Een wandeling door Brugge Reist door Vlaanderen Dwars door Vlaanderen naar de kust Nederlanders die in Belgie wonen DE Noord-Nederlander heeft doorgaans weinig belangstelling voor Vlaande ren als toeristenland. En inderdaad, men zou er tevergeefs hemelhooge bergen en diepe rotskloven, romantische stroomen of antieke schoonheid gaan zoeken. En toch zeggen wij tot de Nederlanders: reist door Vlaanderen! Waarom dan wel? Er is vooreerst-dit weldoend aanvoelen van de kultureele eenheid tusschen Noord en Zuid. De taal van den Nederlander is- ook deze van den Vlaming, evenals in Noord- Nederland, rijk aan lokale dialecten, doch volstrekt één wat het algemeen beschaafd betreft. Er is de Vlaamsche folklore met kleeder drachten en volksspelen, die heel wat aan- knoopingspunten vindt met de volksgebrui ken van over den Moerdijk. Er is het Vlaamsche landschap, als de logi sche voortzetting van het Nederlandsche. De Antwerpsche en de Limburgsche Kem pen vormen onder alle opzichten een geheel met de Noord-Brabantsche Kempen. Wij kennen hier ook de rijk bewolkte luchten, dfe duinen langs de Noordzee die als het ware van uit Noord-Holland en Zeeland langs onze' kust voorthuppelen. Vlaanderen heeft zijn Betuwe in Zuid-Limburg. Kort om, Vlaanderen en Nederland vormen sa men het typische landschap der Lage Lan den aan de Zee. Maar behoudens dit alles biedt het Vlaam sche landschap den Noord-Nederlandschen toerist enkele verrassingen, die beter dien den gekend te zijn. Laat me U leiden door het Payottenland; dit is een heuvelachtige streek tusschen Brussel en Geeraardsbergen, dicht gestof feerd met boomen en groen en met talrijke dorpjes waar middeleeuwsche kasteelen, go tische retabels en schilderachtige oude ker ken te vinden zijn. Gaat met mij over de heuvelkammen van het Hageland, de grens tusschen „de ma gere Kempen en het spekbuikige Brabant', zooals Timmermans zegt: in de plooien dezer heuvelrij liggen als paarlen de barokke abdijgebouwen van Averbode, de koepel kerk van Scherpenheuvel, het jjzersteenen bedehuis van Zichem, enz. Wandelt door de hoogten in het Zuidelijke deel onzer Provincies Oost- en West-Vlaan deren, genaamd de „Vlaamsche Ardennen" en de „West-Vlaamsche Bergen", de streek van schilders en dichters, waar de blik reikt tot aan de kust, de torens van Gent en de steden van Noord-Frankrijk. Door de groote officieele toeristische eeniging voor Vlaanderen, de „Vlaamsche Toeristenbond", het zijn ruim 100.000 leden, werd sedert enkele jaren een begin ge maakt met het afbakenen van wandelpaden door de meest schilderachtige Vlaamsche landschappen. Op dit oogenblik kan de toe rist reeds, afgaande op de afbakening en aan de hand van verschenen gidsjes deze paden volgen door de Kempen, langs do Schelde, door Limburg, langs de kust, langs de Leie, enz. Het zal niet lang méér aan- loopen of men zal, de aanwijzingen van den .Vlaamschen Toeristenbond volgend, kunnen wandelen over ongekende binnenwegen van <3e Maas tot aan het Noordzeestrand. De intellektueel uit het Noorden zal echter met voorliefde Vlaanderen bezoeken om kennis te maken met dit oude kultuurland. Een oppervlakkige kijk op de kunsthistorie doet ons weer die wisselwerking, neen, die eenheid tusschen Noord en Zuid sterk aan voelen. Denken wij maar even aan het feit dat kunstenaars als een Hugo van der Goes, een Geeraard David, een Klaas Sluter, in Noord-Nederland geboren, tot volle ont plooiing hunner krachten kwamen in de Zuidelijke provinciën, dat onze Van Eyck op zijn meest beroemde