CHIEF WH IP c THEE doet je goed! ZATERDAG 13 MEI 1939 EERSTE BEAD PAG. a Niet „zoo maar een sigaret"maar de beste voor Uw gezondheid! Britsch-Turksche overeenstemming De verklaring, door Chamberlain afgelegd Sn het Lagerhuis over het tot stand komen van een Britsoh-Turksche overeenstemming voor het gebied van de Middellandsche Zee, is door de leden van dit huis met blijken van instemming begroet, evenals zulks in 'de Turksche nationale vergadering te 'Ankara met een overeenkomstige declara tie van den Turkschen minister van buiten- landsche zaken het geval was. De vertegen woordigers van beide naties legden verheu ging aan den dag over het feit, dat de Wederzijdsche politiek in vele opzichten zal parallel loopen, en dat hun landen, bij het behoud van hun bewegingsvrijheid, door onderlinge steuntoezegging in tijden van fcorlog nieuwe zekerheid hebben erlangd. De Britsehe premier kon nog niet verder gaan dan een interimaire mededeeling, ge lijk als zulks aanvankelijk ook ten opzichte van Polen het geval was. Toen deze eerste Britsohe continentale garantie los kwam, had de snelle afkondiging daarvan ten doel, het Derde Rijk tijdig te waarschuwen, dat het zich niet in een zone moest begeven, die Engelands bijzondere belangstelling genoot, pn derhalve als een „verboden jaoht" zou moeten gelden. De verklaring inzake Tur kije bedoelt eveneens, het tijdperk der on- derhandsche besprekingen, dat feitelijk reeds te lang aanhoudt, in te korten, opdat de Balkan zal weten, dat hij gerust kan wezen. Immers, de Britsch-Turksche vriend schap heeft in hoofdzaak ten doel, de posi tie van Roemenië verder te verstevigen. Het land van koning Carol, dat Fransohe en Britsohe steuntoezeggingen verkreeg, kan er nu in meerdere mate van op aan, deze ook als de nood opdaagt te zullen ontvangen. Want de verbonden Britsdh- Fransche vloten zullen, dank zij de over eenstemming met Turkije, in de toekomst gerechtigd zijn door de Dardanellen te varen en de Zwarte Zee binnen te stoomen, zonder het hachelijk vooruitzicht een nieuw Gallipoli te ontmoeten, gelijk zulks in den wereldoorlog het geval was. De belofte van steun, gelijk wij zeiden, had koning Carol reeds; deze belofte verkrijgt echter eerst thans, nu de mogelijkheid haar effectief te maken aanwezig is, haar volledige uit werking. Het staat te bezien, of wy ook verder nog veel over de Britsch-Turksche verdragsbe palingen zullen vernemen. Voorloopig zul len zij eerst door de experts in bijzonder heden moeten uitgewerkt, doch nu de zaak in principe is beklonken, zal het wellicht uit militaire overwegingen gunstiger wor den geacht, omtrent den teahnisahen kant van de bepalingen niet al te veel los te laten. „De wereld houdt stand door het geheim" is een oude, kabbalistische spreuk, welke ook op het gebied van politiek en strategie haar waarde volop heeft bewezen. Nu de belangstelling van de volksver tegenwoordigingen der betrokken partijen door de mededeeling van deze principieele beslissing voorloopig bevredigd is, kunnen de diplomaten zioh ook weder wat meer .tijd van overleg gunnen, om in Zuid-Oost- Europa de overige hangende affaires tot een oplossing te brengen. Wij hebben hier o.a. op het oog het toebrengen van Bulgarije tot de anti-agressiecoalitie, door het uit de wereld helpen van de tussohen dit land en Roemenië hangende geschillen aangaande Euid-Doehroedsja. Vermoedelijk zullen de relaties met Rusland, waarmede Turkije i: vriendschap verbonden is, thans eveneens 'kunnen worden gestimuleerd, hetgeen een nieuwe winst beteekent. Zoo schaart geleidelijk land na land zidh ïn de internationale