STADSNIEUWS VRIJDAG 26 MEI 1939 TWEEDE BL7AD PAG. 6 INTERNATIONALE INVLOED IN KOLONIAAL BELEID Inaugureele rede Prof. Mr F. M. baron van Asbeck Met een rede onder den titel „Internatio nale invloed in koloniaal bewind", aan vaardde mr F. M. Baron van Asbeck, van wege de stichting Leidsch Universiteits- Fonds, benoemd tot bijzonder hoogleeraar in het vergelijkend koloniaal staatsrecht aan dc Rijksuniversiteit te Leiden, Vrijdag j.l. zijn Spr. begon met er op te wijzen, dat de ver gelijkende studie van het koloniaal recht vam den beoefenaar ook gezette aandacht vergt voor rechtsntwikkeling en -voorssellin- gen van de moederlanden, hetgeen hij met een voorbeeld, ontleend aan het koloniale onderdaanschap in het Britsche en Fran- sohe rijk, verduidelijkte. Sedert het eind der 19e eeuw evenwel is ook een internationale invloed in koloniale rechtsontwikkeling en bewind merkbaar. Spr. stelde de vraag, hoe deze zich uit, welke kracht hij bezit? Een dgl. invloed kon zich moeilijk doen gelden onder het stelsel van assimilatie, verticale afscheidingen in stand hield tus- schen de koloniale gebieden, als verleng stukken van de moederlanden beschouwd. Doch na het groote feit, waarbij spr. stil stond, der ontdekking van de inheemsche maatschappij welke in verschillende rijken op verschilende tijdstippen en onder onder ling afwijkende omstandigheden plaats vond, (in N. I. o.m. de openlegging der Indo nesische cultuur, de ontdekking van het adatrecht), waardoor de overeenkomstige ge steldheid der vraagstukken van verschillen de koloniale gebieden in het licht trad, werd de weg voor internationaal overleg en voor inwerking eener internationale rechtsover tuiging geëffend, te eer doordat in dezelfde periode het internationale recht een ruimer veld dan dusver ging bestrijken, nl. naast territoriale en politieke problemen ook wel- vaarts- en sociale stoffen binnen zijn wer king ging betrekken. De internationale belangstelling in kolo niaal bewind trok zich van den aanvang af samen op twee punten, de gelijkmaking van economische kansen voor de westcrsche volken en de staatkunde jegens de inheem sche bevolkingen. Spr. karakteriseerde den arbeid der Berlijnsclie en Brusselsche confe renties van 1885 en 1890 als grondwetswerk. De uitwerking in meer gepreciseerde rege lingen,, grootendeels in de nationale wetge vingen geschied, voltrok zich op het inter nationale veld eenerzijds in bindende ver dragen, anderzijds in niet-hindend overleg. (VVat het verdragsrecht betreft, constateerde spr., dat het geringen omvang erlangd en zich tot negatieve richtsnoeren van bewind beperkt heeft; het gaat nl. om bestrijding .van kwalen en afweer van gevaar, doch treedt niet met positieve maatstaven de ko loniale maatschappij binnen. Een uitzonde ring maken de mandaatregelingen, die iets meer dan de vooroorlog6che akten precisee ren de positieve bevordering van het wel zijn der bevolkingen, en vooral de drie ko loniale arbeidsconventies der laatste 9 jaai. Een grootere bijdrage tot het vinden van positieve, richtsnoeren van koloniaal bewind levert het internationaal overleg. D'it ge schiedt grootendeels nog in losse -con leren tics, waarvan spr. de twee- Bandoengsche van 1937 releveerde, in incidenteele commissies zooals de grond6toffencommissie, en voorts vooral in het mandaalstelsel. De mandaten- commissie n.L, betoogde spr., is niet een tribunaal, maar een permanente commissie ,van periodiek en boven-nationaal overleg, zoowel van haar leden met de vertegen woordigers der mandaat-mogendheden als onder elkaar. Spr. ging daarop na de facto ren dn samenstelling en bevoegdheden der commissie welke haar in die functie van overleg steunen, welke haar remmen. Toch zijn langzamerhand enkele positieve richt snoeren van beleid aanvaard, i.h.b. wat be treft het karakter der tuteel als grondslag .van het mandaatstelsel. Uit de twee constateeringen, dat positieve richtsnoeren nog schaarsch zijn en dc erva ring met internationale organen beperkt, trok spr. de waarschuwing dat de hier en daar vernomen roep om een geheel geïnter nationaliseerd bewind een ijdele klank is. In de tegenwoordige wereld is koloniaal be wind nog geheel overwegend een zaait van nationale inspiratie en grootendeels van nationaal verantwoordelijkheidsbesef. Die nationale inspiratie kan zich wel openbaren in het internationaal overleg en kan daarin ook gelouterd worden en behoed tegen verwording