«ook CHIEF WHIP Reeds 20 jaren de beste sigaret voor Uw gezondheid! is*'* KJONKHEID ZATERDAG 20 MEI 1939 EERSTE BEAD PAG. 3 Oe Britsche besprekingen met Moskou Een verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis Stemmen voor een drievoudig Verbond Duitschland verloor het vertrouwen der wereld In het Britsche Lagerhuis is gistermiddag een belangrijk debat gehouden over de buitenlandsche ipolitiek,. Het debat werd geopend <ioor Lloyd George, die reide dat een punt bereikt is waarop een beslissing, in de erestvolgende. dagen door Engeland, Frankrijk en Rusland genomen vari meer gewicht zal zijn dan welk besluit ook, door deze landen sinds 1914 genomen.. Ieder verwacht een nieuwen slag van de zijde der dictatoren, die hun wapening be spoedigen in een ongekend tempo, vooral ten aanzien van de aanvalswapens: tanks,, bombardementsvliegtuigen, duikl)oooten. Zij bezetten en versterken nieuwe stellingen, waardoor zij zich strategische voordeelen verschaffen. Llovd George wenschte de Regeering ge luk met de met Turkije bereikte overeen stemming en bepleitte samenwerking met Rusland op denzelfden voet als met Frank rijk. Attlee zeide hierna de ondu'.deliikhe'i van de regeeringsoolitiek te betreuren en verklaarde, dat de groote meerderheid Van hét volk het be6te middel tot voorkoming van een oorlog ziet in een sterk verbond tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland. Chamberlain aan het woord Minister-Pres;dent Chamberlain, die Korte inhoud van het Feuilleton Clara van den Cornput, dochter van een groot-industrieel en Aat Walle zoon van 'n ambtenaarsweduwe, hebben op de H.B.S in dezelfde klas gezeten. Na het eindexamen vindt Aat een betrekking op het kantoor van Clara's vader, Clara blijft voorloopig thuis. Doch dat bevredigt haar niet. Ze wil wat doen. Haar ouders vinden goed dat ook zij op het kantoor van haar vader geplaatst wordt. Arnold, haar oudere broer van twin tig jaar, werkt reeds jaren op de zaak. Intussahen heeft Clara haar intrede op het kantoor gedaan. Zij verricht haar werk tot volle tevredenheid van 'den procuratie houder, die ook wel P. P. genoemd wordt Op aandrang van den heer van den Corn put treedt Arnold in het huwelijk met Elsa van Doorschot, dochter van «en zeer gefor tuneerde familie. Ook zorgt papa ervoor, dat Arnold tot adjunct-directeur van de fabriek wordt benoemd. Aat Walle heeft in dien tijd verscheiden diploma's behaald. Nu maakt hij promotie naar de afdeeling boekhouding. De fabriek gaat den laatsten tijd vee) schade ondervinden van een concurreeren- de, modern ingerichte instrumentenfabriek. Arnold wil nieuwe machines invoeren, doch papa vindt het voldoende de oude te ver beteren en te traehten de productie op te voeren. De snelheid van den loopenden band wordt vanaf dat moment met een vijfde verhoogd. De procuratiehouder wordt ernstig ziek Aat Walle wordt na eenigen tijd in zijn plaats benoemd. De reorganisatie in de fabriek gaat ech ter niet naar wensoh. Verschillende arbei ders blijven achter. Op advies van Aat Walle besluit de directeur de snelheid van den loopenden band voorloopig met een tiende te verhoogen en dan geleidelijk tot een vijfde od te klimmen. Aat Walle heeft nu den moed Clara huwelijksaanzoek te doen. Clara beantwoordt zijn liefde en na een onderhoud tusschen Aat Walle en den heer Van den Cornput deelt de laatste het resultaat aan vfouw en dochter mee. (Zie vervolg hieronder) uide werd toegejuicht zeide hierna, dat .