iadiO» Uit naam van hen d ie vielen SANOSTOL JONKHEID DINSDAG 9 MEI 1939 EERSTE BLAD PAG. a Vredesboodschap van den hertog van Windsor ,Jk doe een beroep op alle politieke leiders Gisteravond heeft de hertog van Windsor vanuit Ver dun een radiorede gehouden tot de Vereenigde Staten, waarin hij ©>n pleidooi hield voor het bewaren .van den wereldvrode. „Op dit", aldus begon spreker, „en op andere slagvelden door heel de wereld, hebben millioenen man- j nen geleden en zijn er gestorven en'nu ik van deze historisohe plaats tot u spreek, ben ik mij diep be- wust van de tegenwoordigheid van het groote gezelschap der dooden en ik ben er van overtuigd, dat zij, zoo zij hun stem konden laten hooren, met mij zouden zijn in wat ik ga zeggen. Ik spreek namens niemand dan mijzelf en zonder voorkennis van eenige regeering. Ik spreek alleen maar als soldaat uit den laat6ten oorlog, wiens vurigste bede is, dat zulk een wreede en vernietigende waanzin zich nooit meer van de menschJheid meester zal maken. Ik verbreek mijn vrijwillig stilzwijgen 'thans alleen in verband met het duidelijk aanwezige gevaar, dat wij allen nader komen tot een herhaling van de gruwelijke gebeurtenissen, die zich een kwart eeuw geleden hebben voorgedaan. De ernstige spanningen in den tijd, waar in wij leven, dwingen mij, mijn stem te ver heffen, om uiting te geven aan 't algemeen verlangen, verlost te worden van de vrees, waarin wij leven en terug te keeren tot nor male omslandigheden. Ik kan mii niet beroepen op bijzondere staatsmanskennis, doch ik heb tenminste 't groote geluk gehad, de wereld te bereizen en zoodoende de menschelijke natuur te kunnen bestudeeren. Deze waardevolle er varing heeft bij mij de diepe overtuiging ge wekt, dat er geen land is, welks volk oorlog wenscht. Ik geloof, dat dit geldt voor de Duitsche natie, zoowel als voor de Britsolie natie, waartoe ik behoor en voor de Fran- sche natie, op wier vriendelijken grond ik thans woon. De vraagstukken, die ons op dit oogen- blik bezig houden, zijn slechts de weerspie geling op grooter schaal van de afgunst en achterdocht van het alledaagsche leven. In ons persoonlijk contact streven wij er allen naar, in harmonie met onze medemenschen te leven, anders zou de moderne beschaving nooit ontstaan kunnen zijn. Gaan wij thans die beschaving verwoes- ien door internationaal niet te doen, wat wij individueel geleerd hebben wel te doen?'i Londen licht Tokio in Over den stand der Russische besprekingen Engeland heeft 'Japan volledig ingelicht, Over den huidigen stand der Engelsch-Rus- sische onderhandelingen. Men hoopt nu, dat Japan deze beleefdheid zal beantwoor- den door Engeland mede te deelen, wat er precies aan de hand is met de levendige politieke en militaire (besprekingen tvan Ja pan mot Duitsohland en Italië. De Japansche ambassadeur te Londen, Sjigemitsoe, zou zich bij lord H a 1 i- fa x ernstig hebben beklaagd over den En- gelschen steun aan China. Hij betoogde, dat de regeering van Tsjoeng King, die door Engeland financieel gesteund wordt, onder den invloed staat van sovjet-Rusland. Hij zou zelfs, maar men vertelt, de staking van den BriLschen steun aan China gevraagd hebben. Dit zou dan den weg vrij moeten maken voor een verbetering van de En- gelseh-Japansohö betrekkingen. A r it a, de Japansche minister van buiten- landsche zaken, heeft inmiddels te Tokio een rede gehouden, waarin hij