Firma TIRION&GARLIER STAAL-LASCH MAANDAG 15 MEI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 Bij Watergraafsmeer in Amsterdam-Oost zijn twee goederentreinen op elkaar geloopt materieele schade het gevolg wasEen foto tijdens de opruimingswerkzaamheden. waarvan een aanzienlijke Hoofdbestuur en afgevaardigden ter Uke algemeens vergadering van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden, die 12 en 18 Mei in het Vacantieoord van het C.N.V. te Putten werd gehouden. Mr Dr J. van Walré de Bordes is De „Straat Malakka", voor rekening van de Kon. Paketvaart Mij bij C. v. d. Giessen te Krimpen De Gereformeerde Kerk van Voorschoten bestond gisteren vijftig jaar. In den avonddienst met ingang van 1 Juni a.s. benoemd aan den IJssel gebouwd, heeft Zaterdag op de Noordzee proef gevaren. Het hijschen van de heeft Ds J. C. Houtzagers dit feit herdacht. Een foto van den kerkeraadvierde van links tot burgemeester van Middelburg. K.P.M.-vlag na de officieele overdracht. is Ds Houtzagers. (Opgericht 1868) N U EN EN Postbus 282 Eindhoven UITZETTEN en AANVULLINGEN LINNENKAST Levering rechtstreeks aan particulieren. DE IDEALE VLOER BEDEKKING N.v. vereenigde touwfabrieken ROTTERDAM AMSTERDAM ZONGORDIJNEN I BfllTtX tottos! ZAANDAM BOS Co. OLDENZAAL WERKMANS- EN BEDRIJFSKLEDING DE ALLERBESTE AFWERKING EN TOCH HET LAAGST IN PRIJS TRICOTFABRIEK GEBRS. DE WIJS N V Specialiteit in het bekende TILBURG V7/V7V —n7/£fCo ÏRICOT-ondergoed Centraal Bureau Verificatie Vijf en twintig jarig bestaan De Vereeniging van Nederlandsche ge meenten heeft vijf en twintig jaar geleden het Centraal Bureau van Verificatie opge richt Dit bureau controleert de administra tie van ruim 500 gemeenten en van meer aan 1700 openbare diensten, zooals Gasbe drijven. Woningstichtingen, Vischafslagen, enz. Voorts zijn ook vele openbare lichamen als Waterschappen enz. aangesloten. Het bureau heeft ter gelegenheid van dit jubileum een herdenkingsgeschrift doen samenstellen, dat aan alle leden der vereeni ging wordt toegezonden Voorts zal op Vrij dag 19 Mei. des namiddags om half vier, in het Kurhaus te Scheveningen. een receptie gehouden worden, waar men bestuur en directie kan gelukwensehen. marine n de volgendt- plaatsingen gelast: de bij den >nlierzeedienst te Wlllems- m J VV v Wingerden a-b. Hr Ms Sumatra, id.-. Ma Sumatra en ldei a.b. Hr Ma Gruno, F. de Boer a.b Hr Ms enter a.b. Hr Wijngaarden De Compensatie regeling Het hij Koninklijke boodschap van 3 Mei j.L ingediende wetsontwerp tot heffing van een nationale inkomsten- en winstbelasting en tot wijziging van enkele belastingwetten bevat weinig verrassingen meer. In de mil- lioenennota werden de plannen der regee ring reeds genoemd, terwijl deze bij de be handeling der Staatsbegrooting voor 1939 terloops in de beraadslagingen zijn betrok- Ook in ons blad hebben wij daaraan al eenige aandacht geschonken, hoewel wij er ons hoofdzakelijk toe hebben bepaald om op de gevolgen, die de maatregelen zouden kunnen hebben voor de gemeente-financiën, te wijzen. Wij zagen niet voorbij dat de ver laging der personeele belasting alsmede de invoering der nationale inkomsten- en winstbelasting onvermijdelijk van beteeke- nenden invloed zouden zijn op de opbreng sten der gemeentelijke middelen en hebben dan ook niet geschroomd om, daar de regee- ringsstukken te dien aanzien niet de ge- wensahte zekerheid verschaften, te betoogen, dat een volledige compensatie van de des wege door de gemeenten te lijden verliezen alleszins redelijk was. Een z.g. afloopende compensatie, m.a.w. een vergoeding uit ,'s Rijksschatkist, die van jaar tot jaar zou verminderen, kon ons geen bevrediging schenken. Met belangstelling hebben wij dan ook uitgezien naar de maatregelen die de regeering te dezen opzichte zou nemen. De belastingvoorstellen laten ons daarom trent thans