qehn*^ SUNLIGHT ZEEP DINSDAG 16 MEI 1939 EERSTE BEAD PAG. a RONDBLIK VAN DEN HOND OF DE KAT De wijziging van de Europeesche politiek sincis München heeft ons werelddeel voor merkwaardige consekwenties gesteld. Voor dien maskeerde het Duitsche streven naar gebieds- en machtsuitbreiding zich als een tendenz tot herstel van wat men het onrecht van Versailles noemde, zij het ook dat men daarin tevens Oostenrijk betrok cn enkele gebieden, welke voorheen tot het rijksgebied van dezen modernen rompstaat hadden be hoord. Van München ging de verwachting uit, dat er een nieuw tijdperk aanstaande was, waarin de toonaangevende Europee sche mogendheden tot elkander als vrien den en gelijken zouden spreken, met terzijde stelling van oude grieven en achterdocht. De basis voor nauwe samenwerking, zoo meende men. was aldaar gelegd, zij het ook ten koste van den Tsjechoslowaakschen staat, welke daarvoor omstreeks een derde deel van zijn territoir had moeten offeren. Helaas, na de beruchte September-crisis volgden de gebeurtenissen van de Maart- maan d. Het Duitsche nationaal-socialisme wierp het masker af of veranderde van po litieke doelstelling, eerst later onderzoek zal zulks kunnen vaststellen, en richtte zijn actie niet langer louter op de éénma- king van het ..Deutschtum", doch koppelde daaraan vast het geheel andere principe van het „Lebensraum". Met andere woor den, om het Duitsche grondgebied af te ron den, zoowel in economischen als 6t.rategi- schen zin, bracht het de verkaveling van het overgeschoten deel yan de Tsjedhoslo- waaksche republiek tot stand, welke in haar samenstellende onderdeden ontbonden werd. De Karpatho-Oekraine werd overge laten aan de ambities van Polen en Honga rije; Slowakije verkreeg een soort van los- vaste zelfstandigheid, en Bohemen en Mo- ravië, de oer-echte Tsjechische woongebie den, zagen zich aan het Derde Rijk gesubor dineerd als protectoraat Door deze eigen willige machtsdaden werd als het ware een strategisch rookgordijn vaneengereten, en zag men daarachter het ware gelaat van het Duitsche nationaal-socialisme, hetwelk de trekken vertoont van een vastberaden stre ven naar Duitsche hegemonie. Italië Duitschlands asgenoot bleef ook thans zijn partner trouw door dik en dim, en volgde spoedig met een overeenkomstige manoeu vre, welke in de stille week van Paschen een eindstreep trok onder de Albaneesche onafhankelijkheid. In Londen noch Parijs heeft men zich sindsdien ook maar een oogenhlik rust kun nen gunnen. Reeds te groot was de voor sprong, welke de spilgenooten zich voor hun overrompelings- en uitdagingspolitiek had den weten te verschaffen. Tegen den senden Duitsdh-Italiaanschen vloed diende tot eiken prijs een dam te worden opgewor pen, wilde men niet het Europeesch even wicht zien kenteren, en daarmede tevens het onschatbare goed van vrede en vrijheid teloor zien gaan. Tegenover de dictators- macht moest een collectieve kracht worden opgebracht, groot genoeg om de voorloopig aan Polen, Griekenland' en Roemenië strekte veiligheidsgaranties doeltreffend te onderschragen. Met andere woorden, Sovjet- Rusland, hetwelk sedert Runcimans en Chamberlains politieke optreden in isole ment was geraakt, moest wederom in het Europeesche samenspel worden getrokken, want slechts op deze wijze kon de anti- agressie-coalitie, die nog in haar wordings- stadium verkeerde, ten volle worden afge- Mcn weet, hoe stroef de onderhandelingen tusschen Londen en Moskou zijn verloopen. Een Litwinof, sinds jaren Ruslands groote man voor de buitenlandsche politiek, heeft er