lOOttuMfo&t Instantine SUNLIGHT ZEEP WOENSDAG ïo MEI 1939 EERSTE BLAD PAG. i NVv.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ VATICAANSCH VREDESINITIATIEF Er gaan gedurende de laatste dagen hardnekkige geruchten, dat Paus Pius XII in enkele der voornaamste Europeesche hoofdsteden stappen zou hebben onderno men, door middel van zijn diplomatieke vertegenwoordigers, de zgn. apostolische nuntii, om de huidige geschillen tusschen Rome-Berlijn aan den eenen, en Londen- Parijs aan den anderen kant te overbrug gen, en alzoo het gevaar van een algemeo- nen Europeeschen oorlog af te wenden. Daarmee zou hij dan reeds nu de algemeene verwachting, dat hij in overeenstemming met zijn familienaam Pacelli, waarin im mers het woord „Pace" is terug te vinden, een vredesstichter zou zijn, aanvankelijk m vervulling hebben doen gaan. Zoo gauw een dergelijk lichtpuntje zich aan den horizon voordoet, pleegt men zijn pessimistische verwachtingen tegenwoordig dp.n rug toe te keeren, om zich bijna hals over hoofd in het optimisme te storten. Ook dit verschijnsel herinneren wij ons uit he Septemberdagen van het vorige jaar, toen politieke profeten den ernst of den glim lach op het gezicht van een Chamberlain als een staatkundig weerbericht plachten .te beschouwen en te commentarieeren. In gelijken -geest gaat het thans met de be richtgeving over 's Pausen jongste initia tief. Inderdaad schuilt daarin het begin van een pogen, om do verwarde posities en verhoudingen te peilen, teneinde de par tijen tot elkander te brengen. Het ving aan met een langdurig bezoek van monseigneur Orsenigo, den pauselijken vertegenwoordi ger te Berlijn, aan Hitiers villa „Berghof" te Berchtesgaden Beide heeren bleven ruim anderhalf uur in gesprek, en de Führer stelde den Roomschen diplomaat zelfs zijn persoonlijken trein ter beschikking. Vervol gens las men berichten uit Parijs en Lon den, dat aldaar de nuntii eveneens met de leiders der buitenlandsche politiek in ver- -binding waren geweest De fantasie, door deze nieuwtjes gewekt, sloeg aanstonds aan het combineeren, en voorspelde, dat men binnenkort op het onzijdige gebied van de Vaticaanstad de vertegenwoordigers van vijf volken zou zien verschijnen, om de hangende internationale problemen tot een oplossing te brengen. Duitschland, Enge land, Italië, Frankrijk en Polen zouden al daar aanwezig zijn, allereerst met het oog op de vraagstukken van Danzig en den Poolschen Corridor, die vrij gemakkelijk te regelen zouden zijn. Doch verder zouden ook de Italiaansch-Fransche geschillen, en zelfs wellicht de koloniale vraagstukken aan de orde komen. Het is dit soort van overdrijvingen, het welk een goede zaak het meeste kan scha den. Vooreerst zijn op het oogenblik de ver houdingen van Derde Rijk en heiligen stoel zeker niet van zulk een aard, dat Hitier en Von Ribbentrop het gebied van het Vati- caan als een inderdaad neutraal terrein zouden kunnen beschouwen. De R.K. Kerk heeft te veel vorderingen op het Derde Rijk, dan dat men haar niet evenzeer als partij zou mogen beschouwen. Verder is er het practische bezwaar, dat Polen op het stand punt staat, zelf wel in staat te wezen, zijn geschillen met Duitschland onder het oog te zien. De jonge Poolsche republiek is te zelfstandig en bovendien te naijverig op haar rechten om inmenging van derden, met welke goede bedoelingen overigens ook, te kunnen dulden. Bovendien heeft het lot van Tsjecho-Slowakije haar ook in dit op zicht uiterst omzichtig gemaakt Eenzelfde bezwaar als Polen zou gevoelen tegen een algemeene bespreking van vraagstukken, welke uitsluitend Warschau en Berlijn aangaan, koestert ook Parijs. Frankrijk heeft, nog betrekkelijk kort gele den, aan Londen te kennen gegeven, tijdens