zeide, dat Japan de Britsche onderhandelingen met Rusland niet kan negeeren, ondanks de uit sluiting van het Verre Oosten daarbij. Hij voegde er aan toe dat de anti-komintern .versterking behoeft, omdat Japan het hoofd moet kunnen bieden aan de komende inter nationale ontwikkelingen, ofschoon een on middellijke verslechtering van de Europee- sche situatie onmogelijk is. Roosevelts boodschap was naar Arita's Na gewezen te hebben op het ontmoedi gende van alle schadelijke propaganda en zijn leedwezen te hebben uitgesproken over het gebruik van woorder. als omsingeling en agressie, vervolgde de hertog, dat in breederen geest dan van zuiver persoonlijke of nationale belangen naar vrede moet wor den gestreefd. „De staatslieden, die zich tot taal; gesteld hebben, de internationale veiligheid cn het vertrouwen te herstellen, moeten handelen als goede wereldburgers en het nut voor hun eigen naties moet worden gevonden door het nut van de wijdere gemeenschap, waartoe wij allen behooren. Uit naam van hen. die in den laatsten oorlog vielen, doe ik een dringend beroep op alle politieke leiders, zich vastberaden van deze taak te kwijten. Ik doe een beroep op hen uit naam van de levenden, wier be staan en geluk in hun handen ligt en ik doe in het bijzonder een beroep op hen uit naam van de hedcndaagsche jeugd met al haar onschatbare mogelijkheden van toe komstig nut voor da menschheid. Het grootste succes, dat een regeering voor haar eigen nationale politiek zou kun nen behalen, zou niets zijn in vergelijking met den triomf van te hebben bijgedragen tot redding van de menschheid van het ver schrikkelijke lot, dat haar thans bedreigt. Ik voel, dat majn woorden ernstigen weer klank zullen vinden in de harten van allen, die ze hooren. Het is niet aan mdj, concrete voorstellen te doen. Dat moet overgelaten worden aan degenen, die het in hun macht hebben, hun naties te leiden naar een beter begrijpen. meening bestemd voor binnenlandsch ge bruik in Amerika, doch tevens om de we reld op te zetten tegen Duitschland en Italië. Een direct effect tegen de anti-komin- ternstaten was echter niet bedoeld. DE STRUISVOGELS GAAN VERDWIJNEN Men voorziet de geleidelijke verdwijning van den struisvogel uit het Karroo-dJstrict van Zuid-Afrika, De dalende belangstelling voor struisveeren en de goede prijs voor struisvogelvellen heeft de boeren ertoe ge bracht, hun vogels te slachten. Volgens raming zijn de laatste vier jaren in de Karroo ruim een half millioen struis vogels geslacht. Voor een vel wordt thans 1 pond 5 sh. betaald. De vellen worden naar de Vereenigde Staten, Engeland en Frankrijk geëxporteerd en gebruikt voor de vervaardi ging van luxe-voorwerpen. Van het vleesch wordt de z.g. biltong gemaakt (gedroogd en gezouten vleesch). De witte struisveeren, welke voor den oorlog 20 p. st. en meer per pond opbrachten, kun nen thans nauwelijks voor 2 sh. per pond verkocht worden. Er is thans practisch geen uitvoer meer van dergelijke voeren. In het Engelscho lagerhuis heeft de on derstaatssecretaris van binnenlandsche za ken medegedeeld, dat in Engeland thans meer dan 100 aanslagen of pogingen tot aan slagen zijn gepleegd, welke men toeschrijft aan het Iersche repuiblikeinsohe leger. Acht- en-dertig personen zijn veroordeeld. DE DUITSCH-ITALIAANSCHE ALLIANTIE Hoe het pact tot stand kwam Defensief, niet offensief van aard, volgens I tali aan sche pers