STADSNIEUWS WOENSDAG 24 MEI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 Bach-Kantaten in de Pieterskerk Leldsch Studenten Zangkoor. Leidsch Studenten Kamerorkest. Dirigent: Hans Brandts Buys. Dit Bach-concert van twee vereenigde studenten-ensembles was tevens het inlei dingsconcert der Zomcrconcerten van Lec Mens. Persoonlijk heeft deze aan dc uitvoe ring op bescheiden wijze deelgenomen door het zeer mooi gespeelde openingsnummer: „Praeludium pro organo pleno" en verder enkele begeleidingspartijen van den zang. De koraalvoorspelen voor, tus6chen en na de kantaten werden gespeeld door den heer Hans Brandts Buys, den wakkeren dirigent van de beide studenten-ensembles. Het moet ons van 't hart, dat wij hem in laatst genoemde finale hooger aanslaan, dan als organist Voor ons gevoel behandelt hij het orgel te veel als klavier, waardoor behou dens in passages waarin het voorschrift is, het spel te veel staccato klinkt en het legato niet tot zijn recht komt De contrapuntiek was door een en ander niet altijd duidelijk en bij name het tweede koraalvoorspel „Chri6t, unser Herr, zum Jordan kam", maakte op ons een eenigszins verwarden indruk. Meer willen we er niet van zeggen, want we beseffen zeer goed, dat een overigens hoogst bekwaam musicus geen meester op alle wapenen kan zijn. En zeer bekwaam i s de heer Brandts Buys. Als uitstekend orkest-dirigent heeft hij het „Collegium Musicum" tot dusverre steeds op weten te voeren. En ook het zang koor, dat eenige maanden geleden een in zinking vertoonde, is thans onder zijn lei ding bezig te herstellen. Het blijft natuurlijk altijd moeilijk, een koor als dit te scholen, zooals de dirigent dat zou wenschen. Er hebben door de wis seling der academische bevolking steeds mutaties plaats en het heerenkoor lijdt aan een tekort aan krachten. Dat des ondanks er goed en fraai gezongen werd, stemt tot dankbaarheid en waardeering. Het heeft ons getroffen, dat de heer Brandts Buys, die met groot enthousiasme dirigeert, en die bij alle inzetten steeds pa raat is, zijn eigen geestdrift in zijn schare weet over te storten. Daardoor klinkt alles frisch en bezield, tenvijl tegelijkertijd het „houdit maat in alle dingen" niet wordt .vergeten. Het programma vertoonde een climax, niet wat betreft den geestelijken inhoud der drie uitgevoerde Cantaten; die is van alle drie even rijk en zinvol. Doch meer uit het oogpunt der muzikale bewerking. De eerste: „Ach Gott, vom Himmel sieh daroin" is het minst gefigureerd, is het eenvoudigst gehouden met als begin en slot een koraal. De tweede is rijker bewerkt en boeit meer; Bach heeft in deze: „Christ, unser Herr. zum Jordan kam" meer muzikale middelen gebruikt en hetzelfde geldt van de derde: „Es ist dir gesagt, Mensch, was gut ist". in verhoogde mate. Vooral het openingskoor van deze Cantate, een pracht stuk muziek, is rijk bewerkt en stelt aan het koor hooge eischen, waaraan lofwaar dig werd voldaan. Dat de heer Brandts Buys dergelijke gefigureerde koren anders opvat dan de meer massieve koralen ge tuigt naar ik meen van het eenig juiste mu zikale inzicht in bet werk van Bach. Een drietal solisten verleende vocale me dewerking aan de uitvoering. Met groot genoegen hoorden wij de altso liste Roos Boelsma, die niet alleen over mooie volle stemmiddelen beschikt, doch ze ook technisch juist weet te gebruiken en aan een uitnemende voordracht dienstbaar maakt Haar muzikaliteit is van hoog ge halte evenals die van den Bassolist Cou perus, die zijn recitatieven en aria's met rond en vol geluid en met veel relief voor droeg. Bij den tenor, Albert Dana, deed zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat zijn recitatieven veel beter waren dan zijn aria's. De eerste klonken vrij en frisch, ter wijl het was of bij de aria's de stem te wei nig resonnans bezat en bijwijlen geabsor beerd werd door het orkest. Bij de instrumentale gedeelten moeten wij dankbaar melding maken van de hoboïsten