STADSNIEUWS #DrDu shkind MAANDAG 8 MEI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel en Fabrieken moor Rijnland zal vergaderen op Donderdag 11 Mei a.s., des middags te 2.30 uur, in de Vergaderzaal aan den Stationsweg. Do agenda vermeldt o.m.: Voorstel om het Bureau décharge te yer- Jeenen: a. voor verzending van adres, mede onder- teekend door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem en het Hoofdbestuur van de Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur, inzake contrólemeters op telefoon toestellen in geautomatiseerde netten; b. voor verzending van adres, eveneens door bovengenoemde Kamer en Vereeniging mede onderteekend, inzake porto -voor ver- yoer van facturen in gesloten enveloppen; c. voor verzending van adres inzake Ope ningstijden Ibrug bij Sassenheim over Zui delijk deel van de Ringvaart in den Haar lemmermeerpolder No. 4; d. voor adres, in overleg met de andere Kamers Van Koophandel en Fabrieken in Nederland verzonden, inzake: bevordering van speciaal handelsonderwijs bij het Mid delbaar Onderwijs; e. voor adres, verzonden aan het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, inzake weg langs Haarlemmertrekvaart; f. voor verzonden adres inzake maaswijdte van vischnetten en minimummaten op som mige vischsoorten (Pufaanvoerverbod). Voorstel om aan de Directie der Neder- landsche Spoorwegen een schrijven te rich- in verband met de lange wachttijden bij den overweg aan den Rijnsburgerweg te Leiden. Voorstel om Z.Exc. den Minister van Wa terstaat le verzoeken te willen bevorderen, dat het ovenvegvraagstuk Rijnsburgerweg Leiden zoo spoedig mogelijk tot oplossing worde gebracht. Verzoek van B. en W. van Leiden om advies inzake Middagsluiting kappers. Benoeming van een lid in de Plaatselijke Commissie van Toezicht op de Scholen voor Middelbaar Onderwijs te Alphen a. d. Rijn. Bericht -van de Arrondissements-P.echl bank te 's-Gravenhage, dat beëedigd zijn: C. A. J. Valentijn. te Ter Aa,r, als make laar in: jachten en andere pleziervaartuigen voor de binnenvaart, benevens in booten in gebruik bij het land- en tuinbouwbedrijf; B. J. Huyrman, te Leiden, als makelaar in: onroerende goederen te Leiden en om geving; .T. Th. Wui-zer, te Leidien, als makelaar in: onroerende goederen; A. Uittenbogaai-d, Ocgstgeest, als make laar in; landerijen en huizen. Eerste Leidsche E.H.B.O.-brigade Alarmoefening Bij het binnenrijden en rangeeren van tramtreinen in en orn de Remise van de N.Z.H.T.M. aan den Rijnsburgerweg heelt een ernstige botsing plaats gehad, waarbij enkele wagens ontspoorden. Van het tram- en remisepersoneel werden een twaalftal personen min of meer ernstig gewond. Aldus luidde het veronderstelde ongeval waarvoor de Eerste Leidsche E.H.B.O.-bri gade j.l, Vrijdagavond laat werd gealar meerd. Om half twaalf gaf do leider der. brigade, dr. E. J. J. G. Renaud, het sein voor groot alarm en dank zij een vlot werkend alarm systeem, waren de eerste E.H.B.O.ers(sters), hoewel over deze oefening te voren niets bekend was en de meeste leden zich reeds te bed bevonden, om tien vóór twaalf op het terrein aanwezig. Nadat de eerste twaalf aankomenden tot slachtoffer waren getransformeerd, werden de overige brigadeleden in volgorde van hun verschijning in groepen ingedeeld en kon met het opsporen en behandelen der .wonden" worden aangevangen. Met de algemeene leiding op het terrein was heiast den heer G. H. Splinter, daarbij geassisteerd door enkele verbandmeesters, terwijl in een hoek der remise een proviso rische verbandplaats werd ingericht. Nadat alle „gewonden" waren binnenge bracht en dr. Renaud de noodige critiek had geleverd, dankte deze de ongeveer 60 aanwezige leden voor hun vlugge opkomst cn de ontwerpers van het alarmsysteem, de heeren Splinter en Verkuylen, voor hun uit muntend werk, waama allen te ongeveer half drie weder naar huis vertrokken, daar bij op een welgeslaagde oefening terug ziende. Vereen, van Mathesianen