schilderij „de Aan bidding van het Lam Gods", de torens van Noord-Nederlandsche steden schilderde, dat langs de rijzige gothiek van den Dom van Utrecht deze architektuur in Brabant is ge propageerd en niet vreemd is geweest aan het ontstaan van de kerken van St. Jan te 's-Hertogenbosch, O. L. Vrouw te Antwer pen, St. Pieter te Leuven, St. Martinus te Halle en dat de architektenfamilie Kelder mans uit Mechelen werkte in Zeeland en Noord-Brabant. De pikturale vernederland- sching van de Renaissance, waarvan de Antwerpenaar Cornells Floris de Vriendt de promotor was, samen met den Fries Hans Vredeman de Vries, heeft nergens meer gebloeid dan in Holland, waar ook de Gentenaar Lieven de Key werkzaam was. Na de scheiding tuSschen Noord en Zuid aarzelde de grootmeester .van de contra reformatie, Pieter. Pauwel Rubens niet de verheerlijking van Willem van Oranje te schilderen. De grootste Vlaamsche beeld houwer uit den baroktijd, Artus Quellien, was jarenlang de medewerker van Jacob van Cam'pén en bezorgde o.m. het beeld houwwerk van het paleis op den Dam te Amsterdam. Tijdens de 1 hereeniging van 1814 tot 1830 werd door de regeering van den Haag veel meer gebouwd in Vlaande ren dan in het Noorden, daarvan getuigen nog talrijke interessante produkten van klassicistische architektuur, o.m. de Rijks universiteit te Gent, door Willem I gesticht. De laatste jaren was deze wisselwerking op kultureel gebied tusschen onze beide landen even ntens. Laat my maar even herinneren aan de figuur van den Noord-Nederlander Jacob Smits, die de meest gevoelige schil der is geworden onzer Vlaamsche Kempen. Vlaanderen is een schatkamer waarin al de overblijfsels uit zijn glorieus verleden angst vallig worden bewaard. Uit de monumen taliteit van zijn stadsbeelden straalt de grootheid van het verleden. De produkten van zijn moderne schilderschool, zijn beeld houwers en zijn architekten leveren het be wijs van zijn huidige kracht. Stamverwante broeders uit het Noorden, komt naar Vlaanderen ter kennismaking met dit volk en dit land waarin ge voor een groot deel U zelf zult herkennen en waar U zich volledig zult thuisvoelen. En handelt Markt mét Belfort te Brugge dan ook net alsof ge thuis waart: spreekt Uw taal, die ook de onze is en nadert de Vlamingen niet als vreemden maar als volksgenooten, verbonden met elkaar thans zoowel als in het verleden, LODE DE BRUYNE. Antwerpen, Mei 1939. Wie Vlaanderen bezoekt kan veel zien en veel verhalen INSTAPPEN!" riep de treingeleider met zijn typische luifelpet, terwijl hij toe zag of alle portieren van den „expresse" Brussel—Gent werden gesloten of gesloten waren. En temidden van de gezellige druk te op het station, die zich eenerzijds ken merkte door een Fransche opvliegendheid en anderzijds door Vlaamsche gemoedelijk heid, haastte zich een bejaard man naar den trein, die voor vertrekken gereed stond en waarin wij inmiddels een rustig plaatsje ge zocht hadden. Wij rekenden er niet op de rust in deze coupé te kunnen Jiandhaven. Nauwelijks flitste ons deze gedachte door het brein, of de puffende man van hierboven opende ons portier en wierp nonchalant twee groote pakken in de coupé. „Derzei de man, en' terwijl hij binnen- steeg, mompelde hij een half verstaanbaar „goe middag". De trein zette zich in beweging en wij gin gen Vlaanderen in. Wij, Hollanders, zijn nu eenmaal een beetje gereserveerd en vooral wanneer men de grens heeft overschreden, wil het aanknoopen van een treingesprek meestal niet zoo vlotten. Tenminste, zoo meenen de