VRIJDAG 12 MEI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 7 Gemeenteraad van Katwijk Woensdagavond vergaderde de raad dezer gemeente, onder leiding van den voorzitter burgemeester Woldringh van der Hoop. Af wezig was de heer Merrburg. Na opening met gefoed stelt dr. Hueting voor in venband met den verjaardag van dr. J. Schokking, oud-burgemeester van Kat wijk, aan Z. Exc. een telegraniscben geluk- wensc.h te zenden. De Raad 6te«nt hiermede in. Vervolgens roept de Voorz. een woord van welkom toe aan den gemeente-secreta rie, die, van zijn ziekte hersteld, weer zijn arbeid heeft hervat. Spr. hoopt dat de secre taris zich nog vele jaren zal kunnen geven voor de gemeente Katwijk. (Applaus). Een schrijven van Ged. Staten is ingeko men, waarin verzocht wordt het besluit ten opzichte der verlaagde keurloonen terug te nemen. De heer v. Rijs spreekt zijn verwondering uit over dit schrijven. De raad heeft een wettig besluit genomen en tot heden is dit besluit nog niet goedgekeurd en uitge\oerd. Spr. wenscht dat tot in hoogste instantie gegaan wordt om het besluit uitgevoerd te krijgen. Ged. Staten hebben wel den Raad verplicht de auto-vergoeding voor den schoolarts van f 300 op f 700 te brengen, nota bene met terugwerkende kracht, doch een verlaging van keurloonen, de volksge zondheid bevorderend, zou worden afgewe- zen. De heeren v. d. Marei, v.d. Zwan, dr. Lod der en J. G. Schoneveld spreken in denzelf den geest en wenschen behandeling tot in hoogste instantie. Met 14 tegen 2 st. wordt besloten het genomen besluit niet in te trek ken. Belangrijke grondverkoop In behandeling komt een voorstel tot het verkoopen van grond aan de pro vincie. De plannen tot het aanleggen van een snelverkeersweg tusschen den Haag en de Noord-Hollandsche grens via deze gemeente zijn thans in een zoo danig stadium gekomen, dat Ged. Staten dezer provincie B. en W. hebben ver zocht, ten behoeve van den aanleg van dezen weg om Katwijk a. d. Rijn, den raad een voorstel te doen om den benoo- digden grond aan de provincie te ver koopen. De onderhandelingen, welke hierover worden gevoerd, hebben tot dit resultaat geleid, dat de provincie gene gen is de gronden welke een oppervlak te hebben van 25.997 m2 te koopen voor de som van f 28.940.20. De provincie verbindt dan den D— -- Nieuwen Duinweg met het te maken viaduct in den Zeeweg. De breedtet van dien ver bindingsweg moet overeenkomen met die van den Callaoweg; de gemeente stelt den plaats en den loop vast in overleg met de plaats en den lop vast in overleg met de provincie. De provincie verbindt den afgesneden Nieuwen Duinweg met den provincialen pa- ralleweg tusschen genoemd viaduct en het z.g. Molenplein. De provincie verbindt de afgesneden Nieuwen Commandeurslaan met het te ma ken viaduct in den Zeeweg. Ook van dezen verbindingsweg moet de breedte overeenko- men met die van den Callaoweg. De provincia zorgt ter plaatse van den nieuwen weg voor een brug over het z.g. Mallegat van tenminste dezelfde afmetingen als de bestaande brug over het water. Met do commissie voor het Grondbedrijf achten B. en W. dit aanbod voor de ge meente aannemelijk, omdat gezorgd wordt voor goede aansluitingen op den te maken grooten verkeersweg. B. en W. stellen mits dien voor bedoelde gronden te verkoopen voor den prijs van f 28.940.20 en de genoem de voorwaarden. De heer v. d. Bent vraagt hoe het staat met de toezegging van het nemen van werk krachten. Met het vliegveld is ook een toe zegging gedaan doch er is niet veel van te recht gekomen. De Voorzitter zegt dat zulks een ernstig punt van bespreking heeft uitgemaakt. De toezegging is gegeven dat 70 pet. der werk krachten Katwijkers zullen zijn, ook bij den bouw van de brug over Rijnlands kanaal. Na nog enkele inlichtingen door den voor zitter verstrekt, gaat de raad met het voor stel mee. Precario-reohten Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van precario-rechten. Deze verordening heeft den laatsten tijd nog al eens kwaad bloed gezet en een wijziging de zer verordening bleek wel gewenscht. B. en W. hebben meerdere 'wijzigingen aange bracht, waardoor eenige soepelheid is ont staan, zooals b.v. dat in sommige gevallen niet voor een geheel jaar behoeft te worden betaald en voorwerpen welke korter dan 14 dagen boven gemeentegrond zijn aange bracht., worden vrijgesteld. Over den prijs van een en ander onder vraagd, antwoordt de voorzitter aan den heer v. Tongeren, dat geschilderde reclame op b.v. twee tegels zal kosten f 15 per jaar. Sommige leden meenen dat er geen gebruik .van zal worden gemaakt. De voorzitter zegt dat de betreffende aan vrager reeds dezen prijs heeft geboden. Dr. Hueting vraagt of reclame met een projectielantaarn vanuit een winkel ook heiast kan worden. De Voorzitter zegt dat het juridisch nog 'een open vraag is. Hierover kunnen B. en iW. dus nog geen medcdeelingen doen. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Voorstel tot wijziging van de verordening bp de heffing van rechten voor draden en kabels in openbaren gemeentegrond voor radio-distributie. Tusschen den minister van Binncnl. Zaken en gemeentebesturen is er verschil van opvatting over zekere bepalin gen ten aanzien der invorderings- cn hef- ïingsverordening. Door Ged. Staten wordt daarom in overweging gegeven de verorde ning on de heffing van draden en kabels der radiodistributie in deze gemeente in over eenstemming te brengen met de mnniste- rieele opvatting. B. en W. stellen den raad voor aldus te besluiten. De raad kan zich hiermede vereenigen. Voorstel tot het verleenen van medewer king aan de Herv. scholen IV en VII tot het aanschaffen van leermiddelen. Goedgekeurd. Penslonneerlnrj van wethouders Punt 7 ia de hernieuwde behandeling van het voorstel tot ponsionneering van de wet houders. B. en W. herinneren er aan dat in de ver gadering van 27 Maart 1.1. werd besloten de behandeling var. het voorstel ten aanzien Van de pe.*\sionn»ering van de wethouders op te schorten tot bekend zou zijn welk standpunt Ged. Staten tegenover een verhoo- ging van de jaarwedden der wethouders in nemen. Inmiddels is dit college verzocht de daartoe benoemde commissie in de gelegen heid te stellen de mcening van d n Raad uiteen te zetten. Blijkens mededeeling Ged. Staten acht dit college geen aanleiding tot eenige bespreking aanwezig, hetgeen dus beteekent dat wadden onveranderd blij ven. Waar alzoo bekend is hoe genoemd col lege tegenover de salarieering staat, verzoe ken B. en W. den raad thans over de invoe ring van de pensioenregeling een beslissing te nemen. De hoer v. Rijs acht den tijd voor dit voor stel slecht gekozen. Spreker zou er de voor keur aan geven hiermede te wachten tot na dat de nieuwen raad zitting genomen heetf-t. Overigens is spreker voor het stel. De voorzitter zegt dat dit voorstel evengoed twee jaar terug ook gedaan had kunnen worden en ziet van uitstel de wen- schelijkhirid niet in. Do heer v. d. Marei is om financieele redenen, er tegen. De heer Schoneveld wil, in weerwil van het besluit van Ged. Staten de wedden toch verhoogen. De heer v. d. Zwan ziet ook een onbillijkheid 'in de te geringe sala rieering van de Wethouders cn pleit voor pensionneering volgens reeds besproken normen. De voorzitter zegt dat het gezag moet worden hooggehouden. Men moet begrijpen dat Ged. Staten een duidelijke lijn moeten trekken en een bepaalde gedragslijn moeten volgen. Voor Katwijk alleen is een bepaalde norm niet vastgesteld doch voor de geheele provincie. Daarvan kan dus alleen ten ge rieve van Katwijk niet afgeweken worden. Ged. Staten kunnen daarom de salarisver- hooging niet toestaan doch wel pensionnee ring goedkeuren. Bij de stemming stemmen tegen de her ren van Rijs, v. d. Marei, Schoneveld en Hoek. Het voorstel wordt dus aangenomen. Geen twee gezinnen in een woning Prae-advies op het adres van de N. V. Bouw- en Handelsmaatschappij om wijzi ging van art. 106, 2de lid der Bouwverorde ning. Het gaat er hier om of het toelaatbaar moet worden geacht dat in afwijking van de voorwaarden bij den verkoop aangegaan, de woningen in de Parklaan worden ver huurd als tweegezinswoningen. In een zeer lang betoog zet het College van B. en W. den raad uiteen dat zulks om meerdere re denen niet kan wordentoegelaten en het college spreekt het vertrouwen uit dat de raad na uitvoerige uiteenzetting van de fei ten en de bezwaren, met B. en W. van opi nie zou zijn, dat geen termen aanwezig zijn op het genoemde adres gunstig te be schikken. Ook dit punt lokt een lange discussie uit waarbij blijkt dat de raad het met B. on W. roerend eens is. B. en W. en de Raad