Excursie naar de Rioolwaterzniverings- inrlchting Zaterdagmiddag j.l. bracht een 30-tal Mathesianen, onder leiding van ir. A. van Dijk, directeur van het Kon. Gen. „M.S.G." een bezoek aan de onlangs officieel geopen de inrichting voor zuivering van rioolwater aan de Slaaghsloot Aan de inrichting werd het gezelschap ontvangen door ir. D. Boogcrd, adj. direc teur van Gemeentewerken alhier. Door den heer Boogerd werd in het labo ratorium in het dienstgebouw een verkla ring gegeven van de werking der verschil lende installaties, aan de hand van eer duidelijke teekening, waarop het geheele bedrijf stond afgebeeld. Nadat ald/us een indruk was verkregen van de bewerkingen die het aangevoerde water ondergaat, werd een rondwandeling over het terrein gemaakt. Met grooto belangstelling werden de in stallaties bezichtigd, terwijl van de gelegen heid tot het stellen van vragen ruimschoots gebruik werd gemaakt. Nat. Reclasseeringsdag De op Zaterdag 6 Mei gehouden collecte ten bate van het Reclesseeringswerk heeft hier ter stede opgebracht f 612.12. Het Comité van Uitvoering brengt allen, die hiertoe hun medewerking hebben ver leend, hartelijk dank. Leidsche kappersschool Voor het groot nationaal bonclskapcon- cours te Amsterdam voor patroons en perso neel zijn benoemd tot lid der jury de heeren G Botgen, W. v. Bellen en L. K. v.. d. Vlist, resp directeur, technisch leider en voorzitter der Leidsche Vakschool. HERV. GEREF STAATSPARTIJ EN DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Naar wij w rnemen zal ook de Herv. Geref. Staatspartij aan de gemeenteraadsverkiezin gen deelnemen. Als candidaten zijn aangewezen de heeren W. v. d Berg (ouderling bij de Ned. Herv. G$nÉ «PMF Bronsgeest. Schoolwedstrijden van A.S.C. De halve eindstrijden bereikt Na twee vlot verloopen wedstrijddagen, aarop de belangstelling verblijdende afme tingen aannam, begint er al aardig teeke ning te komen in het jaarlijlkscihe sehool- In het hoofdtournooi der seniores zijn nog vier ploegen overgebleven: de Ghr. en R.K. HBS, de Ulo de Reuver en Kennis is Macht. n dit viertal heeft de R.K. HBS zich Zaterdagmiddag al bijzonder productief ge toond; eerst verloren de leerlingen van het Rijnlandsch Lyceum uit Wassenaar met 60 daarna, in een spannenden aantrekkelij ken kamp, het reserve-elftal van het Gym nasium met 42. Het zal ons niet verwon deren, wanneer in deze afdeeling de eind strijd zal gaan tusschen de R.K. en de Chr. HBS, welke laatste school met 30 won van de zusterinriohting te Alphen. De Alphe- naars komen dit jaar niet zoo sterk voor den dag als het vorige jaar, toen het maar weinig scheelde of de beker was in het eer ste jaar der Alphensche deelneming al naar de Rijnstreek verhuisd. Het tweede elftal der Alphenaren won met 10 van de R.K. HBS-reserves, doch sneu velde daarna met 20 tegen Kennis is Macht. Bijzonder spannend was de strijd tusschen de Ulo-scholen de Reuver en van Rijswijk, waarin eerstgenoemde met. de on- goaü de overwinning uit H. vuur sleepte. In het juniores-toumooi zijn eveneens vier gegadigden voor den eere-prijs overgebleven, te w-eten de Ambachtsschool, de Vervolg- school van den heer Van Schalk en de Oude Vest, die Gem. HBS cn de Ulo van Rijswijk. De laatste twee spelen Zaterdag legen al kaar, hetgeen de kans voor de andore twee on den eindstrijd te halen aanmerkelijk •engront, want o.i. zijn de HBS eij do van Rijswijk-school de sterkste twee van dit viertal. Aan een voorspelling omtrent den uitslag der beide demi-finales wagen wij ons overi gens niet Een merkwaardig verschijnsel in dit tour- nooi is 't gering aantal gelijke spelen, waar door het een attractie mist in den vorm van de beslissende strafschoppen. De uitslagen •an Zaterdag waren: Hoofdtournooi (Seniores): le ronde: Rijnlands Lvceum—R.K. HBS I O-S. Chr. HBS II (Alphen)—R.K. HBS II 1-0. 