STADSNIEUWS DINSDAG 16 MEI 1939 TWEEDE BLAD BAG. O Kunstwerk in en aan het Stadhuis Twee ton gevraagd De bouw van het nieuwe Stadhuis is thans zoover gevorderd, dat gelden die nen te worden beschikbaar gesteld voor de uitvoering van kunstwerken in en buiten het gebouw, alsmede voor de aan kleeding, de meubileering en de stoilee- ring van de raadzaal, de burgerzaal met hal, de trouwzaal en de lees- en koffie kamer. In overeenstemming met een rapport van de Commissie van Fabricage, zou den B. en W. het totale crediet voor een en ander op f 200.000 wenschen te z:en vastgesteld. De bovenbedoelde posten werden niet op genomen in de oorspronkelijke raining van 1 1.250.000. Verder dienen nog op de begrooting te worden geregeld: 1. de meerdere kosten voor het leveren en aanbrengen van de innnen-marinerwerken voor liet nieuwe Stadhuis. Blijkens het overgelegde rapport van de Commissie van Fabricage bedraagt de laag ste inschrijving f 105.145; de raming was aanvankelijk f 100.000, doch deze werd later verlaagd tot 1' 90.000, zoodat thans meer is benoodigd f 15.145; 2. de meerdere kosten van de ventilatie- inrichting. Het bleek naderhand noodig de aanvanke lijk gedachte inrichting cenigszins te wijzi gen, terwijl voorts nog behoefte bleek te be staan aan een aistaudsthermoiuetcr, als mede aan een stoizuiger met ingebouwde cycloon voor bet scnoonmaken van de ketels en van de sclioorsieenkanalen. De kosten van de gewijzigde ventilatie- inriehting met toebehooren zuilen in totaal bedragen f 8050, zoodat B. en W. in overeen stemming met de Commissie van Fabricage voorstellen de ter zake geraamde som van f 0000 aan te vullen met f 2.030. Met 't bovenbedoelde crediet van f 200.000 zal dus thans voor den bouw enz. van het Stadhuis f 217.175 moeten worden beschik baar gesteld. Met inbegrip van het bedrag van f 852.200 zal dan voor den Stadhuisbouw jn de gevel restauratie ten laste van „geldileening" zijn gebracht f 1.069.375. Het water van „De Zijl" Kostbare reinigingsinstallatie Het water van de zweminrichting „de Zijl" voldoet niet aan zoodanige eischen, als aan goed zwemwater mogen worden gestelu. Het optreden van algengroei en het voorkomen van daphnia's gepaard gaande met een on aangename geur van he.t bassinwater, ma ken het zwemwater soms minder aantrekke lijk voor de bezoekers. Hoewel nu de toestand niet van dien aard is, is het natuurlijk wel noodig, om maatre gelen tot verbetering te nemen. Het water werd ook door den deskundige van de Machinefabriek Reineveld N.V. te Delft onderzocht; volgens diens bevindingen heeft het water een slechte kleur, bevat het veel ijzer en humusstoffen, is het zeer bard en geeft het een uitstekenden voedingsbo - dem voor algen, zoodat ontharding en zuive ring van het voedingswater noodzakelijk is. Maar hieimcde kan niet worden volstaan; ook reiniging van het bassinwater moet plaats hebben, waartoe dit in circulatie moet worden gebracht, gepaard gaande o.a. met chlooreering. Alleen dan bestaat voldoende zekerheid, dat algengroei en daphnia's niet meer voorkomen en dat het watej; voorts niet slechts zuiver en helder, doch ook geheel kiemvrij is en dus albsoluut betrouwbaar voor de zwemmers. Dit zijn, zooals dadelijk zal blijken, kostbare maatregelen; het is ech ter noodzakelijk, om een afdoende oplossing van de moeilijkheden te verkrijgen, wil de zweminrichting op den duur niet al te veel in discrediet komen, en daarom zal men de noodzakelijkheid van een aanzienlijke uit gaaf voor de verbetering moeten aanvaar- Om het beoogde doel dus volledig te berei ken zullen overeenkomstig de plannen en aanbiedingen van de Machinefabriek Reine veld de volgende voorzieningen moeten wor den aangebracht: 1. onthardingsinstallatie voor het voeding» water f GGOO; 2. circulatieinrichting voor het zwemwater f 7500; 3. chJoorinstallatte f750; totaal f 14.850; 4. kosten fundeerings-, met sel-, betonwerken, enz. f 8200 5. kosten clec- trische aansluiting, omzetbelasting enz. i 1750; totaal f 24.800. De exploitatiekoster» van een en ander worden geraamd op f 600 por jaar, hierin is evenwel een bedrag van if 225 begrepen voor stroomverbruik, d.i. eer minder dan meer in vergelijking met de kosten van stroomver bruik bij den bestaanden toestand. De verschillende werken kunnen worden uitgevoerd tijdens het in bedrijf zijn van de zweminrichting; de