in dorre zelfgenoegzaam heid. Spr. ging vervolgens na welke, facto ren dat overleg begunstigen, welke het tegen houden, waarbij hij. i.h.b. wees op de betee- kenis van de samenstelling der koloniale maatschappijen en de doelstelling der mo gendheden. De sterkste begunstiging gaat z i- uit van het feit dat het koloniale vraagstuk een wereldvraagstuk geworden is en dat ko loniaal bewind scherp gevolgd wordt in de wereld met haar dubbele „dissatisfactie", eenerzijds van sommige groote mogendheden ajiderzijds van de verst-ontwlkkelde kolo niale bevolkingen in hun streven naar na tionale zelfexpressie. Den nieuwsten vorm van overleg zag spr. verscholen in de dóór dringende erkenning, dat M. Afrika, hoe ook door arbitraire grenzen verknipt, in zichzelf een eenheid is, en dat de mogendheden, die bij Afrika belang hebben, koloniale en niet- kolonialc, gezamenlijk de dubbele taak van ontwikkeling der inheemsche bevolkingen en ontwikkling der hulpbronnen moeten be- hartiken. Hij wees er tenslotte op, dat ook de inheemsche bevolkingen tilians daarin be trokken willen worden en dat geen maatre gel of instelling beteekenis heeft, wanneer niet behoorlijk toezicht op de naleving van aangegane verplichtingen let. Met de gebruikelijke toespraken besloot spr. zijn rede. VAN EEN PLAT GEVALLEN Gistermiddag is de 3-jarige H. K. in do Julianastraat van een keukenplat aan de achterzijde van de ouderlijke woning go- vallen. De val (van 3 M. hoogte) word door een drooglijn gebroken, maar het kind kwam toch met het hoofd op de steenen terecht. Het kreeg een groote scheurwond aan het voorhoofd en is door den E.H.D. naar het A cad. Ziekenhuis gebracht om verbonden te EMMABLOEM-COLLECTE De Emmabloem-collecte heeft gisteren In onze stad opgebracht (exclusief enkele na- giften) f 850. BEVESTIGING EN INTREDE DS R. C. DE HARDER Ds J. Verkuyl neemt afscheid Dg J. Verkuyl, miss. predikant der Geref. Kerken, verbonden aan de Kerk van Leiden, heeft gisteravond wegens aanstaand vertrek naar Poerbolinggo, in het kerkgebouw der Geref. Kerk aan de Hooigracht afscheid genomen. Tegelij kertijd vond de bevestiging en de intrede plaats van d6 R. C. Harder van Ban doeng, welke thans in de plaats van ds Verkuyl zal komen te arbeiden. Onder lien, die deze plechtigheid bijwoon- Len merkten wij om. op ds H. A. Wkrsinga ds J. Wegigcmans, en dr H. J. Westerink al len Geref. predikant te dezer 6tede, ris W. Bouwman en ds Merkelijn, emer. pred. te de zer stede, ds E. H. Broekstra, em. pred. te Oegstgeest, ds Berkhouwer, Geref. pred. te Watergraafsmeer, ds Popma te Rotterdam, dr Kaajan van Utrecht, ds Ruvs van Lisse en ds Kuyper van Solo met verlof hier te lande. Ds Verkuyl, die ds Harder bevestigde, koos als overdenkingswoord voor deze plech tigheid Hand. 1 8 „Maar gij zult ontvangen de kracht des Heiligen Geestes die over U komen zal en gij zult mijne getuigen zijn, zoo te Jeruzalem als in gethcel Judea en Samaria 1 tot aan het uiterste der aarde". In het begin van zijn prediking zette ds Verkuyl uiteen, dat deze dienst, waarin een issionair predikant afscheid neemt en een ander zijn intrede doet, een zeer bijzonder karakter heeft, dat ons oproept tot zelfbe zinning en nadenken. Wij zullen ons hebben af te vragen of het woord, dat straks weer door den nieuwen miss. predikant gebracht worden een relatief menschelijk woord zal zijn. Ware dit het geval, dan was het beter den aibeid te staken. Ds Harder zal onder de Oosterlingen uit moeten gaan met de boodschap van het evangelie van Jezus Christus. Hij zal daarbij hebben te ontvan- 2ii vervuld diene/i te zijn met de kracht van den Heiligen Geest. Aan de hand van de geschiedenis uit Hand. 1 toonde ds Verkuyl verder aan, dat de discipelen in het begin het Koninkrijk Gods als een particuliere Joodsche aangele genheid beschouwden. Hoe geheel anders is Jezus' bedoeling. Zij zullen Zijn getuigen moeten zijn zoowel te Jeruzalem als in ge heel Judea en Samaria, ja tot aan het uiter ste der aarde. De discipelen moeten echter eerst wachten. Zij zullen eerst vervuld moe ten zijn van den Geest van Jezus willen zij van Hem kunnen getuigen. Aan de Hande lingen der apostelen gaat dan ook vooraf de belofte Gods, welke haar vervulling vindt in het Pinksterfeest. Voortgaande wees Spr. erop, dat zoo wan neer wij getuigen van Christus zonder den Heiligen Geest, wij absoluut niet waarlijk getuigen kunnen. Daarom is ook al het Zen dingswerk