meesten, maar de inmiddels „uitgeputte" man tegenover mij, had niets van die gei ;erveerdheid, het geen, naar ons later blee... gevolg was van het feit, dat hij een „zuvere Vlaming" was. „Ehwel mijnheer, schoone weder vandage, is 't niet", aldus opende onze medereiziger de vreedzame discussie en wij antwoordden onmiddellijk met een „inderdaad" Of het nu kwam door de officieele termino logie of door ons sigaartje, waaraan wij stevig zaten te trekken, we weten het niet, maar in ieder geval zei de man er prompt bovenop „ge zijt zeker van Holland". We konden nu toch weer geen „inderdaad" zeggen en meenden toen al heel vrij te zyn door op te merken, „dat hoort u zeker" Het antwoord op deze vraag moeten we nóg hebben, maar dat doet er niet toe. Een feit is, dat Ave met den Vlaming gezellig verder hébben geboomd en dat hij verteld heeft van zijn Vlaanderen op een wijze, die een hoofd onderwijzer in ons land hem niet had kun nen verbeteren. We kwamen in G e n t, de stad waar wel licht nog het meest de trots van het ver- De eeuwenoude Rozenhoedkaai te Brugge. leden spreekt, in alle geval het treffendst in het karakter van de burgers blijft bewaard. Onze gemoedelijke medereiziger bleek „van" Gent te zijn en pakte welgemoed zijn ba gage op. Van Brussel naar Gent hadden wij over Vlaanderen hooren vertellen en met die mededeelingen konden wij winst doen. Ver der gingen wij, de hoogoprijzende torens van St Baafs en St Niklaas achter ons latende, met Brugge als doel. Genietend van het schoone landschap was de reis van Gent naar Brugge als een tocht van een stief kwartiertje en voor wij er erg in hadden, remde de machinist af om den langen trein in het station tot stilstand te brengen. Daar was B ru g g e, de stad met het stand beeld van Breydel en De Coninck, met de Halletoren en Gruuthuse, de Rozenkaai en de Kapel van het Heilig Bloed Brugge is een kunststad en alles spreekt er van het verleden in een onvergelijkelijke schoonheid. Dezen zomer, wij willen er iets van zeggen, zal in Brugge de Memlinck- tentoonstelling worden gehouden en wie oog heeft voor de oude kunst zal een bezoek aan deze expositie niet mogen verzuimen. Dagen in Brugge vertoevende, leert men eerst recht al „dit oude" waardeeren en als men dan op een stillen voorjaarsavond de klokkeklanken van het zoet carillon in den Halletoren hoort, men ziet de rijk versierde gevels aan de Burgplaats en in de estami- nets de mannen hun „demi" of Rodenbach drinken, dan zou men denken, dat de tijd hier stille stond. En met S a b b e zingt men: „Ik heb u lief, mijn Brugge, als werd ik hier geboren, En 'k voel me beter in uw stralend schoonheidslicht; Al acht ik het heden groot, het kan me min bekoren Als ik uw vroegre grootheid schouw in 't vergezicht. Van Brugge spoorden wy naar de Kust en wie dit woord noemt, denkt onmiddellijk aan Oostende, Blankenberghe, Knocke. Is Oostende de Koningin der badsteden, Blankenberghe is de „parel", en Knocke de Prinses der badsteden. Zoo worden deze plaatsen getypeerd en terecht. Duizenden Hollanders bezoeken altijd de gezellige Groote Markt van Oostende en tijdens het seizoen genieten zij van de muziek in de tent tegenover het Stadhuis met het mooie carillon. Evenzooveel landgenooten beluiste ren ieder seizoen weer de concerten en or gelrecitals in de Kurzaal, houden verblijf in het kleiner, maar daarom nog gezelliger Blankenberghe met zijn prachtige Casino en ruim strand. Duizenden trekken ieder jaar weer opnieuw naar het mooie Knocke-Zoute waar men behalve de zee, de