•ele vraagstukken gemakkelijk geregeld muden kunnen worden, indien men ervan lerzokerd zou zijn. dat zij in een sfeer van roeden wil besproken kunnen worden. Vele concessies zouden zonder al te groote moeilijkheden gedaan kunnen worden, in dien men ervan overtuigd kon zijn, dat zij slechts zouden worden gebruikt voor het doel. waarvoor zij gedaan zijn, en niet voor het betrekken van oen strategische stelling, gericht tegen de vrijheden van anderen. Men kan niet met voordeel spreken over definitieve vredesvoorwaarden, tenzij men de zekerheid hoeft,, dat alle aanval9gedach- ten tegen andere mensdhen worden opge geven. De Duitsche regeering heeft verklaard, dat zij dgl. bedoelingen niet hoeft, maar het ongeluk- wil, dat Atllee niet de eenige is, clie haar niet gelooft en die toestand is door de Duitsche regeering zelf veroorzaakt. Indien wij de overtuiging konden hebben, dat er 'geen 'sprake zal zijn van aanvals plannen of van verder gebruik van geweld' ,in de betrekkingen tusschen Duitschland en andere landen, dan zouden wij niet aarzelen uiteen te zetten, waf ons standpunt is ei langs welke lijn wij de voorwaarden voo: cep voortdurende vrede zouden willen be preken. Hierna zette spr. de politiek van het „vredesfront" uitvoerig uiteen, waarbij hij nadrukkelijk betoogde, dat het hier politiek van voorzorg betreft, welke geen element van agressie bevat. Zij sluit de mo gelijkheid van bespreking van alle geschil- in een geest van goeden wil niet uit. De verhouding tot Rusland Sprekend over de verhouding tot Sovjet- Rusland, zeide Chamberlain, dat Engeland bij de onderhandelingen niet wordt geleid door wantrouwen in de Russische" Ideologie. De.Britsche Regeering, aldus Chamberlain, heeft nooit den wensch gehad, aan de regee ring der sovjet-unie te vragen iets te doen. waartoe zij (de Britsche regeering zelf) niet bereid was. Zij wenschte steeds, dat overeen komsten wederkeerig zouden zijn. liet valt mij moeilijk te begrijpen, waarom gedacht zou moeten worden, dat het voorstel, dat wij hebben gedaan ten aanzien van de vve- derkcerigheid, een hiaat zou vertoonen. Men kan van meening zijn, dat het niet 'oorzag in het geval van zekere staten bui ten Polen en Roemenië, die buurstaten van Rusland ziin en via welke de sovjet-unie zou kunnen worden aangevallen, doch daar tegenover was het niet van toepassing op zekere staten in het Westen, die. indien zij mochten worden aangevallen, ons tenslotte in een oorlog zouden betrekken. Ik heb het duidelijk gemaakt, dat bij ons voorstel er niet aan gedacht werd, de sovjet unie te laten intervenieeren, ongeacht of Groot-Brittannië en Frankrijk zulks zoud doen. Chamberlain voegde hier nog aan toe, dat de eigen verplichtingen op grond van de door GroQt-Brittannie gegeven verzekerin gen, ongeacht den Russischen bijstand wa i-en en dat daarom, indien er eenige onge lijkheid zou bestaan tusschen beide partijen deze ongelijkheid ten gunste der sovjet-unie is en niet ten gunste van Groot-Brittannië. BOOM'S AAMBEICNZALF jj In- en uitwendige, zoowel bloedende als blinde aam beien worden krachtig be streden door BOO M'S AAMBEIENZALF. Het jeuken bedaart spoedig Alleen echt zoo ae verpakking it den naam BOOM. per potje. Nederlandtch fabrikaat. PELMANISME Is de mental-training btl uitnemendheid, die onvoorwaardelijk wordt aanbevolen Kare^van" Zweden, Lord Baden Powell. Ds. Norwood, CanonHannay, prof. dr. A. Marlciue en die de geestelijke en moreele herbewapening bevordert. Individueel© leiding, aangepast aan ledero trap van ontwikkeling. Deze training versterkt Uw Zelfvertrouwen, gen, Conver- W« vergrootcn nt et alleen de kwantiteit van Uw w eten, mnnr vooral de kwaliteit van Uw kunnen! Ons boekje met volledige Inlichtingen „De volwaardige mensch" zenden w(j U op aanvraag gratis en vrilblüvend toe PELMAN INSTITUUT (Opgericht lOOO) AMSTERDAM - TeL 41878 - Damrak 68 Londen Parlls New-York, a - Melbourne Durban Bandoeng (Reel.) Een misverstand Er is, zoo vervolgde Chamberlain, een mis verstand in het spel. Niet kan worden be weerd. dat het