„Het Anti-Rev. Gemeentebeleid" P.hWóMfbd MAANDAG 15 MEI 1939 DERDE BLAD PAG. 9 VEREENIGINGSRAAD O. CHR. RADIOVEREENIGING 1938 was een gunstig jaar De verschillende verslagen uitgebracht HILVERSUM. 15 Mei. Hedenmorgen is al hier de jaarlijksehe algemeene vergadering van den Vereenigingsraad van de Ned. Chr. Radiovereniging aangevangen in het Pa lace- notel. Het openingswoord werd gespro ken door den voorzitter, Mr. A. van der D e u r e uit Bennekom. Het verslag van den secretaris-penning- mecsl r, den heer C. A. Keuning te Wa- geningen, dat in deze vergadering werd uit gebracht, handelde over de samenstelling der bestuurscolleges, de aanbesteding en gunnin van den studio-bouw, den belangrij ken arbeid van de Bouwcommissie, .ie over eenkom -,t met het Bureau voor Muziek- auteursrechten, den Ned. Herv. Rado-Om roep, de vertooningen der N.C.R.V.-films, de voorbereidingen van den wereldomroep en de televisie en de moeilijkheden 'nzake de dan Nederland toegewezen radio-golven (ïn- tusschen cwam in April j.l. een nieuwe in ternationale regeling tot stand). De verhou ding van ie N.C.R.V. tot de Regeering. den Radioraart en diverse officieele commissies bleef zeer goed; de positie van de vereeni- ging in den Nederlandschen Omroep bleef ongewijzigd; de verhouding, tot. de andere drie algemeene omroepverenigingen is goed; op de vergadei'ingen van het „Centraal Bureau voor den Omroep in Nederland" wer den ook weer in 1938 de belangrijkste der gemeenschappelijke belangen besproken. De belangstelling voor de Provinciale vergade ringen der N.C.R.V. is groeiende, maar een nog verblijdender verschijnsel is, dat uit de vragen en opmerkingen een intensiever me deleven viel te bespeuren; er werden veel minder kleinigheden van uitsluitend plaat selijk of persoonlijk belang door de leden te berde gebracht, maar de groote vraagstuk ken voor de Vereeniging kregen het grootste gedeelte van den tijd en van belangstel ling. De verschillende advies-commissies waren ook in 1938 weer in actie oen de N.C.R.V. van denst te zijn. De balans vermeldde een bedrag van f 934.46,.S6Vfc. De reserves voor diverse doel einden bedragen in totaal f 811.526.fil. De ex ploitatierekening vermeldt aan reserveerin gen een bedrag van f 15S.348.70V£, terwijl het saldo i 167.40V2 bedraagt. Het verslag ge waagt van een gezonden financieelen toe stand. Verdere verslagen Het verslag van den leider van den Om roep, den heer Tolk, geeft een opsomming van de hoogtepunten in de radioprogram ma's van 1938, waarbij vooral de uitzendin gen, die verband hielden met ons Vorsten huis gememoreerd werden. De overtuiging wint veld, dat door de uitbreiding van den reportagedienst. het N.C.R.V.-programma in beteekenis heeft gewonnen. Verder worden verschillende andere verbeteringen, ook op technisch gebied, besproken. De nieuwe stu dio zal, indien géén tegenslag ondervonden wordt, in de tweede helft van 1940 betrokken kunnen worden. Het verslag van 'den leider van den Pro paganda-difnst, den heer Pereboom, wijst er op, dat in het afgeloopen jaar op ve lerlei wijze propaganda gemaakt is. welke zeer goede resultaten heeift gehad. Hel aan tal georganiseerden bereikte op 1 Januari 1939 'het 'topcijfer van 126.444. De filmvoor stellingen, die zeer in den smaak vielen, hebben regelmatig voortgang gevonden, ter wijl voorts in sommige plaatsen groote N.C. B.V.-kunstavonden gegeven zijn. In het ver slagjaar werd een groot verlies geleden door het overlijden van den heer A. van Renssen. Op het verder verloop van de vergadering Icomen wij nog terug. Tentoonstelling van Grafische Kunst In het Stedelijk Museum te Amsterdam AMSTERDAM. 