Het bezoek van H.M. de Koningin aan België Hooge Raad belrok een waardig gebouw De Chr. Metaalbewerkers vergaderen WOENSDAG 24 MEI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 (Vervolg van Blz. 1) Gala-banket ten Paleize Nadat Hare Majesteit de Koningin te half acht in het Koninklijk Paleis het corps diplomatique, bij het Belgische Hof ge accrediteerd, had ontvangen, is te half negen een gala-diner gehouden, dat Koning Leopold aan onze Koningin aanbood. Aan dit diner zaten, behalve de beide Vorsten, zeer vele autoriteiten uit politieke, consulaire, universitaire, financieele, mili taire en society-kringen aan, benevens de aan Hare Majesteit de Koningin toegevoegde eerediensten en de hoogw aardigheiosbeklee- ders van het Civiele en Militaire Huis van Koning Leopold. Het menu bestond uit: consomme Isabel- le, truite saumdnee au coulis d'ecrevisses, selle de pré sale husard, po-mme nouvelles, poulardes de Bruxelles rotjes, salade, pate de foie gras, asperges de malines, glacé aux fraises, fruits, dessert. Rede van Koning Leopold Tijdens dit galabanket heeft Koning Leopold in de Nederlandsche taal de vol gende rede uitgesproken: Mevrouw, Het Belgische volk, evenals ik zelf, be groet de Koningin der Nederlanden met diepe en eerbiedige genegenheia' Ik ben er Uwe Majesteit in het bijzonder dankbaar voor. dat Zij mijn onvergetelijk bezoek aan Holland zoo spoedig met een tegenbezoek heeft willen beantwoorden. Wij zien er een nieuw en kostbaar blijk in Hare hartelijke gevoelens jegens ons, en van de levendige vriendschap, die Noord en Zuid vereenigt. Onze Naties gaan beide trotsch op een roemrijk verleaen. Beide vertrouwen in de vrije instellingen, die zij voor zichzelf heb ben uitgebouwd. Beide ijveren bovenal met geestdrift voor den vrede. Maar beide eischen, dat hun lotsbestemming in eigen handen behouden blijft Het was te Luik, dat de Koning oer Nederlanden voor het eerst den Koning der Belgen ontmoette. Op mijn beurt zal ik morgen het i recht hebben Uwe Majesteit te begeleiden in de hoofdstad van het oude Prins-Bisdom. Luik heeft eeuwenlang haar onafhankelijk heid gehanohaafd. Hare burgers zullen fier zijn Uwe Majesteit te mogen onthalen, en juichen om de eer van Uw Voretelijk bezoek. Onlangs heeft Uwe Majesteit tot haar volk een krachtigen oproep gericht in band met de moreele en geestelijke herbe wapening. Ook bij ons hebben de koninklijke woor den weerklank gevonden. Ware hét niet wenschelijk dat het edel Initiatief van Uwe Majesteit, uit een zoo helder inzicht van onze menschelijke plich- tèh geboren, ook op het internationaal plan zou worden beproefd? De kleine staten tellen in Europa meer dan honderd miljoen inwoners. Waarom zouden zij niet op zedelijk en economisch gebied tot een duurzame eensgezindheid sluiten? Waarom zouden zij niet, naar de wijze woorden van Uwe Majesteit „deze eensgezindheid in toepassing brengen bij de bestrijding van den hooggestegen nood, en de hinderpalen wegnemen, die den we- reldopbouw tegenhouden?" Een dusdanige medewerking zou doel matig het verheven vredesideaal dienen, dat uw volk evenals het mijne bezielt. Zij zou een gemeenschappelijk en sereen on derzoek mogelijk maken van de talrijke vraagstukken, die, thans onopgelost, ons al ler levensbelangen bedreigen. Mevrouw, God behoede het Koninkrijk der Neder landen en zijne heerlijke koloniale ge westen. Ik hef mijn beker op de steeds welvarende gezondheid van Uwe Majesteit en van de Koninklijke familie. Op deze rede van den Koning der Belgen Heeft Hare Majesteit oe Koningin als volgt geantwoord; Redevoering van HM. de Koningin Sire, Diep getroffen door de woorden van Uwe Majesteit breng ik Haar daarvoor mijn hart- grondigen dank. Het Nederlandsche volk heeft zich geluk kig geacht den Koning, tegen wiens per soon het zoo hoog opziet, te begroeten en een uit 't hart komend welkom toe te roepen en daarbij te'vens uiting te geven aan zijn gevoelens van diepgemeende vriendschap .voor het broedervolk. Te meer prijs ik mij gelukkig dat bezoek thans