Volgens de „Giornale d' Italia" is het Duitsch-Italiaansche pact tot stand geko men na het eerste onderhoud tusschen Ciano en Von Ribbentrop, en nadat dezen telefonisch aan Mussolini en Hitier rapport hadden uitgebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de beide ministers daarop het verdrag in groote lijnen opgesteld. Het zal spoedig verder worden uitgewerkt, en vermoedelijk in Juni onderteekend worden, tijdens het bezoek van Ciano aan Berlijn. De Italiaansche perscommentaren wij zen nadrukkelijk erop, dat de alliantie van defensieven, niet van offensieven aard is. De speciale correspondent van de ,,Deut sche Allgemeine Zeitung" te Milaan schrijft, dat het Duitsch-Italiaansch ver bond in de geschiedenis bekend zal zijn als „het pact van Milaan". In hun commentaren op het pact van Mi laan, schrijven de Romein§che bladen, dat „deze alliantie de permanente vorming be- teekent van een blok van volkeren, dat zich uitstrekt van de Oostzee tot de kusten van Noord-Arfrika, bestaande uit 130 millioen menschen, waarbij men nog kan voegen de tien millioen burgers van Hongarije en de tien millioen van het Italiaansche koloniale rijk, tezamen dus 150 millioen menschen. Met dit formidabele blok moeten de mo gendheden, die het hebben uitgelokt, reke ning houden, zoowel in vredes- als in oor logstijd. Weer staat men, schrijft Gayda, voor een politiek van allianties, maar de verantwoor delijkheid hiervoor komt neer op Engeland en Frankrijk, die er mede begonnen zijn. De Engelsch-Fransche omsingelingspoli- tiek wil het evenwicht der Europeesche krachten verbreken en een superioriteit vestigen tegen Duitschland en Italië. De Italiaansoh-Duitsche alliantie herstelt dat evenwicht en verhoogt tevens de waarschijn lijkheid van den vrede, aangezien dit pact anderen zal weerhouden van een eventueel initiatief voor een offensief. Voor alle in Milaan bestudeerde vraag stukken en vooral voor de netelige kwes ties der Duitsche en Italiaansche eischen, is een handelwijze overeengekomen, welke geïnspireerd wordt door een sterken wil naar vrede en samenwerking. Daarom is be halve de alliantie van Milaan, geen enkel nieuw uitzonderlijk feit aangekondigd, dat de rust in Europa zou kunnen verstoren. Echter zouden de verschillende verant woordelijke regeeringen zich sterk vergis sen, wanneer zij die politieke rust vam Italië en Duitschland uitlegden als een uitnoodi- ging, om de vraagstukken welke een oplos sing vereischen, in 't archief te bergen, of als een aanmoediging tot provocaties". j HET LAGERHUIS WORDT ONGEDULDIG Nog steeds geen overeenstemming met Rusland De garantie aan Polen Wederom is in het Lagerhuis de bezorgd heid tot uiting gekomen, welke men koest-irt over het verloop van de Britsoh-Russische onderhandelingen en over de garantie, welke Engeland aan Polen heeft verstrekt. Chamberlain antwoordde, dat de Brit sche regeering door bemiddeling van haar ambassadeur te Moskou haar zienswijze andermaal aan de Sovjet-autoriteiten had kenbaar gemaakt, dat thans de diploma tieke gedachtenwisseling nog voortduurde en dat het hem dus, zooals hij overigens reeds herhaaldelijk had betoogd, onmogelijk was op de vragen der afgevaardigden te antwoorden. De conservatief B o o t h b y insisteerde en vroeg of Chamberlain zich er wel reken schap van gaf, dat de groote meerderheid in Engeland voorstander is van een pact van wederkeerigen bijstand