2de ronde: Chr. HBS II (Alphen)Kennis is Madht 02. Chr. HBS (Leiden—Chr. HBS I (Alphen) 3—0. Ulo v. Rijswijk IUlo de Reuver I 01. Gymnasium IIRJC. HBS I 24. Juniorestournooi: 2de ronde: Gem. HBS—Centrale School 30. Vervolgsch. O. VestChr. Sch. S'heim 20 Chr. HBS—Ambachtsschool 01. De Visserschool (S'heim)Ulo v. Rijswijk I 0-3. Het Programma voor a.s. Zaterdag luidt: Hoofdtournooi (Seniores) (halve eind strijden) 2 uur: Ghr. HBSKennis is Macht, 3 uur 10: Ulo de ReuverRK. HBS Juniorestournooi (halve eindstrijden): 2 uur: Amlbachtssch.Vervolgsch. O. Vest. 3 uur: Gom. HBS—Ulo v. Rijswijk I. Antwoord op Lucht- beschermingslagen Hedenavond van 7 uur tot half acht zal de voorzitter van de plaatselijke Vereeniging voor Luchtbescherming, de heer N. C. F. v. Ginkel, voor de Gemeentelijke radio-distri butie, in een vraaggesprek een aantal vragen met betrekking tot het luolitbeschermkigs- raagstuk beantwoorden. Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister Wijziging. Voörschofonsdhe Melkhandel N.V, Voorschoten, Leidscheweg 422. Uittr. Dir.: G. C. Hoogendoorn, Leiden. N. Dir.: M. C. C. Giltay, HonselerscUjk N.V. Visscherijmaatschappij Nederland, Katwijk aan Zee, v. d. Vcgtstraat Uittr. Comm.- P. Peerenboom, Apeldoorn. N. Comm.: C .H. van den Berg, Hilversum. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: I VCandido 25 Jr en E L Mïon 23 jr S Jongman 23 jr en J RobtJn 21 j] J ICapaan 21 jr en E JCWeeda. 19 jr H v Ir en W de Jong 21 jr B J den Outei C Groenewwcg 23 jr I v Kooperen S Kuijvenfio- Vereeniging „Gemeentebelang" opgericht Candidatenlijst voor den Gemeenteraad De oprichting van oen vereen. „Gemeen tebelang", welke reeds eenigen tijd dreigde, een feit geworden. Het be6tuur bestaat uit de heeren dr C. J. A. van Iterson, voor zitter; W. K. van Hasselt, secretaris, G. E. Bouwmeester, penningmeester. Het doel der vereendging luidt: „het bevorderen van de belangen der ge heele Leidsche burgerij in al haar geledin gen, met het streven een organisatie te vor- i, clie vereenjgt allen van welke poli tieke richting ook die vermeemen, dat ieder vraagstuk in den gemeenteraad neu traal-zakelijk zal moeten w-orden behandeld, •ereenkomstig het algemeen belang, met terzijdestelling van groeps- en partijbelan gen". Er werd ook reeds een candidatenlijst voor den gemeenteraad vastgesteld met de vol gende namien: 1. A. P. A. Eskens, 2. T. F. Vlieland, 3. W. K. van Hasselt, 4. J. A. M Kleine, 5. G. E. Bouwmeester. 27 jr 27 jr BEVALLEN UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN Van Boetzelaerstraat Het stoplicht in de IIVIJ.IMIIIVJIJI.UUJ AMERICAN CIGARETTE Als er gevaar dreigt uit de lucht Wat heeft men dan te doen Kennis, kalmte, zelfbeheersching, drie eerste vereischten Ten vervolge op de Zaterdag afgedrukte aanwijzing voor de zelfbescherming der burgerbevolking tegen toekomstige luchtaanvallen, geeft dr. T. Potjewijd, bestuurslid van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de volgen.de adviezen voor het geval van onmiddel lijk dreigend luchtgevaar. Het sein „luchtalarm" wordt gegeven door het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst. Het is het middel om het apparaat van den burgerlijken luctbeschermingsdienst in wer king te stellen en bet is het teeken, dat bin nen zeer korten tijd gevaar uit de lucht te wachten is. Allen moeten trachten om zich zelf, hun naasten en andere personen uit hun omgeving in veiligheid te stellen. Het sein „luchtalarm" wordt gegeven door het doen loeien van sirenes. Wanneer men in buis is Wanneer men in huis is, neemt men alle maatregelen, alsof men het huis voor eeni gen tijd ging verlaten. Volgens een vooraf vastgesteld plan gaan één of meer personen het huis rond en men sluit alle deuren en ramen, Sluist de hoofdkraan van de gasleiding. Schakelt den electrischen stroom uit. Sluit de luclitkleppen van de kachels en.men trekt zich terug in de gezins schuilplaats. Een van de personen, die het huis hebben gereed gemaakt voor de beveiliging, zal als regel de wacht betrekken voor het waarne men van inslaande