te kunnen beantwoorden en de geest driftvolle wijze waarop het Belgische volk mij heeft verwelkomd heeft een onvergete- iijken indruk op mij gemaakt. Wij Nederlanders weten hoezeer Uw volk U op de handen draagt en terecht in alles op U vertrouwt ook voor de handhaving Gier eigen vrijheden welke in den loop der eeuwen niet zonder moeite en strijd werden verkregen; vrijheden waarop ons beider volken gelijkelijk naijverig blijven, wier 6treven naar buiten is: waar mogelijk bij te dragen tot bevordering van hetgeen ons allen gelijkelijk en bovenal ter harte gaat: de vrede. Gedenkend dat Luik het begin heeft ge zien van een steeds hechter wordende .vriendschap tusschen onze huizen en onze polken verheugt het mij oprecht met Uwe Majesteit naar die roemruchte stad aan de Maas te gaan, bij ons wel bekend en ge- eerd om de groote werkkracht en nimmer falende energie harer burgers, die hen tot groote dingen in staat stellen, waarvan de door Uwe Majesteit zoo juist geopende ten toonstelling een treffend bewijs is. De sympathieke woorden door Uwe Ma jesteit gewijd aan de gedachte der moreele en geestelijke herbewapening zullen war men weerklank vinden in het hart van mijn volk. De gedachte neergelegd in dat persoon lijke, tot mijn landgenooten gerichte woord behoeft niet aan staatkundige grenzen ge bonden te zijn en ik zal er mij oprecht over verheugen, wanneer het mogelijk zou bllj- |ea haar in ruimeren kring een concreten Evenals Uwe Majesteit acht ik dat geens zins uitgesloten. In het huidig ernstig tijds gewricht mag tusschen natiën als waar onze beide volken toe behooren niets wor den verzuimd, wat, langs den weg van weoerzijds elkander begrijpen, zou kunnen leiden tot een duurzame eensgezindheid, op zedelijk en economisch gebied. Een ernstige poging om tot dien opbouw te geraken kan bij voorbaat van Nederland's medewerking verzekerd zijn. Ik vraag mij af, of hier niet zoowel voor Nederland als voor België een belangrijke taak gelegen kan zijn in ver band met den sociaal-economischen nood waarin de wereld steeds dieper dreigt te verzinken. Ik besluit dit woord van innigen dank voor het grootsch onthaal oat Uwe Majesteit mij heeft Bereid met te drinken op de ge zondheid en het welzijn van Uwe Majesteit, van Uw huis en van gansch het Belgische land en volk hier en overzee, voor wier duurzaam geluik ik mijn beste en harte lijkste wenschen uitspreek. Nadat het diner geëindigd was hebbed de souvereinen eji hun gasten in de spiegel- galerij de koffie gebruikt. Om 10.30 uur hebben de beide vorsten en hun gasten van het balcon van het paleis de verrichting van de Gilles, den fakkelop tocht en het vuurwerk gadegeslagen. Tegen elf uur, toen oe stoet reeds was vertrokken en een deel der mènigte hem reeds naar de binnenstad was gevolgd, heeft de overblijvende menschenmassa, welke van het paleizenplein nog niet kon scheiden nogmaals de afzetting verbroken. Onophou delijk klonken kreten en men rustte niet, totdat de wensch der menigte werd ver vuld: de Koning geleidde de Koningin naar het balcon. Langdurig klonken de toe juichingen, welke de Koningin met handge- wuif beantwoordde. Te elf uur heeft de Koningin zich in haar appartementen teruggetrokken. Redevoering in de Belgische Kamer Gistermiddag heeft de Voorzitter van de Kamer van vertegenwoordigers, de heer F. van Cauwelaert, de Kamer, naar aan leiding van het bezoek van H. M. de Ko ningin toegesproken. Uit naam van de Kamer der volksvertegen- woorcigers, zoo zeide spr. o.a. heb ik de eer Hare Majesteit Koningin Wilhelmina in ge dachten tegemoet te gaan met een eerbie- digst welkom en met de hulde van onze diepgevoelde vereering. De komst van Hare Majesteit verschaft ons tevens een geluk kige aanleiding om uiting te geven aan onze gevoelens van vriendschap en van hoogschatting tegenover het Nederlandsche volk. Telegrammen Voorts heeft de heer F. van Cauwelaert een telegram verzonden aan den voorzitter van de Twee&e Kamer in Den Haag, waarin gevoelens overgebracht werden van sympa thie en