zonder den H. Geest een holle vertooning. Uitvoerig weidde ds Venkuyl nu uit over de taak en den omvang van het wenk, dat ds Harder wacht. Nadrukkelijk toonde hij hier bij aan, dat zulks in menschelijike kracht niet kan geschieden, maar dat er dient ge put te worden uit de onuitputtelijke bron n den H. Geest. Voor de gemeente ligt hier ook een zeer ernstige roeping om voor den nieuwen miss. predikant te bidden om de kracht van dezen Geest. Vervolgens wees ds Verkuyl er op, dat God met de wereld in een rechtsprocedure is gewikkeld. Aan Zijn dienstknechten is nu de taak opgelegd om getuigen te zijn. Zij moeten tegenover een wereld, die God niet w>il kunnen zeggen dat de boodschap van Jezus Christus betrouwbaar is. Meen niet, aldus spr., dat Christus' op dracht: „gij zult Mijne getuigen zijn" beperkt dient te blijven tot den apostolischen tijd. Ook thans geldt deze opdracht voor de kerk van heden. Wij zullen met de boodschap van het Evangelie voor het forum der wereld treden en het durven zeggen. Maar wie is bekwaam tot deze taak? Zien wij op ons zelf dan kunnen wij het niet. Maar weet wel, de Geest, die eens de aposte len heeft bekwaam gemaakt is er nog en in deze wetenschap mogen wij het aandurven. Wij zullen aan de opdracht van Jezus Chris tus gehoorzamen met het: Ja ik, van gan- scher harte, het overige laten wij dan over aan den II. Geest. Tenslotte zette spr. uiteen, dat de Pink steropdracht niet beperkt is tot een nauwe cirkel maar dient te worden uitgebreid tot de geheele wereld. De kerk zal niet lijdende aan enghartig provincialisme, rassisme of 6tads-patriottisme, want dat is on-christe- lijk, maar zij zal zeggen: de wereld is mijn parochie. Nadat spr. ds Harder Gods hulp en kracht had toegewenscht sprak hij nog een zeer persoonlijk woord van afscheid in het bijzon der tot de zendingdeputaten. Hierna las hij ihet formulier voor de beves tiging van missionaire dienaren des Woords voor, waarop ds Harder met een krachtig: „Ja, ik van ganscher harte" ant- oordde. Staande zong hierop do gemeente de zegenbede uit Ps. 134. De intrede Ds Harder, die vervolgens met een korte predikatie zijn ambt aanvaardde, deed dit naar aanleiding van 1 Joh. 5 11 en 12 „En dit is de getuigenis, n.l. dat ons God het eeuwige leven gegeven heeft en dit leven i6 Zijn Zoon. Die den Zoon heeft, die heeft het leven; die den Zoon Gods niet heeft, die heeft het leven niet". Bij de ontvouwing van dit tekstwoord heeft spr. er met nadruk op gewezen, dat de taak van het prediken en getuigen van het evangelie niet volbracht kan worden dan al leen door de kracht van den H. Geest. Daar bij zullen wij allereerst kennen dc dankbaar heid des geloofs waardoor onze evangelie prediking met blijdschap zij, daarnaast is noodig de eenvoud des geloofs opdat het evangelie in trouwheid en waarachtigheid wordt gebracht. Aan het einde van zijn rede richtte ds Har der zich tot da Verkuyl, wien hij om zijn groote gaven en enorme werkkracht bewon derde en verder tot deputaten, zijn ambte lijke collega's, den kerkeraad en de ge meente. Met Het zingen van Gez. 29 en het uitspre ken van den zegen werd deze bijzondere ure besloteiL Met Pinksteren een BOEK uit KOUWENHOVEN'5 Leesbibliotheek DOEZASTRAAT 37, Telel. 3683 LEIDEN 8 cent per deel per weck. Knipkaart, 10 deelen, 7 0 cent „Het Mobilisatiekruis" Nationale Bond Jaarvergadering afdeeling Leiden Gisteravond hield bovengenoemde afdee ling haar jaarvergadering iin de bovenzaal van De Harmonie. De voorzitter, Mr F. H. v. d. T a s, sprak in deze druk bezochte vergadering een woord van welkom. In het bijzonder verwelkomde hij den Overste Buurman, gamizoen6-com- mandant Na een terugblik te hebben gege ven op het afgeloopen jaar, verklaarde hij de vergadering voor geopend. De notulen der vorige algemeene vergade ring werden ongewijzigd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van het Hoofdbestuur vermeldende het vorloopig programma der herdenking van het feit dat wij op 1 Augustus a.s. 25 jaar ge leden mobiliseerden. De herdenking zal plaats hebben tc Rot terdam, beginnende op 31 Juli. Des voormid dags-ontvangst der deelnemers, des namid dags schietwedstrijden, des avonds voor stelling in de groote Schouwburg. 1 Augustus: des voormiddags algemeene vergadering, des namiddags ontvangst ten Stadhuize, demonstraties van verschillende wapens van het Nederlandsehe Leger op Woudesbedn, daarna gezamenlijke maaltijd. 