veiligheidswacht, welke, naar wij hopen enkel door haar prestige, aan nieuwe Duitsdh-Italiaansche agressie pogingen zulk een onoverkomelijke belem mering zal in den weg leggen, dat ook de autoritair geregeerde landen hun opbloei en welvaart met andere middelen zullen gaan najagen dan die van bedreiging met geweld. Het uitblijven van nieuwe perikelen van dezen aard zal aldus, zij het ook op zuiver negatieve manier, kunnen mede helpen aan het herstel van een vertrouwen, hetgeen men langs den meer positieven weg van een algemeen openhartig beraad niet heeft kunnen verwerkelijken. HET BRITSCH-TURKSCHE VERDRAG VAN BIJSTAND Mededeelingen van Chamberlain in het lagerhuis Nog overleg omtrent het Balkanschiereiland In het lagerhuis heeft minister-presi dent Chamberlain medegedeeld, dat En geland en Turkije zijn overeengekomen, een accoord van wederkeerigen aard en van langen termijn in het belang van hun nationale veiligheid te sluiten. In afwachting van een definitieve overeenkomst verklaren de regeeringen van Engeland en Turkije, dat zij in ge val van een aanvalsdaad. die tot een oorlog in het Middellandsche Zee-gebied zou leiden, bereid zijn op doeltreffende wijze samen te werken en elkander alle hulp en bijstand te verleenen, die in hun macht liggen. gericht: °zij heeft ten doel, Engeland Turkije van elkanders hulp en bijstand te erzekeren, indien de noodzakelijkheid zich ou voordoen. De beide regeeringen hebben ingezien, dat zekere punten, waaronder de scherpere de finitie der verschillende omstandigheden, waarin de wederkeerige verbinten1,risen ju werking zullen treden, een nader onderzoen vorcischen, alvorens de definitieve overeen komst kan worden voltooid. Met dit onder zoek is men thans bezig. De heide regeeringen beseffen verder, rlat het óók noodig is, de veiligheid in het Balkan-schiereiland te verzekeren: zij plegen met elkander overleg, om dit doel zoo spoe dig mogelijk te bereiken. Het is de bedoeling, dat genoem-.'e rege lingen de beide regeeringen niet verhinde ren overeenkomsten met andere partijen in het algemeen belang van den vrede te slui ten. Nadat Chamberlain deze verklaring had afgelegd, vroeg de abheidersleider Attlee, of het sluiten van een overeenkomst zou worden gevolgd door stafbesprekingen. Chamberlain antwoordde, dat dit punt naar zijn meening niet aan de orde zal ko men, alvorens de definitieve overeenkomst tot stand is gekomen. Henderson stelde de vraag, of Britsehe oorlogsschepen de Zwarte Zee zouden kun nen binnenkomen, indien men Roemenië lts hulp zou moeten komen. Chamberlain antwoordde hierop, dat de verklaring geen betrekking heeft op derco lijke specifieke punten, die ongetwijfeld be handeld zulen worden in de definitieve overeenkomst. Verklaring in het Turksche parlement Ook in de Turksohe nationale vergadering te Ankara is een verklaring van de onder handelingen met Engeland en Rusland afge- legd, die niet gejuioh werd begroet Daarbij werd tevens herinnerd aan de besprekingen, welke met Frankrijk worden govoerd. Het ontworpen verdrag van wederzijdsche hulpverleening zal, naar men verwacht, nog niet dadelijk het voorloopige accoord met Engeland vervangen. In de eerste plaats wenscben de Turken de sovjet-unie ln het anti-agressiefront te betrekken, voordat Tur kije er in toestemt Engeland hulp te ver leenen om den Balkan te verdedigen tegen een mogelijkcn Duitscihen aanval. Verder zijn er nog eenige technisdhc en juridische moeilijkheden te overwinnen, in het bijzon der in veiiband met de Turksche toestem ming voor het passeeren van Britsehe oor logsschepen naar de Zwarte Zee. Naast de onderhandelingen