zelfs zijn demissie aan te danken. Wat ii de oorzaak, dat men in het Foreign Office zijn coalitie-doeleinden niet voorspoediger tot voltooiing heeft kunnen brengen? Kort samengevat zou men het zoo kunnen karak- teriseeren: ziet men in Landen het agres sieve nationaal-socialisme en fascisme voor den duivel aan, wij spreken natuurlijk figuurlijk, zoo beseft men toch zeer wel, dat hulp van Rusland daartegen betrekken dreigt neer te komen op het bestrijden van dezen duivel met behulp van Beëlzebub. Vandaar dat in Engeland het streven voor zit, Ruslands medezeggenschap in deze aan gelegenheid tot het strikt noodzakelijke te beperken; de draden, welke de coalitie be- heerschcn, dienen daarom in vertrouwde Engelsche handen te blijven. Want ten slotte zijn een nationaal-socialisme, hetwelk door wapendreiging aan de overige wereld' zijn wil wenscht op te leggen, en een com munisme, hetwelk in wezen hetzelfde be oogt, al volgt men den weg van ondergra ving van het gezag door ondergrondsche agitatie, precies even onwenschelijk. Het zou zijn: gebeten worden van den hond of van de kat De vraag, waarom in onze dagen HET RUSSISCHE ANTWOORD GEREED Britsche tegenvoorstellen zouden onbevredigend heeten Moskou wil anti-agressie'front op breed ere basis Vraag en antwoord in het Britsche Lagerhuis Naar nit Moskou wordt gemeld, heeft Molotof den Britschen ambassadeur het antwoord der Russische regeering op de Britsche tegenvoorstellen overhandigd. Dit antwoord is gister naar Londen overgebracht De juiste inhoud is niet bekend geworden, doch men veronder stelt, dat Moskou er de voorkeur aan geeft vast te houden aan een anti-agres- slefront op breede basis. In het ant woord van Moskou op de Britsche voor stellen zou worden verklaard, dat deze onbevredigend zijn, daar zij niet ver genoeg gaan. In het antwoord zou verder uiteengezet worden, dat de voorstellen het sovjetgebied zelfs niet indirect garandeeren en boven dien een breede kloof laten tusschen Polen en Finland, waar de randstaten niet worden gedekt. Met de mogelijkheid van een rechtstreek- sdhen aanval op sovjetgebied is geen reke ning gehouden. In het antwoord der sovjet-unie wordt daarom, naar men verklaart, aangedrongen op een pact van wederzijdschen bijstand, dat zoowel directe als indirecte aanvallen zal dekken, niet slechts op de gebieden van de gegarandeerde staten, doch ook op die van de verdragspartijen. Vraag en antwoord in het Lagerhuis In antwoord op een vraag van het lid der Engelsche labourpartij Cocks in het Lagerhuis, of in geval Rusland in oorlog worden gewikkeld door het verdedigen Estland. Letland of Litauen tegen een aanval Engeland verplicht was de sovjet unie te hulp te komen, zei Butler, dat de re geering geen verplichtingen op zich heeft gei.omen ten aanzien "an genoemde staten, behalve de verplichtingen, welke voort vloeien uit hun lidmaatschap van den Vol kenbond. Op de vraag, of Je regeering deze lacune in het vredesfront aan wil vullen, ant woordde Butler, dat al deze zaken bespro ken zullen worden. Op de vraag van den conservatieven af gevaardigde in het Lagerhuis B o o t h b y, of de regeeringen van Polen en Roemenië formeel bezwaar hadden gemaakt tegen het sluiten van een verdrag van wederkeerigen bijstand tusschen Engeland en de sovjet unie antwoordde Ohamberlain, dat het niet behoorlijk zou zijn de meening. welke de ministers van buitenlandsche zaken van Polen en Roemenië tijdens hun bezoek aan Londen te kennen hebben gegeven, te ont hullen, temeer daar Potemikin bij zijn be zoek aan Boekarest en Warschau in