15 Mei. Zaterdagmiddag is de tentoonstelling van grafische kunst, welke door de Vereeniging tot bevordering der grafische kunst" tot 4 Juni in de bene denzalen van het Stedelijk Museum hier ter stede wordt gehouden, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, onder wie de burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt en de wethouder voor de Kunstzaken, Drs. E. Boekman, geopend. De voorzitter van de Vereeniging, de heer H. van d e r S t o k, heette in zijn openings woord allen welkom en bracht dank voor de belangstelling, welke voor de Vereeniging een blijk van waardeering in haar streven beteekent. Spr. bracht daarna eerst een droevig feit in herinnering, het zoo onverwacht overlij den van het lid Roland Holst. In verband met wenschen in zijn laatsten wil neerge legd, is het niet meer mogelijk geweest op deze tentoonstelling een hem waardige ver tegenwoordiging te kunnen laten zien. „Wij moeten ons op 't oogeniblik bepalen", aldus de heer Stok. „tot een woord van eerbiedige herinnering en (bewondering voor zijn groo- gaven en voor zijn monumentaal werk ons nagelalen". De Vereeniging is echter verheugd nu ln de gelegenheid te zijn van een ander lid, die het vorige jaar de 70 jaren bereikt heeft, een van de oprichters van de Vereeniging, Van den heer Jesurun de Mesquita, een over zicht van zijn werk te geven. In een aparte zaal is op deze tentoonstelling door hem zelf uitgezocht werk ondergebracht. Met den wensch, dat een beschouwing van deze tentoonstelling zal leiden totgroo- tere waardeering en die grootere waardee ring tot een verlangen het werk in hemit te mogen krijgen, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Hierna maakten de aanwezigen een rond gang door de zalen, waar naast grafisch werk ook teelteningen zijn geëxposeerd. HOORN, 15 Mei. Op de spoorlijn Hoorn Enkhuizen is Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een zesjarig zoon tje van de familie Broekhuis uit Hoorn bet leven heeft gekost. Het jongetje had zicfh bij het spelen nabij den onbewaakten over- u'cg aan den Holeweg onder Hoorn op de spoorlijn begeven. Waarschijnlijk door de zuigine van de lucht is het kind, bij het passeeren van den trein uit Enkhuizen, na bij de spoorbrug te water geraakt IJlings toegeschoten pereonen brachten het op het droce Met inwendige kneuzingen', waar schijnlijk tengevolge van den val, werd de jongen naar het stadsziekenhuis te Hoorn overgebracht, waar hij later ln den middag iB overleden. Intern. Spoorwegcongres te Scheveningen Heden geopend Heden is te Scheveningen het groote congres geopend van de Union Interna tional des Chemins de Fer, dat van 15 tot 26 Mei in de Kurhauszaal te Scheve ningen gehouden zal worden. De Union is een internationale organisa tie. die haar zetel te Parijs heeft en wier ge schiedenis teruggaat tot Mei 1922, toen op de „financieele en economische conferontie van Genua" Parijs uitgenoodigd werd het initia tief tot stichting van een internationale or ganisatie op spoorweggebied te nemen. Deze stichting had op 1 December 1922 plaats. Alle Europeesche landen hebben zich aan gesloten en ook Azië, China, Japan, Turkije, Algiers, Marokko. Tunis, Syrië enz. maken er deel van uit. Men komt. eenmaal per jaar in gemeenschappelijke zitting bijeen en het is thans de eerste keer, dat Nederland als gastvrouw optreedt. De werkzaamheden van de Union strekken zich uit over vrijwel alle doelen 'van het spoorwegbedirijf. Er zijn zes commissies, die zich meer in het hizonder bozig houden met het personenverkeer, het goederenvervoer, de onderlinge financieele vereffening van het internationale verkeer, met uitwisseling van het materieel en met algemeen technische vraagstukken. Men verwachtte een paar honderd deel nemers, voor wie tevens tochten