STADSNIEUWS /Dr.Dushkind LEIDSCH MUZIEKLYCEUM MAANDAG 22 MEI 1939 TWEEDE BLAD PAG. <5 Vereen, van Chr. Onderwijzers Ledenvergadering De afd. Leiden en Omstreken van d> Ver- eeniging van Chr. Onderwijzers(essen) in Nederland en de Ovcrzeesche gewesten hield Zaterdagavond een vergadering in 't Nut van 't Algemeen, welke zeer druk bezocht De voorzitter, de heer Den Dikken, van Katwijk a. d. Rijn las bij opening Hand. 1 4—12, aan de hand van welk Schrift woord hij een korte beschouwing over de beteekenis van Hemelvaart gaf. Ook belicht te spr. nog de beteekenis van het Pinkster feest. Nadrukkelijk stelde spr. in het licht, dat willen wij waarlijk Christen zijn, er in ons leven dan ook een ware Christus-erva ring dient te worden gevonden. Nadat spr. allen nog 'n woord van welkom had toegeraepen las cle secretaris, de heer L. K als beek, van Katwijk a.d. Rijn, de notulen en deed mededeeling van enkele in gekomen stukken. Besloten werd als de financiën het toe laten, in 't najaar een lezing over de Ward- meithode te laten houden. Mocht er hierop .voldoende belangstelling voor een Word- cursus gevonden worden, dan zal ook deze plaats vinden. De heer Zijlstra bracht vervolgens verslag uit over de werkzaamheden van het Vojo- comité. Met zeer veel nadruk wekte spr. op dit comité te steunen daar momenteel de uitgaven de inkomsten'overtreffen. In een zeer uitvoerige causerie heeft hierna drs. H. Schip, directeur van de Chr. Kweekschool hier ter stede mededeclin- gen gedaan over de onlangs op de Ernst- Sillemhoeve gehouden Paedagogische confe rentie, van welke conferentie wij indertijd breedvoerig verlag gaven. Zeer in het bij zonder schonk drs. Schilp aandacht aan de redevoeringen van den Minister van Onder wijs, K. en W., van Prof. J. Waterink en van den heer Stemerding. Waar zulks noodig bleek, vulde spr. het behandelde met zijn persoonlijke inzichten aan. Ned. Chr. Handelsreizigers- yereeniging Onder voorzitterschap van den heer H. de Graaf, hield de Ned. Chr. Handelsreizigers- .vereeniging (N.C.H.V.) haar 43ste ledenver gadering in café-restaurant „Royal". In zijn openingswoord heette de heer De Graaf allen van harte welkom, inzonderheid het hoofdbestuurslid den heer G. H. Rekers. Spr. prees zich gelukkig, dat de afd. Leiden wederom in het hoofdbestuur vertegenwoor digd was. Door den afgevaardigde, den heer C. Kuiken, werd een uitvoerig verslag uitge bracht van de elfde algemeene jaarvergade ring te Arnhem, waarover zich een gezellige discussie ontspon. Vervolgens werd bespro ken de propaganda voor het aanstaande seizoen. Voor de rondvraag werden nog verschil lende urgente zaken behandeld, waarna deze welgeslaagde vergadering met dank zegging door den heer J. van Dijken werd gesloten. .Terreïnrït Leidsche Burgerwacht Rijswijksche B. W. winnaar wisselbeker Onder zeer groote bejangstelling heeft Zaterdag alhier de Leidsche Burgerwacht de 3e terrcinrit per rijwiel over 60 km. ge houden. Aan dezen tocht werd deelgenomen door de Burgerwachten uitfAmsterdam, Den Haag, Arnhem, Schiebroelt, Rijswijk, Oegst- geest, Bodegraven, Voorschoten, Graven- zande en Valkenburg en door individueels deelnemers. Voor den start van Oud-Hortuszicht heet te de heer J. H. van Staveren alle deelnemers hartelijk welkom. Er werd re- reden in patrouilles van 4 man en 1 com mandant en individueel. De E.H.B.O. volgde in vrachtauto's de troepen. De terreinrit ging via Zoeterwoude-Veur richting Rotter dam, verder richting Noordwijk-Haarlem, richting Leiden-Voorschoten enz. De rit die door weilanden en zachte wegen ging, was niet zoo gemakkelijk, waardoor vele groe pen de 4e controlepost gemist hebben. Over het algemeen was er good gereden en de jury bestaande uit de heeren J. van Ek, de Groot, Oosterdag, bijgestaan door de heeren onderofficieren Kramer, Heereveen en Ca ai mers, had geen gemakkelijke taak. De Rijs- wkksche burgerwacht was het eerste (om 9 uur) binnen, terwijl om 10 uur de laatsto groepen binnenkwamen. Bij den terugkeer was ook de Voorzitter van de Leidsche Bur gerwacht Mr F. J. J. T r a p m a n aanwezig. Voordat de heer van Staveren den uitslag meedeelde, bracht hij allereerst dank aan den heer Dekker, hoofdbestuurslid der Bur gerwachten voor zijn