blijken alleen toe- geetfelijkheid te willen betrachten op grond van den grooten woningnood. Dit argument zal dan ook dienst doen om B. en W. te doen overwegen of, en hoe aan het. verlan gen van genoemde Maatschappij kan wor den tegemoet gekomen. De raad kan zich hiermede volkomen vereenigen. Het vliegveld en de werkverschaffing Het voorstel tot het wijzigen der gemeen- te-begrootingen dienst 193S en 1939. alsmede van de begrooting 1939 voor het gasbedrijf lokt een zeer lange bespreking uit voor wat betreft het eerste, de wijziging der gemeen- tebegrooting. Deze is n.l noodig in verband met de wijziging van het steunbedrag door de werkzaamheden aan het vliegveld Deze zeer lange discussie waarbij het woord werd gevoerd door de heeren v. R ij s. Kulk, v. Tongeren, Lodder, v. d. Bent, v 'tWout en Schoneveld kunnen we samenvatten in het volgende. Een groote grie/f vindt men het, dat de Kat wijksche arbeiders, die uit den aard van hun geregelde werkzaamheden hun werk ongetwijfeld beter doen dan werklieden uit Leiden, een aanzienlijk minder loon krijgen, n.l. 30 tegen 38 ct. Aan Leidsche arbeiders worden in sommige gevallen schoeisel en overalls, verstrekt. Men acht het geheel on juist om dit werk in werkverschaffing te laten uitvoeren in plaats van als normaal werk. Voor de gemeente is het bovendien zeer nadeelig omdat door deze aangelegen heid de gemeente dichter komt bij de nood- lijdendheidsgrens. Over de Berghaven, een werk dat wel in werkverschaffing zou kun- worden uitgevoerd, wordt niet gerept. Nadat de heer v. Tongeren een motie heeft opgesteld, waarmede meerdere leden het niet geheel eens zijn. stelt de voorzit ter de volgende motie aan de orde: de raad, betreurende dat het vliegveld in werkver schaffing wordt aangelegd, verzoekt den Minister het uurloon der Katwijksche werk lieden met ten minste 2 ct. per uur te ver hoogen". Deze motie wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Praeadvies op het verzoek van de N. V. Katwijksche Bouw- en Handelsmij. om ver laging van rente en verlenging van den ter mijn voor overdracht der gronden. Ook met dit verzoek kunnen B. en W. zich niet ge heel vereenigen en ook hierover wordt een zeer uitvoerige toelichting gegeven aan den raad waarna B. en W. den raad voorstellen: 1. op het verzoek van renteverlaging afwij zend te beschikken: 2. het verzoek om verla ging van den termijn waarbinnen de over dracht van den grond en de betaling van den koopsom voor reeds bebouwde gronden, zoover deze nog niet in eigendom zijn overgedragen, toe te staan in dezen zin, dat de overdracht van den grond en de betaling de koopsom moeten plaat6 vinden vóór of op 18 Mei 1940, zulks onder de voorwaar de dat genoemde. Maatschappij gehouden is, behalve de grondbelasting, ook do straatbe lasting over 1939 en 1940 tijdig zal inoefen betalen. Voorts dat van het niet betaalde be drag 5 pet. zal moeten worden betaald. Op een aanmerking over deze 5 riet. door den heer v. Rijs antwoordt de voorzitter dat de gemeente geen bankbedrijf is. Men heeft rolop den tijd om zich bij anderen, b.v. bankinstellingen te dekken tegen Jager ren tepercentage. Als men beter kan, doe men het. Ook het gemeentebestuur wil zulks. Conform het voorstel besloten. Voorstel van B. en NV inzake onltrekk'ng van een weg aan het openbaar verkeer. Het raat hier om het slop toebehoorendc aan de gemeente, dat voorheen het toegangspad was naar den West-ingang van hot gasfa- briekterrein en de ten westen daarvan gelo gen teelgrond'-n. Het slop wordt door de om wonenden slechts gebruikt om er vuilnis neer te werpen en voorts doet de jeugd er weinig goeds. De directeur der Gasfabriek en de heer ParlevlW bobben gevraagd bet. slop overeenkomstig hot bepaalde bij art. 9 der Woningwet aan het openbaar verkeer te worden onttrokken. De Gasfabriek en de Parlevliet zullen jaarlijks f2.50 betalen. Con form het voorstel van B. en W. wordt be sloten. Vooi-stel betreffende delegatie en bevoegd heid in rechtsgedingen. Bij besluit van li Juni 1934 werd aan B. en W. voor den duur van 5 jaar de bevoegd heid verleend om te beoordeelen en te be slissen of vanwege de gemeente een rechts geding, voor zoover beu-eft schuldvorderin gen, zal worden gevoerd. Waar voornoemd tijdvak eindigt p 14 Juni as. stellen B. en W. andermaal voor de