brandbommen. Hi] zal zich dus, bij voorkeur voorzien van een gas masker, zoodanig opstellen, dat hij zooveel mogelijk beschermd is en toch in staat is waarnemingen te doen. Bij hooge panden zal hij als regel op een der hoogere verdiepingen zich binnenska mers begeven teneinde huis-alarm te maken cn naar zolder of vliering te snellen, wan neer zich verdachte verschijnselen voordoen. Bij lagere panden zal de wachtsman zich mede in de gezinsschuilplaatsen begeven, of hij zal zich buitenshuis in een loopgraaf of achter een aarden wal opstellen. In de ge vallen, dat deze laatste beveiliging de voor keur verdient, zal echter in den regel ook de gezinsschuilplaats buitenshuis zijn. Wanneer men zich in groote of kleine openbare gebouwen bevindt, moet men re kenen, dat men daar reeds een beveiliging vindt, die men op straat nog zou moeten zoeken! Men blijve dus binnen het gebouw, tenzij de eigenaars of beheerders een veiliger schuilplaats hebben ingericht en men zich daarheen kan begeven. Wanneer men op straat is Wanneer men op straat is, overweegt men of men de eigen schuilplaats nog kan berei ken. Is dit niet mogelijk, dan tracht men in een openbare schuilplaats veiligheid te ver krijgen en is ook deze kans uitgesloten, dan zoekt men dekking achter vooruitspringende muren, in portieken of in openbare gebou wen. Is het gevaar ze«?r dringend en acht men geen schuilplaats aanwezig, dan ver mindert men het lijfsgevaar in hooge mate door plat op den grond te gaan liggen. Het gevaar om getroffen te worden door granaatscherven is dan sterk verminderd, doch mm zal nog waakzaam dienen te zijn tegen strijdgassen. Vreest men dat deze ver spreid worden, dan is men verplicht om op te staan om zich tegen wind in naai- :n vei liger plaats te begeven. Een zakdoek voor neus en mond, zoo mogelijk met water ge drenkt, moet dan het gasmasker vervangen. Bestuurders of geleiders van vervoermid- delen moeten zichzelf beveiligen, zooals hier- voren werd aangegeven. Hun auto of wagen zetten zij rechts van den weg met gedoofde of verduisterde lampen Trekdieren moeten worden vastgebonden. In sommige gevallen zal men eenige dekking kunnen vinden in of onder den wagen. Wanneer het gevaar geweken is Wanneer het gevaar geweken is, wordt dit bekend gemaakt door het luiden van de kerkklokken. Men kan dan voorzichtig uit de schuilplaats te voorschijn komen; de vrij willige brandwacln zal waarschijnlijk voor lichting kunnen geven over hetgeen gebeurd is en zoo zal men spoedig weten of ramen en deuren weer geopend aunnen worden. Dit houdt niet in, dat de geheele omgeving reeds niet meer gevaar zou opleveren. Zou er bijvoorbeeld mosterdgas verspreid zijn, dan zou het aanraken van raamkozijnen, buitendeur of tuinhekje reeds gevaar kun. nen opleveren. Men zij dus voorzichtig. Dit houdt tevens in, dat men zich niet noo- deloos op straat begeeft. Binnen korten tijd zullen de openbare diensten, op meldingen van u en anderen, de plaatsen, die gevaar opleveren, hebben gereinigd cn hebben opge ruimd. Niet-ontplofte projectielen en andere gevaren, die den leek bedreigen, zullen weg genomen zijn. Men zij dus niet nieuwsgierig en men hervatte het normale leven, zonder zich, indien overbodig, op straat te begeven. Personen, die zich ongerust maken over een eventueel bekomen verwonding of be smetting kunnen zich melden aan een van de vele hulpposten. Zij moeten vermijden andere personen te besmetten met een gif tige stof, waarmede zij zelf vermoedelijk in aanraking gekomen zijn. Samenvatting Do gevaren uit de lucht worden tot een minimum beperkt, indien de geheel® bevolking zich goed voorstelt welk® eischen gesteld worden: verzamelen van kennis; kalmte in uren van gevaar; zelfbeheersching en vastberadenheid om de maatregelen te treffen, waarvoor men reeds n u het plan gereed maakt Het gevaar uit de lucht is niet grooter dan het gevaar, waarin men dagelijks verkeert bij het loopen op straat. Slechts heeft