tusschen Enge land en Rusland. Mag ik den eersten Minister vragen, ver volgde Boothby, of hij, gezien de garanties die wij aan Polen en Roemenië hebben ge geven en de stijgende onrust bij het Brit sche volk over het volkomen uitblijven van maatregelen, die ons in staat zxmden stellen, die verplichtingen ten uitvoer te brengen, ons de verzekering wil geven, dat hij al het mogelijke zal doen, om zoo spoedig moge lijk een FranschEngelsch—Russisch pact te sluiten? Chamberlain's reactie op deze vraag was bijzonder droog. „Ik wist niet", zoo zeide hij, „dat de openbare meening in En geland gelegenheid heeft gehad, een opinie tot uiting te brengen, als de interpellant zoo juist signaleerde en evenmin denk ik, dat Boothby redenen heeft, om een dergelijke verklaring af te leggen". Henderson van de Labourpartij, stel de de vraag of men nu als zeker mag aan nemen, dat de Britsche regeering er naar streeft, den grootst mogelijken graad van samenwerking met de Sovjet-Unie te ver krijgen door een stelsel, dat gebaseerd is op wederkeerige garantie en verzet tegen welke agressie ook ten doel heeft Chamberlain antwoordde, dat het 't doel der politiek, welke de Britsche regee ring volgt, inderdaad is tot de grootst mo gelijke samenwerking met Rusland te komen. De kwestie-Danzig De andere in het Lagerhuis gestelde vra gen betroffen voornamelijk Danzig. Butler antwoordde dezen intenpellanten dat de kwestie-Danzig in eerste instantie een aangelegenheid van de direct betrokken partijen is. Echter is herhaaldelijk uiteen gezet, dat de Britsche regeering voorstand ster is van regeling van internationale ge- Weer een Sovjet ambassadeur te Warschau Moskou wil blijkbaar weer contact Volgens het D.N.B. is Charonoff, eer tijds Russisch gezjant te Athene, benoemd tot Sovjet-ambassadeur te Warschau. Daar mee zou een eind gemaakt zijn aan den toe stand, die reeds sinds het najaar van 1937 duurde, dat Moskou dezen post te Warschau onbezet liet. Havas is van meening, dat Moskou thans een levendiger contact met Warschau wil en dat dit denkbeeld een gun- stigen weerklank bij de Poolsche regeerders zal vinden. De ambassadeur, Charonoff, komt binnen enkele dagen te Warschau aan. In Engelsohe diplomatieke kringen hecht men veel beteekenis aan de benoeming van dezen Sovjet-ambassadeur. Men aoht het van bizonder belang, dat deze geschiedt na den val van Litwinoff, omdat Polen dikwijls heeft beweerd, dat Litwinoff verantwoor delijk was voor de slechte verhouding tus schen Polen en Rusland. Niet alleen werd Litwinoff's politiek van collectieve veiligheid te Warschau afgekeurd maar bovendien bestond er een sterke per soonlijke afkeer tusschen Becfk en Litwi noff. In diplomatieke kringen te Londen ver wacht men echter geen volkomen toena dering tusschen Polen en Rusland, omdat de historische en ideologische verschillen te groot zijn. Niettemin gevoelt men, dat Hitier zoowel Polen als nog andere landen in Oost- Europa ertoe drijft, een practische defen sieve overeenkomst met de sovjets te'sluiten. Zomersche zonnedagen kent Neder land belaas te weinig om het 's winters ontstane vitaminentekort aan te vullen. Verstandige voorzorg eischt derhalve, dit nadeelige tekort op te heffen door het regelmatig gebruik van Sanostol. Voor Jong en Oud! Voor ledereen! Sanostol is een na tuurlijk levertraan-product, rjjk aan vitaminen A, B, C en D, doch met den verrukkelijk frisschen