de ge legenheid is geweest van gedachten te wis selen met de regeeringen van Roemenië en Polen. In antwoord op een vraag inzake de be richten over de stappen van het Vatikaan tot het behoud van den vrede in Europa zei Butler, dat Z.H. de Paus geen formeele voorstellen heeft ingediend. Op de vraag of de regeering in contact was met het Vatikaan inzake deze voorstel len, zeide Butler, dat hij belang stelde in iedere mededeeling van den Heiligen Stoel, dodh deze heeft geen mededeelingen gedaan. De Britsch-Turksche overeenkomst Volgens berichten uit betrouwbare bron zou Von Papen binnenkort uit Ankara naar Berlijn teruggeroepen worden om rapport uit te brengen over de sluiting van het Engelsah-Turksche verdrag dat de Duitsche regeering in hooge mate verontrust heeft. Het is aldus deze inlichtingen te verwachten, dat Duitschland een, zij het weinig scherpen tegenmaatregel zal nemen. De vorm, waarin dit zal geschieden is nog niet precies bekend. Sommigen zeggen, dat als uiterste maatregel Duitsch'and de diplo matieke betrekkingen met Engeland en Turkije zou verbreken. In ieder geval kan verwacht worden, dat Duitschland in de eerstkomende weken sen verklaring zal afleggen, die rechtstreeks tegen die landen gericht zou zijn, die zioh scharen achter de politiek van Engeland de z.g. „omsingelingspolitiek". DE REIS VAN HET BRITSCHE KONINGSPAAR „Empress of Australia" vaart thans op volle kracht Woensdag te Quebec Gistermiddag om 2 uur naderde do „Em press of Autralia" in stralenden zonneschijn Saint Pierre en Miquelon, eerder dan ver wacht werd. Om drie uur werd van den kruiser „Southampton" een kntapultvlicg- tuig opgelaten om den toestand van het ijs i de St. Lawrence-rivier te verkennen. Aangezien de weersomstandigheden gun stig zijn, vaart het schip thans 19 knoopen, de grootste snelheid, waarmede gedurende dezen overtocht werd gevaren. Uit Ottawa wordt gemeld, dat de minis ter-president in het Canadcesche parlement heeft aangekondigd, dat de koning en de ko- ingin Woensdag a s. te half elf (plaatselij- ken tijd) te Quebec aan land zulien gaan. Behalve de verkorting in het verblijf te Ottawa, zal het programma niet gewijzigd worden. Op last van kardinaal Villeneuve, aarts bisschop van Quebec, zullen in de kuststre ken langs de St. l.awrencerivier de klokken van alle kerken geluid worden, als Woens dag de „Empress of Australië" met het Britsche koningspaar de rivier opstoomt alles draait is dedhalve deze: zal Engeland erin slagen, zich tegen den kwaden dag van Rusland steun te verzekeren, zonder dat deze hulp tenslotte voor Christelijk Europa noodlottig wordt? Duitschland heeft zich steeds, sinds 1933, erop beroemd, ons werelddeel te hebben be hoed voor het gevaar van de Moekousdhe terreur; dezelfde Duitsche politiek echter zal, zoo Engeland en "Frankrijk niet ook verder groote behoedzaamheid betrachten, oorzaak kunnen worden, dat de Moskovi- tischo invloed nog verder onze samenleving zal gaan doordringen. Nieuwe rede van Mussolini Tot arbeiders te Turijn Mussolini heeft gister bij de ingebruikne ming van een nieuwe fabriek voor 50.000 arbeiders een toespraak gehouden, waarin hij er aan herinnerde, dat Italië sinds eeni- gen tijd is overgegaan tot een politiek, wel ke hij de politiek van den motor noemde. De verkeersbelasting is afgeschaft. Deze poli tiek zou zijn voortgezet indien de interna tionale toestand dat zou hebben veroorloofd. Met betrekking tot dezen toestand verklaar de hij gi6ter tot de bevolking van Turijn met de grootste duidelijkheid te hebben sproken door oonieuw