WOENSDAG 17 MEI 1939 EERSTE BEAD PAG. a Oorlogsschepen naar Amoy en Shanghai Zullen Britsche en Amerikaansche mariniers aan land worden gezet Om de concessies in China Japansche eischen inzake Koe Lang Soe Naar uit Shanghai wordt gemeld hebben de Japannera te Koelangsoe (-Amoy matrozen aan land gezet en hebben zij de yolgende eischem aan den Gemeenteraad ge steld: 1. Een uitgebreide controle op de onti-Ja- pansche elementen moet worden ingevoerd; 2. de voorzitter van den gemeenteraad, de commissaris van politie en de gemeente secretaris moeten Japanners zijn en er moe ten meer Japanners in dienst van den ge meenteraad worden gesteld; 3. inwoners afkomstig uit Formosa, moet 6temrecht worden gegeven en zij moeten yerkiesbaar zijn voor den raad; 4. de drie Chineesche zetels in den raad, 'die vacant zijn, moeten worden bezet door Chineesche belastingbetalers; 5. de Japanöche consulaire politie moet bij 'de opsporing van anti-Japansche terroris ten samenwerken met de gemeentepolitie. Men twijfelt niet, of de Britsche regeering zal zich vastberaden tegen deze Japanse he eischen, die van den gemeenteraad van Koe langsoe een Japansche machinerie zouden maken, verzetten. Te Londen vordt retds overwogen of Britsche mariniers of matro zen aan land zullen gaan. Verwacht wordt, dat de voorzitter van Sen gemeenteraad den Japanneezen zal me- dedéelen, dat hij geen volmachten heeft ant woord te geven op hun eischen en dat hij idaarom moet verwijzen naar het verdrag der vreemde mogendheden met betrekking tot Koelangsoe. Hot verluidt dat de Japanneezen er dan van in kennis zullen worden gesteld, dat Groot-Brittannië een gedwongen veran de- ging in den raad niet door de vingers zal zien. De belisslng inzake de aan landzetting van mariniers hangt af van een bericht van den Brltsohen opperbevel hebber Sir Percy Noble die vandaag te Amoy zal aankomen. De kruiser „Biirningham" en de torpedo- Jager „Scout" bevinden zich thans te Amoy, zoodat men gelooft, dat de Britsche admiraal over voldoende manschappen zal beschikken ivoor het geval het noodig mocht wordpn geoordeeld troepen te landen. Oorlogsschepen naar Amoy Volgens een bericht uit Hongkong zijn Britsche, Amerikaansche en Fransche oor logsschepen in verband met de kwestie dcr internationale coceseies naar Amoy en Sjanhai vertrokken. Admiraal Noble, de op perbevelhebber van d* Britsche vloot in do Chineesche wateren is gisteren met het ylaggeschip „Kent" van Hongkong naar hoorden, naar verluidt naar Amoy, vertrok ken, terwijl het Britsche duikbootmoeder- schip „Medway" en flottieljes duikhooten cn torpedojagers eveneens van Hongkong met onbekende bestemming vertrokken zijn, naar men zegt naar Amoy en Sjanghai. De krui ser „Primauguet", het vlaggeschip van te Fransóhe Aziatische vloot is tezamen met 'n ander oorlogsschip uit de golf van Tongking naar het noorden vertrokken. Een gedeelte [van de Amerikaansche Aziatische vloot heedt, naar men zegt, eveneens opdracht ge kregen, naar Sjanghai te vertrekken. Protesten te Koe Lang Soe De Britsche, Fransche en Amerikaansche consuls te Koelangsoe hebben geprotesteerd tegen de bezetting van de internationale ne derzetting door Japansche mariniers. Dit protest valt samen met het verwerpen van liet iprotest van den gemeenteraad door den Japanschen consul-generaal Cholera te Kanton De Japansche autoriteiten hebben krachti ge maatregelen genomen om de dreiging een cholera-epidemie tegen te gaan. Te Kanton zijn verscheidene gevallen vastge steld. Duizenden Chineezen worden door de autoriteiten gratis ingeënt. Te Fatsjam, op 24 K.M. van Kanton, zijn tot Zondag 270 ge- rallen geconstateerd, waarvan 147 met doo- delijken afloop. Britsch protest te Tokio TOKIO. 