bouwtijd moet op 2 a 3 maanden worden gesteld, zoodat indien met den bouw spoedig kan worden aangevangen wellicht nog in dit seizoen van de verbete ringen kan worden geprofiteerd. DE OPHEFFING VAN PE TOEGANGS CONTROLE OP HET STATION De eerste dag van de opheffing der toe gangscontrole op het station alhier is goed verloopon. In bet begin passeerden de pas sagiers nog eenigszins onwennig zoo maar de controle, maar later ging het beter. Voor- loopig zal in de vestibule een controleur nog eenigen tijd toezicht houden tot dat men aan den nieuwen toestand gewend is. Aan de uitgangen kan men nu ook met geldige (plaatsbewijzen passeeren, wat een belangrijke verbetering is. Op de brug is de ingoings- en uitgangscontrole gehand haafd en zal een controleur aanwezig zijn om de coupons van tiemrittenbookjes, die vroeger geknipt moesten worden, af te stempelen. JEUGDIG WIELRIJDER AANGEREDEN Hedenmorgen te half acht is op den Rijn9burgerweg nabij de Lijsterstraat de 10- jarige wielrijder J. V. aangereden door een auto bestuurd door J. N. De jongen kwam uit de Lijsterstraat fietsen en wilde in de richting Oegstgeest gaan, toen uit (lie rich ting de auto naderde. De bestuurder remde sterk maar slipte door, zocdat de wielrijder werd geraakt. Hij smakte tegen den grond en brak een been. Per auto van den E.H.D. is bij naar het. Academisch ziekenhuis ge bracht. De o':to kwam aan de overzijde van den weg terecht, nadat hij geheel was om gedraaid. De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 22 Mei 1939 des namiddags te 2 uur in het gebouw „Tot Nut van 't Alge meen". Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een lid van het College van Vrouwen-Kraammoeders. 2. Praeadvies op het verzoek van mej. A. B. J. Wissel, om ontslag als hoofd van de Meisjesschool voor u.l.o. 3. Praeadvies op het verzoek van J. H. Otto, om ontslag als onderwijzer aan de op leidingsschool voor u.l.o. aan ds Drie Octo- IxTstraat. 4. Praeadvies op het verzoek van mej. F. H. T. van Wijk, om ontslag als onderwijzeres aan de openbare school voor buitgewoon la ger onderwijs. 5. Rekening, dienst 1937, van het Heilige Geest- of Anne Wees en Kinderhuis. 6. Begrooting, dienst 1939, van het Heilige Geest- of Anne, Wees en Kinderhuis. 7. Suppletoire begrooting, dienstt 193S, van het Gerei. Minne- of Arme Oude Mannen en Vrouwenhuis. 8. Rekening, dienst 1938, van het Gcref. Minne- of Anne Oude Mannen- en Vrouwen huis. 9. Rekening, dienst 1938, van de Plaatse lijke Schoolcommissie. 10. Rekening, over het tijdvak van l Jan. 1 April 1939, van de Plaatselijke Schoolcom missie. 11. Voorstel inzake het aangaan van kas- geldleemngen gedurende het 3e kwart. 1939. 12. Voorstel tot het aankoopen van de per- ceelen le Looierstraat no. 26 en Weverstraat no. 14 en tot het. vaststellen van den des- betreffenden begrootingsstaat. 13. Voorstel inzake het vaststellen van de exploitatie-vergoeding en vergoeding voor vakonderwijs ex. art. 101 (oud) der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1936. 14. Voorstel tot het vaststellen van de bij drage in de kosten van het bijzonder ver volgonderwijs over het jaar 1936. 15. Praeadvies op het verzoek van het be stuur van de vereeniging „de Ambachts school", om te verklaren, dat de oprichting en instandhouding van onderwijs in werk plaatspraktijk aan de vakavondschool, ver bonden aan de Ambachtsschool, noodig wordt geoordeeld. 16. Praeadvies op het verzoek van het be stuur der vereeniging „Vakschool voor Meis jes voor Leiden en Omstreken", om te ver klaren, dat toevoeging aan het leerplan van de vakschool dier vereeniging van het vak plant- en dierkunde, noodig wordt geoor deeld. 17. Vaststelling van het verslag betreffen de de verstrekking van schoolkindervoeding en -kleeding gedurende het jaar 1938. 18. Voorstel tot het verlengen van den ter mijn van ontruiming van een zevental onbe woonbaar verklaarde woningen. 19. Voorstel tot het verleenen van een sub sidie aan de Vereeniging voor het nouden van tentoonstellingen in het algemeen en in het bijzonder van vee, paarden, zuivel- en bodem producten („Vebo") te Leiden, ten be hoeve van de te houden vee- en zuivelten- toonstelling 1939 en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. 20. Voorstel tot het wijzigen van de ge- meentebegrooting, dienst 19^91 ter aanvul-, ling van de voor den Stadhuisbouw beschik baar gestelde gelden. 