Vijf en zeventig jaar Koning Wiiiems Huis OP DE EENZAME POST n ECONOMIE EN FINANCIEN WOENSDAG io MEI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 Hun eigen krant Onze daad voor de gemobiliseerden De mobilisatie duurt voort. De internationale toestand blijft gespannen en onze regeering is genoodzaakt tal van onze jongens in tijdelijken militairen dienst te houden. Uit de gezinnen zijn ze weggeroepen. Ze hebben hun posten bezet ver weg op eenzame plaatsen. Ze de den dat met liefde nu het vader land riep. Tal van hen bevinden zich ver van huis in een omgeving, die het hen onmogelijk maakt geestelijk voedsel te ontvangen. Dat is het ergste naast het missen van den huiselijken kring. In die positie hun krant ook nog te moeten missen zou ondragelijk zijn en we moeten dan ook doen wat we kunnen om hen dat gerief niet te onthouden. Ons bereiken dagelijks verzoeken om ons blad toe te zenden aan hen, die naar de grens geroepen werden. Leiders van tijde lijke en van permanente militaire tehuizen, commandanten van diverse militaire groepen, organisatoren van ontspanningswerkzaamheden en ook tal van particulieren vragen ons toezending van onze bladen. Het spreekt vanzelfmen vraagt dat gratis. Er kwam reeds een daad van de Nederlandsche Posterijen, die toe zegden couranten gratis aan de jongens te brengen. Dat was prachtig. Onze bladen willen ook gaarne meer doen dan voorheen, doch het is in dezen onzekeren tijd niet mogelijk, dat het financieel risico door ons alleen gedragen wordt. Het gaat, gezien de vele aanvragen, „in de papieren loopen". Daarom doen wij een beroep op onze abonné's. Een daad verwachten wij van U voor onze jongens onder de wapenen, die er moeten verkeeren om ons land te beschermen. Wij vragen: zendt ons giften om in dezen tijd, onze bladen te zenden aan die posten, die er om verzoeken en die er redelijker wijze voor in aanmerking komen. Abonné's gaan voor, dat spreekt voor zichzelf. De gevallen, die dringend zijn, behandelen we daarna en het zal dan van de ingekomen giften afhangen, hoe ver we kunnen gaan over het geheel. Voelt ge er iets voor? Natuurlijk! De lezers van onze Vijf Samenwerkende Christelijke Dagbladen zijn nog nimmer achtergebleven als er een offer gevraagd werd voor een of ander nationaal doel. Hoeveel te meer zullen ze nu in actie komen, nu het gaat om hun eigen jongens en om hun eigen krant. OP VOOR HET „HAND-IN-HAND-FONDS" Nu hebben we besloten over te gaan tot de stichting van het „Hand-in-Hand-fonds", waaruit we de kosten van het zenden van gratis bladen zullen bestrijden. Onze onderneming neemt daarbij de verplichting op zich voor elke f 100, die van onze lezers binnen komt, eveneens J 100 in dit fonds te storten, voor elke f 250 weer f 250; enzoovoort Hand in Hand gaan we, ook nu weer! Alle giften, groot en klein zijn welkom. We zullen ons over het pen ningske der weduwe evenveel verheugen als over de schat van den welgestelde. Gaven kunnen worden gestort op de girorekeningen van al onze bladen: „De Rotterdammer"No. 39639. Rotterdam; Nieuwe Haagsche Courant", No. 82585. Den Haag; „Nieuwe Leidsche Courant", No. 58936 Leiden; „Nieuwe Utrechtsche Courant", No. 31251, Utrecht; „Dordtsch Dagblad", No. 194261, Dordrecht. Op het girostrookje vermelden: „Hand-in-Hand-fonds" Men kan giften ook afdragen aan onze bureaux of per postwissel, des noods het bedrag in postzegels, het geld zenden. Het is een proef die we gaan nemen. Wat zullen we over hebben voor onze jongens, die in militairen dienst zijn? Ieder doe wat. We geven een indruk van onze saamhoorigheid. Alle giften worden in ons blad verantwoord. De Vijf Samenwerkende Christelijke