Haakon Stotijn en Joop Oortgysen, terwijl mej. Sj. Hiemstra, zooals wij dat al meer malen van haar hebben genoten, op voor treffelijke wijze het Clavecymbel bespeelde, dat juist aan de muziek van Bach soms zulk een bijzondere charme verleent. De belangstelling voor dit concert was zeer groot. Dat stemt tot dankbaarheid; Moge het tevens een profetie zijn voor het bezoek aan de volgende Zomerconcerten. Ir J. Westra schaakkampioen van Leiden De afgebroken partij Westra-v. d. Bergh in den wedstrijd om het schaakkampioen schap van Leiden en Omstreken, is gister avond uitgespeeld en door Ir. J. Westra ge wonnen. Deze heeft hierdoor punt (u*t negen) gekregen en is kampioen geworden daar zijn ernstigste concurrenten (Zitman en Brunt) geëindigd zijn met 6 punten. Het toezicht op de Vreemdelingen De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering het K. B. van 16 Aug. 1918 Stbl. No. 521, regelende het toezicht op de in Nederland vertoevende vreemdelingen, waaihij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling nachtverblijft verschaft binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan het hoofd van politie in de gemeente in casu den Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst, Zonneveldstraat al hier, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 7—9 uur. Door aangifte aan het Bureau van de Be volking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld met hechtenis van ten hoogsto oen maand of geldboete van ten hoogste 1 500. Deze Ibepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's. enz. Een nieuwe makelaar Onze stadgenoot, do beer V. Stokhuyzon behaalde te Utrecht het diploma „Makelaar in onroerende goederen", uitgaande van de Nederl. Broederschap van gedipl. makelaars TOEZEGGING VAN BEROEP Onze stadgenoot de heer P. A. Lefeber Jr.' heeft toezegging van beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. te Exmorra c.a. in Friesland. Autotocht „Ouden van dagen" Men schrijft ons: Voor eenige weken kwam het Comité voor bovengenoemden tocht bijeen om plannen te beramen, ook dit jaar weer aan een klein gedeelte van onze stadgenooten, de oudjes boven die 70 jaar, een vreugdevollen dag te bereiden. Denkende aan do 10 vorige jaren, werd er een kleine begrooting gemaakt: zooveel oudjes, zooveel auto's, zooveel aan versna peringen, een sigaartje voor de mannen, een extra reep voor de vrouwen (die meestal nog eeniige dagen bewaard wordt en bij hot bekijken steeds weer dien heerlijken dag in herinnering roept), zooveel voor het bijhu- ren van auto's of bussen, kortom, uit alle besprekingen bleek, dat we zonder de hulp an iederen reuhtgeaarden Leidenaar niet in staat zouden zijn aan 400 mannen en vrou wen één dog in een jaar te schenken, die uitschittert boven alle andere. Bezitters van auto's, hetzij voor genoegen of voor zaken, bereidt u zelf de vreugde één dag met en voor onze oudjes mee te rijden; vul de u toegezonden kaart in, zoodat het comité spoedig weet op hoeveel auto's te kenen valt. En gij Leidenaars. die op vlugge voeten of peddelende, of per tram, of trein zoo vaak de stad ontvlucht denkt in de komende walton, als u eeij kleine gift voor onze ouden \ön dagen gevraagd wordit, aan de veien die door hun leeftijd aan huis gebonden zijn; een ieder zien uittrekken en het gansclie jaar uitzien naar dien éénen dag, waarop ook zij de stad uitvliegen, een stukje van de wijde wereld hun deel wordt, alsonze stadgenooten. ieder naar vermogen, een offer tje bijdragen. Giften en gaven worden gaarne in ont vangst genomen aan het adres: mej. W. van der Velden. Rapenburg 19, terwijl het giro nummer van onze penningmeesteress* mevr M. S. Juijnboll-van IJsselsteijn, Nieuwsteeg 2. is: 327568. Veertigjarig jubileum Mr E. A. Gosman Vrijdag a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat Mr. E. A. Cosman, advocaat en procu reur hier ter stede, voor het Gerechtshof te Amsterdam als zoodanig werd becedigd. Na geruimen