21. Voorstel tot bet beschikbaarstclJen van gelden ten behoeve van de vernieuwing van brandkranen. 22. Voorstel tot: a. het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van het aanbrengen van voorzienin gen aan de zweminrichting „de Zijl"; b. het onderhands opdragen van de leve ring en de montage van een onthardingsin stallatie voor het voedingswater, een circu latie-inrichting voor het zwemwater en een chloorinstallatie ten behoeve van de sub a genoemde zweminrichting, aan de Machine fabriek Reineveld N.V. te Delft. 23. Voorstel tot het waarborgen van de rente en aflossing wegens een door derden aan de „Stichting tot jverkverschatfing aan jeugdige werkloozen ter verstrekking van woningen aan ouden van dagen" te Leiden, te verstrekken leening, terzake van den bouw door die Stichting van 10 woningen voor ouden van dagen op een terrein aan de Dozystraat. 24. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, regelende den werkkring en de samenstelling van de contactcommissies. Een halve ton voor nieuwe brandkranen De bestaande zijn oud en verouderd Bij de inspectie van de biandkrancn in deze gemeente na de vorstperiode in het af- geloopen winterseizoen is bleken, dat een groot aantal dezer kranen reparatie behoeft. Met deze reparatie is naar raming een be drag van f 4500 gemoeid. Het betreft hier oen gedeelte van de kra- nen7 welke plm. 60 jaar oud zijn en waarvan er in totaal plm. 600 aanwezig zijn. Al deze kranen, dus ook die, welke thans niet onmiddellijk herstel behoeven, vertoo- nen gebleken als gevolg van naar ouder dom, terwijl zij ook uit anderen hoofde, niet meer voldoen. Zij staan n.l. gemakkelijk aan bevriezing bloot, zijn van onvoldoende capa citeit, terwijl ook de koppeling van een ver ouderd type is. Tot nog toe zijn deze kranen zoo goed mo gelijk hersteld, doch langzamerhand zijn zij in een toestand komen te verkeeron, dat re paratie steeds veelvuldiger zal moeten plaats vinden. De kosten van onderhoud zullen der halve steeds toenemen, terwijl desondanks de zekerheid, dat zii, indien noodig, hun diensten zullen bewijzen, voortdurend gerin ger wordt. Het komt B. en W. daarom economischer en beter voor, dat, inplaats van lot herstel ling van de brandkranen, welke onmiddel lijke voorziening eischen, tot vernieuwing van al deze oude brandkranen wordt over gegaan. Deze vernieuwing, waaronder begrepen het vergrooten van de toevoerleidingon, het vergroot en van de T-stukken in de hoofdlei dingen ten einde op de kranen de mofor- spuiten te kunnen aankoppelen, zal, met in begrip van een zeer wenschelijke verande ring van de draadkoppelingen van de stand pijppansluitingen in klauw-bajonet-koppelin gen van 170 nieuwere brandkranen, een uit gave vorderen van plm. f 53.000. .ET® AT DIACONIE GEREF. KERK Aan de Diaconie der Geref. Kerk is door DE LUCHTBESCHERMINGS TENTOONSTELLING De Luohtbeschermingsten toonstelling is gisteren door 2500 bezoekers bezodht. Daar onder waren 800 militairen, politiemannen en scholieren. Voor het lidmaatschap der afdeeling van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming werden 375 personen in geschreven. In totaal is de exipositie thans bezodht door 8500 personen, zoodat van avond de 10.000ste bezoeker wordt verwacht In totaal werden reeds 1375 nieuwe leden ingeschreven. Vanavond is de laatste avond der tentoonstelling. DE TREINENLOOP OP HEMELVAARTSDAG De Ned. Spoorwegen zullen op Hemel vaartsdag twaalf extra voortreinen tussohen Amsterdam en Rotterdam, inleggen, terwijl alle treinen versterkt zullen worden. Bo vendien zullen er een groot aantal goed- koope treinen loopen en extra treinen voor vervoer van gezelschappen. Op de lijn Leiden-Woerden-Utrecht en Leiden-Gouda zullen geen extra treinen loopen, maar worden de treinen verstebkt. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: W Th Kolc 22 jr en H J de Graaf 23 Jr GEHUWD: L BekooiJ en J C Wdtholt J H A A Gubbena en M A M Jongtnans B G G Schneiders en IJ Laan J H Meerdlnk en G S Overduln BEVALLEN: N v Westbroek—Weber dr J M J CornelLssenBerlngs dr B KetJzer—Tejjn dr J Pot—Chaudron dr G W de Haas— Eppengs. dr G SuüsenaarGrem zn J HA Voogd—Pot zn B M v Deventer—Molt dr OVERLEDEN: D de Boer m. 50 Jr D Bave- laar m. 75 Jr UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RW RAADSVERGADERING Geldleenlnq van f 95.900 Voor de behandeling van één agenda punt kwam onze vroedschap gisteravond bijeen. Dit betrof een geldleening van f95.000 gulden. Van het voorstel hebben we in ons blad van Donderdag een overzicht geplaatst. Voorzitter was burgemeester Golijn. Af wezig met kennisgeving de heeren G. Bergshoeff en J H. Ruting. Na opening met het ambtsgebed werd het punt in bespreking gegeven. De heer Groenend ij k informeert of de leeningen voor de water- en lichtbedrijven voor uitbreidingen zijn van den laatsten tijd. Wethouder Hern green deelt mede dat het .posten zijn over 1937 en 1938 voor aan schaffing van hoofdleidingen, dienstleidin gen, installaties enz. Hij geeft de verschillen de cijfers 'hiervoor waarbij genoemd wordt een bedrag van f9000 voor een nieuwe gashouder, welke dit jaar geplaatst zal worden. De heer Van Kleef doet het genoegen dat een leening -van f 10.000 gesloten zal worden vopr inrichting van den luchtbe schermingsdienst. Hij was steeds van mce- ning dat B. en W. wat te veel afgewacht hebben en het noodig was tot vluggere aan schaffing over te gaan. Hoewel de moti veering van B. en W. dat er op dit gebied nog steeds nieuwe dingen verschijnen, wel aanvaardbaar was. De heer Deerenberg vraagt of deze kosten buiten de begrooting vallen. De voor zitter antwoordt dat ze steeds bij de begroo ting genoemd worden. Nu men wat kraip in het kasgeld zit, moet men echter hiervoor geld aanvragen. De heer Verdonk heeft gezien dat ook een leening van f 15.000 gesloten -wordt voor wedkv erschaf f i n gsob j e c t e nHij vraagt of dit geld voor nieuwe objecten is. Dit blijkt niet het geval te zijn. Ook dit geld is voor reeds uitgevoerde werken. Wat het geld voor de luchtbescherming betreft, vraagt de heer Ruyssenaars, waar aan dit bedrag besteed zal worden. Het blijkt te moeten dienen voor meer volle dige inrichting van de brandweer en alar- meeringsdienst. Men had gehoopt dit gelei delijk. te kunnen doen over 8 jaar, maar de omstandigheden dringen tot spoed. Het voorstel wordt hierna aangenomen, waarna sluitng der vergadering. DE HEER BERGSHOEFF NIET IN DEN RAAD De heer G. Bergshoeff die verschillende jaren zitting in den Raad had als afgevaar digde van de S.G.P., zal hierin de volgende periode niet terugkeeren. Zijn naam is Zaterdag van de candidaten- Jijst afgevoerd, daar hij zelf niet het vor- eischte formulier moor bereidverklaring had get eekend. De heer Bergshoeff wordt in verband1 inuet het houden van een slaap- kuur te Gouda verpleegd. Een zijner zoons, wien in het aannemers bedrijf van den heer Bergshoeff procuratie is verleend, heeft de bereidverklaring per (procuratie geteekend, doch daar de kies wet geen privaatrechterlijke machtiging toelaat, kon het hoodistembureau deze be reidverklaring niet accepteeren. Van het recht van beroep bij Ged. Sta ten zal de heer Bergshoeff geen gebruik maken. De heer D. van Leeuwen, no. 2 van de lijst der S. G. P. wordt nu no. 1. OPBRENGST SPELDJESVERKOOP De gisteren in onze gemeente gehouden speldjesverkoop voor het T.B C.-fonds Draagt Elkanders Lasten, ondcrafdeeling van het C.N.V., heeft opgebracht plm. 145 gulden, DE COLLECTE VOOR DE „CENTRALE" De collecte van de Centrale voor Werk- loozenzorg, zal as. Zaterdag in onze ge meente worden gehouden. We doen een be roep op ieders medewerking en steun. Zij, die willen collecteeren kunnen zöcih op geven bij den heer W. Geerlof, Hoorn 482. VERKIEZING NOTABEL In de vacature, ontstaan door het overlij den van den heer H. van de Boom, is tot Notabel van de Ned. Herv. (VrijzKerk te Oudshoorn, bij enkele candidaatstelling be noemd de heer G. den Hertog Czn. 25-JARIG JUBILEUM Vandaag herdenkt mej. G. van Dam, dat zij 25 jaar in dienst is van de familie Jkr. G. J. Stoop-Piök alhier. TOELATINGSCGHMMISSIE CHR. H.B.S. De heer J. L. J. Guillard en P. Stoutka- mer alhier en A. van de Leeden te Boskoop zijn door het bestuur van dp Chr. H.B.S. al hier uitgenoodigd voor 1939 zitting te -willen nemen ale adviseerend lid in de toelatings commissie voor do le klasse van de Chr. H.B.S., zulks in verband met het K. B. van 19 Maart 193S. HAZERSWOUDE De Chr. Sckool op het dorp (hoofd de heer B. Offringa) bestaat 70 jaar. Dit feit werd in een feestelijke samenkomst onder zeer groo- te belangstelling van leden der schoolver- eeniging en