2. Augustus: boottocht door de havens, be zichtiging van gebouwen enz., koffiemaal tijd, vertrek. De secretaris, de heer L. Qucstroo, gaf hierna zijn jaarverslag waaruit bleek dat de afdeeling thans ruim 200 leden telt, een aan tal dat in Leiden veel groot-es kan en moet worden. Hij sprak er zijn tevredenheid over uit dat in 193S zich ruim 50 nieuwe leden lie ten inschrijven. De penningmeester, de heer C. Schout deelde in zijn jaarverslag mede, dat de ont vangsten bedroegen f 273.05 en de uitgaven f 328.20. Dank zij het overschot van 1937 sloot 193S met een nadeelig saldo van slechts f 23.60. De kascommissie bestaande uit de he eren Landzaat en de Leeuw rapporteerde bij monde van den iaatste, dat alles in vol maakte orde was bevonden en stelde voor den penningmeester te déchargeeren, welk voorstel door de vergadering werd aangeno- Nu volgde een bespreking naar aanleiding van den oproep van het Hoofdbestuur iets te doen voor de buitengewoon onder de wa penen geroepenen. Voor de te Leiden gele gerde troepen zijn door de afdeeling dam- schaak- en dominospelen aangeschaft en ter beschikking der wachten gesteld. De commandant der afd. L.A., ter verga dering aanwezig, sprak hiervoor namens zijn mannen een woord vas dank. Hij zeide dat ontspanning door zijn mannen op bij zonderen prijs zal worden gesteld. Het Dag. Bestuur zal hiertoe in verder contact treden met genoemden commandant terwijl staande de vergadering reeds een avond in uitzicht werd gesteld door een Ac cordeonvereniging. Uit den aard der zaak zal in verband met de kosten van zaalhuur enz. deze zaak nader onder oogen gezien worden. Tevens zal het op prijs gesteld worden indien vereenigingen of anderen die uit voeringen of feestavonden geven, een aantal vrijkaarten ter beschikking zul len stellen van „Het Mobilisatiekruis" teneinde deze te kunnen uitreiken aan de tijdelijk alhier verblijvende militai ren. Het adres hiervoor is: Nieuwe Rijn 51. Na een korte pauze was het woord aan Overste Buurman, die op een zeer onder houdende wijze een interessante causerie hield over „Onze Weermacht". Een histo risch overzicht vanaf 1900 deed zien de ont wikkeling van onze weermacht tot heden. Hoewel wat de laatste tijden betreft niet in bijzonderheden getreden kon worden, gaf spreker een zoodanig beeld van onze weer macht, dat niettegenstaande de vele nog hangende wenschen en in bewerking zijnde verbeteringen wij mogen zeggen paraat te Met man en macht wordt nog steeds gewerkt aan den opbouw onzer weermacht. Deze zeer interessante en leerzame cause rie werd met onverdeelde belangstelling ge- olgd en spr. oogstte dan ook den. dank der vergadering door een hartelijk applaus. Te ruim elf uur sloot de voorzitter deze alleszins geslaagde vergadering, waar vele oud-gemobilisieerden elkaar weer mochten ontmoeten. De Geref. Kerk in 1938 De „Mededeelingen" verschenen Versohenen is bij de Leidsche Handels drukkerij J. Karstens het jaarverslag van de Geref. Kerk over het jaar 1938, waaraan wij het volgende ontleenen. Het aantal belij- lende leden bedroeg op 31 Dec. 1938: 2349 (v. j. 2432), het aantal doopleden 1973 (v. j. 20S6) Op 31 Dec. 193S was het aantal doopleden- militairen 90. In 1938 werden 22 huwelijken bevestigd. De balans van de Kerk sluit met totaal bedrag va>Q f 236.396,41, de winst- verliesrekeninig met een bedrag van f 34.361,70 en een tekort van f 438,87. De con tribution brachten f 600 meer op, de giften f 350 meer en de huwelijksinzegeningen f 140 meer. De rekening „Dienst des Woords" ongeveer f 33700 hooger dan in 1937 en de rekening interest steeg met f 1800. De diaconie kon het jaar 1938 afsluiten met het groote saldo van f 1254,33. De „ont vangsten ondersteuning" bedroegen f 18.960,48, tegenover f 18.335.85 in 1937, een vermeerdering dus van f 624,63. Ook andere posten bewogen zich in stijgende lijn, zoodat door meerdere ontvangst 't bedrag van f73.65 dat aan ondersteuning in 1938 méér werd uitgegeven ruimschoots werd gedekt. Voor ondersteuning werd uitgegeven f 18.648,33, voor verpleging f 2679,31, voor diversen f 1300,16. De rekening sluit met een totaal bedrag van f 23.699,51. Dorekening van het Rusthuis aan de Hooigracht sluit met een bedrag van f15.844,27. Er is een 'bouwfonds gevormd, waarin aanvankelijk f 1000 is gestort, om de in de naaste toekomst zoo noodige ver beteringen in het gebouw aan te brengen. Do afschrijving op gebouw en meubilair be draagt