smaak van zonrijpe sinaasappelen! De „familie- verpakking" A f. 2.75 is zeer voor- deelig: 21/, x den inhoud van een gewone flacon A f. 1.40. „Hel lekkere levertraan-product BROCADES STHEEMAN PHARMACIA schillen door middel van vriendschappelijke onderhandelingen, arbitrage of andere vreed zame middelen en dat zij te allen tijde be reid is, haar goede diensten te verkenen op verzoek van een der belanghebbende par tijen. Indien wij een dergelijk verzoek zou den krijgen, zouden wij hebben na te gaan op welke wijze wij onze bemiddeling 't best zouden kunnen verleenen. De arbeidersafgevaardigde Johnston vroeg, of de Britsche regeering bij het ver leenen van haar garantie de Poolsche regee ring eenig advies hepft gegeven omtrent de wenschelijkheid "an onmiddellijke onder handelingen met Duitschland over een minnelijke schikking voor den statue van Danzig en redelijke verbindingen tusschen Duitschland en Oost-Pruisen. En verder, of de Minister-President, met het oog op moge lijk oorlogsgevaar, de Poolsche regeering er van kon overtuigen, dat de Britsche open bare meening tevredengesteld moet worden door het vertrouwen, dat ieder redelijk voor stel voor een regeling gunstig ontvangen zou worden. Chamberlain antwoordde o.a.: „De Poolsche regeering beseft natuurlijk, dat de Britsche regeering een minnelijke schikking zou toejuichen en ik heb geen reden om te betwijfelen, dat zij zich bewust is van het belang der overweging, vervat in het twee de gedeelte van deze vraag". Toen Morgan vroeg, of Chamberlain be reid is zijn bemiddeling aan te bieden voor het geval dat onderhandelingen mislukken, verwees Chamberlain naar de verklaring van Butler. Tenslotte verklaarde de Minis ter, dat de regeering voldaan is over den kraebtigen en tegelijk verzoenenden toon van de rede van Beek en kennis heeft ge nomen van de daarin gedane voorstellen. Spanje formeel uit den Volkenbond De Spaansche minister van buitenland- sche zaken Jordana heeft aan den se cretaris-generaal van den volkenbond het volgende telegram gezonden: Ik heb namens de Spaansche regeering de eer u te melden, dat Spanje door dit telegram mededeelt, uit den volkenbond te treden, overeenkomstig par. 3 van het eerste artikel van het pact. w.g. JORDANA. UIT OOST- EN WEST-INDIE De nieuwe Volksraad voltallig De benoemde leden Met ingang van 15 Juni zijn benoemd tot leden van den Volksraad de heeren Mr. C C. van Heladingen, I. J. Kasimo, Dr. II. Kolkman, Toeangkoe Mahmoed, Daeng Ab dullah Mapoedji, Mr. Dr. Todoeng Gelar Soetan Goenoeng Moelia, mevrouw Razoux Schultz, B. Roep, Mr. A. C. Sandkuyl, Tjokordegde Rake Soekawati, R. A. A. A. Soeria Nata Atmadja, Raden Soshohadikoe- soemo, A. F. Vas Dias, Jhr. Mr. C. H. F. de Villeneuve, jladen Poerbahadidjojo Wiwoho. Al deze benoemde leden hadden ook reeds in deq. vorigca Volksraad zitting. Verder zijn benoemd R. M. Hamongsepoe- tro te Soerakarta, P. J. Kloppenburg te Se- marang, O. M. Nalaprana te Pontianak, W. R. van Nauta Lemke te Bandoeng, Sajjid Oesman Bin Ali Aldjoeffry te Batavia, Mr. Phoa Liang Gie te Batavia, J. H. Smit te Soerahaja en R. A. A. Soedibiokoesoemo te Sitoebondo. Deze leden zijn voor de eerste maal benoemd. Het benoemingsbesluit, dat gewoonlijk 22 namen bevat, vermeldt er thans 23, daar voor het kiesdislrict Zuid-Celebes niet door middel van verkiezing, maar door benoe ming moest worden voorzien. De gekozen leden