ïadK») TRIUMPH ROOK DE BESTE 1 CENT SIGARET VRIJDAG 26 MEI 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 RONDBLIK Uittocht uit Spanje Het is een merkwaardig ding, dat een vraagstuk, hetwelk zoo langen tijd de alge- meene aandacht heeft bezig gehouden, wij bedoelen de aanwezigheid van de Duit- sche en Italiaansche troepen in Spanje, thans wordt gelikwideerd, zonder dat daar aan verder veel opmerkzaamheid wordt ge schonken. De Duitschers zijn thans druk bezig, hun inscheping in Vigo, een haven aan de noord-westkust, voor te bereiden; de Italiaansche transportschepen varen reeds druk heen en weer tusschen Genua, Napels en de havens der Spaansche Middellandsche Zeekust. Het is er dus inderdaad van ge komen; aan het einde van de Meimaand zal Spanje aan zichzelf worden overgelaten, en zonder vreemde troepen zijn. Zoo is dan tenslotte Chamberlains herhaald uitgespro ken verwachting, dat Mussolini zijn woord in deze aangelegenheid zou inlossen, althans ditmaal niet beschaamd geworden, en aan den status quo rond de Oude Wereldzee zijn geen nieuwe onverwachte schokken toege bracht. Nog niet zoo heel lang geleden had deze aangelegenheid, gelijk men zich wel zal herinneren, nog een vrij kwaadaardig aanzien. Dat was o.a. een gevolg van de Italiaansche overrompeling van Albanië, welke op haar beurt weder een poging was, aan de coalitie-vorming tegen agressie den voet dwars te zetten, door extra druk op den Balkan uit te oefenen. In die dagen zond Duitschland een „oefen-eskader" naar de Spaanche wateren, verzamelde zioli voor Gibraltar een aanzienlijk aantal Fransche en Britsche marine-eenheden, en werd aan de keerzijde van de Rots, als wij ons zoo eens mogen uitdrukken, van Engelschen kant een sterke versperring opgeworpen, om bij voorbaat een overrompeling door het Spaansche leger van deze sleutelstelling onmogelijk te maken. Voor Rome en Berlijn waren tijdens deze spanningen hun troepen op het Iberisch schiereiland als voorposten uiterst belangrijk; er was geen sprake van, dat men eraan dacht, ze terug te nemen. Vandaar het voortdurende uitstellen van Franco's overwinningsparade te Madrid, waarbij immers deze Duitsche en Italiaan sche vrijwilligers noodzakelijkerwijze moes ten aanwezig zijn. Al deze spanningen zijn thans, gelukkig, ineen gezakt; de Italiaansch-Duitsche hulp troepen zijn nu in vollen aftocht, en in het geheele Middellandsche Zeegebied zijn er teekenen, die op een algemeenen terugkeer van de rust wijzen. Zulks zou er wellicht op kunnen duiden, dat de autoritaire staten momenteel wat minder toonaangevend moe ten worden geacht, dan kort te voren. De Britsch-Fransche coalitie-macht is aanzien lijk aangewassen sinds Turkije positie heeft gekozen en daardoor is niet alleen de situa- tie in den Balkan veel hechter geworden, doch ook de gevaren voor de Britsch-Fran sche positie in Klein-Azië en rond het Suez- kanaal, zijn aanzienlijk afgenomen. Het po litiek initiatief berust thans duidelijk niet langer in Rome of Berlijn, doch in Londen. Ook afgezien van de vraag, hoe precies de Russisch-Britsche overeenstemming eruit zal zien, kan men er vrijwel van op aan, dat de Sovjets zich zonder terughouding aan den Fransch-Engelschen kant zouden scharen, zoo de nood aan den man zou komen. Tegenover deze openbaring van de kracht en het overleg der beide westersche democratieën blijven do asgenooten reserve betrachten. Men kan er vrijwel op rekenen, dat zij zich niet aan nieuwe avonturen zul len overgeven; daartoe zijn er thans al te veel factoren, die ih hun nadeel zouden werken. Deze aanvankelijke terugkeer der politieke rust, te danken aan een nieuwen toestand van Europeesch evenwicht, zal zich wellicht geleidelijk kunnen bestendigen. Met eenig optimisme mag men zelfs vere wachten, dat de gerechtvaardigde gevoelens van wantrouwen geleidelijk