het bezoek van Chamberlain aan Rome, dat het prijs erop zou stellen, zelf inzake de Italiaansche aanspraken zijn peultjes te doppen. Van bemiddeling van den Engel- schen premier, hoe goed die overigens ook mocht bedoeld wezen, was het niet gediend. Waarmee onzes inziens wel duidelijk is aangetoond, dat elke verwachting van een internationale conferentie, waarin al deze vraagstukken en belangen als in één smelt kroes zouden worden geworpen, om te zien wat daarvan zou komen bovendrijven, op teleurstelling moet uitloopen. In Vacicaan- sche kringen heeft men dan ook terecht Ie kennen gegeven, dat het niet in 's Pausen 'oornemen ligt, een dergelijke hybridische bijeenkomst tot stand te helpen brengen. Toch moet men uit dien hoofde de werk zaamheden der pauselijke vertegenwoordi gers niet onderschatten. Deze kunnen, ook al timmeren zij niet aan den weg, goed oorbereidend werk doen, door de stand punten der betrokken partijen te verkennen dichter bijeen te brengen. Daarom moet ook deze inspanning voor het behoud van den vrede, al is zij van minder breede allure dan sommige bladen willen doen ge- looven. van harte worden toegejuicht. Prins Paul van Zuid-Slavië op reis Thans naar Rome, spoedig naar Berlijn Prins Paul van Zuid-Slavië, die op reis is naar Rome, is aai de grens ontvangen door den hertog van Genua, als vertegen woordiger van Victor Emmanuel. Ook was een r.elegatie der Italiaansche weermacht en der fascistische partij ter begroeting op het station aanwezig. Het was bekend, dat het in het voornemen van prins-regent Paul lag. binnenkort een bezoek aan Duitschland te brengen Hij zou van de gelegenheid gebruik maken om Hitier te ontmoeten. Dit bezoek is thans volgens Havas komen vast te staan. Een da tum Is niet officieel bekend, doch on 2 Juni schijnt te Berlijn een groote militaire parade te worden gehouden, die door prins Paul zal worden bijgewoond. Léon Blum te Londen De befaamde Fransche socialistenleider Léon Blum, vertoeft momenteel te Londen, aar hij besprekingen heeft gevoerd met den en met do labourleiders Attlee en r e e n w o o d. Hij zal verder in contact komen met Duff Cooper, lord Delawar en Winston Churchill. Het moderne pijnstillende middel 't is van Red DE CHINEEZEN BEDREIGEN KANTON In de stad heerscht staat van beleg De Japansche autoriteiten te Kanton heb ben gisteren, in verband met den dreigen den opmarsch der Ghineezen, in de stad een streng doorgevoerden staat van beleg afge kondigd. De buitenlaaders, die op het eiland Sjamien verblijven, dus in de onmiddellijke nabijheid, hebben van de zijde van den spoorweg KantonHankau reeds kanonge bulder gehoord. De Chineesche strijdkrach ten moeten zich zeer dicht bij de stad be vinden. De bezetting van Haiman Reuter verneemt uit Tokio, dat de Japan ners, die reeds drie maanden geleden be gonnen zijn met de bezetting van het eiland Hainan, daarmede nog steeds niet zijn ge reed gekomen. Zij rukken nog steeds op naar het binnenland en hebben gisteren Toen Tsjang bezet, een Dlaats, die z.ij be schrijven als „een strategische stad midden op het eiland". Gisteren hebhen Japansche vliegtuigen de verdragshaven Amoy hevig gebombardeerd en met machinegeweren beschoten. Het was de hevigste aanval, dien Amoy in zes maanden heeft doorstaan en er zijn vele dooden en gewonden gevallen. De toestand te Tsjoeng King De toestand in Tsjang Kai Sjeks tijde lijke hoofdstad Tsjoeng King is na de zeer zware bombardementen, waaronder de be volking te lijden had, thans weer eenigszins normaal. De door de bommen getroffen wijken heeft men van lijken .gezuiverd. Het puin is zooveel mogelijk opgeruimd en thans wordt volle aandacht besteed aan de kwestie der huisvesting en voeding van de talrijke daklooze