17 Mei. De secretaris der Britsche ambassade heeft een formeel protest inge diend tegen de bezetting van Koelangsoe door de Japanneezen. Iedereen wil natuurHJk graag krach tig en gezond blijven - het dagelijk- ache kauwen van WRIGLEY'S P.K. ia hlerbü op de meest natuurlijke wijze behulpzaam. Bovendien bevor dert bet de spijsvertering. P.K. kauwen eterkt de «enowen en neemt dat drukkende gevoel na den maaltUd weg. Het schept nieuwe levenslust en de werkkracht. Houdt steeds enkele pskjes bU de band. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. Volkstelling in Duitschland Verdoezeling van de minderheden Vandaag wordt in geheel Duitschland een volkstelling gehouden, met uitzondering van de protectoraten Bohemen en Moravië. Deze volkstelling was reeds voorzien voor 18 Mei 1938, doch is toen uitgesteld in verband met de annexatie van Oostenrijk en later van het Sudetenland. Ieder inwoner van het rijk zal een vragen lijst moeten invullen inzake godsdienst, ras en ethnische afkomst Inzake godsdienst bestaan drie mogelijk heden: lidmaatschap van een der erkende godsdiensten (katholicisme, protestantisme, jodendom), Godgeloovigen d.w.z. zij, die wel in Goc. gelooven, zonder aangesloten te zijn bij een der kerkgenootschappen en on- geloovigen. Het ras-vraagstuk maakt deel uit van een speciale rubriek. Ioaereen moet op straffe van gevangenisstraf, opgeven of zijn ouders i grootouders joden waren of joodsch bloed him aderen hadden. Sommige antisemietische leiders der na- tionaal-socialisten zijn van meening, dat er meer joodsche „besmetting" in het Duitsche volk is, dan men wel aanneemt. Volgens hen zouden ongeveer twee millioen Duitsohers joodsch bloed in oe aderen hebben. Inzake de ethnische afkomst moet worden geantwoord op drie vragen, betrekking heb bende op de moedertaal, nationaliteit en het volk waartoe men behoort In de bij de vragenlijst gevoegde uitleg blijkt duidelijk, welke politiek de nationaal- socialistische autoriteiten willen volgen op het gebied van ethnische minderheden. Men wil hen, die geen Duitsch spreken, willen doen erkennen, dat zij bij de Duitsche volks gemeenschap behooren. Bv. mag het Masoe- ri6che dialect niet Poolsch genoemd worden. De Poolsche minderheid in Duitschland heeft reeeds tegen deze vragenlijst gepro testeerd, aangezien men op deze wijze poogt het aantal van de minderheden im Duitsch land te verdoezelen. Franco over het nieuwe Spanje Hij wil een sterk en machtig leger Stem van Spanje moet over de geheele wereld worden gehoord De „Popoio d'Italia" heeft Franco geïnter viewd. De caudillo heeft hierin verklaard, dat Spanje in zijn militaire-, marine- en luchtvaart-politiek rekening zou houden met de economische bronnen van het land en de noodzakelijkheid van het garandecren van de territoriale integriteit. „Ik geloof, dat het niet overbodig is onze vredelievendheid ten aanzien van andere volken te bevestigen, zeide Franco verder, wij verlangen vrede voor Spanje, doch de beste garantie vcor dezen vrede ligt in een sterk en machtig leger". Ten aanzien van de imperiale politiek van Spanje zeide Franco: „Wij willen, dat de stem van Spanje over de geheele wereld kan worden gehoord, zooals eertijds. Wij willen, dat Spanje