tijd in Amsterdam werkzaam te zijn geweest associeerde hij zich in 1907 met Mr. Goudsmit te Leiden. Het kantoor was toen gevestigd in het Noordeinde. Nadat Mr. Goudsmit zich uit de advocatuur had terug getrokken, zette Mr. Cosman de practijk voort in het kantoor waar hij thans nog gevestigd is, tcsamen met wijlen Mr. P. H. Trapman. Na diens overlijden associeerde hij zich met Mr. C. J. Goudsmit. Mr. Cosman is plaatsvervangend kanton rechter en bestuurslid van verschillende ver- cenigingen. EXAMENS MIDDENSTANDS DIPLOMA „ALGEMEENE HANDELSKENNIS" Aan het schriftelijk gedeelte van het „Normaal" examen, alhier gehouden op 3 Mei jj., werd deelgenomen door 177 candi dates Hiervan zijn geslaagd en toegelaten tot het mondeling gedeelte 164 cand., ter wijl er 13 werden afgewezen. Voor het „Speciaal" examen georganiseerd voor personen, die op 1 Juli 1938 den leeftijd van 25 jaar hadden bereikt, en tenminste 5 jaar in een tak van détaiLhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam waren, en dat uitsluitend mondeling wordt afgenomen, hebben zioli 87 candidaten aangemeld. De mondelinge examens worden gehouden van 30 Mei tot en met 2 Juni a.s. in Hotel „den Burcht". SURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN DE HEER GROENENDIJK BEDANKT ALS LID VAN DEN RAAD We komen dit jaar wel voor verrassingen te staan wat de verkiezing en samenstel ling van den nieuwen Raad betreft. Vorige week hebhen we gemeld dat door een fout de heer Bergshoeff niet in den nieuwen Raad zal terugkeeren. Thans kunnen we mcdedeelen, dat dit ook niet het geval zal zijn met den S.D.A,P.-af- gevaardigde, den heer S. Groenendijk. We gens vertrek naar Rotterdam, waar hij zijn werk voortaan zal hebben, heeft deze per 1 Juni bedankt als lid van den Raad. Voor de ais. verkiezingen stond hij no. 2 op de lijst. Zijn opvolger voor de periode van 1 Juni tot September zal zijn de heer Den Uil, die voorheen reeds zitting had en thans weer no. 1 op de lijst 6taat. Een en ander kan tot gevolg hebben dat we de eenige dame, mevr. Houtman, in den Raad houden. Zij stond no. 3 en schuift waarschijnlijk weer op no. 2, zoodat, als de S.D.A.P. haar twee zetels behoudt ook zij weer zitting zal hebben. WEGVERBETERING IN HET RIETVELD In een daartoe gehouden vergadering van ingelanden van den polder Rietveld, onder deze gemeente, is besloten, den weg door dien polder, loopende van den Rijksstraat weg tot aan de Compicsekade, te asphal- teeren. Een en ander is mogelijk geworden door medewerking van de gemeente Alphen a. d. Rijn, welke zich bereid ver klaarde voor een som van f 2000 deze wcgverbotcring in werkverschaffing te doen uitvoeren. BAKFIETS TE WATER Gistermorgen is een bakfiets van den melkboer v. d. Meent, in do Haven geraakt. Op het moment dat v. d. Meent zich naar de deur vnn oen zijner klanten begaf, is de flets, welke hij niet op do rem had gezet, door het afloopen van den weg, gaan rijden n zoo te water geraakt. De fiets werd met ereende hulp spoedig op het droge ge bracht, doch met de bussen melk etc., ging dat niet zoo gemakkelijk. De. schade was aanzienlijk. HIJ GING DE WIJDE WERELD IN.-— Knaapje van drie jaar op stap Een 3-jarig zoo-ntje van R., wonende in de Rui terstraat vond Maandagmorgen het we reldje waarin hij dagelijks verkeerde, te eng- Misschien had hij het mooie weer in het hoofd en zoo wa$. hij reeds bijtijds uit de voeren en om 7 uur in de straat. Hij ver veelde zich. Hij liep de straat eens uit en kwam tot de ontdekking dat rechtsaf de wereld het grootst was. Daar kon hij het verste zien. En juist dat, wat zoo ver was, leek zoo mooi en hij besloot daar eens te gaan kijken. En ach ter dat verre kon hij nog weer verder en zoo dwaalde de knaap van huis, steeds verder, totdat hij aan het kruispunt Brugge6traat— Julianastraat was. En daar de meeste menschen de Brugge- straat in gingen, waagde ook hij het de drukke straat in te gaan om weer voor een puzzle te komen; want