met Engeland en Frankrijk men verwacht dat Frankrijk Fransche Kamer steunt Daladier Socialisten en communisten in verzet De Fransche Kamer heeft met 375 tegen 230 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering-D a 1 a d i e r aangenomen. De socialisten en de communisten hebben uit partij-overwegingen tegen de buitenland- sche politiek der regeering gestemd, niet omdat zij het daarmee niet eens waren, maar omdat de premier geen stemmen in gedeelten had willen toestaan. Daladier verklaarde, dat de politiek van Frankrijk geen keer heeft genomen, maar er zijn veranderingen in Europa ge komen. De premier herinnerde aan de ge beurtenissen in Tsjeoho-Slowakije en zeide, dat een oorlog op dat oogenblik een dwaas heid zou zijn geweest. Sedertdien heeft Frankrijk nieuwe verplichtingen op zich genomen. Daladier stelde de vraag, of deze nieuwe oriënteering. niet alleen van Frank rijk, maar ook van verscheiden andere landen, niet afhankelijk is van de houding van Frankrijk. Men heeft naar Frankrijk geluisterd en de regeering zal zekere ver diensten voor zidh kunnen opeischen, zoodra het niet langer gevaarlijk zal zijn, daar over mededeelingen te doen. Wat Frankrijks krachtsinspanning be treft en de offers, die van het land worden gevraagd: het zou een terugvallen zijn in de zinledige klets van derpagogisehe decla matoren, als we het volk thans gingen ver tellen, dat het zich anders redden kan dan door een voortdurende en heldhaftige spanning. Spreker motiveerde nogmaals de decreten en wees op hetgeen Frankrijk daarmede be reikt had. Men kan, zoo zeide hij. critiek oefenen op het stelsel der overuren in de fabrieken, maar men moet dan toch consta teer en, dat het noodige oorlogsmateriaal voor de defensie thans geproduceerd moet worden. De kamer heeft vervolgens een motie van vertrouwen in de regeering aanvaard. RAADSZITTING VOLKENBOND UITGESTELD Het algemeen secretariaat van den Vol kenbond deelde gisteravond mede, dat op verzoek van versoheiden regeeringen, de aanvangsdatum van de zitting van Volkenbondsraad is vastgesteld op 22 Mei. „N IEUW VESTA" Chr. Tehuis voor jonge en volwassen meisjes die wegens minder begaafdheid of door eenige storing als zwakke wil gebrek aan energie, of door karakterafwijkingen moei lijkheden opleveren. Huiselijke sfeer. Inlichtingen en prosp. op aanvr. bij Dames KOOL WOORTMAN, Doorn, Boschlaan t. Reel. ONGEKEND BOMBARDEMENT VAN TSJOENG KING Grond schudde als bij aardbeving De Japansche landing bij Amoy Tsjoeng King is door 21 Japansche vlieg tuigen opnieuw zóó hevig gebombardeerd, dat zelfs de diep onder den grond gelegen schuilplaatsen schudden, alsof een aard beving piaat6 vond. Zij. die in diepgelegen schuilplaatsen een toevlucht hadden ge zocht en er overigens zonder verwondingen waren afgekomen, voelden een stekende pijn in de ooren Oliineesehe jachtvliegtuigen bonden, ge steund door het luchtafweergeschut, den strijd aan met de Japansche machines en, naar officieel wordt medegedeeld, werden drie Japansche vliegtuigen neergehaald. In de stad zijn verscheiden grootc branden uitgebroken. De bezetting van Amoy De woordvoerder van de Japanedie ma rine te Shanghai heeft in antwoord op een vraag over de bezetting van de internatio nale nederzetting bij Amoy verklaard, dat deze bezetting tijdelijk is. Hij voegde hier aan toe, dat de bezetting gerechtvaardigd woi'dt door een .poging, den Chineeschen voorzitter van de pro-Japansche Kamer van Koophandel te vermoorden door de in lichtingen, welke zijn ontvangen over hot feit, dat de concessie diende tot schuil plaats van Oliineesche terroristen. Verder