zijn beschavende taak zal hernemen, waarop het recht heeft na de jongste kruistocht tegen het bolsjewisme. Dit behoefte venwel niemand te verontrusten liet zal een strijd zijn zonder bloedvergie ten, teneinde steeds meer de beschaving langs de Middellandsche Zee te verdedigen, te vergrooten en te bevestigen. Wnt betreft de binnenlandsche politiek zeide Franco, dat Spanje zal breken met het politiek verleden, het zal zich niet meer blootstellen aan het gevaar van algemeen kiesrecht Alle instellingen moeten onderge schikt zijn aan bet belang van het land bin nen het kader van de georganiseerde demo- In antwoord op een vraag zeide Franco, dat er geen Joodsch vraagstuk meer bestaat in Spanje. De joden, die eertijds bekeerd zijn, zijn fanatieke katholieken geworden, doch het bloed is geblevenonder de eer ste slachtoffers van de nationale beweging zijn geen afstammelingen van joden. Tenslotte sprak Franco over Marokko, waarbij hij opmerkte, dat de Marokkanen Spanje liefhebben en Spanje deze proote, eerlijke strijders bemint Spanje heeft een toekomst in Marokko, het begrijpt den Is lam. Met de wedergeboorte van het impe riale gevoel is in hot Spaansehe volk ook weer het gevoel en de liefde voor Marokko geboren. Bovendien bracht Franco hulde aan de vriendschap tussohen Italië en Spanje en wees op de noodzakelijkheid voor Spanje cn Italië hun economische betrekkingen te ont wikkelen. Franco zal Italië bezoeken Franco is voornemens een bezoek te bren gen aan Italië, zoodra hij hiertoe in staat zal zijn. Hij wil gaarne kennis maken met den Duce. Korte inhoud van het Feuilleton Clara van den Cornput, dochter van een groot-industrieel, en Aat Walle, zoon van 'n ambtenaarsweduwe, hebben op de H.B.S. dezelfde klas gezeten. Na het eindexamen vindt Aat een betrekking op het kantoor van Clara's vader, Clara blijft voorloopig thuis. Doch dat bevredigt haar niet. Ze wil wat doen. Haar ouders vinden goed dat ook zij op het kantoor van haar vader geplaatst wordt. Arnold, haar oudere broer van twin tig jaar, werkt reeds jaren op de zaak. Zijn vader meent in Elsa van Doorschot, dochter een zeer gefortuneerde familie, een ge schikte partij voor hem gevonden te heb ben, doch Arnold toont weinig animo. Intussdhen heeft Clara haar intrede op het kantoor gedaan. Zij verricht haar werk tot volle tevredenheid van den procuratie houder, diie ook wel P.P. genoemd wordt. Op aandrang van den heer van den Corn put wordt de verloving van Arnold en Elsa toch een feit. Ook zorgt papa ervoor, dat Arnold tot adjunct-directeur van de fabriek wordt benoemd. Aat Walle heeft in dien tijd verscheiden diploma's behaald. Nu maakt hij promotie naar de afdeeling boekhouding. De fabriek gaat den laatsten tijd veel schade ondervinden van een concurreeren- de, modern ingerichte instrumentenfabriek. Arnold wil nieuwe machines invoeren, doch papa vindt het voldoende de oude te ver beteren en te traehten de productie op te voeren. De snelheid van den loopenden band wordt vanaf dat moment met een vijfde vertioogd. De procuratiehouder wordt ernstig ziek. Aat Walle wordt aangewezen om hem tijde lijk te vervangen. De reorganisatie in de fabriek gaat ech ter niet naar wensoh. Verschillende arbei ders blijven achter. Op advies van Aat Walle besluit de directeur de snelheid van den loopenden band voorloopig met een tiende te verhoogen en dan geleidelijk tot een vijfde op te klimmen. (Zi. vervolg hieronder) Het Koningsbezoek aan Berlijn Gaat voorloopig