naar Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Alkmaar, Marken en Volendam en Zeeland op het programma staan. Ir. iV. Hupkes, directeur der Ned. Sp., zal Maandag het congres openen. BOSCHBRAND TE EEFDE VERWOEST VA H.A. GORSEL, 15 Mei. Zondagmiddag tegen 2 uur i6 een boschbrand uitgebroken in het bosohterrein van de landbouwkolonie Ned. Mettray te'Eefde, gemeente Gorsel. De brandweer was spoedig ter plaatse. Ook dc burgemeester van Gorsel, de heer R. WenL holt, was aanwezig. Met behulp van omwo nenden en de jongens van Mettray werd er ger voorkomen. De schade bleef beperkt tot ongeveer een halve hectare. De oorzaak van den brand i6 onbekend. MOTORRIJDER- BIJ BOTSING ERNSTIG GEWOND ZAANDAM, 15 Mei. Op den Provincialen weg bij de Stationstraat is Zaterdagavond een verkeersongeluk gebeurd, waarbij een 27-jarige motorrijder, J. A H. uit Grast, ernstig is gewond. Deze motorrijder reed od den Provincialen weg in de richting van Amsterdam, terwijl een vrachtauto uit Jisp d-ozen weg van de Stationstraat uit wilde oprijden. Met een hevigen klap botste de motorrijder tegen de vrachtauto op. Hij \s met een hersenschudding en met nog tal van andere verwondingen naar het zieken huis te Zaandam vervoerd. De reis van het Engelsche Konings paar naar Canada. Koning George en Koningin Elizabeth aan boord van de „Empress of Australia", waar mede de overtocht wordt gemaakt. Uit de A. R. Partij Dr J. W. Noteboom spreekt te Barendrecht Voor de A.R. Propagandaciubs vaai de Hulpcentrale IJsselmonde, heeft Dr J. W. Noteboom, directeur van het Dr Kuyper- huis te Den Haag, Zaterdagavond in het vergaderlokaal naast de Geref. kerk te Ba rendrecht, gesproken over „Het Anti- Revolutionair gemeentebeleid". Nadat op gebruikelijke wijze geopend was door den heer H. Porg, voorzitter van het Kringbes tuur, verkreeg Dr Noteboom het woord.-Spr. begon met er op te wijzen, dat de Tweede Kamerverkiezingen in ons land bij de bevolking de meeste aandacht hebben. De belangstelling voor de verkiezingen van de Prov. Staten is veel minder. Wat de Ge meenteraadsverkiezingen betreft, ten opzich te daarvan is er een belangrijk verschil merkbaar. Alles wat zich o mden Raad-groe peert, heeft de belangstelling van de bevol king. Men heeft hier te doen met vraagstuk ken, die het onmiddellijk belang der eigen samenleving raken. Men moet zich echter hierbij niet verliezen in details. De alge meene richtlijnen, welke van eminent be lang zijn moeten hierbij in het oog gehouden worden. Deze groepeeren zich om de kwestie van gezag en v r ij he i d, wat spr. nader uiteenzette. Dat het gezag uit God is, geeft aan de gezagsdragers van de A.R. richting een machtig steunpunt en geeft een zeer groote beteekenis ook aan de gemeentepolitiek. Vervolgens werd door dr Noteboom de vraag onder het oog gezien: Hoe kan het ge zag op gemeentelijk terrein worden bevor derd? Tegenover de vertegenwoordigers in den Raad hebben de kiesvereenigingen een zekere gereserveerdheid in acht te nemen. Men moet niet trachten in de kiesvereeni gingen de gemeentezaken voor hen klaar te maken. Daarbij behoeft men niet met alles genoegen te nemen. Als een raadslid zich niet in overeenstemming met verschil lende eischen gedraagt, kan daar met een volgende verkiezing rekening mee gehou den worden. Hierna werd' gewezen op het groote ge wicht van het Raadsgebed. Om dat in te voeren moet met het grootste overleg wor den te werk gegaan. Ook de v r ij h e i d hangt ten nauwste samen met de A.R. beginselen en op dit pumit staat de anti-revolutionair tegenover andersdenkende groepen. De opvat ting van de<ze kwestie bij andere groepen van links en rechts werd door spr. nader bezien. De A.R. Partij komt hierbij op voor den »erbied voor God en Zijn ordinantiën en in de Ge meentepolitiek moet dit ook uitkomen. Voorts heeft Dr Noteboom ten opzichte van de Gemeentepolitiek besproken de uit voering der L.O.