Dagbladen, „DE ROTTERDAMMER", Rotterdam. „NIEUWË HAAGSCHE COURANT", Den Haag. „NIEUWE LEIDSCHE COURANT". Leiden. „NIEUWE UTRECHTSCHE COURANT". Utrecht. „DORDTSCH DAGBLAD", Dordrecht. De treinbotsing te Terborg voor den rechter Lichte straf gerequireerd ARNHEM, 10 Mei. In verband met de treinbotsing, welke op 4 November 1938 op net station te T er borg plaats vond, stond gisteren de 32-jarige arbeider-telegrafist van de Nederlandsche Spoorwegen A. J. M. uit Gaanderen (gem. Doetinchem) voor de Arn- ïiemsche rechtbank terecht. Hem was ten laste gelegd, dat door zijn onoplettendheid een trein uit de richting Winterswijk op een trein uit Doetinchem Was gereden, waardoor eenige passagiers acht werden gewond en een vrij aanzien lijke materieele schade werd veroorzaakt. der"de klassewagen werd geheel inge- ta doch hierin zaten geen passagiers. De verdachte verklaarde, dat hij behalve voor de bediening van de signalen en wis sels, ook voor den kaartverkoop en de con trole moest zorgen Op den bewusten avond was hij juist bezig een reiziger te helpen, wen ihij een fluitsignaal hoorde. Verd. had het sein voor den trein uit Winterewijfc op yeilig gezet, doch hij vergat ook den wis selstand te veranderen» Daardoor reed de trein uit Winterswijk op den in het station stilstaand/en trein uit Doetinchem. De machi nist en de leerling van den laatstgenoemden trein zagen het ongeluk aankomen en waren tijdig van de locomotief gesprongen. De verdachto verklaarde disciplinair te zijn ge straft met inhouding van twee dagen loon. De officier van justitie, mr. Graaf van Limburg Stirum, zeide in zijn requisitoir rekening te willen houden met de dienstom- standigheden van verdachte en eischte f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. De verdedi ger, Mr. Waslander uit Utrecht, sloot zich bij dit requisitoir aan. De rechtbank zal 23 Mol a,s. uitspraak doen. Met 1400 er van door De dader aangehouden; het geld verdwenen AMSTERDAM, 10 Mei. Tc Boxtel is een Amsterdammer aangehouden, die er dezer dagen met f 1400 van zijn kamergenoot, die in een hotel op den Nieuwondijk hier ter stede logeerde, vandoor was gegaan. De man is op transport, gesteld naar Amsterdam en aldaar ingesloten. Van het geld heeft de politie niets teruggevonden. De stichting van Ds C. S. Adama van Scheltema Rijke zegeningen heeft het werk van dezen pionier doen zien In de Egelantierstraat 141143 te Amsterdam, in de Jordaan, staat nog altijd het „Koning Willemshuis", het eerste Christelijke volkshuis in Neder land, 8 Mei 1864 in gebruik genomen door Ds C. S. Adama van Schel tema, in zijn tijd een pionier op menig gebied. Het was een paar terug 75 jaren geleden, dat Ds Adama van Scheltema hier een be langrijken arbeid begon en naar aanleiding van dit jubileum willen wij een en ander van dit Christelijk maatschappelijk werk releveeren. Evenals vóór hem Ds Jan de Liefde, de stichter van de Vereeniging „Tot Heil des Volks" ook een echte Jordaan-ver- eeniging werd Ds Adama van Scheltema omstreeks de zestiger jaren in de vorige eeuw met ontferming bewogen, toen hij de diep treurige toestanden in de volksbuurten van Amsterdam waar nam. Eenige jaren was hij reeds werkzaam als predikant van de Ned. Herv. gemeente im de hoofdstad. Eeret in wat wij tegenwoordig „de oude "binnenstad" noerrnen. de buiurt rondom de Oude Kerk, waar de geestelijk-zedelijke Situatie zóó droevig was, dat Ds Adama van Scheltema zich niet in staat voelde hier iets Van beteekenis aan te veranderen. Hij was een man met een gevoelig hart. die diep getroffen werd door de roepende zonden, "welke hier voortwoekerden. Tevens bezat hij echter gr00te wilskracht en