f 947.89. Begin 1938 waren er 28 ver pleegden en aan 't eind 32, nl. 12 mannelij- ken en 20 vrouwelijke. In het verslagjaar overleden 4 verpleegden, 4 verlieten 't huis, 12 nieuwe bewoners deden hun intrede. Opgenomen zijn voorts verslagen van dc kleeding-commissio, van de win tercommis sie, van de voogdij- en verplegingscommis sie, van de zusters van bijstand, van de kran- kerkelijke zaken, alsook over de vereenigin- hofcommissie, van de Vereeniging voor Zie kenzorg, van de zenddngscommissie, van rit commissie voor zending onder de Joden, van het Juffrouw Maashofje en van de commis sie voor de Stadsevangelisatie. De ontvang sten van de Zendingscommissie bedroegen f 2740,52 (v. j. f 3130,98), het saldo 584.47 (v. j. f 747,80), aan de centrale kas werd afge dragen f 1690. Dc rekening van de Stads evangelisatie sluit met een bedrag van f 2914,46 en een tekort van f 56.05. Het verslag bevat verder allerlei mede deelingen omtrent wijkindeeling en andere kerkelijke zaken, alsook de vereenigingn, gen, die met het kerkelijk leven verbonden Chr. Gezondheids- en V acantie-kolonies Jaarverslag der afdeeling Leiden Aan het verslag over 1938 van de afd. Lel den van de vereeniging voor Chr. Gezond heids- en Vacantiekolonies in Nederland is het volgende ontleend: Er werden 53 kinderen uitgezonden (29 m. en 24 j.) met 2116 verpleegdagen, waarvan 1633 verpleegdagen door de afdeeling betaald werden en 483 verpleegdagen door ouders van uitgezonden kinderen, particulieren, fondsen en vakbonden. De kinderen werden opgenomen in de ko loniehuizen „Onze Woning" te Nunspeet, „Bethanië" te Zeist, „De Reggeberg" te Hel- lendoorn en in het kinderhuis „Jeugd- Vreugd" te Wezep. Meestal voor den tijd van 5 6 weken. Het geheele jaar door, behalve in de maand October, waren Leidsche kinderen in één van deze koloniehuizen te vinden, daar er zelden meer dan 10 kinderen tegelijk van hier vertrekken. Ook dit jaar was het aan tal aanvragen buitengewoon groot, zoodat velen teleurgesteld moesten wor.den, daar in den financieelen toestand der afdeeling geen buitengewone groei werd waargenomen. Wel heeft menig huisgezin, waar een jongen of meisje dringend behoefte aan uit zending had, de waarde ondervonden van verzekering of bond, die in vele gevallen voor minstens 50 pet. de uitzendingskosten voor hun rekening namen. De resultaten waren over 't algemeen goed. Alleen is het te betreuren, dat som mige uitzendingen om financieele redenen niet spoedig herhaald kunnen worden, daar het resultaat, dan verkregen, dikwijls ver rassend is. Maar het bestuur heeft goeden moed. dat het, waar het gaat om het belang van kin deren uit onze directe omgeving, in 1939 niet tevergeefs op hulp zal rekenen. Die hulp kan men bieden, door zich op te geven als contribuant van de afdeeling (voor welk bedrag ook) of door het storten van een gift op girorekening no. 172.250. Ook kan men zijn werkkracht beschikbaar stel len bij collecten of andere geldinzameling. Tenslotte volgt een kort overzicht over 1938: Ontvangsten: saldo '37 1138.26%; bij dragen van ouders, fondsen en speciale giften f661.58; contributie f210.75; collecten f534.77; Gem. subsidies en bijdrage Prophy- laxefonds f675.75. Uitgaven: Verpleeggelden f 2094.91; vervoer kinderen en bagage f138.99; kosten diverse geldinzamelingen f 64.61, diverse onkosten f 45.14. Nog te betalen verpl. kosten f 122.53. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J M Kerkvliet—Tuithof dr. OVERLEDEN: A M. Teeuwcn vr. 52 j C an Boraelen wed. van J„ P. de Sauvage 86 j. UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN DE LAATSTE LOODJES Zal het Carillon er op tijd zijn? Een van de mee&t bekende spreekwoor den welke in ons taalgebruik veelvuldig voorkomt is wel: „De laatste loodjes wegen het zwaarst." Dit ondervindt ook het comité dat zich ten doel gesteld heeft onze gemeente met een carillon, al is het dan slechts een im- mitatie, te verrijken. Dat het carillon er komt, dat staat vast. De gioote vraag is nu maar: zal het er op tijd zijin? Op tijd, dat wil zeggen, zal het carillon straks mee ds feestvreugde ver- hoogen als er weer blijdschap zal zijn over de geboorte van een Vorstenkind in ons Prinselijk gezin? Bij de laatst gehouden collecte heeft Al len's burgerij getoond het streven van het comité op prijs te stellen. Stonden velen er aanvankelijk sceptisch tegenover, nu men ons fraaie Raadhuis heeft kunnen bezich tigen, was