-wet, subsidie aan H.O. en M.O., uitbreidingsplannen en volkswoning- Het onderwijsvraagstuk is goeddeels vast- gelezd in de Grondweten L.O.wet. De taak der Gemeentebesturen komt hierop neer, cat de L.O.-wet gehandhaafd wordt Het gymnasiaal en bcwaansohooloin derwijs is niet in de Grondwet vastgelegd. Ze genieten wel subsidie uit de Overheidskas. Vele Chr. Middelbare scholen heffen, om het te kort aan subsidie te dekken, ietwat hooger schoolgeld dan de openbare scholen. Wor den óe Chr. ouders voor hun kinderen hier in eenigazins ten achter gesteld, dan ligt Dr J. W. Noteboom hier een taak voor den Gemeenteraad. Een gemeentebestuur moet er naar streven, om aan de ouders, die voor hun kinderen Chr. onderwijs wenschen, een gelijke positie te verleeneiL De positie der gem. scholen voor M.O. is een gansch andere dan die van de bijzon dere M.O. scholen. De eerste worden gesub sidieerd uit de Gemeentekas, de laatste uit de Rijkskas. De eenige reden voor kleine gemeenten om hierbij tegemoet te komen is gelegen in het schoolgeld. Het bewaarsohoolonderwijs moet door de gemeenten op gelijken voet behandeld wor den. Meestal komt men daar niet toe of men subsidieert zoo, dat men er niet kan komen. Ten opzichte van de grond- en ningpolitiek rust op de gemeentebe sturen een belangrijke taak. Men heeft toe te zien, dat de prijzen niet wórden opgedre- Toch moet hier gewaakt worden tegen vergaande bemoeiingen. Er moet op gelet worden, dat de volkshuisvesting niet belem merd wordt Bij de g r o n d p o 1 i t i e k mag de gemeente niet zelf de speculatie aanwak keren. Als de grondprijzen hoog zijn en het niettemin noodig is, dat er woningen ge bouwd worden, moet men die niet trachten te verkrijgen ten koste der gemeente- financiijn. Al6 de gemeente grondstukken beneden de werkelijke waarde verkoopt, moet e worden toegezien, dat aan personen, die er aanspraak pp hebben, dit ten goede komt Tenslotte heeft Dr Noteboom nog eenige kwaliteiten genoemd, welke gemeenteraads leden moeten bezitten. Van de A.R. candi daten mogen we verwachten, dat ze kennis dragen en vertrouwd zijn met de beginselen, om deze in practijk te brengen. Het moeten mensohen zijn ter zake kundig en van vast. die zich niet laten ompraten. Men moet staan voor gezag en vrijheid tegen het op dringend staats-socialisme. Ons doelwit en leidraad moet zijn ge rechtigheid, zooals Psalm 72 dat aangeeft. Gaan we zoo biddend den verkiezings strijd in en zoeken we onze kracht in de eerste plaats bij Ilpm. Die over alles gaat, dan wordt, ons werk geadeld door het Soli Deo Gloria. Hierna heeft Dr Noteboom pen aantal vra gen beantwoord, waarna de Voorzitter nog een opwekkend woord sprak en op ge bruikelijke wij ze werd geëindigd. Bij steekpartij gedood Inzet van de Groningsche kermis GRONINGEN, 15 Mei. De Groningsche „droge" kermis is Zaterdag ingezet met een vechtpartij, waarbij de 40-jarige W. te Weert uit Groningen is gedood. Zaterdagnacht om streeks twaalf uur ontstond aan het Bin- nendamsterdiep ter hoogte van de Steentil- brug, om tot nu toe onbekende redenen, een ernstige vechtpartij tusschen den 40-jarigen ongehuwden W. te Weert en den 30-jari- gen gehuwden J. J. V., beiden wonende te Groningen. De woestelingen gingen zoo te keer, dat het publiek, dat in drommen op deze vechtpartij kwam aanloopen, de vech tenden niet durfde scheiden. Plotseling trokken beiden een mes, waarbij V. zijn tegenstander zoodanige steken in het onderlichaam toebracht, dat Te Weert in el kaar zakte. De po'.itiedokter kon