GESTREEPT DAMESJASJE van Neveda Koraalwol WAT IS in een naam GRATIS „VAN EN VOOR DE VROUW'- UITGAVE VAN DE VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 22—27 MEI 1939 A Gunstige compensatie bij kinderen /E stappen nog niet af van de beschou- V V wing van den bijna ihopeloozen toestand waarin een kind vervallen kan ten gevolge van ongunstige huiselijke, omstandigheden, lichaamsgebreken, verwenning en onder drukking. Die toestand is aangeduid als minderwaardigheidsgevoel (een term, waarmee men uiterst voorzichtig moet Om aan dat gevoel te ontkomen (dat zelden welbewust doorleefd wordt) vervalt, zooals we besproken hebben, een kind gemakkelijk in een vluchthouding: het vlucht u i t het gezelschappelijk leven, of vlucht in de Er is echter nog een geheel andere moge lijkheid: zoo'n kind kan een compensa tie zoeken en vinden. Wat is compensatie? Het woord is het best te vertalen door: vergoeding. U breekt b.v. een duur kopje bij mensohen, waar U te visite bent; U kuint een dergelijk exemplaar nergens koopen; als compensatie geeft U nu een vaasje, dat minstens even duur is. Geeft U iets terug, dat nog veel duurder is, dan kunnen we dus van over compensatie spreken. Een ander voor beeld: een jongen breekt z'n arm; om de breuk heen groeit, nadat de arm behoorlijk gezet is, een kraakbeenring; er ontstaat dus een compensatie, een vergoeding, en als de kraakbeenring zoo stevig wordt, dat de arm op de breukplaats zelfs sterker wordt dan hij ooit geweest is, dan hebben we zelfs een ge- atie! Zoo iets is in het organilsme van ons levend lichaam geen bijzonderheid, maar regel; er zouden voorbeelden genoeg van te geven zijn. Maar ook in het zieleleven ontstaan gemak kelijk compensaties en over-oompensaties. Misschien heb ik vroeger in dit blad al eens een voorbeeld ervan gegeven; dan herhaal ik het hier: Stel, een veertien-jarige jongen is in een zaak, waar wat slordig met geld wordt om gesprongen. Op een keer bezwijkt hij voor de verleiding en steekt in een onbewaakt oogenblik een rijksdaalder in z'n zak. Maar z'n geweten begint onmiddellijk te spreken en pijnigt hem den heelen avond. Daarbij komt de angst voor de ontdekking, de schan de, de politie. Den heelen nacht heeft hij geen rust, en den volgenden morgen is 't een pak van z'n hart, als hij den rijksdaal der weer ongemerkt op z'n plaats kan leggen. Gelukkig, niemand heeft 't gebeurde ge merkt! Hij heeft niets te vreezen; hij gaat vrij-uit! Deze jongen wordt nu in die zaak een toon beeld van eerlijkheid. Een gevonden halve cent, een pen, een speld, zal hij bij den eige naar terugbrengen. Eerlijkheid, betrouwbaarheid in geldzaken, wordt z'n hoofddeugd. Op hoogen toon keurt hij iedere fraude af; wie zich geld van an deren toe-eigenen zijn voor hem de schur ken bij uitnemendheid. Ieder weet en m o e t weten, dat h ij de eerlijkheid-zelve is; maar hij ziet niet in, dat deze behoefte aan eerlijkheid en dit vertoon van betrouw baarheid de maskers zijn, waarachter zich zijn ware aard verbergt! En zijn deugd is in haar wezen niets anders dan o v e r-c o m- p e n s at i e van zijn ondeugd! Het is niet vleiend voor U en voor mij, le zer; maar meer dan een zielkundige ziet in a 1 onze „deugden" compensaties en over compensaties van onze ondeugden! Nog eens: vleiu I is het voor ons niet, maar het stemt overeen met het Schriftwoord: „Er is nie mand, die goed doet, ook