1 KEPS ladiOj) Ve/dia&s, DINSDAG 23 MEI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 1 ako iren be rden vrij* la- plm. •den iand te- elen olie- Sit» koen oek- I in- a 11 acht,: 1 be- goe- sr 12' "vi de ibrij- irsie- rinsl het dend 5.005 goe itefr age» voe- agei eeni Prol sari' azen n di vat Jong SNEEUWWITJE EN DE 7 DWERGEN VOOR DE KINDEREN» f 6 prachtige, in kleuren gedrukte uHknipkaarlen v met voorstellingen van Sneeuwwitje, den Prins, de 7 dwer gen en de dieren uit het woud (in totaal 32 figuren), spe ciaal geteekend door Walt Disney voor Palmolhve. worden U. zoolang de voorraad strekt, toegezonden, tegen 2 postzegels ttT van 5 et en 3 zwarte Palmolive-band- L" /es- Stuurt Uw aanvraag aan J Palmolhre, Aid. 16. Postbus 635. Amsterdam-C. De wetsontwerpen tegen persexcessen Het bestuur van den Ned. Jour nalistenkring tegen een verschij ningsverbod Het bestuur van den N'ederlandschen jour nalistenkring heeft in zijn jongste vergade ring zijn houding vastgesteld tegenover ae onlangs bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen betreffende misdrijven tegen de veiligheid van den staat en nadere voor zieningen ter bescherming van de openbare orde. Met algemeene stemmen is het kring- bestuur tot de volgende conclusies gekomen: 1. Het verdient waardeering, dat de regee ring streeft naar krachtiger bestrijding van de wijze, waarop sommige periodieken de persvrijheid misbruiken. J)e conclusies 2. Het bestuur van den N.J.K. betreurt, dat 'de bedoeling van den wetgever van 1934, die form eel e beleedigi-ng van het open baar gezag, openbare lichamen en instellin gen, benevens groepen van de bevolking of ten deele tot de bevolking behoorende groe pen van personen, strafbaar stelde, onvol doende is verwezenlijkt, zoowel doordat vele excessieve uitingen niet vervolgd werden, als doordat over het algemeen te lichte straffen werden geèischt en uitgesproken. Door on [voldoende repressie is de verwachte preven tie niet bereikt. 3. Het bestuur erkent intusschen, dat ook bij strengere toepassing der bestaande bepa lingen niet alle euvelen kunnen worden be dwongen. 4. De ingediende wetsontwerpen toetsende aan deze overwegingen en zich stellende op het grondwettelijke standpunt der persvrij heid, is het kringbestuur van meening, dat de voorgestelde bepalingen inzake landv raderlijke actie aannemelijk zijn. 5. Wat het andere wetsontwerp betreft, met waardeering van de goede bedoelingen der regeering, rnoet tegen de wijze, waarop deze bedoelingen in wetsartikelen zijn uit gewerkt, bezwaar worden gemaakt. .Verschillende bezwaren Het kringbestuur keurt met den minister van justitie ten scherpste af. dat met onoir- bare middelen antiek wordt uitgeoefend, waarbij kwade trouw in het spel is; het be twijfelt of de motiveering van den minister wel gedekt wordt door de formuleering, dat strafbaar wordt degene, die „beschuldigin gen van feitelijken aard." uit, terwijl hij .jnoet. of redelijkerwijze moet vermoeden dat de beschuldigingen onwaar zijn". Het lijkt allerminst uitgesloten, dat critiek te goe- der trouw geuit, een beschuldiging bevat tende, welke niet gefundeera blijkt, tot straf vervolging zal leiden. Bovendien zal een journalist vaak alleen kunnen aannemelijk maken, dat zulk een beschuldiging te goeder trouw was, door zijn zegsman te noemen, hetgeen zijn beroepseer verbiedt. Ten slotte zal een schrijver, spreker of teekenaar buiten 6chot blijven, indien hij zich van feitelijke beschuldigingen onthoudt, ook al ging hij zich te buiten aan de ergerlijkste uitingen. 