hoogschatting voor de Nederland sche volksvertegenwoordiging. De heer Van Schaik heeft hierop geant woord met een telegram in denzelfden Journalisten onderscheiden Bij gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin aan België is de heer Raoul Tack, president van de Brusselsche pers, be- Het wilde-bussen- spel is uit Hooge Raad in raadkamer acht het R.A.P. verbindend Enkele ondernemingen hebben haar diensten reeds gestaakt 's-GRAVENHAGE, 24 Mei. Vrij plotse ling en eerder dan men algemeen ver wacht heeft, is er in den langdurigen strijd tusschen autobus-exploitanten en justitieele overheid een beslissing geval len. Men verwachtte eerst over enkele weken de behandeling van de R.A.P.- kwestie voor ons hoogste rechtscollege, doch plotseling heeft de Hooge Raad in raadkamer zich over deze kwestie uitge sproken Wat was namelijk het geval? De. politie heeft een autobus van een onderneming te Apeldoorn in beslag genomen, welk beslag door den kantonrechter aldaar werd gewet tigd. In Den Haag is hetzelfde gebeurd met papieren van den autobusondernemer Som meling, welke inbeslagneming door den Haagsohen kantonrechter evenwel werd op geheven. Beide zaken werden Maandag j.l. in raadkamer voor den Hoogen Raad behan deld, en, in tegenstelling met de beslissing van den Haagschen kantonrechter heeft de Hooge Raad art 39 R.A.P. wel verbin dend verklaard, overwegende dat dit artikel alleen strafbaar stelt datgene waar voor art. 2 een vergunning eischt „Is aan deze Raadkamerbeslissing dezelf de kracht toe te kennen als aan 'n beslissing van den Hoogen Raad, oordeelende over de zaak in zijn geheel?" Wij hebben ons met deze vraag gewend tot Mr. G. de Grooth, raadsman van Sommeling, die de vraag be vestigend beantwoordde, daar de Raadka mer vrijwel dezelfde samenstelling had als het college gewoonlijk heeft. De Amst r- damsche Rechtbank heeft, in hooger beroep \an het Kantongerecht, het R.A.P. reeds ver bindend verklaard. Voor de Haag3che Recht bank werd de zaak gistermiddag behandeld Wanneer deze zaken in cassatie voor den Hoogen Raad komen, is het weinig twijfel achtig, ^f het College zal dezelfde beslissing geven als de Raadkamer. Dit overwegende heeft Mr. de Grooth zijn twee cliëntgn te Rotterdam, de Rotter- damsche Reiscentrale, die een dienst RotterdamAmsterdam onderhield, en de ROVAR. die van Rotterdam naar Den Haag reed, geadviseerd hun diensten stop te zetten, waaraan deze onderne mingen gisteren inderdaad hebben gevolg gegeven. Aan Sommeling was de Raad kamerbeschikking gistermiddag nog niet beteekend, zoodat dit bedrijf nog geen beslissing heeft genomen. Het is echter wel te verwachten, dat het thans met de wilde bussen is afgeloopen daar na de beslissing van den Hoogen Raad, justitie en politie krachtiger kunnen ingrijpen. Alles beantwoordt aan de functie van het verheven college noomd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Tot officier in deze Orde werden bevorderd de heeren Theo Bogaerts, presi dent van de buitenlandsche pers, correspon dent van „De Maasbode" en Maurits Liesen- borghs, correspondent van de „Nieuwe Rot- terdamsche Courant". De Bond nog nooit zoo rijk gezegend als thans Zoo nauw mogelijke samen werking tusschen werkgevers en werknemers APELDOORN. 24 Mei. Vandaag en mor gen houdt de Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland in „De Poort van Kleef" alhiei zijn algemeene vergadering. Vanmorgen om elf uur is de vergadering geopend met het zingen van Ps. 146 1 en 8, waarna gelezen ^erd' Ps. 146. De Voorzitter de heer G. H o r d ij k ging voor in gebed, om daarna 5 openingsrede uit te spreken. Allereerst richtte spr. woorden van har telijk welkom lot de aanwezigen, zich daar- bij in het bijzonder richtende tot den voor zitter van het C.N.V., den heer H. Amelink, tot de vertegenwoordigers van de Bel gische organisaties. De toestand van den Bond noemde spr. in elk opzicht ver blijdend, zooals ook uit het ver slag duidelijk ge bleken is. Enkele cijfers staafden deze bewering. Op 1 Januari 1937 