wacht niet tot strax eet nu eenfêftüj! 100% KJOHKHFin THEE-MELANGE VRIJDAG 19 MEI 1939 EERSTE BEAD PAG. 3 Ned. Herv. Meisjes Vereenigingen op Geref. Grondslag Dertiende algemeene vergadering te Utrecht Bondspresidente nam afscheid De Bond van Ned. Hervormde Meisjes- vereenigingen op Geref. Grondslag hield Hemelvaartsdag de dertiende al gemeene vergadering in de Handels beurs te Utrecht Uit alle deelen des lands waren de meisjes op dezen zonnigen Hemel vaartsdag naar de oude bisschopsstad getogen. De groote zaal was tot de laatste plaats bezet toen de presidente, mevr. A. v. d. Wal—v. Wals am, te Wageningcn, een kort openingswoord sprak, waarna ge meenschappelijk werd gezongen Psalm 68 vers 9 en 17. Een Hemel vaartsoverdenking werd ge houden door ds G. J. Koolhaas, Ned. Herv. pred. te Huizen (N.-H.), die de jeug dige schare bepaalde bij het wonder van Hemelvaart. Na deze predikatie werd gezongen: „Nu zegeviert de Zoon van God". De huishoudelijke zaken werden nu aan de orde gesteld. De vergadering werd hij- gewoond door afgevaardigden van den Chr. Geref. Meisjesbond, den Geref. Meis- jesbond en den Bond van Meisjesvereeni- gingen op G. G. Besloten werd een telegram van hulde te zenden naar H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana. Staande werd hierop het „Mijn Schilt ende Betrouwen" gezongen. Ingekomen was een hartelijk telegram .van den Bond van Ned. Herv. Jongel. Ver. op G.G., die dezen dag te Rotterdam ver gaderde, en een schrijven van den Zon- cagscholenbond op G.G Jaarverslagen Mevr. A. A. E. M u 1 d e rR u p k e, te Veenendaal, bracht het jaarverslag uit. Hieraan ontleenen wij, dat de Bond thans 2809 leden telt met 113 afaeelingen. De Jonge Meisjesbond heeft nu reeds 26 vereenigingen met 544 leden. Uit de .verschillende gebeurtenissen in het afgc- loopen jaar viel op te merken, dat de Bond groeiende is en dat in de afdeelingen een gezonde activiteit aan den dag gelegd Svordt. Met leedwezen deed de secretaresse me- dedeeling van het feit, dat de eerste pre sidente om gezondheidsredenen gemeend heeft haar functie te moeten neerleggen. Dit besluit zet op deze vergadering een .weemoedig stempel. Het financieel verslag werd hierna uit gebracht door mcj. A. d e n H o ed t, te Rotterdam. Bestuursverkiezing De dames A. den Hoedt te Rotterdam en W. van der S 1 u y s te Utrecht werden in het bestuur herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedan ken van mevr. A. v. d. Walv. Walsumj Xverd tot nieuw bestuurslid gekozen mevr. ze ex schattig uit in het nieuwe Novana. Ook voor de allerkleinsten zijn er de aardigste Novana-modellen! Ia mooie pasteltinten, waschecht. Voor groot en klein is Novana de aangewezen dracht! In wol. kunstzijde en katoen. GEEN GOED ZOO GOED ALS ONDERGOED MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering werd begroet het nieuw gekozen bestuurslid mevr. F. A Blankors 't HooftVisscher. Medegedeeld werd, dat met groote meer derheid van stemmen tot presidente geko zen is, mevr P. C. v. d. H o e k—v. M e r k e s t e i n te Rouvevn. De nieuwe presidente werd Gods zegen toegebeden. De afgevaardigden van het Verbond van Chr. Meisjes Ver., den Geref. Meisjesbond en den Chr. Geref. Meisjesbond richtten zich hierna in hartelijke woorden tot de vergadering. Een bijzondere attractie was het feit, dat een Toradja-meisje uit het zendingsgebied van den G.Z.B. op de planken kwam en in haar eigen taal de vergadering toesprak. Het gesproken woord werd vertaald en het stemde tot vreugde te hooren hoe groot Gods