6. Zeer ernstig bezwaar moet het bestuur van den N. J. K. maken tegen het voorge stelde rechterlijk verschijningsver bod voor dagbladen en andere periodieken. Tegenover de argumentatie van den Minis ter, dat zulk een verbod niet ongrondwettig zou zijn, valt he't niet moeilijk te betoogen, dat de voorgestelde regeling, zooal niet in strijd met de letter, zeker met den geest van de Grondwet in strijd is. Voor dit standpunt verwijzende naar uiteenzettingen ,van gezaghebbende zijde bij de voorbereiding ,van de jongste herziening van ae Grondwet, meent het kringbestuur zich tot de volgende bezwaren te kunnen bepalen. Een ultimum remeclium Een verschijningsverbod, op grond van zeer uiteenloopende vergrijpen tegen een blad uit te vaardigen, is een in vele geval len doodelijk wapen, een ultimum re- medium, dat slechts in overweging mag komen als alle andere middelen uitgeput zijn; dit is thans zeker nog niet het geval. Bij de voorgestelde regeling is er geen waarborg, dat niet ook dagbladen en andere periodieken, aan welke de minister bij de indiening van dit wetsontwerp vermoedelijk niet heeft gedacht, het slachtoffer van deze bepaling zullen worden. Voorts moet. ernstig betwijfeld worden, of het voorgestelde versoh ij n in geverbod in het bestaande rech£.past. De Minister plaatst het bij de recidive-bepalingen. Hier kan de ver oordeelde schrijver echter telkens een ander zijn. Dikwijls zal er dan ook geen recidivist zijn. In den regel zal de uitgever of drukker op grond van het Wetboek van Strafrecht (art 53 en 54) vrij uitgaan en de auteur vervolgd worden. Bij drukkersdelic ten wordt öf de auteur, öf de uitgever (druk ker) getroffen. Met het verschijningsverbod wil de Minister èn den auteur, èn den uit gever en diens blad treffen. Verschijningsverbod en W. v. S. Het Ned. Paviljoen te Luik geopend Openingsrede van Minister van Buuren Het water als vriend en vijand LUIK, 23 Mei. Onder zeer groote be langstelling van officieele zijde is gis teren te Luik het Nederlandsche pavil joen op de Internationale Tentoonstel ling voor Watertechniek geopend. Te half twaalf verzamelden zich in het paviljoen zeer vele autoriteiten ter bij woning van deze opening. Onder hen zagen wij den Minister van Waterstaat, mr dr ir J. A. M. v. Buuren en den Belgischen Minister van Openbare Werken, den heer Van oer Poorten Nadat de Belgische en. Nederlandsche volksliederen waren gespeeld, verleende de heer H. A. Hooft allereerst het woord aan den directeur-generaal van den Waterstaat, ir J. P. van Vlissingen. Spr. riep allen, die aanwezig waren bij de opening van het Nederlannsche paviljoen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder den Belgischen Minister van Openbare Werken en Werkverschaffing, den heer Van der Poorten. Het was spr. aangenaam melding te ma ken van de goede zorgen, welke de uitvoeren de cohimissie heeft gewijd aan de totstand koming van dit geheel en spr. dankte alle rijks- en gemeente- en andere officieele en semi-officieele instellingen, die daaraan hebben meegewerkt Ir Van Vlissingen gaf hierop het woord aan Z.Exc. mr dr ir J. A M. van Buuren, Minister van Waterstaat, voor het uitspreken van de openingsrede. Rede van den Minister van Waterstaat Wij zijn hier tezamen gekomen zoo zei- de spr. om de Nederlandsche afdeeling van de Luiksche Watertentoonstelilng te openen, welke afdeeling ons een indruk zal geven van hetgeen Nederland verricht heeft op het gebied, waaraan deze tentoonstelling is gewijd. Wij zullen er ons daarbij uiter aard rekenschap van moeten geven, dat, wat hier te zien is, slechts een keuze vormt uit de talrijke werken, over de geheele we reld verspreid, wier ontstaan te danken is aan het streven om van de voordeelen van het water zooveel mogelijk profijt te trek ken en de nadeelen ervan te beperken. Het is een goede gedachte van de organi satoren