oud-leerlingen van hier en el ders, met het bestuur en onderwijzend per soneel herdacht. De voorzitter, de heer Y. Bol, sprak een kort openingswoord, waarin gewezen werd op het groote voorrecht door God geschon ken in de School met den Bijbel, die hier ter plaatse reeds 70 jaar heeft ^ogen bestaan. Hierop gaf de heer Bol de leiding voor de zen avond over in handen van den heer Nic. van den Bosch Azn., voorzitter van de feestcommissie, diie een inleidend woord sprak. Het verleden, het heden en de toe komst staan in nauw verband. Wanneer we letten op het verleden, dan zien we hoe onze ouders en voorouders hebben gestreden voor Christelijk Onderwijs en daarvoor veoi heb ben geofferd. Wanneer wij bij het heden on ze aandacht bepalen dan is er groote reden tot blijdschap en dankbaarheid voor de veie zegeuipgen die God ons geeft. Denken we aan de toekomst dan bidden wij dat God ons werk bij den voortduur met Zijn zegen wil bekronen, en dat in verre geslachten onze kinderen gebruik zullen kunnen maken van de School met den Bijbel. Hierop werden door een zangkoor van oud-leerlingen, onder de bekwame leiding van den heer Jac. Cok Szn., een paar num mers ten gehoore gebracht, die keurig wei den uitgevoerd en met een warm applaus werden beloond. In den loop van den avond liet het koor zich nog enkele malen hooren, wat een aangename afwisseling gaf. Het rijk voorziene programma gaf daarop te hooren pen voordracht van de heeren C. de Gelder, D. de Vogel, A. Hasspfras, Jac Hassefras, J. R. van Klaveren, K. J. Matze, tenvijl bij dragen werden gegeven door de heeren A. v. d. Linde, P. de Yogel, W. Slootweg, D. Qualm en J. Jongejan, terwijl „schooljeugd herinneringen" werden opgehaald door en kele oud-leerlingen. Het was reeds middernacht toen de voor zitter een woord van dank bracht aan allen die hadden medegewerkt tot het slagen van dezen avond, waarop het hoofd der school, de heer B. Offringa voorging in dankgebed. CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG De collecte gehouden in deze gemeente voor de Centrale voor Wrkioozenzorg heeft opgebracht de som van f 91.70. HILLEGOM POSTDIENST OP HEMELVAARTSDAG De postdienst is op Hemelvaartsdag ge regeld als op gewone Zondagen. Er is dus van 8 tot 9 uur gelegenheid om correspon dentie af te halen, j VUURWAPENWET De bijzondere machtigingen welke ver lengd zijn. kunnen door de belanghebben den, tussch^n 7 en 8 uur des namiddags, aan het Politiebureau worden afgehaald. BLOEMBOLLENBEITRS In verband met Hemelvaartsdag zal da beurs op Woensdag gehouden worden op de gewone uren, IETS VAN U BIJ? Aanwezig op het politie-bureau en aldaar te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en 8 uur de navolgende als gevonden aange geven voorwerpen: zak inh. gereedschap, huissleutel, verschillende rijw. belasting- merken, groene alpinomuts, klein porte- monnaitje met knip, bruine regenjas, defec te vulpenhouder. Ook aan verschillende particuliere adressen zijn gevonden voor werpen te bevragen. Radiodistributiebedrijl Gemeentelijk 10.50 Radio PTT N., 11.20 Parüs R„ 12.36 I VI., 2.20 Keulen. 3.20 Droitwich, 3.55 RadlCI PTT N., 4.20 Keulen. 5.20 Brussel VI., 6.50 Keu len, 7.2 0 Brussel VI., 7.50 Keulen, 8.30 Brussel VI., 8 50 Keulen, 9.20 Motala ol dlv.. 9.55 Brus» >1 VI.. 11.2-0 Boedapest of dlv. Programma 4: 8— Brussel VL. 9.20 Parüi Re 30 Radio PTT N., 10.35 Linden R-, 12.2u Driite ..uch, 2.20 onden R-, 4.20 Droitwich, 4.50 Londen R.. 5.20 Droitwich. 6.40 Londen R., 7.20 Droit* WOENSDAG 17 MEI Programma 3: 8.— Keulen, 1020 Parüs R., 10.40 Radio PTT N„ 12.20 Brussel Fr., 1.20 Brussel VI., 2.20 Keulen, 3.20 Droiwioh. 3.40 Parüs R-, 4.20 Keulen, 5.20 Brussel Fr., 6.60 Brussel Vl.« 7.05 Brussel Fr., 7.20 Brussel VI., 7.50 Keulen, 8.35 Brussel Fr., 8.50 Keulen, 10.20 Parüs Radio. Programma 4: 8.Bruasel VI. 9,20 GRD of v., 10.35 Londen R-, 12.10 Droltwdoh, 1.20 Lon den R. 1.35 Parüs R.. 2.20 Londen R.. 4.20 Droit •lch. 6.35 Parüs R., 7.Droitwich. 8.05 Londen 8!35 Droitwich, 10.20 Brussel VI., 10.30 Droit Agenda Zaterdag 20 Mei. 't Schuttershof, 7.30 uur. Voordrachtsoefening leerlingen Leidsch Mu» ziek-lyceum. De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 13 tot en met Woensdag 17 Mei a.s. waargenomen door da apotheken: Tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, tclef. 1060 en Du Croix, Rapen burg p, teief. 