TRIUMPH Witboek inzake Palestina gepubliceerd ROOK DE BESTE 1 CENT Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V. SIGARET Eischt Ned. Fabrikaat KNUTSELAARS A.U.ljoekholt sr N.V. KEMPENSCHE ZINK MIJ. ASBEST I RUBBER VRIJDAG 19 MEI 1939 EERSTE BLAD PAG. a Vervlogen Joodsche verwachtingen Er is iets diep tragisch in gelegen, dat in het Heilige Land een dag van rouw wordt afgekondigd, terwijl in heel de wereld het Christendom den Hemelvaartsdag viert. Dc traditie van twintig eeuwen wordt voortge zet: andermaal worden de Joden het slacht offer van een internationalen machtsstrijd, welke geleidelijk tot ho: gste spanning wordt opgevoerd en de wereld in vuur en vlam oreigt te zotten. De publicatie van het En- gelsche witboek doet hooggespannen Joodsch-Zionistische verwachtingen in rook vervliezcn: Palestina wordt geen Joodsch Nationaal Tehuis, laat staan een wezenlij ke Joodsche staat. Jaren lang is het Hei lige Land voor Groot-Brittannië een ernstig zorgenkind geweest. Men meent thans tus schen de onverzoenlijke tegenstellingen welke tijdens de jongste Londmsche ronde tafelconferentie scherp naar voren kwamen een rechtvaardigen middenweg gevonden te hebben. Zoo mogelijk zal binnen tien jaar een onafhankelijke Palcstijnsche staat geschapen worden. Gedurende vijf jaar mo gen, blijkens de in het witboek vervatte voorstellen, in totaal nog 75.000 Joden zien in Palestina vestigen; daarna wordt geen immigratie meer toegestaan zonder toe stemming der Areabieren. Nieuwe landbouw kolonies zullen niet meer mggen worden ge sticht De onafhankelijke staat zal zoodanig worden ingericht, dat Arabieren en Joden deel hebben aan do regeering op een wijze, dat de levensbelangen van beide volken ge garandeerd worden. Dit neemt intusschen niet weg, dat de Joden in de minderheid blijven. In den nieuwen staat /.uilen zij "fi derde van de bevolking vormen. Dat Engeland tenslotte in het Joodsoh- Arabische geschil de zijde van de Arabieren heeft gekozen behoeft niet te verwonderen Ook al krijgen de Arabieren niet voor de volle honderd procent hun zin de eisch. dat Palestina een Arabische staat moet we zen, is afgewezen toch wordt aan hun verlangens vrijwel geheel voldaan cn er schuilt iets waars in de bittere Joodsche critiek, dat op deze manier een ghetto ir eigen land wordt gevormd. Docfh aangeno men mag worden, dat Londen deze critiek naast zich zal neerleggen nu het de opvat ting is toegedaan voor deze onontwarbare knoop de beste oplossing gevonden te heb ben. Trouwens, de vriendschap van de Ara bische wereld is bij de huidige constellatie in Europa voor de Britten goud waard. En daarvoor moeten Joodsche belangen wijken» nu de belangen van het Britsche Imperium op het spel staan, en misschien van de ge heel e wereld. Heeft Frankrijk dezer dagen er niet in toegestemd, dat Turkije de werke lijke heerschappij in het Sandzjak var Alexandrette verkreeg, in ruil voor de toe treding van dit land tot het anti-agressi- front? Engeland heeft jarenlang in Palestina een halfslachtige politiek gevoerd, om beide groepen ter wille te zijn, doch nu de stellin gen moeten worden betrokken zet het door. De droomen van het Zionisme blijken fata morgana te zijn geweest Het valt intusschen te vestaan, dat heel 'de Joodsche wereld in machtelooze woe da zich verzet tegen de schending van de vroe ger gedane beloften. De protesten bij de Britsche regeering zijn niet van de lucht Nog aan den vooravond van de publicatie van het Witboek heeft de leider van de Zionistische beweging, dr. Weizrnann, zich per vliegtuig naar Londen jrespoed, teneinde de Britsche regeering tot andere gedachten te bewegen, doch dit heeft niet mogen ba ten. In Augustus zal een buitengewoon Zionistisch congres te Genève bijeenkomen en men mag aannemen dat daar harde no ten zullen worden gekraakt Doch ook «lat zal niet veel helpen, zoomin als de saibotage- maatregelen, welke de Joden in Palestina self beramen. Het heet, dat de illegale immi gratie op groote schaal zal worden georgani seerd