Teneinde een volledige samenstelling van den Volksraad te geven, vermelden wij hier de namen van de destijds gekozen leden: de heeren Abdul Rasjid, Van Ardenne, Blaauw, De Boer, Hoedojo, Harmani, Iskan dar Di Nata, Janssen, H. H. Kan, Horman Kartowisastro, Iverstens, Lapian, Leuniseen, Loa Sek Hië, Mansvelt, Mochtar Bin Prabo Manggoenegara, Mogot, Mussert, Prawoto Soemodilogo, De Raad, Rehatta, Soangkoe- pon, Soeriakartalegawa, Soeroso, Soetardjo, Tadjoedin Noot, Thamrin, Tirtokoesoemo, Van Velsen, Verboom, Wirjopranoto, Wer- mut. White, Jamin, Yo Heng Kam, Zwart, Van, Zuylen. Onder voorzitterschap van Mr. Jonkman is dus nu de Volksraad voltallig. De vraag is echter of alle benoemde leden hun be WOENSDAG, 10 MEI M. NCRV-Ullw ditatle. 8.15 Berichten, Gram.muzlek (9.39— 9.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Grarfi.muziek. 11.15 Zang. piano en gram.muzlek. 12.00 Berichten. 12.15 Gram. muziek. 12.30 Orgelconcert 1.30 Ensemble v. d. Horst en gram.muzelk. 3.00 Christel, lectuur. 3.30 Het Theuerzeit-Trio en gram. muziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de Jeugd. 6.45 Gram.muzlek. (ca. 6.25 Berichten). 6.25 Land- en tuinbouwcauserle. 7.35 Gr«m.mu- ziek. 7.40 BtJbelsche causerie. 8.00 Berich ten Anp- Herhaling SOS-Ber. 8.15 Arnhera- sohe Orkestvereeniging. 9.00 Causerie „Mo delbouw". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Ben ANP, actueel halfuur. 10.30 Gram.muzlek. 10.45 Gymnastiekles. 11.09 Gram.muzlek, ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301,B M. VAR A-Uitzending 10.0010.20 v.m. Vl'RO. 11.00—11.30 v. m. cn 6.307.00 RVU. 7.308.00 uur VPRO. 8.90 Gram.muzlek (ca. 8-16 Berichten). 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Voor arbeiders ln de Contlnube. drijven. 11.00 Causerie „Voedingsleer en warenkennis". 11.30 Gram.muzlek. 11.40 uur Voor de werkloozen. 12.00 Gram.muzlek, 12.16 Berichten. 12.17 VARA-Orkest. 1.00 U Gram.muzlek. 1,151.45 Orgelspel en zang. 2.90 Voor de vrouwen. 3.15 Voor de kinde ren. 5.30 Gram.muzlek. 5.45 VARA-Orkest 7.00 Causerie „Volksgem ding. 7 30 Bübelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA- Varla. 8.20 Filmultzending. 8.50 Radiotoo- dig". 10.15 Harp en viool. 10.30 De Rai blers. 11.00—12.00 Gram.muzlek. DROITWICH moo M. 11.10 Kwintet 11.50 uur Voor amateurfotografen. 12.95 Orkest. 12.85 Zangers. 2.20 Orkest 2.50 Radlotooneel. 8.20 Vesper. 4.20 Zigeunerorkest 6.50 Actueele causerieën. 7.20 Radlotooneel. 8.05 Sympho- nie-orkest. 8.50 Cabaret 9.35 Causerie. 9.50 Orkest 10.35 Orkest RADIO—PARIS 1648 M. 11.30 Zang. 12.25 Or« kest. 1.35 Zang. 2.35 piano. 2.60 Zang. 4.05 Viool. 4.26 Orkest 6.35 VdooL 6.59 Plano. 6.20 Zang. 7.50 Orkest BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 11.50 en 12.30 Orkest. 4.20 Zang. 4.50 en 6.96 piano. 6.20 Orkest. 7.20 „Roman um Eva", operette, 9.30 Piano en viool. 484 Mi 11.50 en 12.30 Orkest 4.20 en 4.55 Orkest 5.35 Altviool. 6.05 Zang. 7.20 Sym- phonieorkest 8.20 Radlotooneel. 