zegen is op het werk ondpr de Torad- ja's. Ook de afgevaardigden van den Herv. Bond van Mannenvereenigingen op G G. en Knapenbond richtten hartelijke woorden tot de aanwezigen, alsmede een afgevaar digde van den Christen Vrouwen Bond. Referaat ds B. N. B. Bouthoorn In de middagsamenkomst refereerde ris B. N. B. B o u t h o o o r n te Harderwijk over ..Geestelijke en moreele herbewape ning". Na een kort overzicht te hebben gegeven van den oproep aan ons volk tot geeste lijke en moreele herbewapening, wees spr. erop, dat het beschamend is, dat die op roep niet tot ons is gekomen van de Kerk. Spr. stond stil bij den verschrikk» lijken wereldoorlog cn merkte op, dat de menschheid uit de onraeelcn Gods geen gerechtigheid heeft geleerd. Men heeft zich blind gestaard op de wonderen van tech niek en wetenschap; de volkeren zouden zichzelf beschaven en verbeteren. Is er in onze dagen niets te hespeuren van een vol kerengemeenschap in liefde en vrede? Is er een opwaking der religieuse en zedelij ke krachten te speuren in de wereld van onzen dag? Helaas, we moeten veeleer klagen, dat de demoralisatie van de afzonderlijke indivi duen en van de volkeren der wereld voort gaat op ontstellende wijze. Wat is van den oproep te verwachten? Het antwoord op deze vraag hangt ten nauwste samen met een andere vraag, n.l. deze: of de juiste diagnose van de kwaal van onzen tijd wordt gekend en de rechte middelen ter genezing worden aangewezen. Op grond van Gods Woord, meent spr ont kennend op die vraag te moeten antwoor den. De kenteekenen der ziekte worden ge heel of bijna geheel gezocht op het terrein van het zedelijk leven. De diepste oorzaken van de verwording onzer cultuur worden helaas, in dezen oproep niet genoemd. De humanistische gedachte heeft de diag nose verkeerd doen stellen en diezelfde gedachte heeft ook geleid tot een verkeerde keuze van geneesmiddelen. God heeft maar één geneesmiddel, beide voor Kerk en wereld. Dat geneesmiddel is: wederkeeren tot God met belijdenis van eigen zondeschuld. Dat is de eenige ware geestelijke herbewapening. Dat geneesmiddel is door de genade Gods een nieuw luisteren naar en een nieuw betrachten van den eisch, die op de tweede tafel der Wet tot ons komt liefde tot den naaste. Dat is de eenige ware moreele herbewapening. Gods Woord roept u, jonge vrouwen, op tot den strijd tegen de valsche religieuse beginselen, die al meer baan breken; tot den strijd tegen de moreele verwildering, waardoor ook het huwelijk wordt verlaagd tot een contract en het moederschap wordt beschouwd als een vloek; tot den strijd te gen de genot- en weeldezucht van onzen tijd en tot den strijd tegen de toenemende wereldgelijkvormigheid. Die strijd moet door onze vrouwen gestreden worden, in het bijzonder binnen de grenzen van het gezin, waarin God haar plaatst. Afscheid presidente De Bondspresidente, mevr. 'A. v. d. Wal v. W a 1 s u m, sprak daarna op deze voor haar laatste bondsvergadering een af scheidswoord. Zij zeide, het voorzitterschap destijds te hebben aanvaard in het besef, dat God haar tot dit werk riep. De wee- P.C.B.