en dat men met de stichting van nieuwe landbouwkolonies gewoon zal door gaan. Voorts wil men alle weerbare mannen wapenen om zich zoo noodig militair te ver zetten. Zelfs heeft de leider van de Joodsche Palestijnsohe revisionisten een „fascis tisch" gekleurde groep het waanzinnige plan geopperd in Europa en Amerika een leger van een millioen jongelieden op de been te brengen om Palestina te verove ren Het is niet te verwachten, dat hiervan iets in daden zal worden omgezet. Nu Engeland een beslissing in Palestina forceert, welke voor de Joden zeer teleur stellend is, mag men verwaohten, dat (lit land elders in de wereld emigratiemogelijk- heden voor het oude volk zal scheppen. Dat is men verplicht in verband met de belof ten, die in het verleden zijn gedaan. Hoe dit alles ook zij, meer en meer blijkt, 'dat het Joodsche volk zijn tragische om zwerving over den aardbodem gaat hervat ten, ook al blijft het vasthouden, tegen al les in, aan de hooip. „het land weer te be- erven, waar Jeruzalem in ligt", al leggen tienduizenden te Jeruzalem den eed af van Psalm 137 5: „Indien ik U vergeet, o Jeruzalem, zoo vergete mij mijn rechter hand zichzelve". Over tien faar stopzetting der immigratie van Joden Vestiging onafhanke lijke siaa» binnen tien jaar Felle betoogingen in Jeruzalem De plannen der Britsche regeering ten aanzien van Palestina, zooals die uiteengezet zijn in het Woensdag avond gepubliceerde witboek komen De Joden in Italië Bij het presidium van de Italiaansche kamer van fasces en corporaties is een wetsontwerp ingediend, dat de uitoefening van bepaalde beroepen door joden regelt. Volgens het ontwerp zullen joden geen journalist of notaris mogen zijn. Andere be roepen, zooals geneesheer, advocaat, koop man of ingenieur, zullen joden slechts kun nen uitoefenen na inschrijving op een spe ciale lijst GARANTIE. STANDGROEN GARANTIESTAND B RUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE. STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bi) alle buitenverf- werken bovenstaande morken Worden 5 laar gegarandeerd bond en men verwacht, dat de ipermanente mandaten-commissie het in .Tuni in behan deling zal nemen en het later zal doorgeven aan den Volkenbondsraad. Het witboek zal Maandag en Dinsdag a s. in het lagerhuis besproken worden en mi nister MacDonald zal dan de redenen uit- eenzetten, welke de regeering tot het nemen dezer besluiten aanleiding hebben gegeven. Arabieren en loden ontevreden In Arabische kringen te Londen verklaart men, dat, alvorens de Arabieren don huidi- gen strijd staken- zij overtuigd moeten zijn van het voornemen der Rritsche rogeering, een voldoende begin te maken met het aan sturen op onafhankelijkheid. Ten aanzien van de voorgestelde immigra tie van 75 000 Joden verklaren de Arabieren, dat de economische toestand in Palestina zulk een belangrijke verhooging niet zal toelaten. Het Joodsch agentschap voor Palestina deelt officieel mede: .,De nieuwe politiek komt hierop neer, dat het Joodsche volk het recht ontzegd wor.Tt, wederom een nationaal huis op te bouwen. Zij draagt het gezag in Palestina over aan de tegenwoordige Ara bische meerderheid, levert de Joodsche be- volking over aan de genade van deze meer derheid en stelt voor de Joden in hun eigen vaderland een territoriaal ghetto in. Het Joodsche volk beschouwt deze woord neer op het vestigen van een onaf- hankclijken Palestijnschen staat bin nen een tijdsverloop van tien jaar en op beperking van de Joodsche im migratie tot 75.000 personen over vijf jaar met daaropvolgende stop zetting der immigratie. De onafhankelijke staat zal er één zijn, waarin de Arabieren en Joden tezamen regeeren, zoodanig, dat de levensbelangen van beide gemeen schappen worden gewaarborgd. De nieuwe staat zal door verdragen ver bonden zijn met het Vercenigde Koninkrijk, waardoor op bevredigende wijze wordt voor zien in de commercieele en strategische be hoeften der beide landen. Overleg met den volkenbond zal noodig zijn met het oog op het beëindigen