men voor zijn wandelingen de noodige kennis, kalmte en zelfbeheersching verkregen om, ook op het drukste verkeerspunt, veilig te kunnen oversteken. Gelukkig heeft de Ne- derlandscho burger geen ervaring ten aan zien van het gevaar uit de lucht. Geve God, dat deze ervaring ons bespaard blijft, maar moeten wij in uren van gevaar bepaalde moeilijkheden onder het oog zien, laten wij dan nu reeds weten waarop het aankomt: Kennis, Kalmte en Zelfbeheersching tot het volbrengen van onze plannen. Toen het éénrichtingverkeer door de Van Mandersloostraat en Raadhuisstraat van kracht geworden is, heeft men in de Van Boetzelaerstraat een stopstreep en stoplicht geplaatst waarachter het autoverkeer moet wachten als de brug op is. Dit was een verstandige maatregel, waar door de verkeerschaos, die wel eens heersch- te als de Ibrug op geweest was, voor een be langrijk deel verdween, daar het verkeer dat eerst vrijgegeven wordt geen last heeft aan de andere zijde. Nu gebeurde het vaak dat een auto niet de brug over moest maar recht6- of linksaf de Van Mandersloostraat of Raadhuisstraat in. De plaatselijke politieverordening schrijft dan voor: toch wachten in de file, en wel omdat de Van Boetzelaerstraat ook smal is en bij het passe'eren van de eene auto door de andere toch do mogelijkheid weer be stond van opstoppingen. Nu schijnt deze regeling een unicum te wezen in den lande, en het gevolg was dat al van automobilisten zich van liet roode .,Stop" niets aantrokken en doorreden voor rechts- of linksaf. Heel vaak had dit tot ge volg dat een politieman den weg versperde, boekje en potlood opzocht en dan hoorde men er wel meer van. Verschillende van deze gevallen moesten oor het kantongerecht behandeld en dit was ook in de zitting van Vrijdag weer het geval. De ambtenaar van het O. M. moest hier haring of kuit van hebben en was zichzelf ter plaatse op de hoogte wezen stel len. En door hem zijn verschillende automo bilisten die het niet eens waren met de ver ordening, in het gelijk gestold. Naar zijn meening geldt het stoplicht alleen voo brug en is de politieverordening niet juist. De ambt. gaf den welmeenenden raad de stopstreep of het licht nog verder in de straat aan te brengen/Dan kan men mis schien opstoppingen voorkomen. Helpt ook dat niet dan moet de gemeente Alfen het hotel „De Vergulde Wagen" maar af laten breken, zoodat men meer ruimte krijgt. Goede raad blijkt hier wel duur. De over tredende automobilist werd veroordeeld gens overtreding der verordening, zonder oplegging van 6traf. DE LOONACTIE BIJ DE FA. BOOT Enkele weken geleden hebben we gen dat door de organisatie van het personeel werkzaam op de scheepswerf en motorenfa- briék van de fa. Boot alhier, een actie is in gezet voor verbetering der loonen, een weck vacantie en een meer vaste regeling voor het overwerk. Beide partijen hebben in deze zaak wat moeten geven en nemen. Volledige inwilli ging van het gevraagde is door de arbeiders niet verkregen. Wat de loonen betreft zijn alleen de top- loonen met een cent per uur verhoogd, ter wijl verhooging over de geheele linie ge vraagd was. De vacantie, welke 3 dagen was en waar voor een week gevraagd werd, is bepaald op 4 dagen, waarbij inbegrepen een Zaterdag, voor die personen die een jaar in dienst zijn. Dt Christelijke feestdagen moeten voor 100 pet. worden doorbetaald, terwijl voor werken op Zon- en feestdagen het loon verdubbeld wordt. De betaling voor overwerk wordt als volgt: voor de motorenfabriek: de eerste 2 uren voor en na werktijd 10 pet., de daarop vol gende 2 uren 25 pet., daarna 50 pet. Voor de scheepswerven: de eerste 2 uren voor en na werktijd geen vergoeding, verder als aan de motorenfabriek. Tevens zal aan de motoren- fabriek 10 pet. extra worden betaald aan hen, die in de avondploeg werken, voorheen w dit 5 pet. De regeling geldt tot eind Febr. 1940. ALFENS ZWEMBAD GAAT OPEN Blijft de weerstoestand zich gunstig ont wikkelen, dan gaat Alfens