-MANNEN VERGADEREN De algemeene vergadering te Utrecht Moreele en geestelijke herbewapening UTRECHT, 17 Mei. De 34ste algemeene vergadering van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, Woensdag te Utrecht in de Handelsbeurs gehouden, was zeer druk bezocht. Er waren 117 afdeelin gen vertegenwoordigd. Na de openingsrede van den voorzitter, den heer Augusteijn te Utrecht (waarvan wij reeds verslag ga ven), werd het Bondslied gezongen en kwam bespreking beleid hoofdbestuur de orde. Na een korte discussie wera het beleid goedigekeurd. Voorstellen Aan de algemeene vergadering werd door het hoofdbestuur voorgesteld, een oommis sie te benoemen, bestaande uit een tweetal leden van het hoofdbestuur en aangevuld met eenige leden buiten het hoofdbestuur, de mogelijkheid en wenschelijkheid van fonds, ten doel hebbende de nadeelige gevolgen van werkloosheid van door reor ganisatie ontslagen leden en de daardoor ontstane nooden gedurende den eersten tijd na dat ontslag te lenigen, onder oogen te De vergadering ging hiermee accoord. De penningmeester heeft in zijn toe lichting gezegd, dat de perspectieven in de bedrijven zich zóó ontwikkelen, dat waak zaamheid is geboden. De stichting van een Steunfonds zal van de leden financieele offers vragen. De te benoemen :1 een en ander nader bestudeeren. Van de afd. Alkmaar was een voorstel ingekomen om een oommissie te benoemen, die voorstellen zal uitwerken ter voor lichting aan de Algemeene vergadering in 1940 hoe en op welke wijze in de vacature van Bondsvoorzitter t.z.t. zal moeten den voorzien. Het hoofdbestuur stelt zich voor in deze zaak de noodire leiding en voorlichting te geven en achtte een commissie dan ook overbodig. Het voorstel Alkmaar werd verworpen, het prae-advies H.B. z. h. st. aanvaard. De heer Huisman uit Leeuwarden, gepensionneerd lid, heeft een opwekkend woord gesproken. Uitvoerig werd gediscussieerd over de houding van den P.C.B. tegenover het T.B.C.-Fonds „Draagt Elkanders Lasten" van het C.N.V. Uit de bespreking bleek, dat collectieve aansluiting niet wensohelijk werd geacht. De penningmeester van het C.N.V., de heer De Jong hoopte dat de P.C.B. een 1 zal kunnen vinden, waarbij meerde ren tot het D-E.L.-fonds kunnen toetreden. Het is pijnlijk, dat het D.E.L.-fonds meer risico's krijgt dan eigenlijk noodig is. In dien mogelijk moet de P.C.B. afdeelings- giewijze toetreden tot D.E.L. Besloten werd, dat iedere afdeeling zelf zal doen wat mogelijk is voor D.E.L. De heer De Jong verklaarde zich ..e- reid voor de afdeelingen op te treden om een pleidooi te houden voor D.E.L. De afd. Haarlem en Arnhem drongen er bij de algemeene vergadering op aan het hoofdbestuur te verzoeken, om in samen werking met het C.N.V. nogmaals pogingen aan te wenden om te komen tot de oprich ting van een eigen herstellings oord voor de leden en hunne huisge- nooten, aangesloten bij het Vakverbond en de Chr. Sociale Bonden. De voorzitter zeide. dat het plan nancieele redenen nog niet vervuld kon worden. De afd. Utrecht drong er op aan de moed van het scheiden wordt verzacht door de wetenschap, dat spr. geen afscheid behoeft te nemen van den Bond. Het werk als presidente was voor spr. een levens taak. Leiding geven is zeer verantwoorde lijk, het.is vormen en daardoor zelf gevormd worden. Dat heeft spr. ervaren. Den honds leden drukte spr. op het hart ijverig de be langen van den Bond te behartigen en de belangstelling voor het werk niet te vermin deren. Spr. eindigde met den wensch, dat de Heere den Bond zal zegenen en vroeg ex cuus voor tekortkomingen, die ook in haar werk als presidente gevonden werden. Een drachtige samenwerking is noodig. De nieuwe presidente, mevr. P. C. v. d. Hoe kv an Merkestein te Rouveen, dankte de vergadering voor de benoeming en richtte zich tot mevr. v. d. Wal om na mens het hoofdbestuur de afgetreden pre sidente te danken voor haar zevenjarigen arbeid in het belang van den Bond. De scheidende presidente