duinen en het strand, ook de bosschen heeft. Wie het rustiger wil hebben, trekt naar De Haan, de Panne of Westduine. Waar men ook komt, het is er overal bekoorlijk. De gele tram van Nieuwpoort naar Knocke ver voert er dagelijks honderden van kustplaats naar kustplaats, de treinen rijden af en aan en nu de zomer nadert, is allerwege een op leving te bespeuren in zaken, hotels en in richtingen. De fritekramen komen voor den dag, de rijstevla's worden in grooter hoeveel heden gemaakt, de rijtuigjes worden opgeka lefaterd en uit de groote steden trekken de winkeliers met hun waren naar de kust, in de hoop er goede „affaire" te doen. En dan wachten allen maar weer op schoon weder. Voor den vreemdeling kan minder schoon weer vaak geen bezwaar zijn, wijl hy Brugge bezoeken kan of Gent. Van deze laatste stad gaat een fierheid uit, waarvoor niemand onbewogen blijft. Het is een fierheid der middeleeuwen, welke tot uiting komt in de getorende en gekanteelde glorie dier tijden. Wie waarlijk mensch is, ontkomt niet aan de „zwier" van Belfort, St Baafs of St Niklaaskerk, hy verheft mee het hoofd en hij behoeft nog geen romanticus te zijn om boven het oude kasteel in de stad het z.g. Gravensteen, visioenen van macht en stalen strijd te zien. Gent is een kloeke Het is maar een weet. Wie Vlaanderen be zoekt, kan veel zien en van veel verhalen. „Tot later", zeide ons een Gentenaar. We hopen het, Het Holland Huis in Brussel bestaat twintig jaar ALS er één categorie der Belgische be volking is, die zich bij het aanstaand bezoek van Koningin Wilhelmina aan Brus sel en Luik niet onbetuigd zal laten, dan is het ongetwijfeld het groot aantal Neder landers die in België woonachtig zijn. Want, naast de Fransche, is de Nederlandsche kolonie in België het sterkste. Het aantal dit land wonende Nederlanders wordt geschat op 60.000, waarvan de meesten ii Brussel, Antwerpen en Gent wonen. Men vindt er onder, handelsmenschen, tech nici, arbeiders, en in de buitenwijken Brussel vooral gepensiormeerden. Bij tal gelegenheden is het tot uitdrukking geko men, dat de Belgen de aanwezigheid der Nederlanders op grooten prijs stellen. An derzijds blijkt uit het bestaan van vele ver- eenigingen, dat de Nederlanders zich ir België uitstekend hebben weten te „acclima- tiseeren". In het handelsleven b.v. neemt de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel een voorname plaats in, al het alleen reeds tengevolge van het feit dat deze Kamer veel heeft bijgedragen tot betering van de betrekkingen tusschen Ne derland en België. Van de vereenigingen noemen wy o.m. de afd. België van de Alg. Ver. van Nederl. Reserve Officieren, de afd. België van „Onze Vloot", de Ver. van Nederl. Vrouwen de Hollandsche Club, Limburgia's Mannen koor, hetwelk dikwijls bij officieele gele genheden zich laat hooren in de- Ned. Her vormde Kerk aan de Kathalyneplaats te Brussel en de vereenigingen die een chari tatief karakter dragen zooals de Vereeni- ging van Weldadigheid, en Hulpbetoon. In Brussel bevindt zich het Holla Huis dat juist dezeï dagen twintig jaar bestaat. Wie wel eens een gezelligen avond heeft bijgewoond in dit Huis aan de Auder- ghemschelaan, heeft kunnen zien, hoe uit stekend de verhouding is tusschen de Brus selaren en de Nederlanders en dikwijls heb ben autoriteiten belangstelling voor het Hol land Huis betoond. Ook nu weer, ter gele genheid van het vierde lustrum, kwamen tal van gelukwenscben binnen. In dit verband verdient het aanbeveling te melden, dat ter gelegenheid van het twin