slechts oon- stateeren, dat de dood na eenige oogenblik- ken moest zijn ingetreden. Het stoffelijk overschot is naar het Acade misch ziekenhuis overgebracht. De dader is gearresteerd en voorlopig in het hoofdbu reau van politie te Groningen ingesloten. Nader vernemen wij, dat de dader is de gehuwde arbeider J. J. Visser uit Gronin gen, in dienst bij de werkverschaffing. Za terdagavond omstreeks elf uur bezocht hij in gezelschap van W. te Weert, los-arbeider eveneens uit Groningen, een café. onmiddel lijk in de nabijheid van de plaats, waar het drama zich heeft afgespeeld. Het gesprek liep over de vrouw van V. Laatstgenoemde verweet namelijk zijn kameraad, dat hij een ongeoorloofde verstandhouding m^t zijn cchtgenoote zou hebben. Hij zeide op een gegeven moment tegm te W.: „Ik wil jou wel eens even spreken-', waarop te W. ant woordde: „Ga maar mee naar buiten". Toen zij bij de Steentilbrug waren ontstond tus- sChen de mannen een hevig gevecht. Plotse ling 'rok Te W. een mes waarmede hij V. een snede in de hals toebracht. V„ die licht gewon o was. gin r toen terug naar het café om de huliD in te roepen van zijn broer, die bij het twistgesprek aanwezig was geweest. Samen eingen zij toen naar Ts W. toe. V. had inmiddels ook een mes gegrepen, waar mede hij zijn tegenstander twee steken toe bracht. namelijk in de borst en in het onder lijf. Het slachtoffer zeeg ineen. Dokter J. Barth, de waarnemend politiearts, die vlak in de buurt woont, snelde te hulp en ver voerde Te W. naar het Academisch Zieken huis, waar hij even na aankomst is bezwe ken. De dader, wiens verwonding ran weinig beteekenis was en die ter plaatse is verbon den, werd onmiddellijk gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht Stuurstang van autobus gebroken OLDENZAAL, 15 Mei. Zaterdagavond is op den Denekamiperstraatweg nabij Olden- zaal een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een autobus van de garage Boerrigter uit Overd'inkel, welke arbeiders, die op fabrie ken te Nordhorn in Duitschland werken, naar huis vervoerde, is op de zware helling op den weg nabij Oldenzaal, tengevolge van het breken van de stuurstang, tegen een boom gereden. De bus werd totaal vernield. Van de inzittende arbeiders werd een twin tigtal min of meer ernstig gewond. De Chauf feur van de bus bleef ongedeerd. Enkele der meest ernstig gewonde arbeiders werden naar het ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd, waarna allen, op twee na, later met een andere bus naar hun woonplaatsen zijn ver voerd. De twee personen, die in het zieken huis moesten blijven, liepen een zware her senschudding op. Eén hunner was gister morgen nog buiten bewustzijn. De arbeiders zijn allen afkomstig uit Losser en Overdin- kel. Tweeduizend liter melk vloeiden over weiland Antobotsfng nabij de Klomp BUURMALSEN, 15 Mei. Op dien Lingedijk ter hoogte van de Klamp te Buurmalsen zijn gistermiddag een melkauto, welke uit de richting Buren kwam en een uit een zijweg komende personenauto, bestuurd door iemand uit Culemiborg, met elkaar in botsing gekomen. Laatstgenoemde wagen kwam aan dien kant van den weg terecht terwijl de melk auto dwars door een heg reed, van den hoogen dijk kantelde en op zijn kap im het weiland neerstortte. De melkbussen vlogen met een ontzettend lawaai in hert. rond, de deksels vielen er af en ruim tweeduizend Liter melk stroomde over het land. Op het hooren van dien geweldigen klap van de botsing snelden omwonenden toe, dfie de twee inzittenden van de totaal ver nielde melkauto bevrijdden. Zij hadden diepe hoofdwonden en verwondingen aan handen opgeloopen. Het waren de ge broeders Bauw uit Ravenswaay. Een dok ter uit Trioht verleende de eerste hulp. 