werd toegezon gen Ps. 147 vers 6. Haar werden vervolgens enkele blijvende herinneringen aangeboden. De vergadering werd na dit bijzondere feit op de gebruikelijke wijze gesloten. geestelijke en moreele herbewapening in het sociale en economische leven te bevor deren en wenschte, dat van de vergadering een krachtig getuigenis uitgaan zal, waarin tot uiting komt, dat de P.C.B. als één man achter onze Koningin staat! Daar niemand hier verder over wenschte te discussieeren, was het duidelijk, dat de geheele vergadering Utrechts voorstel onder schreef. Na afhandeling der voorstellen sprak de heer De Jong nog een opwekkend woord namens het Chr. Nat. Vakverbond. Spr. juichte het toe dat de P. C. B. nog steeds in ledental toeneemt. Bovendien kon spr. mededeelen, dat het ledental van het C.N.V. thans de 117.000 heeft overschre den Er zijn groote moeilijkheden te over winnen, maar op het rustig en eenvoudig voortwerken der Chr. georganiseerden rust de zegen Gods. In dezen tijd is het van belang te weten, dat wij geleid worden door ons beginsel. De heer Meines dankte den voorzitter voor zijn leiding. De voorzitter heeft hierna de vergadering gesloten. HET BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN BELGIE Proclamatie te Brussel BRUSSEL, 19 Mei. M. Adolphe Max, burgemeester van Brussel, heeft de volgende proclamatie aan het volk doen aanplakken: Medeburgers De Koningin der Nederlanden, de uitneodiging van den Koning der Bel- gen beantwoordend, zal Dinsdag 23 Mei in onze hoofdstad aankomen, en zal er tot den volgenden Vrijdag ver- blijven. De Brusselsche bevolking zal de ge- eerbiedigde Vorstin van een broeder volk hartelijk ontvangen. In de huidige omstandigheden voelt België dat het meer dan ooit met dit volk vereenigd is door de banden van een nauwe en oprechte solidariteit. Bevlaggen wij de gevels onzer wonin gen tijdens die gelukkige dagen en dat. overal in de feestvierende stad. de Belgische en de Nederlandsche kleu ren vroolijk wapperen, ter eere van Ko ningin Wilhelmina. Bliksem in arbeiderswoning Bewoner door vallend puin gewond WEZÈP, 19 Mei. Woensdagavond is tijdens een onweersbui de bliksem geslagen in de arbeiderswoning van G. J. S i 11 i s, alhier. In een ommezien stond het huis in lichter laaie. De vrouw en drie kinderen van den bewoner zagen kans zich tijdig in veiligheid te stellen, doch de man zeif werd onder val lend puin bedolven. Met moeite slaagden de buren er in het slachtoffer te bevrijden. S. was ernstig aan den schouder en een der armen gewond. Het huis brandde geheel af. Een houten huisje, dat ongeveer 40 metïr van het afgebrande woonhuis lag, wedr door den luchtdruk geheel vernield. HET „ALL ROUND"WQRSTJE (Reel.) HET NED. PAVILJOEN TE NEW-YORK Een der grootste van de tentoonstelling Prachtig Javaansch diorama Men schrijft ons uit New-York: Het Nederlandsche Paviljoen op de Wereldtentoonstelling alhier is een der grootste van de tentoonstelling. Alleen de Russische, Britsche, taliaansche en Fransche gebouwen zijn nog grooter dan het kloeke Nederlandsche Pavil joen, dat met zijn aardigen toren, waar in zich een heusch carillon bevindt, reeds van verre zichtbaar is. De prach tige tuin met zijn, zeker voor Ameri- kaansche oogen- verbijsterende bloemen weelde, zijn stille vijvertjes en de gees tige, echt-Hollandsohe klokenstoel, draagt niet weinig tot de uiterlijke be koring van het gebouw bij- De zoogenaamde eerehal die zich buiten net eigenlijke gebouw bevindt biedt met zijii groote, op glas geschilderde allegorieën, met