veler meening veranderd en met Teugde heeft men bijgedragen zoodat een totaal bedrag van f 800 bijeen kwam, wat een heel mooi bedrag ie. Maar het is niet genoeg. Die f 800 moe ten f 1000 worden. En daarom wegen die laatste loodjes zoo zwaar, want waar moet dit bedrag vandaan komen, temeer daar de tijd gaat dringen. Kon men het een jaar af wachten dan kon men het 't volgend jaar nog eens probeeren. Maar het ideaal is dat het carillon in Augustus zal spelen. Om dat doel te bereiken heeft het Caril lon-comité zich thans tot de verschPtenae plaatselijke vereenigingen gewend met het verzoek een steentje bij te dragen. Wij wek ken gaarne op hieraan mede te werken op dat de wensch van het comité in vervul ling zal gaan en ook het Alfens Carillon straks zijn vreugde zal uitzingen. Gistermorgen omstreeks 10 uur is op den Westkanaalweg de 69-jarige wielrijder J. S. aihier, aangereden door een vrachtauto be stuurd door J. V. uit Mijdrecht. De man werd met fiets en al in het Aarkanaal ge worpen maar kon gelukkig bijtijds gered worden. reed in de richting Ter Aar geheel links van den weg. Waarschijnlijk hoorde hij de auto naderen en meende hij nog wel over te kunnen steken. Dit was echter niet het geval. Juist toen hij midden op den weg was werd hij door de auto gegrepen en in het Kanaal geworpen waarin hij. kopje on der verdween. De hevig geschrokken chauffeur, die vrij wel direct zijn wagen tot stilstand .had ge bracht, zag enkele oogeniblikkon niets van den man. Hij meende dan ook reeds dat het ongeval tragisch zou afloopen. toen hij S. plots boven zag komen. Ondanks den steilen wal slaagde hij er in hem fp grij- ipen en op den kant te trekken. Het bleek dat S. geen ernstige verwondingen had op- geloopen. Met enkele ontvellingen aan 't ge laat en een nat pak liep het ongeval af. Het rijwiel werd geheel vernield. De auto werd lioht beschadigd- BEGIN VAN BRAND Gistei-m/iddag werd de brandweer gealar meerd voor een brand welke was uilgebro ken in de smederij van den heer Van Bo degraven aan de Hooftstraat. De twee spuiten waren spoedig ter plaat se maar behoefden geen dienst te doen, daar de brand door het personeel en om wonenden met emmers water was geblusoht De brand is vermoedelijk ontstaan door oververhitting van don schoorsteen van het smidsvuur. De schade is gering. AANBESTEDING Door dien architect W. Brouwer werd Donderdag onderhands aanbesteed voor de firma van de Vaart en Co. de uitbrei ding van de fabrieksgebouwen in den Hoorn. De inschrijvingen waren als volgt: K. de Jong f 1090; J. Westmaas f 1240; Gebrs. Hemsbergen f 1247; Wenting f1398. De gunning werd aangehouden. VROUW MISHANPEKD Gisteravond omstreeks half tien werd po- litiehulp ingeroepen voor een geval van mishandeling in de poort naar de apotheek in de Raadhuisstraat. De ongeveer 60-jarige vrouw M. was mis handeld door de 28-jarige M. v. W. betten in die poort woonachtig. Door omwonenden was gezien dat de vrouw gillende op de grond lag en v. W. bij haar staande. Deze ontkende edhter dc vrouw tegen den grond geslagen te hebben zooals deze beweerde. Uiterlijke sporen van geweld waren niet aanwezig behou dens een wond aan het oog van de vrouw, welke dooi' v. W. den vorigen dag reeds was aangebracht. De politic maakte van een en ander proces-verbaal op en onderzoekt wat de oorzaak van dit geval is. BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich .beleefd aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN ALKEMADE WINKELSLUITING In het bericht van de vorige week inzalke winkelsluiting is een onjuistheid ingeslo pen. Alle winkels mogen des Zaterdags ge durende den Zomertijd geopend blijven tot 11 uur. Alleen voor barbiers- en kappers zaken is het sluitingsuur bepaald op 12 uur, doch met dien verstande evenwel, dat tusschen 11 en 12 uur uitsluitend kappers- werkzaamlheden mogen worden verricht. GEMEENTERAADSVERKIEZING In de gister gehouden zitting van het Hoofd-stcmibureau heeft de nummering plaats gevonden van de lijsten van candi- daten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen De nummering luidt als volgt; No. 1 R. K. Staatspartij: lijst C. G. van Emmerik; no. 2 R. K. Staatspartij: lijst H. P. van der Poel. No. 3 A. R. en C. H. Partijen, lijst J. Verweij. HILLEGOM INGEBROKEN Bij den heer T. aan de Weeresto in straat is ingebroken, terwijl sporen van braak of verbreking niet aanwezig waren. Er wordt een bedrag van f 85 