'Daarna werden de gewonden naar hun wo ning vervoerd. De eenige inzittende van de personenauto, welke aan de voorzijde geheel vernield werd, bleef ongedeerd. TEGEN HANDWAGEN GEREDEN Motorrijder ernstig gewond GRONINGEN, 15 Mei. Zaterdagavond om elf uur is de 22-jarige motorrijder E. B. uit Bedum, die dienst deed bij het vrijwill g Landstormmotorcorps, op den Bedumerweg door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een stilstaande handkear opgereden. De mo torrijder sloeg over de kop en werd met verschillende ernstige hoofd- en beenwonden naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. Zijn toestand is ernstig. BOSCHBRAND TE MOOK MOOK, 15 Mei. Gisterochtend omstreeks half negen is alhier een boschbrand ontstaan» waardoor 15 H.A. jong bosch verloren gingen. Militairen en burgers wisten tegen half elf het vuur te sluiten.- Het aangren zende rijkswoud kon dank zij het tijdig in- grijjïen worden gespaard. HET ONGEVAL BIJ DUTVENDRECHT AMSTERDAM, 15 Mei. De man, die met beide onderhecncn afgereden, nabij de vroe gere halte Duivendrecht werd aangetroffen door een ploegbaas van de spoorwegen, en die in zorgwekkenden toestand in het O. L. Vrouwengasthuis werd opgenomen, i6 Zater dag aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Bijeenkomst van vrouwelijke vrijwilligers AMSTERDAM, 15 Mei. Zaterdag heeft in het hoofdkwartier van het corps vrouwelijke vrijwilligers Amsterdam, op initiatief van deze organisatie, de eerste landelijke bijeen komst plaats gehad van vertegenwoordigers der sinds September 1938 tot stand gekomen organisaties van vrouwelijke vrijwilligers. De vergadering, die geleid werd door de presidente der vereeniging corps vrouwelijke vrijwilligers Arasterdam, Dr Jane de Iongh, werd bijgewoond door afgevaardigden van de plaatselijke vereenigingen Arnhem, Baarn, Breda. Buesum-Naarden. Dordrecht, Ginnekezi, 's Her togen bosch, Hilversum, Hoorn, Laren-Blaricum, Rotterdam, Utrecht, Zeist en Amsterdam. Met vreugde constateerde de presidente, dat het bij de Nederlandsche vrouwen ont waakte streven om daadwerkelijk ingescha keld te worden ten bate van haar vaderland, in tijden van oorlog of nationale rampen, overal in den lande weerklank vindt. Overal vormen ziah nieuwe plaatselijke co- mité's eii besturen, propaganda-vergaderin- gen woraen overal met groot succes be kroond, duizenden Nederlandsche vrouwen in groote steden, maar ook in dorpen, heb ben zich als vrijwilliger aangemeld en zijn thans in opleiding rVoor de diensten, -die zij wellicht eenmaal moeten verrichten. Bij een dergelijke snelle groeLi der beweging zoo zeide zij is nauw contact tusschen de ver schillende organisaties en een zoo groot mogelijke eenheid zeer gewenscht.. Na uit voerige en zeer geanimeerde discussies werd besloten aan do verschillende besturen het voorstel te doen tot de vorming van een lan delijke contact-commissie, die in de toe komst tot een nationale federatie zal kun nen uitgroeien. De nieuwe burgemeester van Bruinisse Zooals we reeds gemeld hebben, is be noemd tot burgemeester van Bruinisse de heer W. v. d. Berg Dzn., thans wethouder -van deze gemeente. Sinds 1919 heeft hij zit ting in den Gemeenteraad voor de A.-R Partij, sinds 1935 is hij wethouder. De heer Van den Berg is geboren 8 Sept. 1SS6 te Bruinisse en is één der bekende oester- en mosselkweekers in Zeeland Hij was medeoprichter van den Bond van Mos selkweekers in Zeeland en is secretaris van dezen bond. Tot voor kort was hij lid van het dagelijksch bestuur van hot Centraal verkoopkantoor voor mosselen te Bergen op Zoom. Om zijn rijke kennis en practische ervaring nam hij daarin een vooraanstaande plaats in. Voorts is hij lid van dc Kamer van Koop handel te Middelburg, voorzitter van den In gezelschap van Prinses Joséphine Char lotte en Prins Boudewijn woonde Koning Leopold te Brussel een concours hippique bij. De aankomst der vorstelijke be zoekers aan het Paleis du Centenaire. Raad van Toezicht der Coöp. Boerenleen bank, lid van den Dijkraad van het calami- teuze waterschap Bruinisse en voorzitter van de Vereeniging tot bevordering van Ge reformeerd Schoolonderwijs. Een nieuw nummer van „In de Driehoek" Het dezer dagen verschenen nummer van ,.