vorenomschroven be voegdheid te verleenen voor een gelijken tijdsduur. Ook -hiertegen heeft de raad geen bezwaar en aldus werd besloten. Rondvraag Op een vraag in vorige vergadering, door den heer v. Rijs geuaan over de gelegen heid tot aanmelding voor werkloozensteun, antwoordt de Voorzitter dat hiervoor ge legenheid is Woensdag van 9 tot 10.30, in bijzondere gevallen ook Donderdags. Dc heer v. Tongeren heeft v ragen ge steld over het bekende besluit der Tweede Kamer betrefiende „Puf-aanvoer-verbod". Spr. merkt op dat al heeft de Tweede Ka mer zulks aangenomen, de Eerste Kamer liet nog in behandeling krijgt. De Voorzit ter zegt het niet juist te vinden in dit sta dium een actie te voeren, alhoewel het een ernstig gemeentebelang is. Doch er is een zekere toezegging van den Minister dat Z. Ex. het besluit niet eerder zal uitvoeren voorallcer andene regeeringen in denzelf den geest besloten heben. En zoo na is het nog met. De heer v. Tongeren houdt nog een lang betoog over dit onderwerp dat niet voor Vlaardingen of IJmuiden, of Scheveningen, doch voor Katwijk van groot belang is. De voorzitter doet de toezegging dat B. en W. in dezen, als steeds diligent zullen zijn. De lieer v. d. Z w a n vraagt of de verkoo- ping van „Houtcrshof" in verband met de saneering voor het gemeentebestuur niet van belang was. De voorzitter zegt dat zulks aiet zoo is en dat koopers er wel rekening mee zullen moeten houden dat ze bewoon bare huizen moeten koopen. De heer v. d. Marei vraagt of er voor B. en W. geen aanleiding is om te bewerk stelligen dat de militairen, door den nood toestand opgeroepen, eerder hun vergoeding krijgen. De voorzitter zegt dat juist vandaag een nieuwe regeling is afgekomen die be vredigend is. LEIMUIDEN Raadsvergadering De Raad dezer gemeente kwam Donder dagmorgen in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester. De Voorz. deelt mede dat de begrooting, dienst 1939, de goedkeuring van Ged. Staten Naar aanleiding van een verzoek van de reeren K. Roskam, A. v. Lienden en C. Roos om toekenning van een vergoeding ingevol ge art. 13 der L.O.-wet, aangezien hun kin deren de o. 1. school te Nieuwveen bezoeken, welke school op meer dan 4 km van hun wo ning is gelegen, stellen B. en W. den Raad voor per leerling een tegemoetkoming te ver leenen van if 15 per jaar. Waar op 10 leerlin gen moet worden gerekend, zal een bedrag van f 150 op de begrooting 1939 moeten wor den uitgetrokken. De Raad besluit met alg. stemmen hiertoe. De Voorz. deelt mede, dat ook voor 1939 weder extra hulp aan werkloozen kan wor den verstrekt in den vorm van kleeding, dek king en schoeisel. Per werklooze zal f 5.78 beschikbaar worden gesteld, de gemeente moet f 2 beschikbaar «tellen, terwijl f 3.7S ten laste van het Rijk blij-fL Bij een gemiddeld aantal werkloozen van 21 zullen de kosten voor de gemeente f 42 bedragen. Voor de kleine boeren cn tuinders .vordt f 1.89 per persoon beschikbaar gesteld, voor rekening der gemeente blijft f 1 per persoon. Bij een gemiddeld getal van 9 zijn de kosten die ten last^ der gemeente blijven f 9. De Raad besluit op voorstel van B. en W. deze extra hulp voor 1939 te verleenen-. De begrooting wordt dienovereenkomstig ge wijzigd. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. den Raad vorostellen om voor de werkloozen toe te treden tot de verzekering van de Mij. Zie kenfonds „Alfen en Omstreken". Treedt de gemeente tot deze verzekering toe, dan wordt bereikt, dat de ziekenfondspremie voor de. werkloozen tot de helft terugge bracht wordt. Dit zal voor deze categorie van personen een belangrijke besparing beteeke- De kosten voor de gemeente worden ge raamd op ongeveer f 150 per jaar. De Raad heeft tegen deze toetreding geen bezwaar. De. heer R i e t d ij k vindt het jammer dat personen die werken en niet veel meer als het steunbedrag verdienen, hier weder bui ten moeten blijven. De Voorz. zegt dat dit nu eenmaal niet anders kan. Spr. zou deze verzekering ook an toepassing willen verklaren op die per- onen, die op grond van de armenwet wor den gesteund. De Raad kan zich ook met dit voorstel ereenigen. De Raad besluit, aangezien hij van mee ning is, dat tegen 1 Juni a.s. er in het vrije bedrijf weder volop werkgelegenheid is, de steunregeling voor werkloozen met iugang van Maandag 5 