over de brug kon hij weer drie kanben uit. Eerst rechtsaf, nu linksaf besloot de kleine man, ondertus- schen overpeinzende dat de wereld toch zoo groot en zoo heel moois. Aan thuis dacht hij niet. Aanvankelijk dacht men daar ook niet aan hem. Hij ging wel meer bijtijds de straat op, vader halen die om half 9 komt eten. En zoo was 't reeds tegen 9 uur, toen men de peuter miste. Toen zijn de nasporin gen begonnen, maar niemand had hem ge zien. Aangifte bij de politie werd gedaan en ook hier werd aan het zoeken deel genomen. En het was een politieman die omstreeks 11 uur den vernisten knaap gezond en wel opspoor de. Hij was met zijn wandeling tot aan Heerenweg gekomen; een afstand die men flink doorgaande in een goed half uur kan loopen. Maar hij wandelde en had daarvan genoten, en voor zijn familie *was het een vreugde den kleinen baas weer gezond voor zich te zien. 11AZERSWOUDE DRANKBESTRIJDING Zaterdag 27 Mei as. des avonds 8.30 (n.t.) zal op het plein bij de Ned. Herv. Kerk al hier een openluchtsamenkomst worden ge houden voor drankbestrijding. Door de hee- ren Ds. P. L. Kiehl en Ds. M. Heuzeveldt zal het woord worden gevoerd, terwijl door de Chr. Muziekvereenigimg medewerking zal worden verleend. KATWIJK GEMEENTERAADSVERKIEZING Nummering der lijsten Aan de ingediende candidatenlijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing zijn de vol gende nummers toegewezen: 1. C.H. (J. Dub beldam), 2. A.R. Katwijk aan Zee (C. A. Veltkamp); 3. SDAP (C. van Rijs); 4. R.K. (H. W Grimsbergen)5. A.R. Katwijk-Bin- nen (W. L. Noordijk); 6 Gemeentebelang (D F E Meerburg); 7. CDU (J. G. Schoneveld); 8. Lijst M. al d Marei KATWIJK AAN ZEE FILMAVOND ZEEHOSPITIUM In het Zeehospitium werden gisteravond, uitgaande van het Katwijksoh Drankweer- comité, eenige films vertoond. De eerste film was een Zwitsersche film, waarin een duidelijk beeld gegeven werd hoe het in het huisgezin van een dronkaard toegaat. De laatste film: „De Roode Driehoek", was een verkeersfilm, waarin tot uiting kwam het gevaar van alcohol bij snelverkeer. Een zus- terkoor onder leiding van den heer Barnard, luisterde deze avond op met zang. KOUDEKERK AAN DEN RIJN AANBESTEDING B. en W. dezer gemeente hebben gister morgen aanbesteed het vernieuwen van de brug an den Lagen Rijndijk alhier over de Molenvliet van den Hondsdijkschen Polder en het maken van gewapend beton-vleu- gelschoeiingen. Er waren 14 inschrijvin gen ingeleverd, waarvan de uitslag is als volgt: A. C. Bezooijen te Alkmaar f 3600, Gebr. A. en J. Schouls te Leiderdorp f 3280; W. J. Jongeneel alhier f 3250; M. B. Middel koop Czn. te Gouda f 3235; P. W. van Burik te Zoeterwoude f 3235; J. de Roode te Moor drecht f3185; Aann. cn Handelsbedrijf R. W. Laan te Hillegersberg f 3175; G. Verzijden te Waddinxveen f 3115; J. Reijn te Waddinx- veen f 3115; A. Leenheer alhier f 3115; N.V. Beton-Mij „Hooge Morsic" te Leiden f 3112; C. de Raad en J. Tolk te Alphen a. d. Rijn f 3104; J. de Rooij Jr. te Vleuten f 3090; fa. wed. van Driol alhier f 3040. Dc gunning is aangehouden. TWEE INBRAKEN In den afgeloopen nacht hebben onge- wenschte gasten op een tweetal plaatsen in onze gemeente een bezoek gebracht en wel bij den brandstoffenhandelaar H. W. en bij den koster der Geref. Kerk J. L. Zij verschaften zich toegang tot de beide wo ningen door openschuiving van een raam. In beide gevallen werden de kasten enz. in de kamers doorzocht. Bij H. W. wordt een klein bedrag aan huishoudgeld venmist, alsmede de inhoud van de spaarpotten der kinderen. Bij L. wordt niets vermist De politie stelt een onderzoek in. LEI DSCHEND AM AMBTENARENREGLEMENT Door den Minister van Binnenlandsche Za ken is bezwaar gemaakt tegen de in de ge meente Leidschendam bestaande wachtgeld regeling voor het gemeentepersoneel, zooals die o.m. is neergelegd in 't ambtenarenregle- Dc gemeentelijke regeling is gunstiger dan de Rijksregeling en de Minister, die van oor deel is, dat de Rijksregeling