organiseerend vermogen, en daarom zocht hij een arbeids terrein. waar hij vat kreeg op de bevolking, teneinde haar hoogste belangen te kunnen Aanraking met het volk De Jordaan, en daarvan het meer zuide lijk gedeelte, werd zijn wijk, waar hij voortaan als predikant kon arbeiden. Ds Adama van Scheltema was niet een dier predikanten die meenden dat de menschen maar naar hem moesten komen. Neen, hij zocht het typische Jordaanvolk op. Kwam in aanraking met nette burgermenschen en knappe ambachtslieden, met nijvere winke liers en gezeten renteniertjes. Velen der- zulken woonden daar toen nog. De dominee speurde evenwel ook naar de menschen in de sloppen, stegen en achterstraatjes, en daar onhiekte hij zooveel leed, dat hjj be sloot in de kracht des Heeren er tegen ten strijde te trekken. Het was vooral de nkduivel, die in de tallooze kroe gen zijn steunpunten vond, haarden van dronkenschap, onreinheid, zedeloosheid, die als een geestelijke besmetting een groot deel der buurubewonens aantastten, het ge zinsleven verwoestten met alle onheilige gevolgen er aan verbonden. Op 21 Maart 1862 begon Ds Adama van Scheltema zijn arbeid tot geestelijk-zede lijke opheffing van het Jordaanvolk op een groote achterkamer in de Tuinstraat. Daar hield hij zijn eerste Bijbellezing, hij, die om den drankdemon te bekampen, persoon lijk geheelonthouder werd en zelfs het rooken naliet. Het doel van den nieuwen wijkpredikant was om de menschen uit de zonden, waarin zjj verstrikt lagen, op te heffen en hen zoo aan zichzelf aan hun ge zinnen en aan de Kerk terug te geven. Daarom moest er, meende hij, een volks huis komen, waar mannen de verpoozing vonden, die zij in de kleine, bedompte wo ningen meenden niet te kunnen vinden en daarom in de kroegen zochten. Christelijk Volkshuis Een kleine, moedige groep getrouwen verzamelde hij om zich heen: de eerste ge heelonthouders, die onder het bezielend Voorbeeld van hun energieken leider den grondslag legden voor het Christelijk Geheel onthouderswezen van later tijd. Geholpen door eenige vermogende Christenen noemd moet hier vooral worden wijlen de heer G. H. Crone gelukte het om in 'de Egelantierstraat grond aan te koopen en een huis te doen bouwen, dat het oentrum wezen zou voor den Chris teljjk-maatschap- pelijken arbeid, dien Ds Adama van Schel tema op het oog had en voor dien tijd ge heel nieuw was. Reeds op 8 Mei 1864 kon Ds Adama van Scheltema in het Koning Wiüemehuis genoemd naar Koning Willem III de eerste openbare Bijbellezing houden. Toen is aangevangenrtiet gezegend werk, dat op de positieve basis van het Evangelie nu reeds 75 jaren achtereen in de Amsterdamsche Egelantierstraat wordt verricht. Het ideaal is steeds gebleven: Door het K. W. H. weer naar de Kerk. Sociale welvaart Naast het meer geestelijke werk was Ds Adama van Scheltema bedacht op bevorde ring van sociale welvaart. Toen in 1866 velen in de Jordaan stierven als prooi van de heerschende holera tengevolge van onzin delijkheid, trok Ds A. v. S. hieruit de oon- clusie, dat e* goed drinkwater moest wor den verstrekt, en hij sloot daarom een over eenkomst met de Duinwaterleiding-Maat schappij, die voortaan goed drinkwater leverde. Volwassenen leerden in het nieuwe „Wiil- lemshuis" lezen en schrijven; voor de moe ders organiseerde hij afzonderlijke samen komsten, de meisjes konden naaien breien leer en. de jongen teekenen. Er kwam een volksbibliotheek, en deze vooruitziende man was alle hervormers op het gebied van sociale jeugdzorg toen reeds vooruit, want hij vroeg aan het gemeentebestuur een speeltuin voor de kinderen! zich al meer in veler medewerking ver heugen. Het werk in het