Juni a®. geheel stop te zet ten. De Voorz. deelt mede, dat Ged. Stalen en het Hoogheemraadschap van Rijnland geen ergunning willen verleenen voor de verbe tering van de brug te Bilderdam. Het 'Hoog heemraadschap Rijnland wil de doorstroo- mingswijdte belangrijk breeder hebben en Ged. Staten willen dc doorvaart wijdte bree der hebben. G d. Staten en het Hoogheem raadschap willen de meerdere koeten, die hieraan verbonden zijn, voor hun rekening ?n. De gemeente komt, omdat de boven bouw van de brug niet meer te gebruiken is, ook voor meerdere kosten te staan. Aange zien dan echter een geheel nieuwe brug ver kregen wordt, stellen B. cn W. voor om met de voorstellen van Ged. Staten cn van Rijn land accoord te gaan. De Raad kan hiertoe heel gemakkelijk be sluiten. De heeren Koot en Rietdijk zouden zelfs nog iets verder willen gaan en nu ook de rijbreedte 0.50 m. breeder willen maken. De Voorz. zegt een onderzoek toe. Zijn de meerdere kosten niet zoo heel hoog. dan kan de Rnad ook hiprmede accoord gaan. De heer Rietdijk zou de tolboom bii de brug te Bilderdam willen verplaatsen naar de overzijde. Hij wijst op den onhoudbare n toestand van de sloot bij de bijz. school. In samenwerking met de eigenaren en de ge meente is deze sloot gemakkelijk te dpmpon. De heer Rietdijk wijs» ook op enkele ver beteringen die bij het kerkhof moeten wor den aangebracht. De opgang naar het kerk hof is in verval, verscheidene steenen rijn losgelaten, terwijl ook de haag rond het kerkhof in den afgeloopen winter bijna ge- j heel is doodgevroren. Verbetering ia» hier dringend noodig. De Voorz. zegt een onderzoek toe. Nadat nog eenige besluiten zijn vastge steld tot wijziging van de begrootingen, dienstjaar 193S en 1939, wordt de vergade ring door den Voorz. gesloten. LEIDSCHENDAM C. BILLEKES JUBILEERT Maandag 15 Mei a.s. herdenkt de heer C. Billekes den dag, waarop hij 25 jaar geleden aangesteld werd als sluiswachter bij den Provincialen Waterstaat van Zuid-Holland. Gedurende deze 25 jaar is de heer Billekes steeds werkzaam geweest aan de schutslui zen van het Rijn- en Sehiekanaal te Leid- schendam. De heer Billekes is plaatsvervan gend sluismeester. Zoowel bij zijn superieuren als bij zijn col lega's staat de jubilaris in hoog aanzien. Het zal den heer Billekes Maandag zeker niet aan bewijzen van belangstelling en sympathie ontbreken. DERDE PRIJS BEHAALD Bij den gehouden wedstrijd van de vereeni- ging van houders van politiehonden „Argus" behaalde de veldwachter M. Polderman met zijn hond den derden prijs. H. W. M. HOOIJMAN De heer H. W. M. Hooijman te Nootdorp, volontair ter gemeente-secretarie, alhier, is benoemd tot schrijver ter gem een'e-secreta rie te Voorschoten. CANDIDATENLIJST NIET IN ORDE Bij de candidaafstelling voor leden van den gemeenteraad werd de lijst, welke inge diend was door de S.D.A.P., niet geheel in orde bevonden. Men heeft nu nog drie dagen gelegenheid om te zorgen, dat ann dee*schen wordt voldaan. NOORDWIJK WERKLOOSHEID Deze week ls het cijfer der als werkloos bij de openbare arbeidsbemiddeling inge schreven mannen in dalende lijn gegaan. Was het vorige maal nog 541, Ihans is het 505. Voor een groot dee! is dit te daniker. aan het toenemen der werkzaamheden op 't land. Het aanlal werklooze landarbeiders daalde van 280 op 262. Pat van de bouwvak arbeiders van 40 op 31. Het geringst is de werk toename voor de stucadcors 15 (16). die in verhouding tot de overige groepen bouwvakarbeiders rijkelijk vertegenwoordigd zijn. Voor de visschers zijn de cijfers 83 P2)voor de chauffeurs 19 (17) en voor de los arbeiders 44 (44). WERKVERSCHAFFING Doze week werken in werkverschaffing aan het rijwielpad 38 personen en aan het vuurtoren .pi-in 43. De particuliere werk verschaffingen zijn beëindigd. RECLASSEERINGSCOLLECTE Deze collecte heeft rond f 225 opgebracht. NOORD WIJK-BINNEN Jubileum F. H. van Spanje Op 16 Mei a.s. za lhet 25 jaar geleden zijr. dat de heer F. H. van Spanje in dienst trad bij dc gemeente Noordwijik. hij werk/jaam ten !;antore van den ontvanger der Di recte Belastin gen, Invoerrech- i 'en en Accijncren meentelijkc loop- >|9 j baan als bockhou 1 der-kassier bij de gasfabriek. ..Wi Met ingang van 1 Mei 1920 werd hem boven dien gelij'ke func- terleiding bedrijf opgedragen. Een algemeene reorganisatie