zwembad Donderdag open. Anders zal dit Maandag 15 Mei geschieden. JUBILEUM CHR. COÖP. BOUWVEREEN. De Chr. Coöp. Bouwvereeniging „E Werkmans Vriend" zal in een feestelijke bij eenkomst op Vrijdag a.s. het 40-jarig bestaan herdenken. UITSPRAAK RAAD VAN BEROEP Door het kantongerecht alhier is schrifte lijk vonnis gewezen in de zaak tegen den schipper M. B„ die is verbaliseerd wegens overtreding van de bevrachtingswet. Door den schipper was aangevoerd dat het schip niet zijn eigendom was doch van de fa. F. P. Bos en Zn. alhier. De verdediger mr. Goudsmit had bete dat het besluit van den Raad van Beroep in bevrachtingszaken niet bindend was voor den kantonrechter, terwijl de opgemaakte acte van verkoop van'tschip geen schijnhan- deling was geweest, maar een werkelijk overnemen door de fa. Bos. De kantonrechter verklaarde nu, dat hij de uitspraak van den Raad van Beroep bin dend achtte en veroordeelde den schipper tot een geldboete van f 6 subs. 6 dagen hech tenis. HOE DE VOETBAL ROLDE Door een 3—1-overwinning op Sportman I te Leiden heeft A.R.C. I zich Zaterdag ver zekerd in de 3e ronde te komen om den L.V.B.-bekor. Het is intusschen geen grootsohe strijd geworden. Beide elftallen kwamen met en kele invallers uit. Overliet geheel was A.R.C. sterker en vooral voor de rust kreeg men talrijke kansen, waarvan er slechts één be nut werd door W. Bergshoeff. Rust 10. Na de rust scoorde dezelfde speler nog 2 maal voor A.R.C., terwijl keeper v. d. Heusden, die uitstekend werk deed, slechts 1 maal de bal uit het net moest halen. De ster van het veld was de A.RC.-linksbinnen G. Koopmans. HAZERSWOUDE A.R. CANDIDATENLIJST Door de A.R. Kiesvereen. „Ned. en Oranje" jn voor de a.s. verkiezing voor leden van den gemeenteraad candidaat gesteld de hee ren: 1 W. Slootweg, 2 C. v. Klaveren, 3 G. Goedhart, 4 IJ. Bol, 5 M. Noordam, 6 IJ. Zin- tel, 7 A. Sikma, 8 A. A. Matze, 9 H. Kraan, 10 IJ. de Bruijn, 11 A. v. d. Linde, 12 J. v. d. Heiden. HILLEGOM GEMEENTERAADSVERKIEZING Door B. en W. is de datum van de stem ming voor den gemeenteraad definitief vast gesteld op Woensdag 14 Juni. BOUWWERKEN Aan de fa. Groot en Kalkers is opgedragen het bouwen van een bloembollenschuur ui de Elsbroekerlaan, voor rekening van d< heer P. v. L i e r o p J z n. Aan den heer A. Graper is opgedragen de bouw van 2 burgcrwoonhuizen aan Loosterweg II voor rekening van den heer 1. Frijlink. RIJKSPOSTSPAARBANK Gedurende de maand April is ingelegd f 12.065.47 en terugbehaald f 29.903.83. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 10949. CANDIDATEN GEMEENTERAAD Door de C.D.U. zijn de volgende candicla- n voor den gemeenteraad gesteld: J. Vaas, J. Peet, J. de Rooij en H. v. d. Berg. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf 9.50 Radio PTT N., 11.35 Brussel (VI.). 1.20 Keulen. 2.20 Radio Danmark of div., 3.20 Keu len. 4.20 Brussel (VI.). 5.05 Radio PTT N.. 5.20 6.20 Keuion. 7.35 Straatsburg. 7-50 Keulen, 9.20 Brussel (VI.). 9.39 Brussel (fr.), 10.05 Parüs PTT (Esp.-uitz.). 11.00 Boedapest, 11.20 Stuttgart. ,a 4: 8.00 Brussel (VI.). 8.20 Parijs Radio, 8.30 Radio PTT N., 8.50 diversen, 9.35 Londen R.eg., 12.35 P&rUs Radio, Reg-, 3.20 Droitwich, 1.20 Radio Danmark of DINSDAG 9 MEI Programma 3: 8Keulen, 9.20 Parüs R., 9.50 Keulen. 10.20 Parüs R.. 10.50 Radio PTT N.. 11.35 sel VI.. 1 20Keulen. 2.20 R. Danmark of div., Keulen, 4.20 Brussel VI., 6.10 Brussel Fr.. 6.20 Brussel VI.. 5.50 Keulen, 7.35 Straatsburg, 7.50 Keulen. 9.20 Brussel VI.. 10.20 Keulen. jgramma 4: 8.Brussel VL. 9.20 Parüs R., 8.30 Radio PTT N.. 9.35 Londen R., 12.35 Parüs R„ 1.20 Lonuden R.. 3.29 Radio PTT Nord. 3.45 Londen R., 4.20 Droitwich, 4.50 Radio PTT N., 5.20 Londen R 7.05 Droitwich, 11.20 R.Dancnark Agenda De avond-, nacht- en Zondagdienst van de apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 6 t.m. Vrijdag 12 Mei a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, tele foon 523. N.V. ADMINISTRATIEKANTOOR H. WINS Jan van Nassaustr. 