HET ADRES Ontwerp Belemmeringenwet Privaatrecht verworpen IVIarklin Treinen TE HUUR NAARDEN ZATERDAG 13 MEI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 Hb t Vanaf den Haagschen Toren De toren getroffen. Sympto men van den naderenden zomer. Strijd tegen ziekte en vuur. EDEN voor 'n week sloeg tijdens 'n hevige onweers bui, welke boven onze stad woedde, de bliksem in den toren van de Groote Kerk. Het moge dan zijn, dat velen met den torenspits in zijn te- genwoordigen vorm weinig ingenomen zijn, niemand zal toch wel ooit hopen, dat de spits nog eens op deze wijze verdwijnt. Het stemde veel eer tot groote dankbaarheid, dat de blikseminslag zich be perkte tot eenige schade aan het klokkenspel, een schade, die binnen enkele uren her steld kon worden. Zoo liep dit ongeval heel wat beter af dan de bliksem inslag, dit jaar juist voor ,vier eeuwen. Het was in 1539, dat tijdens een fel onweer de toren in brand vloog. Het ■vuur bleef niet tot den toren beperkt, doch tastte weldra ook de kerk aan. En behalve kerkgebouw en toren gingen niet minder dan veertig huizen in de vlammen op, ver scheidene jaren waren met den opbouw van de nieuwe Groote Kerk gemoeid. Wijst het onweer op het naderen van het warmer jaargetijde? De afgeloopen week heeft enkele prachtige dagen geteld. En hoe langer hoe meer gaat ook de Hagenaar zich op het nieuwe seizoen instellen. In de eerste plaats mag dan genoemd worden de serie voorbereidingen, in Scheve- ningen getroffen om den toerist te trekken en te boeien. Een vorig maal hebben we daarvan reeds iets verteld. Dezer dagen zijn nog meer bijzonderheden bekend geworden. We noemen thans aog alleen maar het voornemen om een speciaal jeugdstrand in te richten iets. waarbij wellicht jong èn oud gebaat is en dan het in gebruik nemen van een baola, waarin de zwemmer of bader zijn kleedij kan onderbrengen, zonder dat hij bij het baden voortdurend beslag legt op een hokje of cabine. Men be grijpt, dat door deze vinding de intensivi teit van de mogelijkheid tot baden niet weinig wordt verhoogd. Zoo maakt Scheveningen zich voor den zomer gereed, en al zal Vrijdag 26 Mei des morgens half acht, het uur, waarop de bac.cn van Maatschappij Zeebad met de ge bruikelijke holpartij geopend worden, het bedrijf nog wel niet dadelijk op volle kracht behoeven te werken, op groote belangstel ling zal men ook dit jaar wel weer kunnen rekenen. Een heel ander, maar daarom niet minder belangrijk chapiter van de zee is de visch- vangst. Woensdag zijn de eerste loggers uitgevaren en het ziet er naar uit, dat we binnen een week weer kunnen genieten van de eerste „Hollandsche nieuwe". Ook dit is een jaarlijks wcerkeerenae gebeurte nis, die in wijde kringen terecht met veel belangstelling wordt tegemoet gezien. En als derde symptoom van het. afscfheid van het koude seizoen zouden we willen vermelden, dat in de voorbijgegane week weer het eerste orgelconcert is gegeven in de Groote Kerk Dp orgelbespelingen nemen in het kunstleven \an en'c.i tijd geen ge ringe plaats in 'et*, we onze blijdschap gaarne und,.«eken. Slechts zou men mogen wenschen, dat de doorsnee belangstelling, welke voor deze concerten aan den dag wordt gelegd, wat grooter zou zijn. Zoo is het elders, zoo is het eveneens in de Residentie. Van het luisteren aaar een mooie orgelbespeling op een stillen zo meravond kan een diepe bekoring uitgaan, en zulks is niet het minst het geval a's men zich tot luisteren zet in een machtig en hoog-gekoepeld gebouw als de Sint-Jacobs. We zouoen deze concerten in het geheel van het zomerseizoen niet graag willen missen. Naast drie, als we het zoo noemen mogen: traditioneele gebeurtenissen, nog enkele geheel nieuwe. Eerst de opening van