d*m wensch n vrede van Italië te bevestigen, doch met het geven van de waarschuwing, dat zekere vraagstukken moeten worden opgelost aleer zij chronisch worden. Hij besloot met opnieuw de bevestiging te geven van den wil van het fascistische re giem steeds al het mogelijke te doen voor het welzijn en de welvaart der arbeiders. De zitting van den Volkenbond Een schrijven van Koning Zog Koning Zog heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een schrijven doen toe komen, waarin hij protesteert tegen de ge welddadigheden, die door Italië gepleegd zijn tegen Albanië. Hij verklaart zich al zijn rechten voor te behouden. Het doel van de mededeeling van koning Zog is niet den Volkenbondsraad zich te doen bezig houden met de Albaneesche gebeurtenissen, nooh een bespreking daarover uit te lokken op de bijeenkomst van 22 Mei. maar in ieder geval te herinneren aan de overtredingen, die je gens Albanië in het internationale reoht zijn gepleegd. De neef van koning Zog, prins Hoessein, heeft het document aan di n Volkenbord overhandigd en er de draagwijdte van ver duidelijkt Het is waarschijnlijk dat de secretaris van den Volkenbond het docu ment ter informatie ter kennis zal brengen van de staten, die lid zijn van den Volkou- bond, voor de bijeenkomst van 22 Mei. De wrijving tusschen Duitschland en Polen Anti-Duitsche incidenten te Tomaschow Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat zich te Tomaschow, een 40 K.M. ten oos ten van Lodz gelegen stad, waar ongeveer duizend Duitsche families wonen, Zaterdag Zondag ernstige anti-Di^tsche uitspattin gen hebben voorgedaan, in den loop waar van de zaken en particuliere woningen van de Duitschers op enkele uitzonderingen na vernield en ontelbare Duitschers door slagen gewond zijn. Voorzoover men tot dusver heeft kunnen vaststellen aldus het D.N. zijn twee personen, vader en zoon, aan de gevolgen der hun toegebrachte wonden overleden. Het aantal der overige zwaarge wonden kon nog niet worden vastgesteld. De overwinningsparade van Franco Britsch ambassadeur aanwezig De overwinningsparade van Franco te Mardrid zal as. Vrijdag worden gehouden. In geheel Spanje maakt men zioh gereed de feesten met grooten luister te vieren. Aan de parade te Madrid zullen meer dan 100.000 man deelnemen. In het Britsche Lagerhuis deelde Butlei mede, dat de Britsche regeering op uitnoodi- ging van de Spaansche regeering heeft aan genomen de overwinningsoarade bij te wo- Butler voegde hieraan toe, van de Italiaansohe regeering mededeeling te hebben ontvangen, dat de Italiaansche troepen na de parade Spanje zullen ver- Vijfjarenplan in Chili Voor herstel van aardbevingsschade Chili, dat in Januari jl. door een reeks aardbevingen geteisterd is, welke tiendui zenden menschen heeft gedood en gewond, nog veel meer menschen dakloos heeft ge maakt, en voor millioenen schade heeft aan gericht, heeft een vijfjarenplan opgesteld om de schade te herstellen. Het zal kosten 2500 millioen pesos, een bedrag dat tweemaal de nationale begrooting vertegenwoordigt. Tachtig procent van het benoodigde bedrag zal door een buitenland sche leening worden verkregen. President Pedro Aguirre vertrouwt dat deze leening zal slagen. Als een der mogelijke bronnen daartoe worden de Vereenigde Staten ge noemd. De minister van financiën, Roberto Wachholtz, zou zich aan het hoofd eener speciale missie naar de Ver. Staten begeven. Na den Spaanschen burgeroorlog Duitsche wet ingetrokken In de Duitsche staatscourant is een de creet gepubliceerd, waarbij de wet van 20 Februari 1937 wordt