medewerking. Hij wees verder op het doel dezer terreinritten, n.l. om samenwerking en kameraadschap aan te kweeken. Onder applaus deeldo hij mede, dat de le prijs de zilveren wissel beker, benevens de zilveren medaille uitge loofd door den Burgemeester van Leiden en yijf zilvoren kruisen waren gewonnen door 'de Rijswijksche burgerwacht. Dit was voor de 3e maal achtereen, dat Rijswijk den wis selbeker won, zoodat deze nu definitief het eigendom van deze B.W. wordt. De 2e prijs werd door patrouille 5 met 11 strafpunten eveneens door de Rijswijksche burgerwacht gewonnen; de 3e prijs zilveren medaille (beeltenis) van H. M. de Koningin door patrouille 9 van de Amsterdamscho burgerwacht. Een zilveren medaille voor de bests mili taire prestatie werd aan de technische (mo bile) afdeeling der Haagsche burgerwacht toegekend. Om den moed er in te houden was door de Leidsche Burgerwacht een extra prijs uitgeloofd die werd gewonnen door den heer Hendriks, lid der Haagsche burger wacht. De le prijs voor individueele deelnemers '(zilveren wisselbeker en zilveren kruis) werd gewonnen door den heer J. Jansen, lid der Leidsche burgerwacht. Ook won hij de zilveren medaille, uitgeloofd door don Burgemeester van Leiden (3 strafpunten) voor de beste houding. De 2e prijs won de heer N Holleheek, lid der Leidsche burgerwacht en de 3e prijs verkreeg de heer J. J. van Narik, lid Leid sche burgenvacht. Voorts ontving iedere deelnemer een herinneringskruis. Hoewel de afdeeling der Haagsche burgerwacht 50 strafpunten kreeg. i DE SCHOOLWEDSTRIJDEN VAN A.S.C. R.K. H.B.S. in 't hoofdtournooi en Ulo-Rijswijk bij de juniores winnaars De jaarlijksche schoohvedstrijden van A.S.C. om de Leidsch Dagblad-wissel- prijzen behooren wederom tot het ver leden. In het hoofdtournooi der jonge lieden tot en met 18 jaar toonde de R.K. H.B.S. zich onbetwist de sterkste, alhoe wel de bekenvinnaar van het vorige jaar „Kennis is Macht" kranig partij gaf en slechts met de kleinst mogelijke minderheid uit een totaal van 7 doel punten verloor. In het juniorestournooi werd de Uloschool van den heer v. Rijs wijk winnaar door de Ambachtsschool in den eindstrijd met 21 te verslaan. Beide uitslagen bewijzen, dat het aan spanning niet ontbroken heeft en zoo was het ook inderdaad. Zoowel in het seniores- als in het juniorestournooi waren de fina listen volkomen aan elkander gewaagd, zoo dat er ook langs de druk bevolkte lijnen tot de laatste minuut van iii -i-daagsche schoolvoeibalfestijn een enthousiaste stem ming heerschte. In den kamp tusschen de R.K. H.B.S. en Kennis is Macht namen de H.B.S.-'ers tot twéémaal toe ^e leiding, dóch 'evenzoovelc malen maakte de Handelsavondschool ge lijk. Andermaal nam de H.B.S. een voor sprong; het werd zelfs 42, maar luide aangemoedigd door haar aanhang, ver kleinde K. is M. den achterstand tot 4—3. De strijd bleef daarna uitermate fel, waar bij dikwijls uitstJk-nd spel werd vertoond. Onder groote spanning verstreek de tijd en toen het eindsignaal klonk had de R.K. H.B.S. een zwaar bevochten, doch verdiende 43 overwinning behaald De Chr. H.B.S. had, zooals te venvachten was, met de Ulo de Reuver niet al te veel moeite en legde met een 5—2 zege beslag op den derden prijs. Bij de juniores ging de strijd ovn den L D.-wisselprijs tusschen de Ulo v. Rijswijk cn de Ambachtsschool, waarbij de Ulo school met 2—1 in de meerderheid bleef, een resultaat, waarmede zij dubbel en dwars tevreden mocht zijn. Ken gelijk spel had de verhouding ongetwijfeld beter weer gegeven. In den kamp om dan 2den en iciei. prijs leidde de Gem. H.B.S. aanvankelijk met 30 tegen de Vervolgschool aan de Oude Vest van den heer van Schaiclc. De jongelui gingen toen evenwel op hun lau weren rusten en bij het verstrijken van den speeltijd was de stand 3—3. In de verlen ging voegde de Vervolgschool hieraan nog drie doelpunten toe en won daardoor met 3-6! De uitslag was derhalve: Hoofdtournooi: 1. R.K. H.B.S. (wisselprij: en elf draagmedailles aangeboden door het L D, benevens zilv. medaille van A.S.C.). 2. Kennis is Macht (zilv. plaquette van den L.V.B.), AMERICAN CIGARETTE (Reel.) 3. Chr. H.B.S. (medaille aangeboden door den heer W. Brouwer). 