een nieuwen vleu- ;1 aan het ziekenhuis Zuidwal. Het is al heel wat. jaartjes geleden, dat de volgende publicatie tot de burgerij werd gericht: Burgemeesteren van de stad 's-Gravenhage brengen bij deze ter kennis van de ingeze tenen, dat het binnon deze stad gestigte Burger Gasthuis op den 2 January 1823 zal worden geopend". In 1865 namen B. en W. het beheer over het Gasthuis van de regen ten over en sindsdien was het dus feitelijk het Gemeentelijk Ziekenhuis. In den loop van den tijd zijn herhaaldelijk belangrijke wijzigingen en uitbreidingen aangebracht, doch de bouw van den nieu wen vleugel, een bouw, die twee en een half jaar in beslag heeft genomen, verdient wel afzonderlijke vermelding, ook om de moderne vindingen, welke hierbij konden worden aangebracht. En om een cijfer te noemen: de uitbreiding deed het aantal bedden van 500 tot 800 stijgenl Geringer van beteekenis hierbij vergele ken, doch eveneens van belang is de brand spuit, deze week in de Residentie in gebruik genomen. Niet elke nieuwe brandspuit krijgt in de krant een plaatsje, maar voor deze maken we een uitzondering, omdat zij zich van haar collegas' hierin onderscheidt, dat zij behalve water ook schuim kan produ- ceeren, en niet chemisch schuim, doch „luchtschuim", een proces, dat verscheidene voordeelen biedt Er is allq reden, de/.e spuit in ons stadsmeubilair een hartelijk welkom toe te roepen, zij het ook, dat we aan dit welkom den wensch verbinden, dat zij in de rust zoo weinig mogelijk gestoord behoeft te worden en zooveel mogelijk werk loos kan blijven. TORENWACHTER. De werkloosheid en Nieuw Guinee Een overdruk van een artikel van H. J-. G. Hartman in de „Vrijzinnig-Democraat" 22 April 1939, verscheen als kleine bro chure, getiteld „De Werkloosheid". Het arti kel handelt echter niet over de werkloosheid in 't algemeen, maar over de mogelijkheid, welke Nieuw-Guinee biedt voor Nederland sche kolonisatie. De schrijver b?toogt, dat andere landen, met name Japan, wat lij zouden zijn met een vruchtbare landstreek als deze en dat Nederland daarom aan zijn wcrkloozen verplicht is de ontginning van dit groote, rijke en heusch niet zóó ongezon de eiland krachtig en spoedig ter hand te GIDS VOOR INCOURANTE FONDSEN Van D. W. Brand's Effectenblad ontvingen wfj een Gids voor Incourante Fondsen, als leidraad bedoeld voor de aangifte van Ver mogens- en Rijksinkomstenbelasting. Bij elk der fondsen zijn gegevens gevoegd betreffen de kapitalisatie en eindresultaten der onder nemingen. Eerste Kamer-camera DEN KAAG, 12 Mei. Met 19 tegen 14 stem men heeft heden de Eerste Kamer het ont werp Belemmeringenwet Privaatrecht ver worpen, nadat het ontwerp in de Tweede Kamer op 7 Februari van dit jaar zonder hoofdelijke stemming den hamer had gepas seerd. Het ontwerp wilde aan de Regeering de middelen verschaffen om beschikking te krij gen over onroerende goederen, welke welis waar haar eigendom waren, doch bij con tract tijdelijk in andere handen waren ge komen. Vooral doch niet uitsluitend sloeg het op negenen, tegenover wie de staat als verpachtster optrad. In 't voorloopig verslag was reeds gebleken dat de leden van de Eerste Kamer geens zins onverdeeld gunstig stonden. Kennelijk, zoo betoogden verschcidenen hunner, is het ontwerp bedoeld om aan publieke licha men mogelijk te maken, te ontkomen aan de dwingende bepalingen van de Pachtwet, die, nauwelijks in werking getreden, den staat blijkbaar reeds voor bezwaren heeft gesteld. En anderen weer achtten het ontwerp in strijd te zijn met een der hoofdbeginselen van ons verbintenissenrecht, dat namelijk alle door partijen gemaakte overeenkomsten haar tot wet strekken, het zgn. pacta sunt servanda. Gisteren reeds had de heer