niet tot één toe; tezamen zijn zij afgeweken". Is het wonder, dat ook kinderen in hun minderwaardigheidsgevoel een compensatie zoeken en vinden? Gelukkig, als die compensatie gunstig Zoo was het bijvoorbeeld by Bilderdijk, die door een voetgebrek van z'n zesde jaar af minder goed uit den weg kon dan andere kinderen. Hij haalde z'n scha wel in! d. hij vond een compensatie, en wel in veel le zen en studeeren, zoodat hij op z'n elfde jaar bijna als een wonderkind te beschouwen was! Zoo zoekt menig kind, de narigheid thuis achter zich latend, een gunstige compensate in z'n schoolwerk, en geniet daarin evenveel als hij thuis lijdt onder de dagelijksche kenning, de armoe, of andere neerdrukkende omstandigheden. En kan een kind niet mee op school, dan zoekt het in ijverig dienstbetoon thuis, liefheid en hartelijkheid de achting en de waardeering te vinden, die het op school onthouden worden. Voor de schier onbegrijpelijke tegenstelling, die er vaak is tusschen 't gedrag van één-en- 't zelfde kind thuis en op school, vinden we hier dikwijls de oplossing. Soms ook geldt voor compensatie een bepaal de liefhebberij of een bepaald leervak. Zoo kan een kind, dat niet of moeilijk meekan op school, soms op school en thuis een compen satie vinden in prachtig schrijven, uitste kend teekenen, enz. Daarin is het dan ten minste nummer één, en dat geeft de hoog- noodige bevrediging! Of zoo'n kind werpt zich met buitengewonen ijver op 't verzame- album-plaatjes, 't bespe- muziek-instrument, of 't bou wen met een meccano-doos. Terwijl het dus eenerzijds van wijs beleid getuigt, als we voor een ontmoedigd kind een gunstige compensatie in de hand werken is het anderzijds absoluut noodig, scherp na te gaan. of de liefhebberijen en groote een zijdigheden van een kind niet als compensa tie moeten dienen tegenover het feit, dat het op 't gebied van werk en plicht in een minderwaardigheidsgevoel vervallen is. De volgende maal over ongunstige compensaties. Dordrecht. P. VAN DUYVENDIJK. De waarde van zin voor orde en netheid ORDE is de ziel van iedere zaak, onver schillig of deze groot, of klein is er een levensvoorwaarde om haar te doen sla gen. Hetzelfde is ook van toepassing op de huishouding als miniatuurbedrijf. Zoo heel vaak wordt de beteekenis van dit kleine woordje over het hoofd gezien of niet be grepen. „Orde is het halve leven", zegt een oud spreekwoord en al zal de juistheid hier van niet met eenige maatstaf gemeten kun nen worden, een feit is het, dat degeen, die weinig zin voor orde heeft, zich vaak aan allerlei moeilijkheden blootstelt en door schade en schande zal moeten leeren. Veel kostbare tijd gaat verloren, als men geen orde op zijn zaken stelt. •Reeds vroeg moet het gevoel voor orde en netheid worden aangekweekt en kinderen (zullen alles wat zij gebruikt hebben op een vaste plaats moeten opbergen. Zijn kleeren, schoenen en boeken niet op een bepaalde plaats opgeborgen vóór het naar bed gaan, dan volgt den volgenden morgen een zoeken in alle kamers waar dit of dat toch wel zijn mag. Gevolg is, dat niet alleen tijd verspild Wordt, doch het veroorzaakt een onrustige stemming, die later niet bevorderlijk is de gedachten op school bij de lessen te houden. De kleintjes moeten leeren hun speelgoed op te ruimen en het meest aan te bevelen ■is, hun hiervoor eenige planken in een \muurkast af te staan, waar zij