zullen kunnen worden terzijde gesteld, naarmate nieuwe oorzaken van wrijving langer zouden uit blijven. Zoo zou, schoon niet langs positio- ven, doch dan toch langs negatieven weg, uit een en ander langzaam-aan het uitzicht kunnen worden geopend op een tijd van be tere verstandhoudingen- GEZONDHEID DE VERSTERKING DER AALANDS-EILANDEN Rüslands strategische bedenkingen Zij vormen sleutelpositie in de Oostzee In een aan de kwestie der Aalands- eilanden gewijd hoofdartikel schrijft de „Prawda" o.a.: Het Aalandvraagstuk is niet van geringe beteekenis in de inter nationale betrekkingen van Noord-Oost Europa. Gelegen aan het punt van sa menkomst van de Bothnische Golf, de Finsche Golf en de Oostzee, controleeren zij de marine-routes over deze zee en beide golven. Deze geographische positie van de Aalandseilanden bepaalt ook hun strate gische beteekenis. Het land dat deze eilanden bezit, kan, door ze te verster ken, desgewenscht den toegang en den uitgang van beide golven voor alle sche pen hermetisch afsluiten. De overeenkomst van 1921, krachtens wel ke deze eilanden niet versterkt mogen wor den en neutraal moeten blijven, is niet door de sovjet-unie geteekend. Niettemin is de sovjetunie rechtstreeks bij de positie dezer eilanden betrokken, aangezien de eigenaar ervan de sleutels van de Finsche Golf In handen heeft. Meer dan 100 jaar vormde de Aalands- archipel een deel van het Russische gebied. In 1920, toen Finland onafhankelijk werd, werden de eilanden aan het gebied van dit lan<! toegevoegd. De volkenbond besloot later de eilanden als een Finsche bezitting te er kennen en den ongegronden cisch van Zwe den op dezen archipel van de hand te wijzen Op de protesten der sovjet-regeering is toen geen acht geslagen en de overeenkomst van 1921 werd zonder Russische deelneming gesloten. Thans hebben Finland en Zweden een her ziening der overeenkomst van 1921 voorge steld teneinde Finland toe te staan de eilanden te bewapenen. Finland heeft zich in dit verband uitsluitend tot de sovjet-unie gewend als lid van den volkenbond, doch niet de meening der sovjet-regeering ge vraagd over het Finsch-Zweedsche voorstel en evenmin de toestemming der sovjet-unte om de eilanden te militariseeren. Door bemiddeling van den Finschen ge zant te Moskou, heeft de sovjet-regeerihg bijzonderheden over den aard der voorge stelde bewapening van de eilanden gevraagd, aangezien zij, alvorens de volkenbond hier in beslist, 't doel der militarisatie wil weten en waarborgen wil hebben, dat de versterkte eilanden niet eventueel door eenig land te gen de sovjet-unie gebruikt worden. De Finsche regeering heeft geweigerd aan de sovjet-regeering de gevraagde inlichtin gen te verstrekken. In deze omstandigheden moet de sovjetrregeering elke beslissing, welke de ml ken bondsraad in het Finsch Zweedsche voorstel neemt, als voorbarig beschouwen. Een onvoldoende voorbereide en haastige beslissing zou de internationale betrekkingen slechts kunnen compliceeren en de vredeszaak schade doen. Dit in het oog houdende, heeft de sovjet-regeering haar vertegenwoordiger te Genève opgedragen aan te dringen op uitstel van de besprekin gen over het Aalandsvraagstuk. PADEREWSKI HEEFT HARTAANVAL NEW-YORK, 26 Mei. (Havas). Pade- r e w s k i, de beroemde pianist en voorma lig minister-president van Polen, heeft een lichten hartaanval gehad, welke hem ver hinderde een concert te geven. Volgens verklaring van den arts baart zijn toestand evenwel geen bezorgdheid. DE BrtlTSCH-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN Ontstemming te Berlijn, verwondering te Londen In een aan de buitenlandsche pers ver strekte geïnspireerde verklaring omtrent Je Britsch-Fransche pogingen, een accoord met de sovjet-unie tot stand te brengen wordt gezegd, dat de totalitaire mogend heden niet zullen nalaten, deze nieuwe om