Briët (A.R.) van bezwaren blijk gegeven in een rede, waarbij de nestor van de Kamer, de heer VanSassevanYs selt (R.K.) zich had aangesloten. De heer Briët achtte het be zwaarlijk, dat het ontwerp de mogelijkheid biedt, inbreuken te maken op eenmaal ge sloten overeenkomsten. De onteigening in het algemeen belang is een oud instituut, dat reeds eeuwen bestaat. Maar het zich ont trekken aan een eenmaal gesloten contract is iets heel andere. Het ontwerp gaat vooral tegen de Pachtwet De staat voelt zich door deze wet gekweld. Weliswaar is er mogelijkheid van schade vergoeding, maar mot geld kan men niet al les goed maken. Ging men vroeger met den staat een overeenkomst aan, dan had men een gevoel van zekerheid, doch nu is dat een gevoel van onzekerheid. Een „res pessimi exempli", een zeer slecht voorbeeld van wetgeving, noemde heden de heer Pol 1 erna (CJEL) de Pachtwet Zij had niet veel verdiensten, maar nu ze bestaat moet ze loyaal ten uitvoer worden gelegd. Zeker kunnen in de relaties, waarin de 6taat treedt, bijzondere gevallen zich voordoen, maar dan moet de staat het slachtoffer vrijwaren. En het is juist op dit punt dat de staat in gebreke blijft. Zijn bezwaren tegen het ontwerp beschouwde de heer Pollema als niet te ontzenuwen. Ook de heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) had weinig bewondering voor het aanhangige ontwerp. De Pachtwet is onge twijfeld een last, al beschermt ze de pach ters tegen bepaalde verpachters. Doch nu de Pachtwet er is, moet ze zoowel door de overheid als door de pariiculieren worden aanvaard. Tegen was eveneens de heer van V e s- sem (N.S.B.), die wel van oordeel was, dat de staat snel moet kunnen procedeeren, doch daarbij mogen de belangen van de particulieren niet geschaad worden. De heer Hi ems tra (S.D.) wees op het alge meen belang, dat de staat heeft te bevor deren. Daarom vond hij het ontwerp niet verwerpelijk. Weliswaar had de schadever goeding beter geregeld kunnen worden, doch de bezwaren van den spr. waren niet van dien aard, dat hij tegen het ontwerp stemmen zou. Minister Goseling prees de waak zaamheid van de Kamer om het eigendoms recht te beschermen. Doch in dit geval staat de zaak eenigszins anders. Drie vra gen moeten worden onderscheiden. In de eerste plaats, welke situatie doet zich voor? Dan, is voorziening noodig, wenschelijk en rechtvaardig? En tenslotte, is de voorge stelde voorziening passend? De bewindsman wilde niet in een herhaling treden over de kwaliteiten van de Pachtwet. Wat thans in het spel is, is een schending van den regel „pacta sunt servanda" en een laedeeren van des pachters positie Doch men doet goed te bedenken, dat, al is de pachtverhoudïng de meest normale in het ontwerp, de opzet van het ontwerp ruimer is. De Regeering wil nu ingrijpen in con tractsverhoudingen mogelijk maken voor zoover die verhoudingen een belemmering vormen voor het uitoefenen van de over heidstaak. De mogelijkheid van het ont binden van dergelijke verhoudingen is in onze wetgeving voorzien, naar de Minister met verschillende voorbeelden aantoonde. De positie van den pachter zou er bij de gewone Onteigeningswet zeker niet beter op geworden zijn. Zoo strekt het ontwerp juist mede ten bate van den pachter. Ook biedt de procedure verscheidene waarbor gen. En voorts ligt het niet in de bedoeling, het te doen voorkomen, alsof de Overheid, telkens als ze als verpachtster optreedt, in een bijzondere positie verkeert De Regee- ring achtte de gevraagde wet voor de uit oefening van haar taak wenschelijk en on ontbeerlijk. Deze verdediging ten spijt is het ontwerp met 19 tegen 14 stemmen verworpen. Tegen stemden de A.R., C.H., R.K. behalve de hee- ren Nivard, de Bruin, Bruineman