tigjarig bestaan van het Holland Huis, deze week het Huis is overgeplaatst naar de Oude Kleerkooperstraat (Rue des Fripiers) bij de Beurs, dus in het centrum van de oude stad. De ligging is veel gunstiger de inrichting van het gebouw doelmatiger. Een bijzondere attractie is, dat er in 't nieu we Holland Huis een permanente tentoon stelling zal gehouden worden van Neder- landsch Indische producten. Voorts kan hier alle mogelijke inlichtingen verkrijgen. Is er een feestelijke gebeurtenis in het Oranje Huis, dan deelt het Holland Huis mee in die feestvreugde en de Nederlanders in Brussel weten de aanwezigheid var Holland Huis op de juiste wijze te waardee ren en steunen het met groot enthousiasme. Niet alleen Brussel heeft Nederlandsche vereenigingen met een groot ledental. Wij vinden ze ook in een stad als Antwerpen, Mechelen en Gent Brugge en Oostende, Leuven en Hasselt. Te Ukkel, bij Brussel, is een Hollandsche kliniek en sen Hollandsche school. We den ook een Hollandsche school in Meche len en Antwerpen. En onze lezers weten hoe eendrachtig de samenwerking is der in België wonende Protestantsche Nederlan ders, die samenkomen in de kleine kerkjes, die den Evangelisatie-arbeid steunen en die op verschillende wijzen samenwerken met de Belgische huisgenooten des geloofs. De Belgische bevolking is trotsch op de aan wezigheid van een groot aantal Nederlan ders in België en onze landgenooten hebben zich immer bij de Belgische bevolking bemind weten te maken. Vooral met de Vlamingen bestaan sterke cultureele ban den. Onze Koningin komt naar Brussel niet alleen als de Vorstin van Nederlanders in Nederland, maar als vertegenwoordigster van een volk, da+ dezelfde taal spreekt -als de Vlamingen en waarvan er duizenden ook in België woonachtig zijn. KONINKLIJK BEZOEK TE BRUSSEL In verband met het Koninklijk bezoek van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, te Brussel, op 23 en 24 Mei aanstaande, brengen wij ter kennis van belangheb benden. die plaatsen wenschen te reser veeren, in verschillende gebouwen waar de stoet langs komt. deze te bekomen zijn tot 23 Mei aanstaande: <0, BOULEVARD EMILE JACQMAIN, 40 (Bij Place de Rrouckère) BRUSSEL Telefoon 17.25.47. De stad, waar de eeuwen spreken WIE eenmaal de schoone stad Brugge heeft gezien, zal kunnen begrijpen waarom wij aan deze stad een afzonderlijk artikel wijden en wie er nog nimmer ge weest is kan uit het onderstaande nagaan wat hy mist wanneer hy deze „parel van het Vlaamsche land" niet opneemt in zijn reisplan. Brugge is de stad, die zich verheft even hoog als in de Middeleeuwen, even dicht bij den kinkhoorn van de zee als toen hét Zwin er met zijn galgoten wies. Het is een groot Museum waarin atmosfeer en bekoorlijk heid uniek zijn. De Brugsche Hallen zijn .nog even ruim als in vroeger eeuwen, het „bij ons in Vlaanderen" danst van torens naar torens, trilt in het geheele Brugsche stadsbeeld. Perk vond in het land van La- roche niet alleen het kader voor zijn inspi ratie, dit land is inspiratie. Hetzelfde kan gezegd worden van Vlaanderen waar de bij zonderheden, ook van Brugge, dienen als symbool en inspiratie tegelijk. „Brugge is een juweel van onschatbare waarde", zeide Z. M. Koning Leopold II in het jaar 1902 bij de opening van de tentoon stelling der Vlaamsche Primitieven en er is ongetwijfeld niemand die dit niet zou on derschrijven. Veel namen zijn er reeds aan Brugge gegeven. Sommigen noemen het „Het Venetië van het Noorden", anderen spreken van „Het Mystieke Brugge" en weer