van het mandaat. De vestiging van den onafhankelijken staat zal worden voorafgegaan door een overgangsperiode, gedurende welke de Brit sche regeering verantwoordelijk blijft In deze overgangsperiode zal het Palestijnsohe volk een grooter aandeel in de regeering worden gegeven. Zoodra de vrede en orde voldoende hersteld zijn- zullen stappen worden onder nomen, om de politiek ten uitvoer te leggen, volgens welke den Palestijnen een steeds grooter aandeel in de regeering des lands zal worden gegeven. V olksvertegenwoordiging De Britsche regeering is bereid, het appa raat in het leven te roepen, noodig voor het instellen van een volksvertegenwoordiging indien de openbare meening zich hiervoor zou uitspreken. Vijf jaar na het herstel van den vrede en orde, zal moeten worden overgegaan tot het instellen van een geschikt lichaam, om de Palestijnen bij de Britsche regeering, welke aanbevelingen zal doen voor een grondwet van het onafhankelijke Palestina, te ver tegenwoordigen. De Britsche regeering zal alles doen, om de vestiging van een onafhankelijken Pale-j- tijnschen staat binnen tien jaren te verge makkelijken, doch, zoo de omstandigheden 'lestel noodig mochten maken,, zal zij over leg plegen met de Palestijnen, den Volken bond en de omliggende Arabische staten, al vorens tot uitstel te besluiten. Als een uit hiel onvermijdelijk is» zal de regcering üe medewerking van deze partijen inroepen bij het opstellen van plannen, om tot het ge- wenschte doel te komen. E n derde Joodsch Gedurende de komende vijf jaren zal de Joodsche immigratie in een zoodanig tempo geschieden, dat de Joodsche bevolking op ongeveer een derde van de totale bevolking wordt gebracht. Zoodoende zullen in de eerstvolgende vijf jaren ongeveer 75.000 immigranten kunnen worden toegelaten. Voor elk jaar zal een quotum va<n 10.000 zijn toegestaan en als bijdrage in de regeling van het Joodsche vluchtelingenvraagstuk nog eens 25.000, waardoor het totaal op 75.000 wordt gebracht. Na vijf jaar zal geen Joodsche immigratie meer zijn toegestaan, zonder ver gunning van de Arabieren. Aan den hoogen commissaris zullen be voegdheden worden gegeven tot het regelen van de overdracht van het land. De regeering verwerpt den eisch der Ara beren, dat Palestina tot een Arabischen staat wordt gemaakt- alsook den eisoh der Joden, dat Palestina een Joodsche staat wordt, daar dit laatste in strijd zou zijn met de verplichtingen tegenover de Arabie ren krachtens het mandaat. De onzekerheid weggenomen De Lobby-correspondent van Reuter meent te weten, dat het voornaamste doel van het witboek der regeering inzake de politiek ten aanzien van Palestina is, de onzeker heid omtrent haar plannen weg te nemen, daar de onzekerheid een der voornaamste oorzaken van de woelingen in Palestina wordt geacht. Het feit, dat deze politiek thans vaststaat, zal, naar men verwacht, van beide zijden critieik uitlokken. Deze zal echter worden bezien in de overtuiging dat de voorstellen een rechtvaardige oplossing vormon, welke reikening houdt met de verplichtingen, zoo wel tegenover Joden als tegenover de Ara bieren. Omtrent den vorm van den nieuwen staat is geen willekeurige beslissing genomen. Deze kan federaal zijn of unitair. Hij zal vastgesteld worden in overleg met den Vol kenbond. Het geiheele plan is overigens onderwor pen aan de goedkeuring van den Volken- Om negen uur des avonds waren aan En- geleche zijde 10 gewonden gevallen en 85 aan den kant van de betoogers. Veertig hun ner liggen in het Joodsche ziekenhuis, waar zij als gearresteerden worden behandeld. Honderd gewonden Eerst 's avonds oin tien uur was men den toestand meester. Het aantal gewonden on der do betoogers bedroeg toen een honderd tal, allen opgenomen in het ziekenhuis. Bij de ordebewaarders wa»-en toen even eens gewonden gevallen. De straten in het centrum van de Joodsche \vijl: bieden een troosteloos schouwspel. Alle ruiten der win kels in de hoofdstraat zijn kapot. Terroris ten hebben de radio-voorlezing van het Witboek