gemakkelijk *bij kunnen. Aan een laag geplaatst kap- (stokje worden de kleertjes door hen zelf Opgehangen. Menschen, die niet reeds in hun prille jeugd 'geleerd hebben wat orde beteekent, zullen Slechts met groote moeite dit begrip op ouderen leeftijd kunnen aanleeren. Een zoek igemaakte brief of een stuk van waarde, een •contract of wat ook, dat men „ergens'' weg geborgen heeft en op het laatste oogenblik onvindbaar blijkt te zijn, dat wellicht als een bewijsstuk moet dienen, kan groote schade berokkenen. Hetzelfde geldt voor kwitanties, die niet goed opgeborgen, of er ger nog, achteloos verscheurd zijn. Dit kan een tweede betaling noodig maken. Helaas moeten vele mensohen eerst aan den lijve Voelen wat het beteekent voor onnoodige moeilijkheden of uitgaven gesteld te wor den, voor en aleer het tot hen doordringt, Wat de gevolgen van onordelijkheid kun nen zijn. Veelal is het een verdoorgevoerde gemak- Kucht, omdat men zich geen tijd gunt hoofd en handen te gebruiken. -Gevoel van orde moet in de meeste gevallen in de prilste jeugd worden aangeleerd, begint reeds ge durende de eerste levensdagen en daarom is het de plicht van de ouders het kind deze eigenschap bij te brengen, die zoo'n groote •invloed op zijn latere leven kan uitoefenen. Benoodigd materiaal: 200 Gram Neveda Ko raalwol marine 75 Gram Neveda Koraal wol rood en wit 1 paar breipennen No. 3. Er komen 5 steken op 2 cM. RUGPAND: Schootje: Opzetten 102 steken marine. Toer: 1 t/m. 6 recht heenrecht terug. T 0 e r: 7 en 8 met rood: recht heen ave recht terug. Toer: 9 en 10 met marine: recht heen recht terug. Toer: 11 en 12 met wit: recht heen ave recht terug. Toer 1 t/m. 12 steeds beurte lings herhalen, zoodat een streepmotief ont- Toer; 25 en verder in elke 5e toer t/m. 85e toer: aan begin en eind 2 st. samenbreien. Toer: 90 afkanten. BOVENSTUK: Opzetten 10 steken marine. Het bovenstuk wordt overdwars gebreid in het streepmotief, zooals in het schootje is beschreven. Toer: 1 t/m. 17 aan het eind van de on even toeren: 4 st. bij opzetten en in Toer: 9 en 11 aan het begin 1 st. bij op- Toer: 13 aan het begin 2 st bij opzetten Toer: 15 aan het begin 38 st. bij opzetten. Toer: 17, 27, 37 en 47: aan het begin 1 st. bij opzetten. Toer: 49 t/m. 61 aan het begin van de on even toeren: 1 st. afkanlen. Toer: 101 t/m. 113 aan het begin van de oneven toeren: 1 st. bij opzetten. Toer: 115, 125, 135 en 145: aan het begin 1 st. afkanten en in Toer: 144 eerste 4 st. afkanten. Toer: 146 t/m. 160 aan het begin van de even toeren: 4 st. afkanten en in Toer: 147 de eerste 38 st. afkanten, Toer: 149 de eerste 2 st. afkanten en Toer: 151 en 153 de eerste steek afkanten. Toer: 162 restant afkanten. LINKERVOORPAND: Schootje: Opzetten 48 steken marine. Het schootje breien in het streepmotief, zooals in de rug is beschreven. Toer: 3 en verder in elke 3e toer t/m. 54e toer: aan het eind van de oneven toeren en aan het begin van de even toeren 1 st. bij opzetten. Toer: 60 en 80 aan het eind 2 st. samen- breien. Toer: 90 20 breien rest afkamten. De overgebleven streken op een draad rijgen en bewaren. BOVENSTUK: Opzetten 10 steken marine. Het bovenstuk in het bekende streepmotief breien. Toer: 1 t/m. 17 aan het eind van de on even toeren: 44 st. bij opzetten en Toer: 13 t/m. 37 aan het begin van de on even toeren: 1 st. bij opzetten. Toer: 39 aan het begin 19 st. bij opzetten. Toer: 