voorstel unfair zou zijn. Niet temin iiebbcn wij het voorstel, toen het niet aanvaardbaar bleek te zijn voor de sovjet unie. Opnieuw besproken en wij hopen op recht. dat wij spoedig tot overeenstemming zullen komen. Ik betreur zeer het besluit der sovjets, Potemkin niet naar Genève te laten gaan. De zitting van den Volkenbondsraad werd een week uitgesteld, teneinde hem in staat te stellen te komen en nadat zij was uitge steld, kon hij nog niet komen en werd Hali fax de gelegenheid ontnemen deze aangele genheden persoonlijk met hem te hespreken. Ongetwijfeld hebben de sovjets goede redenen gehad voor hun houding, dcch ik betreur alleen, dat het onmogelijk is, dat deize ontmoeting zal plaats hehlben. Dit. is een van de gevallen, waarin ik niet kan nalaten te voelen, dat er een soort schaduw of scheidsmuur bestaat tusschen de beide regeeringen, welke uiterst moeilijk ls te ovenvinnen. Zoowel Sinclair (de leider der liberale oppositie) als Llovd George drongen er hier hij Chamberlain op aan. te verklaren, welke moeilijkheden er eigenlijk hestonden, doch de Minister-President weigerde hierop te antwoorden. Hij merkte reeds op een al gemeen e aanwijzing te hebben gegeven. Halifax, zoo besloot Chamberlain, zal morgen gelegenheid voor verdere bespre kingen met den Franschen premier en den Franschen minister van buitenlandsche zaken hebben. Ik vertrouw, dat het na deze besprekingen mogelijk zal zijn, die moei lijkheden te overwinnen, die ons tot nu toe hebben belet, een overeenkomst met de i sovjets te bereiken, en dat wij spoedig in j staat zullen zijn, mededeellng te doen, dat wij tenslotte tot een definitieve overeen stemming met hen zijn gekomen. Na de rede van Chamberlain hebben Eden, Churchill en Sinclair nog het woord gevoerd. Gepleit werd voor een drievoudig verbond tusschen Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie. gebaseerd op volledige wederkeerigheid. waarbij de hou ding der Regeering werd becritiseerd. De onderminister Butler heeft in ant woord hierrop gezegd, dat de Britsche re- geerin in nauw contact blijft met de be langhebbende regeeringen. Intusschen wor den de gezichtspunten der Sovjet-regeering nauwkeurig en op welwillende wijze bezien De onderhandelingen duren voort. Motie der liberalen verworpen Een motie der liberalen, strekkende tot vermindering der begrooting, werd met 220 tegen 96 stommen verworpen. De debatten waren daarmede beëindig^. Het lagerhuis werd hierna verdaagd, De stand der onderhandelingen Na het bezoek van Maisky. den ambas sadeur van de Sovjet-Unie, aan het Foreign Office is gister van officieele Britsche zijde medegedeeld, dat de toestand van de on derhandelingen tusschen Engeland en de Sovjet-Unie thans als volgt is: Do voorstellen van de Sovjet-Unie zijn aanleiding tot moeilijkheden, niet alleen voor de Britsche regeering. doch ook voor de regeeringen van enkele andere landen. Dit wil evenwel niet zeggen, dat deze moeilijkheden onoverkomelijk zijn. De Brit sche regeering bestudeert de zaak met de meeste welwillendheid, met het verlangen, een oplossing te vinden, welke algemeen kan worden aanvaard. Evenwel is tijd voor besprekingen noodig en enkele dagen zullen voorbijgaan, vóór een volgend stadium in de besprekingen zal kunnen worden bereikt Britsch Koningspaar in Canada Te Ottawa gearriveerd Gister is het Engelsche Koningspaar te Ottawa gearriveerd. Overal langs den tien kilometer langen weg door de stad naar de Rideau Hall, de ambtswoning Van den gou verneur-generaal, waar zij tot Zondag hun intrek zullen nemen, werden de Koning en de Koningin, die ondanks" het regenachtige weer in een open landauer waren gezeten, geestdriftig toegejuicht. In den senaat heeft de koning 's middags den leden van de beide huizen van