vluchtelingen. De Chineesche regeering heeft opnieuw twee millioen dollars daartoe beschikbaar gesteld Behalve dat kampen voor de dak looze vluchtelingen geopend worden, richten de autoriteiten ook productieve ondernemin gen op, teneinde de uitgewekenen aan het werk te stellen. Maarschalk Tsjang Kai Sjek neemt voort durend persoonlijk aan het reddingswerk deel. In het Noorden van de provincie Hoepei hebben de Chineezen een succes behaald. Een geheel Japanisch regiment hebben zij in den val weten te lokken en te omsinge len, waarbij ruim duizend Japanners den dood vonden. Balbo bezoekt den Egyptischen premier Maarschalk Balbo van Libye heeft te Cairo een bezoek gebracht aan Mahmoed Pasja, den Egyptischen premier. Hij zou hem de verzekering hebben gegeven dat Italië vriendschap voor Egypte gevoelt en dat de strijdkrachten in Libye geen bedrei ging voor Egypte vormen. Intusschen kan verklaard worden, dat Egypte niet voornemens is te verslappen in het nemen van voorzorgsmaatregelen voor geval van nood. Na de conferentie der Noordsche landen Geen non-agressiepact met Duitschland De ministers van buitenlandsche zaken in Zweden, Noorwegen. Denemarken en Finland hebben te Stockholm geconfereerd het voorstel van Duitschland, om met deze landen non-agressie-overeenkomsten te sluiten. Volgens het later gepubliceerde communiqué zullen deze landen zulk een pact niet aangaan, doch zich blijven houden de verklaring van Oslo, volgens welke de Noordsche alnden zicih buiten de staten- groepen van Europa willen houden en in geval van oorlog alles zullen doen, om neu traal te blijven. De ministers zijn het erover eens, dat de internationale positie hunner landen uitsluit, dat deze het voorwerp van eenige machts politieke oombinatie zijn. Verklaringen van de zyde van eenig ander land, dat dit de Noord-Europeesche landen wil eerbiedigen, zijn hui. echter welkom. Na hun bespreking zijn de ministens ervan overtuigd dat de antwoorden, die, na de in elk land te nemen beslissing inzake zijn standpunt ten aanzien van de betreffende overeenkomst gegeven zullen worden, overal de handhaving van de onpartijdige neutra liteitspolitiek der Noorsche landen zullen bevestigen. Het Palestijnsche probleem Verzoenende toon van Arabisch dagblad De „Falastin" het orgaan van den gewe zen groot-moefti van Jeruzalem, verklaart zich voldaan in he' vooruitzich van een regeling van het Palestijnsche conflict. Het blad schrijft o.a.: „Onder de Europeesche mogendheden zullen de Arabieren nooit betere bondgenootcn hebber! dan Frankrijk en Engeland, zoolang zij de democratische beginselen huldigen. Lot en leven der Arabieren djn nauw verbonden aan die van Frankrijk en Enge land. Geen enkele kwestie brengt scheiding tusschen deze mogendheden en de Arabie ren dan het Palestijnsche en het Syrische probleem. Wanneer deze vraagstukken ge regeld zijn zullen Frankrijk en Engeland zien, hoe vriendschappelijk de Arabieren hun gezind zullen zijn." MEER DAIV inn RITMEESTERS werden in 1 jaar gerookt! Dat zegt toch wel iets over de kwaliteit! De stad Danzig vol Duitsche „toeristen" Volgens de Poolsche pers zijn de laatste dagen in de vrije stad Danzig ongeveer twee duizend jongelui uit Oost-Duitschland aan gekomen, die allemaal bij particulieren lo geeren. Het zouden officieel „toeristen" zijn. Bovendien zou een massale terugkeer te constateeren zijn van Duitsche burgers, die in het Duitsche leger hebben gediend. De verloven der politie zouden zijn ingetrokken. Korte inhoud van het Feuilleton Claxa van den Cornput, dochter van een groot-industrieel, en Aat Walle. zoon van 'n ambtenaarsweduwe, hebben op de H.B.S. in dezelfde klas gezeten. Na het eindexamen vindt Aat een betrekking op het kantoor van