singelingspoging op de juiste wijze te be antwoorden. De te Genève afgelegde verklaringen van de ministers van buitenlandsche zaken van Engeland en Frankrijk en de Britsch-Fran sche pogingen, om ten koste van alles een pact met Moskou tot stand te brengen, wor den, zoo heet het o.a. nog in bedoelde ver klaring, in politieke kringen te Berlijn be schouwd als een bewijs, dat de West-Euro- peesche mogendheden de laatste uitnoodi- ging van de as-mogendheden aan de demo cratieën tot het gemeenschappelijk oplossen van de Europeesche vraagstukken van de hand hebben gewezen. Engeland toont zich verbaasd Naar de diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, begrijpt men in Britsche officieele kringen niet, wat bedoeld wordt met de in de te Berlijn uitgegeven geïnspi reerde verklaring voorkomende zinsnede omtrent een „laatste uitnoodiging van de as-mogendheden aan de democratieën tot gemeenschappelijke oplossing van de Euro peesche vraagstukken". Het standpunt der Britsche regeering, zoo wordt uiteengezet, is, dat alle verplich tingen, die zij heeft aangegaan of nog op zich zal nemen, pas van kracht zullen wor den ingeval van een daad van agressie, die de onafhankelijkheid van een souvereinen staat bedreigt Zoolang derhalve niet zulk een daad van agressie wordt gepleegd, kun nen deze verplichtingen riiet in werking treden en kan er dus ook geen sprake zijn van omsingeling. De Britsche regeering heeft er integendeel voortdurend op gewezen, dat de hangende problemen door onderhandeling behooren te worden geregeld en zij blijft te allen tijde bereid, tot dit doel haar medewerking te verleenen. TEER- PRODUCTEN CARBOLINEUM diverse soorten. NAGTO's kleur carbolineum. BRUINE TEER KOOLTEER, VERFWAREN, CEMENT (zwart rood, geel). Alle soorten OLIËN en VETTEN. N.V. Handelmaatschappij v.h. Firma A. NAGTEGAAL Haringvliet 57, Rotterdam, Telef. 26030 (Reel.) Helsche machine ontploft te Praag Vermoedelijk fascistische aanslag In het oude ghetto van Praag is, niet ver van de synagoge, gisteravond een helsche machine ontploft. De Explosie vernielde den ingang van een huis, waarbij twee personen onder het puin bedolven en ernstig gewond werden. De politie is van meening, dat men te doen heeft met een fascistischen aanslag, aangezien dezen een anti-semietische cam pagne voeren en er reeds eerder in de Jood- sche wijken dergelijke wandaden hebben plaats gehad. LEIDER DER DUITSCH-AMERIKANEN IN ARREST Van verduistering verdacht Fritz Kuhn, de leider van den German- American Bund, is door detectives in den staat Pennsylvanië gearresteerd en naar New-York overgebracht. Hij wordt o.a. be schuldigd van verduistering van 8907 dollar uit de bondskas, van een frauduleus gebruik van gelden, welke tijdens een vergadering van den Bund in Madison Equare gard-jn zijn opgehaald, van diefstal van 4424 dollar, welke de Bund had verzameld voor de ver dediging van in een proces gewikkelde leden, alsmede van diefstallen van 100 tot 500 dollar. De procureur D w e y verklaarde, dat Kuhn een maximum straf kan krijgen van 50 jaar. T«deVUteDRIESSEN CH0C0LAAD CARROS KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W. L. D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste te dragen kie zen daarom steeds W. L. D. SCHOENEN Naar Havas uit Rome meldt, heeft Ter- ruzzi, de onder-staatssecretaris voor Oost- Afrika in den senaat verklaard, dat de po litieke en militaire toestand in Oost-Afrika bevredigend is. Erkend moet worden, dat er nog kleine sectoren aan rebellie ten prooi zijn. Het gaat om kleine centra van Amara en Chiao. Er zijn daar echter slechts enkele bataljons noodig. De oeconomische toestand is niet goed. Terruzzi voerde daarvoor drie redenen aan: het Suez-kanaal, do hooge transportkosten en het feit dat voor wegenbouw veel ar beidskrachten aan den landbouw zijn ont