het par lement toegesproken en bij deze gelegenheid aan enkele wetten zijn koninklijke goedkeu ring gegeven. Transatlantische Iuchtdienst Pan-Aimerican Airways heeft thans mede gedeeld, dat vandaag de transatlantische Iuchtdienst wordt geopend. Om 18.20 Ned. z.t. zal de Yankee Clipper met een lading post vertrekken voor het eerste traject van New York naar de Azoren. Er zullen in beide richtingen twee vluch ten per week worden gemaakt. DUBIEUSE VORDERINGEN P FIDUCIA-INCASSO'S - UTRECHT STAAT TOT UW DIENST zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS (Red BINNENLAND DE AFSTANDSMARSCH VAN HET N.J.V. Wie de prijzen wonnen Bij den af6tandsmarsch van het Nationaal .Tongeren Verbond, werden de prijzen ge wonnen door de volgende vereenigingen: De wisselbeker van H.M. de Koningin werd gewonnen door het detachement van de Kon. Mil. Academie; de wisselprijs van Prinses Juliana werd toegekend aan de N.J.V.-wacht van de afd. Den Haag van het Nat Jongeren Verhond, maar daar deze groep huiten mededinging meedeed, werd deze prijs veroverd door een groep meisjes van het Ned. Herv Weeshuis te Den Haag. De wisselprijs van Prins Bernhard werd gewonnen door de Stormbrigade van de Hnagsche Politie De medaille, beschikbaar gesteld door d<?n commandant van het. veldleger, hïit.- gen. J. J. G baron van Voorst tot Voorst, voor het beste detachement dienstplichti gen, werd gewonnen door het tweede batal jon van het reg. Grenadiers. De afd.-voorzitter deed tenslotte nog voor lezing van een telegram gezonden aan H.M. de Koningin, om Haar dank te betuigen voor de betoonde belangstelling waarna tot slot gemeenschappelijk het Wilhelmus ge zongen werd. Des avonds had in de groote Knrzaal een zeer druk bezochte bijeenkomst plaats, waar na een openingswoord van mr Bautz. het woord werd gevoerd door den heer Karei Lotsy, lid van het Ned. Olympisch Comité, over de beteekenis van de sport. Do bijeen komst werd voorts opgeluisterd door orgel spel op het groote Kurhausorgel door den heer T. de Jong, en het optreden van de N.J.V.-band. In het tweede gedeelte werd een reportage-film vertoond van den gehou den marsch, die vervaard'gd was door den heer Van Riet Paap. Tot slot van deze bijeenkomst werd hel volkelied gezongen. ZCtU4VU$^ NED. ZENDINGSVEREENIGING Voorjaarsvergadering in de Zendingskapel ROTTERDAM, 20 Mei Gistermorgen ver gaderde de Ned. Zendingsvereeniging in do Zendingskapel, Gerard Scholtenstraat, on der leiding van Ds. M. J. C. Visser. Uit de verslagen bleek o.m. dat er over 193S geen tekort doch een overschot van f 675 is, waarover echter niemand zich verheu gen kan, omdat dit resultaat verkregen is door ondragelijke kortingen op de salaris sen. De .stund der financiën is op heden ook gunstiger dan op 1 Mei 1938, wat te danken is aan de ingevoerde Voorjaarszendings- week, die f 38.000 gulden opbracht. Zonder die week zou men f 21.000 achteruit zijn ge- B Dr, Fokkema leest, waar de voorzit ter afwezig is. het door hem opgestelde verslag over de Ned. Zendingsschool voor. De poging om a.s. predikanten via die School voor het Zendingswerk te winnen leed helaas schipbreuk, doordat de (Jrie can didates die zich hadden aangeboden, alle werden afgekeurd voor Indië. Ds. R ij n d e r s zeide over de binnenland- sche actie, dat men voldaan is over de voorjaarszondingsweek, die na zoo korte voorbereiding boven verwachting slaagde en volgend jaar zeker wel meer algemeene deelname zal vinden. Regionale secretaris sen, die gezocht werden, méar tot voor kor ten tijd nog niet konden worden aangesteld door gebrek aan financiën, zijn er nu vijf, dank zij do extra voor dit propagandistische doel ingekomen gelden. Met nadruk wees spr. nogmaals op de Zento's, die voor het Zendingswerk een niet te