4. Ulo de Reuver (medaille van A.S.C.) Juniorestournooi: 1. Ulo van Rijswijk (wisselprijs aangeboden door het L. D. en zilv. plaquette van A.S.C.) 2. Ambachtsschool (zilv. plaquette van den L.V.B.) 3. Vervolgschool O. Vest (medaille van de Fa. J. P. Maartense). 4. Gem. H.B.S. (medaille van A.S.C.) De prijsuitreiking Na afloop der wedstrijden heeft de voor zitter der A.S.C.-commissie voor Schoolvoet- bal, de heer S. J. Koopmans de prijzen uit gereikt. De buitenconcerten beginnen weer Te beginnen met Donderdag 1 Juni as. zul len door bij den Bond van Leidsche Har monie en Fanfare Vereen, aangesloten ver- cenigingen, daartoe in staat gesteld door het Gemeentebestuur, wederom een tiental con certen verzorgd worden. V-aai deze tien concerten zullen er 8 gege- \eW worden in het Plantsoen (Musis Sacrum) terwijl twee van de concerten g>er- geven zullen worden in „Den Hout". Voor de data van deze laatste twee con certen zal nog nader overleg gepleegd wor den met het Bestuur van de Stichting „Den Hout". Inaugureele rede Prof. v. Asbeck Mr F. M. baron van Asbeck, vanwege het Leidsch Universiteits-Fonds tot bijzonder hoogleeraar in het vergelijkend koloniaal staatsrecht aan de Rijksuniversiteit te Lei den, zal zijn colleges aanvangen met het uitspreken van een Inaugureele Oratie op Vrijdag 26 Mei 1939 des namiddags om 4 uur in het Groot Auditorium van het Aca demiegebouw. Kamer van Koophandel voor Rijnland Wijziging. Verhoef Malmberg Vleesch- waren- en Conservenfabriek N.V. Sassen- heim, Hoofdstraat 22. Het depót te Leiden, Pieterskerkkoorsteeg 30, is opgeheven. GESLAAGD Bij het te Utrecht gehouden examen, af genomen door de Vereeniging van Gasfabri- kanten tin Nederland, is ook nog geslaagd, voor het diploma, jjasftiter;H. C. Kramers; te Leiden, leerling van den Gaöcusus, ver->' bonden aan de Vakavondschool van de Am bachtsschool alhier. Schaken Om het kampioenschap van Leiden Vrijdagavond werd in één der bovenzalen van „In den Vergulden Turk" de 9de en laatste ronde gespeeld. Er waren twee partijen n.l. Bruntde Hondt, ZitmanDemmendal. Indien Brunt had gewonnent was hij kampioen geworden, maar hij was dezen avond niet goed op dreef en veloor tenslotte de partij nog. Daar Zitman wist te winnen komt hij nu gelijk te staan met Brunt, terwijl ook Westra nog een kans heeft. Hij moet dan 'n voor hem slechter staande partij winnen van v. d. Berg, zoodat ver moedelijk Westra Brunt en Zitman gelijk zullen eindigen, waarna men beslissings partijen moet spelen voor den titel. Bruntde Hondt was een Siciliaansche erdediging die zwart op keurige wijze be handelde. Toen hij zich bevrijd had van den druk op zijn stelling kreeg hij den beteren stand en door wat zwakke zetten van zijn tegen stander, won hij daarop de partij. ZitmanDemmendal. Hier koos wit het Reti-systeem, wat hem een iets vrijer sipel Daar Demmendal teveel op aanval speeldei en een onnauwkeurige voortzetting deed, kreeg hij een slechte koningsstelling. Wit besloot toen de partij met een on- 'eerstaanbaren aanval, die zwart 2 pionnen en een stuk kostte. De stand is nu: Weetra Brunt 6, Zit man 6, Demmendal 5y2, Bosscha 4x, Remou- champs 3^xx, Barkema 3%x, v. d. Berg 3x, de Hondt 3x en Tel eng lx. Dinsdagavond wordt de afgebroken partij Westra—v. d. Berg uitgespeeld. Lustrumviering Het Leidsch Muziek Lyceum gaf Zater dagavond voor het eerst een voordraehts- avond in de iprettigo ruime zaal van „t Schuttershof", die voor dit doel bij uitne mendheid geschikt is. Ze was dan ook bijna geheel bezet met belangstellenden: donateurs, ouders en de jeugd. De voorzitter van de Commissie van Advies, Prof. Dr II. J. Lam, sprak een kort openingswoord. Spreker herinnerde er aan, dat het Lyceum in 1933 was opgericht en dus in 1938 zijn lustrum had moeten vieren. Door verschillende omstandigheden moest een feestelijke herdenking van het eerste lustrum evenwel worden uitgesteld tot heden. Spreker maakte er op opmerk zaam, dat het programma groen van kleur :-i. Groen is de kleur der hoop. Sipreker zou er ook in willen zien het symbool van den frisdhen groei van het Lyceum. Bij ue oprichting rees de vraag, of het Lyceum levensvatbaarheid zou bezitten. Dat is thans geen vraag meer. Dank zij de energie en beminnelijkheid der directrice, mej. Westering