herroepen. Deze wet verbood Duitschers deel te nemen aan den Spaanschen burgeroorlog. Een ander decreet verbiedt Duitschers Spanje te bezoeken, zoo zij niet over een bij zander visum beschikken. Ciano naar Berlijn Volgens een bericht uit Berlijn zou het be zoek van Ciano aan Berlijn voor de onder- teekening der Italiaan6ch-Duitsche over< komst zijn bepaald op 25, 26 en 27 Mei. GEMENGD NIEUWS Noodlandingen van Duitsche militaire vliegtuigen RENKUM, 16 Mei. Gistermorgen om on geveer elf uur heeft een Duitsch militair vliegtuig, bestuurd door een onderofficier- leerlingvlieger uit Stuttgart, wegens gebrek aan benzine een noodlanding gemaakt op een roggeveld in de gemeente Renkum. Deze landing verliep vlot, zoodat het vlieg tuig niet beschadigd werd. Het is onder be waking van de politie gesteld. De bestuur der is door den commissaris van politie te Oosterbeek aan een verhoor onderworpen. Hij verklaarde verdwaald te zijn, tenge volge waarvan zijn brandstof was opge raakt. In afwachting van het nader onder zoek moet hij voorloopig te Oosterbeek blij- Ook te Leeuwarden een Duitsch vliegtuig gedaald LEEUWARDEN, 16 Mei. Een Duitsche sergeant leerling-vlieger, die met een mili tair vliegtuig op weg was van Stuttgart naar Wilhelmshafen heeft gistermiddag om half twee op het vliegveld alhier een goed uitgevoerde noodlanding gemaakt. De vlie ger deelde mede, dat hij tengevolge van onweersbui uit den koers was geraakt wegens gebrek aan benzine op het dichtst bijzijnde vliegveld was gedaald. In afwach ting van de beslissing der militaire autori teiten is de bestuurder naar het politie- (Reel.) Ibureau te Leeuwarden overgebracht Gevaarlijke toestand, die onhoudbaar is Plafondinstortingen in de Rijks H.B.S. te Sneek SNEEK, 16 Mei. Zaterdagochtend en -mid dag zijn in een der lokalen van de Rijks- H.B.S. te Sneek gedeelten van het plafond beneden gestort. Dien ochtend hadden de leerlingen vrijaf, in verband met een leeraarsvergadering te Leeuwarden, zoodat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. Reeds vijf keer is iets dergelijks gebeurd, laar het zich Iaat aanzien, is gevaar voor herhaling te duchten. De directeur van de school heeft den in specteur van het M.O., die op de vergade ring te Leeuwarden aanwezig was, hiervan in kennis gesteld en de justitie gewaar schuwd. Vele ouders hebben te kennen ge geven, dat zij het onder deze omstandig heden niet verantwoord achten hun kinde naar school te zenden. In verband hier mede heeft de commissie van toezicht op het M.O. het volgende telegram aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen gezonden: „In de Rijks-H.B.S. te Sneek zijn plafond instortingen voorgekomen. Achten den te- genwoordigen toestand onhoudbaar. Ver zoeken direct vorloopige maatregelen te nemen en bespoediging van den nieuw- De noodlottige brand te Haarlem Moord met voorbedachten rade? HAARLEM, 16 Mei. De politie heeft gis teren den gearresteerden verzekeringsagent V. opnieuw aan een streng verhoor onder worpen Hoewel hij volhoudt, den heer De la C-hambre in een opwelling van drift ge slagen te hebben, krijgt de recherche steeds meer de overtuiging, dat V. zich schuldig heeft gemaakt aan moord met voorbedach ten rade, gevolgd door brandstichting. Er is astgesteld, dat V„ voor hij zich Donderdag avond naar de woning van zijn collega in de Hertzogstraat Legaf, in een uur tijds zeven glazen bier heeft gedronken. Voorts heeft hij Vrijdagmorgen aan den inspecteur der verzekeringsmaatschappij, bij welke hij in dienst is, veel meer geld afgedragen dan gewoonlijk. Hij