807. Van Donderdag 18 Mei (Hemelvaartsdag)' tot en met Vrijdag 19 Mei a.s. nemen waar de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85 en apoth. Boekwijt, Breestraat 74, telef. 552. Rijniandsch Borgstellingsfonds voor den Middenstand Derde Jaarvergadering In een één dezer dagen onder leiding van den heer D. ten Cate Brouwer gehou den jaarvergadering van de Stichting Rijn iandsch Borgstellingsfonds heeft de dis trictscommissaris de heer P. A. van Agge- len, Directeur van de Gemeentelijke Hulp bank te Leiden, het jaarverslag uitgebracht. Aan dit verslag is het volgende ontleend. In het verslagjaar heeft het fonds weder om in een groote behoefte voorzien. Dank zij het fonds hebben vele nijvere midden standers zich kunnen handhaven. Bij de beslissingen omtrent aanvragen wordt uitgegaan van de grondgedachte, dat bij elke hulpverleening het constructief element voorop moet staan en dat de hulp economisch verantwoord moet zijn. Het opdiepen van dit constructief element en het scheppen van de sfeer, waarin dit kan gedijen en profijt kan opleveren is niet altijd even gemakkelijk. Voor alles moet blijken, de besliste wil en energie van den aanvrager om zijn zaak weer uit het moe ras te halen en hij moet een open oog krij gen voor de moeilijkheden en de mogelijk heden van zijn bedrijf. Wanneer dat funda ment eenmaal is gelegd en een voldoende grond aanwezig is om te veronderstellen dath et blijvend en sterk genoeg zal zijn om komende beproevingen te doorstaan, komt, wanneer dat noodig is, als tweede voorname factor het credietwaardig maken der zaak. Daarvoor is vaak een ingrijpende saneering en schuldbemiddeling noodig. Wanneer verder op grond hunner persoon lijke kwaliteiten en omstandigheden ver wacht kan worden dat aanvragers in staat en bereid zijn de aan te gane leening naar behooren terug te betalen, wordt een gun stige beslissing genomen. Het werkterrein van de Stichting omval het ambtsgebied van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland le Lei den. Aangesloten zijn de volgende gemeenten: Ter Aar, Alfen a. d. Rijn, Hazerswoude, Kat wijk, Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Lei- muiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Rijnsaterwoude, Sassemheim, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Woubrugge en Zoe- terwoude. Behandeld werden 18S (v.j. 171) schrifte lijke aanvragen. Hierbij kwamen 12 nanvra gen welke aan het eind van het vorig ver slagjaar nog in onderzoek waren 78 of 38 pet. (v.j. 80 of 44 pet.) van de aanvragen werden afgewezen, a. wegens niet-crodiet- waardigheid, d.w.z. omdat van deze aanvra gers niet kon worden verwacht, dat zij op grond hunner persoonlijke kwaliteiten cn omstandigheden in staat en bereid zouden zijn de aan te gane leeningen naar behooren terug te betalen, b. wegens onmogelijkheid om de zaak te saneeren en c. omdat de zaak niet levensvatbaar was. Aan het eind van hr-t verslagjaar waren 15 aanvragen nog in onderzoek, 9 aanvragen werden ingetrokken, terwijl in 21 gevallen uitsluitend saneering en schuldbemiddeling werd verleend em twee gevallen naar het Leidsch Borgstellingslonda werden verwe zen. Bij de behandelde aanvragen zijn niet be grepen aanvragen, waar-van bij liet eerste onderhoud al dadelijk bleek, dat liet londs geen hulp kon bieden, omdat het ging om de oprichting van een zaak, aanvrager hulp noodig had voor een oonsumpt.el doel ol dat de zaak eerst kort te voren was gevestigd. ingewilligd werden 75 (v.j. bi)) aanvragen voor een geldleening tot een lotual bedrag van f 184Uj.iv.j. 1 11715.oi gemiddeld per aanvraag I 245.(v.j. i 199.—). Aan liet eind van het verslagjaar stonden uit 74 (v.j. 69) gevallen tot een gezamenlijk bedrag van f 11389.19 (v.j. f 8309.89;. Het aantaj allossingen bedroeg 2224. Het gemid deld bedrag per aflossing f 0.90. Hei geuud- dcild bedrag der op 31 December 1938 nog uitstaande borgstellingen bedroeg f 151.— (v.j. t 121.