trokken. „Als deze hinderpalen uit den weg zijn geruimd, zal de koloniale ontwikkeling normaal worden." De Japansche kustblokkade Zullen Engeland en Amerika reageeren? De woordvoerder van de Japansche marine heeft in antwoord op de vragen betreffende het aanhouden van het Britsche s.s. Panpura het Fransche s.s. Aramis verklaard, dat Japan geen onderscheid maakt tusschen pas sagiers- en vrachtschepen en zich het recht oorbehoudt zich aan boord te begeven van ieder schip in de wateren nabij de Chinee sche kust, om zich te vergewissen van de thuishaven van het schip. Er is, naar hij zeide, geen verandpring in de Jaj>ansche politiek gekomen, doch h-t aantal schepen, dat aangehouden wordt, is den laatsten tijd toegenomen, tengevolge van omstandigheden, welke hij niet nader wilds schrijven. Hij verklaarde, dat het aan boord gaan geschiedt in overeenstemming met de twee proclamaties, die de Japanners Augustus en September 1937 hebben uit gegeven en waarmede de buitenlandsche ogendheden hebben ingestemd. Economische tegenmaatregelen? Britsche deskundigen zijn van tneening. dat Engeland, indien Japan een blokkade aan de Chineesche kust forceert, conomt sche tegenmaatregelen zal móeten nemen Ook werd de meening uitgesproken, dat de Vereenigde Staten tenslotte de neutrali- teitswet op China en Japan zullen gaan toe passen, vooral daar de uitwerking van een dergelijken maatregel nu zeer nadeelig zou zijn voor Japan, dat volgens sommige schat tingen circa vijftig percent van zijn buiten- landsch oorlogsmateriaal uit de Vereenigde Staten betrekt. Men geeft toe. dat Britsche steun aan Tsjang Duitsche persstem over België-Nederland Naar aanleiding van het bezoek van H.M. Koningin Wilbelrnina aan Brussel schrijft de Deutsche Diplomatisch Politische Korres- pondenz o.a. het volgende: Het is voor alle bij den waren vrede geïn teresseerde staten een voldoening, wanneer zij de overtuiging kunnen krijgen, dat lan den van de beteekenis en positie van Bel gië en Nederland het oprechte streven too- nen om, in plaats van de plannen van mach- tengroepeeringen, welke ook, te bevorderen en daardoor de spanningen te verhoogen, in tegendeel door een bewust afstand nemen daarvan de rustende polen in het Europee sche volkerenleven te vermeerderen en te versterken. Wat Duitschlands standpunt jegens de beide naburige Noordzeelanden betreft, het Is ondubbelzinnig. Het Duitsche rijk eerbie digt onvoorwaardelijk de onafhankelijkheid van beide landen, wenscht echter ook die onafhankelijkheid door alle anderen geëer biedigd te weten. Alle veronderstellingen betreffende Duitsche plannen tot een over val en tot agressie behooren derhalve zon der meer thuis in het rijk der fabelen. Zij kunnen dus slechts het doel hebben om de beide staten in de rechtlijnigheid hunner politiek te doen wankelen en hen met de middelen van den laster te brengen in front, waarbij egocentrische voorstellingen of egoistische motieven overheerschen en leder rekening houden met erkend gerecht vaardigde strevingen van anderen ontbreekt. Duitschland zelf heeft in geen enkel op zicht bedoelingen of bijgedachten om buiten staanders en hen, die in het geheel niet be trokken zijn bij politieke controversen, wel ke het zelf nu eenmaal niet bespaard blij ven, daarbij te betrekken. Het verwacht van zijn kant niets anders, dan dat deze derde mogendheden haar welbegrepen belang er in zoeken, dat aanwezige spanningen door haar houding niet eventueel nog verhoogd den, maar dat in laatste instantie de weg naar een vreedzame oplossing gevonden Rond het Engelsch-Fransch-Russisch ver drag. Bonnet, Maisky en Lord Halifax tijdens hun besprekingen te Genève Kaï SJek onafgebroken verleend wordt vla Rangoon en Joen Nan. Deze hulpverleening zou niet aangetast kunnen worden door een Japansche blokkade van de Chineesche kust De Chineesche