en de volle toewijding der ver dere leerkrachten, neemt het thans een plaats in, die het ten volle waard is. Cij- ;rs zeggen in dit geval het meest. Terwijl nog niet 'zoo lang geleden de directrice bijgestaan werd door vier leer krachten, bestaat thans het gehcele perso neel uit elf menschen. Waren er in 1938 ongeveer 100 leerlingen, thans is dit aantal bijna 150. Spreker beval ten slotte op warme wijze de belangen van het Lyceum bij de aanwezigen aan en deelde mede, dat de insdhrijvmgslijsten gereed lagen. Hierna werd overgegaan tot de uitvoering an het programma, dat eigenlijk te om vangrijk was. Wij begrijpen evenwel, dat het Lyceum de uitvoering zijner taak al zijdig wilde belichten. Toch moest nog een en ander worden weggelaten om d«r wille van den tijd. Onze hoofdindruk is na het geen wij mochten hooren, dat het Lvceum zich ge heel aansluit bij de omvangrijke eischen van den modernen tijd. Niet alleen dat het scholintr geeft in de eerste meest noodza kelijke Vijze van muziekbeoefening, die \oor alle tüden haar geldigheid zal behou den. Het tracht daarbij de moderne mu- ziekpaedagogische inzidhten zooveel moge lijk te benutten. Maar ook leert het, voor wie dat wenschen, moderne muzikale vor men als Jazz beoefenen, terwijl ook blok fluit en accordeonspel worden onderwe zen. En eindelijk beslaat de rhythmische gymnastiek als belangrijke tik der muzi sche kunsten een voornaam deel van het leerprogramma. Wat dit laatste betreft gaf reeds het al lereerste programmanummer, uitgevoerd door kinderen'van 6—9 jaar een aardig in zicht van wat de school wil. Het koorklas je voorde in danspas met pianobegeleiding eenvoudige rhythmische armbewegingen uit, hetgeen een prettigen indruk maakte. Nieuw was zeer zeker ook, dat bij de zangvoordrachten van dit klasje een paar kleine jongens op parmantige wijze zich van de directie kweten. Dit „zelfdoen" van kleuters onder elkaar is zeer zeker een eer- te grondslag voor het zelPbeoefenen der muziek. Het is inderdaad oen goed begin juist in dozien lijd, nu zoo vel on zich de muziek liever laten cloen" door de radio. Opwek king tot „zelf doen" zat er ook in de pit tige wijze waarop een kleine declamatrice de „Vacantie-zwerftocht" leidde. Rhythmische gymnastiek in toenemende graden van moeilijkheid kregen wij van kleuters, een meisjesgroep en van dames En onze indruk Is, dat dit op de algemeene ontwikkeling van den schoonheidszin, op de lichaamscultuur en 't muzikaal-rhythmisch gevoel zeer veredelend moet werken. Het gaat natuurlijk niet aan op deze wijze verder het geheele programma te be spreken. Het is daarvoor t» omvangrijk. Bo vendien mag men tenslotte de leerlingen niet behandelen al6 volleerde meesters. Doch het wat en hoe voldeed aan alle eischcn die men aan een school mag stel len. De leerkrachten vervulden in de eer ste plaats hun allervoornaamste opdracht: het bijbrengen van technische vaardigheid. Doch daarnaast is onmiskenbaar een stre den op te merken om muzikaal begrip bij te brengen, om het muzikaal gevoed te ont wikkelen, zaken die "oor een latere zelf standige muziekbeoefening, die het peil der kunst zal bereiken, noodzakelijk zijn. Alle hulde daarvoor! Tal van stukken werden door diverse leerlingen ten beste gegeven op de piano, de viool, de blokfluit en op een voor leerlingen zeer voldoende wijze voorgedragen. Na de pauze kwamen over het algemeen de verst gevorderden aan de beurt. Met vrij moeilijke, doch onberispelijk in gestudeerde werken deden op de piano zich hooren Jan Roskam, Dienv Poortman, Riet Laterveen en Albert van Kapel. Men voelde achter deze voordrachten de muzikaliteit der leerkrachten. Op de viool speelde Jan van der Veen zeer mooi met pianobegeleiding van Albert an Kapicil de Zesde Sonate van Handel. Een zeer goed samenspel werd ook gegeven in het Concert in C-dur van Haydn, waar bij W. Ackerman de vioolpartij en B. Harm- sen de piano-begeleiding voor zijn rekening bad. Deze voordrachten waren om^ zoo tc zeggen, al aardig „uit de grondverf". Er zat sentiment in. Eenige Menuetten van Mozart werden heel goed voorgedragen door de dames en heeren van dc ensemble-klasse onder lei ding van den vioollecraar A. van der Meu- len. Deze muziek van Mozart