8.55 Orkest hoemin.fr zullen aanvaarden. Uit de benoemingen blijkt, dat de heeren - Alatas, Van Baaien, Han Tiauw Tjong, Hil- debrand, Koesoemo Oetoyo, Van Lonkhuy- zen, Noto Soetarso, Sol en Sosroïiprodjo niet in den Volksraad terugkeeren. Eet geval De Raad De heer De Raad, verkozen afgevaardig de der C. S. P., heeft zijn benoeming formeel aanvaard, doch moet het voornemen heb ben, daarna weder te bedanken, zulks in: verband met zijn persoonlijke aangelegen heden. Blijkbaar om de C. S. P. tegemoet te ko men in deze moeilijkheden is de heer Van II e 1 s d i n g e n, die voorzitter was van de partij en nu weer als zoodanig is gekozen in de plaats van den heer De R a a d, thans benoemd tot lid van den Volksraad. CANDIDAAT INDISCHE AMBTENAREN „Het Christelijk Comité voor Indië" ves-i tigt er de aandacht op, dat dit jaar weder een aantal jongelieden kan worden aange-i wezen als candidaat Indisch ambtenaar* aan welke aanwijzing een studietoelage van 300's jaars is verbonden. De collegegelden voor de studie te Leiden of te Utrecht worden niet vergoed. Gegadigden mogen op 1 September 1939 den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt en moeten voldaan hebben of dit jaar voldoen aan het eindexamen H.B.S. 5 j. cursus, gymnasium, of het z.g. Staats examen. Ook het eindexamen H.B.S. Litt. econ. afdeeling is geldig. Aangezien de aanmelding vóór 25 Mei a.s, moet plaats hebben, wende men zich tot het hekomen van verdere inlichtingen on verwijld tot het Informatiebureau van.' voornoemd Comité, adres: den heer J. J4 Kraan, Loosduinschekade 111 te 's-Graven-i 12) „Mijn zoon en dochter gingen gelijk met hem op de H.B.S. Mijn dochter zat in dezelfde klas. Hij was nogal getapt, hoewel een beetje stil." Den anderen morgen is er bij de post weer een prachtige prijscourant van machinerieën. Volgende postbestellingen brengen schriftelijke aanbiedingen. De lui schijnen te ruiken, dat er iets gaande is. Arnold bestudeert deze stukken met veel belangstelling, maar papa wijdt er weinig aandacht aan. Wel valt het hem op, dat er juist nü zooveel aanbiedingen komen. 's Middags is Arnold een paar uren weg geweest en als hij terug komt, verlaat juist een handelsreiziger het privé- kantoor. Hij groet Arnold beleefd, hoewel wat onbeholpen, de man ziet er ontdaan en verwonderd uit en lijkt een er varing te hebben opgedaan, waar hij niets van begrijpt. Als Arnold binnen komt, staat papa voor 't raam. Met een driftige beweging keert hij zich om en vraagt geïrriteerd: v,Arnold, wat is dat nou? Wat ben je gaan schrijven?" „Ik gaan schrijven?" „Ja, kijk eens hier." Een exemplaar van De Christelijke Maandpost wordt mei nijdig gebaar voor hem neergelegd. „O, dat?" „Ja, dat. Wat heeft dat te beteekenen? Nu begrijp ik, waardoor al die offerten zoo plotseling los komen. Wat bedoel je daarmee? Wil je me dwingen?" „Waartoe zou ik u kunnen dwingen?" vraagt Arnold gegriefd, met nadrukkelijk accent, stuk voor stuk, op alle woorden. „Je schijnt het toch te probeeren. Waarvoor anders dit artikel .waarin je den vooruitgang van de techniek hoog op hemelt en waarin de uitspraak voorkomt, hier staat het, door dien kerel dik onderstreept: Iedere industrieel, die zijn positie op de wereldmarkt wil handhaven, wordt gedwongen, de vondsten der techniek te aanvaarden en toe te passen, op straffe van terreinverlies en uiteindelijken ondergang, wan neer hij zulks hardnekkig blijft weigeren." „Theoretisch is dat ook zoo." „Theoretisch! Wat heb ik aan theorieën? Het practische gevolg is, dat ik bestormd word met offerten en reizigers, die zich beroepen op jouw artikel, waar fk niets van wist. Wat een figuur 1 Ik dank je voor dat cadeautje." „Maar vader", stamelt Arnold, „daar heb ik geen oogen blik aan gedacht." „Niet? Zoo. Waarom heb je dan niet gewaarschuwd of te voren met