overschatten be teekenis hebben Breed ging de bespreking ook over de plaats van de film in de biu- nénlandsche actie en met dankbaarheid werd het werk van zendeling A. J. de Neef genoemd. Dr. Brouwer leidde de vergadering naar West-Java, het oudste arbeidsveld der Ned. Zend. Vereen. Het aantal Christenen op dit arbeidsveld steeg In 1938 tot 5010 Soendanoezen cn .1641 Chineezen. Een punt van afzonderlijke vermelding verdienen: de Zaaiweek in Djoentilkebon, het werk op de kolonisatie Rehoboth, waar met medewer king van het Inlandsch Bestuur bedelaars plaats, werk en onderdak vinden. Onder de Chineezen blijkt flinke opleving te zijn en het Medische werk vindt meer en meer een gewaardeerde plaats onder de bevolking. De heer B e r g s m a. oud-hoofd een *r Chr. Inl. School op Bandoeng, deed enkele mede- deolingen over de vraag naar en den groei van dit onderwijs. In de middagvergadering leest de voor zitter een brief voor, een noodkreet van de broeders zendelingen op West-Java, waar de té ver doorgevoerde bezuinigin gen, het werk der Evangelisatie, dat der colportage, en bovenal de positie van de jonge Soendaneesche Kerk belemmeren en b^dreigon op een zoodanige manier, dat dit werk tot ondergang zal worden gebracht Als wij hier f 5000 extra bijeen kunnen brengen, zullen de broeders op West-Java voor de andere 5000 zien te zorgen. De vergadering was diep onder den In druk van dezen noodkreet, wist echter geen oplossing omdat deze noodkreet uit West- Java kan aangpheven worden van on ze arbeidsvelden. Overal is de nood druk kend en vernietigend voor het werk. Maar een poging willen de afdeelingen der Ned. Zend. Vereen, doen. Met Dr.Brouwer naar Z.O.-Celebes gaande, vernamen we, dat daar nog 30 aan de 3000 ontbraken. Op de scholen gaan 1849 kinderen, waarvan 232 meisjes, wat onder een primi tief volk als dit een zeer gunstige verhou ding is, nl. 22 pet. der leerlingen meisjes Op dit arbeidsveld ging het werk onder soms groote moeilijkheden toah geleidelijk voort. Daarop naar West-Java, nu met Zende ling A. K. de Groot, die begon ons te laten zien de Soend. Evang. Kerk op West-Java, een der tien zelfstandige kerken in Ned. Oost-Indiö. Van die tien Inheemsche kerken wonen ojp Batavia vele vertegenwoordigers, en als één heerlijkheid wees spr. op een samenzijn van verschillende Christenen in de groote zaal der Diergaarde in Batavia, waar op HUIZE „WESTEINDE" TE '8-ORAVENHAOE biedt aan Dames en Meisjes een aangenaam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1.50 h 3— p. d.) voor logies met voll. pension; desgew. alleen kam. m. ontb. Certr. verwarming, etroomend w. WESTEINDE 31 TELEFOON 113932 (Reel) het podium naast een Bataikschen predikant oen Chineesche Evangelist, een Minahasi- sche voorganger en een Ambonneesche ouderling zaten. Maar als tweede heerlijkheid deed spr< ons zien, de krachtige jeugdige Batakeche Volkskerk met haar bloeiend kerkelijk en geestelijk 'leven. Maar dan liet spr. ons weer zien de ont wikkeling in de Soendaneesche kerk op West-Java- vroeger werd het Christendom gezien als de godsdienst der Blanken, nu erkent het volk de Christenen als toch geen verkapte Blanken, maar als hun volksge- nooten. Ook zagen we, hoe deze jeugdige Christenen op West-Java komen tot ontwik keling en een zelfstandig bestaan, een zelf standig beleven en aanpakken ook der din gen. Na een afscheidswoord nog gesproken te hebben en een woord van waardeering voor zijn arbeid tot Zendeling Blinde, die over eenige maanden met pensioen gaat, sluit de voorzitter deze vergadering en ging zen deling De Groot voor in dankgebed. BURNETT'S LONDON DRY GIN Christelijke Boeren- en Tuindersbond Onder verwijzing naar de elders in dit blad voorkomende advertentie, vestigen wij de aandacht van