'was het ledental 9631, op 1 Januari 1938 was het 100.709 en op 31 Dec. van dat jaar 11.700. Een ver meerdering van ruim 20 procent alzoo. Nooit is 't ledental tot deze hoogte gestegen tot nu toe Op 1 April was het ledental zelfs gestegen boven de 12.000. Ook in financieel opzicht kan van onzen bond, zonder eenige reserve worden gezegd, dat hij volkomen gezond is. Resultaat van acties De gevoerde acties leverden een resul taat op, waarop we met groote dankbaar heid kunnen terugzien. Niet alleen ten op zichte van de loonen, doch vooral ook met betrekking tot de z.g. algemeene arbeids voorwaarden. Spr. bezag daarop de resultaten die in de verschillende bedrijven geboekt konden Verschillende contracten konden worden vernieuwd of voor de eerste maal afgesloten. Voor dit alles is men zeer erken telijk, doch voldaan is men in dit opzicht nog geenszins. Het contract toch, dat voor onze leden van de meeste beteekenis moet worden ge acht. een contract met den Metaalbond, wordt nog altoos gemist en ook heel ernstig als een gemis gevoeld. Wij hebben ook in de beide jaren waar over ons verslag handelt, telkens weer op dit gemis gewezen en getracht de noodza kelijkheid van zulk een contract aan te too- nen. Immers ook onze arbeiders in de groot industrie, of liever juist zij, hebben vóór alle dingen behoefte aan rechtszekerheid. En als men ons vraagt, wat wij als het resultaat beschouwen van de in dit voorjaar gevoerde actie te Rotterdam, dan antwoorden we daarop met volle vrijmoedigheid; de toezeg ging dat de onderhandelingen over zulk een contract spoedig konden beginnen. En het is met groote voldoening als we U nu mededeelen, dat reeds drie conferenties daarover hebben plaats gehad en de vierde spoedig zal volgen. Het waarachtig belang van het bedrijfs leven kan slechts bevorderd worden door een zoo nauw mogelijke samenwerking tusschen werkgevers en werknemers. Deze samenwerking hebben we trouwens ook zooveel mogelijk in practijk te brengen op grond van onze christelijke beginselen. Dalend werkloosheidspercentage De samenwerking tusschen de drie samen werkende zusterorganisaties in de metaal industrie was bevredigend. Het werkloos heidspercentage onder de eigen leden, dat in begin 1937 31.5 bedroeg, daalde geleide lijk en op 31 December 193S bedroeg het 22.6. In Juli van dat jaar bedroeg het per centage 18.3. De stijging In December is een gevolg van de tóen ingevallen vorstperiode. Ondanks vooruitgang is er dus nog steeds werkloosheid. Aan de oplossing van dit pro bleem moet voortdurend worden gewerkt Helaa9 moest spr. constateeren, dat aan het verstaan van de taak door ieder per soonlijk bij zeer veel leden heel wat ont breekt. Dit verschijnsel is vrij algemeen. De meening, dat werken voor de organisatie niet meer noodig is, noemde spr een ver schrikkelijk misverstand. Voortdurende ac tiviteit van de beweging in het algemeen en van elk harer leden is broodnoodig Bovendien gaat het daarbij niet alleen om behoud van wat verkregen werd, doch ook, en in niet mindere mate, om den uitbouw daarvan. 'S-GRAVENHAGE, 24 Mei. In de wereld van het recht pleegt men gaarne met den weegschaal te werken. Justitia wordt dan gezien als een geblinddoekte vrouw met een weeginstrument in de hand. WeLnu, pasten we deze methode toe op de vroegere en de tegen woordige behuizinge van den Hoo gen Raad der Nederlanden, dan behoeft er weinig twijfel te bestaan over de vraag, in welke richting de schaal zou doorslaan. Maar overigens is het niet gewenscht, dat de toeschouwer zich van een blinddoek voor ziet. Integendeel, er valt in het nieuwe ge bouw van den Hoogen Raad zoo veel moois te zien ,dat de verblijdende gedachte op komt: Binnen onze grenzen bestaat er toch wel een prachtige samenwerking tusschen het recht en velerlei schoone kunsten, ja men kan zeggen, dat hier de kunsten in al lerlei vorm dienstbaar zijn gemaakt aan het recht, een vrijwillige en daarom temeer ge slaagde dienstbaarheid. Als men nu de buitentrap van Franschen steen opkomt, door de hall