-.). Degenen aan wie een borgstelling is ver leend, voldoen over het algemeen behoorlijk aan hun verplichtingen. Het verlies op borgstellingen bedroeg slechts f 540.86 of 3 pet. Deze zeer gunstige resultaten zijn mede te danken aan de goede en nauwe samen werking nyjt de credietvvrleenende instel ling, de Gemeentelijke Hulpbank te Leiden. De risico's worden mede veiminderd door dat in een aantal gevallen zekerheid kon worden verstrekt door cessie van huur, van vorderingen, overdracht van levensverzeke ringspolis, van machines, medeborg van fa milieleden etnz. Zooals hiervoren bij de behandeling van aanvragen is opgemerkt, is een belangrijke factor der hulpverleening het credietwaardig maken der zaak. Hiertoe wordt overgegaan, wanneer na on dtrzoek blijkt dat het financieel evenwicht in de exploitatierekening verbroken is. Er moet dan een constructief plan worden ge maakt, waarbij het verleden, het heden en de toekompt van de zaak ctrnstig onder ue oogen moet worden genomen. Het spreekt vanzelf dat hierbij niet volgens een vast schab loon kan worden te werk gegaan, maar dat elk geval om afzonderlijke behan deling vraagt. Wanneer blijkt dat met een a cc oord tegen finale kwijting de belan gen van debiteur en crediteuren het beste zijn gediend, wordt daartoe een vertrouwe lijk rondschrijven aan crediteuren gericht. Ook dit werk vereischt veel overleg. Eerst wanneer alle crediteuren met het aangebo den accoord genoegen nomen wordt tot uit- keering overgegaan. Ook werd schuldbemiddeling verleend door het treffen \an regelingen met 9chuldeischers, waarhij de daartoe pe riodiek door den debiteur uit zijn inkomsten af te dragen middelen geleidelijk en ponds pondsgewijze worden voldaan. Deze schuld bemiddelingen verdienen, voor zoover dat mogelijk is, de voorkeur hoven het treffen van een accoord, omdat op deze wijze aan crediteuren na verloop van tijd 100 pet. van hus vorderingen kan worden uitgekeerd. Verlaging kon in een aantal gevallen worden verkre gen door vermindering van hypotheekrente, van aflossing van schulden, verlaging van huur enz. In totaal werd voor een bedrag van f 222.337.gesaneerd en bemiddeld. Voor schuldbemiddeling werd in 190 pos ten een totaal van f 7362.43 ontvangen voor uitkeering aan crediteuren. De geïnde be dragen werden veelal getlijk ontvangen met de aflossing op de leening waarvoor het fonds borg staat. Hot totaal bedrag dat op deze wijze aan schuldregelingen loopt, be draagt f 12.265.79. Dank zij onze bemoeiing werd een bedrag van f 7690.door derden beschikbaar ge steld voor het credietwaardig maken van „de zaak" waarbij vooral van familieleden van aanvragers veel medewerking werd ondervonden. 't Eigen kapitaal bedraagt f2767-1.99. Van de 21 aangesloten gemeenten werd bo vendien bij de oprichting in totaal aan rente looze leeningen f 18193.50 verkregen. De inkomsten van het fonds worden ver kregen door rente van effecten, giften, bij dragen van m'iddenstandsvereenigingen en subsidie van de Kamer van Koophandel Fabrieken voor Rijnland. Leden van middenstandsvereenigingeri, waaraan de vereeniging een jaarlijksche bij drage verkent, zijn vrijgesteld van vraagko&ten. Vajj de aangesloten gemeenten worden geen jaarlijksche bijdragen gevraagd. Het fonds is niet bij de Riiksregel'pg aasgesloUn en ontvangt derhalve uit dien hoofde geen bijdragen in de verliezen op borgstellingen en vergoeding voor administratiekosten. De reikening en verantwoording van den penningmeester den heer G. R. D. Cromme- lin in ontvangsten en uitgaven tot een be drag vam f 2784.19 en de balan9 met een eindcijfer van f 47401.08 werden nagezien door de heeren A. A. C M. van lersel en II. J. J. A. Smeets. Alles werd in volmaakte orde bevonden; de penningmeester werd ge dechargeerd. Het is verheugend te kunnen constateeren dat velen do hun geboden hulp ten volle waardeeren. Zij uiten dit in stipte nakoming van hunne verplichtingen, waardoor getrof fen regelingen regelmatig kunnen worden afgctvikkeld. Dit werkt er toe mede, dat ook crediteuren de bemiddeling van het fonds voor het treffen van schuldregelingen in toenemende mate op prijs zijn gaan stelten en dat ook van die zijde veel medewerking wordt ondervonden. Handeldrijvende en industrieele midden standers, wonende in de bij het fonds aan gesloten gemeenten, kunnen een aanvraag voor een borgstelling of hulp in den vorm van bemiddeling, voorlichting, saneering, enz. schriftelijk indienen bij den districts commissaris, Nieuwsteeg No. 6 te Leiden. Zij ontvangen dan een oproep om hun aan gelegenheden me-t den districtscommissaris te komen bespreken en hun aanvragen der toe te lichten. Tenslotte brengt het verslag een woord van bijzonderen dank aan hen, die het Be stuur met raad