99, 's-Gravenhage Telefoon 774577 Administratie en Beheer v. Vermogens EFFECTEN COUPONS ASSURANTIëN HYPOTHEKEN KATWIJK a. d. RIJN ERNSTIG ONGEVAL Tijdc-ns het doorvaren van een groote Rijnaak met kolen door de trambrug aan de Sandtlaan-Overrijn is het zoontje van den schipper met ziin hand tusschen de draaibrug en bet schip geraakt, waardoor zijn hand zeer ernstig is gewond. Het kind werd spoedig door Dr. Hueting verbonden, dooh het was slechts een noodverband, want Dr. Hueting achtte overbrenging naar bet Academisch Ziekenhuis te Leiden nood zakelijk. IN DE SLOOT Het was gisteren op den weg Wassenaar- Katwijk aan den Rijn bijzonder druk. De beperkte breedte van den weg gaf nog wel eens hinder. Bij den Molentuinweg ging een motorfiotsrijder met de duo rijdster hals over kop de sloot in. Maar het geval liqp r.og goed af. Nadat berijder en berijd ster weer op den beganen weg waren ge bracht is het ook nog gelukt, het motor rijwiel uit de sloot op te halen. Begrijipelijk dat een en ander op dezen drukken weg veel belangstelling trok. IN DE BLOEMEN Op den Wassen aarschen weg waren een tweetal dames in de bollenvelden onbe voegd aan het bloemensnijden. Een heer stond even verder toe tc zien, liet ze haar gang gaan, om daarna op de dames af te stevenen, haar een penning te toonen en proces-verbaal op te maken. Dat worden gewis dure bloemetjes. KOUDEKERK AAN DEN RIJN COLECTEN NED. HERV. KERK De gewone collecten voor de Ned. Herv. Diaconie hebben over de maand April op gebracht f 143.71. Het verjaringsfonds over de maanden Maart en April bracht op f 30.71 terwijl voor het Plan '36 over die maanden werd ontvangen f 7.40. Van 1 Jan. tot 30 April was de inhoud der offerblokken f 23.89^* RECLASSEERINGSDAG De speldjesverkoop ten bate van de Nat. Reelasseering heeft in deze gemeente op gebracht f 20.45. DRAAGT ELKANDERS LASTEN Morgen (9 Mei) zal in deze gemeente de bloempjesverkoop worden gehouden ten bate van het tb.c. fonds „Draagt Elkanders Gaarne bevelen wij deze collecte aan. OVERTREDING DER JACHTWET De veehouder W. D. in de Lagewaard al hier werd Vrijdag j.l. voor het Kanton gerecht te Alfen aan den Rijn wegens jacht overtreding veroordeelt', tot een geldlx>ete van f 15 sub 15 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van het inbeslag genomen jaohtgeweer. LEIDSGHENDAM Chr. Oranjevereen. „Juliana" Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, welke Maandag j.l. werd gevierd, heeft de Ghr. Oranjevereen. „Juliana" Vrijdagavond een hevdenkingssamenkomst gehouden, waarin Ds. D. A. van den Bosch, Ned. Herv. pred. te 's-Gravenhage, een rede heeft uitgesproken, getiteld: „Onze Wa penspreuk". De bijeenkomst, welke werd gehouden in de Geref. kerk aan de Damlaan, stond onder leiding van den eere-voorzitter der vereeni ging, den heer T. Borst, die de vergadering op de gebruikelijke wijze opende. In een kort openingswoord heette de voorzitter de aan wezigen, waaronder zich ook Ds. D. M. Ver met en het raadslid J. ten Hoopen bevonden, hartelijk welkom, in 't bijzonder den spreker Ds. van den Bosch. Na het zingen van Ps. 75 vers 1 was het woord aan Ds. van den Bosch voor het uit spreken van zijn rede: „Onze Wapenspreuk' Spr. begon met te herinneren aan het over lijden van Koning Willem 111, toen het er voor ons Oranjehuis zoo triest ging uitzien. Doch betere tijden zouden weder aanbreken. 