niet door Volgens verkregen aanwijzingen te B e r- 1 ij n is voor het najaar geen bezoek van den Koning van Italië aam de Duitsche hoofd stad te verwaohten. Incidenten in Bohemen In Bohemen en Moravië blijken voortdu rend incidenten voor te komen. De bevol king went moeilijk aan de Duitsche over- heersching, hetgeen o.a. uit het 'volgende blijkt: In Nyranv zou een meisje geweigerd heb ben met een Duitschen officier te dansen, hetgeen een vechtpartij tengevolge zou heb ben gehad tusschen Tsjechen en Duitschers, waarbij verscheiden gewonden zouden zijn gevallen. Een dergelijk incident heeft den autoriteiten aanleiding gegeven om den uit zonderingstoestand af te kondigen in het district Vlasiin en de stad Slapy. Militaire patrouilles zouden in die streken patrouillee ren om een klandestienen radinpost te ont dekken en de drukkerij op te sporen, die nationalistische Tsjechische vlugschriften uitgeeft DE BESPREKINGEN MET MOSKOU Engeland betracht spoed Russische nota wordt voor Maandag beantwoord Het Britsche antwoord op de jongste Rus sische nota zal, naar Reuter verneemt, waarschijnlijk nog voor de a.s. zitting van den volkenbondsraad te Genève naar Mos kou worden gezonden. De Russische voorstellen worden thans nauwkeurig bestudeerd. Volgens de thans bestaande plannen zal Hallfax per vliegtuig naar Parijs gaan en Zaterdagavond een onderhoud hebben met Daladier en Bonnet. De diplomatieke redacteur van Reuter schrijft in zijn commentaar op het bericht uit Genève, dat M a i s k y de Sovjet-Unie zal vertegenwoordigen in de zitting van den Volkmbondsraad, dat dit niet noodzakelijk behoeft te beteekenen, dat P o t e m k i n tij dens de a.s. besprekingen te Genève niet im vvolkenbondsstad zal zijn. Indien de onderhandelingen, welke, naar verluidt, op actieve wijze worden voortgezet tusschen Londen en Moskou, tot een succes rijk einde komen, wordt het vrijwel zeker geacht, dat Potemkin persoonlijk naar Ge nève zal gaan voor een laatste overleg met de ministers van buitenlandsche zaken van Groot-Brittannië en Frankrijk. Gisteravond is in het Britsche Lagerhuis de kabinetscommissie voor buitenlandsche zaken bijeen gekomen ter behandeling van het antwoord van de sovjet-unie. Volgens mededeelingen uit gewoonlijk goed-ingelichte bron, aldus „U.P.", heeft de commissie besloten, een nieuwe nota Moskou te zenden, waarin in beginsel toe gestemd wordt in het sluiten van een En- gelsch—Russisch verdrag van wederzijd- schen bijstand. Nieuwe voorstellen aan Moskon PARIJS, 17 Mei. „Le Matin" meldt uit Lon den: De Britsche ministers hebben, na de suggesties van Frankrijk te hebben bestu deerd, besloten nieuwe voorstellen te doen, die, naar m vanavond beweerde, binnen 24 uur naar Moekou zullen worden overgeseind Volgens dit nieuwe plan zouden Frankrijk en Groot-Brittannië aan de Sovjet-Unie een verdrag van wederzijdschen bijstand aanbie den op voorwaarde, dat Sovjet-Rusland, Po len, Roemenië, Turkije, zoomede de Balti- sche 6taten Litauen en Estland tegen agres sie garandeert. De eerste te nemen maatregel zou Sovjet-Rusland te vragen een Fransch-En- gelsch-Russische verklaring te teekenen, waarin het op zich zou nemen Frankrijk en Engeland hulp te verleenen ln geval landen zouden worden aangevallen. FRANKRIJK HERSTELT ZICH Een rapport van Reynand Het land op den goeden weg PARIJS, 16 Mei (ITavas). Het Fransche Staatsblad publiceert een rapport van Mi nister Reynaud, waarin de balans wordt opgemaakt over de eerste