lijkt zoo ge makkelijk, zoo vanzelfvloeiend. Juist wan neer dat vanzelfvloetopde er is, zooals hier het geval was, moet nucn er zich reken schap van geven, dat zij juist zoo groote minutieuze zorg heeft veroischt. Tusschen verschillende nummers door maakten we kennis met de kunstzinnige capaciteiten van de lecrares Mej. H. van Collem, die zeer mooi eenige liederen zong en met de virtuositeit waarmee de leer- aar J. J. Hofmeester het accordeon besnoei de. Aan zulke leerkrachten kan men zajn spruiten gerust toevertrouwen. ITot. Muziek Lyceum heeft Zaterdagavond op afdoende wijze getoond, dat het een mooie oultureele taak vervult. HOE DE VOETBAL ROLDE De A.R.C.-adspiranten speelden Zaterdatg hun laatsten wedstrijd tegen Rijnsburgsche Boys en wonnen met 31. Vermoedelijk zal een beslissingswedstrijd om het kampioen schap gespeeld moeten worden tegen Noord- ijk A. ALPHENSCHE SCHAAKCLUB De afgebroken partij in den promotie-wed- sti'ijd tusschiem A.S.C. 1 en Hilversum 1 is oor Hilversum gewonnen verklaard. Hier door is de uitslag 5%4^2 voor Hilversum geworden en de promotie-kans voor Alphen •kieken. DIEFSTAL VAN EEN ZIJ-SPAN Door H., wonende Slechtenveg werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een zijspan van een hem toebehoorend rijwiel. In verband hiermede werd door de politie te Hazerswoude een zwerver aangehouden, die bekende zich aan dezen diefstal te heb ben schuldig gemaakt. De man is door de politie, alhier overgenomen en ingesloten. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWDP Baart 29 jr en C v Rül 'ijk 19 jr W Benning 22 jr en C v d Blo 9 jr W Bodrü 34 jr en M H Wensink 22 - W F Kaapaan en M IJzerman W Neut. oom 30 jr en D Noot 28 jr L Schouten 28 n J v Egmond 25 Jr L Wallaart 29 jr en H C Bekker 25 jr W v d Reijden 24 jr en Slooq 21 jr K Blansjaar C J de J3eer Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf MAANDAG 22 MEI Programma 3: 8.— Keulen, 10.20 Radio PTT N., 12.20 Brussel VI.. 2.20 Keulen. 3.20 Drolt wich. 3.55 Radio PTT N.. 4.15 Droltwich. 5.20 Brussel VI., 6 05 Radio PTT N., 6.20 Londen Reg., 7.20 Brussel VI., 8.20 Keulen, 8.35 Drolt wich, 9.40 Keulen. 10 20 Parijs Radio. 11.5 Es- peranto-ultzending (Partfs PTT). Programma 4: 8.— Brussel VI., 0.20 Parijs Radio, 9.30 Radio PTT N., 9.50 diversen, 10.3® Londen Reg., 2.36 ParUs Radio, 2.20 Londen Reg., 5.20 Droltwich, 8.20 Brussel Fr., 10.5Q Droltwich. Programma 3: 8.Keulen, 10 20 Radio PTT, 11.05 Luxemburg, 11.50 Radio PTT N.. 12.20. russeel VI., 2.20 Keulen. 3.20 Mo tal A of dlv., 20 Keulen. 5.20 Brussel VI., 6.35 Brusseel Fr., 20 Brussel VI., 7.50 Parijs R.. 8.20 Keulen, 8.35 Brussel VI., 9 05 Keulen. 9.20 Droltwiifi. 9.40 russel Fr, 10.20 Brussel VI., 11.20 Keulen. Programma 4: 8.— Brussel VI.. 9.20 Parijs R.4 9.30 Radio PTT N.. 10.05 diversen. 10.35 Londen .0 5Droitwlch. 1.20 Londen R., 4.20 Droit-. 4.50 Londen R„ 5.20 Di«oltwich, 5.50 Radio PTT N., 6.20 Droltwich, 7.Londen R. 7.20 Droitwioh, 7 50 Londen R., 10.05 Droitwich HILLEGOM TENTOONSTELLING „PATRIMONIUM" Vrijdagavond had in hotel Sistenmans de officieele opening plaats van de tentoonstel ling van onschoolschen arbeid, vervaardigd door de speeltuinvereen. „Patrimonium". De heer J. van derJagt, voorzitter der tentoonstellingscommissie, sprak een wel komstwoord, waarin hij de verbroken sa menwerking met „Goed Wonen" betreurde. Hulde werd gebracht aan voorzitter Paasse, voor zijn vele werkzaamheden. Met vreugde werd het succes der inzameling onder de burgerij gememoreerd, welke I 130 had op gebracht, zoodat men in staat was de noo- dige toestellen, enz. voor den speeltuin aan le schaffen, zoodat het tuinfeest op 17 Juni ook oen succes belooft te worden. Weth. J. O. Vermeer sprak namens het gemeentebestuur zijn groote waardeering uit voor den moeitevollen on dikwijls on dankbaren arbeid die het bestuur zich getroost om de jeugd tot ordelijke men schen op te kweeken. Hot publiek klaagt dikwijls over de bandeloosheid der jeugd: laat men dit werk moreel en financieel steu nen dan is men op den goeden weg aan deze klacht een einde te maken. Do hoop uitsprekende dat deze tentoon stelling daartoe aanleiding mag geven, ver klaarde hij haar voor geopend. De tentoonstelling omvat