haar glazen fontein en haar banken, die tot rust in de koelte nooden, een aardig gezicht. Zij is als het ware een „trekpleister", die de voorbijgangers tot binnengaan dwingt. Wie eenmaal binnen i$ wordt getroffen door het lichte, kleurige interieur van de Nederlandsche aldeeling- door de geestige opvatting waarvan het West-Indische ge deelte getuigt en door allerlei typisch- Nederlandsche stands, die juist in Ame rika, dat steeds zulk een groote belangstel ling voor alles wat Nederlandsch is, aan den dag legt, groote belangstelling genio- Zonder iets te kort te doen aan de Neder landsche en West-Indische inzendingen mag toch wel gezegd worden, dat de wijze waarop Ned.-Indië hier vertegenwoordigd is- de grootste bewondering geniet. Het groote diorama van een Javaansch landschap dat de geheele achterwand van de Indische zaal in beslag neemt, trekt de verbazing van dc vele toeschouwers. Door een kunstige wij ze van verlichting immers ziet men de verschillende stadia van een etmaal zich over dit landschap voltrekken. De ochtend en avondschemering, de dag en nacht ko men over het kleurige bergtafreel. De blau we hemel wordt langzamerhand duister cu dan gaan de sterren twinkelen en een ver lichte trein spoedt zich over een viaduct. Fraaie gamelan-muziek begeleid deze tafe- reclen, die de bezoekers ten zeerste boeien. Nederland komt dan ook uitstekend voor den dag op deze reusachtige tentoonstel ling. De belangstelling der bezoekers is ver heugend groot. Ook buiten zijn eigenlijke domein vindt Nederland gelegenheid de aagdacht op zich te vestigen. In de „Hall of Nations" is ons GESOLDEERDE ONDERN EMINGS- VERPAKKING ZEKERHEID dat U de echte aifVuMft, uküie Jüien Jlcudéaa'i ti 3-ponds-klstje 5.25 dus -a. 5-ponds-klstje 8.50 34 cent per ons. Indien Uw winkelier ze niet heeft, wende U zich rechtstreeks tot de Imp. van de verpakte GOALPARA THEE, Heerengracht 451, Amsterdam. vaderland vertegenwoordigd met uitstallin gen van particuliere firma's. Hier bevindt zich ook de ingenieuze, grootste inzending der P.T.T., de postsorteermachine. die door de bekende moeilijkheden nog niet ge heel is gemonteerd. En over het geheele ter rein der tentoonstelling verkondigen niet minder dan een milliocn tuinen en andere bloemen, den roem van Nederland als bol lenland Ook -Holland aan de Zuiderzee", het aar dige restaurant dat hier neergezet is door één van Nederlands groote bierbrouweryen, is een stukje Holland op de Xew-Yorkschc tentoonstelling, dat groote belangstelling ge niet DRAMA IN AMSTERDAM-WEST Vrouw op straat door haar man doodgestoken AMSTERDAM, 18 Mei. Op Hemel vaartsdag is in Amsterdam-West een vrouw door haar man doodgestoken. Voorbijgangers en bewoners van het Bar endsplein waren getuige van dit drama, dat een zeer kort verloop had en waarbij een 42-jarige vrouw om het leven is gekomen. De dader, een 51-jarige man, die reeds verscheidene jaren met de vrouw, een kleurlinge uit Zuid-Java, gehuwd is, leeft gescheiden van de vrouw op een kamer in Amsterdam-Zuid. De vrouw woont in het tehuis van de Vereeniging Hulp voor Onbehuisden. Het echtpaar heeft vier kinderen. De oudste, een meisje van dertien jaar, woont bij den va der twee kinderen worden momenteel in een sanatorium verpleegd, terwijl de jongste met de moeder is ondergebracht bij Hulp voor Onbehuisden. Het schijnt, dat de vrouw omgang had met andere mannen, wat de jalouzie van den echtgenoot had opgewekt. Hoe cn waar de man haar gistermiddag ontmoet heeft, is nog niet bekend, maar in ieder geval