aezer tentoonstelling geweest om door het geven van een ruimen blik op die werken te laten zien, wat taaie arbeid en menschelijk vernuft op dit gebied vermoch- In onze sfreken, aldus zeide de Minister in de Fransche taal, is het water sinds on heugelijke tijden, zoowel onze vriend als onze vijancj geweest. Onze vriend, omdat het ons land toegankelijk heeft gemaakt, zooals weiqig andere landen en omdat het ons de gelegenheid heeft gegeven een belangrijke plaats tusschen de zeevarende naties in te nemen. Onze vijand, omdat wij voortdurend op onze hoede moeten zijn voor zijn aanval len. Dit zal u zoo dadelijk worden getoond, wanneer .wijeen rondgang door het Neder landsche paviljoen zullen maken. Onze gene ratie is niet in gebreke gebleven am al de atenvéeken, welke door ons voorgeslacht zijn geconstrueerd, te perfectionneeren en te completeeren. Van deze werken getuigt de Nederlandsche inzending. Na een kort overzicht gegeven te hebben van het tentoongestelde eindigde spreker met dank te brengen aan allen, die hebben medegewerkt aan de totstandkomng van dit paviljoen en de hoop uit te spreken, dat de inzending ten volle aan haar doel moge beantwoorden. Moge zij dat ook doen in dezen wijderen zin, dat zij andermaal getuigt de warme belangstelling over en weer de hartelijke betrekkingen, welke er tusschen België en Nederland bestaan. In die verwachting verklaarde spreker het Nederlandsohe paviljoen voor geopend. Tenslotte werd het woord gevoerd door den Belgischen Minister van Openbare Wer ken, den heer Van der Poorten. Ten besluite van deze officieele plechtig heid maakten de genoodigden een rondgang door het tentoonstellingsgebouw, waarna in de stad Luik aan allen een lunch werd aan geboden. WJr De teint der jeugd is de grootste - charme van een vrouw. Zij is ook Uw binnen Uw bereik. Volg de een- tee- sj^fl voudige, natuurlijke schoon- ;int. pP* heids-behandelingmetPalmolive, Wat fri8sche lucht voor Uw gezondheid beteekent, betee- kent olijfolie voor Uw teint. Dit natuurlijke schoonheids middel wordt gebruikt bij de bereiding van Palmolive. Het stemmen bij volmacht door militairen 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. De regeerings- persdienst meldt: Uit een bericht, dezer dager dagen in de dagbladen verschenen, kan den gelezen, dat de militairen, die ingevolge de wet van 16 Mei 1939 betreffende het stem men bij volmacht door militairen bij de 1939 te houden gemeenteraadsverkiezingen een gemachtigde zullen aanwijzen, doch als nog op den dag der stemming verlof beko men, weliswaar zelf kunnen stemmen, doch zulks uitsluitend voor 12 uur kunnen doen. Van bevoegde zijde vestigt men er de aan dacht op dat volgens evenibedoelde wet art. 56 f. der kieswet var toepassing is. De kiezer, die een gemachtigde heeft aangewezen, b 1 ij f t dus bevoegd zelf te stemmen, tenzij de gemachtigde reeds heeft gestemd. De gemachtigde wordt, doch niet voor 12 uur des middags, en indien de kiezer niet zelf reeds heeft gestemd tot de stem ming toegelaten, indien hij in het bezit is van de voorgeschreven kaart. ons Wetboek van Strafrecht niet thuis be hoort, wijl het een bijkomende straf is, welke niet den dader treft, doch tal van mensohen (journalisten, administratief per soneel, zetters, drukkers en loopers), die vol komen onschuldig zijn aan het gepleegde strafbare feit. Het bestuur spreekt het vertrouwen uit, dat de Minister van Justitie het voorgestel de verschijningsverbod zal willen terug- e n en dat de Tweede Kamer in het tegenovergestelde geval daaraan haar goed keuring niet zal géven. Ter opening van de Nat. Tentoonstellin g te Zurich maakt een vliegtuig der „Swiss Air" een rondvlucht over Europa van 15000 K.M. De