wandelt, kijkje neemt in de zittingzalen, in de raad kamers, in de overige vertrekken, dan kost het wel eenige moeite terug te denken aan de vroegere huisvesting. Toen in 1838 hoogste rechtscollege bij de invoering van het Burgerlijk Wetboek tevens zijn tegen- woordigen naam van Hoogen Raad der Nederlanden verkreeg, was het onderdak weinig in overeenstemming met dezen v< heven titel. Een bezoeker van buiten de stad stak zijn oordeel niet onder stoelen of banken: „Een leelijk, bedompt en achteraf- staand gebouwtje, op een soort van binnen plaats gelegen, waarin men veeleer 'n paar denstal of hooischuur dan een rechterlijk collegie zoude verwachten. De inwendige inrigting beantwoordt even weinig aan de waardigheid van den Hoogen Raad; alles is even klein en bekrompen". Men kon den Hoogen Raad destijds vinden in den Z.O. hoek van het Binnenhof. Ein delijk. op 6 Mei 1864, werd een nieuw ge bouw aan het Plein betrokken, doch de in bezitneming geschiedde niet met graagte, want het bleek al snel, dat deze woning eveneens onpraktisch en voor het gebruik ongeschikt was. En het verwondert dan ook niet, dat men al vrij spoedig naar mid delen begon uit te zien om in dezen toe stand verandering te brengen. Gemaakt in werkverschaffing Men heeft daarop van de groote werkloos heid in onze dagen inzooverre een deugil gemaakt, dat het Werkfonds in den bouw een geschikt object zag van werkverschaf fing. Vergeten mag immers niet, óat het werkloon zulk een hoog percentage van de bouwsom bedroeg. De materialen zijn, waar dit maar moge lijk was, van Nederlandschen oorsprong. Natuursteen, die zoowel buiten als binnen om zijn monumentale werking veelvuldig is gebruikt, is weliswaar niet van eigen bodem, doch werd door den Rijksgebouwen dienst aan de groeven gekeurd en in zeer groote blokken naar Nederland vervoerd, om hier in ons land de algeheele bewerking vanaf het zagen der ruwe blokken tot de fijnste afwerking van den 6teen te onder gaan. Zoo kwam óok hier het weekloon zooveel mogelijk eigen volk ten goede. De vele handgeweven stoffen voor be spanning, gordijnen en meubelbekleeding zijn alle in Nederland vervaardigd, evenals de handgeknoopte en andere tapijten. De 6tatige voorgevel, we'lke door zijn indeeling de herinnering aan de vijf bogen van vroe ger nog bewaart, is uitgevoerd in geperst feglazuurden gevelsteen van de Porceleine 'les te Delft Op het hoogste bordes van de buitentrap zijn de beelden van ze6 beroemde Nederland sche juristen geplaatst. Deze beelden, waar over we in ons blad reeds eerder schreven, stellen van links naar rechts achtereenvol gens voor: Cornelis van Bynkershoek. Ul- ricus Huber, Hugo de Groot Simon van Leeuwen, Johannes Voet en Joan Melchior Kemper en zijn vervaardigd door de beeld houwers Termote, Van Hall, Polet, Hildo Krop, Andriessen en prof. Wenckebach. De bronzen beelden zijn in Nederland gegoten. Handwerkers en hoofdarbeiders Doch niet alleen voor handwerkers, ook voor hoofdarbeiders beteekende deze bouw een belangrijk werkobject. Het ontwerp is van den Rijksbouwmeester ir G. C. Bremer, die het bestaande grondplan geheel om werkte en het gebouw vergrootte door den voorheen open porticus erbij te trekken. In samenwerking met den Rijksbouwmeester verleenden behalve de reeas genoemde beeldhouwers nog vele kunstenaars aan dit bouwwerk hun hulp. Zoo grifte nu wijlen prof. R. N. Roland Holst in den acht Meter hoogen groen-marmeren achterwand van de groote zittingzaal de figuren van vier be langrijke wetgevers uit de wereldgeschie denis, nl. Mozes, Solon, Justinianus en Napo leon. Het meubilair in deze zaal is uitge voerd naar het ontwerp van A. Kurvers. De interieurs en ae meubelen van de kleine zittingzaal, de beide raadkamers, de kamers van den president en van den pro cureur-generaal en allo overige ruimten zijn vervaardigd naar ontwerpen van A. A. van Hemert. De handgeweven wandbespanningen en de gordijnen zijn ontworpen en uitgevoerd coor W. Claessen van „De Knipscheer" te Laren. De handweefstoffen voor het meu bilair