verkeerde voortdurend in geldgebrek en men meent dan ook te weten dat roof het motief voor het misdrijf is ge- Bij zijn arrestatie had V. een belangrijk bedrag aan geld zij zich. De sectie op het lijk van De la Chambre heeft eveneens het vermoeden versterkt, dat V. met voorbe dachten rade zijn collega hoeft vermoord, Hamer, waarmede misdrijf gepleegd werd, gevonden HAARLEM, 16 Mei. Het staat thans vrij wel vast, dat de gearresteerde verzekerings agent V. zijn collega met voorbedachten rade heeft vermoord. Bij een huiszoeking heeft de recherche nl. een hamer gevonden, waar mee de heer de la Chambre moet zijn neer geslagen. Dit is door den deskundige, Dr Hulst, met zekerheid vastgesteld. Aan de verklaring van V., dat hij opwelling van drift heeft gehandeld, wordt dan ook geen geloof meer geschonken. Uit de omstandigheid, dat hij den hamer bij zich heeft gestoken, tofen hij Donderdag avond naar de woning van de la Chambre ging, blijkt, dat hij te voren reeds misdadige plannen koesterde. Niettegenstaande deze bezwarende aanwij zingen blijft V. ontkennen zich aan moord te hebben schuldig gemaakt. EDE, 16 Mei. Gistéren reed de heer Nijhuis uit Bennekom met een tweewieligen hitten- wagen ter hoogte van Hoekelum in de rich ting Bennekom, toen een vrachtauto van de firma van Silfhout hem wilde passeeren. Op dit oogenblik reed op de tramrails welke alleen nog voor goederenvervoer gebezigd wordt, een locomotor in dezelfde richting als de twee genoemde voertuigen. De vracht auto, welke vlak langs de rails reed. werd door den locomotor, aan de linkerzijde aan gereden. en tegen den hittenwagen aange drukt. De hittenkar werd vernield, terwijl de heer Nijhuis op den grond geslingerd Met inwendige kneuzingen is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Bennekom vervoerd. WOENSDAG, 17 MEI 1930 HIÏ/VERSUM I. 1875 en 415.5 M. NCR V-U In zending. 6.25»—«.55 Onderwü»lond» T«»r de scheepvaart. S.00 Schriftlezing. meditatie, 8.15 Berichten. Gram.muzlek. (9.30—9.46 u. Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muzlek. 11.15 Zang met pianobegelei ding ;iek. 12.00 Berichten. 12.15 ich Salonorkest en gram.muzlek. k 2.15 Arnhems strijkkwartet muziek. 3.30 Gram.muzlek. 3.45 Chr. liederen-uurtje. 4.45 Gram.muzeik. 4.60 uur; Felicitaties. 5.05 Voor de Jeugd. 6.50 Gram, muziek (ca. 6.25 Ber.) 6.25—6.55 Taalles en causerie over het Blnnenaanvarlngsregle- menL 7.00 Ber. 7.15 Causerie „De vakoplei ding in verband met de vestigingswet Kleinbedrijf. 7.30 Gram.muzlek. 7.46 Cau serie ,.De verspreiding van den Bijbel 8.00 Ber. ANP. herhaling SOS-Ber»chten. 8.15 u, Slikkerveer's Christ. Mannenkoor en gram, muziek. 9.00 Causerie „De nieuwe belasting- ontwerpen". 9.30 Apollo-ensemble. 10.00 u« Berichten ANP. actueel halfuur. 10.30 Ver volg concert. (10.4511.00 iziek. 11.50—12.00 Schrlft- VARA. 10.00 ivu. 7.00 VARA, VPRO. 8.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.mu zlek. (ca. 8.16 Ber.) 9.30 Causerie „Onze muziek. 1.15—1.45 VARA-Orkeet. 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.80 Or gelspel. 6.00 Esmeralda. 6.28 Ber. 6.30—7.00 Causerie „Volksgemeenschap". 7.05 VARA. kalender. 7.06 Felicitaties. 7.10 Vocaal con cert 7.30 Bijbel vertellingen. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Ber. ANP. VARA-Varla, 8.20 VARA-Orkest en solist. 9.00 Reportage. 9 30 Gram.muzlek. 10.00 Ber. ANP. 10.10 uur Zang en plano. 10.30 De Ramblers. 11.00-* 12.00 Gram.muzlek. DROITWICH 1500 Hl 12.10 Orgel. 12.26 Repor. tape. 12.40 Orkest. 1.20 Dialoog. 1.35 De Car roll Sisters. 