groep Zwitsersche autoriteiten en Nederl. vertegenwoordigers na de landing op Waalhaven. In 't midden Mr P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam. M9NTA Verfijnde pepermunt. Neem ze in huis. 2 ons voor 25 cent en in fleurige doo- zen van 35 cent. Regeering koopt 600 lammeren op Texel TEXEL, 23 Mei. Bdj het einde van de 2e groote lammerenmarkt, waarop ruim 6300 lammeren waren aangevoerd, gaven de re- geeringscommassarissen plotseling opdracht om 600 a 650 dieren aan te koopen, voor den prijs, die gedurende het verloop van de markt had gegolden, n.l. gemiddeld f 6.25 per stuk. De Regeering greep pas aan het einde der miarkt in, waarschijnlijk, om de handelaren in de gelegenheid te stelden de benoodigde dieren normaal in te koopen, daar bij vroeger ingrijpen de handel wel licht een geheel ander verloop had gehad. Het vleesch der aangekochte lammeren is bestemd voor inblikken. UITREIKING VAN STANDAARD AAN HUZAREN-MOTORRIJDERS S-GRAVENHAGE, 23 Mei. Op Donderdag 25 Mei a.s., des morgens om half twaalf, zal de commandant-veldleger, luitenant-generaal J. J. G. baron v. Voorst tot Voorst, op het terrein nabij het Orderbosch te Apel doorn, namens en in opdracht van H.-M. de Koningin een standaard uitreiken aan het eerste regiment huzaren-motorrijoers. SCHEVENINGSCHE VISSCHERS NAAR POLEN 's GRAVENAGE, 23 Mei. Gisteravond is een veertigtal Scheveningsche zeelieden per trein naar de Poolsche zeehaven Gdynia ver trokken, teneinde van aaar uit tezamen met Poolsche collega's aan de haringvisscherij deel te nomen. Het zijn de bemanningen van de GD 112 Delfin 1, GD 113 Delfin 2, GD 268 Mewa 13 en GD 262 Mewa 14. De vangsten van de eerste twee reizen zullen rechtstreeks in Polen aan de markt worden gebracht Zwitsersch bezoek aan ons land Een uitnoodiging voor de nationale tentoonstelling te Zurich ROTTERDAM, 23 Mei. Maandagmiddag is op Waalhaven aangekomen een vliegtuig van de Swiss-Air, welke maatschappij sinds de vorige maand te zamen met de K.L.M. een dagelijksche luchtverbinding tusschen Amsterdam en Rotterdam en Bazel Zürieh onderhoudt. Met dit toestel kwam naar ons land delegatie van de Zwitsersche nationale tentoonstelling, welke dezen zomer Zürieh wordt gehouden. Het waren vertegen woordigers van de regeering van het kan ton Zürieh, de Zwitsersche posterijen, de Zwitsersche luchtvaart, de Zwitsersche ver- keerscentrale en van de Zwitsersche centrale ter bevordering van den handel. Rotterdam was de eerste tusschenlanding op de rondvlucht, welke het vliegtuig de Swiss-Air in verband met de nationale tentoonstelling te Zürieh door Europa maakt 1 Op Waalhaven waren behalve de Zwit- sersche gezant te 's-Gravenhage, de heer A. de Pury, ter begroeting aanwezig de bur- j gemeester van Rotterdam, Mr P. J. Oud, de consul van Zwitserland te Rotterdam, de heer M. Kooh, de voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Rotterdam, Mr K. P. van der Mandele, de havenmeester van Rotterdam, de heer A. Kortland, de heer D. J. de Vries, van de directie van de K.L. M. en verscheidene andere Nederlandsche autoriteiten. Nadat op het vliegveld de verwelkoming was geschied, maakte het gezelschap een korte rondvaart door de Rotterdamsche ha vens, waarna in het gebouw der Koninklijke Roei- en Zeilvereeniging „De Maas" d< lunoh werd gebruikt. De Zwitsersche gezant, de heer A. d 1 Pury, heeft in een korte rede in het bij zonder den burgemeester van Rotterdam begroeit en gewezen op de goede verbin dingen tusschen Nederland en Zwitserland. Wanneer vroeger een tentoonstelling ge- open werd, kondigden tamboers en trom petters dit aan. Thans vliegt een delegatie over Europa om kond te doen van deze heugelijke gebeurtenis. Burgemeester