be vonden zij zich omstreeks half twee op het Barendsplein waar voorbijgangers merkten, dat er een korte, maar zeer felle woorden wisseling tusschen hen ontstond. De man greep toen plotseling een groot padvindersmes, dat hij by zich droeg, en stak de vrouw eenige malen in de hals. Een der steken trof den halsslagader, die werd doorgesneden, met het gevolg, dat de vrouw hevig bloedend ineenzeeg. Nog voor dat hulp ter plaatse was, had zij den geest gegeven en toen een auto van den Gem. Geneeskundigen Dienst ter plaatse kwam, kon deze nog slechts het lijk naar het Wil helmina Gasthuis vervoeren. Twee voorbijgangers, die de noodlottige daad niet meer hadden kunnen voorkomen, grepen den man vast, die zich, zonder zich te verzetten, naar het politieposthuis op het Haarlemmerplein liet overbrengen. Vandaar werd hij korten tijd later over gebracht naar het politiebureau Spaam- dammerstraat, waar hij is ingesloten. De chef van dit bureau, hoofdinspecteur J. van den Berg. was terstond ter plaatse en leidde het onderzoek, terwijl hij tevens trachtte den man een verhoor af te nemen. Deze ls ech ter geheel versufd en was gedurende den middag niet in staat een verklaring af te leggen, zoodat men omtrent de eigenlijke motieven van den moord nog in het duister verkeert. RECHTSWEZEN Benoemd ls tot auditeur-mllltalr-plaatsver- mger bij den Krijgsraad voor de Landmacht te 's-Hertogenbosch: Mr A. W. R. M. van der Kun, ambtenaar van het Openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 'a-Gravenhage. P. T. T. Aangewezen la als be-heerder van het büpost-, tolegr.- en telef.kantcor te Arnhem. Oude Sta- bU den P.T.T.-dienst J. Fraaie Hniskamerlampen voor elke beurs N.V. Couzy, le Middellandss. 72 20) „Maar moeder, als er tegenspoed is, klagen de menschen en zouden we dan bij voorspoed ook nog klagen? Dat is toch heel niet dankbaar". „Ja, dat is waar. Laten we maar dankbaar wezen". Aat doet er 't zwijgen toe. Moeder is een vrome ziel, denkt hij, laat haar maar zoo. De week gaat voorbij en er gebeurt niets. Wel praat Clara met haar moeder, maar papa volhardt in een streng zwijgen. Aat weet niet wat hij denken moet, hij wordt onrustig. Zaterdags, kort na sluiting, weet Clara hem toe te voegen: „Morgen hoop ik papa's oordeel te vernemen". Dat stelt 'hem wat gerust. Zondagsmiddags is de situatie weer zooals verleden week. maar straks komt er bezoek. Clara gaat weer naar haar vader en zegt: „Ik heb deze week niets van u gehoord". „Hoe ben je er toch toe gekomen, je zinnen op dien jon gen te zetten?" „Ik heb altijd sympathie voor hem gehad, vroeger al, op de H.B .S. en dat is zoo gebleven"* hebt het aanzoek toch iriet ttftgelofct?'* „Ziet u me daar voor aan? Ik heb reeds gezegd en zeg het nog eens, dat er nooit iets tusschen ons is geweest. De actie is geheel va® hem uitgegaan. Wel geloof ik, dat het bij hem ook al dateert van jaren terug", „Het is ver beneden je stand". „Dat geloof ik niet. U beschouwt hem als den zoon van een ambtenaarsweduwe. Zijn vader was in Rijksdienst, en is vroeg gestorven. Als hij was blijven leven en opgeklom men tot Directeur der Belastingen of Referendaris aan een Departement, zou dan het standverschil een bezwaar zijn geweest? Moet de zoon gestraft worden, omdat hij zijn vader vroeg verloor?" „Dat zeg ik niet. Dat is vrouwenpraat. Maar je kunt best wat anders krijgen". „Dat weet ik, maar ik wil niet anders en daar is ook geen reden toe. Ik ben gelijk met hem op dezelfde school geweest, wij zijn gelijk aangenomen als lidmaat van de kerk, nu