vorderde een administrateur voor alle Gemeentebedrijven en Openbare Werken, welke functie de a.s. jubilaris vanaf 1 Jan. 1933 mot eere bekleedt Slechts ingewijden kunnen weten welke groot o arbeidsprestaties de heer Van Spanje dagelijks toont, en wat er toe noodig is in een gpmeente als de badplaats Noordwijk alles naar behooren af te wikkelen. Daarnaast hebben het wel en wee van de burgerij zijn'volle belangstelling, wat wordt bevestigd door zijn belangrijke oestuurs- funeties in tal van vereeni gingen. Hij is een toegewijd bestuurslid van de adviesclub voor de administratie en de boekhouding der ge meentebedrijven. Mot de meeste welwillendheid is hij ieder behulpzaam cn met rand en daad ten dienste* Zijn liefde tot het ambtelijk werk, ee- paard aan trouwe plichtsbetrachting, iraakt hem tot e^n graag geziene persoonlijkheid. Nog in hel best zijner dagen mag hij zich verheugen in reeds welbesteede jaren. Overtuigd, dat 't den a.s. jubilaris op den I6en Mei a.s. (receptie 46 uur nans, ten zij nen huize) niet aan be'angstolling zal ont breken, wenschen wij van harte dat hij nog vele jaren zijn arbeid met dez/ Ifde toewijding mag blijven verridhten tot het welzijn van Noordwijks gemeenschap en dat van ziin gezin. De uitslag der gehouden verpleeg* tors - examen is als volgt: voor leerling le jaar geslaagd de zusters: 1 Joh. Amoraal; 2 E Bruggeman; 3 Joh. Ehlert; 4 Ph. Harten- berg; 5 Chr. v. d. Jagt; 6 A. H. de Jonge; 7 Joh. M. Kerpel: 8 I. A. Koolc; 9 G J. v. d. Koov; 10 P. Kouprie: 11 M Koster; 12 M. A. Kityper; 13 Cath. v. Leeuwen; 14 J. P. Mans, 15 L. C. Mimiigh; 16 M. Niemantsverdriet; 17 S. J Oostenrijk: 18 J. C. W. Ooasewaardc, 19 M. T Prins; 20 Joh. C. Sille; 21 M. Struvk: 22 G. A. van Tol- 23 L. M. van Tol; 24 C II. Timmerye: 25 J. Vegter Teruggetrokken 1. afgewezen L Geslaagd ieorling-vcrrioegsters le jaar 2de jaar: 1 A. F. Boei- 2 D. Dotinga; 3 B. A. de Gier; i M. Groen; 5 G. A. de Haan: 6 KI den Heycr; 7 Fr. J. Hoogendoorn; 8 E. Mos trit: 9 H. A. Soetendal; 10 A. van der Sijde; 11 A V.-nvev; 12 H. Zijp; 13 T Zijp. Afge wezen: geen. Geslaagd lecrl.-verpleegsters 2e jaar naar gediplomeerd: 1 H. van den Akker- 2 R. T. van As; 3 Joh. E. G. M. de Haas: 4 Fr. Kamman. 5 C. H. Pranger: 6 E. A. van t Riet: 7 Cornelia Ruytcrman; J. de Vis ser Afgewezen* geen. Hot examen is afgenomen onder leiding der gestichts-commissie met als gedele geerde van den Bond van Samen, verkir.g Ds. Bartlema van Zeist Op den dag van candidaatstelling werden de volgende lijsten van candidaten ingele verd: Chr. Hist en Anti-Rev.; 1 G. K. Spieren burg, 2 Jac Colijn, 3 A. Eigebrood, 4 D. Have naar, 5 G. J. v. Rheenen, 6 Adr. Jansze, 7 Jac. v. d. Bloin, 8 P. Khun. Roomsch-Katholieken: 1 P. L. v. d. Hulst, 2 H. J. Vester, 3 P. A. v. Reisen, 4 J. L Nijs- scn, 5 P. v. d. Nouland, 6 C. L. M Prins, 7 A de Groot, 8 J. J. Koomen, 9 L. G. v. Zanten, 1 F M. Angevaare, 11 H. J. v. d. Lans, 12 N. J. v. d. Laan, 13 C. v. d. Burg, 14 P L War merdam, 15 J. A. Verdegaal. S.D.A.P.: 1 D. Kruithof, 2 H. v. d. Berg, 3 J. Evers, 4 G. Kruithof—Bakker. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het kantoor der P.T.T. alhier w»rd in den loop der maand April op spaarbankboek je® ingelegd f 1.542,49 en terugbetaald f 1.621.84. Derhalve minder ingelegd dan te rugbetaald f 79.35. Er werden geen nieuwe hoekjes uitgegeven. KEURINGSDIENST VAN WAREN Door den keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem zijn in de gemeente al hier in het 1ste kwartaal van dit jaar de na volgende inspecties verricht: .van winkels, bakkerijen enz. 26 brood en beschuit 2,melk (rauw en gepasteuriseerd) 22 melkproducten 2, vleeschwaren en vleeschextracten 3. Het totaal aantal genomen monsters be droeg 29. Bij de afgekeurde partijen tie vond zich 1 staat, nl. van meel- en grutterswaren. VOORSCHOTEN DE CANDIDATEN VOOR DE A.S. GEMEENTERAADSVERKIEZING Bij de gehouden inlevering van candidaten voor de a_s. Gemeenteraadsverkiezing zijn dc volgende lijsten ingediend: A.-R. Partij: 1. Chr. Eggink (aftr.), 2. D. Limburg (aftr.), 3. D. de Jong, 4. G. Los, 5. Joh. de Graaff, 6. L. J. Los. 7. J. II. Stapper, 8. J B. dc Groot. C.-H. Unie: 1. O. R. I. Viveen (aftr.), 2. A. Fortgens, 3. J. A. Magzé, 4. W. T. Lekkerker- ker, 5. B. Mechelse, 6. H. Dek, 7. L. L. J. Streeder. 