1.55 Zang. 3.10 Orkedt 8.40 uur Radiotooneel. 4 20 Vesper. 5.40 Orkest. 6.40 Wetenschappelijk overzicht. 7.00 Zang. 7.8# :erU 10.15 Band. 11.05 Band. 11.50 Nachtega- Eï'IiEN 456 M: 12.20 Orkest. 1.35 Orkest J.S0 Concert. 4.20 Orkest. 6.30 Blaa/senaemble. 7.10 Zang. 7.35 Concert 8.50 Concert. 10.55 Blaasensemble. 11.40 Orkest. RITSSEI, 322 cn 484 Mi 322 Ml 12.50 en 1.80 Orkest 5.20 Trio. 8.20 Orkest 9.20 Orkest 10.30 Orkest. 4 8 4 M: 6.35 Piano. 7.05 Zang. 8.50 Sympho- nieorkest 9.50 Idem. TOEPASSING CONTROLE OP VETGEHALTE IN MELK 's GRAVENHAGE, 16 Mei. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de verplichte betaling van geleverde melk aan melkleve- ranciers volgens het gewicht in kilogram men en met inachtneming van het vetge halte, met ingang van 1 September 1939 van kracht zal worden. Dit wil zeggen, dat van dien datum af geen steun zal worden uitgekeerd voor melk verwerkt in bedrijven, die zioh aan dit voor schrift onttrekken door b.v. per liter of zon der geregelde nauwkeurige bepaling van het vetgehalte en verrekening daarvan, de melk' te betalen. Aanvankelijk zal de controle op de nale< ving van dit voorschrift slechts worden toe gepast voor fabriekmatig tot boter, kaas en melkproducte verwerkte melk. Het ligt even wel in de bedoeling, binnenkort ook de con- sumptiemek binnen deze maatregel te be trekken. ENSCHEDE, 16 Mei. Te Overdinkel onder de gemeente Losser is door ambtenaren vari de P.T.T., in samenwerking met de Ensche- dé'sche politie ten huize van K., een gehei me zender in beslag genomen, welke dea laatsten tijd des Zondagsmorgens geregeld heeft uitgezonden. Het bleek, dat de zender behoort aan den 22-jarigen J. M., een in Duitschland wonenden Nederlander. I-n ver band met het feit, dat M. buitenslands woont, is hij aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. De zender en ver schillende onöerdeelen zijn in beslag geno- Uh vtfJclillctufe xeepdirfitui ikl tnaxJi „ndmOthik Ufit keiie. ik iJ alleen met leep! EN NOOIT ZEEP VAIM ONBEKENDE HERKOMST De volgende dagen gaat het gelukkig niet zoo slecht als op den eersten. Hij staat bij de madhines, loopt langs de tafels en spreekt met de bazen. „Gaat het goed?" „Wat bedoelt u met goed?" „Met het nieuwe tempo." „U vraagt waarschijnlijk naar den bekenden weg?" „Gedeeltelijk wel." ..Het tempo is nog niet bereikt." ..Kan het bereikt worden?" Schouder ophalen. „Soms"a „Hoe, soms?" „De een zal het kunnen halen en de ander niet." Weer dat zelfde antwoord. Het maakt hem kribbig, want hij voelt zich machteloos. Een mensch is nu eenmaal een mensch. Toch is er verschil. Deze menschen werken nog zelfstan dig. Hier wordt de een niet gehinderd door den ander, zooals aan den band het geval is, zoodra er iets hapert. Hier werkt de ongelijkheid niet zoo belemmerend, omdat de een niet op den ander behoeft te wachten. Hier worden geen half af gewerkte stukken afgeleverd. Maar als het bedrijf nog sterker gemechaniseerd wordt? lederen dag vertoeft hij tweemaal een poos in de fabriek. Voldoende inzicht voor een behoorlijk rapport aan de directie heeft hij nog lang niet. Zoo gaat de week voorbij. Maar 's Maandags wacht hem een verrassing. Met te vreden gezicht vertelt hem de directeur, dat de wekelijksche statistiek over de afgeloopen week een verbetering van het tempo aanwijst. „Ga nog maar een poosje zoo door". Dat geeft lucht. Nu hoeft hij nog niet te piekeren over zijn rapport. Maar vanwaar die verbetering? Zijn aanwezig heid heeft de menschen, zoowel bazen als arbeiders, aangezet tot nauwgezet en regelmatig doorwerken. Aan het eind van de tweede week blijkt de stijging zich in zeer geringe mate te hebben doorgezet, maar de derde toont een vrij belangrijke daling. De inzinking is begonnen. 