zijn van mejuffrouw K. v. d. Mijl Dekker te Nunspeet, de handgeknoopte ta pijten van H. Polak van „Het Paapje" te Wassenaar, en zoo zouden we kunnen door gaan. De algemeene leiding bij den bouw berustte bij den heer Van Hemert, terwijl hoofdopzichter was de heer C. J. Kortenbach. Alvorens met het eigenlijke positieve werk van den nieuwen bouw begonnen kon wor den. moest er voorbereidende arbeid worden verricht De constructie van de vorige be huizinge, die uit de zestiger jaren dateerde, was zoo slecht, dat de muren en fundamen ten noodzakelijk voor een belangrijk deel door nieuwe moesten worden vervangen. En ook de inrichting liet als gezegd, heel wat te wenschen over. Een merkwaardige bij zonderheid is wel. dat de zetel van den president door een paar krullen tegen de achterpooten tegen achteroverslaan moest worden behoed. Het was met reden, dat de Rijksbouwmeester bij de officieele over dracht ran het nieuwe gebouw op 9 Mei J.l. zeide: „De huisvesting van het hoogste rechtscollege was beschamend". Wandeling door het gebouw De ruime hall van thans bestond vroeger niet. Zij is vooral van belang als verbin dend centrum tusschen de belangrijkste za len. Een voordeel is met name, dat de groo te zaal, die vroeger wegens de slechte acoustiek, oe koude in den winter en de hitte in den zomer onbruikbaar was, nu kan worden benut. Hierdoor werd de mogelijk heid geschapen, een van de vroegere zit tingzalen als bibliotheek in t£ rightèn. De voornaamste verandering is misschien de vroegere open portiek, die in een voorhall herschapen werd, waarboven enkele nieuwe vertrekken zijn gemaakt. Voorts is een an der ruimer trappenhuis aangebracht ter wijl in het onderhuis een geheele vleugel is ingenomen door het Consultatiebureau. Op de eerste veroieping is bovendien een ge heel nieuwe conciërgewoning ingericht en dan ontbreekt teekén des tijds ook in dezen tempel van het recht natuurlijk de vluchtkelder niet. De vestibule zelve is een eenvoudige ruimte met weinige versiering, die door middel van een monumentale deur toegang geeft tot de groote zittingzaal. Zij bestaat uit een vierkant gedeelte, oat voor de balie en het publiek bestemd is. en hierbij sluit dan een iets meer dan half-ronde nis aan. Het plafond laat zooveel mogelijk licht door. terwijl de wanden bekleed zijn met een po reuze pleister, die overtollige geluidsreflec ties absorbeert. In de nabijheid van deze groote zitting zaal bevindt zich de kleine zittingzaal, die een intiemer karakter draagt. Geheel is zij betimmerd met paneelen van geloogd eiken hout, het zgn. wagenschot. Een sieraad van deze zaal is een fraaie wandschildering van Chri6tiaan de Moor, voorstellende Hugo de Groot, omgeven door groote tijdgenooten, met op den achtergrond de „mare liberum", vrije zee, waarvoor de Groot talentvol het pleit heeft gevoerd. Deze schildering 6luit goed aan bij het wandvlak. Nog enkele bijzonderheden Beneden achter bevindt zich een raad kamer. stemmig gehouden in passende tin ten. Het oog valt hier ai oadelijk op de schilderijen, voorstellende de presidenten, die de Hooge Raad in den loop van zijn be staan heeft gekend. Vóór in het gebouw beneden vindt men do kamer van den president en daarnaast is het hoofötrappenhui6 gelegen. Hier wordt men getroffen door een gebrandschilderd raam, vervaardigd door Pieter Hofman en voorstellende den rechtsprekenden Salomo. Op dit trappenhuis volgen boven en heneden de vertrekken van de griffie. Aan (ie ande re zijde beneden vindt men de kamer van den procureur-generaal, een kamer voor het personeel van het parket, twee kamers voor de advocaten-generaal en een kamer voor de advocaten. Boven voor, met mooi uitzicht over het Plein, bevindt zich de groote raadkamer. Wij vernamen, dat het in het voornemen ligt, cie bestrating van den voorhof zooveel mogelijk bij die van het Plein te doen aansluiten. Bijzondere vermelding verdient nog de verwarming. In het gebouw is veel marmer aangebracht, ook op de vloeren, en het ge vaar was dus niet denkbeeldig, dat koude