zeide hij. dat slechts honderd man aan land zijn gazet, die in de straten zullen patrouilleiren. Geen. enkel openbaar ge bouw is bezet. Op do vraag, of de Japansche actie bij Amov niet te Shanghai zou worden her haald, antwoordde de woordvoerder, dat een gelijk optreden noodzakelijk zou kunnen worden, wanneer do gebeurtenissen een ern stige wending zouden nomen. Verder deelde de woordvoerder nog mode. dat de bij Amov aan land gezette Japansche troepen waarschijnlijk zullen blijven, tot de autoriteiten der internationale concessie doeltreffende maatregelen tot bestrijding van de anti-Japansche actie zullen hebben ge nomen. GEVANGENEN OPROER IN ROEMENIë In de strafgevangenis van de Roemeen- scihe stad Craiova zijn gisterochtend 700 ge vangenen aan het muiten gestagen. Zij namen zulk een dreigende houding aan, dat het garnizoen der stad te hulp moest wor den geroepen. Daarna werden zij door de troepen omsingeld en lieten zij zioh naar hun cellen terug brongen. De aanstichters tot de muiterij zullen ge straft worden NA DE BRAND VAN DE „PARIS" Verdachte weer op vrije voeten April was ingesloten onder verdenking, schuldig te zijn aan het uitbreken van den brand. Waar gaat U zich vestigen? IN AMSTERDAM P Dan naar bet kantoor van L. BOOMSMA. Makelaar Bouwkundige Expert Nassankade 119 Telefoon 8252185121 Westlander acht 87-1 f 36.-— p. m. Fr. Hendrlkplantaoen 96-11 M 40.— p. m. Idem no 5-II 36.— p. m. 3e Kostvcrlorenka.de 36-foa 37.— p. m. ICostverlorenstraat l-II f 34.— p. m. Chasséstraat 96-1 f 35.— p. m. WonlngltJst en Inlichtingen GRATIS U wilt verhuizen P HEEMSTEDE biedt U: CENTRALE LIGGING LAGE BELASTINGEN EEN GERIEFELIJK HUIS Vraagt inlichtingen en gratis Woninggids HEEMSTEDE'S WONING-BUREAU C O t Si. L. KWAK DREEF 276 Telefoon 10636 BILTHOVEN Woningbureau v.h. NIENABER MAKELAARS Vraagt gratis gids met kaartje. Kooper? en huurders betalen geen provisie. Gemeubileerde VILLA's voor de Zomer maanden- Alle Inlichtingen kosteloos. Soestd.weg 270 Z.Telefoon 2155 eerlang, als de kwestie van Alexandrette en de Sand jak bevredigend geregeld is, een soortgelijke verklaring zal afleggen als de Engclschen thans gedaan hebben gaat Turkije ook voort met zijn pogingen om Roemenië en Bulgarije te verzoenen. Dit zou den vrede en dje veiligheid op den Bal kan fen goede komen. Volgens diplomatieke inlichtingen uit Sofia zou Bulgarije thans bereid zijn deel te nemen aan de Balkan entente, indien Roem enië de Zuidelijke Dobroedsja afstaat. Men venvacht, dat Tur kije er bij Roemenië op aan zal dringen deze concessie te doen. Inmiddels duren de onderhandelingen tusschen Engeland, Frankrijk en de sovjet unie voort. Het antwoord ivan Rusland aan Engeland wordt binnenkort venvacht. De sovjets zullen dan waarschijnlijk hun ver langen naar een drievoudige overeenkomst van wederzijdschen bijstand wederom tot uitdrukking brengen. In welingelichte krin gen te Londen vermoedt men, dat Engeland zich dan bereid zal toonen, zoover te gaan als de Fransche voorstellen, die het midden houden tussohen het plan van Rusland en het Britsdhe voorstel. Frankrijks financieele positie Een nieuwe leening aangekondigd De Fransdhe minister van financiën Reynaud heeft gisteren in een radiorede verklaard, dat Maandag a.s. de inschrijving zal worden opengesteld op de leening-1939, die door twee garanties is omgeven: op de eerste plaats is de Fransche valuta steik en gerespecteerd en daarenboven zijn de Fran sche staatsfondsen de laatste maanden ge middeld 13 pet in koers gestegen, ondanks Praag, Memel en Albanië en ondanks de bedreiging van Danzig. Zij stegen, terwijl de