een keurige col lectie snijwerk, naald- en handwerk, bene vens veel fröbel-arbeid, die de moeite waard is bezichtigd te worden. „HUIS TER LAAN" WORDT NIET AFGEBROKEN De onderhandelingen, die sinds zeer ge- ruimen tijd gaande waren tusschen de Ge meente en den Rijkswaterstaat tot aankoop van Huis ter Laan (de tegenwoordige Pasto rie der St. Martinuskerk) ten behoeve van wegverbetering, zijn afgebroken. De pastorie wordt dus niet afgebroken, hetgeen jam mer is. VARKENSPEST In deze gemeente is geval van varkenspest geconstateerd. LEIDSCHENDAM RAADSCANDIDATEN In de Zaterdag ten gemeentehuize gehouden zitting van het hoofd-stembureau heeft de nummering plaats gehad van de candidaten- lijsten, welke ingediend zijn voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. De uitslag: 1 R.K. Staatspartij (lijstaanvoerder L. C. de Ko ning); 2 A. R. en C. H. (lystaanv. J. ten Hoopen Sr.); 3 SDAP (lijstaanv. G. Kerk- hoff4 Gemeentebelang (lijstaanvoerder J. Koerts). BEGROOTINGSWIJZÏGING B. en W. vragen, bij begrootingswijziging, den Raad machtiging om aan den commies le klasse van Herpen, belast met den dienst der steunverleening, in verband met het feit, dat deze werkzaamheden veelomvattend zijn en voorheen door een hoofd-commies werden verricht, een tweetal periodieke verhoogingen Agenda Dinsdag, 23 Mei. Pieterskerk, 20 uur. Ia,-» leidingsconcert Zomerconcerten Leo Mens. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der; apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 20. Mei tot en met Vrijdag 26 Mei a.s. waarge- nomen door de apotheken: Herdingh eui Blouken, Hooge Woerd 171, telef. 502 en G< Reyst, Steenstraat 35, telef. 136. UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN Vergadering A.R. Kiesvereen. Behandeling van het Geimeenteprogram In gebouw Concordia is Vrijdag een leden- ergadering gehouden van de A.R. Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje". Voornaamste agendapunt was de behan deling van de proef voor een gemeentepro- gram, welk punt in de vorige vergadering uitgesteld was. In aanmerking genomen het reeds gevorderde seizoen, was de belangstel ling zéér groot en er was animo genoeg, want de. vergadering duurde tot half 12. De voorzitter, Mr. A. J. Meyer, opende op gebruikelijke wijze. Na de notulen, gele door den heer A. Noomen, werd direct het agendapunt begonnen. Rapporteur namens het bestuur, was de. heer W. J. v. d. Brink. Deze maakte vooraf enkele inlei dende opmerkingen. De gronden voor de sa menstelling waren aangevoerd uit een inlei ding over de. Gemeentepolitiek welke eeni- gen tijd terug door spr. is gehouden. De proef had dan ook spr's volle instemming. Hij dankte vervolgen de leden voor de .vele n aanmerkingen en wenschen welke ingezonden waren en die van medeleven ge tuigden. Spr. had zich bij de samenstelling naar goed A.R. standpunt laten leiden door de Historie. Die historie was een vroegere proe ve voor een gemeenteprogram door de kies- vereeniging samengesteld en een min of meer officieel program door Mr. Noteboom op het Kuyperhuis vervaardigd voor de A.R. partij. Hierop is voor een belangrijk deel ge bouwd. Bij de samenstelling heeft het bestuur der Kiesvereeniging zich twee richtlijnen gesteld. Ten eerste mocht het program niet ïWA4.AWAUl te lang worden en ten tweede mocht alleen toeTe"kennêp"."Terens"steft~het college den dat opgenomen, dat noodig en actueel is. - - - Gevolg hiervan kon echter zijn, dat er din gen die men verwachtte niét en die men niet verwachtte wél ii gevonden zijn. Dit is inderdaad het geval gebleken, daar slechts op 4 van de 12 saamgestelde artikelen, geen op- of aanmerkingen zijn ingekomen. Na deze inleidende opmerkingen werd op voorstel van het bestuur besloten, dat men de artikelen stuk voor stuk zou behandelen. Alvorens het echter zoo ver was, kwam er reeds debat. De heer Koning was van meening, dat de proef te veel sprak van hetgeen de ge meente moet doen. Van gemeentewege moet hiervoor gezorgd en daarvoor gezorgd. Spr. wilde een lanief in drin zin, dat de A.