vermist, hetgeen uit verschillende laden en doosjes is ontvreemd Door de /politie wordt een onderzoek in gesteld. AANGEHOUDEN Door de politie is alhier een inwoner aangehouden, die verdacht werd van dief stal van een bedrag aan geld (f7 a f 8) ge- gd te Noordwijkerhout. De aangehou dene heeft den diefstal bekend en het ge stolen geld is te zijnen huize in beslag ge nomen. BLOEMBOLLENBEURS Dc beurs werd gisteren bezocht door SO personen. Er was weinig handel. De heer VV. v. d. Meij toonde een schitterende col lectie dubbele en enkele anemonen. KATWIJK AAN ZEE HET KATWIJKSCHE DRANKWEER COMITé Namens het Katwijksch Drankweer Co mité schrijft de secr.esse, mevr. dr van Dorp, ons het volgende: Voor de hoogste klassen der scholen te Katwijk a. Zee ,w.o. ook de Leidsche Bui tenschool en de school van het Zeehospi tium), werd in 4 groepen een demonstratie gegeven van materiaal van het Reizend Drankweer Museum. Op deze wijze werden 417 kinderen bereikt. Naast eenige andere films werd een film met een dranlcbestrij- dingstendenz vertoond en nog een drankbe- strijdingsverhaal werd bij lantaarnplaatjes verteld. Dat ook 't gebruik van een kleine hoeveel heid alcohol, den vorigen avond, op het werk van den volgenden dag een nadeeligen in vloed heeft, werd door statistieken verdui delijkt. Zoo ook de nadeelige invloed, die een zeer kleine hoeveelheid alcohol nu en dan door schoolkinderen gebruikt, op de geestelijke ontwikkeling van de kinderen heeft. De medewerking, die wij van de hoof den der scholen en van de onderwijzers mochten ondervinden, was wederom groot, waarvoor wij dankbaar zijn. Zeker is het in het belang van onze kinderen, dat zij vóór hun intrede in de maatschappij der volwas- seenn efnstig gewaarschuwd worden tegen de gevaren onzer drinkgewoonten, voor hen zelf, maar vooral ook voor hun naasten. AANRIJDING Op den Stationsweg sloegen een paar paar den bestuurd door W. op hol. Het gespan vloog met volle vaart tegen twee groote spie gelruiten van den bakkerswinkel van v. R. aan den Sluisweg. De schade zal onderling worden geregeld. NIEUWE AFDEELING Hier ter plaatse is een afdeeling opge richt van den Chr. Bond van Kleinhandela ren in aardappelen, groenten en fruit. Het bestuur bestaat uit de hoeren D. de Haas, C. v. d. Zwan en C. Zwaan. BIJTIJDS GERED Het ongeveer 6-jarige dochtertje van V. van den Sluisweg viel gisteravond om streeks 8 uur in het Uitwateringskanaal. Het duurde geruimen tijd eer door kinderen, die bij het ongeval tegenwoordig waren, de hulp van eenige mannen was ingeroepen. Deze wisten het meisje dat reeds bewusteloos was op het droge te halen. Dr J. de Ruiter Zijl- kor wiens hulp was ingeroepen, vervoerde het kind met zijn auto naar de ouderlijke woning. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf VRIJDAG 26 MEI Programma 3: 8Keulen, 10.20 Radio PTT N.. 12.10 Parijs R.. 12 20 Brussel VI., 2.20 Keulen, 3.20 diversen. 4.20 Keulen, 5.20 Brusseei Fr., 6.05 Radio PTT N., 6 20 Motala of div., 6.35 Brussel Fr.. 7.20 diversen, 8.20 Keulen, 8.35 Londen R., 10.20 Brussel VI., 10.30 Boedapest of div., 11.—, Brusel VI., 11.20 Barüs Radio. Programma 4: 8.— Brusssl VI., 9.20 Parijs R, 9.30 Radio PTT N.. 9.50 diversen. 10.35 Londen R„ 12.35 Droitwich. 2 20 Londen R.. 5.20 Droit- wich, ,6.45 Londen R., 7.20 Droitwich. 8.20 GRD of div., 10.— Droitwich. ZATERDAG 27 MEI Programma 3: S.— Keulen, 10.20 Radio PTT N., 12.20 Brussel VI., 2.20 Keulen, 2.50 Brussel VI., 4.20 Keulen, 5.50 Brussel VI., 6.05 Radio PTT N„ 6.20 Brussel Fr., 7.20 Brussel VI., 7.50 Keu., len, 8.35 Brussel Fr., 10.50 Parijs R., 10.55 Keulen Programma 4: 8— Brusseei VI., 9.20 Parijs R., 9.30 Radio PTT N„ 9.50 diversen, 10.35 Londen R., 11.30 Droitwich. 12.35 Londen R.. 2.20 Droit wich, 6.50 Londen R., 7,20 Droitwich Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 2Q Mei tot en met Vrijdag 26 Mei a.s. waarge- nomen door de apotheken: Herdingh en Blouken, Hooge Woerd 171, telef. 502 en G, F. Reyst, Steensitraat 35, telef. 