Clara's vader, Clara blijft voorloopig thuis. Doch dat bevredigt haar niet. Ze wil wat doen. Haar ouders vinden goed dat ook zij op het kantoor van haar vader geplaatst wordt. Arnold, haar oudere broer van twin tig jaar, werkt reeds jaren op de zaak. Zijn vader meent in Elsa van Doorschot, dochter van een zeer gefortuneerde familie, een ge schikte partij voor hem gevonden te heb ben, doch Arnold toont weinig animo. Intussdhen heeft Clara haar intrede op het kantoor gedaan. Zy verricht Jiaar werk tot volle tevredenheid van den procuratie houder, die ook wel P. P. genoemd wordt. Op aandrang van den heer van den Corn put wordt de verloving van Arnold en Elsa toch een feit. Ook zorgt papa ervoor, dat Arnold tot adjunct-directeur van de fabriek wordt benoemd. Aat Walle heeft in dien tijd verscheiden diploma's behaald. Nu maakt hij promotie naar de afdeeling boekhouding. De fabriek gaat den laatsten tijd veel schade ondervinden van een concurreeren- de, modern ingerichte instrumentenfabriek. Arnold wil nieuwe machines invoeren, doch papa vindt het voldoende de oude te ver beteren en te traahten de productie op te voeren. De werkbazen worden op het kantoor geroepen en hun wordt meegedeeld, dat van af den volgenden Maandag de snelheid van den loopenden band met een vijfde zal wor den verhoogd. (Zie vervolg hieronder) De Engelsch-Russische besprekingen Wat de Britsche voorstellen zouden behelzen Het te Londen gepubliceerde bericht, vol gens hetwelk de Britsche tegenvoorstellen aan Moskou behelsden, dat 1. de sovjet-unie elk der aan haar gren zende staten zou moeten garandeeren en 2. dat Engeland zich zou verplichten, bij stand te vërleenen aan de sovjet-unie, indiefi7 dit land als gevolg van de aangegane ga- rantieverplichtingen in een oorlog zou wor den gewikkeld, is, naar het Russische persbureau Tass op grond van inlichtingen van gezaghebbende sovjet-Russische zijde verneemt, niet geheel in overeenstemming met de feiten. Op 8 Mei, aldus het sovjet-telegraaf-agent- schap. heeft de sovjet-regeering inderdaad van de Britsche regeering „tegenvoorstellen" ontvangen, waartegen ook de Fransche regeering geen bezwaar had. In deze voor stellen werd niet gezegd, dat de sovjet-regee ring elk der aan de sovjet-unie grenzende staten moest garandeeren. Wel werd erin gezegd, dat de sovjet-regeering onmiddellijk bijstand zou moeten verleenen aan Engeland en Frankrijk, als deze landen in militaire operaties mochten worden verwikkeld als uitvloeisel van de verplichtingen, die zij op zich hebben genomen ten aanzien van Polen en Roemenië. In de Britsche tegenvoorstel len werd echter niets gezegd omtrent even- tueelen bijstand, die de sovjet-unie cp basis van wederkeerigheid van Frankrijk en En geland zou ontvangen, als de sovjet-unie eveneens in militaire opraties zou worden gewikkeld bij de nakoming van de verplich tingen, die zij op zich heeft genomen te-n op zichte van enkele andere Oost-Europeesche .staten. Amerikaansche negers naar Afrika? De democratische senator Bilbo uit Mis sissippi heeft een wetsontwerp ingediend, strekkende om Amerikaansche negers in "Afrika te vestigen. De kosten hiervan zouden jaarlijks circa 940 millioen dollars bedragen. Hij oppert het denkbeeld, dat de Ver. Sta ten zich land zullen verschaffen, grenzend aan Liberia, daar een militaire regeering zullen vestigen, de reiskosten der negers op zich zullen nemen en hen financieel zullen steunen. Er zijn 12 millioen negers in de Ver Staten. Bilbo wil hiermede de negers helpen, want. zoo zegt hij, de wet op de loonen en werk tijden zal de loonschaal op de plantages in de Zuidelijke staten zoo doen stijgen, dat het werk der negers door blanken kan worden overgenomen. Het wetsontwerp zou den president