mij besproken? Dan had ik je die dwaasheid kunnen beletten. Nu is het gebeurd. Ik zeg je één ding: Ik heb geen oogenblik over nieuwe machines gedacht en nu denk ik er heelemóal niet meer over." Verslagen komt Arnold thuis, papa heeft het uiterlijk van een uitgeraasde onweersvolk, waar de zon dien dag niet meer tegenop kan, al zijn energie is verbruikt en mama doet waarnemingen, om te ontdekken, wat er gebeurd bi 's Avonds vindt Arnold gelegenheid, het haar te vertellen en haar onrust weg te nemen. Maar papa is het nog niet vergeten. Dagen lang blijft hij mokken met versteend gezicht. Arnold is zoo onvoorzichtig, het geval te vertellen aan Elsa, zijn verloofde, die héél andere conclusies trekt, mét alle geweld het artikel lezen wil en het daarna gaat toonen aan ieder, die ze ontmoet, trotsch op haar knappen begaafden jongen. Een week later is papa ontdooid. Hij begint weer te praten over zijn plan en zegt, dat alles nu gereed is. „Ik heb de constructiewerkplaats opgebeld, om een grooter rad te plaatsen in de loopende band, waardoor de loop daar van twintig procent vlugger wordt. De omvang van het nieuwe rad zal één vijfde grooter zijn dan het Oude, waar van de afmeting hun bekend is. Zaterdagmiddag wordt het geplaatst." „En hoe met de anderen, die aan de tafels werken?" „De werkbazen moeten worden ingelicht." „En de arbeiders?" „Die hooren het van de bazen." „Het lijkt mij beter, dat een ander het hun vertelt." „Wie?" „U." De oude heer denkt na, doch niet langer dan vijf seconden. „Goed, dat zal ik." Hij zegt het kort en beslist. Den volgenden dag, Donderdag, worden de bazen op kantoor geroepen. Er gaat een gemurmel door de fabriek. „Wat kan dat beteekenen?" „Wat zit daar achter?" „Ontslag!" Loonsverlaging P „De ouwe kerels moeten d'r uit!" „lederen dag koffie met koek en Zaterdags een borrel", roept een spotter. Een enkele mond vertrekt zich tot lachen, maar van harte gaat het niet. Allen leggen verband tusschen heden en ver leden. De bazen kijken ernstig, het zijn menschen met gezinnen. In het kantoor van de directeuren blijven ze op een klitje staan bij de deur. De directeur zit achter zijn bureau. Hij schuift zijn stoel wat achteruit en zet zich in gemakkelijke houding. Hij wil niet door plechtig opstaan of andere gewichtigheden het geval ernstiger doen lijken dan het is. Daarom beqint hij dadelijk. „Mannen, ik wou even een enkel ding met jullie bepraten. Op het oogenblik doorleven de handel en de industrie een moeilijken tijd, de concurrentie is groot, de betalingen vlotten niet altijd, schadeposten wegens prijsdaling of faillissement van een afnemer komen veelvuldiger voor 'dan vroeger. Dus daar moet iets aan gedaan worden. Nu kan dit op tweeërlei manier: door verlaging van de kosten of door verhooging van de productie. Het laatste is natuurlijk het beste. Dan blijven de loonen onaangetast en alles blijft zooals het is. Alleen moet er wat harder gewerkt worden." Nu pauzeert hij even. Hij ziet. hoe de gezichten van de mannen opklaren. Geen loonsverlaging, geen ontslag. j i du5,harder gewerkt worden." zegt hij nog eens nadrukkelijk. „En daar moeten we aanstaanden Maandag mee beginnen. Van Maandagmorgen af zal de loopende band vlugger draaien. De snelheid wordt met een vijfde verhoogd dus ook het werk moet een vijfde vlugger gaan. Dat verschil is niet zoo groot." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2