8. J. Golpa. R.-K. Staatspartij: 1. J. A. Mens(aftr.), 2. C. van Wissen Hzn.. 3. C L. M. Bancker, 4. A. G Doeswijk, 5. P. J. H. Peeters, 6. P. J. Stik- voort, 7. Th. v. d. Berg, 8. W. G. Duijnisveld (aftr.). Liberale Partij: 1 Baron W. A. A. J. Scihim- melpenninck van der Oye (aftr.), 2. J. G. Slot houwer, 3. P. Vlag, 4. R. v. d. Ende, 5. W. Jansen Wz. S.D.A.P.: 1. J. Braggaar (aftr.). 2. C. v. d. Werf, 3. H. C. Braggaar, 4. W. Dirks, 5. J. x. d. Molen, 6. Mevr. H. v. d. Werf-v. d. Poel, 7. F. M. van Meurs. Gemeentebelang: 1. P. v. d. Marei, 2. P. H. J. A. de Booy, 3. C. Bins. 4. C. J. Sohmits, 5. W. L. v. d. Ham (aftr.), 6. Chr. A. G Nell. VERBREEDING LEIDSCHE WEG In verband met de verbreeding van den Leidscheweg stellen B. en W. den Rnad voor. a. van den heer C. A. J. Begeer, alhier aan te koopen eenige perceelen grond, groot 4 A. 15 c.A.; b. van de N.V. Kon. Ned. EdelmetaalDedriJ- ven van Kempen, Begeer en Vos te Voor schoten aan te koopen -eenige perceelen grond, iherm, water en een huis. gelegen aan den Leidscheweg, geheel groot 11 A. 16 cA De bedoelde perceelen zijn bestemd voor den aanleg van straatweg en trottoir. Het totaalbedrag voor A en B zal bedragen f 302i.60. De gemeente verplicht zioh hierbij het ijzeren hek met zijleuningen, staande 'voor hpt perceel van den heer C. A. J. Be geer (villa P.erbice) voor haar rekening naar achteren te doen plaatsen. AANVULLING RAADSAGENDA De hedenavond te behandelen Raadsagen- da is nog aangevuld met de navolgende pun ten: Vcrhreeding I.eidschowQg (St. Nicolaas- hrug); verhuur gemeentegrond aan N. W. Duijnisveld. /OETFR WOUDR OPBRENGST COLLECTEN De collect* n die alhier in de gemeente deze week zijn gehouden, hebben respectie velijk opgebracht: voor de reclasseering f 49.50, voor de t.b.c. (Emmabloem) f 46 17 en voor de blinden te Wolfhcze f 29.80. BENOEMING NIET AANGENOMEN De heer C. v. Leeuwen alhier, die in de laatstgehouden gemeenteraadsvergadering was benoemd tot gemeente-ontvanger, heeft aan B. en W. bericht dat hij die benoeming niet aanneemt. Algemeen weerbericht De as van het langgerekte gebied van hoogcluchtdruk in het noorden en westen draaide van een richting noordzuid tot een richting noord oost-zuioweest. Het noordelijke maximum van den lucht druk brei'.t zic.h over Scandinavië uit. Door het verschijnen van nieuwe depressies in het Poolgebied begon de luchtdruk in het eigen lijke Poolgebied weer af te nemen. Het res tant van de depressie, die gisteren over Noorwegen lag, trok naar het zuióen. Het passeerde vannacht ons land en lost thans op i-n het uitgestrekle en vlakke gebied van lagen luchtdruk dat het geheele vasteland en het Middellandsc.be Zeegebied bedekt. Op den Oceaan blijft de I lichtdruk vordee- ling uiterst vlak en r.e Ocoaandeprossies blijven ver in het westen. Op het continent hecrscht overal koel, betrokken en regen achtig weer. Te Zuericht viel in het laatste etmaal 15 m.m. regen. BUITFNLAND Te Bratislava hebben rich opnieuw antl- somietische onlusten voorgedaan, Duitschers Slowaken hebben iet internaat van Joodseho studenten allen en vernield. De bewoners werd* heele stad door gedreven naar het -tto. Mier barri cadeerden de aan\ straten en rie pen hun slachtoffers .Hier moet jullie blijven, vuile Joden". De politie hoeft huiszoeking verriohl tn de door Joden bewoonde huizen en 142 Jo<frn zijn gearresteerd wegens „deviësen- delicten". Vierde ROTTERDAMMER-Marsch Op 24 JUH te Deltt Wc hebben het al eens eerder aangekondigd: op 24 Juni a-s. zal onze Vierde Rotterdammer - Marsch te Delft gehouden wor den. Thans zijn dc voorbereidin gen in een vergevorderd stadium en binnen enkele dagen hopen wij in ons blad uitvoerige mededee- lingen te doen. De militaire maatregelen hebben ons eenige vertraging bezorgd, zoodat we wat later zijn dan vo rige jaren, doch de achterstand is al weer zoo goed als ingeloopen. Daarom voor onze wandelaars even deze kleine herinnering. In dien zij nog niet begonnen zijn, kunnen zij hun training aanvan gen. Ook daarvoor is het tijd. Mooi weer en veel pleizier! LUCHTBESCHERMINGS OEFENING TE AMSTERDAM Over Zuid en West AMSTERDAM, 12 Mei. Een groot deel van Amsterdam, nl. geheel Zuid en een belang rijk gedeelte van West, waaraan nog een stukje van 't Centrum werd verbonden, was gisteravond aangewezen