en van het boleropakje en blouse te zamen 80 oent plus 5 cent porto, toe te zenden aan de Redactie van „Van en Voor de Vrouw, adres: Administratie van ons blad Bestelbon voor patroon No. 34 Ondergeteekende wenscht te ontvangen het patroon van het boleropakje No. 34, mét blouse zonder blouse (s.v.p. doorhalen wat niet wordt gewenscht), waarvoor bijgaand het bedrag in postzegels. Halve bovenwijdte Lengte van den rok Taillewydte Heupwijdte Voorlengte Ruglengte NUTTIGE WENKEN Kleine zorgen voor de parapluie. Hoe komt het toch, dat vele parapluies na een kort gebruik reeds zooveel van hun nieuwe aan. zien inboeten? Meestal wordt een door en door natte parapluie zonder meer in den standaard geplaatst inplaats dat men hem „half' geopend uitzet of met het handsvat naar beneden laat uitlekken. Indien de pa. rapluie nat in den bak gezet wordt, verza. melt het vocht zich in het benedeneinde en zullen de baleinen gaan roesten. Veel veretandiger is het om een natte zijden parapluie met een doek af te nemen, waar door men het meeste water afneemt. Verdei mogen de baleinen niet vergeten worden. Ook deze veegt men af, liefst van tijd tot tijd met een doekje met enkele druppels slaolie. Zulks voorkomt roesten en breken der ba- leinen. Zwarte parapluies, die door veelvoudig ge- bruik ietwat vaal geworden zyn, neemt men af met een sponsje, gedrenkt in spiritus. Bloedvlekken behandelt men met 2 pet. op- lossing van ammoniak, naspoelen. Verf vlekken worden met terpentijn behan- deld of het benzinoform. Oude vlekken be strijkt men met boter en behandelt ze daar- na als voor vet is aangegeven. By pas ontstane roestvlekken kan men vol staan ze met lauw zeepsop te behandelen. Andere vlekken laat men in een verdunde zoutzuur-oplossing inweeken, daarna met zeepsop behandelen en naspoelen. Geen vlekkenstiften gebruiken. HET MEESTE SUCCES MET DEZE PATRONEN bereikt U met STOFFEN uit HOOGSTRAAT 240 - ROTTERDAM 3e huis vanaf de Hoofdsteeg Op vertoon van deze annonce 10 korting. DORDRECHT, Voorstr. 239, Tel. 4985 DEN HAAG, Spuistraat 38, Tel. 110830 Weimarstraat 108 SCHEVENINGEN, Badhulsstr. 170 B LEIDEN, Maarsmansteeg 8, Tel. 685 ROTTERDAM, Jonker Fransstr. 67, TeL 52794 UTRECHT, Steenweg 11, TeL 11593 GENEESKRACHTIG HOESTWEREND BIJENHONING Zuivere Bijenhoning 0.37 p. pond; 3 ponds potten 1.—. Emmertjes inhoud, 9 pond, 3.50. Alléén emmertjes franco huis. Fa. K. J. HUIGEN, Raampoortstraat 21 Giro 279760 Tel. 43664 ROTTERDAM Ruwe honing ls een echt natuurproduct, dat sterk maakt en kracht geeft aan Uw zenuw gestel in groote mate. Depót voor LEIDES en Omstreken: Reformhuis Ligthart, Ter» weeweg 84, Oegstgeest, Telefoon 1610; Depót V. DEN HAAG: Westeinde 194, TeL 33689i

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8