mach tigen met Frankrijk en Engeland te on,dei- handelen over den aankoop van 400.000 vierk. mijl land in Afrika, in ruil voor cre- dieten tegen hun oorlogssöhulden. De Duitsche Führer heeft aan kroonprins Michael van Roemenië een zeer hoogc on derscheiding verleend, nl. het grootkruis in de orde van den Duitschen Adelaa-r. umJltcasnt -s*y> «uia//, clalt-yhMn vSaJclaj- <n~ inrtrt -i# £st Ava, >c*\ EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST Turkije aanvaardt Duitsche credieten De Turksche nationale vergadering heeft een overeenkomst geratificeerd, volgens welke Duitschland aan Turkije credieten toi een bedrag van 150 millioen mark toestaat, die over 10 jaar terugbetaald moeten wor den. De gelden zijn bestemd voor industriee- le en militaire doeleinden. Zooals men zich zal herinneren, is deze overeenkomst het resultaat Van Funks bezoek op het einde van 1938 aan Turkije. Verkoeling tusschen Polen en Hongarije Het Hongaarsche pro-regeeringsblad Pester Lloyd beklaagt zich erover, dat de Poolsche bladen sedert eenigen tijd artikelen hebben gepubliceerd, „die een beleedigend en zelfs aggressief karakter jegens Hongarije dra gen". Het officieuze blad beschuldigt zekere Poolsche kringen van dubbelhartigheid en schrijft: „Wij zien ons genoodzaakt een nieuwe strooming te constateeren, die niet door goede trouw jegens Hongarije geïnspi reerd wordt. Als de houding van zekere Poolsche bladen niet verandert, zouden wij De Engelsche dienstplicht Nog vóór Pinksteren een telt In het Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain medegedeeld, dat het ont werp op de militaire opleiding en op de reservewedstrijdkrachten, nog vóór Pink steren wet zal worden. De Minister van Oorlog, Hore Belishg erklaarde, dat de nieuwe wet de departe menten van Defensie in staat zal stellen, elke klasse of groep van de reserve-strijd krachten op te roepen, hetgeen een wijzi ging beteekent ten aanzien van de tegen woordige procedure, die geheele of gedeel telijke mobilisatie slechts toelaat na afkon diging van den noodtoestand. „Wij leven", aldus de Minister, „in eert toestand van voortdurende spanning. Vijan delijkheden worden ondernomen zondef eenige waarschuwing. Op snelle en verbor gen wijze worden strijdkrachten op elke ge- wenschte sterkte gebracht. De meeste Euro peesche legers bevinden zich in verschillen de stadia van mobilisatie. Wij alleen zijrt gebonden door een procedure, die een maxi male publiciteit voor de defensievoorberei dingen verzekert en die er door haar plech tige terminologie „dreigend nationaal ge vaar", „ernstige noodtoestand" op bere kend is, in het buitenland verkeerd begre pen te worden en in het binnenland onge rustheid te wekken. Het nieuwe ontwerp neemt aan, dat efl een toestand is ontstaan, die wellicht driei jaar zal voortduren en waarin de koning de admiraliteit en de staatssecretarissen karf macht'gen, de reserves geheel of gedeelte lijk op te roepen, zoodat mpn tegen gevaar van buiten voorhereid is". Volgens het ontwerp zullen manschappen en officieren van de gererelde reserves van •eger. vloot en luchtmach' jaarlijks in groe pen worden opgeroepen voor een korten: oefentijd. Ongeveer een maand na de aan neming van het ontwerp wil men daar mede beginnen. „Dienstplicht voor de rijkdommen"? De liberale afgevaardigde Man der heeft in het Lagerhuis een wetsontwerp voer „dienstplicht voor de rijkdommen" inge diend. Het is de bedoeling van het ontwerp, dat op het oogenblik van afkondiging van' den dienstplicht „gelijkheid van offer van mensrhenmateriaal en kapitaal" verzekerd zal zijn. De vernieuwing van Rome Het oude Senaatsgebouw weer in gebruik? Het historische gebouw van den ouden Romcinschen senaat, welke restauratie