136. GESLAAGD UITSTAPJE Gistermiddag te 2 uur vertrokken 5 auto-' bussen met 160 personen, leden van de ver* eeniging „Altijd Paraat" voor een uitstapje naar Zandvoort, Ymuiden en Haarlem en omstreken. Door het heerlijke zomerweer werd overal volop genoten. LEIDERDORP In de op 24 Mei gehouden vergadering -van Stemgerechtigde Ingelanden van den polder Aahtlhoven werd de rekening 1038 vastgesteld, de inkomsten op f 1277,81%. de uitgaven op f 945,54, liet batig slot oip f 332,27%. De begrooting voor 1939 sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 1276,38. De omslag voor dat jaar, werd bepaald op f 2,25 per H A., zijnda f 0,25 lager dan in 193S. De tijdens de vergadering gehouden be stuursverkiezing had tot resultaat dat de heer N. Koot als bestuurslid werd herkoi VERGADERING MUNNIKEN-POLDEh In de op 23 Mei j.l. gehouden vergadering, van Semgeroohtigde Ingelanden van den Munniken/polder werd de rekening 1938 vastgesteld, de inkomsten op f 1866,56, ca uitgaven op f 1692,63, het batig slot op f 173,93. De begrooting voor 1939 sluit in; ontvangsten en uitgaven oip een bedrag van f 1639,87%. De omslag voor dat jaar werd bepaald op f 7 per ILA. De tijdens de vergadering gehoudjyi lg' stuursverkiezing had tot resultaat, dat da heer A, Rijmsburger Tzn., als voorzitter van den polder werd gekozen en dat in de vacature van wijlen den heer C. de Graaf werd gekozen diens zoon J. J. de Graaf Czn. Tevens werd besloten met de gemeen te Leiderdorp een overeenkomst aan ta gaan inzake de overdracht van het onder houd aan de gemeente van de Kalkbrug. LISSE LUCHTBESCHERMING Door de Vereeniging voor LuchtbescheP» ming werden in verschillende zalen avon den georganiseerd, waarin diverse sprekers optraden om het publiek van voorlichting te dienen inzake luchtbescherming. Allereerst werd gewezen op de gevolgeu van een luchtaanval. De luchtaanvallen heb ben ten doel een paniekstemming la veroon zaken onder de burgerbevolking. We moe ten daarom op alles voorberei i zijn en ons zooveel mogelijk daartegen beschermen en de noodige maatregelen hiertoe nemen, Spreker behandelde daarna de passieve en de actieve bestrijding van gevaar uit da lucht. Met gasaanvallen zou weinig te be< reiken zijn in deze omgeving, daar bij da zeekust meestal veel wind valt waar te Nadat de uitwerking van brisantbommert was geschetst, wees men er op, dat meü zich bij luchtaanvallen zoo spoedig urjogelijK moet begeven naar schuilkelders en schuil' loopgraverf. De schuilkelders moeten mins' tens een vierkanten meter groot zijn en een hoogte hebben van twee meter. Zij mogen niet. ver van de woning gelegen zijn. Voorts werd aanbevolen sohuilloopgraven aan te legen in hoog gelegen tereinen. Het is zeer gewenscht een persoon uit hef gezin aan te wijzen die belast is met da leiding ingeval van luchtaanvallen. Bij het blusschen van 'branden moet men droog zand gebruiken. Het zou zeer aam te bevelen zijn den cursus van E.H.B.O. te volgen. Over verschillende straatgedeelten zal een groepsleider worden aangesteld of werden deze reeds ter vergadering aangesteld. Iede re straat zatl in een aantal blokken verdeeld worden. Nader vernemen wij nog, dat liet in de bedoeling ligt later nog meer voorlichting te geven, verduidelijkt met een film op dit gebied. ROODVONK In de afgeloopen week hebben in deze ge meente zich wederom eenige gevallen van roodvonk voorgedaan. AANRIJDING DOOR EIGEN SCHULD F.en motorrijder, zekere K. uit Voorburg, reed op zijn motorrijwiel in dc Tulpstraat, Doordat hij omkeek lette hij niet op een naderende vrachtauto. De chauffeur van de vrachtauto trachtte door signalen te gevc-n en te schreeuwen den motorrijder attent te maken, doch deze merkte de seinen te laat met het gevolg, dat hij tegen het linker» achterwiel van de vrachtauto opreed. Da motor werd tegen den grond gesmakt en de motorrijder bloedend op den grond ge worpen. Door Dr. J. M. van Dijk werd eerstó hulp verleend, terwijl E.H.B.O.-ers hierbij assisteerden. Dc ongelukkige is hierna per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis te Leiden vervoerd. NIEUWE WETERING AANVARING Wederom heeft, er oen aanvaring plaats gehad van de brug over de Ringvaart al' hier. Ditmaal was het karakter van de aan| varing echter verschillend van de vorigs malen. Zooals men weet ligt de brug gedu rende de nachtelijke uren voor het scheep' vaartverkeer geopend. Toen nu gisternacht een sleep passeerde is de brug op - klaarbare wijze, nadat de eerste boot on gehinderd was gepasseerd, ontijdig weging gekomen, met het gcolg dat h volgende boot onder de brug klem liep. Op dit schip, dat in eigendom toebehoort aan de Reederii van der Schuyt te Rotterde ernstige schade aangericht. De brug bleef nagenoeg onbeschadigd. Omtrent de oor zaak der aanvaring wordt eon onderzool ingesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6