Koning Willemshuis trok aanvankelijk velercritiek natuurlijk, maar toch ook en op den duur het meest veel belangstelling. Tot uit het buitenland kwamen de bezoekers. In de bestuurskamer 'ligt een boek, waarin duizenden hun naam teekenden en daaronder ziet men diie van leden van het Koninklijk Huis, van voor aanstaande mannen en vrouwen op het ge bied der inwendige zending. De stichter was zelf ook een bereisd man, die zijn uitstapjes mede benutte voor de verbetering van het aangevangen werk. Het werk voortgezet l Ds Adama van Inwendige Zending I Deli Maatschappij Voorgesteld dividend 10 (v. f. 14) Naar wij vernemen zal in de aanstaande jaarlijksche algemeene vergadering aandeelhouders der N.V. Deli-Mij worden voorgesteld, over het afg&loopen boekjaar een dividend van 10 (v. j. 14) uit te keeren. In de jaren 1930—'33 werd bet dividend gepasseerd. In 1934'37 werden de volgende dividen- dien uitgekeerd: 5, 8, 12 en 14 N.V. Groningsehe Hypotheekbank Voorgesteld dividend 5 (v. J. 4) Naar wij vernemen, is door commissaris* sen der N.V. Groningsehe Hypotheekbank voor Nederland, gevestigd te Groningen, het door hem be- I besloten, gonnen, zoo zeer gezegende werk. Hij was het begonnen met het lezen van den 84sten Psalm. Toen hij heenging werd een oor konde in het gebouw geplaatst. Psalm 84 vers 6a was de passende afscheidstekst, Een Evangelist, de heer D. Felix, later Geref. predikant," was vóór het afscheid reeds bezig het werk voort te zetten. Na hem was het vooral de heer J. Dallinga, ■thans emeritus predikant van de Evang. Gemeente te 's-Gravenhage. die een kleine twintig jaar in den geest van den stichter heeft gearbeid. Ds R. J. van der Meu- ïen, thans Ned. Herv. predikant te So meren (N.B.) behoort ook onder de opvol gers, en sedert 1924 berust de feitelijke lei ding van het werk bij den heer H. F a Veel van den arbeid is in den loop der jaren los gelaten. Gebleven zijn echter alle jaren de Zaterdagavondbijeenkomsten mannen. Verder richt zich het werk meer op geestelijk welzijn: Zondagsscholen, kran sen voor meisjes en vrouwen, Evangelisatie- bijeenkomsten, bibliotheek, zangvereenigin- gen en meer dergelijken arbeid. Vergeten we vooral niet, dat van het K. W.H. een bloeiende voorbereidende school en kleuterklas uitgaat. Het K.W.H. verkeert in vervallen stand. Het werk. waarmee het 75 jaar ge leden begon, is echter rijk gezegend. Veel is er ten goede veranderd. In de Westerkerk herdacht Gisteravond heeft het Koning Willemshuis in de Westerkerk zijn 75-jarig bestaan her- De voorzitter der vereeniging. Ds P. J. de Jong, Ned. Herv. predikant te Am sterdam, heeft in zijn openingswoord ge wezen op den grondleggenden arbeid van den stichter. De heer F ar jon, bestuurslid, hdeld daarna een toespraak, waarin hij de hoofd zaken uit de geschiedenis en den arbeid van het K.W.H. belichtte, terwijl Ds J. C. K ningsberger. Ned. Herv. predikant te Amsterdam, in een slotwoord de beteekenis van het werk voor de toekomst schetste. Het Chr. Mannenkoor .Adama van Schel tema" meer dan een halve eeuw geleden voortgekomen uit de avondbijeenkomsten het K.W.H. heeft tusschen de toespraken passende liederen gezongen en ook op deze wijze de nagedachtenis geëerd van den stichter, die aan de Jordaners van voorheen het Christelijke lied op die lippen legde. NEDERLANDSCHE HANDEL MIJ Winst gedaald van 3.1 millioen tot 2.5 millioen Dividend verlaagd van 6*A tot 5Yi Resultaten bankbedrijf minder gunstig Blijkens het heden verschenen jaar verslag van de Nederlandsche Handel M ij. bedraagt het voordeelig bedrijfsresultaat over-1938 4.048.179. tegen 5.12 millioen in 1937 en 4 mil lioen in 1936. Voorgesteld wordt op de gebouwen 816.927.