thans is voltooid, is door Mussolini geopend. De leden van den Grooten Fascistischen Raad, de leden der Regeering en alle sena toren waren hierbij tegenwoordig. De voor zitter van den Senaat hield een korte toe spraak. waarin hij o.a. zeid^ dat evenals do Romeinsche beschaving het meest in de we reld der oudheid op den voorgrond trad, zoo ook de fascistische beschaving het doel is waarnaar de aspiraties van alle landen moeten uitgaan die zich niet in een chaos willen storten. Ten slotte vroeg hij Musso- iini de zaal van den ouden Romeinschen Senaat aan te wijzen tot vergaderzaal van den huidigen Senaat. De Engelsch'Roemeensche handelsbesprekingen De economische besprekingen tusschen Engeland en Roemenië worden voortgezet en reeds thans kan men voorspellen, dat zij met succes zullen worden bekroond. De beginselen, waarop de overeenkomst zal rusten, zijn opgesteld en binnenkort zal een communiqué worden gepubliceerd. Vervolgens zal de leider van de Britscha missie. Leith Ross, naar Athene gaan, terwijl de deskundigen te Londen en Boe* karest de overeenkomst nader zullen uit werken. De voornaamste moeilijkheden, welka overwonnen moesten worden, waren: le. Het aanpassen van de Roemeenecha priiaen aan de wereldprijzen. 2e. Do noodzkelijkheid van een meer soepel betalingssysteem. 3e. De moeilijkheid in Engeland, om som mige Roemeensche producten in te voeren, in verband met de bestaande overeenkom sten met de dominions. Goering naar Spanje Maarschalk Goering, die opnieuw ta San Remo (Italië) vertoefde, is vandaar, ge ëscorteerd door twee Duitsche torpedojagers, scheep gegaan naar Spanje. Vermoedelijk is zijn reisdoel Valencia, en zal hij aldaar een onderhoud met generaal Franco hebben. Het regelmatig kauwen van de gezon de, verfrlsschende WRIGLEY'S PJL kalmeert en sterkt de zenmven. P.K. verdubbel» |jw ,„er*le b(| Uw dag*. Ujkeche beilfheden -n bü -portleve pres taties. Het houdt de tanden schoon en raaf. Bovendien bevordert het de spijsvertering. Koopt vandaag nor enkele pakjes en houdt er steeds een paar b|J de hand. Veel genot voor weinig geldt 5 cent. 113) Hij kijkt naar den baas die toezicht heeft op de hand werkers, een energieken kerel met een scherp gezicht. „Een vijfde, zegt U, mijnheer? Dus als ik het goed be grijp....dat verschil is zoo groot niet, zegt U... maar., .op iedere vijf stuks komt er voortaan een bij. Vijf wordt zes." Deze nuchtere opmerking verbluft den directeur een oogenblik. Zulk een helderen kijk had hij niet dadelijk ver- Wacht. Maar nonchalant slaat hy er zich doorheen en zegt: „Ja zeker, zoo is het. Heel juist. Dat verschil is niet groot" Hij leest op de gezichten, dat de bazen niet overtuigd Zijn. daarom tracht hij hen gerust te stellen. „Ik ga straks met julie mee in de fabriek, om het zelf aan 'de arbeiders te vertellen. Want ook de anderen moeten hun productie met een vijfde verhoogen. Ik vond het beter, jullie niet te overvallen en ook beter voor je prestige, daarom heb ik jullie even laten hier komen". Hij staat op en pakt zijn hoed. De bazen begrijpen dit sein en gaan heen. Ze treuzelen en loopen langzaam, want ze hebben maar liever, dat de patroon hun menschen dade lijk inlicht. Dan vermijden ze vervelende vragen en de ver denking. dat zij ook in 't complot zijn. „Loop je even mee, Arnold?" De oude heer is niet rustig, het valt hem toch niet mee. Maar in de fabriek is hij weer gezagvoerder. Hij vertelt nog eens hetzelfde, doch wat breedvoeriger dan den eersten keer. „Heeft nog iemand iets te vragen?" Ze zwijgen allen. Zoo snel kunnen ze 't niet verwerken. „Dan reken ik, dat alles vlot van stapel loopt". Als de directeuren weg zijn, komen de tongen los. „Dat is óók wat! Moeten we nou vijfmaal zoo hard wer