in de drie officieele talen verstoord door alle vier de lijnen tusschen de studio te Jeruzalem en den zender te Ramallah door te snijden. Te Tel Aviv hebben 1500 Joodsche betoogers de bureaux van de dis tri cts-overheid bestormd. Zij verwoestten den inventaris en stichtten brand. De meerderheid der Joodsche bevolking verweipt de gedachte aan geweld, men ver wacht eerder een lijdelijk verzet, te verge lijken met de actie van Gandhi. Tot midder nacht zouden de Joodsche winkels en open bare gelegenheden gesloten zijD ten teeken van protest tegen den inhoud van het Wit boek. Rust te Tel Aviv en Jeruzalem weergekeerd Tenslotte is te Jeuzalem en te Tel Aviv een betrekkelijke rust weergekeerd. De be perkende bepalingen voor het verkeer op straat zijn opgeheven. De vastgestelde be toogingen vinden doorgang. Te Tel Aviv is de staking volkomen. Verklaring van MacDonald in het Lagerhuis breuk als een zwichten voor het Arabische terrorisme. Het is een politiek, waarin het Joodsche volk niet zal berusten. De Joden zullen nooit toelaten, dat de poorten van Palestina voor hen gesloten werden". Verwerping door het Hooge Arabische Comité Het Hooge Arabische Comité heeft de in het Witboek vervatte regelingen verworpen In een communiqué, naar aanleiding van de betreffende vergadering uitgegeven, wordt o.m. gezegd: Het Comité constateert, dat het witboek gebaseerd is op de voorstellen, die Enge land heeft voorgelegd op de conferentie vap Londen en die eensgezind werden verwor pen door de Arabische-Palestijneche delega- t.e en de vertegenwoordigers der Arabische Janden. Het Comité constateert zelfs- dat de Britsche regeering op sommige belangrijke punten, vervat in de verworpen voorstellen op haar woorden terugkomt. Het Comité verklaart bijgevolg, dat zijn houding die der gedelegeerden ter Londensche conferentie blijft Nog meer veroordeelingen De. regeering van Egypte heeft de Britsche regeering officieel medegedeeld- dat zij de Arabieren van Palestina niet kan aanraden het witboek te aanvaarden. Egypte voegt zich derhalve in de beoordeeling van het witboek bij Saoedia-Arabië en Irak. Uit New-York wordt gemeld- Het Britsche plan voor Palestina wordt in Zionistische kringen heftig becritiseerd. Dr Goldman, president van het nationale comité voor Pa lestina, heeft een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat hot plan ontoe laatbaar en onaaanvaardbaar ie. Hij geeft uiting aan de hoop, dat het Britsche volk de onrechtvaardigheid er van zal inzien. Een Zionistische delegatie zal bij den Britschen ambassadeur tegen het plan protesteeren. Tijdens de sluitingsvergadering van de jaarlij'ksche conferentie der Zionistische fe deratie van Groot-Brittannië en Ierland, heeft Chaira Weizinann, de voorzitter der Zionistische wereldorganisatie, een rede uitgesproken, waarin hij zeide het te betreu ren, dat de Britsche regeering „een ver- schrikkeiijken slag heeft kunnen toebren gen aan de hoop op verlossing der Joden, en teruggekomen is op de 22 jaar geleden plechtig gegeven belofte" Volgens Weiz rnann geeft het witboek in feite aan de jo den het statuut van. onderdanen van een Arabischen staat: d.w.z. van een blijvende minderheid. Moet men zich er over verbazen- zoo voegde hij daaraan toe, wanneer zij thans verklaren, dat zij die politiek niet zullen aanvaarden, en gelooven, dat zij ten slotte ineen zal storten onder het gewicht van eigen onrechtvaardigheid? Spr. wilde, geen bedreiging uitspreken, maar hij gaf een waarschuwing tegen de onveimijdelijko gevolgen van die politiek. Het oordeel van de Britsche pers De Engelsche bladen beschouwen het plan voor Palestina als een eerlijke poging tot hel bereiken van een compromis, behalve de „Manchester Guardian" en de „Daily He rald". die spreken van een capitulatie voor de Arabieren. Alle bladen zijn intusschen geneigd te betwijfelen, of het plan succes zal hebben en wijaen er op, dat het berust op samenwerking tusschen Joden en Arabie ren, terwijl de tegenwoordige toestand juist is veroorzaakt