onze lezers op de alge meene vergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, welke dit jaar in Breda zal worden gehouden op Dinsdag 23 Mei a.s. in gebouw „Concordia". De agenda voor deze vergadering is zeer belangrijk. Na de openingsrede van den voorzitter, prof. dr P. A. Diepenhorst, zal aan de orde worden gesteld het bekende Rapport be treffende overneming der Landbouw-Crisis- maatregelen door de Bedrijfsgenooten. De heer G van den Heuvel, tweede voorz. van den Bond, hoopt de vragen en opmerkingen te beantwoorden. Voorts heeft de Minister van Econ. Zaken mr M. P. L. Steenberghe, zich bereid ver klaard op de vergadering een rede te hou- den. Wij wekken onze lezers, die daarvoor iri aanmerking komen, op, deze vergadering te bezoeken. Den avond, voorafgaande aan de algem, vergadering, wordt in hetzelfde gebouw do huishoudelijke vergadering van den Bond gehouden. Ook op deze vergadering zijn belangstellenden hartelijk welkom. liet ligt tevens in het voornemen om" op Woensdag 24 Mei a.s. een excursie te hou den nr.ar Brabants Westhoek en de Hero- fabriek te Breda. Waar gaat U zich vestigen? IN AMSTERDAM P Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA. Makelaar Bouwkundige Expert Nassankade 119 Telefoon 82521—85421 Westlandgracht 87-1 1 36.p. m. Fr. Hendrikplantsoen 96-11 M 40.p. m. Idem no 5-II S6.p. m. 8e Koatverlorenkade 86-hs f 37.p. m. Kostverlorenstraat l-II 34.p. m. Chasaéstraat 96-1 35.— p. m. Wonlnglflst en Inlichtingen GRATIS WINIII) TCtl HUN (7 (CtrtN ici tCNINCBLREAU ICII 4 Uil LPGONDASTB. 7 TCL0P0O,':42596 Wilt U een rustige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZEN 21) Hij spreekt zakelijk, als geldt het een arbitrale uitspraak ïn een commercieel geschil. „Ik wil de feiten geen geweld aandoen. De toestand is eenmaal zooals hij is. Zaterdag komt Clara van 't kantoor en gaat daar niet meer heen. Zondag komt Walle bij ons dineeren en ook den volgenden Zondag. Dan is de wereld wat voorbereid en kan in de daarop volgende week de ver loving publiek worden. Nou, Clara, hoe vind je dat?" Ze springt op, pakt en zoent hem, dat het klapt en zegt: >,0, papaatje!" Papa neemt de liefkoozing zonder tegenweer in ontvangst. Zijn glimlach blijft een beetje gereserveerd, maar Clara ge looft niet, dat hij dit meent, hij vindt zijn procuratiehouder een veel te bruikbare kracht. Zijn zoon adjunct-directeur, zijn schoonzoon procuratiehouder, ze kent papaatje wel. Vrienden en bekenden zijn hevig verrast. Teleurgestelde mama's puffen kleineerend. bedaagde vaders hebben wel eens gehoord, dat die juffrouw Van den Cornput in vele opzichten een beetje ongewoon is, maar verloofde en pas getrouwde 'dochters betuigen: „Die Walle is een knappe jongen, hij ziet fer leuk uit. En zoo bijdehandl Van jongste klerk tot procu ratiehouder, dat doet niet ieder hem na". „Een klein kunstje, als aanstaande schoonpapa directeur is!" zegt een broer van een dezer spreeksters. „Nu moet je de dingen niet op hun kop zetten! De volg orde is precies andersom". Hij legt een versche sigaret tusschen zijn lippen en zegt: „Jij bent net zoon kat als Clara Van den Cornput". „En jij een slappeling als Arnold". „Ik kan niet zeggen, dat jullie vriendelijk gestemd zijt, vanmiddag", vermaant hun beider mama. Ieder spreekt over het geval. Het volk in de fabriek heeft er ook zoo z'n eigen kijk op. „Dat klerkje heeft er zich maar netjes ingedraaid. Eerst flikflooien bij den baas, toen prokkerasiehouwer en strakjes trouwen met zijn dochter". „Jij bent zeker jaloersch? Niks noodig, man, jij had toch geen kans". „We beleven nog wel meer met dat heerschap, dat ver zeker ik je" „Wat dan?" „Dat zien we wel, wacht maar!" X Het is een vervelend gezeur met de resultaten van het be drijf, het wil maar