niet langer in het onzekere. Het geen den gemeenten wordt afgenomen wordt door de regeering geschat op rond f 15.200.000 en wat de regeering daarvoor in den vorm van nieuwe heffingen in de plaats stelt op f 16.900.000. Wij weten niet of deze cijfers, die ook naar het oordeel der regeering op schattingen berusten, een juist beeld van de verschuivingen geven. Een onderzoek daar naar wordt nog ingesteld en van het resul taat daarvan zal het afhangen of de voor stellen nog moeten worden gewijzigd. Ook staat nog lang niet vast, dat elke ge meente afzonderlijk aan haar trek komt Dit weerhoudt ons echter niet om er onze vol doening over uit te spreken, dat te dezen aanzien naar een oplossing is gezocht, die althans in beginsel geheel aan omze wen- schen tegemoet komt. De gemeenten krijgen n.l. toegewezen 25 pCt. der hoofdsom en 20 opcenten op de weinig conjunctuur gevoe lige grondbelasting, alsmede 10 extra op centen op de hoofdsom der gemeentefonds belasting. Deze zaak betreft evenwel slechts een on derdeel van het geheele financieele vraag stuk. Straks zal, naar de regeering heeft medegedeeld, ook nog worden overgegaan tot afschaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf en tot afschaffing der divi dend- en tantièmebelasting, beide heffingen die de financiën der gemeenten ten zeerste raken. Men mag nu stellig verwachten, dat de gemeenten, als het zoover is, hiervoor ook ruimschoots schadeloos zullen worden gesteld. Voorts mag niet uit het oog worden verlo ren, dat het complex van voorstellen, tot af schaffing, invoering en .vermindering der Beleg Uw Spaarpenningen in Huizen TE KOOP: 10 prima nieuw gebouwde BURGERWONINGEN te ARNHEM, op eigen grond en vol verhuurd. Huurontva ngst 2.748.p. jaar. Koopsom 33.000. vrij op naam, hypotheek beschikbaar. Gaarne worden geheel vrijblijvend nadere inlichtingen verstrekt door de N.V. Grondexpl. en Belegg. Mij. „ARNH EM-ZÜID", Huissenschestr. 1, te Arnhem belastingen op zichzelf geen noemenswaar dige verbetering brengt in de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeen ten, m.a.w. dat deze de oplossing van het probleem van do voorziening in de tekorten op de begrooting en van herstel van de zelf standigheid der gemeenten niet naderbij brengt Weliswaar is nog bij de Tweede Kamer aanhangig het voorstel tot wijziging van de wet tot steun aan noodlijdende ge meenten en tot nadere wijziging van de wet op de financieele verhouding, doch dit voor stel, hetwelk beoogt de wederinvoering van een gemeentelijke inkomsten- en forensen- belasting, heeft zooveel bedenkelijke kanten, dat wij de destijds daartegen ingebrachte bezwaren nog volledig moeten handhaven. In elk geval is het met het oog op de daar aan voor de gemeentefinanciën verbonden consequenties niet gewenscht dat behan deling van laatstbedoeld wetsontwerp plaats heeft voordat de belastingvoorstellen der regeering zijn gewikt en gewogen. Over deze laatste voorstellen handelen wij in dit artikel niet. Er zal nog wel gelegen heid zijn daarop nader terug te komen. Duitsche invoerrechtverhooging op bloembollen De Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur heeft in een adres aan den Mi nister van Economische Zaken er jp ge wezen, dat bij het jongste Nederlandsch- Duitsche handelsverdrag het invoerrecht op bloembollen bij invoer in Duitschland ge bracht is op 25 R.M. per 100 kg., terwijl vóór de afsluiting van dit verdrag een invoerrecht van 20 R.M. per 100 kg. werd geheven. Vooral het artikel bloembollen heeft de concessies, die blijkbaar op het gebied der tarieven aan Duitschland moesten worden gedaan, moeten opvangen. Omdat op goede gronden gemeend wordt, dat deze tariefverhoogingen een gevolg zijn van een verhooging van het Nederlandsche tarief van invoerrechten, wijst de algemee ne vereeniging den Minister er op, dat de beschermende