en daad hebben terzijde ge staan. A. N. P. NIEUWS ZONDAGAVOND! Doodelijk Ongeval; Ernstig Anto-onu'tak Ongeveer 190.000 ongevallen per Jaar treft jaarlijks ruim 2 van de bevolking. Veel meer ongevallen dan branden. VERZEKERT blijvende INVALIDITEIT en LOONDERVING. Premie nlterst billijk TH. C. VRIESENDORP WASSENAAR - MIDDELWEG 8 ALLE ASSURANTIËN Teleioon 710353 Postgiro 62407 (Reel) KATWIJK AAN ZEE UITVOERING HALLELUJAH'S JEUGDKOOR Dat de jaarlijksche uitvoering van boven» genoemd Jeugdkoor op hoogen prijs wordt gesteld, moge weer (hieruit blijken, dat voor, deze uitvoering weer veel belangstelling be stond. De heer J. Walbeda, die de alge» ne leiding voor dezen avond had, heette alle aanwezigen welkom, inzonderheid het Koor en den heer P. de Rook. Voor de pauze werden enkele iviroolijke lie» deren ten gehoore gebracht. Het doet altijd weer frisch aan wanneer men uit jonge kinderkeelen het lied hoort kilinken. Enkele liederen werden afgewisseld met solo-zang door Neeltje v. d. Plas. Het hoogtepunt van dezen avond was wel de opvoering van het gecostumeerd zang spel „De Herftet". De heer De Rook heeft met de opivoering van dit mooie zangspeL een goede kóus gedaan. Jammer is, dat cr zoo weinig van dergelijke zangspelen ge» schreven worden. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat er flink is gerepeteerd. Namens de aanwezi ge militairen werd bij monde van den heen; A. v. Egmond dank gebracht voor de uitnoo» diging. Aan mevr. Spaargaren-de Roode wen» den bloemen aangeboden. Het was een g©t notrvolle avond. I AANGEHOUDEN Alhier is een autobestuurder aangelhou» den die in IJmuiden een kind had aangere» den, waardoor het werd verwond. De be» stuurder bleek te zijn F. W. J. uit Den Haag* GESLAAGD Voor het examen Radio-telegrafist slaag» den onze plaatsgenooten Arie Ouwehand Jan van Duijn. LEIMUIDEN BEGRAFENIS H. C. DE RIJK Op de algemeene begraafplaats alhier werd ter ruste gelegd het stoffelijk overschot van den heer H. C. de Rijk. Dei heer de Riik, die 85 jaar geworden is, heeft 84 jaar te Leimuiden gewoond. Het laatste jaar van zijn leven woonde hij in bij een zoon te Alphen a. d. Rijn. Hij was in deze gemeente op kerkelijk en openbaar terrein een vooraanstaand per» soon. Van 1887 tot 1892 was hij notabel der Ned. Ilerv. Kerk, vanaf 1892 tot 1920 was hij presidenit-kerkvoogd. In 1899 werd hij lid van den Raad der gemeente, welke functifi hij tot 1917 bleef bekleeden. Van de Bouw» vereeniging „Gemeentebelang" was de heer de Rijk vanaf de oprichting jn 1914 bestuurs lid, vanaf 1920 tot 1931 (toen hij uit het be stuur trad) voorzitter. Onder zijn bestuur kwam de uitbreiding der woningen aan dei» Oosterweg tot stand. Het was d& wensch van den overledene om te worden begraven in. de gemeente die hem lief geworden was en waar hij op allerlei gebied werkzaam was geweest. Onder de belangstellenden zagen wij op de begraafplaats den tegenwoordigen' president-kerkvoogd der Ned. Herv. Gom., den heer M. Witvliet en enkele leden van 't college van notabelen dier gemeente, den' gemecnte-secretans van de Bouwvereenigijig den heer J. W. de Rei). De heer Dekker, Evangelist te Alphen a. d. Rijn, sprak woor den van troost tot de weduwe en de familie. LEDENVERGADERING Onder leiding van den heer d e J o n g, gymnastiekleeraar te Alphen a. d. Rijn, had de eerste ledenvergadering plaats van do gymnast;ekvere-:niging „Kwiek" alhier. Het Reglement werd met algemeene stem men vastgesteld. Medegedeeld werd, dat het aantal deelnemers aan de lessen oj> de di verse uren reeds tot boven 100 is gestegen. Tot directeur werd benoemd de lieer da Jong, gymnastiekleeraar te Alfen a. d. Rijn. Tot leden van het bestuur werden gekozen: J. W. de Ren, voorzitter; mevr. van Rijn- Kroon, secretaresse; mej. M. Witvliet, penn.- resse; mevr. cte Graaf—van Doorn, mej. C* Bernard, P. Horrée en C. de Graaf. De heer J. A. Bakhuizen, burgemeester der gemeente aanvaardde het beschermheer schap en Dr. Stapense-a, verklaarde zich be reid als med. adviseur der vereeniging op te treden. De heer de Ren nam ten slotte het woord en zeide dat deze vereeniging werkelijk voorziet in een behoefte. Hij dankte den di recteur en allen die tot de oprichting had den medegewerkt en sprak de hoop uit dat Leimuiden zich nog jaren lang zou mogen

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6