anderen van „Brugge de Museum- Stad". Alles spreekt hier immers van schoonheid, voornaamheid, gratie en bewondering. Heel de stad is een kleinood en de vreemdeling kan er zijn blikken over laten gaan zonder verzadigd te geraken. Het is hier niet de plaats en trouwens hoe zouden wij het kunnen om in enkele regels de geschiedenis van Brugge, het grootsch verleden en zijn wereldberoemde aantrekkelijkheden te beschrijven. Een be zoek aan deze stad kan meer uitwerken dan een boek over deze stad volgeschreven. Wie deze stad bezoekt ontkomt niet aan de schoonheid der oude gebouwen, de schilder achtige reien, waarop blanke zwanen heen- glijden en alles wekt den indruk dat veel eeuwen hier hebben stilgestaan. Bezienswaardigheden Ten behoeve van onze lezers geven wij hieronder een jummiere opsomming van de bezienswaardigheden in Brugge. Het eerst dient dan genoemd „De Halle" op de Groote Markt welke gebouwd is in 1248. De statige 80 meter hooge toren bevat de schitterende zegeklok die gegoten is in 1680 en 14.000 pond zwaar is. Het beiaardspel is beroemd. Gedurende den zomer kan men regelmatig tweemaal per week des avonds carillon bespelingen beluisteren, vaak begeleid met bazuingeschal Duizenden genieten ieder jaar weer van dit schoone spel. In de onmiddellijke nabijheid van de Markt, op dén Burg, staan verscheiden oude ge bouwen waaronder de Basiliek van het H. Bloed, die dagteekent uit 1150. Onder de merkwaardige kunststukken treft men er de in goud gedreven en met schitterende edel- steenen versierde relikwierijve aan van het H. Bloed. Mei is de schoone maand van Vlaanderen, waarin het leven der menschen mee her leeft met de natuur en als in geen ander land heeft zich in Brugge de traditie vast gezet. Dit komt dan vooral tot uiting op den eersten Maandag volgend op den eersten Zondag in de Meimaand. Het is op dezen dag dat door Brugge's straten de Bloedprocessie uittrekt, een even beroemde als oude stoet, waarin de goude rijve wordt meegevoerd waarvan wij hierboven spraken. Naast de Basiliek van het H. Bloed ziet het Stadhuis, opgericht in 1376 en waarvan de voorgevel is versierd met vijftig beelden. Het interieur is verbijsterend schoen. Naast het Stadhuis bevindt zich de oude Griffie met vergulden gevel en bronzen beelden. Rechts van het Stadhuis staat het in witte steen ópgetrokken Gerechtshof. Terecht mag Brugge zich beroemen op de aanwezigheid van een groot aantal statige kerkgebouwen met slanke torens. Zoo noe men wij o.m. de Hoofdkerk van St. Salva- tor waarin een groot aantal schilderijen, tapijten, handschriften, graven, kerkgewa den en rariteiten te bewonderen zijn. Daar naast willen we noemen de O.L. Vrouwe- kerk, de St. Gilleskerk, de St. Jacobskerk, de St. Annakerk en de schitterende Jeru- zalemkerk, bijgenaamd de Kerk van het H. Graf. Treffend van schilderachtige schoonheid is het Prinselijk Begijnhof uit de XlIIe eeuw waar men vooral in den zomer zeer veel schilders en fotografen aantreft die het stemmige milieu in beeld zetten. onze wandeling door Brugge doen wij natuurlijk ook het Minnewater aan, de Stadspoorten, de eeuwenoude Rozenhoed- kaai, de Dyver, Gruuthuse en niet te ver geten de Musea. Brugge staat aan de spits voor wat betreft de Musea van kunstschilderwerken. Deze stad was immers de bakermat van de be roemde Vlaamsche schildersschool. Hier werkte Memling, van Eyck, Gerard David e.a. Men kan dagen zoek brengen in de stemmingsvolle museumzalen waar schilde rijen te bewonderen zijn van de grootste kunstenaars. Memling