staatsfondsen van het land in Europa, dat het oudste en beste cTediet heeft, in koers teruggeloopen zijn. Ziedaar wat de hand- teekening van den Franschen staat waard De minister deed tenslotte een beroep op de vaderlandsliefde van alle Franschen, die door op de leening in te 6chryven, Frank rijk sterker zullen maken en hun invloed zullen doen gelden op het lot van Europa. PILSOEDSKI'S STERFDAG HERDACHT Relletjes te Danzig Teir gelegenheid van den vierden sterfdag van Pilsoedski is gisteravond gedurende drie minuten het verkeer in de geheele stad Warschau stilgelegd, terwijl kanonschoten warden gelost. Generaal Sosnkowski heeft voor de radio een toespraak gehouden, waarin hij ojn. zeide: Polen heeft thans wapens en zal zoo noodig tot den laatsten soldaat en het laatste wapen strijden en als er geen wapens meer zijn zullen wij met onze tanden strijden. Wij zullen geen duimbreed van onzen grond afstaan. Wij blijven in dezen onrustigen tijd olkomen kalm. Met koelbloedigheid, het hoofd omhoog, wachten wij de gebeurtenis sen af. Wee hun, die onze zenuwen willen erzwakken en op een snelle overwinning rekenen. Onze zenuwen zullen het uithouden en wij vreezen evenmin degenen, die meer wapens zouden hebben dan wij. Dantzig Heed niet mee De senaat van Dantzig heeft gistermiddag het Poolsche commissariaat in kennis ge steld van het verbod van een herdenkings bijeenkomst, welke gisteravond ter gelegen heid van den vierden sterfdag van Pilsoed ski in het stadion te Wrzescz, op het grond gebied der Vrije stad zou worden gehouden. De senaat verklaarde, dat, als de verga dering ondanks het verbod zou doorgaan, hij niet de verantwoordelijkheid voor de vei ligheid der Poolsohe bevolking op zich zou kunnen nemen. De Pool schei commissaris- generaal heeft tegen het verbod krachtig geprotesteerd. Antl-Poolsche Incidenten Terwijl de Polen te Dantzig den dood van Pilsoedski herdachten, heieft fifn nationaal- socialistische menigte verwoestingen aange richt bi een Poolsch restaurant en de ruiten van de Poolsche krantencentrale ingegooid. Steenen werden naar het portret van Pil soedski geworpen. Van rouwfloers voorziene vlaggen werden van vele Poolsche gebou wen neergehaald. Gisterochtend zijn de edities van twintig lolache bladen in, toeslag genqmfm. Pe Por een herdenkingsbijeenkomst wilden houden, zijn door de politie gewaarschuwd, dat detze geen bescherming kon waarborgen. Duitsche kranten verbrand Aan den uitgang van het station te Lodz hebben gisterochtend voorbijgangers alle uit Duitschland komende kranten, jn de Duit- 6cliet taal, verbrand. De reis van het Britsehe Koningspaar Het weer niet al te gunstig De „Empress of Australia", het schip, waarmee het Britsehe koningspaar de reis naar Canada maakt, heeft gisteren zeer wisselvallig weer ontmoet, nadat men reeds den voorgaan den dag door mist gedwongen was tot stil liggem. In de morgenuren verbeterde het zicht, zoodat het schip weer met een snelheid van tien knoopen begon te varen. Allen waren verheugd te hocn-en, dat de sirene thans iedere twee minuten een langen stoot gaf ten teekon dat men voer en niet meer den dubbelen stoot, die men 24 uur lang gehoord had en die beduidde, dat de „Empress" stil lag. Na een korte periode, waarin men met volle kracht vooruit kon varen, yverd het zicht in den middag langzamerhand weer slechter, zoodat de snelheid weer vermin derd moest worden. Intusschen gaat het leven aan boord zijn gang. De tweede verjaardag van de kroning werd gevierd met 21 saluutschoten, gelost door de twee escorteerende kruisers, die laaigs de ..Empress" voeren, terwijl de be manningen