havens zijn immens dor Japan bezet en kunnen dus geen dienst meer doen om Tsjang Kai Sjek van mato- H voorstel, om de Britsche schepen larie: de Chineesche kust te convoyeeren. wordt als onpractisch beschouwd, hoofdzakelijk wegens de hooge kosten en ook bij gebrek aan voldoende Britsche oorlogsbodems in het Verre Oosten. De meening van de deskundigen is, Engeland eerst de ontwikkeling der zaken zal afwachten en dan zoo noodig economi sche represailles zal treffen, waarschijnlijk in overeenstemming met de maatregelen die de Vereenigde Staten zouden nemen. De ramp van de „Squalus" De overlevenden van de Squalus hebben o.m. verteld, dat zij hun leven danken «an de omstandigheid, dat een lid der beman ning na het binnendringen van het watei het schot voor het achterschip mei boven- menschelijke krachtsinspanning had geslo ten. Dit moest in verband met het snelle binnendringen van het water geschieden, ook al wist men. dat nog talrijke leden der bemanning in het achterschip .zaten; vijl hunner konden letterlijk op het laatste oogenblik nog gered worden. Het schot was n.l. bijna gesloten, toen de man opgewonden kreten hoorde om het schot nog even open te laten. Met het binnenstroomende water waren toen nog vijf mannen door de kleine opening gedrongen. Men zal trachten de gezonken duikboot te lichten. Narcotica-smokkelaar veroordeeld Morphine in schoenzolen! De Bataviasohe landrechter veroordeelde een 44-jarigen Europeaan wegens een opium delict tot drie maanden hechtenis. Enkele dagen geleden arriveerde de man met een autobus uit Bandoeng te Batavia. Bij het uitstappen viel hem een enveloppe uit den binnenzak eneen injectieepuitje rolde hieruit op den grond. Een lid van de opium- reoherche was toevallig getuige van dit cident. Hij rook onmiddellijk lont en zocht den reiziger even mee te gaan naar het politiebureau. Bij een nauwgezette fouilleering kwam aan het licht, dat de Europeaan in zijn schoenzolen kleine hoeveelheden morphine en novocaine had verborgen. Een en ander had tot gevolg, dat hij zich voor den land rechter nnoest verantwoorden. Ter terechtzitting bleek, dat het verleden van beklaagde, die zelf niet was versdienen, niet smetteloos genoemd kon worden. Reeds meermalen is hij terzake van een opium delict veroordeeld, terwijl voorts de rappor ten over 's mans gedrag gedurende een een jarig verblijf in 's lands werkinrichting te Malang niet onverdeeld gunstig waren. Een en ander werkte mede tot het opleggen deze vrij zware straf. Door rheumatische pijnen verstijfd en niet in staat te bewegen Loopt thans trappen als de beste. Als al Uw gewrichten stijf waren, zoudt U ook alles doen om daarvan verlost te orden. Deze vrouw probeerde van alles, laar de pijn bleef tot zij Kruschen nam. „Toen ik met Kruschen Salts begon, had ik rheumatische pijnen in mijn beide knieën. Zij waren vreeselijk opgezwollen en ik kon •niet zonder hulp uit mijn stoel opstaan; een trap oploopen was een marteling voor mij. Ik probeerde van alles en toen niets had gehol pen, begon ik met Kruschen. Nu loop ik hard trappen op en af en kan zelfs op mijn knieën gaan liggen zooveel ik wil." Mevr. H. S. Rheumatische pijnen zijn bijna steeds het gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Twee van de zes zouten in Kruschen lossen het urinezuur op; andere helpen de natuur ait langs de natuurlijke kanalen te verwijderen en blijven bovendien Uw organen aansporen tot geregelde, krach tige werking. Na korten tijd zullen Uw pijnen afnemen, waarna ze tenslotte voor goed achterwege zullen blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. (Reel.) ZATERDAG, 27 MEI 1030 HILVERSUM I, 1875 en 41 ding. 8.00—9.15 Gram.mi Ber.) 10.00 Gi L.30 Godsd. half-< Ber. 12.16 KRO-Orkest. (1.00— Ber.) 2.00 Vooi; Kinderuurtje. 4.00 Gram.muziek. 4.30 KRO« Orkest en aolLst. 5.15 Fllmpraatje. 