tentoonstelling Van een der Vlaamsche kunstschilders uit het verleden willen wij nog iets meer ver tellen. Het is Hans 'Memling die in den komenden zomer bijzonder de aandacht zal trekken. Ter gelegenheid van den 500sten verjaardag van de geboorte van Memling is te Brugge een tentoonstelling georganiseerd welke gehouden zal worden van 24 Juni tot 1 October. Het initiatief der stad Brugge tot inrichting van een Internationale Tentoonstelling der werken van den genialen Vlaamschen Meester Memling, zal in de kunstcentra van de geheele wereld een levendige belangstel ling wekken. Dit kunstgebeuren vergde zooals onze lezers zullen begrijpen, lang durig en zorgvuldig voorbereidingswerk. Dit heeft echter o.m. ertoe bijgedragen om het geheim over de geboorteplaats van Memling, te ontsluieren. Zyn afkomst was immers tot op heden voor de kunstcritici der gansche wereld een veelomstreden vraag gebleven. De verschillende onderzoe kingen hebben uitgewezen dat Memling herkomstig is uit Mainz en is begraven op de St. Gillisparochie te Brugge. Nergens beter dan te Brugge zal men de mystieke geest die uit Memlings doeken straalt, kunnen aanvoelen. Voor de eerste maal zullen de meeste werken van Mem ling, thans bewaard in de Musea over de gansche wereld, terugkeeren naar de stad waar zij werden vervaardigd. De bevolking van Brugge zal de duizenden vreemdelingen in den komenden zomer ontvangen met de hartelijkheid en toegene genheid, die haar eigen is. Wy -kunnen onzen lezers aanraden de Mem- ling-tentoonstelling te bezoeken. Hier is werkelijk iets bijzonders te aanschouwen. In Brugge wordt iederen zomer gezorgd voor, de noodige attracties waardoor het vrëëm- dèlingenbezoek aan deze stad, dat toch al niet gering is, nog wordt vergroot. Ook dit jaar zal het H. Bloedspel opgevoerd worden op de Groote Markt. Dit is een openlucht spel waaraan 2000 personen medewerken. Den 23sten Juli zal m Brugge het Vlaamsch Nationaal Zangfeest gehouden worden waaraan duizenden :angers deelnemen. Wie de vreugde wil smaken van aangrijpen de stilte in een eeuwenoud milieu dat door het zenuwachtige gedoe van het moderne leven nog niet werd gestoord, bezoeke „Brugge die schoone". Ieder jaar keeren duizenden terug naar deze stad om te genieten van het verleden en de kunstschatten, van de bouwwerken en de stadsbeelden. En als men op een zomeravond luistert naar den beiaard die vanuit den Halletoren de zoete klanken van zijn onevenaarbare muziek door de ruimte laat weergalmen, dan is het of men ter kerke gaat. ernstig en ingetogen en men slaat de oogen op naar den geheimzinnigen Halletoren, die in een stroom van licnt als een vuurzuil in den nacht, zijn doorzichti- gen bouw in de ruimte verheft waaruit in weergalooze harmonie, de ziel van Vlaan deren zelf opstijgt. Dat is Brugge en zoo blijft Brugge K. H. M. VAN DEN BERG. O BELFORT O Belfort, uit den nacht van zooveel heldengraven Verrijzend, beeld van trouw, in reine hemelgloor. O Roeland, heilig brons, waarin de ziel der braven. Tot reuzenpsalmen smelt en leeft de tijden door. Verwek voor 't nageslacht het epos van ons lijden. En houdt hun 't offer voor in vreugd of bangen nood. Dat hun uw stemme leer te leven door te strijden. Zoo blijve ons volk in eere, en Vlaanderen vrij en groot". JULIUS SABBE Uit ..Klokke Roeland" Het ook in Hol land goed beken de Grand-hotel Verriest en Res taurant ..De Ab dij" aan de Lan- gestraat te Brug ge. bondshotei van de ANWB. van de NRV en van de KNAC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14