vijf maanden van het Driejarenplan. Het rapport herinnert aan de maatregelen, die genomen zijn op het gebied der prijzen, van den arbeid en van het crediet. Het gaat dan nader in op de ontwikkeling van de wisselmarkt en vermeldt o.m., dat het fonds tot stabilisatie der wisselkoersen, waarvan de metaalvoorraad eind October 1938 54.776 kg. goud met een waarde van 2.067 millioen francs vertegenwoordigde, in Januari^ 1939 reeds de beschikking had over 376.485 kg. goud met een waarde van 14.321 millioen francs en dat sedertdien nog voortdurend edel metaal is teruggevloeid. Vervolgens bestudeert het rapport de jong ste economische ontwikkeling. De werkloos heid is verminderd en de prijzen zijn niet gestegen, daar de productie vergroot is. Het algemeene indexcijfer van de oroductie io gestegen van 81 in October tot 92 in Maart, d. i. een vermeerdering met 13,5 pet. Het Indexcijfer van den uitvoer is van October tit Maart gestegen met 15,25 pet. Het tekort op de handelsbalans, dat in Maart 1937 55,6 ton goud en in Maart 1938 31,2 ton bedroeg, in Maart van dit jaar gedaald tot 21,7 ton Het laatste gedeelte van het rapport is gewijd aan de opbrengst der belastingen- Aangetoond wordt, dat de vergrooting van den belastingdruk noch improductief uit financieel oogpunt, noch schadelijk uit een economisch oogpunt gebleken is. Het rapport constateert, dat doze resulta ten verkregen zijn in weerwil van de ongun stige omstandigheden, hetgeen de economi sche hechtheid van Frankrijk bewijst. De feiten toonen ondubbelzinnig aan dus besluit Reynaud. dat de sedert Novem ber gevolgde weg goed is. Het gaat er thans niet alleen om het land weder voorspoed cn rijkdom te schenken, het gaat er nog meer om. het in staat te stellen met succes weer stand te bieden aan iedere poging van bui ten af, met geweld iets te bereiken of een hegemonie te vestigen. Prins Paul te Belgrado Geen overeenkomst met Italië gesloten Prins Regent Paul en prinses Olga zijn gis teren te Belgrado teruggekeerd. In welingelichte kringen verklaart men. dat de reis naar Italië niet tot het sluiten van eenige overeenkomst heeft geleid, zoo dat alle gissingen in de buitenlandsche pers als fantasie moeten worden beschouwd. De besprekingen van den prins-regent en Markowitsj beoogden slechts bevestiging en preciseering van de vriendschapsbetrekkin gen, die tot stand zijn gekomen door de accoorden van Belgrado in 1937. JJeze ac den voorzagen reeds in alles, wat voor gunstige ontwikkeling dezer betrekkingen noodig was. De overige buitenlandsche betrekkingen van Zuid-Slavie blijven onveranderlijk be- heerscht door twee beginselen: het verlangen afzijdig te blijven van ieder ideologisch of strategisch statenblok, dat tegenover een ander blok staat, en de on voorwaardelijke eerbiediging van de ver plichtingen, die het land aan andere Balkan- staten, in het bijzonder Roemenië, binden. ZLlMAVUft' De toestand in Danzig Synagoge wordt gesloopt De autoriteiten van Danzig hebben be* rel tot slooping van de synagoge gegeven. Met de verwijdering van het gebouw is reeds een beein gemaakt. De bladen melden, dat de nationaal-socia- listische partij order heeft gegeven tot het plaatsen van posten voor de Poolsche win kels, opdat Duitschers daar geen inkoopen zullen doen. Sedert vier dagen worden de 24 Poolsche bladen op aanwijzing van den Senaat in beslag genomen. De politie te Darnig heeft don katholieken Polen verboden den traditioneelen pelgrims tocht te houden naar Wejherowo in Polen, ter gelegenheid van den Hemelvaartsdag. Deze pelgrimstocht is sinds eeuwen regel matig door de katholieke Polen in Danzig gehouden. Om onbekende redenen heeft de Danzig- sche politie twee leerlingen van de Poolschei school te Danzig gearresteerd. Mishandelingen in Polen? Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert eert bericht uit Kattowitz, waarin verhaald wordt, dat in verschillende plaatsjes in Oost- oppersilezië schoolkinderen van 10 tot 12 jaar, op weg van school naar huis door op geschoten Poolsche knapen zijn overvallen/ uitgescholden en mishandeld. De Duitsche versterkingswerken Hitler en Mussolini op inspectie Zoowel Hitier als Mussolini maken nio- menteel een inspectiereis langs de vesting werken aan de grenzen. Hitler bezoekt d«. versterkingen langs de westgrens, welke onlangs gereedgekomen zijn. De Duce elde zich op de hoogte van de versterkingen in de Susa-vallei. do Cenischin-vallci. alsmede de versterkingen op den Mont Cenis. Ook heeft hij het hoogste fort van Europa op den Mont Chaberton kunnen zien. Versterkingen worden bezet Het Belgische blad „Le Soir'' publiceert intusschen een bericht uit Verviers, waarin melding wordt gemaakt van „belangrijke troepenbewegingen", die zich gister hebben voorgedaan in het gebied ten Oosten van de grens, met het doel de geheele grenslinie te bezetten. Men verzekert, dat het contingent belangrijk is en bestaat uit gemotoriseerde eenheden. Deze beweging wordt voltrokken in liet gebied tusschen Aken en Montjoie". Het dagblad voegt hieraan toe, dat Hitier „besloten zou hebben de grensversterkingen te doen bezetten, nu zij gereed zijn". Het blad verzekert, dat deze berichten bevestigd Geen troepenbewegingen aan de grens BERLIJN, 17 Mei. (Havas). Welingelichte kringen geven de verzekering, dat zich geen abnormale troepenbewegingen hebben voor gedaan aan de westelijke grens en dat de versterkte werken door technici konden wor den bezet zonder dat er reden is, daaruit bij zondere gevolgtrekkingen te maken. De publicatie van het witboek Dag van rouw In Palestina Men vernacht te Jeruzalem, dat de groote Zionistische organisatie, ter gedegen heid van de publicatie van het witboek zake Palestina, waarvan de voornaamste inhoud hedenavond door Radio-Jeruzalem zal worden uitgezonden, een groote betoo ging zal trachten te organiseeren. Donderdag, de dag na de publicatie van het witboek, zal voor geheel Joodsch Palesti na een dag van rouw zijn. Er zal streng ge vast worden en speciale gebeden zullen worden gezegd. Tenslotte heeft de opperrab bijn gelast, dat de shofar moet worden ge blazen. de hoorn, die 6lechts ender belang rijke omstandigheden wordt gebruikt. REIS VAN PRESIDENT ROOSEVELT President Roosevelt heeft het voornemen omstreeks 15 Juni een reis door verschillen de staten der Unie te maken, die hem tot aan de kust van den Stillen Oceaan voeren en bij welke gelegenheid hij ver schillende redevoeringen zal uitspreken, die de openbare opening opheldering omtrent zijn binnen- en buitenlandsche politiek zul len moeten geven. Tweehonderd Russen omgekomen Marinevaartuig vergaan De Skandinaafsche correspondent van Vad. meldt, dat verklaringen van Noorsche robbenjagers, die dezer dagen van de jacht in de Witte Zee zijn teruggekeerd, doen: vermoeden, dat eenigen tijd geleden aan den mond van de Witte Zee een scheeps ramp heeft plaats gehad, die, naar men vreest, ongeveer 200 Russen het leven heeft gekost. De schipper