-R. partij zoo en zoo wil en daarnaar streeft. De heer Zweers vond de proef te veel beginselprogram. Hij voelde meer voor een program van actie. En zoo bleken er vóór de behandeling reeds vele voetangels en klemmen aanwezig. Het eigenaardige was, dat de meeste sprekers zeer veel moeilijk heden ondervonden om duidelijk voor te stellen wat bedoeld werd. Wat de opmerking van den heer Koning betrof, deze werd in de gelegenheid gesteld 'n voorstel over d ennaniief in to diénen. De opmerking van den heer Zweers behande lende, deelde dei heer v. d. Brink mede, dat de proef, zoowel beginselprogram als pro gram van actie is. Over de artikelsgewijze behandeling kun nen we in den breede niet uitweiden. Verschillende juridische en taalkundige verbeteringen werdén gevraagd en overge nomen of verworpen. De eind-redactie werd in handen gesteld van het bestuur. Dat deze zaak intusschen wel de belang stelling had, bleek uit de lengte der debat ten en uit het feit dat de meeste sprekers voorzien waren van aanteekeningen en voorstellen, waardoor goede behandeling verkregen werd. Na afhandeling van het program volgden nog enkele mededeelingen. Hiervan vermel den we dat het bestuur aandacht heeft voor het stemmen bij volmacht door militairen. Voorts dat aan den avond van den gemeen- teiraadsverkiezingsdag, een officieele bijeen komst van de kiesvereeniging gehouden zal worden in Concordia, waarin het resultaat besproken zal worden. Hierna werd de vergadering door den heer v. d. Brink gesloten. NUMMERING CANDIDATENLIJSTEN Zaterdag heeft het hoofdstembureau ver gaderd voor de nummering van de candida- tenlijst voor de Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag is: 1. CH, 2. AR, 3. RK, 4. SDAP, 5. Liberalen, 6. V.D, 7. Van Donk, 8. S.G.P. Raad voor, in verband met de uitbreiding werkzaamheden ter gemeentesecretarie, hen te machtigen over te gaan tot het aan stellen van een commies 2de klasse. GRONDOVERDRACHT Ten behoeve van eventueele verbeteringen in de Veenestraat is de heer M. A. Weijer- ans te Den Haag bereid aan de gemeente gratis twee perceelsgedeelten grond af te staan B. en W. stellen den Raad voor dit aan bod onder bepaalde voorwaarden te aanvaar- GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden: 1 kralen beursje, een rywielbe- lastingmerk, een gouden damesarmbandhor loge een bruin dekzeil. Inlichtingen dagelijks van 912 uur ter gemeentesecretarie, afdee ling politie. LUCHTBESCHERMING De vereeniging voor luchtbescherming zal zicii dn-Zer dagen toi de ingezetenen richten met liet volgende verzoek. Zonder volledige medewerking der bur gerbevolking is 't den gemeentelijken lucht beschermingsdienst niet mogelijk in tijden van werkelijk gevaar voor voldoende bevei liging te zorgen. Op de burgers rust dc zware taak en verantwoordelijkheid, ja de plicht, alles wat in het vermogen ligt te doen om hun gezin zooveel mogelijk veilig te stellen. Dit kan geschieden individueel en gemeenschappelijk, bijv. in straat- of groeps verband. De vereen, heeft het zich tot een plicht gerekend, de organisatie daarvan op zich te nemen en zij heeft daartoe de gemeen te Lisse in groepen verdeeld van 1 tot en met 73, waarin men een gemeenschappelijke or ganisatie kan verkrijgen. Het is thans zaak, de werking van dit systeem in verband met den aard van het gevaar nader uiteen te zetten. Hiertoe zullen verschillende vergade ringen worden belegd welke als volgt zullen plaats vinden: Dinsdag 23 Mei dn de Hobaho Dr. Algera als spreker, in H. B. G. als spner ker P. C. Storm, in café Spoorzicht spr J. Lompe; Woensdag 24 Mei in H. B. G. spre ker G. Tromp, in Hobaho spr. L. Ta-nis; Don derdag 25 Mei in H. B. G spreker Dr. Al gera, in Hobaho spr. P. C Storm; in Patro naatsgebouw De Engel, spr. B. L. Hooyer.. Alle vergaderingen zullen plaats hebben des avonds om 8.15 uur. Ieder wordt uitge- noodigd zooveel mogelijk deze avonden te bezoeken. Het doei van deze samenkomsten is, voorlichting te geven inzake luchtgevaar en daarna tei komen tot aanwijzing van een leider voor iéder der 73 groepen. LICHTING LAATSTE BUS POSTERIJEN. De laatste buslichting aan het postkan* toor zal niet meer plaats vinden om kwart acht doch nu om uiterlijk kwart over acht uur. CONCERT De harmonie „Trou moet Blycken" geeft hedenavond een concert op het parkeerter rein van „De Hobaho", NOORDW1JK VOETBAL Thuis speelde Noordwijk V haar laatsten wedstrijd voor