wil len we ons gelijk verloven en eenmaal op denzelfden dag met elkander trouwen". Clara spreekt opgewekt en beslist. Tijdens haar laatste woorden komt mama binnen, gekleed om het bevriende echt paar, dat op de thee wordt verwacht, te ontvangen. Ze hoort, waar het over gaat, maar zegt niets. Ook papa blijft zwijgen. Even later wendt hij zich tot zijnNvrouw en vraagt op het gelaten ontevreden toontje van iemand, die zich ver ongelijkt acht: „Verwacht je het bezoek al gauw?" „Ieder oogenblik kunnen ze komen". Dan staat hij op en gaat zich gereed maken. De gasten weten niets en bespeuren niets, maar de dag gaat voorbij zonder beslissing. Den volgenden morgen wordt Aat teleurgesteld met de mededeeling: «(Gister geen gelegenheid gehad"* „Kunnen we elkaar niet eens spreken?" „Neen, liever niet. Eerst moet het in orde zijn met mijn ouders". Met die boodschap komt hij thuis bij moeder. „Hebben jullie er wel een gebedszaak van gemaakt? Zoo'n gewichtige stap kan niet gedaan worden zonder God". „Dat doe ik nu iederen dag". „Nu? Nu de goede afloop in gevaar komt. Vóór wij han delen moeten we bidden om leiding en niet pas het door ons begeerde resultaat trachten af te smeeken. als de nood aan den man komt. En vooral oppassen, dat het geen dwingen wordt". Dat vindt Aat niet aardig van moeder. Maar ze spreekt op zachtmoedigen toon, daardoor heeft hij niets tegen te spreken. Het is en blijft een vervelende Maandag. En de Dinsdag verloopt precies eender. Maar Woensdagmorgen roept mama Clara een oogenblik in de slaapkamer. „Morgenavond kan mijnheer Walle hier komen en met papa praten". „En dan?" „Dat weet ik niet. Ik heb beloofd, het jou te vertellen en papa zal het hem vandaag zeggen. Heb maar geduld, kind. Het komt wel in orde". Daar is Clara volstrekt niet zeker van. Als papa maar geen ander op het oog heeft. Het huwelijk van Arnold heeft hij ook bekokstoofd. Dien morgen wordt Aat ontboden op Privé. „Walle, mijn dochter vertelde me, dat je haar een brief hebt geschreven", „Ja, mijnheer". Zijn hart bonst. „Daar moeten wij eens over praten, niet waar?" „Heel graag, mijnheer". „Goed. Dan verwacht ik je morgenavond bij mij aan huis". „Hoe laat, mijnheer". „Zoo tusschen half negen en negen uur", „Heel graag, mijnheer. Dank u wel". „Dat is dan afgesproken". Op onzekere beenen gaat Aat dien Donderdagavond op weg en laat moeder in spanning achter. Het tweede meisje opent hem de deur en zegt: „Ik zal u voorgaan naar meneer z'n kamer". Daar tikt ze, doet de deur voor hem open, laat hem binnen, sluit de deur weer en gaat heen. De heer Van den Cornput reikt hem de hand. schuift een fauteuil bij. presenteert een sigaar, want die fatterige sigaret ten kan hij niet uitstaan, steekt zelf ook op cn neemt plaats. Alles correct in den vorm. Een verdieping lager zitten mama en Clara. Ze zeggen weinig, luisteren soms aandachtig, of ze boven iets hooren hoewel ze weten, dat zulks niet kan. Ieder oogenblik kijkt Clara naar de klok, om te zien hoeveel minuten nu al weer verstreken zijn en dan te ontdekken, dat de wijzer zich niet meer dan dertig seconden verplaatst heeft. Het kwartier duurt ontzettend lang. Dan kraakt de trap en even later komt het tweetal binnen. Aat groet de dames, vormelijk en stijf aan beide kanten, hoewel Clara meent, bij zijn handdruk een moedgevend kneepje te bespeuren, maar dat kan ook een vergissing zijn. „Ik heb de zaak geregeld", zegt papa. „en. naar ik hoop. tot bevrediging van alle partijen". (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3