5.30 uur Gram.muziek. 6.45 KRO-Nachtegaaltjee. 6.» Gram.muziek. 6.20 Journalistiek weekovei. zicht. 6.45 Ber. Gram.muzlek. 7.00 Ber. 7.1S Causerie „Het Katholiek Herstel na la Hervorming". 7.35 Actueele aetherflltsen, 8.00 Ber. ANP. Mededeellngcn. 8.16 Over» peinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gr, muziek. 8.45 Gevar. Programma. 10.30 uur Ber. ANP. 10.40 Religieuze declamatie (met muzikale omlijsting). 11.10—12.00 Gram. muziek. HILVERSUM II, 301,5 M. V ARA-Uitzondlng, ÏO.OO—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram.muzlek. (ca. 8.16 Ber.) 10.00 Morgen, wijding. 10.20 Voor arbeiders ln de Conti, nubedrüven. 12.00 Gram-muzlek (ca. 13.1S Ber.) 2.00 Causerie „Hoogtij ln het bijen, leven". 2.15 Gem. Arbelderszangvereenlglng „Herlevli en solist VARA-Orkest. 4.00 Gram.muzlek. 4.30 Espe. rantoultzending. 4.60 Gram.muzlek. 5.50 uur Mondaccordeonvereenlglng „De NachtegaalH fopn.). 6.00 Orgelspel (opn.) 6.28 Ber. «.II —7.00 Gronlngsche uitzending. 7.05 VARA- Kalender. 7.06 Felicitaties. 7.10 Politiek Ra. dlojournaal. 7.30 Reportage. 8.00 Herhaling SOS-Ber. 8.03 Ber. ANP VARA. Varia. 8.20 VARA-Orkest en solisten. 9.00 Puzzle-ult- zending. 9.15 En nuOkè. 10.30 Ber. ANP 10.40 Radlotooneel. 10.55 Causerie over het I Bondsfeest van het Kon. Nederl. Gymna. I stiekverbond. 11.10 Souvenir-orkest. 11.40— 12.00 Gram.muzlek. 5.50 Reportage. 6.50 Sportpraatje. 7.01 Plano. 7.20 Actueele uitzending. 8.20 Varié té. 9.50 Amerikaansch overzicht. 10.05 Zang 10.35 Orkest. 11.20 Band. RADIO PARIS 1G48 M. 12.30 Zang. 2.50 Zang. 3 35 Zang. 3.60 Plano 4.05, 6.05 en 6.35 uur Zang. 6.50 Plano. 8.50 Radlotooneel. 9.30 U, Gitaar-ensemble. 10.25 Blaaskwlntet en Trio. 11.20 Orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 32 2 M. 2.25 MuzlkaM le. 3.23 Orgel. 6.20 Altviool en piano, GARANTIE-STANDGR O EN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE - STAND ROOD GARANT1E-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN j Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken Worden 9 Jaar gegarandeerd Daar geniet ze van. Amen, Goddelijk Evangelie, Amen zegt mijn zie' daarop. En verder: Zoodat mij ook alle ding tot mijn zaligheid dienen moet. Nu denkt ze aan Arnold. Ze vreest, dat hij het moeilijk zal krijgen in zijn leven. Alle ding dienen tot zijn zaligheid. Als ze hem daarmee troosten kanl Maar zal ze hier nog wezen, als het zoo ver komt? Ze moet het overgeven aan haar getrouwen Zaligmaker. Dat doet ze. Ze doet het met gevouwen handen. Clara verpleegt haar met groote toewijding en de dokter komt eiken dag. Hij verbaast zich over de rustigheid van de patiënte, die hij eerst toeschreef aan ingezonkenheid, waarop hij echter terug moet komen wegens de werkzaamheid van haar geest, nochtans gepaard aan kalmte van gemoed. Met verhoogde belangstelling volgt hij het verloop en aan het begin van de derde week kan hij de gelukkige mededee- ling doen, dat het gevaar geweken is. Een week later zegt mama: „Clara. nu moeten we spreken over je huwelijk." „Is dat niet te vermoeiend?" „Volstrekt niet. Ik kg gemakkelijk, en rustig praten is zoo vermoeiend niet. Je hebt me nu drie weken verpleegd en ik ben je heel dankbaar, ik zal je wel missen." „Het heeft geen haast, mama." I „Jawel, dat herhaald uitstellen is niet goed. Dus het moet nu voortgang hebben, maar met huis en meubelen ben je nog lang niet gereed." „We moeten nog beginnen, er is geen enkele vaste af spraak gemaakt en vroegere besprekingen zijn vervallen." „Ik zal je wel erg missen, ik zei het reeds, want ik blijf alleen over, nu papa weg is." „Ach, mama, we kunnen nog „Neen, neen, niet uitstellen, ook niet ter wille van mij. Maar ik zou wel iets willen verzoeken." „Wat is dat, mama?" „Kunnen jij en je man voorloopig niet hier bij mij in dit groote huis wonen? Je zou dan een