's Middags wordt Aat in privé geroepen voor bespreking. Deftig in clubfauteuils vormen de heeren een kring, de be langrijkheid van de conferentie waardig. De directeur, de adjunct-d'iTecteur en als derde de tijdelijke P.P. „Heb je de hindernis, waarvoor we bleven steken, kunnen ontdekken?" „Ik geloof het wel, mijnheer." „En?" „Het groote bezwaar lijkt mij, dat de menschen verschil lend zij/n. Niet gelijkwaardig. De een zal het tempo kunnen halen, de ander zal achterblijven." „Dan moeten die achterblijvers er uit!" Daar sdhrikt Aat van. Dat wil hij niet voor zijn rekening krijgen. De directeur spreekt zoo kort en beslist, alsof daar niets aan vastzit. „En dan de ontslagenen vervangen door nieuwe krachten? Of meer machines plaatsen?" „Geen machines. „Dan zal er toch altijd verschil blijven. Dat openbaart zich al op school. De een is knap in Geschiedenis, de ander in Wiskunde." Arnold kijkt geanimeerd, want in Aat ontdekt hij plotse ling een onwetend bondgenoot. „Je bedoelt, dat daar weinig door veranderen zal?" vraagt de directeur. „Dat vermoed ik." De oude heer kijkt donker. Hij vermoedt dat ook. „Wat zou je in dit geval dan adviseeren?" „De sprong is misschien wat te groot geweest", begint Aat voorzichtig. „Die twintig procent?" „Als u eens begon met tien?" Daar kan de groote baas zoo maar niet overheen. Onwil lig schudt hij zijn hoofd. „Het tempo, dat voert naar twintig procent verhooging van de productie, kan als einddoel worden vastgehouden, maar dan te bereiken langs geleidelijken weg. Eerst tien procent, daarna vijftien of twintig", vervolgt Aat. Hij wil den terugtocht vergemakkelijken en er den schijn aan geven van een strategische menoeuvre. Dan wordt de terugweg voor den directeur niet tot een nederlaag. De directeur begrijpt dat wel, maar wil er niet aan. Het personeel, ook het lagere, zal de manoeuvre wel degelijk aanvoelen als een terugtocht en een moreele nederlaag. Zoo zitten ze bij elkaar, Arnold zegt niets, Aat heeft zijn boodschap gebracht, nu is het1 woord aan den directeur. Ze wachten. „We zullen nog één week zien, hoe het loopt." Hiermee is voor vandaag de beslissing gevallen. De conferentie is geëindigd. Maar de oude heer is te ongeduldig, om een volle week te wachten. Een paar dagen later staat hij aan de telefoon en spreekt met de constructie werkplaats. Het gaat over een wiel in den loopenden band. Zaterdagmorgens is hij weer in de fabriek en spreekt daaf tot de bazen en tot allemaal. „Het werk gaat niet, zooals we ons hebben voorgesteld. De productie blijft beneden het vastgestelde kwantum. Maat ik wil jullie tegemoet komeq, zooveel ik kan." Zonder het zelf te merken, gaat hij al weer over tot den ik-vorm. Het woord „wij" gebruikt hij niet meer. „Ik ben besloten, den dsch van verhooging der productie met een vijfde wel vast te houden, maar te beginnen met een tiende. Vanmiddag komt er een kleiner wiel m den band. Onafgewerkte stukken mogen nu niet meer voorkomen. Wie 't vervolg daarvan de oorzaak is. gaat er onverbiddelijk uit. Dit geldt ook voor de anderen. Ik reken in aller belang op ieders medewerking." Dan wendt hij zich tot den betrokken baas en zegt: „Wijs Maandag één man aan, om de achtergebleven stukken af te werken en zorg, dat er geen bijkomt". Dan roept hij: „Goeien middag, allemaal!" en vertrekt. (Wwdt vervokj<fJ»

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2