den ambtenaren alleszins redelijke aanspraken geeft, acht het noodzakelijk, dat de gunstige verschillen in de gemeentelijke regeling hehooren te worden weggenomen. Tijdens een bespreking o"p het Departement in Binnenlandsche Zaken, aldus het College in hun prae-advies, is hun gebleken, dat ook met een regeling ongeveer het midden hou dende tusschen de rijksregeling en de ge meentelijke regeling en zooals B. en W. aan vankelijk voornemens waren den Raad ter vaststelling in overweging te geven, door den Minister geen genoegen zal worden genomen. Is het gemeentebestuur niet bereid aan het verlangen van den Minister te voldoen, dan zal de Rijksregeling bij een Koninklijk Be sluit. te nemen krachtens art. 126 van de Ambtenarenwet, aan de gemeente worden op gelegd. Nu eenmaal vaststaat, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken niet bereid is iets van ziin standpunt prijs te geiven, meent het Col lege van B. en W. den Raad in overweging te moeten geven aan het verlangen van den Be windsman te voldoen. B. en W. stellen den Raad voor het reglement nu tegelijk opn:eun vast te stellen voor de gemeente Leidschen dam, waarin dan tevens eenige kleine wijzi gingen zijn aangebracht. BRAND IN EEN VILLA Maandagmiddag heeft 'n korte brand gewoed in de villa van de familie Z in het park Leeu wenberg aan den Westvlietweg. De brand weer was spoedig met de motorspuit ter plaatse en heeft het vuur met een straal be streden, waardoor men het vuur spoedig meester was. De schade bleef hoofdzakelijk beperkt tot de keuken en een woonkamer, terwijl deze door verzekering wordt gedekt. Op het terrein van den brand was ook burge meester Keizer aanwezig. GEMEENTESECRETARIS BEDACHT In verband met het zilveren huwelijksfeest van den gemeente-secreta'is, den heer H. J. van Delft en diens echtgenoote heeft een de putatie het bruidspaar ten hunne huize aan de Damlaan. namens het gemeentepersoneel, een leeslamp en een boekenkast aangeboden. De deputatie bestond uit de heeren burge meester W. Keizer, wethouder Smits, liet raadslid T J Blokland, de directeur der Licht- bedrijven Schouten, de hoofdcommies B. Bie- leveld en de gemeente-artjhi.ect A. de Regt. TOCH WEER KERMISVERMAKELIJKHEDEN! Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal de Wilhelminavereeniging hier ter plaatse ook dit jaar in de maand September een twee-daagsch Oranje-feest or- ganiseeren, waaraan kermisvermakelijkheden verbonden zullen zijn. Men schijnt er toch nog niet buiten te kunnen Hoe lang zal bet nog duren? En dan beklaagt men zich, dat andersdenkenden niet tot samenwerking be reid ziin. 't Is toch wel zielig, wanneer men geen Oranjefeest kan houden zonder daarbij aan een kermis te denken. VERVOERKOSTEN NAAR SCHOLEN Door de afdeeling Leidschendam van Het Groene Kruis is verzocht om een bijdrage te mogen ontvangen in de kosten van vervoer begeleiding van twee kinderen naar de openbare school voor buitengewoon lager on derwijs te Leiden. Van deze kosten wordt door de gemeente de Provincie elk 1/3 voor hun rekening ge nomen, terwijl het Fonds voor het Misdeelde Kind, 1/9 in de kosten bij zal dragen. Aange- de desbetreffende ouders niet bij machte zijn het resteerende bedrag te betalen, ver zoekt het Bestuur der afdeeling om ook dit bedrag uit de gemeentekas te mogen ontvan- waarvoor B. en W. den Raad om mede werking verzoeken. BURGERLIJKE STAND GEHUWD: B C Tilburg en W J v Baren P Theunlssen en Th M de Hoogh NOORDWIJK Werkloozenzorg In deze gemeente is de werkloosheid bui tengewoon groot. De wekelijksche cijfers door de arbeidsbemiddeling verstrekt toonen ten duidelijkste de ongunst der tijden voor wat de arbeiders aangaat. Dat beteekent dat velen hun dagen slijten in nutteloos niets doen, sommigen mokkend tegen hun lot, sormnigen, geheel aangepast, in ioome gelatenheid, onverschillig, zonder begeerte meer naar eenigen arbeid, of zelfs schuw voor alles wat inspant. Om doze laatste gemoedsgesteldheid