en Vau Lanschot, de Lib. en de N.S.B. Er is dus voor de toekomst niets veranderd en de Overheid blijft evenzeer als particu lieren gebonden aan de Pachtwet Men be denke, dat het hierbij gaat om de Overheid voorzoover zij evenals een particulier als verpachtster optreedt. De wet geldt zoodoen de voor allen gelijkelijk. Zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen inzake de tandheelkunde. Dit ontwerp beoogt alsnog gelegenheid tot examen te geven aan eenige indertijd ge dupeerde tandheelkundigen. Maandagavond zal in de afdeelingen wor den behandeld het wetsontwerp met be trekking tot het deelnemen van inilitairan aan de gemeenteraadsverkiezingen in een andere gemeente dan hun woonplaats. Alle Mkrklin Locomotieven en verdere Drodacten. URECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR, - STOOMMACHINE lok Locomotieven voor spoor 00 met bovenleiding. Verzending door het heele Jaud eD naar Ned. Oost en West Indiö. TeL 332094 Vraagt onzen Catalogus FRIER, Weimarstraat 253-259, Den Haag Stuurt ons Uwe defekte Locomotieven en Stoommachines, wij repareeren ledei merk vakkundiig. Alle onderdeelen In voorraad. ROFFELRIJMEN SOLDA TEN ZORGEN Men had onlangs m een Tehuis Uw dienaar uitgekozen Om met wat roffelend gerijm De jongens te verpoozen. Het waren allen stuk voor stuk Zeer vreedzame soldaten. Waarop ons vreedzaam vaderland Zich rustig kan verlaten. Het was er zoo gezellig als 't Slechts „onder ons" kan wezen: De vreugde stond op hun gezond Gebruind gelaat te lezen. Maar toen ik uitgeroffeld was En nog wat na bleef praten Bleek dat er achter hun gelach Soms zware zorgen zaten. Ze vonden bijna allemaal Dat ik maar eens moest schrijven Dat achttien maanden véél te lang Was om in dienst te blijven. Ik heb ze tot hun troost verteld Dat wij drie volle jaren In dienst van vorst en vaderland Destijds gewapend waren. De meesten waren zeer bezorgd Dat zij hun werk verspeelden En dat men voorts hun vrouw en kroost Zoo armelijk misdeelde. Dat is gok wel een droevig ding, Dat ernstig is te laken. Dat lijkt op: van de nood een deugd, Of beter: ondeugd, maken. Mij dunkt, als onze jongens voor Ons aller wei-zijn wak~v Heeft'de Regeering, de patroon, Hun last ook licht te maken. (Nadruk verboden) LEO LENS DE IDEALE VLOER- BEDEKKING KV. VEREENIGDE T.OUWFABRIEKEN ROTTERDAM AMSTERDAM VOORSTALEN KANTOOR EN BEDRIJFSMEUBELEN isKVS KORSTEN DE VISSER &C° CAPELLE a/d 1JSSEL Tel. 56135—56235 Postbus 18Kxalingscheveer kamers, keuken, badkamer, groote zolder en groote tuin met tuinhuis, met en zonder garage. Direct bij tram en bus verbinding Huurprijs 1 40.— p. m. Te bevr. op het werk en bij J. L. VAN ELMPT. Niersstraat 1. Amsterdam-Zuid, Telefoon 91076. Het jacht „Aloma" van den president-commissaris der Intern. Water- tentoonstelling te Luik. Aan boord van dit jacht zal H. M. de Koningin bij Haar bezoek aan Luik de lunch gebruiken en rondgeleid worden. Een der thans door de Indische luchtmacht bestelde 12 Lock heeds „212". Dit vliegtuig, een formidabele gevechtsmachine, is ontwikkeld uit de civiele lockheeds, die o.m. bij de K.L.M. en K.NJ.L.M. in gebruik zijn. De opening van het Nederlandsch paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Neiv-York. Dr Loudon, de Nederlandsche gezant, tijdens zijn rede. De inmaak der spinazie is in de fabrieken thans in vollen gang. Het kwantum, dut mag worden ingemaakt, is twintig procent lager dan verleden jaar. Een standbeeld van Peter Stuyvesant werd bij de opening van het Nederlandsch Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te New-York onthuld. De autoriteiten na de onthulling. Rechts de Nederland sche gezant, dr Loudon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5