30 April 1909 kwam er een nieuwe loot aan de Oramogtam. Kroonprinses Juliana schouwde het levenslicht. Is het nu wel noodig, dat van Haar ver jaardag zoo'n drukte wordt gemaakt? Ja, natuurlijk, dat moeten wij, aldus spr., omdat zij. een nakomeling is van ons aloude Oranje huis. Wy kunnen niet anders dan dankbaar gedenken, wanneer wy de prachtige historie van ons Vorstenhuis bezien. Wij moeten de oude historie weder laten leven onder ons volk. Dat is ook de taak van een Ohr. Oranje- vereeniging. Om een bepaalde bjfsnreuk ligt dikwijls een groot stuk historie en o is het ook met de prachtige leuze: „Ik zal hand- Spr. stond uitvoerig stil by de jeugdjaren van Prins Willem I. Eerst op lateren leeftijd gaat hjj den rijken zin verstaan van de wapen spreuk die hij geërfd heeft. De Vader des Vaderlands had het Nederlandsche volk Jief, omdat hij 'n diep ingeworteld gevoel had voor vrijheid en rechtvaardigheid. Hij wordt in den smeltkroes geworpen om te komen tot de scherp belijnde inzichten, welke door Calvyn gepredikt. en glorie offert hij op voor het lot van het Nederlandsche volk. Kloek staat hy pal voor het ideaal: de vrijheid van dit volk. Met fierheid doet hij zijn lijfspreuk gestand, zyn sterkte verwachtend van den Allerhoogste. Dit schitterend stuk historie wordt door de Roomsch-Katholieken terzijde gescho- 1 ven. Door hen wordt Prins Willem I ver trapt en verguisd als een ketter. In difi verband liet spr. een krachtig „Nederland, let op u saeck" hooren. Zijn laatste gebed, met stervende lippen gesproken, is bewaard gebleven bij God en alg •erhooring van dit gebed moeten wy ook zien den nieuwen bloei van onzen Oranjestam. Zijn wapenspreuk, welke de lijfspreuk is geworden van alle Oranjes, is vele malen tot redding van ons volk geweest,- aldus spr., waarbij hij herinnert aan de jaren 1672, 1813 i 1918. In Oranje is er rust, vrijheid en vrede voon ons volk. Oranje heeft steeds onze onafhan kelijkheid en onze rechten bevestigd. antwoord daarop, aldus eindigde spr. zijn kernachtige rede, moeten wij ons steeds dichter schareri om den troon der Oranjes en blijve het bij den voortduur: „Oranje boven".# Nadat Ds. van den Bosch in dankzegging was voorgegaan zong de vergadering staand® de twee bekende coupletten van het Wilhelmus* De „Centrale" roept uw hulp in I Volgende week de 5e collecte De vijfde collecte voor de „Centrale voor Werkloozenzorg'' wordt hier ter plaatse vol gende week gehouden. De folders zijn grootendeels reeds verspreid en in den loop van de volgende week kunt u een collectant(e) aan uw deur verwachten om uw gave in ontvangst te nemen. Voor dit werk heeft zich een flink aantal leden der Prot.-Chr. jeugdvereenigingen be schikbaar gesteld. En gij zendt deze toch niet ledig henen? Reeds ongeveer 20.000 jeugdige werkloozen hebben den zegen van het werk der „Centrale'* mogen smaken. Zjj wil ten behoeve van onze werklooze jongens en meisjes, de vrouwen der werkloozen en de mannen dit werk voort zetten en zoo noodig uitbreiden. Behalve den arbeid voor de jeugdige werk loozen zyn er plannen in de maak om ook meer aandacht te schenken aan de volwassen werkloozen. Ook de vrouwelijke jeugdorgani saties zullen voortgaan met de huishoud kam pen. Reeds werd een tweede internaat daartoe onlangs te Groningen geopend. Om haar werk te kunnen doen vraagt de „Centra e van de Christenheid in Nederland honderdduizend gulden. En Leidschendam blijve niet achter ook het hare hieraan bij te dragen De collecte wordt hier ter plaats® hartelijk aanbevolen door de heeren- W. heyzer, burgemeester; Ds. M. Boukema, Ger* predikant; Ds. D. M. Vermei, Ned. Herv. pre- d'ktn; B. Bieleveld; T. Borst, secr.-penn. der Coop Tuinbouwveiling; G. F. Boulogne; J# ten Hoopen Sr.. lid van den gemeenteraad; C. Oostwouder, voorz. Chr. Nat Werkmans bond; H. de Ruyter, voorz. van de C.B.T.B.: A. G. Slingerland; K. Vink, lid van den ge^ meentoraad. REKENING PLASPOELPOLDER De rekening 1938 en de begrooting 1939 van de Kleme Plaspoelpolder liggen ter in- rege tot 12 Mei a.s. .ZO. Binnenlef?! Den Haag. Bij publieke veiling werden in de afge- loopen week ingezet, de Bouwmanswoning aan do Stompwijkscheweg 40 h 2S75. een Pe!'c,e®' weiland aan de Stompwijkscheweg f 4000 een perceel tuingrond in den droo- ten of Drooggemaakten Polder h 3975 en aai? ,de Stompwijkscheweg 44 a 3000. By de gisterochtend gehouden toe wijzing werd niet afgemijnd, elk animo onte brak, waarna alles maar is opgehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6