on der de jeugdige werkloozen te keer te gaan, werd verleden jaar geïnstalleerd de com missie voor culturecle werkloozenzorg. waar in zitting namen kapelaan J. Schouten, na mens de R.K. jeugd, Ds. Siddré en J. Moer kerk, namens de Horv. jeugd, resp. van Noordiwijk Zee en van Noordwijk-Binnen en de heeren J. E. Kok en J. P. Passchier voor de Gereformeerden in de beide deelcn der gemeente, terwijl mevr. Niekerk namens het „Nut tot Algemeen" zitting had. De heer L. J. Droogh rit namens het gemeente bestuur. Begonnen werd de jongen/? werk te geven in het Stadsbosch. Het begon op 14 Nov. j.l. met 10 jongens, maar er zat groei in, want de wekelijksche cijfers toonden succes, het werd 20, 30, 36, 55, 77, 86, 95, 107, 118, 12.8. Dat was in het laatst van Januari. Tot half Maart schommelde 't op die hoogte om dan in verband met het werk in het vrije bedrijr te dalen tot nu ongeveer 50. Bovendien werd een ontwikkelingscursus gegeven, terwijl nu en dan oen lezing of een film voor ontspanning bij inspanning zorgt. Hel werk werd echter op breeder basis gezet. Ook voor de ouderen moest iets gedaan Daartoe werd uitbreiding der commissie gezocht met eenige ipersonen uit de vakbe weging. Voor den Chr. Besturenbond kwam de heer D. v. d. Niet op het tapijt, die al jarenlang arbeidt voor de arbeiders en daar om zelfs het vertrouwen heeft van die niet tot zijn richting bchocren. De heer J. Duindam is lid voor de modern reorganiseerden en P. C. Smit voor de R. katholieken. Er werden cursussen voor volwaseenen georganiseerd, cursussen in Engelsch, Ne- derlandsch, Fransch. radio-techniek, E.H.B. O., Boekhouden, en Plant- en dierkunde. Kr is dus wel reeds variatie. In de keuze der leerstof is de cursist vrij. Hij probeert ook allereerst zich zelf te helpen, gelukt het niet dan helpt de leermeester, als hoedanig de heer K. Passchier zich een kundige kracht heeft bewezen te zijn. Do cursussen worden gegeven gedeeltelijk in het vereenigingsgebouw aan de Hoofd straat of in „Ons Gebouw" bij afwisseling gedeeltelijk in het Juvenaatsgebouw. Er is veel belangstelling voor dit werk. Men begon met 48 cursisten, wolk getal steeg tot 32, dit in verhand met het vinden van werk. Het is wel merkwaardig dat de gene, die zijn tegenzin kon verwinnen en zijn schreden naar een der gobouwen richt te, daar nimmer spijt van had Het kornt niet licht voor dat iemand den cursus in den steek laat uit gebrek aan belangstel ling. En nu staat er nog veel meer op het pro gramma. Het Segobawerk in zijn vollen om- Wien de studie niet interesseert moet handenarbeid kunnen verrichten, figuurza gen, nuttige gebruiksvoorweri>en maken Het terrein is zoo breeal Of muziek en zang beoefenen. Nu doen zich echter al aanstonds moei lijkheden voor. Om te werken is noodig een lokaliteit, zelfs meer dan één en het wach ten is nu op de filantropen, de menschen die zelf bezitten en weten dat zij van hun goedtren een zoodanig gehruik moeten ma ken, dat Hooge re Gerechtigheid die aan wending goedkeurt. Misschien hebben zij een ledige schuur, een ongebruikte garage, een pakhuis En dan moeten er gereedschappen komen. Wie heeft nog ergens een hamer liggen die hij nagenoeg nooit gebruikt? Hij kan er nu spijlkers met koppen mee laten slaan. Of een goede nijptang, een boor, een schrob zaag. Naar de commissie er mee! Wie heeft een schrijfmachine ter be schikking? Ook die kan zijn nut hebben voor den man, die zich hierop vaardigheid wil eigen maken. Het kan eens te pas ko men om werk te vinden! Ook gold is wel kom. Let wel. Het wordt geen gesoebat om een bijdrage. Maar hier is voor de zuiverste naastenliefde een gelegenheid om te helpen nog eer het gevraagd wordt Ook de werkloozen zelf moeten helpen. Ja, zij niet liet minst. Zij moeten de stem van hun vakorganisatie, die van hun lei ders volgen, wanneer cfie hun aanraden om zich voor dit Segobawerk te geven. En zij moeten hun maats aan het venstand bren gen dat uit lamlendigheid