de competitie tegen R.C.L, III. Hoewel met de rust de stand nog 0—0 was, won tenslotte R.C.L. met 30. In dei eindstanden brengt het weinig verandering. De adspiranten (A) werden kampioen in hun afdeeling door hun laatsten wedstrijd met 11—0 te winnen van C.N.V. De jeugd, van Alphen kan in puntenaantal nog gelijk komen, doch zal hetzelfde doelpunten-ge* middelde moeilijk kunnen behalen. NOORDWIJKERHOUT RAADSVERGADERING Burgemeester v. Iersei opende deze verga dering op de gebruikelijke wijze. De Raad besluit aan de R. K. H.B.S. ta Leiden een subsidie te verkenen van 154.48 als vergoeding voor een leerling uit deze gemeente, die deze school in 1936 bezocht Na de wijziging van de rekening dienst 1939, wt^rdt het voorstel van B. en W. tot wijziging van het ambtenarenreglement, het reglement op den rechtstoestand van den secreitaris, ontvanger en van de ambte naren van den burgerlijken stand en de ver ordening van de veldwachters, zonder dis cussie aangenomen. B. en W. stellen voor om te bepalen dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor de gemeente wordt voorbereid. Dit wordt goedgekeurd. B en W stellen voor aan' het openbaar verkeer te onttrekken den 2en! Ouden Schulpweg en een gedeelte van den! Molenweg. De heer A. v. N o o r t acht het gevaarlijk om dezen weg aan het openbaar verkeer te onttrekken, alvorens de nieuwe weg gereed is. De Voorzitter zegt, dat Gebrs. Zon neveld hebben toegezegd, dat de menschen! om hun terrein kunnen gaan. Hierover ont spint zich een discussie. De Voorzitter.stelt voor om voorloo- pig alleen den Molenweg aan het openbaar verkeer te onttrekken en als de nieuwe weg er is, den 2en Ouden Schulpweg. Dit voor stel wordt aangenomen. De woningen Zilkerweg no. 59, 61 en 63, worden op voorstel van B. cn W. onbewoon baar verklaard. Indertijd had ook no. 57 aan schrijving gehad en alleen deze bewoner had gevolg gegeven aan den wensch van B.enW, en zijn woning verbeterd. De bewoner van; no. 63 zal de woning niet behoeven te ont ruimen aangezien het perceel zijn eigen- De raad gaat hiermede, accoora. Verzoeken zijn ingekomen om steun uit de gemeentekas ter tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan het bezoeken van scholen in andere gemeenten. Dc Raad gaat accoord met de voorstellen! van B. en W. om voor het bezoeken van de M.U.L.O. van een zoon van de weduwe P. v. Duin 'f 12.50 te vergoeden en voor een zoon van A. J. Koudijs een bedrag voor vergoe ding van een rijwiel beschikbaar te stellen. B. en W. stellen den Raad voor, dat een perceel grond wordt aangekocht, voor den bouw van een installatie voor zuivering van het rioolwater. Uit de nadere toelichtingen van den voorzitter blijkt, dat waar hier eerst bedoeld was een perceel dat achteraan lag, thans bedoeld wordt door B. en W. ren per ceel grond te koopen, dat vóóraan ligt. Het bedrag voor 't achterste perceel zou f 7500 zijn. Voor het voorste perceel moet f2000 meer betaald worden. Daartegenover staat, dat de exploitatie van het voorste perceel, f 4000 voordeeliger zou zijn. De heer J. v. d. Berg verklaart, dat de ze zaak in de R. K.-fractie breedvoerig is besproken. Het bedrag van f 2000 was voor de fractie geen bezwaar, maar wel het feit, dat bij aankoop van het voorste perceel een doodloopend slootgedeelte zou ontstaan. Daartegen heeft de fractie bezwaren. Spr. stelt voor een deskundige te raadplegen. De heèr Schaafsma, van wien B. en W. de voorstellen hebben, is bereid den raad in te lichten en dan kan de raad beslissen. Na eenige discussie gaat de raad daar mede accoord. Aan het slot van de agenda komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel grond van de erve Van Dijk, groot pl.m. 1000 M2. Dit perceel is noodig voor woningbouw. De Raad gaat hiermede aceoord. De grond zal aangekocht worden voor f 2 per M2. De Voorzitter sluit nu de vergadering en de Raad gaat over in geheime zitting. MOOI SUCCES Het Chr. Muziekcorps „Harpe Davids" al hier behaalde op Hemelvaartsdag een schit terend succes. In het muziekconcours te Boskoop behaal de het een len prijs met 341 p. in de afd. Fanfare en daar dit het hoogste aantal punten was, kreeg het korps een lauwerkrans.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6