voeten den zoekers van, 'het recht parten zouden spelen. Maar de verwarming volgens het Zwitsersche systeem Deriaz. naar het ontwerp van den adviseur Smets, kan hier goede hulp verleenen. Bij deze methode wordt in de eerste plaats de vloer verwarmd, terwijl een noemenswaard voordeel is, dat nergens radiatoren of andere installaties staan, hetgeen ook wel iets opmerkelijk is. Al met al heeft de Hooge Raad een ge bouw gekregen, dat zich geheel aansluit bij den verheven arbeid, die hier wordt ver richt Voordat de pers werd rondgeleid, heeft de president van het college met enkele woorden gewezen op de plaats, die de Hoo ge Raad in ons rechtsbestel inneemt. Het is een waardige functie, die van nu voortaan in een waardig gebouw kan worden uitge oefend. Koop eerst een andere Tandpasta Wijziging van de Tariefwet Blijkens het Voorloopig Verslag Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Tariefwet 1934 en de wet op het Statistiekrecht meenden verscheidene leden hun beschouwingen over dit voorstel der regeering te moeten aanvangen met de verklaring, dat zij het bedenkelijk achtten, dat thans een tariefswijziging met be schermend karakter tot stand zou komen, hoewel bij de verkiezingen van 1937 over een gaan in protectionistische richting niet werd gesproken. Vele andere leden kwamen tegen deze redeneering op. In hoever het wetsontwerp als een politiek compromis moet worden be schouwd, was cezen leden niet bekend. Al veronderstelden zij niet, dat hier van zulk een compromis sprake is. zij zouden, mocht dit wel het geval zijn, daarin niets beden kelijks zien, omdat zij het voorstel op zich zelf juist en het met s' lands belang in over eenstemming achtten. Vele leden vestigden er de aandgcht op, dat dit wetsontwerp wel zeer duidelijk de groote beteekenis in het licht 6telt van de vraag, welken invloed de Statcn-Generaal op de te voeren handelspolitiek dienen te be zitten. Het parlement behoort in volle vrij heid te beslissen. Zou die beslissing een verwerping van het ontwerp inhouden, dan zou de verantwoordelijkheid voor de ver- vroegoe invoering en de gevolgen daarvan volkomen en uitsluitend bij de regeenng liggen. Vele andere leden merkten op, dat een wijze van wetgeving, als waarvan hier spra ke is, in tariefsaangelegenheden zeer ge bruikelijk is en in vele landen toepassing vindt. Sommige leden hadden behoefte aan een duidelijke uiteenzetting van de verhouding tusschen oe con tingen teeringen en de ta riefsbescherming. gelijk de regeering zich die denkt, temeer, wijl bij de toepassing van deze beide middelen naast elkaar de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat in bepaalde gevallen met de ecne hand wordt terugge nomen wat met de andere wordt gegeven. Nog altijd hechtten verscheidene leden be teekenis aan het oude argument, dat een vermindering van den invoer zich op den duur in een daling van den uitvoer voel baar moet maken. Bijzonder sterk wordt wel den invoer uit Duitschland geraakt, het geen ook de afwijzende houding van de Duitsche pers tegenover dezen maatregel verklaart. Vooral de agrarische export zal het kind van de rekening worden. Vele leden achtten een verhooging van ons tarief van invoerrechten thans door de om standigheden geboden. De structuurveran deringen maken een terugkeer naar het oude vrije ruilverkeer onmogelijk. Ministers en Burgemeesters naar Keulen 'S-GRAVENHAGE, 24 Mei. Gistermiddag zijn de heeren ir mr dr J. A. M. van Buuren, Minister van Waterstaat; dr H. M. Hirsch- feld, directeur-generaal van Handel en Nij verheid en mr C. J. M. Schaepman, refe rendaris van het Departement van Buiten landsche Zaken, met den dieseltrein van 14.14 uur naar Keulen vertrokken. Minister Steenberghe, die momenteel in het Zuiden vertoeft, alsmede de burgemeesters van Am sterdam en Rotterdam, dr De Vlugt en mr Oud, zijn per andere gelegenheid naar Keu len gereisd. Zooals bekend, zijn genoemde heeren door het gemeentebestuur van Keu len uitgenoodigd tot een bezoek aan de Duitsche Dom-stad. Dinsdagavond heeft