41, 51, 61 en 71: aan het begin 1 st. bij opzetten. Toer: 73 t/m. 96 aan het begin van de on even toeren: 3 st. afkanten. Toer: 97 restant afkanten, RECHTERVOORPAND: Schootje: Wordt in spiegelbeeld gebreid van schootje van linkervoorpand, echter wordt op de 20 overgebleven steken in streepmotief door gebreid t/m 507e toer. Steken aan een draad rijgen. BOVENSTUK: wordt gebreid als bovenstuk van linker voorpand, echter in spiegelbeeld. MOUW: Opzetten 10 steken marine. De mouw wordt overdwars gebreid in het bekende streepmotief. T o e r: 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18 en 20: aan het eind 10 st bij opzetten en in Toer: 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 en 17: aan het eind 2 st. bij opzetten en Toer: 19 t/m. 57 aan het eind van de on even toeren: 1 st. bij opzetten. Toer: 84 t/m. 122 aan liet begin van de even toeren: 1 st. afkanten en in Toer: 119, 121, 123, 125, 127, 129, 131, 133, 135 en 137: de eerste 10 st. afkanten en Toer: 124, 126, 128, 130, 132, 134, 136 en 138: de eerste 2 st. afkanten. Toer: 139 restant afkanten. MANCHET: Langs de onderkant van de mouw 48 lussen opnemen met marine. Toer: 1 t/m. 36 In het bekende streep motief breien. Toer: 37 afkanten. Alle deelen onder een vochtige doek luchtig oppersen. De bovenstukken op de schootjes naaien. Naden aan elkaar naaien. De 20 st. die nog op de draad staan aan elkaar mazen. Deze band dubbelvouwen en langs de zijkanten van voorpanden en hals van rugpand naaien. Het jasje van onderen 12 toe ren naar binnen- slaan en tegennaaien zoodat de 20 dubbel gevouwen steken van voorpanden doorloopen in de 12 omgenaaide toeren, zoodat ronde hoe ken ontstaan. De manchetten dubbel- binnenkant tegen naaien. Mouwen van boven even ruim inzetten. De eerste Voorjaarsgroente Na een winter met dikwijls kool en peul vruchten op het menu, zijn we blij met de jonge voorjaarsgroente, die wij allicht nigmaal op tafel willen brengen. Om de eerste groente van het seizoen, de spinazie, die zoo goed voor onze gezondheid is, ook eens op een minder bekende manier te bereiden, kiezen we eens het volgende recept, bedoeld als lunchschoteltje voor 4 personen of als hoofdmaaltijd voor 2 per- SPINAZIESCHOTELTJE Purée van: 1 kg aardappelen, 50 gram OA ons) boter, A afgestreken eetlepel zout, on geveer 14 1. melk en wat nootmuskaat; kg spinazie; 100 gram (1 ons) ham. Voor de saus: 75 gram ons) geraspte oude kaas; 50 gram VA ons) boter; 50 gram VA ons) bloem; Kook de aardappelen gaar met een bodem water en het zout. Wasch de spinazie en hak een derde gedeelte (rauw) goed fijn; kook de rest gaar met wat zout, hak ze en meng ze met de rauwe spinazie. Hak of snijd ook de ham fijn. Maak, als de aardappelen en de spinazie op het vuur staan, op de volgende wijze een kaassaus: Verwarm roerende de boter met de bloem en maak ze tot een gelijkmatig mengsel. Voeg langzamerhand de melk toe en los het bouillonblokje op in de saus. Laat deze roerende doorkoken tot ze gelijk matig gebonden is. Maak ze daarna af door toevoeging van de geraspte kaas en den room. Voeg desgewenscht naar smaak nog wat zout of peper toe. Maak van de gaargekookte aardappelen door toevoeging van melk, boter en noot muskaat lekkere purée. Doe deze in een vuurvasten schotel. Bedek ze met de spina zie. Strooi daarover de fijngehakte ham en overgiet het geheel met de kaassaus. Be strooi