opgesteld stonden op het dek. Van tijd tot tijd werd het schouwspel on duidelijk door vlagen mist, die door den wind voortgejaagd werden. De koning on de koningin met hun gevolg bevonden zich tijdens óe plechtigheid op het promenadedek Koningin Elisabeth droeg een bontmantel ter bescherming-tegen do koude winden van de ijsbergen. De koning nam het saluut van do kruisers in ontvangst en gaf per radio order, dat aan de bemanning een extra-oorlam moest wor den uitgereikt 's Middags werd het koninklijk paar een kroningstaart, speciaal gebakken aoor den KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Beroepen: Te Tjamsweer Otoez.), oand. F. Offrsnea, bulppred. te Wijk aan Zee. Te Lienden (toez.), W. Bieshaar Jr. te Bent huizen. Bedankt: Voor Dussen, I. Schipper te Kockengen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Harkstede-Marrum Ds. J. van Harmeien hoopt 9 Juli af scheid te nemen van de Geref. Kerk te Hark stede en 16 Juli zijn intrede te doen te Mar* rum; bevestiger is prof. dr. K. Dijk van Zwolle. Rynsaterwoude Na des morgens bveetigd te zijn door ds A. J. W. v. Ingen van Dordrecht met een predicate over Hand. 2 8b deed Zondag jj. candddaat J. H. de Vree uit Dordrecht zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Rljn&ater- woude sprekende naar aanleiding van Rom. rs 5. nieuwe leeraar werd toegesproken door ouderling A. Kempenaar namens Kerke- raad en Gemeente en door den oonsulent ds B. J. Geerling op wien6 verzoek de ge ile Ps 121 4 toezong. Algemeene Synodale Commissie Ned. Herv. Kerk Vierde zitting. Na opening met ge bed door den president worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en g gekeurd en wordt de lijst van ingekomen stukken aangevuld. Uit de verschillende rap porten over de aanvragen uit het Fonds Noodlijdende Kerken en Personen blijkt, dat f 41.110 is gevraagd, terwijl f 16.400 be schikbaar is. De aanvragende gemeen ten zullen de gevolgen hiervan te dragen krijgen. Ds Barbas stelt voor de synode te ver zoeken een schrijven te richten tot die ge meenten, die blijkens de opgave nog aan de verplichtingen ten opzichte van de fondsen niet hebben voldaan. In behandeling komen de rapporten over de aanvragen van het Fonds ter voorziening in de Geestelijke be hoeften enz., -/.adat de rekening van fonds ter tafel is gebracht. Prof. A a 1 d rapporteert over Gelderland, de heer Bolt over Zuid'-Hodlamd, de president over Noords Holland, ds Gravemeijer over Zeeland, ds Van Bruggen over Friesland, ds Boonstra over Overijssel, ds Bar over Groningen en Drente, mr Bybau Noord-Brabant en Limburg. Voorge steld zal worden f 9400 toe testaan Aan de orde komt de behandeling van het Fonds tot verbetering der schraalste predikantstractementen. De i drachten van de .commissie worden goedge keurd, na diepgaande bespreking over ge meenten welke in geestelijk opricht bijeonder worden bedreigd. De -voordrachten uit dit Fonds bedragen f 53.677. Prof. Aalders rapporteert over de aange legenheden van het studiefonds. Zestien aanvragen worden afgewezen en negentien aanvragen worden toegestaan. Bij de behandeling van de aangelegenhe den der generale kas blijkt, dat die uitkee- ringen bedragen f 68.972. De ooirespondenten van de provincies brengen hun rapporten uit. Ds Gravemeijer constateert met blijdschap dat aan sommige gemeenten bijdragen worden toegedacht voor het onderricht in den bijbel op de openbare scholen. Maar tevens meent hij uit het feit, dat juist hiervoor een beroep op de fondsen wordt gedaan, dat dit wenk nog te veel wordt .gezien als bijkomstig, terwijl hier een meer belangrijke taak en