de Duitsch-Neder- landsche Vereenigi.ng te Keulen ter gelegen heid van dit bezoek een receptie georgani seerd. „Wij niet, dan ook een ander niet' Er zijn lieden geweest, die candidatenlijs ten te laat indienden. Dat was niet pluis, want die lijsten tellen niet mee. Zoo ging het onder andere den Vrijheidsbond in De Lier Achteraf werden de heeren daar nu toch nog handig. Wij niet, dan ook een anoer niet", zoo zeiden ze en ze spraken af. allen blanco te stemmen. Alzoo zal het nu ge schieden. De Lier kan dus vast rekenen op een aantal blanco stemmen. Dan weet men tenminste, hoeveel stemmen de Vrijheids bond daar waarschijnlijk gehaald sou heb ben. Dat ls ook wat waard. Nederl. Broederschap van Accountants Jaarvergadering te Amsterdam Dezer dagen heeft de Nederlandsche Broederschap van Accountants in een der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam haar jaarvergadering gehouden. De Voorzitter, de heer A. v. Staveren, memoreerde in zijn openingswoord, dat de Vereeniging in den loop van dit jaar het feit zal herdenken, dat zij 30 jaar geleden werd opgericht welk feit op waardige wij ze herdacht zal worden. De aftredende bestuursleden, de heeren G. van Terwisga, Mr. Dr. H. D. M. Knol en Martijn Konijn, werden her kozen, terwijl de heer A. v. Staveren wederom tot voorzitter van do Vereeniging werd benoemd. Het ontwerp wet tot vaststelling van re gelen betreffende het Accountantswezen werd aan een breedvoerige bespreking on derworpen. Na de pauze werd een lezing gehouden door den heer H. P. Gelderman C.Mzn, voorzitter Verbond van Ned. Werkgevers, over het onderwerp „De Nationale en In ternationale Economie". Vervolgens werd aan den heer L. N i e- m e v e r te Den Haag, gelegenheid gegeven om het examen Accountancy D af te leggen. Het diploma werd na afloop hiervan aan den heer Niemeyer uitgereikt Steun aan kleine boeren Op de vragen van den heer Wijnkoop be treffende de steunverlecning aan en uitbrei ding van fcedrijfsmogelijkheden voor kleino boeren hebben de Ministers.van Economi sche Zaken en van Sociale Zaken gennt- Het is den Ministers bekend, dat de maat regelen, waarbij de 6teun voor de kleino boeren respectievelijk voor 20, 50 en 80 pet in natura wordt uitgekeerd, tengevolge heb ben. dat de uitkeering in geld met een ge lijk bedrag vermindert. De Ministers zijn echter, in verband met het doel der regeling, te weten de verbete ring der kleine boerenbedrijven, niet bereid het geheele steunbedrag voortaan in geld fe doen uitkeeren. De meening. dat de steun van werklooze landarbeiders op 12 per week wordt bere kend is niet juist. De 6teun aan werklooze arbeiders moet steeds worden berekend naar het loon, dat door de betrokken arbei ders zou kunnen worden verdiend. De Minister van Economische Zaken is niet bereid de bedrijfsmogelijkheden voor do kleine boeren te verruimen. Met het oog op de weinig gunstige vooruitzichten van den afzet der landbouw-prodncten. zoowel voor den uitvoer als voor het binnenlnndsch ge bruik, acht hij een zoodanige verruiming niet veantwoord. Officieele Berichten BURGEMEESTER VAN POORTVIET Benoemd is tot burgemeester van Poort- liet de heer B. J. van O e v o ren De nieuwe burgemeester werd 4 Dcc. 1886 te Ouwerkerk geDoren en is thans .-ocreta- ris der gemeente Bruinisse. HERBENOEMINGEN BURGEMEESTERS Opnieuw *Un benoemd tot burgemeesters der ivolgende gemeenten: Hals'eren. J. M. Miist- >om; Ooet-. West- en Mlddelbeers. J W. A. n. Mr. H. C. Leemhora Jhr. H. L. M. van Nispen va Bilt. H. P. Baron van der Bo van Vorden: Wonseradeol. J i D. H- R- Harrenstcln: Sapper ren; Maasbracht, Mr. J. E. L. i Is sis beheerdei telefoonkantoor Hendrikkade, de comml ran het bttpost- te Amsterdam, btl den PTT. AALMOEZENIERS Aan den heer J. L. Trehon te Ntfmegen. Is eervol ontslag verleend al« h ilpsalmoexenler >or den t«d van oorlog btl het leK*r te velde. Benoemd Is tot hulpnalmoesenlT voor den Jd van oorlog bö het leger te velde de heer H. C. A- Baljon te NQmegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3