handelspolitiek ten bate van de voor het binnenland werkende in dustrieën opnieuw een groot nadeel is ge bleken voor agrarische exportbedrijven. Nu bij de afsluiting van het Nederlandsch- Duitsche handelsverdrag opnieuw aan Jen bloembollenexport moeilijkheden in den weg zijn gelegd, wordt den Minister ver zocht om te bevorderen, dat bij het vaststel len der betalingscontingenten hiervoor een noodzakelijke compensatie \yordt verleend. Van.de zijde van Duitschland. aldus adres sante, zal hiertegen geen bezwaar gemaakt worden. Er is bij de Duitscihe afnemers eea groote behoefte aan bloembollen. Naast een directe compensatie voor het nadeel van de verhooging van het invoerrecht zou hand having of uitbreiding van de betalings-con- tingenten van vorig jaar bovendien het voor deel geven, dat een door jaren van moei zaam werken opgebouwde markt, niet voor dit product verloren gaat, omdat de vraag naar dit product zou verwijnen, wanneer het eenige jaren uit den gezichtskring der bevolking is verdwenen. Handel in erfpachtsgfonden tegengegaan In de toelichting van een voordracht om drie terreinen op Bosch en Lommer te Am sterdam-West tegen een gereduceerden ca non uit te geven, deelen B. en W. den Raad mede, dat deze drie terreinen aanvankelijk waren toegewezen aan de bouwondernemers P. J. L. F. Rietbergen en C. Elderenbos. Na de onderhandelingen over het in voortduren de erfpacht uitgeven van die terreinen met deze bouwondernemers zoover waren gevor derd, dat dien Raad een voorstel tot erf- pachtsuilsgifte kon worden gedaan, bereikte ons, zeggen B. en W., de mededeeling, dat zij met den hun toegewezen grond handel zouden hebben gedreven. Uit een onderzoek is o.a. komen vast te staan, dat de genoemde bouwondernemers handelingen hebben verricht, welke door den Raad als niet geoorloofd worden be schouwd en welke tevens ingaan tegen het beginsel, dat heeft voorgezeten bij de be langrijke canonverlaging. Immers op aandrang van de Regeering is de canon lager gesteld, ten einde den bouw van goed- koope arbeiderswoningen ook door particulieren mogelijk te ma ken. Bovenbedoelde handelingen, welke B. en W. daarmede in strijd achten, hebben B. en W. aanleiding gegeven, dezen bouwonder nemers te berichten, dat bij B. en W. be zwaar bestond, te bevorderen, dat de terrei nen aan hen in erfpacht worden uitgegeven, maar dat B. en W. bereid waren, de onder handelingen over het in voortdurende erf pacht verkrijgen van den grond, waarop met bouwen reeds een aanvang was gemaakt door degenen, aan wie straks het erf- pachtsrecht zou worden overgedragen, met dezen te openen, als eerstgenoemden zich geheel terugtrokken. Hieraan hebben zii gevolg gegeven, waarna de N.V. Bouw maatschappij Zuidgrond. directeur W. van Voorst. A. W Versteiine en J. W. Wijers. alsmede J. C Termaat en A. J. M. Versteijne tot B. en W. het verzoek gericht, meerbedoel terreinen in voortdurende erfpacht te mo gen bekomen tegen den gereduceerden canon van f 1.20 den M2. verhoogd met 7 pet., en onder het beding, dat in de eerste vijf jaren de huren moeten worden beperkt tot de be dragen van f 6.40 tot f 7.15 per week. Proeftocht van de „Japara" ROTTERDAM, 15 Mei. Zaterdagochtend lag aan de Lloydskade, in lichte glanzende kleuren, helder afstekend tegen de dreigen de regenlucht, de Japara, het nieuwe dub- belschroef motorschip van den Rotterdam- schen Llovd, dat tijdens den officieelen proeftocht op de Noordzee door de N.V. Ma chinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr te Rotterdam aan de reedcrij is afgele verd. De „Japara" is het laatste schip van een serie van vier vrachtschepen met passa- giersaccomodatie van hetzelfde type, waar mede de vloot van den Rotterdamschen Lloyd is uitgebreid. Twee dezer schepen zijn gebouwd bij „De Schelde", namelijk de „Brastagi" en de „Bantam" en de twee an