roeping voor de gemeenten ligt. EMERITAAT Ds. J. D. HEERSINK Ds. J. D. Heersimk, pred. der Geref. Kerk van Oude Pekela, heeft met ingang van 1 Aug. eervol emeritaat verkregen. Ds. Heersink, geb. 1874, werd candddaat in en was predikant te Baamibrugge (1899 1907), te Emlóchheim (1907—1912), te Nieu- weroord (19121821) en sedert 27 Febr. 1921 te Oude Pekela. UITBREIDING ZENDINGEPREDIKANTEN In de „Amsterdamsche Kerkbode" deelt Ds W. Breukelaar mede, dat le Kerke- raad vatn de Geref. Kerk van Amsterdam overweegt een derden missionairen predi kant voor haar zendingsterrein te Djocja op Midden-Java te beroepen. Deze uitbreiding van het aantal zenddngs- predikawten wordt mede beinvloed door de gebleken noodzaak, aan de geestelijke ver zorging van het zieken/huis meer aandacht te besteden. WAGENBORGEN Het bestuur der vereeniging „Tot Christe lijke Liefdadigheid1" te Wagenborgen heeft tot het verrichten van eenige werkzaamhe den, betreffende de geestelijke verzorging de zer Vereeniging. benoemd Ds. B. Timmer, Geref. predikant te Wagenborgen. ZENDINGSDAGEN De Zendingsdag vanwege de classis Dor drecht der Chr. Geref. Kerk zal gehouden worden te Dordrecht op 26 Juli as GOEDKOOPE UITGAVE DE LEVENSROMAN VAN Dn H. COLIJN opgedragen aan ons Nederlandsche volk door RUDOLF VAN REEST Gebonden 2.50 Beitel hef bij: FIRMA B. DE KLER Oude en Nienwe Boekhandel NIEUWE RIJN 45 Tel. 885 LEIDEN BADGASTENKERK Evenals andere jaren zullen er dezen zo- mer ook weer kerkdiensten in de Geref. Bad.* gastenkerk te Wijk aan Zee worden ge houden gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus. Dezen zomer zullen voorgaan de predikanten v. d. Weiden uit. kerzuil in de maand Juni, Kroes uit Dalf- sen in de eerste helft van Juli, Ds. Mr. W. S. de Vries van Voorburg in de tweede helft van Juli en Ds. 'H. W. H. v. Au del uit Rotterdam in de maand Augustus. „JACHIN" Op de reeds aangekondigde jaarvergade ring de. Geref. Zondagsschoolverg. „Jachin" 26 Juli te Hoogeveen zal spreker zijn de heer H. H e i n e r van Schiedam, met het onderwerp „Kinderlectuur". Des middags houdt mej. TI. Mulder uit Ant werpen een causerie over de Evangelisatie in België. De bidstond wordt geleid door Ds. Y. v. d. Zee van Amsterdam-West. VRAAGBAAK CHRISTELIJKE INSTELLINGEI V ertrouwensadressen ten dienste rail Stichtingen van Barmhartigheid. Ziekent huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen Naamlooz® Vennootschap „JACOBINE-HOLLANDIA" V.H. MERKX BOERBOOM CENTRALE VERWARMING Ook automatische stookinrichtingen NIJMEGEN - TILBURG - ZWOLLE TELEF 22197 IEL 2579 - TEL «349 DRENTSCHE EXPflRTSlflCHTFRIJ assen Telefoon 10 prima Grove Metworst (Gerookt ot ongerookt) en Grove Snijworst Vraagt offerte of reizigersb ezoek DE ROTTERDAMSCHE BOAZ BANK N.V. POMPENBURGSINGEL 13 ROTTERDAM BIEDT AAN 3en V OBLIGATIES van Protest. Kerken, Scholen en Chr. Philantr Inrichtingen, met korten looptijd, in coupures van 11000.- 1500.- en f 100.* Vraagt uw leverander TdfclZUfGn Mosterd, Pucaiilly, Peekoflie N.V. WED. MATTHEEUSSENS ZONEN Cssendrecht (Holland) OISTERWIJK (N.B.) DE ONDERLINGE BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJ Directie De Jong Co Keizersgracht 583 AMSTERDAM WU1913; 44901; 44001 BRAND-, INBRAAK-, STORM- EN ANDERE VARIA-VERZEKER ING WANNEER plannen voor toepassing van BETON-EMAILLGs V gebrnikt dan „DE LANGEt VERBETERDE BETON-EMAILLE" in „eenvoudige" of „Luxe" uitvoering. Inlichtingen verstrekt: M. t e. v. DE L A N G E'S VERBETERDE BETON EMAILLE „EMALUX" N.V. Telefoon Utrecht: No. 28280 Kantoor: Westerlaan 1 DE BILT

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2