ken?" „Wel nee, kerel, dat begrijp je niet goed". „Leg jij het me dan eens uit". „Baas, leg ons nou eens precies uit, hoe het zit". De baas, die zooeven op kantoor het woord deed, zegt: „Kijk eens hier, hoeveel verdien jij?" „Tien gulden", „Hoeveel is een vijfde van tien gulden?" „Twee gulden". „Als je nou een vijfde opslag krijgt, hoeveel verdien je dan?" „Twaalf gulden". „Precies. Wat doe jij den heelen dag? Tangen en andere stukken bijvijlen, niet?" De jongen knikt. „Nou, als je tot nog toe tien stukken helbt bijgevijld in een uur of in een half uur, dan doe je er voortaan twaalf". Dat begrijpen ze allemaal. Ontevreden kijken ze naar el kanders gezichten. „Dat heeft die fijne kantoorklerk ons geleverd!" roept een jonge kereL teja 3EM& (SI* Geelt Slee den boe? loopen besp ionnee ren en Met booze oogen kijken ze naar de deur, waardoor ze den fijnen klerk zagen in en uit loopen. VII. Den volgenden Maandag staat alles onder hoogspanning. Niet alleen de fabriek, maar ook het kantoor, waar men het geval reeds in de puntjes gehoord heeft. Zelfs het privé- kantoor is er niet heelemaal vrij van. In de fabriek wordt zwijgend gewerkt, op kantoor korte fluisterzinnen gewisseld, maar Aat zegt niets. Een onbe stemd gevoel vertelt hem, dat de collega's hem hun vertrou wen gaan onttrekken. Na drie of vier dagen beginnen ook in de fabriek de gees ten zich te openbaren. Er zijn jongelui, die mopperen en er zijn ouderen, die zwij gen, omdat ze blij zijn, dat het woord ontslag of loonsverla ging niet gebezigd is. Daar zit ook de bejaarde man, die het eerst van allen door Arnold werd gadegeslagen. »We, hebben het bestuur van onze organisatie aange klampt", vertelt er een, „maar die zeggen, dat er weinig aan te doen is. Het geldt hier een interne aangelegenheid, die in de arbeidscontracten niet is vastgelegd". „Wat praat jij geleerd!" „Ik vertel maar, wat ze mij gezegd hebben". „Wij moeten ook maar eens onze eischen stellen", zegt een kwajongen van een jaar of zestien. De jongen komt uit een christelijk gezin. Daarom zegt de bejaarde man: „Christenmenschen stellen geen eischen. "Wij moeten geen groote monden opzetten of langs de straat gaan loopen met plakkaten van: Wij eischen wérk, wij eischen brood, wij eischen dit en wij eischen dat. God'geeft ons, wat we noodig hebben. Daar kunnen we om vragen, maar te eischen hebben we niets". „Dat ben ik niet met je eens", komt onverwacht de rus tige stem van een ander jongmensch, werkzaam lid van een Christelijke Jongelingsvereeniging. „Van God hebben we niets te eischen, maar wel van de menschen. Het is zelfs onze plicht, te eischen, wat recht is". „Te eischen, wat recht is. zeg je". „Ja, zeker. Toen Israël uit Egypte toog, moest het ook eischen. De Joden hadden hard gewerkt, maar hoe waren ze betaald? Met zweepslagen en slechte behandeling! Daarom had Mozes gezegd, dat ze eischen moesten gouden vaten en zilveren vaten. Eerst afrekenen en dan weggaan. Niet soe batten of smeeken, maar eischen. Geen aalmoes en geen klei nigheden, nee, goud en zilver! Betalen! Asjeblieft! Van de menschen mogen we ons recht eischen". „Word jij niet behoorlijk betaald?" „Dat zeg ik niet. Het gaat om het recht en wat recht is, mogen we eischen". ..Tegenwoordig", valt een ander in, „tegenwoordig zijn hier twee directeuren. Die moeten betaald worden. Èn dat salans moeten wij verdienen, daar moeten wij harder voor werken „Directeuren moeten er wezen". „Is het beslist noodig, dat er twee zijn?" De oude zwijgt. Een jonge kerel mompelt tegen een kameraad, vlak bil hem: „Die ouwe is een drafzitter. Had je moeten zien, hoe ie m kneep, toen de Jonge meneer naar zijn werk stond te kl'kcn (Wordt vorvolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2