van het vangstvaartuig Skandfer, uit Tromsö, heeft bij zijn terug komst aan de autoriteiten medegedeeld, dat leden van de bemanning in het ijs bij Go- rodetski vijf lijken hebben gevonden, die, naar de kleeding te identificeeren waren als lijken van matrozen van het Russische marincvaartuig Purga. Twee andere vangst vaartuigen hebben gerapporteerd, dat zij' tezelfder tijd in de buurt van Gorodetski vele wrakstukken hadden gezien. Drie Russische ijsbrekers en twee andere vaartuigen heb ben zich een tijd lang aan den mond van de Witte Zee opgehouden, waar zij blijkbaar nasporingen verrichtten, getuige o.a. het feit, dat herhaaldelijk vliegtuigen ln da buurt van deze schepen opstegen om verken ningsvluchten over het ijs te ondernemen. Men weet te Tromsö te vertellen, dat de Purga reeds sedert Maart, toen er zware stormen in de IJszee woedden, niets meer van zich heeft laten hooren. Volgens da Noorsche bladen telde de Purga een beman ning van ongeveer 200 koppen. Van Russi sche zijde heeft men tot nog toen in Noor wegen geen uitsluitsel betreffende de Purga Nog een schip vergaan Andère robbenjagers hebben na terugkeer uit de Witte Zee meegedeeld, dat zij vijf lijken hebben geborgen. Een dezer was ge- identificeerd als dat van een lid der beman ning van het Russische robbenschip Nerva» Men vermoedt dat het schip met zijn 20 koppen tellende bemanning is vergaan. z-o ts&orfreliQj Uiterst *s liet M-fCV bt*l?bel zoveel Lex* At Is \jet ywoxxe Zoel; Itost l^et \*xaa\- 2f et. n«aj twee i'cv- seljille*-ibe Lreij?Atro*xc+-1 cm Ijet reiAZ-crsyssL Dat is van de baan. Nu komt de procuratie aan de orde. Zulke dingen bespreekt hij liefst thuis. Daar is weinig stoor- nis. Hij weet, hoe de anderen oordeelen. Vooral Clara heeft baar meening duidelijk gezegd. Zij is wel geen mededirecteur maar toch wel bevoegd tot oordeelen in dit geval. En meestal is haar oordeel juist. Daarom neemt hij maar dadelijk de leiding. „Die Walle Is een flinke kerel. Dat is nu wel gebleken. Bovendien is hij met alles op de hoogte. Dat vergoedt zijn betrekkelijk jongen leeftijd, waaronder, naar ik geloof, zijn prestige niet lijden zal." fi „Dan zou zulks nu al gebleken zijn", zegt Clara. Arnold bestudeert haar gezicht, want bij hem rijst plotse ling een vermoeden. Het zal toch niet waar zijn? Hij kijkt van zijn vader naar zijn zuster en omgekeerd, maar ontdekt geen enkele aanwijzing. Kort daarna rijden de directeuren en de tijdelijke P.P. in papa's auto naar den notaris, waar de acte gereed ligt. Na voorlezing worden de handteekeningen geplaatst, waardoor aan Arie Walle, van beroep kantoorbediende, door directeu ren van de Naamlooze Vennootschap Metaalwarenfabriek Jupiter volledige procuratie wordt verleend onder voorbe houd van de gebruikelijke beperkende bepalingen. IX Drie maanden verloopen. Het is Zondagmiddag, mama rust, papa zit alleen, Arnold en Elsa komen vandaag niet, dus het is rustig. Hij tracht zijn aandacht te bepalen bij de kranten, die hij beurtelings openvouwt en weer neerlegt. Clara komt .binnen met een boek in de hand. In het boek ligt een brief. Ze zet zich tegenover haar vader, legt het boek voor zich en wacht. Ze komt niet om te lezen, ze kijkt afwachtend naar papa, haar rechterhand rust op de leuning van haar stoel, met de linker steunt ze losjes haar kin. Papa kijkt op en glimlacht, blij dat Clara er is. Het was hem wel wat stil. Nu neemt ze het boek van de tafel en legt het op haar schoot. „Papa, ik wil u