— af te schrijven (v.j. 989.000.—) en de reserve aan te vullen met 943.820.<v.j. 1.33 mill.). Met inbegrip van het saldo winst vorig jaar (onverdeeld) bedraagt de netto winst J 2.535.533.— (v.j. 3.1 millioen). Na aftrek van een bedrag ad 253.000.— dat krachtens de statuten naar nieuwe rekening wordt overgebracht, blijft ter verdeeling over 2.282.398.(v.jw 2.85 millioen). De preferente aandeelhouders ontvangen hiervan wederom 5 pet. (al9 v.j.) terwijl het dividend op de gewone aajideelen wordt verlaagd van 6V2 pet tot 5Y2 Pct- Tot het bedrijfsresultaat hebben o.a. de tultuurzaken bijgedragen. Blijkens het verslag namen 5 ondernemingen aan de suikerproductie deel, terwijl 1 fabriek in reserve bleef. Het aantal fabrieken, waar mee de Mij in betrekking staat, is zestien. Door deze ondernemingen werden in 1938 de volgende hoeveelheden geproduceerd: 1938 1937 (in quintaal) 3.666.000 3.258.000 40.300 183.100 779.000 873.000 Deze geheele hoeveelheid, met uitzonde- ng van de verharde en vloeibare melasse, werd ingebracht in de Verkoopsorganisatie, c!c Nivas. Het totaal van dezen inbreng bc- 'iep 3.406.300 quintalen. De geheel of ten deele aan de M,ij. toebehoorende onder nemingen droegen hiertoe tot een totaal van 1,365,200 quintalen bij. De geheele Java- suikeroogst bedroeg in 1938 13.989.000 quin talen (v.j. 14.145.000 quintalen). De suikerproductie oogst 1939 van de tot dfc Mij. geheel of ten deele toebehoorende endernemingen en van die, waarmede zij in relatie staat wordt geraamd op 3,714.000 ouintalen, waarin de tot de Mij. geheel of ten deele toebehoorende ondernemingen naar taxatie zullen bijdragen 1.459.000 quintalen, bij een door de Regeering vast gestelde jaarproductie van 15300,000 quin talen. De Jaarproductie voor oogst 1940 is door de Regeering vastgesteld op 14.750.000 quintalen. Ook voor dezen oogst neemt de Mij. met Omtrent het bankbedrijf merkt het ver slag op, dat de resultaten hiervan ongun stig zijn beinvloed, vooral door de groote gfldruimte in ons land. De vraag naar korte credieten van de zijde van het bedrijfsleven was zeer gering. Slechts bij een belangrijke opleving is te verwachten, dat de behoefte aan dergelijke credieten weer in bevredigende mate zal tujgen. De effectenomzetten bewogen zich in het aipemeen op een veel lager peil dan in 1937, hetgeen hoofdzakelijk was toe te schrijven aan de onbevredigende ontwikke ling der koersen, uitvloeisel van de moei lijkheden op internationaal politiek en economisch gebied. Melding makend van het voornemen der Regeering om een nationale inkomsten- en winstbelasting te ontwerpen, merkt het ver slag het volgende op: Het is is te vreezen, dat speciaal de van rechts/personen te heffen bijzondere winstbelasting, aangezien zij de winst mogelijkheden der ondernemingen ver der zal beperken, tot geringer belang stelling van den kapitaabezitter voor investoering in het Nederlandsche be drijfsleven en daarmede tot verdere be lemmering van een gezonde ont plooiing der economische activiteit zal leiden. De verlies en winstrekening De verlies en winstrekening .per 31 Dec. 1938 vermeldt: Debet: kantooronkostcn 8.108.812,— (8.134.038,—); Pensioenfonds a57.900,— (343.604,reservebelasting 177.786,— (201.889,-); afschrijving gebouwen 816.927,- (9S8.8S6—bijzondere aanvulling reserve 943.820 (1.329.545); winstsaldo 2.535.533 (3.101.875,—) en Credit: onverd. winst 1937 248.102,— (298.146); provisie 5.061817 (6 453.076,—); interest en wissels 7.198.161,— (6.125.845); Cultuurondernemingen 432.700 (1.222.711). De reisgeldregeling met Duitschland Bepalingen van 1938 gehandhaafd Men schrijft uit Berlijn: Tot