den bovenkant met wat achtergehouden kaas en paneermeel, leg er enkele klontjes boter op en zet het schoteltje 10 minuten in een heeten oven. van haar man een schoon maakbeurt geven en er dan ook de nieuwe aan winsten, die nu overal keen slingerennetjes in opbergen. Nu zit ze op den grond voor de kast, om ringd door „zwijgende vriendenen ze peinst er over, hoe ze die allemaal weer netjes in 't gelid moet krijgen, en dan nog ruimte overhouden voor de nieuwe. De kast was al zoo propvol. Als haar man thuiskomt, is er nog geen thee en zijn vrouwtje zit verdiept in een handhoek over ziekten in 't gezin, waardoor je heel wat kwalen bij jezelf kunt ontdekken, als je er maar lang genoeg in stu- „O Karei," zucht ze zwaarmoedig, „ik krijg 't nooit gedaanl" „Ik zal wel even water opzetten en dam. is 't zoo voor elkaar,'' zegt Karei optimistisch. „O ja, thee," schrikt Cynni op, „maar daar heb ik het eigenlijk niet over. Ik be doel die kast. „Kijk eens, wat een bende. Kunnen we er niet wat van opruimen1 Die erfstukken van neef Anton, bij voorbeeld. Wie leest ze nog ooit?' Terwijl Cynni naar de keuken is, om thee te zet ten vindt Karei een op lossing. Als ze weer bin nenkomt, zegt hij: „We kunnen de erfenis van neef Anton naar de sol daten sturen. Er wordt om boeken gevraagd in de kranten. Cynni is zeer in genomen met dit voorstel en begint dadelijk te sor- teeren. „De Bosbooms en de Wal ter Scotts ook maar?" vraagt ze aarzelend. „Wel ja, vooruitt er mag ook wel wat goeds bij zijn. Wij hebben ze toch alle maal gelezen.'' „Ikke niet," huivert Cyn- ni „mij te langdradig, geef mij Cissy maar." Karei heeft enkel een minachtend gesnuif voor Cissy over. Hij drinkt zijn thee uit en samen pakken ze de erfenis van neef Anton in stevig pakpapier. „Nu, daar zullen de sol daten een heele kluif aan hebben," zegt Karei vol daan, als het pak voor ver zending gereed staat. Cynni knikt vaag. Heime lijk voelt ze zich een beetje schuldig, dat de solda ten door haar toedoen zoo veel taais te verwerken zullen krijgen. Maar moge lijk houden ze juist van zooiets. Het pak komt als een wel kom geschenk in een grensplaatsje aan en wel dra heeft elk boek zijn mannetje gevonden. Er is daar ergens ren rusthuis voor ouden van dagen en het echtpaar, dat het bestuurt, heeft vrien den onder de soldaten. Die komen hun vrije uren vaak doorbrengen in de conversatiekatmer van het rusthuis en de oudjes waardeeren dit zeer. Zoo krijgen ze nog eens con tact met de buitenwereld en komt er wat deining in hun stille leventjes. De jongens brengen vaak hun boeken mee en laten ze dan achter voor de oudjes. In haar kamer verschikt ze wat aan de gordijntjes, schuift een potje balsa minen wat op zijtrekt een clubje tot vlak voor het venster en vlijt er zich dan behaaglijk in neer. Heerlijk op haar gemak kan ze nu gaan lezen. Ze heeft nog uren, voor de etensgong luidt Een pit tig, frisch oud dametje is ze, zooals ze daar zit met een glimlach in de oogen, om dit onverwachte bui tenkansje. ninin'iniüniiiiiiiiriiiuiniiiRinnHiiiiiiiininninDio Zoo gebeurt het, dat Ma- Doch als ze het titelblad rianne Hessela Ivanhoe op opslaat, verstrakt haar ge- de leestafel vindt. Ze heeft zicht in ernstig nadenken, het jaren geleden geleeen Bovenaan het blad staat en er is nog een flauwe met verbleekten inkt' een herinnering aan de genoeg lijke uren, die zij met dat boek gesleten