spreken, ik heb een brief gekregen". „Een brief?" „Ja, een huwelijksaanzoek". „Zoo. zoo. En dat vertel je me zoo doodbedaard, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is". „Dat is het ook". „Ja, zeker. Maarrehet komt niet bepaald vroeg, vind je wel? Ik heb al dikwijls gedadht, wanneer zal het eens ge beuren? Ik had er, eerlijk gezegd, al eerder verwacht". „Er zijn er eerder geweest". „Eerder geweest? Daar heb ik nooit van gehoord". „Dat was niet noodig. vadertje. Ik had er geen zin in". „Zoo. En daarom heb je maar niets gezegd". Dat bevalt hem slecht. „Moet ik daaruit de conclusie trekken, dat je er ditmaal wel zin in hebt?" „Zooals u wilt". Ze kijkt hem aan en lacht. Papa voelt zich onbehagelijk. Doortastend en onverzette lijk zijn is goed, hij is het zelf ook, maar in anderen is het soms lastig. „Ennezijn gedachten gaan langs een rijtje jongelie den van deftige familie, die in aanmerking komen, „wie is de schrijver van den brief, als ik het weten mag?" „Onze P. P.". Zijn gezicht wordt nog strakker. „Is die kerel gek!" „Waarom gek? Iedere jongeman doet op zijn tijd een hu welijksaanzoek, u zelf niet uitgezonderd". „Vraag je waarom? Dat kun je niet meenen, Clara, je maakt er een grap van". „Ik maak geen grapjes, papa, ik meen het". „Weet je moeder er van". „Mama weet er van". „En wat heeft ze gezegd?" „Ze wacht op hetgeen u zeggen zult". „O, dus daar wordt op gewacht". „Mama wacht daar op". „En jij?" „Ik ben hier gekomen om het u te vertellen en uw toe stemming te verzoeken". „Je begrijpt toch wel, dat daar niets van komt". „We moeten er rustig over nadenken". Met deze woorden wil Clara het gesprek voor vandaag beëindigen, maar de oude heer is nog niet over zijn verba zing heen. „Clara, ik vertrouwde je. Het valt me tegen". „Vertrouwt u me niet meer?" Ze staat gereed, om heen te gaan, met het boek in de hand. De brief houdt ze maar verborgen, nu papa er niet om vraagt. „Moest hij daarom procuratiehouder worden? Heb Je daarom zoo voor hem gepleit?" „Er was niets tusschen ons. Nooit. Deze brief is het eer ste. Ik begrijp, dat het u vreemd valt, maar een haastige beslissing moet niet genomen worden. We kunnen wachten, dus binnenkort praten we wel verder". Ze gaat de kamer uit en papa constateert, dat niet hij* maar zij de leiding genomen heeft. Dien Maandagmorgen staat de jonge P. P. onder span ning. Zaterdag heeft hij den brief geschreven. Wat zullen de gevolgen zijn? Zal ze op kantoor komen of wegblijven? Clara verschijnt op gewonen tijd. Dat geeft hem een schokje, maar hij houdt zich goed. ook aan haar is niets te bespeuren en de directeur is ondoorgrondelijk. Na een uur komt Clara naar zijn bureau met een tweetal stukken, die ze overhandigt. Een klein briefje ligt er op. Zijn oogen vliegen langs de regels. „Ik heb je brief ontvangen en ben in bespreking met papa. Er is geduld noodig." „Dank u wel", zegt hij zakelijk en knikt, zooals hij gewoon is. Hun oogen hebben elkaar begrepen. Hij legt het briefje in zijn portefeuille. Met lichte schreden gaat Aat dien middag naar huis. Zijn moeder wacht hem met onrust. Gelukkig kan hij haar ver blijden met aanvankelijk gunstig lijkend resultaat. „We zullen het beste hopen, jongen. De Heere is een machtig God. Alles gaat zoo voorspoedig met je. dat ik er wel eens onrustig onder word". „Onrustig, moeder? Waarom?" „Och, wij menschen kunnen soms niet tegen onzen voor spoed"» AWordt wervo^

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2