vreugde van onze landgenooten al hier blijkt de reisgeldregeling tusschen Ne derland en Duitschland van 1938 te zijn ge handhaafd, met dit verschil, dat zij vroe ger in kracht treedt en reeds voor de a.s. Pinksterdagen zal gelden. Opnieuw heeft de Neder'andsche Regee ring dus 1 millioen gulden (in 1937 f 900.000 in 1936 f 750.000) den reislustigen Dutl- schers en in Duitechland gevestigden Ne derlanders ter beschikking gesteld, d.w.z. zij mogen over het hun toekomend gedeel te van dit bedrag beschikken, nadat zij bij het Midden-Europeasch Reisbureau (MER) de ambtelijke tegenwaarde hiervam in R.I hebben gestort. Deze 1 millioen gulden zijn gelijk h vorig jaar in drie „contingenten" verdeeld: L Het algemeen reisfonds ten bedrage van 700.000 gulden (in 1938 en 1937 even 700.000 gulden; in 1936 600.000 gulden); 2. Het reisfonds uitsluitend ten behoeve van in Duitschland gevestigde Ned er- lande ns ten bedrage van 1 250.000 (in '38 f 250.000; in 1937 f 150.000; in 1936 f 100.000); 3. Het reisfonds voor in DuitsohJand ge vestigde personen, die in Nederland aan congressen of vergaderingen willen deelnemen, ten bedrage van f 50.000 (evenals in 1938, 1937 en 1936). Het reisgeld uit bet algemeene fonds za) worden uitgegeven in reis-credietbrieven, reischèques en hotelbons. Van dit algemee ne fonds zullen ook de in Duitschland ge vestigde Nederlanders, die hun vacantie in het vaderland willen doorbrengen, kunnen profiteeren. Het vorige jaar was dit formeel ook het geval, maar de practijk leerde, da; de meeste Nederlanders op het bijzondere reispotje ten behoeve van Nederlanders waren aangewezen. Nieuwe Duitsche deviezenbepalingen Men mag slechts R.M. 10 meenemen De Nederlandsche Kamer van Koophan del voor Duitschland te Den Haag meldt, dat blijkens een nieuwe Runderlass binnen- en buitenlanders zonder vergunning slechts tot een bedrag van R.M. 10 aan Duitsche pasmunt per dag uit het buitenland naar Duitschland mogen medenemen, welke som alleen voor reisuitgaven, hotel- en verplc- gingskosten mag worden besteed. Onder reiskosten wordt de aankoop van reisbil jetten voor Duitsche trajecten verstaan. In geval binnenlandens kunnen bewijzen, dat zij meer dan R.M. 10 naar het buitenland hebben mogen medenemen, geldt dit meer dere ook voor het bedrag, dat zij ten hoog ste naar Duitschland mee terug mogen nemen. De clearing met Duitschland Stand per 8 Mei Clearingnekenli 1. Stortingen in Nederland bestemd voor vorderingen c. Vrüe rek. Relchsbank d. Nieuwe vorderingen St irtlfiger. in r>uit»ch- gen (lncl. saldo 19.18 nd f 28.955.600) 3. Uitbetalingen ln Ne derland op nieuwe vor- 101.866.000 95.195.600 114.700 104.700 1.550.700 1.539.400 10.219.500 9.521.500 89.891.290 84.030.0u0 131.778.400 124.801.400 89.097 400 83 244.800 gen 728.067a (vor. w. 724.243») tegen R.M.- vorder. 23 116/142.973 (v. w. 99.201/141.567). Speciale verrekening: Stortingen in Nederland tegen afgegeven rele- ohèquee Uttbetal. in Nederland Nog beschikbaar S26 600 795.700 241 900 239.700 584.700 556.000 aandeelhouders voor te stel len, om, na behoorlijke afschrijvingen en reserveering, over 1938 ©en dividend uit t« keeren van 5 (v. j. 4 Thee-dividendvoorstellen BATAVIA, 9 Mei. (Aneta). De volgende dividendvoorstellen worden gepubliceerd: .Assam Thee-onderneming Ardjoena 5 (v. j. 6) i Thee-onderneming Soemadra 8 j 6) Cultuur-Mij Papandajan 5 (3) Cultuur-Mij TJisampora 7 (onv.); 10 uitgekeerd als interim). KALEIDOSCOOP D© stemming op de New Yorksche beurs was gister vast De opening was al dadelijk hooger en ook in het verder ver loop kon een koen&stijging intreden. Voor» staal waarden traden bij de koersstij ging op