dere, de „Weltevreden" en de „Japara" bij P. Smit Jr. De „Brastagi" en de „Weltevre den" zijn reeds twee jaar in de vaart, de „Bantam" ving de vorige maand zijn eerste reis naar Indië aan. De „Japara" wijkt in geen enkel opzicht van de „Bantam" af, zoodat hier met slechts enkele technische gegevens kan worden volstaan. Het schip heeft een draagvermo gen van 12.000 ton en heeft een lengte over alles van 156 meter, een breedte van 19 me ter. Het schip wordt gedreven door twee enkel-werkende tweetact 8 cylinder Sulzer- dieselmotoren van 4000 pk. elk, die het eeu snelheid van 16 mijl per uur kunnen geven. Na de vaart over den Nieuwen Waterweg verliet het schip omstreeks twaalf uur de pieren van den Hoek. De „Japara" stevende naar het vuurschip „Maas", in de buurt waarvan een ontmoeting plaats vond met de nieuwste aanwinst der Koninklijke Pa ketvaart Maatschappij, het s.s. „Straat Ma lakka", dat zich eveneens op de officieele proefvaart bevond. Om één uur verzamelden de gasten zich op het achterdek, waar het signaal gegeven werd voor de vlagwisseling. De rood-wit- blauwe wimpel van Je werf ging omlaag, om plaats te maken voor het rood-en-wit geblokte dundoek der reederij. De symboli sche daad van de overneming was verricht en werd volgens de traditie met champagne en gelukwensehen beklonken. Om twee uur werd de Waterweg weer bereikt en om kwart voor vijf was de „Ja para" op zijn ligplaats teruggekeerd. Op 3 Juni zal het nieuwe schip naar Ne- derlandsch-Indië vertrekken. Het zal slechts enkele reizen op de hoofdlijn maken en daarna in den dienst JavaNew-York wor den opgenomen. GIFT VAN HET PRINSELIJK PAAR Het bestuur van de Centrale voor Werk- loozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor prak tisch Christendom, mocht van H. H. K. K. H. H. Prinses Juliara en Prins Bomhard ee*> belangrijke gift ontvangen voor haar kamp en internaatswerk. Officieele Berichten n den referendaris 2« kl. der P.T.T. J. Foppes ls als zoodanig eervol ontslag verleend. In vasten dienst la benoemd tot Ingenieur der telegrafie en telefonie Ir J. F. Valeton. thans •ingenieur der telegrafie en telefonie op axbelds jvereenkomst Aan den commies bij den P.T.T.-dlenst J F Bux3 Is «Os zoodanig eervol ontslag vorlcênxL WOIMEIM N.V. VOORBURG (Z.-H.) WESTEINDE 80-84 - TELEFOON 778352 Electrisch gelaschte Constructie- en Plaatwerken. Stalen Ramen en Deuren, Montage-Ia schwerken door het geheele land. Oprolbare Raamhorren. Rolscreens De praclische bescherming tegen alle van buiten komende insecten v. mod- Woningen en Gestichten ALLEENVERTEGENWOORDIGER J. v. HOUWEUNGEN - BUSSUM (Rolscreens zijn o.a. geiinstalL Slatenlaan 9 In hel Palels Soesldïjk.) Ta lal. 6 393 Bouwt met Hout' TOD N.V H0UTH. v.h. P. ROT Cz. WESTZAAN AMSTERDAM s-GRAVENHAGE CREDIETEN Aanvangscredieten voor Bouwers. Bouw- credieten. Hypotheken. Handels- en parti culiere credieten. Financieringen Prospectus op aanvraag. Geen koeten vooruit Alle inlichtingen van 10—4. Zaterdags tot 1 uur. - N.V VOKARO Goudschestraat 71, TeL 15031, Rotterdam. onderwijs Aaa Dr L E K. Bleeker Is op *ün versoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen Aan W. A_ Bos ls op sljn versoek eervol itslag verleend als leeraar aan de Rijks ■B.S. te Ass-en en Zwolle eenheid door democratie UTRECHT. 15 Mei. In de alhier gehouden vergadering van het hoofdbestuur van do Nederlandsche beweging voor Eenheid door democratie is tot secretaris der beweging benoemd de heer N. P Ha rem aker to Schiebroek. De samenstelling van het dagc- lijksche bestuur der beweging is thans do volgende: Prof. ir. W. Schermerhom te Delft, voorzitter. Dr. H. Faber te Schiedam vice-voorzitter, N. P. Haremaker te Srhic« broek, secretaris, H. M. van Gelder te Am-, sterdam, penningmeester, mevr. .T Eoraner -de mt, lid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5