van mijn twee dienst meisjes kunnen overnemen, desnoods nog een tweede erbij huren. Spreek daar eens over en neem het samen in over weging." „O, mama, welk bezwaar zou daartegen kunnen zijn? Het lijkt me een prachtige oplossing." Clara spreekt met Aat. die dadelijk toestemt en het nieuws denzelfden dag opgewekt meedeelt aan zijn moeder. Maar deze toont niet de minste geestdrift. „Vindt u het niet goed?" „Ik weet het niet. Introuwen bij je schoonmoeder „Ach nee, moeder, we bewonen ieder een gedeelte van het huis, geheel zelfstandig. En Clara is haar eigen dochter." Hij weet niet, welk een priem hij zijn moeder geeft met die. laatste woorden. Ze zwijgt wel, maar ze denkt des te meer. Clara is haar eigen dochter, dat kan dus goed gaan. Maar toen Aat hetzelfde geval besprak met haar, z ij 11 eigen moeder, was hij zichtbaar verl icht, toen ze verklaarde, alleen te willen blijven. Nu pas realiseert ze zich, dat Aat binnen kort in de eerste plaats echtg enoot en daarna pas zoon zal zijn. Uit zijn woorden blijkt haar. dat ze hem eigenlijk al kwijt is, Aat, haar eenigen zoon, haar eenig bezit. Een onredelijke afgunst, een stille vijandigheid tegen mevrouw Van den Cornput begint te groeien in haar hart en bederft haar de bruidsdagen en de feestelijke drukte, die voorafgaat. Maar als de glorietijd aanbreekt en ze haar zoon ziet als middelpunt in een grooten kring van deftige menschen, die hem behandelen als huns gelij ken en als ook een deel van die glorie afstraalt op haar zelf. voelt ze zich met den toe stand verzoend. Later bezint ze zich en beschamen haar de gevoelens, die ze gekoesterd heeft, zelfs is ze nu niet vrij van een vage beklemming. Het gaat met Aat zoo voorspoedig, té voor spoedig misschen. Zal dat stand houden? Zal er geen cata strofe komen, die een onverwacht einde brengt? Het is toch wel goed, dat hij bij zijn schoonmoeder woont, anders zou de weelde te groot zijn en dan zou de hoogmoed in haar eigen hart om haar knappen zoon nog hooger uit groeien! XII Als na Arnolds benoeming de eerste vergadering van aan deelhouders wordt uitgeschreven, is aan Arnold en Elsa een kind geboren. Het huis, dat ze bewonen, is groot en deftig, veel te groot voor een kinderloos echtpaar, maar aan hun stand waren ze zulks verplicht en nu is er een begin gemaakt, waardoor er uitzicht komt, dat het gezin in het groote huis zal ingroeien. De resultaten van het afgeloopen jaar zijn weer niet be vredigend. De ziekte en het overlijden van den heer Van den Cornput benevens de daaruit gevolgde directeurswisse-1 ling kunnen slechts ten deele worden aangemerkt als de i oorzaak daarvan. Hoe het mogelijk is, weet niemand, maar het is een feit, dat een tweetal der voornaamste aandeelhouders geruchten hebben gehoord over oneenigheid in de leiding tusschen j vader en zoon, ook over een artikel door Arnold geschreven,j betreffende de toepassing der moderne techniek en over het afwijzend standpunt van zijn vader. Samen bespreken ze dat. „De oude heer was een goed zakenman en onder zijn leiding zijn de zaken jaren lang uitmuntend gegaan." „De laatste twee, drie jaar was er toch een gestadige i teruggang." „Dat had een bepaalde oorzaak, de opkomst van een nieuwen concurrent." „Juist. En over de wijze van verweer tegen die concurren- i tie waren vader en zoon het niet eens." „Dat weet ik. De jongste wilde nieuwe machines, die veel geld kosten ên daar kon de oude heer als voorzichtig zaken man niet toe besluiten, althans niet op korten termijn." „Dat is goed. Maar men kan ook tè vasthoudend zijn." „Ondoordacht en voorbarig is erger dan vasthoudend." „Natuurlijk. Maar het artikel over de toepassing der tech* niek heb ik gelezen. Het was zeer gematigd en zat theory tisch goed in elkaar." „Theoretisch, hm." (rWordt vervolgdft

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2