door gebrek aan samenwer king. Do „Times" zegt, dat de achtergrond van het plan weinig hoop geeft Slechts een ge lijke autonomie voor beide rassen kan hun het gevoel van veiligheid geven- zonder het- rclk vrede en betere samenwerking onmo gelijk zijn. Een dergelijke ontwikkeling wordt door het regeerir.geplan geenszins uit gesloten. Wanordelijkheden te Jeruzalem Spoedig na het beikend werden van den inhoud van het Witboek hebben de Joden te Jeruzalem op verschillende manieren uiting gegeven n.an hun ontstemming. Des middags zijn vijftienduizend Joden onder leiding van Opperrabbijn Herzog door de hoofdstraten van de Joodsche wijk getrok ken. Later werd eldcns het Britsche en Ara bische verkeer uitgejouwd, doch overigens bleef de toestand vrij kalm. 's Avonds namen de betoogingon ernstiger afmetingen aan. De massa betoogers wilde zich naar het dislrictscommissariaat begeven. Toen dit niet lukte, bleef zij in de Joodsche wijk, waar zij verzet bleef bieden aan de politie. Troepen, met helmen op, plaatsten Spaan- sche ruiters om de betoogers te omsingelen. van den hoogen commissaris in Palestina bericht heeft ontvangen, dat over het alge meen de toestand in het land kalm is. Over al is de staking van de Joden algemeen en te Jeruzalem werd een ordelijke bctooging gehouden. Gister is door middel van tijdbommen in koffers- brand gesticht in vier kamers van het gouvernementsgebouw te Jeruza lem. In drie kamers werd alleen schade aan het meubilair aangericht, lerwijl in de vier de komer documenten werden vernield, het geen lastig zal kunnen blijken. Ook werd een koffer gevonden, waarin geligniet, dat evenwel niet is ontploft. Te Tel Aviv vereenigde zich, nadat het Witboek door middel van de radio was ge publiceerd, een groote menigte voor het districtsbureau. Men forceerde den toegang en stak het meubilair van het bureau tot registratie van de landerijen in brand. Minister-president Chamberlain heeft aan gekondigd. dat Maandag en Dinsdag in het Lagerhuis de debatten over de Palestijn sohe kwestie zullen worden gehouden. De regeering zaJ een motie indienen, waarin wordt gezegd, dat het huis de politiek van de regeering, zooals deze uiteen wordt gezet in het Witboek, goedkeurt. Dc moefti blijft verbannen In het Britsche Lagerhuis heeft Mac Donald op de vaag, of de regeering voor nemens was. den moefti toe te staan, naar Palestina terug te keeren, geant woord, dat de regeering besloten had den moefti voor onbepaalden tijd uit Palestina te verbannen. MacDonald zette uiteen- dat de regee ring niet het feit over het hoofd kan zien, dat de moefti niet alleen het hoofd was van de organisatie die verantwoordelijk was voor de terreur en de moorden op Britten en Joden, doch ook het hoofd van een groep, die maanden lang hardnekkig eenzelfde campagne heeft gexoerd tegen een groot aanta! Arabieren. Aan den anderen kant heeft MacDonald medegedeeld, dat, zodra de orde en rust in Palestina voldoende zouden rijn hersteld, dc mogelijkheid eener spoedige vrijlating van een aantal Arabieren en Joden, die op grond van de defensiebepalingen geïnterneerd zijn, zou worden overwogen, alsmede de weder- toelating in Palestina van hen, die in ver hand met de jongste woelingen uitgewezen HET BRITSCHE KONINGSPAAR IN CANADA Glorieuze ontvangst te Quebec Donderdag zijn de vorsten in Montreal aangekomen QUEBEC, 17 Mei. Om 9 u. 52 plaat selijken tijd is de „Empress of Austra lia" in Quebec aangekomen. De kade bood een schilderachtigen aanblik door de kleurige militaire uniformen en de roode mantels der bereden politie. Zoo dra het schip vanuit de citadel van Quebec was waargenomen, begonnen alle kerkklokken der stad bij wijze van welkom te beieren. Drie vliegbooten kruisten boven de „Empress". Twee Canadeesche torpedojagers voeren er voor en de Britsche kruisers erachter. Twee met vlaggen getooide sleepbooten trokken het schip naar de kade, terwijl de rivierbooten hun schelle sirenes lie ten loeien. De .koning en de koningin verschenen om 9 uur 55 op het