heeft. Daar om neemt ze het mee naar haar kamer en is reeds blij in 't vooruitzicht weer eens echt ouderwetsch te genieten. Die boeken van tegenwoordig, dat is „alle gaar nik:". naam, een doodgewone naamAnton Jansen. irAnton JansenAnton Jansen...." prevelt Ma rianne. Peinzend staart ze langs de balsamientjes heen naar buiten. Maar ze ziet noch de keurig ge harkte paden, noch de net omrande bloemperken van den tuin. Ze merkt ook niets van de donkere regenwolken, die laag daarover hangen. Langs haar heen trekken zonnige tafereelen uit een ver verleden: Door de stille straten van een provincie stadje gaat ze gearmd met Anton Jansen. De men schen groeten welwillend en glimlachen: een net paar. Ze zullen gauw trouwen. Anton Jansen heeft een positie. Ze gaan samen op familiebezoek. Ze komen op feesten en avondjes. Ze maken reis jes. Ze bekijken meubel winkels, Marianne begint al te denken over de stof voor haar bruidskleed. Dan valt het gordijn en Marianne wacht op de treurige tooneelen van scheiding en eenzaam heid. Vreemd is dat. Ze blijven uit....Is er een gaping in haar herinne ring? Ze wéét, dat ze er geweest zijn, de uren van smart en vernedering, om dat hij haar opgaf voor een andere. Maar zij kan ze zich onmogelijk weer voor den geest roepen. Er is een ledig. Maar dan ziet ze haar tweede, haar nieuwe leven.Verdriet slijt, zeggen de menschen en dat zal wel zoo zijn. En toch weet Marianne het anders. Door Gods genade heeft zij het verdriet lee ren aanvaarden. De Troos ter, door den Heiland bij Zijn Hemelvaart beloofd, is in haar hart gekomen. Toen moest het verdriet wel wijken. En het was geen armelijke berusting, die de Trooster haar schonk, maar zuiver ge luk. Een eigen gezin heeft 2e nooit bezeten, maar God heeft haar toch een eigen taak aangewezen. Ze heeft zieken verpleegdt moeder- looze gezinnen verzorgd, eenzamen tot gezelschap gediend en zelfs dwalenden op het rechte pad mogen helpen. En nu ze hier rustig haar levensavond mag slijten, kan ze dank baar getuigen: „God heeft mij niet ledig aan de markt laten staan." In dit leven van helpen en zor gen en dienen heeft ze zich volkomen gelukkig ge voeld.... Nog eens slaat ze haar oogen op het blad voor haarAnton J ansen What is in a name?In dezen naam voor haar.... Voor haar ligt alle geluk in een anderen naam... Het verleden is voorbij. Het heden is goed, zooals het is. Rustig slaat Marianne het titelblad om en-duikt onder in de lectuur van Ivanhoe. cUur -fundenen -zya olot op vangt men bt) leder fleschje NECTAR ESSENCE recepten boekje, waarin de bereiding 1 limonadestroop, borstplaat, likeur, ijs, Idlnss enz. wordt aangegeven. Prü» per j leder fleschje NECTAR Stoom- Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn UTRECHT KONINGSWEG 56 TELEfOON 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tljds ingericht Wascht uitsluitend mei nortonweter VRAAGT TARIEVEN doet UW man ook zoo els hij de voordeur binnenkomt? Ja I maar Mevrouw, die kooklucht van roöde kool, prei, of wat U ook kookt Is toch eigen lijk heel gemakkelijk uit Uw keuken, en daar mee uit Uw geheele huls te verdrijven I De kleine Waldorp stroomlijnventilator doet het een-twee-drie I Uw keuken altijd frisch. nooit meer Uw ramen beslagen. Prijs f 28.Zendt U vandaag nog onderstaande coupon in om een folder met «net Inlichtingen 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10