don voorgrond. De handel was le vendiger dan de laatste weken het geval was. De omzet bedroeg 710.000 aandeelen. Het slot was vast met koerswinsten van 2 punten. Aan aandeelhouders van de Tara« kan Petroleum Mij wordt voorgesteld het dividend over 1938 te bepalen op 32Yx procent (v.j. 30). Hiervan is reeds 12% pCt (onv.) in Januari j.l. ter beschikking ge steld, zoodat het slotdividend 20 pCt. be draagt (v.j. 17%). De S e n e m b a h M ij zal overgaan tot sluiting van de onderneming Soengei Ba- hasa. Ook de Deli Mij aal een onderneming sluiten, n.l. de Saint Cyr. Dit is een van de kleinere ondernomingen, die ook in de ja* ren 1925—1936 gesloten is geweest Het aaa- tal bouws bedraagt 2400. Aan aandeelhouders van dp N. V. F 4- briek van Metaalbewerking „Voorwaarts" zal over 1938 een divi dend van 8 pCt worden uitgekeerd (vorig jaar 6). Aan aandeelhouders van de Cultuur Mij Pondok Gedeh zal worden voor* gesteld over 1938 een dividend van 6 pCt uit te keeren (v.j, 8). SCHAAKRUBRIEK De internationale zeskamp AMSTERDAM, 10 Mei. De afgebroken partij uit dc le ronde tusschen Flohr en Landau werd gisteravond voortgezet Na 61 zetten won Flohr. De stand luidt: 1 Flohr 2 punten; 2 Euwe 1 (1); 3 Fontein 1; 4 Szabo y2 (1); 5 Landau V2; 6 Cortlever 0. „DE RUILBEURS" Goudsche Singel 105, Rotterdam CORRESPONDENTIE: L. J. van S. te Leiderdorp. Ia 't In orde? T. J. den H. te Meerkerk. 76 Droate gezon den. ailea dus verrekend. A. N. to Alphen a. d. RUn. Pelikaan tjes kreeg U retour daar zö *1 Jaren waardeloos ZU?V. O. P. te Hillegeraberg. Uw brief ont vangen. aceoord. A. E. te Rotterdam. 16 Sunlight geo. U ver. gat porto ln te aluiten. MeJ. A. M. U. te Rotterdam. Voor alles Dros- eyf.eZB.n te" Sommelsdijk. De plaatjes kunt U ook Inruilen, meer bons waren niet voorradig# T. de Z„ den Haag, 47 Droate en 18 van Nelta gezonden. N. V. te- Scheveningen, 119 Hllle gen. Haka "-men we aan 5 pt. W. J. P. den Haag 106 Hllle gen. U bedoelt Mlversum. Voor het geheele eaid/ seker d B. te Naaldwijk. WIJ sturen U 160 Patria voor de Leveraaeepbons en 25 Paula- Wie onzer abonnd'a Jcan helpen aan de vol gende plaatjes: Texel A - D - L Lente 85. IJaeel 8-12. Zomer 99, 100, 122. Bl.dulnen 10, 70. 71. 88. t02. 115. 131. Rlemvis deel II. 93. patria deel lï 101, 122. 123. Klaverblad Vogelalbum 1 No. 70. 94. 106. 129. Winter No.: 1 3. 6. 9. 13. 21. 24. 32. 34. 35. 41. 42. 44. 50. 51. 52. 53. 60. 62. 65 68. 76. 80. S3, 89. 110, 116, 118, 129. 188. 136. 137, 140. Wie een speciaal Rullformuller wil ontvan gen zendt ons even duidelijk xtJn naam en adres en hti krUrt het gratia en franoo thulegexonden Voorwaarden: De Rullheun plaatjea Tot 600 Pt betaalt O 15 ct. I 1 bepaalt de waards der aen» ea 1000 pt 10 ct (aan postzegels). Is het gevraagde niet In voorraad, dan 1 U het ant Van 4én 1 reboekt bil)ven tot een volgende zending. Van het puntenaantal. dat II stuurt, wordt door de Ruilbeurs 6 pct. afgetrokken Vraagt U van een album speciale nummer», dan betaalt L' 2 pt per plaatje meer. Oude Verkade tot en met Rivieren. Klaver blad. Waschollne. Coellngh plaatjea. Patria deel 1 en 2 Rademaker. Pette-, Hllle-. Dob- belman-, Haaji-plaatje» en extra DE.-bou nenten we niet meer aan. Willen zt). die Hille-hi Aanvragen van Era-Ark en D. B booi en wö voorlooplg niet ln behandeling 1 iVel ontvafgen wt) de bons rraag. ingh S. D.E v. Dropte 20. Ha Hnl| Zw Weea.' Delft plaatjea 11. Podexbone. Era. Everlasting Hap*. Van der Stark. Pcholten. IJzendtlk. Vergulde Band ollerabons van SIHaka. enz. helpt aan Era-. Paula-, D E.-. ScholUn-e Arks beschuitbon#, wlokellorebon» ran Kwettaf

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3