Oud dankte voor de be groeting en verklaarde dat, terwijl altijd veel Nederlanders naaer Zwitserland gaan, dit jaar zeker nog meer zullen gaan in ver band met de groote tentoonstelling in Zürieh. In den namiddag heeft de president van den Staatsraad van het kanton Zürieh, Dr R. B r i n er op het stadhuis te Rotterdam, waar een officieele ontvangst geschiedde, den burgemeester van onze havenstad een boodschap van de bevolking en de overheid van Zürieh overhandigd, waarin het be vriende Nederlandsche volk tot een bezoek aan de Zwitsersche nationale tentoonstelling wordt uitgenoodigd. Burgemeester Oud heeft in een hartelijke speech de boodschap aanvaard en daarbij de hoop uitgesproken, dat hij persoonlijk ook gelegenheid zal hebben de tentoonstel ling te bezoeken. Nadat de Zwitsersche gasten het Rotter damsche stadhuis hadden bezichtigd, werd ten slotte een propagandafilm voor Zwit serland „Het hart van Europa" vertoond. Jamboree-terrein als vliegveld Noodlanding van marine-vliegtuig VOGELENZANG, 23 Mei. Gistermiddag omstreeks half vier heeft een marine-vlieg tuig van De Kooi wegens motorstoring een noodlanding gemaakt op het voormalige Jamboree-terrein alhier. De vlieger bleef ongedeerd. Het toestel- werd niet beschadigd. Tegen half zes daalde op het terrein een tweede vliegtuig van De Kooi, waarin zich o.m. een mecanicien bevond, die zich belastte met een grondig onderzoek van het eerste toestel. Het lag in ae bedoeling om de b vliegtuigen 's avonds nog naar De Koo rug te vliegen. Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité Twee huizen en een schuur verbrand te Sneek SNEEK, 23 Mei. Gisteravona brak brand uit in de woning Kapelstraat 27, alhier, be woond door den heer H. Bussc.her. Deze was in een achter de woning gelegen schuur bezig met het aanmaken van een petroleum- vergasser. Hierbij stootte hij tegen het toe stel, waardoor dit omviel. De wegvloeiende petroleum vatte vlam en in een oogwenk stond de geheele schuur in lichter laaie. De heer B. trachtte aanvankelijk nog het 1 te dooven, bij welke poging hij brandwonden aan beide handen opliep, doch toen hij niet slaagoe, zocht hij ijlings een goed heen komen. De politie, die gewaarschuwd werd. gaf het alarm door aan de brandweer en spoedde zich zelf met een slangenwagen terstond naar het brandende huis. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat de aangrenzende woning ook ging branaen. Ondanks alle pogingen om de vlammen te 6tuit.ten, brandden schuur en woningen ge heel uit. Van den inboedel kon weinig gered worden Deze was niet tegen brand verze kerd. Het pand was wel verzekerd. De aan grenzende perceclen liepen groote water schade op. VRIJGESPROKEN Door de Rotterdamsche Rechtbank was de heer G. v. Driel, administrateur, wonende Burgem. v. Slijpelaan te IJsselmonde, ver oordeeld tot een week gevangenisstraf, we gens een begane overtreding bij de laatst gehouden Verduisteringsproef. Aangezien de heer v. Driel zich met deze straf niet kon vereenigen, is hij in beroep gegaan bij het Gerechtshof in Den Haag. Hij werd verde digd door een advocaat, die hoofd is van de Luchtbescherming in Den Haag, met als resultaat, dat v. Driel vrijgesproken is. Kroongetuige in die zaak was de heer P. G. Lodder, Burgem. v. Slijpelaan 23, IJssel monde. BELEEDIGING VAN MINISTER COLIJN 'S-GRAVENHAGE, 23 Mei. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatie-beroep van Arnold Meijer, die door het Haagsche Gerechtshof, na verwijzing der zaak door den Hoogen Raad naar dat college, is ver oordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf wegens beleediging van Minister Colijn op een in Vaals gehouden vergacering. De standaard van het nieuw opge richte le regiment huzaren motorrij der, die a.s. Donderdag te Apel doorn zal worden aangeboden. Deze standaard werd vervaardigd in het atelier van de firma C. M. van Die- mer te Dordrecht. Nieuwe tegenslag voor den tuinbouw Wederom belemmeringen voor den invoer in Duitschland In verband met de bestrijding van den Colorado-kever In model A wordt door den Planten- ziektenkundigen Dienst van het land van oorsprong vermeld, waar do be treffende producten gegroeid zijn. en wordt verklaard dat de zending onder zocht is en vrij is bevonden van den coloradokever alsmede dat in het land van herkomst in een kring van 50 K.M. om de groeiplaats tot dusver geen colo radokever is geconstateerd. 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. Onder voorzit terschap van oen heer H. D. Louwes uit Ui- rum is dezer dagen de maandelijksche ver gadering der eerste afdeeling te 's-Graven hage gehouden. Medegedeeld werd, dat on langs een peulvruchten-studie-combinatie is opgericht op initiatief van prof. ir C. Broe- kema te WagenLngen. Het doel van deze combinatie is: oe veredeling, de teelt, de ver werking, den handel en den export van peulvruchten te bestudeeren en door het uit wisselen van ervaringen het ,peulvruchten- vraagstuk tot oplosing te brengen. Aan de centrale landbouworganisaties is een uit noodiging gericht een vertegenwoordiger van de boeren in het bestuur der combinatie aan te wijzen. Besloten werd aan deze uitnoodi ging te voldoen. In verhand met de zeer onvoldoende prij zen. welke voor de zware varkens gelden, werd besloten nog eens met klem bij de re geering aan te dringen op het uit de markt nemen van deze varkens tegen loonende prij zen. De bestaande toestand is onhoudbaar, aangezien dc varkensmesters aanzienlijke Xgrliegeq lijden. „Economische Voorlichting", het werk blad van den Economischen Voorlichtings dienst, publiceert een nieuwe verordening van de Duitsche regeering tot wering van den coloradokever. Een hoofdstuk van deze verordening bevat de bepalingen met be trekking tot de maatregelen ter voorkoming van het binnenkomen van den colorado kever uit het buitenland. Het volgende is daaraan ontleend: „De doorvoer van aardappelen, planten met wortels mèt of zónder kluit, versche groenten alsmede versche plantendeelen is loegestaan. wanneer de zendingen zoodanig verpakt zijn. dat eventueel zich daarin be vindende coloradokevers niet kunnen ont snappen en wanneer de doorvoer onder douane-controle plaats heeft. In de bepalingen met betrekking tot den invoer van verschillende land- en tuin bouwproducten uit Amerika, België, Fran krijk, Luxemburg, Nederland en Zwit serland worden twee verschillende certifi caten genoemd, namelijk model A en mo del B. In model B wordt vermeld waar de be treffende producten gegroeid zijn, on wordt verklaard dat de zending onderzocht en vrij van den coloradokever bevonden is en dai andere planten en doelen van planten dan de nader omschrevene niet in do zending voorkomen. Het bestrijdingsgebied strekt zich onge veer uit over het gebied waarin de kever het vorige jaar is gevonden en over een verdere zóne van 50 K.M. naar het Oosten. Dc Oostgrens loopt ongeveer van de Neder landsche grens over Munster Kassei. Wurz- burg, Ulm. Kempten tot de Zwitsersch- grens" Wat deze bepalingen beteekenen. kan men gemakkelijk .-elf nagaan. Voor onzen Ilollandschen tuinbouw beteekenen ze weer een geduchte tegenslag. Onder andere mag geen kropsla en bloemkool uit het Westland meer in Duitschland ingevoerd worden Dat beteekent dus voor de Westlandsche tuin ders weer groot nadeel En dat terwijl in het Westland nog nooit pén coloradokever is gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5