niets goeds groeit, voor hen niet, voor hun gezan niet en voor de arbeidersklasse in het algemeen niet. Een paar uren van prettigem en ge-zelll- gen handenarbeid of van inspannend her senwerk doen een mensch zoo goed Toch veel meer dan het stempelen KAMPWACHTER Tot kampwachter in het Langeveld is met mgang van a s. Zaterdag door B. sn W dezer gemeente benoemd do heer AnL dé Jong, alhier. VOORSCHOTEN BRANDWEER Het gereorganiseerde brandweercorps met de onlangs verbeterde autobrandspuit zat a.s. Vrijdagavond een oefening houden met het nieuwe materiaal. NUMMERING DER LIJSTEN Gisterochtend heeft op het raadhuis door het Hoofdstemhureau de nummering plaats gehad van de candidatenlijsten voor de op 14 Juni a.s. te houden verkiezing van leden van den gemeenteraad. De lijsten werden als volgt genummerd: 1. RK (J. A. Mens); 2. CH (O R J Viveen); 3. AR (C. Eggink); 4. Liberalen (Baron W A A J Schimmelpen- ninch v. d. Oye); 5 SDAP (J. Braggaar); 6. Gemeentebelang (J P v. d Marol) GAANDE EN KOMENDE MAN Ingekomen: J. Tuit, Burg. Treubstr. 35, van Den Haag. lste v. d. Boschstr. 294; A. Tjeenk Willink. Leidscheweg 191, van Bruminen A 491; C. Kemmen, Voorstr. 38, van Den Haag, Laakkade 80; B. J. van Vliet, Leidscheweg 229, vnn Berkel c.a., Noord- eindsoheweg 302; P. J. den Ambtman, Leid scheweg 374, van Leiden, de Wetstr. 29: J. Th. van Zanten, Veursrheweg 3. van Schie dam, Goereestr. 11a; M. A. van Rhijn. Bere- steynstr. 10. van Leidschendam, Park Leeu- wenburgh 54; D. van Beek, Bereste nstr. 10, van Leidschendam Park Lee-uwenburgh 54; W. Klink—de Ruyter, Leidscheweg 413, van Leiden, Hugo de Vriesstr. 22; G. P. C. van Schaik, Burg. Treubstraat 20, van Nigte- Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf N.. 11.20 Brunei IT.. 12 60 Bruasel VI.. 2.20 Keeu len, 3.20 Londen R2g., 4.20 Keeulen, 6 20 Brusel VI., 6.06 Radio PTT N., 6 50 Bruaael VL, 7.^ Londen R., 7 20 Bruesel VI., 7.60 Keulen. 8.30 Brussel VI., 9.20 Keulen, 10.20 Brussel VI., 10.30 Boedapest of dl v., 10.40 Brussel Fr., 11.20 Parijs Programma 4: S.Brussel VI., 9.20 GRD of v.. 10 35 Londen R.. 12.10 Droltwich. 1.35 Lon. tn R., 3.20 Droltwich. 6 40 Londen R.. 7.— Droltwich, 9.50 Brusseel Fr., 10.35 Droltwich. DONDERDAG 25 MEI Programma 3: 8.Keulen, 10.50 Radio PTT N„ 11.20 diversen, 11.60 Radio PTT N., 12.35 ussel VI., 2.20 Keulen, 3.20 Londen R„ 4.20 Keeulen, 5.20 Brusseel VL, 6.05 Radio PTT N., 6.20 Londen R., 7.20 Brussel VI., 7.35 Keulen, 8.35 versen, 8.50 Parijs R.. 10.55 Keulen. Programma 4: 8.— Brusseel VL, 9.20 Parijs R., 9.43 Radio PTT N., 10.35 Londen R.. J.20 Drolt wich, 2.20 Londen R., 3.20 diversen, 3.35 Drolt wich, 5.05 Londen R., 5.20 Droltwich, 6.40 Brus el Fr., 7. Droltwich, 7 30 Sportpraatje dooi- m heer J. G. A. Janssen, Journalist, 8.Lon den R., 8-20 Droltwich. Agenda Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 2Q Mei tot en met Vrijdag 26 Mei a.s. waarge nomen door de apotheken: Herdingh en Blouken, Hooge Woerd 171, telef. 502 en G, F. Reyst, Steenstraat 35. telef. 136. vecht 160; C. P. Groenendaal, Burg. Treub str. 20, van Nigtcvecht 160; R. de Vries, Leid scheweg 131, van Semarang N.O.I.; W. Sud- binin, Burg. de Kempcnaerstr. 1, van Hilver sum, Dennenlaan 5; J. A. C. Deenvan Wijk Rijndijk 128, van Haarlem, Wilgenstr. 33; G. de Graaf, Rijndijk 102, van Den Haag, van Brakelstr. 13; M. WebberSlok, Burg, Verncdepark, van Leiden, Garenmarkt 10a; P. v. d. Wallem, Leidscheweg 191, van Lei den, Marendorpschedwarsstr. 5; H. Rossum, Leidscheweg 236, van Noordwijk, Wasse- naarschestr. 4; H. Verhaaf, Donklaan 37, van Den Haag, Rochussenstr. 177; A. M« Mertens, Leidscheweg 96, van Den Haag, C, Htiygensstr. 4. Vertrokken: S. van LochemSakkers, van Donklaan 30 naar Rotterdam, Vinken- siraat 42 II; C. Rumard, van Veurschewcg naar Monster Rijnweg 41/43; H. v. i Kamp, van Veurscheweg 348, Naaldwijk (Honselersdijk) Middenbroekweg 48; J. NL W. Hamerbeek, van Leidscheweg 101, naar Den Haag, van Bielandstr. 