voor de aangekon digde luchtbeschermingsoefening. In een autobus van de Gemeentetram hebben wij een tocht door het verduisterda gebied gemaakt en zoo konden we waar nemen. dat vóór 9 uur, hoewel de oefening om 8 uur begon, de verduistering hier en daar nog bij de burgerij te wenschen over liet Later vernamen we, dat vele winkels na acht uur te kwistig met licht omsprongen. In de Leidschestraat waren vier winkels volop verlicht Twee dezer winkels doofden de lichten automatisch om 9 uur, in do beide andere zaken bleef de ongeoorloofde illumi natie den geheelen avond zichtbaar. Pogin gen om met behulp van een smid de deuren te forcoeren, faalden, zoodat dit een kwestie voor de politie is geworden. Na 9 uur was de medewerking van de be woners aanmerkelijk beter. De heer Ver schoor, het hoofd van den luchtbescher mingsdienst, toonde zich zeer tevreden en wij zijn het met hein eens, want in de auto bus namen wij hetzelfde verheugende ver schijnsel waar. Het Leidsoheplein met zijn restaurants was b v. geheel donker, alleen aan de Leidschekade heeft een amusements inrichting zoo slecht voor afscherming zorg gedragen, dat een oneervolle vermelding hier alleszins op haar plaats is. Van half tien af was gedurende een uur het geheele verkeer gestremd. Wie zich op straat bevond, beliep de kans om bekeurd te worden. Met eenige menschen is dit in derdaad gebeurd. Zij hadden juist dezen avond uitgekozen om op dat uur te gaan wandelen! Dit uur is intusschon ongetwijfeld het best geslaagde van den avond geweest. F.r ge beurden bovendien een paar „opgevallen". Terwijl 42 sirenes liaar klagelijk geluid over de stad verspreidden, viel op het Leid- scheboschje een „brandbom", die een aantal ..slachtoffers" veroorzaakte. Een poosje lat**r wel wat te lang duurde liet eer de „hulp kwam opdagen, maar dat rond zijn oorzaak in een berispelijkcn ordonnans en een nog meer berispelijk wijkhoofd werden do „gewonden" cn „dooden" door de betreffen de afdeeling weggedragen. Merkwaardig was. dat terwijl dit alles in zijn werk ging, ineens tegenover hot Leid- scheplein de verlichting van een elegant moubelmagazijn zichtbaar werd. Vier bree- de ramen straalden niets dan verboden licht uit. Politie trad ook hier op om de lichten te „doovennadat een kwieke padvinder zieh door een tuimelraam toegang bad ver schaft. In de Van Eeghenstraat werd geoefend met den Ontsmctting«dicnst. Daar werd het vallen van een gasbom verondersteld en zorgde „chloorkalk" voor ontsmetting van het getroffen huis en de naaste omgeving. Wij eindigden onzen tocht met een bezoek aan de Vrijwillige Burgerwacht, waar het hoofdkwartier van den Luchtbeschermings dienst thans gevestigd was. De heer Van der Most. adj-hoofd van dezen dienst, had de leiding, hierin krachtig bbgestaan door dc voortreffelijke organisatie, waarover de Burgerwacht tegen rampen als gister avond werden verondersteld, beschikt. Do commandant, de heer Boe ree. was aan wezig. terwijl de leiding van den telefoon dienst hij den heer Schenkman heruslte. Aan de oefening is deelgenomen door 4000 vrijwilligers. Zij strekte zich uit over ee-n bevolking van 275.000 inwoners. De organisatie der luchtbescherming heeft, naar de heer Verschoor ons na afloop mede deelde. zeer goed gewerkt. Rehoudens en kele gevallen van onwilligheid, waaro\er Je betrokkenen zich voor den rechter zullen hebben te verantwoorden, is de medewer king der bevolking zeer te roemen, vooral na 9 uur. In het laatste uur had ook nog een „ont ploffing' plaats bij de Van Woustrant, waar door de brug daar „vernield" werd. Twee militaire vliegtuigen konden aan do oolening meewerken. Zij rapporteerden o a„ dat het Wilhelminagasthuis door tien niet kon wordpn waargenomen. Verder deelden do vliegers mede. dat bef Oostelijk ileel van Zuid beter verduisterd was dan h«»t Wes telijk gedeelte, meer naar den Amstel. In het algemeen kan gezegd worden, dat de oefening van gisteravond geslaagd is te beschouwen In Juni komen andere «tedsdeelon aan dc b-nrt. COLTJN EN VAN RUK DE S*"* fAtrr-^y-M TV ZUILEN ZUILEN. 12 Mei. Gistermiddag bracht de minister-president. Dr. H. Colijn. vergezeld van den minister van Defensie dr J J van Dijk. een kort bezoek aan de staalfae brieken v.h. J. M de Mulnck Keizer te

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7