niet zooals vroeger. De laatste balans is niet bepaald, slecht, maar het dividend moet toch een procent naar beneden. Dat is onprettig. Een procent omhoog is heel wat aangenamer. De directeur knort en bromt, doch er is geen ontkomen aan. Maar zijn besluit staat mt vaot4 De concurrent, die de oorzaak is, moet van de baan, het gaat zoo het gaat. De nieuwe P. P. is volstrekt niet verrast. Hij heeft al in de boeken gezien, dat het dien kant uit gaat. „We gaan concurreeren,", zegt papa, als hij samen is met Arnold. „Die mededinger moet weg. Dan pas kan het goed worden. De prijzen van de fijne instrumenten zullen we vijf en twintig procent verlagen. Die moeten dan maar weg zon der verdienste". „Is dat niet een beetje vreemd? De instrumenten verlagen en de andere artikelen handhaven op de bestaande prijzen?" „Neen, waarom? Volstrekt niet vreemd. De concurrentie leidt er toe. Onze vertegenwoordigers moeten zorgen, dat de meerdere verkoop als gevolg van de prijsverlaging ook de afzet in de andére artikelen omhoog voert. Dat kan heel goed". „Vroeger, zeer zeker. Maar kan dat tegenwoordig nog?" „Natuurlijk. Als ze 't maar goed aanleggen". Arnold is niet overtuigd. Zijn vader ziet dat en het prik kelt hem. Hij zelf is hartgrondig verzekerd van de juistheid van zijn inzichten, die hij altijd met succes heeft toegepast en hij kan het niet verwerken, dat zijn zoon daar aan twijfelt. Ja, Arnold twijfelt. De tijd staat niet stil en met den tijd marcheert de ontwikkeling der dingen met ijzervasten tred. De nieuwe tijd stelt nieuwe eischen, dat voelt hij wel. Maar welke? Dat weet hij niet. Nieuwste machines? Dat heeft hij gedacht, maar papa's beslistheid bracht hem aan het wan kelen. En omdat hij het niet weet. is hij blij. dat papa zoo welbewust de leiding houdt. Hij zelf zou niet weten, wat te doen, als hem do leidersplicht werd opgelegd. Gelukkig is daar geen uitzicht op. Papa is nog betrekkelijk jong en bij zonder flink. Zoo gaan de dagelijksche dingen hun dagelijkschen garg. De productie Is tien procent opgevoerd, doch het staat nu vast, dat de als einddoel gestelde verhooging tot twintig procent nooit bereikt zal worden. De verkoop van fijne instrumenten gaat naar boven, doch daar blijft het bij. De afnemers verdeelen hun orders over twee of drie fabrieken in binnen- en buitenland en iedere fabrikant krijgt die arti kelen besteld, waarop hij het minst verdient. Zelfs in deze moeilijke en veel vertrouwen eischende branche is de tijd der vaste klanten voorgoed voorbij. Die tijd was er nog, toen papa jong was, maar nu niet meer. Dat kan de directeur niet aanvaarden. Daar zal hij zich' tegen verzetten met al de kracht van zijn sterk lichaam, zijn j scherpen geest, zijn zakelijke berekening. De resultaten zijn nog vrij bevredigend, al moet volgend jaar het dividend wéér een half procentje omlaag. Op de algemeene vergadering wordt alles vriendschappe lijk besproken, de kring is klein. Ze prijzen de directie om haar activiteit, bewonderen de levenskracht van den oudsten directeur, maar voelen toch, dat het roer eenigermate naar rechts of naar links gewend moet worden, wil men niet aansturen op een crisis, die heel onprettige, misschien wel fatale gevolgen kan hebben. Maar ze staan ongeveer als Arnold. Ze tasten en stellen mogelijkheden, maar den juis- ten koers kunnen zij niet bepalen. Dat probeeren ze ook niet. Hun vertrouwen in den directeur is zoo groot, dat ze een poging daartoe niet noodig achten. Aat en Clara hebben de drukte van hun eersten verlo vingstijd, het afleggen van bezoeken, achter den rug. Nu denken ze over trouwen, hoewel nog op een afstand. Toch wordt het tijd voor het bepalen van den datum. (Wordt vervolgd)]»

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2