prome nadedek en wuifden naar de menigte aan den wal, welke in een luid gejuich uitbarstte en hen hartelijk begroette. De koning droeg de admiraalsuni form en de koningin was in het grijs Een menigte van naar schatting vijftig duizend personen had zich verzameld om de aankomst van het Britsche koningspaar bij te wonen. Toen de koning en de koningin de loop plank afliepen, werden zij begroet door een fanfare van trompetten, tenvijl vanaf de citadel 21 kanonschoten het koninklijke sa luut brachten. Kort voordat het koningspaar aan land was gegaan, had de Canadeesche minister president, Mackenzie King, zich aan boord begeven om de majesteiten te verwelkomen BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENTNGEN - TELEFOON 2613 Executies te Madrid Ook enkele arrestaties Gister zijn te M a d ri d acht leden van den socialistischen jeugdbond terecht gesteld. Zij waren door den krijgsraad ter dpod veroordeeld wegens verscheidene mis drijven. Gisteren werd ook de socialistische schrijver Alvaro Deratana terechtgesteld. Hij was veroordeeld wegens het stelen van religieuse voorwerpen. Ook Lopez Uribe, de deken der advocaten van Madrid tijdens het republikeinsch bewind, werd gisteren ter dood gebracht. Gearresteerd werden de vroegere procu reur der republiek Vardecabre, die het doodvonnis van José Antonio Primo de Ri vera heeft onderteekend, alsmede de vroe gere civiele gouverneur van Valencia Mo lina Conejero, Miramon, de commandant van negen republikeinsche divisies en de communistischs civiele gouverneur van Ciudad Real David Antona. Ook terechtstellingen in Alicante Gister zijn te Alicante tien ter dood veroordeelden gefusilleerd. In een na de executie door den generalen staf uitgegeven mededeeling wordt gezegd, dat het dood vonnis is voltrokken over tien bijzonder vooraanstaande „rooden". Op de kade was een podium opgericht dat met bloemen was versierd en met twee kleine kronen getooid. Nadat de koning en de kor/ïigin door verschillende hoogwaar- dighr/sbckleeders waren verwelkomd, be gin zij zich naar dit speciaal voor hen opgerichte podium, waar de leden van het Canadeesche kabinet en andere vooraan staande Canadeezen met hun echtgenooten reeds aanwezig waren. Toen het konings paar aan land stapte, werd het door een hartstochtelijk gejuich verwelkomd. Gelijk met de kanonschoten van de citadel weer klonk het koninklijke saluut, dat gegeven werd door de vier escorteerende oorlogs schepen. Nadat de verschillende vooraan staande personen aan het koningspaar wa ren voorgesteld, bleef de koningin op het podium, terwijl de koning er van afstapte om het saluut in ontvangst te nemen van de eerewacht van grenadiers. Inmiddels speelde het orkest het volks lied. Vervolgens inspecteerde de koning de eerewacht Ongeveer een kwartier na hun landing, begaven hunne majesteiten zich In een kastanjebruine auto met de koninklijke standaard voorop, temidden van de dichte juichende menigte, naar de stad, ten einde in het parlementsgebouw de officieele wel komstplechtigheid bij te wonen. De groote laan was geflankeerd door Canadeesche troepen, door miliciens en cadetten. Bij hun aankomst aan het parlements gebouw begaven hunne majesteiten zich onder een goud en scharlaken baldakijn in 't gebouw, alwaar zij eenige oogenblikken rustten, alvorens de roode zaal binnen te treden, ten einde het adres van welkom van den premier der provincie Quebec, Duples- sis, aan te hooren. Welkomstwoord Duplessis zeide o.a.: Ik ben op dezen on- vergetelijken dag gelukkig en trotsch jegens Uwe majesteiten uitdrukking te mogen ge ven aan de gevoelens van vreugde, eer bied, verknochtheid en toegenegenheid van de geheele provincie Quebec en in het bij zonder van Se Canadeezen van Fransche afkomst. Eensgezind van gevoelen begroe ten wij Uwe majesteiten in onze oude hoofdstad. „God save our gracious King and queen". Het verdere programma Later op den dag heeft de Canadeesche regeering in hotel Frontenac aan het ko ningspaar een lunch aangeboden, waarbij hartelijke toespraken gewisseld zijn. De koning en de koningin hebben in een ver klaring gezegd, ten diepste getroffen te zijn door de vele welkomstbetuigingen. 