ïn de Driehoek" blijkt tot stand gekomen te zijn onder een verdubbelde redactie* Eveneens uitgebreid blijkt de ondertitel van het tijdschrift, welke thans luidt: Bijdragen op het gebied van Volkshuisvesting en Ste* debouw in binnen- en buitenland. A. H. Bredero en Drs. E. van Wessem, die het tijdschrift eerst tezamen redigeerden, verklaren dat verdubbeling van de redactie hun noodzakelijk voorkwam, vooral om de belangstelling der lezers, wier kring altijd •uitdijt, steeds beter te kunnen bevredigen en buitendien om een stap nader te komen tot het ideaal „In de Driehoek" te maken tot een op zijn terrein toonaangevend periodiek. De,nieuwe redacteuren zijn Dr. P. H. Rit- ter Jr. die reeds meermalen meewerkte en Drs. H. A. Bomer. 1 eerste schrijft over een bij uitstek actuee.u quastie, namelijk over het nieuwe stadhuis in Amsterdam, en de laatste over de vraag, welken zin sociaal* geografische navorschingen eigenlijk hebben Ir. H. C. J. Schelling schrijft op onderhou dende wijee over bouwen voor den spoor- w,g, terwijl Drs. W.Lippits een korte bijdrage levert over de opbrengst van den woning voorraad, waarvan hij aantoont dat zij lang niet zoo onderhevig is aan schommelingen als andere bestanddcelen van het nalionale inkomen. Uitgegroeid tot een doorwrochte studie rijn' de kantteekeningen bij het Amsterdamscho erfpachtstelsel, gemaakt door Drs E. van' Wessem. Dat bedoelde stelsel innerdaad „om revisie schreeuwt", betoogt Drs E. v. Wes sem met klem van redenen, na het ontstaan! van het systeem historisch verklaard te hebben. Alles bij" elkaar hebben wij hier te doen met een aflevering, welke alleszins lezens waardig verdient te heeten. Wat trouwens gemeenlijk het geval is met dit door Bre- dero's Bouwbedrijf uitgegeven tijdschrift. DOODELIJK ONGELUK BIJ STAATSMIJN WILHELMINA HEERLEN, 15 Mei. Zaterdagmiddag is op het terrein van de Staatsmijn Wilhelmina de ongeveer 50-jarige arbeider H. M. uit Terwinselen bekneld geraakt tusschen de buffers van een grijperkraan cn een draai baar machinehuis. Het slachtoffer werd zeer ernstig gewond en ih korten tijd later over- door Catecuc Tèe/oznii 115. Vreemde dagen braken er voor Kwie- bus aan. Opgesloten in een kajuit, hij wist niet waar hij heen ging en wat zijn verder lot zou zijn. Alle mogelijke ontvluchtingsplannen be raamde hij. Maar nergens was één lichtpun tje. En dan werd Kwiebus hoe langer hoe moedelozer. Gelukkig duurden die buien nooit lang. Zijn opgewektheid won het telkens weer. Was het geen groot wonder dat God hem alleen had gered? En Kwiebus bad vaak of de Heere hem terug wilde brengen bij Vader en Moeder cn Klaartje! 116. Op een dag, hé daar voelde hij in z'n. broekzak z'n potlood. En meteen begonnen z'n vingers te jeuken Tekenen moest hij! Dat was een mooie afleiding. Zon bruine man in Oosterse kleren met fantastische plooien cn kleuren, dót was iets nieuws voor hem. Een fijne oefening! Telkens als één van de zeeschuimers door de kajuit liep of hem eten bracht, bestu deerde hij hem goed. En het duurde niet lang of hij had een goed gelijkend portret van één van hen. Hoofddoek en losse jnanicl hadden een tin tje gekregen met kleurkrijt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9