123; L S Leiste-* Gleise, van Leidscheweg 39, naar Zwitser land; W. C. den Hartog, van Papelaan 35, naar Leidschendam, Meer en Geerweg 43; R. F. Bebber, van Rijndijk 270, naar Den Haag, Thorbeckfstr. 453; J. M. v. d Lubbe, van Landweg 4, naar Zoeterwoude, Wei poort B 109 Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid der redactie.) PROVOCATIE Naar aanleiding van een in ujw blad ge plaatst Ingezonden Stuk van den heer Th, J. v. d. Heijden, lijkt het mij wel nuttig om voor het volgende geval een kleine plaats* ruimte te vragen. Bij een radiohandelaar komt een heer om een bepaald merk radio „op zicht" te vra gen. De radio gaat op zicht, en na een paar dagen verschijnt mijnheer met de bood schap dat hij wel idee heeft het toestel te koopen. „Hoeveel garantie er op het toestel is", is de vraag. De winkelier antwoordt dat hif niet. meer dan een half jaar fabrieksgaran tie mag geven. ,,AIs het niet minstens een jaar wordt gaat de koop niiet door, op een goed toestel is toch minstens een jaar garantie" beweert mijnheer. De winkelier „hapt" niet. Mijnheer laat niet los. Al zijn welsprekend- hend wordt aangewend om den winkelier te overtuigen, dat bij een goed toestel toch een flinke garantie behoort. En tenslotte be zwijkt de winkelier. „Als ik nu contant betaal wil ik f 10 kor ting hebben, maar dat is natuurlijk geen" bezwaar, dat doet iedere winkelier, hier is het geld", aldus mijnheer. (Pro\ocateurj. De winkelier, gelbonden aan zijn overeen komst niet onder vastgestelden prijs te ver- koopen, weigert; de verkoop dreigt te mis lukken M ij n h e e r zet alles op alles, bewerkt zijn.' slachtoffer totdat dit bezwijkt en de winke lier hangt. De winkelier, nu het kind van de reke ning, moet voor een commissie verschijnen. Door onvoorziene omstandigheden komt hij* iets te laat en wordt wegens niet verschij nen veroordeeld tot f 500 boete, alsmede en kele honderden guldens voor niet navolgen van het contract. Vep-.olgens moet hij het radiotoestel van mijnheer terug nemen voor den vollen prijs, dus aan zijn aanbrenger f 10 belooning geven. Nu blijkt dat er een bureau bestaat onder leiding van een gepensionneerd politie-agent (niet hier ter stede), dat zich belast met het uitlokken van bovengenoemde gevallen. D..t er overeenkomsten bestaan lijkt mij hest, wanneer er tenminste geen overdreven winsten worden gemaakt, maar wanneer er, zooals tot voor kort, in den radiohandel nog kortingen kunnen worden gegeven van 30 pet, lijkt mij een overeenkomst of prijsbe paling overdreven. Wanneer echter door provocatie de win- keiier in den val wordt gelokt en tot hoogo boeten wordt veroordeeld (welke voor velen den ondergang beteekenen) lijkt 't mij toch wel wensehelijik dat on een en ander de aan dacht worclt gevestigd. Zou dit niets iets voor de Vereen, tegen Zwendel zijn? U dankend voor uw plaatsruimte. Hoogachtend, xxxx EMMABLOEMCOLLECTE Donderdag 25 Mei, zal de jaar lijks t^rugkeerende EmmaBlofimcollecte ee houden worden. Met schroom komt 't bestuur van de Vereen, tot bestrijding der Tubercu lose te Leiden tot u met het dringend ven zoek met milde hand deze collecte te willen gedenken. Het lijkt haast onnoodig u het doel van deze collecte nogmaals voor oogen I te stellen. Er zijn zoo vele minvermogende tb.c.patiënten, voor wie uitzending noodza kelijk is voor wie uitzending de eenigo kans cp herstel ia Wij weten het er zijn zoovele collectes die financieele offers van de burgerij vragen. Het Rijk, de Provircie, de Gemeente geven groote subsidies we höbben echter oA I uw financieelen steun noodig, willen wij voor t.b.c.patiënten die maatregelen nemen, noodig voor hun herstel. Laat de gezonde menschen bedenken hoe bevoorrecht zij zijn boven de patiënten, aan- getast, door deze ernstige ziekte. Geeft allen zooveel als in uw vermogen isf Namens hoi Bestuur, A. J. B. POORTMAN, Secr.-^penn.meester-

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6