's Middags is een huldebetooging gehou den door 30.000 schoolkinderen. De vorsten hebben den eersten dag de thee gebruikt in het paleis van den luitenant-gouveneur Paienade. Donderdag zijn de koninklijke gasten naar Montreal vertrokken, waar zij om kwart over twee aankwamen. Duitschland en de niet- aanvalsvedragen Het volgende communiqué is te Berlijn gepubliceerd: In verband met de verklaring van den Führer in zijn Rijksdagrede van 28 April over de bereidheid van Duitschland tot het afsluiten van niet-aanvalsverdragen. zijn onderhandelingen gevoerd tusschen de Duitsohe Rüksregeering en de regeeringen van Estland. Letland. Denemarken, Noor wegen. Zweden en Finland over de afslui ting van dgl verdrager De onderhandelingen met Estland en Letland staan op het punt afgeslo ten te worden Met Denemarken bestaat principieele Wollen ondergoed is goed voor Rheumatiek Een lijder aan rheumathiek is buitengewoon gevoelig voor tocht en kou, doordat zijn huid nit: meer normaal functionneert. Nu, 5n het voorjaar, met zijn onverwachte tochtvlagen, is de kans op enkele dagen van kwellende pijn al heel irroot. Maak toch een einde aan die eeuwige angst voor tocht en kou! Wollen on dergoed is maar een lapmiddel! Kruschen Salts zal U voorgoed ervan verlossen. Kru schen valt Uw kwaal aan in de oorzaak zelf: een teveel aan urinezuur in het lichaam, dat zich daar heef verzameld door een trage wer king van de organen. Kruschen's „dageliiksche dosis", regelmatig ingenomen, spoort Uw lever, nieren en ingewanden aan tot nieuwe activiteit. Schadeliike zuren worden uit Uw lichaam gefilterd en zuiver bloed zal door Uw aderen stroomen. U zult weer kunnen leven als een vrii mensch! Koop nog heden een flacon Kruschen Salts. Kruschen Salts is uitsluitend verkriigbaar bii alle apothekers en drogisten h f 0,40, 0,75 en 1,60 (extra groot pak). (Reel.) overeenstemming over het spoedig af sluiten van een wederzijdscih niet- aanvalsverdrag. Met Zweden, Noorwegen en Finland ls de gedachtenwisseling geëindigd met het volgende resultaat: De Zweedsche en Noor- sche regeeringen hebben de Duitsche regee ring opnieuw verklaard, dat hare landen zich niet door Duitschland bedreigd gevoe len en dat zij met handhaving van het be ginsel der neutraliteit en onafhankelijkheid het voornemen hebben met geen enkel land niet-aanvalsverdragen af te sluiten. Zij houden derhalve een overeenkomst van dien aard niet voor noodzakelijk en zijn met de rijksregeering overeengekomen af te zien van een voortzetting van het plan. Tot een gelijk resultaat hebben ook de onderhandelingen met de Finsohe regee ring geleid. ONDERSCHEIDING I la de eere-medalllet, verbonden i van Oranje-Naasau. in brons, aan i Kampen. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve GEMENGD VOEDER VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE AMSTERDAM N.V. FORTO-KOUDLIJM IS HET IDEAAL Steeds gereed, geen wachten, geen geknoei met stoffig poeder, geen resten, nlterst znln5g, enorme blndkracht,vlekvrij op eiken. Vr.ze Uw winkelier of anders ons. onder adresopg. v. Uw leverancier FRENCKEN'S FABRIEKEN WEERT PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN EN BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienfait AMSTERDAM DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 TRANSPORTBANDEN DRIJFWERKEN 0RAAGR0LLEN A I VI 6RONINGEK (Zincs.de te Camplne) JïLOKZINK KETELZINK ZWAVELZUUR SUPERFOSFAAT. Eenijfe fabrikante ln Nederland van MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON 69 WEERT vanoerIINOEMenVEIDHUIS AMSTERDAM- ROT T E RDAM-GRONINGEN VOORAUE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN j. Koster Hzn, Scheepswerf „Gideon* Groninren Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie i« MB economisch «chip. Hiervan heil U «her mei een KOSTER-COASTER

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2